Gunstig resultaat 1977 hervormde financiën Uit brieven van lezers Hervormde zorg over relatie tot r.k. kerk Bekeringsactie per televisie Osei-Mensah-Europa ligt op sterven VAN DA AC i VOORBUGANGE Nationaal Front Moldaviërs doen beroep op paus Geen olympische kerk in Moskou UIT DE KERKBLADEN Driemaal over ontkerkelijking Israël Meer katholieken minder priesters MAANDAG 12 JUNI 1978 TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse hervormde kerk heeft een financieel gunstig jaar achter de rug. De generale financiële raad (GFR), die het landelijke kerkewerk financiert, hield in 1977 op een totale begroting van tien miljoen bijna een half miljoen over. De O FR heeft besloten de plaatselij ke gemeenten ten volle te laten profi teren van dit meevallertje in de vorm van een reductie op de door hen in 1978 te betalen quota. Het gunstige resultaat was vooral te danken aan lagere personeelskosten dan ge raamd was. Leek de financiële situatie van de hervormde kerk enkele jaren geleden nog zeer somber, er is sindsdien een belangrijke verbetering ingetreden. Er werd met succes bezuinigd, waar door de uitgaven voor het algemene kerkewerk de laatste jaren belangrijk beneden de algemene kostenontwik keling zijn gebleven. Bij een index 1968 100 steeg de gemiddelde index van uitgaven gezinsconsumptie en lo nen overheid tot 230 in 1977 en de hervormde uitgaven algemeen kerke werk tot 205. In geld uitgedrukt: zon der rem op de uitgaven zouden de kosten in 1977 circa 1,4 miljoen hoger zijn geweest Ledendaling lijke statistiek. Wel is een centrale ledenadministratie van alle hervorm den in voorbereiding. Uit de gege vens. waarover de stichting mechani sche registratie en administratie van de hervormde kerk momenteel de be schikking heeft (van 366 aangesloten gemeenten) kan de vuistregel worden afgeleid, dat op elke tien hervormden drie belijdend lid („lidmaat") zijn. vier dooplid en drie „overigen" (mees tal ongedoopte zogenaamde geboor teleden). Gecombineerd met de cij fers van de GFR wijst dat op totaal 2.9 miljoen hervormde irxN Neder land. Concentratie Het beleid van de GFR is blijkens het verslag voor de komende jaren er met name op gericht, de gemeenten en diakonieën voor het algemene kerke werk geen hogere lasten op te leggen dan nodig is ten gevolge van de alge mene kostenontwikkeling. Verdere bezuiniging wordt nagestreefd, onder meer door het verder uitwerken van plannen tot concentratie van de her vormde bureaus in Den Haag. Een commissie van onderzoek heeft tgerapporteerd, dat aan een concen tratie op het zendingsterrein in Oegstgeest geen hogere huisvestings- Van eeil onzer verslaggevers kosten zullen zijn verbonden. Met het DEN HAAG - Het hervormd beraad over de verhouding tot ov/r'SëtXt'coï de rooms-katholleke kerk (het zgn. „hervormd Rome-beraad") sequenties, die aan een zodanige ver maakt zich zorgen over de voortzetting en verdere uitbouw plaatsing zijn verbonden, van de samenwerking met de r.k. kerk. Ook de generale kas (het centrale De GFR signaleert in zijn jaarverslag een verdere daling van het aantal belijdende leden. In tien jaar vermin derde dit aantal van 1.037.000 (1967) tot 914.000 (1977). De GFR vindt het voor de financiering van het gehele kerkewerk van bijzonder groot be lang. de ontwikkeling van het leden tal nauwlettend te volgen. De raad dringt er dan ook op aan. dat de generale synode zo spoedig mogelijk een onderzoek laat instellen naar de samenstelling van het ledenbestand (verhouding lidmaten, doopleden, ge boorteleden naar leeftijdsgroepen). De hervormde kerk beschikt momen teel namelijk nog niet over een lande- ZIEN Hij zag iemand aan het tolhuis zitten (uit Mattheus 9,9-13) ach g« opz ll Z 1 Sn- [id Links Guru Raj. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgend voorjaar, van 7 tot 14 april organiseren verschillende groepen, die op de een of andere manier bezig zijn met experimenten op het gebied van altèrnatieve geloof- en leefwijze een reusachtige bijeenkomst, tegelijk in Los Angeles, in de VS, in Toronto in Canada en in de Britse hoofdstad Londen. De bijeenkomst zal geheel door televisie worden uitgezonden via een honderdtal Canadese en Amerikaanse kabelnetten. Het schrijft dit In een bij het Jaarver slag 1977 gevoegde analyse van de tien jaar dat het hervormd Rome- beraad nu bestaat. Tien jaar geleden was de toenadering tussen de kerken op een hoogtepunt. Het Rome-beraad heeft belangrijk kunnen bijdragen aan het tot stand komen van klimaat van vertrouwen. Er zijn on derlinge verhoudingen gegroeid, die ondanks vertragende Invloeden van de laatste tijd niet meer weg te den ken zijn. Het beraad moest zijn werk echter aanpassen, toen de r.k. kerk in Nederland de eigen identiteit diende te hervinded, waardoor de echte oe cumenische samenwerking in sommi ge delen van het land moeilijk werd. Identiteit Het Rome-beraad vindt, dat de be wustwording van het eigene, dat van uit de traditie wordt aangereikt, op zichzelf positief gewaardeerd kan worden. Men kan slechts een echte bijdrage aan het oecumenisch ge sprek en aan de toenadering tussen de kerken geven, als men de plaats kent waar men zelf staat. Maar wan neer de bezinning op het eigene ge beurt uit verlangen naar zelfhandha- steunfonds van de hervormde kerk) schapsbeleving en onderworpenheid vertoont een gunstig beeld. Hiervoor aan het kerkelijk gezag naar de per- wordt van elk belijdend lid een bij- soonlijke geloofsbeleving en het ver- drage van 15 gulden gevraagd. Voor langen naar grotere persoonlijke het eerst werden in driehonderd ge- mondigheid. Daarmee hangt samen, meenten ook meerderjarige doople- dat meer dan ooit leken zijn inge- den benaderd. Dat leverde 376.000 schakeld en kerkelijke verantwoorde- gulden extra op. lljkheid dragen. Uit deze kas werd in 1977 voor 5,7 Gemenad aehuwden mUJoen gesubsidieerd. Aan vijf ge- a meenten, te weten Amsterdam-Slo- Het hervormd Rome-beraad acht de ten. Gaasperdam, Maarssen, Jut- positie van de gemengd gehuwden phaas en Oudshoorn-Ridderveld, van groot belang. Daarom wil het. dat werden termijnsubsidies (vier jaar) de synode een studiecommissie aan toegezegd voor het stichten van een het werk zet, die zich op de plaats en nieuwe predikantspiaats. Dit omdat functie van de gemengd gehuwden in het van belang geacht wordt, de pas- het kerkelijk leven en hun aandeel in torale verzorging in nieuwbouwwij- de oecumene moet bezinnen. Ook be- ken in een vroeg stadium ter hand te veelt het Rome-beraad een kritische nemen, doorlichting van de avondmaalsprak- tijk in de hervormde kerk aan. Het. i wil, dat de maaltijd des Heren steeds meer in elke zondagse hoofddienst wordt gevierd. Vanmiddag komt het jaarverslag van het Rome-beraad in de hervormde synode op Hydeoark in Driebergen aan de orde. Het symposion gaat over nieuwe cul turele modellen, .zachte" technolo gie, herziening van het leerproces, gezondheidszorg en de rol van de godsdienst ten aanzien van racisme, uitbuiting en onderdrukking. Aan het symposium doen mensen mee zoals de mediaprofeet Marshall McLuhan. de fllmspeler en radicale politicus Dick Gregory en de consumentenlei der Ralph Nader. De organisatie is in handen van de Humanity Foundati on. een Canadese groep van circa 5.000 mensen, die de sikh Guru Raj Singh als hun uitvoerende directeur hebben aangewezen. Eens hippie Guru Raj. die vorige week in ons land was, vertelde dat hij vroeger een hip pie was, die zijn drug-verslaving over won door middel van yoga-technie- ken. Hij denkt dat yoga een middel kan zijn om mensen, hoe verschillend hun godsdienstige achtergrond ook is, samen te brengen. Men hoeft dus niet sikh te zijn. zoals Guru Raj, om mee te doen. Hij vertelt dat er trou wens ook in het organisatiecomité christenen zitten. In het symposion tracht men aan te sluiten bij de tradi ties op het gebied van meditatie die elke godsdienst kent. In tegenstelling tot zoveel andere oosters geïnspireerde groepen is de groep rond de jonge Guru Raj niet on-politiek. Hij heeft uitgesproken politieke denkbeelden en vindt dat de derde wereld het slachtoffer is van economisch en cultureel imperialis me. Hij denkt, dat de „miljoenen in telligente jongeren" die nu bezig zijn in alternatieve bewegingen, te veel versplinterd zijn en hun politieke energie niet gebruiken. Hij wil de elektronische media gebruiken om de zachte krachten te bundelen. Acht dagen lang zal twee uur per dag in Canada en de VS en als het lukt ook in Nederland de tv zijn bood schap aan tien miljoen mensen bren gen en Guru Raj verwacht dat hier mee een bescheiden begin gemaakt kan worden om deze wereld te veran deren. De kosten voor het grote pro ject bedragen drie miljoen dollar en de deelnemers aan de bijeenkomst betalen tot 200 dollar per persoon om, als alles doorgaat, getuige te kunnen zijn van een bekeringsactie van kos mische afmetingen. Hiermee begint het verhaal van. roeping van Mattheus (of Levi), verhaal dat op zichzelf al heel ei moeite waard is om van woord t#n woord te lezen en te overdenken Maar hier begint het dan mee. Hi k( tolhuis was waarschijnlijk een optrekje aan de kant van de weg Mensen die er langs kwamen en ritï vervoerden, moesten dat aan de al „tollenaar" laten zien en dan rr.cinC( ze zoiets als tol of BTW betalen, 1 normen waren er feitelijk niet. 0 ,nc inning van dit soort belasting ws ria door de tollenaar van de Romein (Je gepacht. Als die maar aan hun trekken kwamen, moest de man maar zien wat hij er van maakte, dat was niet zelden zeer bevredig voor de tollenaar. Ik denk daaroi dat de passanten niet graag naai tolhuis keken. Of hoogstens heel „onderuit". Want als je er ongein langs kon komen, dan was dat meegenomen. Die man moest jei aankijken. Hij was trouwens hetpt aankijken ook niet waard. Een tollenaar had iets van een collaborateur met de bezettende macht. Vandaar dat het begin va verhaal zo verrassend is: Jezus zi hem zitten. En dan niet alleen on t Jezus waarschijnlijk niets bij ziel had. Deze woorden willen ons zeg Jezus wilde hem zien. Hij keek 01 bewust naar die man. Die man v<fT Hij het aankijken wél waard. Daarmee begint eigenlijk ieder verhaal van een ontmoeting met Jezus. Opvallend is dat zoiets ooi staat in het verhaal van die ande^ni tollenaar. Zacheus in de boom. Dfcr< had zich nog wel verscholen. Maa Jezus zag hem. De Mérode dichtt eens: Die Gij besloot te zoeken hij ontkomt u niet, ook al schuilt hij in de hoeken van kommer en verdriet. tcli 'd< ci: ADVERTENTIE «uiv uik «ciidiigc.il naai icuiiaiiuiia- w-fc vtng en zelfbehoud, bewijst men de KantmtPTl oecumene een slechte dienst. DajllWlCIl ICgCI! Het verslag signaleert ook positieve punten in de ontwikkeling binnen de r.k. kerk. Weliswaar werd het kerkbe zoek in tien jaar gehalveerd (van 64,4 naar 31,1 procent), maar in 1976 werd nog altijd 90,4 procent van de r.k. kinderen gedoopt. Dat wijst erop, dat. ook al gaat men minder trouw naar de kerk dan vroeger, men zich nog wel degelijk rooms-katholiek voelt Er heeft echter een verschui ving plaatsgevonden van de gemeen- LONDEN (EPD) De Britse baptis ten-unie heeft voor het eerst in haar geschiedenis van 166 jaar een politie ke verklaring doen uitgaan. De bap tisten nemen daarin stelling tegen het Nationaal Front en andere ex treem-rechtse groepen in Oroot-Brit- tannie. Deze groepen bevorderen vol gens de baptisten door hun optreden racisme, vooroordelen en geweld. öaJ- C /V V' Cc. r t LANGLAU (Idea)„Terwijl in Afrika de mensen, die Gods Woord willen horen, nauwelijks in de kerken plaats kunnen vinden, staan de dure kerkgebouwen in Europa praktisch leeg. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open bneven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859, Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Navo-agressiviteit De heer Schipper vraagt: Wie was en is agressief in Afrika en Tsjechoslo- wakije, en geeft daar zijn halve ant woorden op? Zolang we echter alleen fouten bij de ander zoeken, zal die ander ons wantrouwen en zich nog meer bewapenen. Zijn alleen andere mensen wolven, en moeten wij daar om ook wolven worden of nog erger dan beestachtig. Overwin het kwade door het goede. Hebben Nederlanders niet destijds onschuldige negers uit Afrika gehaaid om in Amerika ais slaaf te verkopen. Heeft Nederland geen oorlog gevoerd tegen België en Indonesië, die zich niet door ons wil den laten overheersen. Verkocht Ne derland geen wapens en kernenergie aan Zuid-Afrika dat agressief op treedt zelfs tegen geweldlozen. Was Duitsland in 1939 niet agressief tegen Tsjechoslowakije. en weigerde Neder land niet. Joodse vluchtelingen toe te laten. Was de Navo niet verbonden met Amerika dat Vietnam probeerde te „beschermen" door het uit te moorden; en met Portugal en Grie kenland toen daar dictatoriale regi mes heersten? Vertrouwt niet op heersers, strijdwagens en oorlogs paarden. zegt de Psalmdichter. Laten wij het nu eens wagen met de weg van Christus. Dat is geen aanloop tot oöze algehele weerloosheid. Hij is de enige aan wie we ons kunnen toever trouwen. met de geestelijke „wapen rusting". waarmee we alle vurige pij len van de boze kunnen afweren: en de sociale weerbaarheid van de vol ken ln plaats van uitbuiting door onze handelspolitiek. De kernwapens de wereld uit, te beginnen bij Jezelf, noemt de heer Schipper een laffe leu ze. Ik vind het Juist moedig, maar omdat we bet met Christus wagen, is er zelfs niet veel moed voor nodig. Hij zegt dat we anderen de kastanjes uit het vuur laten halen. Maar dat vragen wij die anderen helemaal niet, we zeggen Juist dat alleen die wapens weg moeten doen. zodat de macht komt aan een wettig gekozen wereld democratie met internationale Justi tie en idem politiemacht. Rotterdam W. H. Koop mans ROME Vijftienduizend katholieke christenen in de sowjetrepubliek Moldavië hebben een smeekschrift aan paus Paulus ondertekend, waarin zij zijn hulp inroepen. In Moldavië zijn alle katholieke kerken gesloten, uitgezonderd één begrafeniskapel. Het aantal gelovigen dat gevangen wordt gehouden in straf kampen, loopt tegen de tienduizend, zo schrijven zij. Moldavië ligt in het uiterste zuidwesten van de Sowjetunie, tegen de Roemeense grens. Tot 1940 behoorde het tot Roemenië maar in dat jaar werd het door de Russen geannexeerd. Europa, dat in vorige eeuwen zende lingen uitzond naar grote delen van de wereld, ligt als enig werelddeel geestelijk op sterven." Dit zei de se cretaris-generaal van het Lausanne- comité voor wereldevangelisatie, Gottfried Osei-Mensah uit Kenia, op een vergadering van de evangelische alliantie in Langlau, Zwitserland. Daarbij is de opdracht van Christus om het evangelie te prediken aan alle kreaturen, nog lang vervuld. Er zijn 700 miljoen moslims, 600 miljoen hin does en 800 miljoen Chinezen, die nog niets weten van Christus, de Redder der wereld. Als bijzondere uitdaging voor de christenen zag Osei-Mensah de toene mende zendingsijver van de moslims. Hun doel is het, heel Europa tot de islam te bekeren. Hiertegenover moe ten alle christenen samenwerken. Het Lausanne-comité, waarvan Osei- Mensah secretaris-generaal is, werkt de ideeën uit van het wereld-evangeli satiecongres. dat in 1974 in Lausanne gehouden wer.d. Het comité wil het evangelisatie-werk over de gehele we reld stimuleren. MOSKOU Er wordt in Moskou geen speciale kerk gebouwd voor de deelnemers aan de Olympische Spe len in 1980. Dit heeft het Zwitserse instituut „Glaube in der Zweiten Welt" vernomen van het olympisch comité in de Russische hoofdstad. Er circuleerden al geruime tijd in het Westen berichten, volgens welke in het olympisch dorp in Moskou een kerk gebouwd zou worden. Dit zou dan de eerste kerk in de Sowjet-Unie worden, die op staatskosten zou wor den gebouwd. De bedoeling zou zijn, de buitenlanders weg te houden van de Moskouse christenen. Het Zwitserse instituut informeer de en kreeg ten antwoord, dat er helemaal geen kerk komt. „Tot be vrediging van de religieuze behoeften van de sportlieden van de verschillen de religies in het olympische dorp worden wel bijzondere ruimten inge richt, zoals dat ook tijdens de spelen in Montreal het geval was," aldus het antwoord uit Moskou. De hervormde synode spreekt van daag onder meer over de problemen van de gemengd gehuwden. In ver band daarmee schrijft ds A. Vroegin- dewey in het (hervormde) Gerefor meerd Weekblad: Men is de laatste jaren wel wat in verlegenheid geraakt ten aanzien van de „gemengd gehuwden". Men ziet nu ook de gevolgen ervan wel in en men wil zich gaan beraden op de vragen die hiermee verband houden en men wil wegen zoeken om de ontkerkelij king van de „gemengd gehuwden" tegen te gaan. Maar men moet bij de wortel beginnen. Men heeft niet ge waarschuwd tegen gemengde huwe lijken. soms zou men zelfs kunnen spreken van een zekere aanmoedi ging. omdat daardoor immers de'oe cumene bevorderd zou kunnen wor den. En nu ziet men dan de gevolgen van de slechte raad die men heeft gegeven. Want heeft men aan de Jon ge mensen wel duidelijk gemaakt dat een huwelijk niet alleen als een licha melijke eenheid moet worden gezien, doch dat hier vooral van een geeste lijke eenheid dient te worden gespro ken. En dat dan alleen een goede basis voor een huwelijk dat stand kan houden gelegd wordt. We leven in een tijd van grote verwarring. En Juist in zo n tijd zou de kerk leiding moeten geven. Maar dan wel leiding in ge hoorzaamheid aan de Heilige Schrift en in gemeenschap met de reformato rische belijdenis van de kerk. Ontkerkelijking 2 A. J. Wljnsma in de (gereformeerde) Friese Kerkbode: Degenen onder ons. die daarmee be hept zijn zullen er naar onze overtui ging goed aan doen hun belijdenis complex een beetje meer naar de achtergrond te dringen. Er lijkt ons namelijk meer reden om bekommerd te zijn om de groeiende invloed van het ongeloof in de wereld van van daag. Er is bij voorbeeld een ware uittocht gaande van jongeren uit onze Gereformeerde Kerken. Het aantal doopleden, dat onze kerken verliet, steeg van 3.220 in 1967 tot 6.876 in 1976. Dat geeft te denken. De kerk zegt een hele hoop jonge mense niet zo veel meer. Als ze 's zondags nog al naar de kerk gaan, dan doen zij dat maar al te vaak niet uit Innerlijke begeerte, maar omdat zij hun ouders niet voor 't hoofd willen stoten of zich om andere reden niet aan de sociale controle van hun omgeving willen of kunnen onttrekken. Deze jonge men sen vinden in de kerk toch blijkbaar niet wat zij van een gemeenschap van gelovigen verwachten. En die teleur stellende ervaring zal er bepaald niet beter op worden als zij binnen de kerk geconfronteerd worden met on derling gekrakeel over belijdenisfor mules. Ontkerkelijking 3 Ds A. A. Spijkerboer ln Woord en Dienst: Toch blijf ik hopen dat God de Neder landse Hervormde kerk nog eens zo'n genadig pak rammel geeft, dat we er niet mee door kunnen gaan langs elkaar heen en tegen elkaar in te geloven. De stichting Near East Ministry (van Jan Willem van der Hoeven) heeft van haar blad Reveil (tot nu toe een onregelmatig verschijnende nieuws brief) een evangelisch informatief maandblad gemaakt. Het zal zich be zighouden met Israël, de gemeente, het gebed voor Nederland en Israël, getuigenissen en de toekomstver wachting. Het kost 15 gulden per jaar en is te bestellen bij Near East Minis try, Postbus 30, Voorthuizen. Pinksteren Nog een nieuw maandblad, „Woord en Geest", speciaal bedoeld voor de pinkstergemeenten. Het bijzonder goed uitgevoerde, levendig en kleur rijk geïllustreerde blad dient zich na drukkelijk aan als een gezinsblad. Er zullen artikelen in staan voor de op bouw van het geestelijk leven, bijbel studies, geestelijke visies op het maatschappelijk leven, signaleringen in verband met het eindtijdgebeuren, getuigenissen van het geloof, maar ook een kinderstrip een Jeugdrubriek, vragen en antwoorden, Informatie over de pinksterbeweging in binnen- en buitenland. In dit eerste nummer o.a. voormalig zendeling Kees Glas. die de „boodschap van de maand" schrijft, getiteld „Heeft u wel eens engelen gezien?". Verder veel aan dacht voor de komende pinkster Eu ropa conferentie in Den Haag. Het blad onder eindredactie van de Rot terdamse voorganger J. W. Embregts kost 20 gulden per Jaar en is een uitgave van uitgeverij Gramma, Van der Poelstraat 58-62, Rotterdam. Beroepingswerk k[( Geref. Kerken m Ber. te Mijdrecht, drs. F. W. K< ma te Laren (NH) Vazgen I i De „paus'^ van de Armeniërs, kat kos Vazgen I, wordt op 22 juni itn zetel van de wereldraad van kqe Genève verwacht voor een be van een week met zes van zijn schoppen. Vazgen leidt de Arme apostolische kerk sinds 1955 en 1 zijn zetel in het klooster Etsjmia 3 bij Erewan in Sowjet-Armenië. Paul Gerhardt De evangelische kerk van Bre heeft twaalf tot nu toe onbeke 1 liederen uitgegeven van de Dt dichter van geestelijke liederen Ir Gerhardt (1607-1676). Gerhardt dij te circa honderdvijftig kerkliede waaronder „Hoe zal ik U ont 1 gen?", „Ik kniel aan uwe kr|r neer", „O hoofd, vol bloed en den" en „Beveel gerust uw wege g VATICAAN (AFP) Het aantal tholieken op de wereld is in toegenomen, het aantal priestei gedaald, maar dat van seminari is gestegen. Dit blijkt uit het stat sche jaarboek van de rooms-kath ke kerk over 1976 In 1976 waren er 724.434.000 gedot katholieken, vijftien miljoen r dan het jaar daarvoor. Zij verte wöordigen 18,3 procent van de reldbevolking. In Noord- en Z Amerika wonen de meeste kath ken, 350 miljoen, wat neerkomt o procent van de bevolking. Eui telt er 263 miljoen, wat 40 procent de bevolking is. Azië 56 miljoen, procent en Afrika 50 miljoen, neerkomt op twaalf procent. Vai ruim 16,6 miljoen mensen die doopwater ontvingen, waren er r één miljoen volwassen. Het aantal priesters dat onder bisschop diende liep in 1976 met: terug naar 256.573. De afgelopen jaar man het aantal priesters 15.000 af. De daling van het aa priesters verliest overigens aan j heid. De rooms-kstholieke kerk t in 1976 201.707 seminaristen, meer dan in 1975. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22, Den Haa Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2