christelijke hulp rugsverslaafden iëel alternatief Nu werd het echt een nachtmerrie SOCIAAL BERECHT Chinese minister hekelt Sowjet-Unie ^roef met opvang ugsverslaafden „Onderzoek beslissing rechter noodzakelijk' akvlakken met andere drugvrije programma's Vice-president rechtbank: huizen van bewaring EG treedt op tegen ontduiking van staalprijzen fiatiküiy It Vakbondsleden akkoord CAO Hoogovens Chili belooft rapport over vermisten Reders richten Intercargo op TE HRDAG 10 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET een onzer verslaggevers HSTERDAM „Slechts een behandelingsprogramma dat voorkomt uit een herkenbaar enduldige achtergrond of filosofie, waarin alle ruimte is voor ongekunselde persoonblijke lacht en dat ge.'.nspireerd wordt door zeer eensgezinde, enthousiaste en zichzelf deels lerende medewerkers, komt tegemoet aan de eisen ie een langdurige behandeling van fth tig verslaafden stelt". de ge 1 en B.Ï. 20. t ach» bad, 2i fuiis chrijft ir. W. E. van Dalen, ver- sn aan de afdeling voorlichting ■evente van de Federatie van llngen voor alcohol en drugs I, in het juni-nummer van het hrlft voor alcohol, drugs en an- psychotrope stoffen. In dit blad Van Dalen nader in op de ike hulpverlening aan drugs den, die hij omschrijft als een alternatief". Er zijn in Neder- lenminste veertien christelijke Jllngen, die georganiseerde hulp A n aan jonge mensen met sociale "spa psychische problemen. larvan houden zich min of meer bijzonder bezig met jongeren, ugproblemen hebben. Ze be ting gezamenlijk over 125 opna- atsen, waarvan er doorgaans achtig bezet zijn door mensen, oblemen hebben met het drug- ik. Daarnaast wordt er ook aan besteed aan jongeren met alco- oblemen, maar dit in veel min na te. Ter vergelijking: de erken- rslavingsklinieken in Nederland lkken over ongeveer 150 „drug- tt", de andere specifikeke intra- )-736^ voorzieningen voor hulpverle- lan drugverslaafden hebben on- 35 bedden, terwijl er ook nog izorg-bedden zijn voor drug- en. jeschat betekent dit, aldus ir. )alen, dat alle druggebruikers, :ns hun problemen daarmee behandeld inspecifieke in- ri voor drughulpverlening, ertig procent is opgenomen in igen van christelijke signa- met al een factor die niet weg tren valt. Bovendien meent ir. lalen, dat er wellicht best iets te - valt van de ervaringen van 't: en flijke hulpverleners zonder het reet met hun achtergronden !^3e zijn. rende programma-onderdelen (bijbel studie, dagsluiting en zo) niet voor bewoners verplicht zijn, wordt het op den duur voor hen toch wel erg moei lijk om deze bijeenkomsten voortdu rend te negeren. De meeste bewoners nemen namelijk wel deel aan de programma-onderde len en wie dat niet doet, loopt de kans ten opzichte van de andere bewoner geïsoleerd te raken. De mate waarin de stafleden hun geloofsmotieven aan bewoners kenbaar maken, loopt bij deze instellingen sterk uiteen. Om het ultvoudig te zeggen: bij bepaalde instellingen, zoals de stichting Jezus- kinderen, praten zij dikwijls over hun geloof met bewoners, bij andere in stellingen zelden. Van de veertien instellingen zijn er slechts drie kerkelijk gebonden; de overige zijn volkomen onafhankelij ke betrekkelijk kleine organisaties, die in sommige gevallen worden ge steund door verenigingen met hon derden leden. Wat de financiën be treft ontvingen de meeste instellin gen tot voor lange tijd via de bij »ens op. En bovenstaande modellen Dieden daartoe voorzichtig gefor- nuleerd een kans. Er bestaan hier tussen opvallende overeenkomsten: ille programma's zijn sterk gestruc tureerd en kernbegrippen bij elke be handelingsvorm zijn openheid, zelf verantwoordelijkheid en „drug-vrij djn". Uit dit alles is af te leiden, dat ondanks de verschillen de „uitvin iers" van deze modellen tot op zekere aoogte gelijk denken over de behan deling die verslaafden nodig hebben. Ir. Van Dalen tot slot: „Ik krijg de indruk dat de essentiële verbinding tussen de therapeutische en christe lijke gedachte hierin is gelegen: de geloofsovertuiging van de medewer ker van de christelijke instelling in spireert hen bijzonder sterk tot het uitvoeren van elke vorm van hulpver lenend werk. Daarnaast wordt de cliënt bij de meeste van deze intellin- gen expliciet meegedeeld dat hij of zij een zeer concrete en peroonlijke rela tie kan ontvangen met Jezus, mits men daarvoor openstaat. Die relatie blijkt naar mijn peroonlijke indruk Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het is dringend noodzakelijk dat criminolo gen zich in de besluitvorming van de rechter gaan verdiepen Zij zouden moeten proberen toegang te krijgen tot de raadka mer, waarin de rechterlijke beslissingen worden genomen. Dit zei gisteren mr. S. Slagter, vice-president van de rechtbank in Amsterdam, op het congres van de Nederlandse vereniging voor criminologie. Uit zijn mond viel ook op te tekenen dat de rechter in gebreke is gebleven bij de ontwikkeling van een doelbe wust en rationeel straftoemetingsbe leid. „Over de hele linie, los van klas se-effecten", zei hij, „wordt ongelijk gestraft. Die ongelijkheid is kwalijker dan klassejustitie, als daarvan spra ke zou zijn." Naar zijn mening zou het ook pas na de vaststelling van zo'n beleid mogelijk zijn tot een goede motivering van het vonnis te komen. De Amsterdamse rechter pleitte ver der voor uitbreiding van de mogelijk heid gevangenisstraffen door andere sancties te vervangen. Hij stelde vast dat op dit moment de alternatieven, afgezien van de geldboete, ontbre ken, en voegde daaraan toe: „Ik vind dat met meer ijver, inventiviteit en creatief vermogen naar alternaUeven gezocht moet worden". gv.ll UVW «VA/4 lüllgv. UJU »io viv. U1J- - - standswet vergoedingen voor het ver- se minister van buitenlandse zaken, Hoeang Hoea", die op het vallende nieuwe element in hun ver anderde levenswijze.' zorgen van haar bewoners, maar sinds de invoering van de zogenaam de Rijksbijdrageregeling voor maat schappelijke hulp en dienstverlening aan Jongeren en jong-volwassenen in t 1977 is de betaling en daarmee het 'h]YTifinQlPnVlft" l'n AfvilrQ' zelfstandig functioneren van deze in- £jApd.IlölcUI lib 111 ril I llVd stellingen geen vanzelfsprekende zaak meer. Koningin Juliana ontving gisteren op paleis Soestdijk de Chine se minister van buitenlandse zaken, Hoei ogenblik een bezoek aan ons land brengt. Voorstel Slagter bleek er geen voorstander van te zijn bij rechterlijke beslissin gen de eventuele aanwezigheid en de lengte van een straflijst van de ver dachte bulten beschouwing te laten. Een voorstel daartoe werd gedaan door de Groningse hoogleraar dr. R. W. Jongman, die stelde dat de straf lijst niet alleen voortvloeit uit het (criminele) verleden van de verdach te. maar ook te maken heeft met diens sociale klasse. Slagter voerde aan dat het ook wel eens tot voordeel cJe behandelingsfilosofie betreft, hij op dat de christelijke instel- ervan uitgaan dat verslaafde mensen nu hun lichamelijke nning geholpen kunnen wor- 14.50 oor middel van een gestructu- sz.oof programma, waarin rust, zin- beid, creatief bezig zijn, ont- g, gezelligheid en veel per- e aandacht centraal staan. Sfidu is}'oi tadIvlduele benadering wordt 166 m lut de voorrang gegeven boven benadering. Therapeutische 29.00 gesprekken vinden dan ook i enkele uitzondering na niet 106.00 rammeerd plaats in deze in- gen. Men tracht over het alge- toveel mogelijk overeenkom- i structuur van een normaal Dnerend gezin te leven." Het is ;ns een mistvatting te denken 0( t aanvaarden van het christe- - loof i een algemene voorwaarde te kunnen worden opgenomen, dat bij de afdelingen voor lan- ï3-2Trblijf iets anders. Hoewel be- voor deze instellingen type- Raakvlakken Ir. Van Dalen gaat ook nader in op de raakvlakken van de christelijke drugshulp met de „neutrale" hulp. Hij stelt dat er voor de groep van ernstig verslaafden maar een gering aantal instituten is,dat erin geslaagd is een enigszins toereikend hulppro gramma te ontwikkelen. Hij onder scheidt daarbij drie modellen, die qua behandelingsmethode een zeer duidelijke en herkenbare identiteit hebben. Dat zijn: het model van de zogenaam de drugvrije therapeutische gemeen schappen (bijvoorbeeld de Emilie- hoeve in Loosduinen), ook wel het encounter-model geheten; het chris telijke behandelingsmodel en het antrhoposofische model, zoals dit on dermeer in Nederland (stichting Arta in Zeist) en West-Duitsland in prak tijk wordt gebracht. „Ook al zijn de op deze modellen gebaseerde behan delingsprogramma's nogal eens moeilijk bereikbaar voor bepaalde categorieën alcohol- en drugscliënten en ook al gonst het dikwijls van kri tiek op deze programma's, de voor standers blijven door dik en dun in de juistheid van hun modellen geloven," aldus Van Dalen. De ernstige alcohol- en drugsverslaaf- ie heeft een emotioneel indringende ;n intens bevredigende „nieuwe le- /ens-ervaring" nodig, zo merkte de eider van het grootste christelijke irugs-opvanginstituut in Engeland Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Chinese minister van buitenlandse zaken, Hoeang Hoea, heeft gisteren in Den Haag een scherpe aanval gedaan op de activiteiten van dè Sowjet-Unie in Afrika. Na besprekingen met zijn Nederlandse ambtsgenoot Van der Klaauw zei hij, dat de „expansie en agressie" van de Russen in het Midden-Oosten en Afrika de omsingeling van West-Euro pa ten doel heeft. onze Haagse redactie HAAG In de huizen van bewaring in Amsterdam en irdam gaan binnenkort experimenten van start met de ng van aan drugs verslaafde gedetineerden. Dit heeft 5 uur ssecretaris mevr. Haars van justitie gisteren in Den Haag ndgemaakt. vasl OchM len. Volgens Hoeang Hoea is de strategie van de Sowjet-Unie om „onder de vlag van ontspanning, ontwapening en economische samenwerking" de LUXEMBURG De Europese com missie, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft de EG-lidstaten ge vraagd binnen een week een aantal maatregelen goed te keuren, die ont duiking van hst prijssysteem in de Europese staalsector moeten tegen gaan. Als er niet snel strenge maatregelen worden genomen dan dreigt het hele systeem, dat is opgezet om de Euro pese staalindustrie weer gezond »e maken, ineen te vallen, zo zei het lid van de Europese Commissie Davig- non in de Europese ministerraad in Luxemburg. Dat zou leiden tot pro tectionistische maatregelen aan nati onale grenzen en dat zou betekenen een ineenstorting van de interne Eu ropese markt. De Europese commissie heeft zich nog niet definitief uitgesproken over de verhoging van enkele van de mini mumprijzen voor staal met 5 procent met ingang van 1 juli aanstaande. Westeuropese landen te verdelen en een voor een aan te vallen. Hij pleitte voor een krachtig en verenigd Euro pa, dat samen meteen sterk China de Russische dreiging zou kunnen weer staan. De ministers hebben in Den Haag niet alleen gesproken over de weder zijdse betrekkingen, waarover beiden zeer tevreden waren, maar ook over de internationale sltuaUe, waarbij de recente gebeurtenissen in Zaire cen traal stonden. Na afloop van de be sprekingen ging minister Hoeang Hoea op een persconferentie uitvoe rig in op de toestand in Afrika, waar bij hij het optreden van de Sowjet- Unie en Cuba op dit continent fel hekelde. Zaire Volgens de Chinese bewindsman moet de invasie in Shaba (Zaire) niet beschouwd worden als een geïsoleerd incident, maar worden bezien vanuit het streven van de „supermogend heid" naar de wereldhegemonie. Hij zei dat zich momenteel 50.000 man Russische en Cubaanse troepen in Afrika bevonden, die een bedreiging vormen voor de Afrikaanse landen. Hoeang Hoea zei: „Afrika behoort aan de Afrikanen." Hij wees echter de militaire steun van België en Frank rijk aan het regime-Moboetoe niet af. „Wij staan positief tegenover hulp zolang die wordt verleend op basis van respect voor de soevereiniteit van Zaire," aldus de minister. Op de vraag of China van plan is militaire steun te geven aan het regime-Mo boetoe wilde Hoeang Hoea geen di rect antwoord geven. „In het kader van de overeenkomst tussen China en Zaire zal de Chinese regering hier over praten met de regering van Zai re." Beide landen hebben een over eenkomst gesloten inzake economi sche en technische samenwerking. Daarnaast is er de samenwerking op het terrein van lucht- en scheepvaart. De Chinese minister gaf ook een ont wijkend antwoord op de vraag hoe China staat tegenover de legering 'van een pan-Afrikaans vredeskorps in Zaire. Hij verwees naar een beroep van de president van Gabon op alle Afri kaanse landen om Zaire te helpen, en zei dat de onderhandelingen tussen de Afrikaanse landen thans gaande zijn. Hoeang Hoea zei dat de Chinese regering zich aansluit bij de resolutie van de organisatie van Afrikaanse eenheid, waarin wordt gezegd dat de troepen van de Sovjet-Unie en Cuba dienen te verdwijnen. De „racistische regiems in Zuld-Afrika en Rhodesië worden door China krachtig veroor deeld. ADVERTENTIE Een dagje naar het strand. Nat voetje halen. Met emmers en scheppen. En stoeien en broodjes. Met't autootje. Kan toch niet anders? luizen van bewaring komt een afdeling met maximaal twaalf m die bestemd zijn voor de opvang van zwaar verslaafden preventieve hechtenis zitten. ifden zullen daar hooguit n dagen blijven. In die periode bekeken welke medisch-socia- ileiding het meest in aanmer- omt. Voor de opvang worden ntie e groepen van bewaarders en gkundigen gevormd, die de Men 24 uur per dag zullen den. Een staf met in ieder ge- arts en een psychiater zullen eleidingsteams terzijde staan. te üissing van staatssecretaris betekent dat zij principieel (akozen voor de opvang van Wen binnen de inrichtingen "tltie. Dit is een politiek om- taak. BIJ het recente debat in «ment over het gevangenisbe- ilen de oppositiepartijen een om drugsverslaafden zoveel buiten de gevangenis op te Deze motie werd ingetrok- afwachting van het debat ko- maandag over de hulpverle- drugsverslaafden. ufi Wei herbajes tecretaris Haars heeft gisteren Wer laten weten dat zij nog de experimenten uit te breiden tot de vrouwengevangenis in de Amsterdamse Bijlmerbajes. Het probleem van de Junkies" die met justitie in aanraking komen, is de laatste jaren sterk in omvang toege nomen. Vorig Jaar was een op de tien bewoners van het huis van bewaring in Amsterdam aan heroïne verslaafd. Daarentegen zijn de mogelijkheden om een heroïneverslaafde van zijn verslaving af te helpen bijzonder ge ring. Een onderzoek naar de thans gebruikte behandelingsmethoden wees uit dat slechts een op de tien junkies erin slaagt definitief drugvrij te worden. Volgens mevrou Haars zal aan drugs verslaafden die de gevangenis verla ten speciale aandacht worden ge schonken. Opvang van veslaafden buiten de gevangenissen is volgens de bewindsvrouw een moeilijk pro bleem. Zij schrijft dat mogelijkheden daartoe vrijwel ontbreken, vooral omdat er geen gelegenheid tot huis vesting is. Om die situatie te verbete ren zal tussen de departementen die bij het vraagstuk van de verslaving zijn betrokken, intensief overleg wor den gepleegd. Verslaafden die op grond van justitiële voorwaarden ter behandeling in een inrichting worden opgenomen, zullen verplicht zijn de ontwenningskuur te volgen. Onttrek ken zij zich daaraan dan zal opnieuw plaatsing in een huis van bewaring het gevolg zijn, aldus de staatssecre taris. „Paranoïde psychose" heette het met een dure medische term. Het ging om een ernstig ge stoorde man, die bovendien nog aan waanvoor stellingen leed. Gekweld door wanen en halluci naties zwierf hij van inrichting naar inrichting, totdat hij werd opgenomen in een gezinsver vangend tehuis. De term „gezinsvervangend" moet hier letterlijk worden opgevat, want wat er ook met de talrijke psychiatrische behande lingen was bereikt: thuis ging het niet meer. Nadat hij een jaar in het tehuis had gezeten trad er in zijn gezondheidstoestand in zoverre een verbetering op dat hij hele dagen kon gaan werken in een sociale werkplaats. Het loon, dat hij met dit werk verdiende, werd betaald aan de gemeentelijke sociale dienst, die zijn verpleeg- kosten betaalde en aan hem zakgeld verstrekte. De arbeidsongeschiktheidsuitkering die hij sinds het begin van zijn ziekte zes jaar geleden kreeg werd maandelijks overgemaakt op een postrekening, die ter beschikking stond van zijn vrouw. Financieel leek alles prima gere geld: de man werd verzorgd, hij kreeg zijn zakcent en zijn vrouw kon beschikken over zijn arbeidsongeschiktheidsuitkering. Toch was er iets mis. Toen de man weer ging werken had hij dat aan de bedrijfsvereniging moeten melden, want je kunt niet werken en tóch een arbeidsonge schiktheidsuitkering krijgen. Noch de man noch de vrouw lieten evenwel iets weten en zo kwam het dat de bedrijfsvereniging pas na drie jaar ontdekte dat de man in een sociale werk plaats werkte en dat hij dus al drie Jaar geen aanspraak meer kon maken op een arbeidson geschiktheidsuitkering. De bedrijfsvereniging greep onmiddellijk naar de voorschriften: Te veel of ten onrechte betaalde uitkeringen kun nen binnen twee jaar worden teruggevorderd. Dat was één artikel en in een volgende artikel stond dat „nalatigheid" voldoende is om tot terugvordering over te gaan. De man was ver plicht aan de bedrijfsvereniging mededeling te doen van elke verandering, die tot intrekking of verlaging van de arbeidsongeschiktheidsuitke ring kon leiden. door Huub Elzerman „U was van deze verplichting op de hoogte, want wij hebben destijds de betreffende voor schriften aan u verstrekt." liet de bedrijfsvere niging weten. Voor de man werd het leven nu echt een nachtmerrie. Van die WAOuitkering leefde zijn vrouw, het geld dat hij verdiende, ging naar het gezinsvervangend tehuis en hij hield zelf alleen wat zakgeld over. Wat moest hij doen? De oplossing van het probleem was dat hij voor rekening van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) in een tehuis behoorde te zitten, zodat zijn vrouw zou kun nen leven van het salaris dat hij in de sociale werkplaats verdiende Maar daar had hij nu niets aan. Zo'n bedrijfsvereniging richt zich welhaast automatisch tot degene, die aanspra kelijk is en in dit geval was hij dat zelf. Hij ging in beroep, verloor zijn zaak en hij ging opnieuw in beroep. Dit keer bij de Centrale Raad van Beroep. De centrale raad kwam al snel tot de overtui ging dat noch de man noch zijn vrouw van het verzuim een verwijt kon worden gemaakt. Uit de stukken blijkt, zei de raad, dat de man, gezien zijn psychische gesteldheid, niet in staat was zich zijn verantwoordelijkheid te reali seren. Over de vrouw zei de raad dat het in hoge mate waarschijnlijk moest worden geacht, dat zij in het geheel niet wist, dat haar man in een sociale werkplaats werkte. De raad verwees daarbij naar een rapport van de Raad van Beroep, waaruit bleek dat de vrouw dacht dat haar echtgenoot bij wfijze van arbeidstherapie was gaan werken. Een zuster van de Sociaal Psychi atrische Dienst van een van de kruisverenigin gen had haar dat gezegd en dat leek haar ook heel aannemelijk, omdat haar man ook vroeger al bij wijze van therapie had gewerkt. De raad voegde er aan toe dat de contacten van de vrouw met het gezinsvervangende tehuis blijk baar stroef verliepen. Tekenend was bij voor beeld dat de man in de administratie van het tehuis als vrijgezel te boek stond. Nee^zei de raad. nu blijkt dat noch aan de vrouw noch aan de man het verwijt kan worden gemaakt, dat zij zich niet aan de voorschriften hebben gehouden, kan de vraag worden opge worpen of de bedrijfsvereniging wel kan over gaan tot terugvordering van de ten onrechte uitbetaalde uitkeringen. Maar zelfs al zou de bedrijfsvereniging in dit geval de bevoegdheid hebben om tot terugvordering over te gaan. dan nog kan zij niet in redelijkheid tot terug vordering beslissen, zo oordeelde de centrale raad. die er ook rekening mee hield dat geen van de echtelieden ook maar enig voordeel uit de gang van zaken had getrokken. De centrale raad eindigde met de niet mis te verstane opmerking, „dat eventuele verwijten, die zou den kunnen worden gemaakt aan de gemeente lijke sociale dienst niet bij de beoordeling in het onderhavige twistgeding in een voor de man ongunstige zin mogen worden betrokken Daar kon de sociale dienst het mee doen. van de verdachte kan strekken, als met diens straflijst rekening wordt gehouden. Jongman legde zijn suggestie ook voor aan de leden van de Tweedi Kamer die gistermiddag zitting had den genomen in een forum waarmee het tweedaagse congres werd besjo ten. Geen van de door PvdA. CDA VVD D'66 en PPR afgevaardigde fo rumieden, allen deel uitmakend van de vaste Kamercommissie voor Justi tie, bleek warm te lopen voor dat idee. Meer enthousiasme brachten zij op voor het voorstel van Jongman allo verdachten bij hun gang naar de rechter door een advocaat te laten vergezellen. In de meeste gevallen wordt een verdachte al door een ad vocaat terzijde gestaan. VELSEN (ANP) De achterban van de industriebond NVV en NKV bij Hoogovens is akkoord gegaan met de ontwerp-CAO die de vakbonden met de Hoogovens-directie hadden afge sloten.Op de ledenvergaderingen te Velsen stelde de meerderheid zich achter het onderhandelingsresultaat, zij het niet van harte. Honderdder tien leden stemden vóór. 86 tegen en 18 onthielden zich van stemming, al dus bestuurder Wiel Brand van de Industriebond NKV. De leden vonden dat de werkgelegen heidsparagraaf wel wat erg magertjes was uitgevallen. De bonden wilden aanvankelijk een experiment met vijfploegendienst bij Hoogovens maar uiteindelijk kwam er na einde loze ondérhandellngen slechts eAi studie naar zo'n experiment uit de bus. Ook was men er ontevreden over dat niet alle werknemers vanaf 57,5 jaar de mogelijkheid krijgen om vrij willig met pensioen te gaan maar dat die regeling alleen gaat gelden voor werknemers die direct bij de reorga nisaties bij Hoogovens zijn be trokken. Uiteindelijk hebben we de meerder heid van onze leden er toch van kun nen overtuigen dat dit resultaat on der de gegeven omstandigheden het enig haalbare was, maar mager is het wel. Wat dat betreft zijn we het met de leden eens," aldus vakbondsbe stuurder Brand. SANTIAGO (Reuter) De Chileense regering heeft een rapport over de ruim vijfhonderd vermisten in het land toegezegd. Zij verdwenen sinds de omverwerping van het bewind van president Allende, vijf Jaar geledea Staatssecretaris Enrique Montero zei dat de Junta al eerder tot het uitbren gen van rapport had besloten. Twee honderd familieleden van ver misten hebben de regering een maand de tijd gegeven met nieuws over de vermisten. Blijft zij in gebre ke, dan zullen de familieleden de hon gerstaking hervatten die zij op aan drang van de rooms-katholieke kerk beëindigden. De kerk had al eerder meegedeeld dat de regering dit jaar een onderzoek had toegezegd. De fa milieleden zeiden overigens wel dat zij geen genoegen zullen nemen -met een oppervlakkig antwoord van de regering. De hongerstaking van acht tien dagen is in Latijn-amerikaanse en Europese landen ook Nederland ondersteund. ATHENE De redersverenigingen van 11 zeevarende landen, waaronder Nederland, hebben op een conferen tie in Athene besloten een nieuwe internationale organisatie op te rich ten onder de naam Intercargo. Deze zal de crisissituatie, die in de scheep vaartwereld is ontstaan voor schepen die droge lading vervoeren, moeten aanpakken Intercargo wordt opgericht naar het voorbeeld van de organisatie Inter- tanker, die de reders van tanksche pen hebben opgericht. Zij zal voorna melijk trachten evenwicht te brengen tussen vraag en aanbod op het gebied van schepen voor droge lading Op het ogenblik overtreft het aanbod in deze sector van de scheepvaart de vraag met niet minder dan 52,2 mil joen ton dwt. De vloot is van 88,2 miljoen ton dwt ln 1973 uitgebreid tok 151.4 miljoen ton dwt in 1978 en zal tegen 1981 rond 152,3 miljoen ton dwt meten. In Intercargo zullen ln eerste instan tie behalve Nederland, Oriekenland* Cyprus. West-Duitaland. Hongkong; •Koeweit, Liberia, Spanje. Noorw£ gen. Zweden en Joegoslavië deeF nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9