Jaire wil verzet m Angola steunen Crisis in Israëlische coalitie Waarom Carter collega Breznjew deze zomer >ns moet uitnodigen fcraël vernietigt alestijnse basis jFrontlijnlanden" in overleg Sowjet-Unie verkoopt weinig wapens aan Latijns-Amerika Italiaanse kerk fel over abortus Weer onrust in Spaans gevang Kamer betuigt solidariteit met Chilenen o. fcge, BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 >ten !n d nol] IS JAS A (Reuter, UPI, AP) Zaïre wil tegenstanders van de regering in het buurland ;ola bewapenen en trainen. Dit als „wraakoefening" voor de inval vanuit Angola in de rese provincie Sjaba. De opstandelingen waren Zairezen, maar zij zouden zijn gesteund II r Angola. tiaar woi de HppipHHHHH d op ident Moboetoe van Zaire zei gis ten i dat een 6000 man sterk leger de di half jaar is getraind in Angola zeventig Cubaanse officieren, zouden hetzelfde moeten doen aanzien van Angola, door tegen- Iers van het regime daar die naar zijn gevlucht wapens te geven aan te leiden. Ik heb daar echter ?n p< geen uiteindelijk besluit over ge erden", aldus de president. "borg S i?eninf?' Peti ms hem kan er geen sprake zijn olitie een verzoening tussen Zaire en erze la. Moboetoe beschuldigde de ite C et-Unie, Cuba en Oost-Duits rug lerlar" dat olitii tenli en, mee gew< aan' onn t tie WASHINGTON (AP) Het Sowjet- russisctie opzetje een belangrijke uapenleverancier voor Latijns-Ame- rika te worden is mislukt. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Volgens het verslag heeft Moskou de afgelopen maanden de poging wapens te slijten verhevigd. Dat dat tegenvalt ligt vol gens de CIA aan het grote wantrou wen van de Latijns-Amerikaanse lei ders tegenover de Sowjet-Unie. Om dezelfde reden zou ook economische hulp van Moskou (vooral leningen tegen lage rente) slechts op beperkte schaal worden aangenomen. Peru Peru is het enige land dat op grote schaal wapens van de Sowjet-Unie heeft gekocht, aldus het rapport, maar Moskou slaagde er niet in enige greep te krijgen op de politie ke situatie in Peru Een kleine order (voor jeeps) sloot Colombia. Toen Chili onder Allende belang stelling had voor wapenaankopen in de Sowjet-Unie (iets wat overi gens nooit is doorgegaan) waar schuwde het Pentagon dat Moskou munt zou slaan uit de beperkingen die het Congres Amerikaanse wa penleveranciers had opgelegd. Nu zegt het Pentagon dat spanningen tussen de Verenigde Staten en som mige Latijns-Amerikaanse landen over de schending van de mensen rechten Moskou hebben aange spoord met nieuwe aanbiedingen te komen. land ervan dat ze greep willen krijgen op de grondstoffenrijkdom van Sja ba. Overigens heeft Moboetoe al ja ren steun gegeven aan de twee pro- westerse guerrillabewegingen in An gola (UNITA en FNLA), die uiteinde lijk het onderspit hebben gedolven tegen de MPLA van president Neto. Waarnemers wijzen erop dat juist door deze Zairese bemoeienis Neto van zijn kant de tegenstanders van Moboetoe heeft geholpen. Het Zaïrese leger is in Loeboembasji, de hoofdstad van Sjaba, begonnen met aanhouden van mensen die er van worden verdacht te hebben sa mengewerkt met de rebellen, die van uit Angola Sjaba binnen vielen. Deze kregen steun van inwoners van Sja ba, ook al omdat zij allen van dezelf de stam zijn. Zo'n 250 verdachten zijn in Loeboembasji opgepakt en overge vlogen naar de legerplaats Kamina, verder naar het noorden om te wor den ondervraagd. Het zou voor een deel gaan om invallers die na de komst van de Belgische en Franse troepen naar Sjaba hun uniformen hebben afgelegd. Verder zijn onder de verdachten gevangenen die door de opstandelingen werden vrijgelaten, toen deze acht dagen de mijnstad Kolwezi in Sjaba in handen hadden. Marokkanen Inmiddels zijn meer dan duizend Ma rokkanen aangekomen in Zaire, om de Fransen en Belgen af te lossen die voor een belangrijk deel weer naar huis toe zijn. Een paar honderd Bel gen en een honderdvijftig leden van het Franse vreemdelingenlegioen zijn echter nog achtergebleven, en zullen pas later worden teruggetrokken. De Marokkanen maken deel uit van een r „Panafrikaanse strijdmacht", waarin ïaarldo's zijn in de nacht van' donderdag op" vrijdag op'de J;eh,al"e Marokko ook Senegal ivoor- rt-' nese kust aan land gegaan en hebbende Palestine bPasis ST ar-el-Burg tien kilometer ten zuiden van Sidon vernietigd, rokko zal in totaal 1511 militiaren t Ch eeft gisteren een woordvoerder van het leger in Tel Aviv zenden, en de andere Afrikaanse lan- AVIV, BEIROET (Reuter, UPI, AP) Israëlische com- De Via Michelangelo Caetani in Rome, waar het lijk van de vermoorde Moro werd gevonden, trekt veel belangstelling. ■htwa »nd gemaakt. ;.cte de aanval werden volgens de 1j*Va dvoerder ten minste zeven Pa- nse geurrilla's gedood, terwijl er 11 ichijnlijk nog talrijke lijken on- le opgeblazen gebouwen liggen. ëllsche kant werden twee mi- tn gedood en raakten acht com- i's gewond. Zij werden per heli- r afgevoerd. isis was van te voren door Israë- kanonneerboten beschoten en gedurende de aanval ook vanuit cht bestookt. Volgens de woord- Ier van het leger hebben de Is- munitiedepots, gebouwen en es vernietigd. Israël besloot tot tie omdat het over inlichtingen et-Va ikte dat de Palestijnse guerril- rp vi an plan zouden zijn een aanval et, ee raëlische nederzettingen uit te ngen n, aldus de woordvoerder. De rp za il werd een „complete verras- Sta en een groot succes genoemd, en. dvoerders van de Palestijnse be- sterei ngsgeweging PLO zeiden giste- id va|at de actie een „volslagen mis- Jig" was geworden. Onder de Pa- n hel ien zouden vijf doden en tien 1 iden gevallen zijn, onder wie iele 1 rs. De woordvoerders zeiden twerp e Palestijnse guerrilla's na zwa- jk da rechten de Israëli's teruggesla- te gei adden met achterlating van vele le doi l te te blijk< mval kwam vijf dagen voor dat na hi zijn leger moet terugtrekken tate 1 m tien kilometer brede strook ïdien^oorden van zijn grens, het laat- 'banese gebied dat Israël bezet sinds de inval in Zuid-Libanon Kii maart. •elhebber van de vredesmacht den achtereenvolgens 500,300,44, 300 en 159. Uit Egypte komen zestig in structeurs om de Zairezen in te wij den in de geheimen van de zware artillerie die door Egypte is geleverd. Inmiddels heeft ook Somalië militai re bijstand beloofd. van de Verenigde Naties in het Mid den-Oosten. generaal Ensio Sijlas- vuo, die gisteren in Beiroet bespre kingen voerde met Libanese functio narissen zei niet te verwachten dat de Israëlische terugtrekking uit het zui den van Libanon door de actie ver traagd zou worden. Ook de Libanese minister van buitenlandse zaken Foe- Naast militaire hulp heeft president ad Boetros was die mening toege- Moboetoe gisteren gezegd, dat Zaire daan en hij hoopte dat „binnen enke- ^et zonder een paar honderd le dagen het geregelde Libanese le- technici kan die de mijnindustrie ger het zuiden van Libanon zou kun- weer draaiende moeten krijgen. De nen overnemen. buitenlandse technici (veelal Belgen) werden tijdens de strijd in Sjaba eind De mval van 15 maart, die gericht vorige maand geëvacueerd. Overi- was tegen Palestijnse bases, was een gens hebben lokale technici volgens vergelding voor een plaatselijke aan- Moboetoe de mijnen voor een dee) al val op een Israëlische bus op de kust- weer in gebruik gesteld. Volgens de weg tussen Tel Aviv en Haifa op 11 regeringskrant Salongo herneemt het P13^,., aanslag kwamen 35 leven in Kolwezi meer en meer zijn T C riül 1 O nm haf latran ROME (Reuter. AP) De Italiaanse bisschoppen hebben het recht op abortus opnieuw fel afgewezen. Sinds kort is in Italië abortus gewettigd De bisschoppen zeiden in navolging van de paus dat iedere vrouw die zich laat aborteren, en iedereen die daaraan meewerkt uit de kerk zal worden ge zet. Zij begaan „de zwaarste zonde", aldus de bisschoppen. De pauselijke vertegenwoordiger voor de ziekenhui zen zei dat duizenden geestelijken uit alle ziekenhuizen zullen worden te ruggetrokken waar abortus plaats vindt. De Italiaanse vrouwenbeweging vreest dat het legaal worden van abortus in de praktijk door deze hou ding van de kerk weinig betekent. Artsen weigeren al dan met onder druk van collega's aan abortus mee te werken, terwijl bovendien de Itali aanse ziekenhuizen overvol zijn. Een medisch genootschap van 25.000 zie kenhuisartsen heeft laten weten dat het pal staat voor het recht van iede re arts zélf uit te maken of hij een abortus wil doen. Ondertussen heeft de Italiaanse poli tie een vermoedelijke verblijfplaats van de ontvoerde en later vermoorde oud-premier Aldo Moro gevonden. Gevangenis Moro Hij zou opgesloten hebben kunnen zitten in de ..volksgevangenis" aan de zeekust bij Rome, vlakbij de luchtha ven. Het zand in de broekspijpen en aan de schoenen van Moro was het zelfde soort als dat ligt op het strand tussen de badplaatsen Maccarese en Fregene. Tijdens de gevangenschap van Moro had de politie het gebied wel doorzocht en op het strand vlug schriften van de Rode Brigades ge vonden. maar verder was niets ontdekt. MADRID (AP/UPI) - In de Caraban- chel-gevangenis in Madrid is een ge detineerde om het leven gebracht, en werden twee anderen gewond bij on lusten. De Spaanse oproerpolitie heeft zich nu in de gevangenis gepos teerd om nieuwe onrust te voorko men. Bij de inval van de politie zijn grote aantallen wapens gevonden. De gevangenis is bij voorgaande op standjes zwaar beschadigd, waardoor vluchten gemakkelijk is geworden Afgelopen weekeinde werd nog een geheime tunnel gevonden, kort nadat zeven gevangenen waren ontvlucht Het verzet in de gevangenis richt zich tegen de slechte leefomstandigheden en tegen de weigering van de regerinp gewone gedetineerden amnestie te geven, net als de politieke gevange nen kregen. DEN HAAG (ANP) Kamervoorzit ter Vondeling heeft gistermiddag de solidariteit van de Tweede Kamer betuigd met de Chilenen die afgelo pen week in hongerstaking zijn ge gaan om opheldering te krijgen over het lot van de vele gevangenen van wie sinds lange tijd taal noch teken is vernomen. Vondeling deed dit ten overstaan van enkele vertegenwoor digers van de Chilibeweging Neder land en enkele Chileense vluchtelin gen die in Nederland verblijven. Drie van deze vluchtelingen verklaarden bloedverwanten te hebben van wie zij al drie tot vier jaar niets meer hadden vernomen nadat zij om politieke re denen gevangen waren genomen. In het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag overhandigden de Chile nen de Kamervoorzitter een petitie waarin van het Nederlandse parle ment wordt gevraagd activiteiten te ontplooien om meer te weten te ko men over het lot van de vermisten. gewone gang, zijn de winkels weer bevoorraad en de banken weer open. Vanuit de omgeving keren gevluchte Israëli's om het leven. Waarnemers in Beiroet menen dat Israël met de laatste actie duidelijk wil maken dat het steeds in staat zal zijn de Palestijnse bases aan te val- Dew°ners van Kolwezi weer terug len, ook als zijn troepen na 13 juni naar de s^a"- Zuid-Libanon hebben verlaten. Ver der werd gezegd dat de aanval be doeld kan zijn als represaille voor de presidenten van de „frontlijnlan- ontploffing in een bus in Jeruzalem, den" (de buurlanden van Rhodesië, waarbij vorige week zes mensen ge dood werden en velen gewond. De PLO heeft zich verantwoordelijk ver klaard voor deze aanval. Palestijnse commandanten weiger den gisteren te zeggen of hun troepen een tegenaanval zouden uitvoeren. PLO-leider Jasser Arafat heeft inder tijd beloofd dat zijn troepen geen acties zouden uitvoeren op Israël om dit land geen excuus te geven de terugtrekking uit Zuid-Libanon uit te stellen. die deels ook aan Zaire grenzen) zul len dit weekeinde in de Angolese hoofdstad Loeanda bijeenkomen voor overleg. Behalve over zuidelijk Afrika zal vooral ook worden gepraat over de vorming van de „Panafri kaanse strijdmacht", die de frontlijn- landen zorgen baart. De Tanzaniaan- se president Nyerere had eerder al zijn ongerustheid uitgesproken over die vredesmacht, waarover aldus de president de beslissing moet worden genomen in Afrika en niet in Parijs. JERUZALEM (Reuter, UPI) Premier Menaehem Begin van Israël heeft gisteren be sprekingen gevoerd met par tijleiders om voorbereidingen te treffen voor het komende kabinetsberaad over de toe komst van het door Israël be zette Arabische gebied. Kr be staat verschil van mening over deze zaak en waarne mers in Jeruzalem achten het niet onmogelijk dat het tot een breuk in Begins één jaar oude coalitie-regering komt. Mocht het tot een stevige politieke crisis komen dan kan Begin zich ge dwongen zien nieuwe algemene ver kiezingen uit te schrijven. De rechter vleugel van de Likoed-partij, die een meerderheid heeft in het parlement, heeft op een partijbijeenkomst laten weten het Likoed-blok te zullen verla ten als premier Begin minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan niet naar huis stuurt. De rechtervleugel vindt dat Dajan veel te ver gaat in het zoeken naar een compromis om de vredesonderhandelingen met Egypte weer op gang te brengen. Zij zijn fel gekant tegen welke territoriale con cessie dan ook, en hebben ook pre mier Begin laten weten dat hij zijn eigen vredesplan beter kan laten va ren. Begin wil de Arabische inwoners van de westelijke Jordaan-oever en de Gazastrook beperkte autonomie geven Aan de andere kant staat de Dash- partij van vice-premier Jiggal Jadin. Deze „Democratische Beweging voor Verandering" heeft op een partijbij eenkomst verklaard de coalitie te zul len verlaten als Begin niet bereid is water in de wijn te doen en territoria le concessie toe te staan. De derde coalitiepartner, de Nationa le Religieuze Partij, is intern ver deeld, maar de meerderheid staat achter Begins harde lijn. Verzoek VS De directe oorzaak van de crisis tus sen de coalitiepartners is het Ameri kaanse verzoek aan premier Begin nu eens duidelijk te maken wat hij ei genlijk in de toekomst wil met de bezette Arabische gebieden. Presi dent Carter wil vooral weten wat er gaat gebeuren na de vijf Jaar van beperkte autonomie die Begin voor staat en op welke manier de Arabie ren zelf bij het bepalen van hun toe komst betrokken worden Het Israëlische kabinet heeft al een zitting aan deze vragen gewijd en aanstaande maandag volgt de twee de. Het is duidelijk geworden dat minister Dajan en premier Begin het niet met elkaar eens zijn en politieke waarnemers menen dat hun verschil van mening de toekomst van de coali tie zal bepalen. Als Dajan er uit stapt, zal hij vrijwel zeker opgevolgd wor den door vice-premier Jadin, zo me nen waarnemers in Jeruzalem. Verder zou dit waarschijnlijk een breuk in de Likoed-partij tot gevolg hebben, om dat de liberale vleugel onder minister van financiën Simcha Ehriich hier zeer weinig voor voelt e Cotij II f«»l rondaf aai> J II ver» nil! J. A le M. al zouden we met zekerheid ïen zeggen wie Breznjew zal ilgen dan zou dat ons niet hei- bij het voorspellen van het id dat het Kremlin na zijn ver- misschien zou kunnen voeren, re analyse moet gebaseerd zijn anders dan het kleine beet- it we weten over de grijze man die de meerderheid van het Juro vormen. »J!ts 'J deskundigen, wier meningen ik heb vergele ken veronderstellen dat de dingen groten deels gewoon doorgaan. Enkelen uit het inlichtingenwerk en uit de kring van de wetenschappers menen dat een ruk naar rechts, naar een conservatiever en onbuig zamer beleid, tamelijk voor de hand ligt. Een aantal voornamelijk jongere weten schappers en een enkele deskundige uit de inlichtingendienst menen dat een meer libe raal regiem na het Breznjew-tijdperk zou den kunnen optreden. door Victor Zorza Opsomming misschien niet eens zo grauw als wij enken. Zelfs C LA-onderzoekers, wier het is om hun persoonlijkheden en - ters te ontleden, bekennen dat ze veel "(L«i van hen weten dan hen lief is. Voor ^alin opvolgde, werd Chroesjtsjow be- Jwd als één van de kleurloze figuren in hm, olitburo. En hetzelfde dacht men van •r< nder Doebtsjek voordat deze Tsje- s" »wakije leidde naar het experiment democratie. Zelfs al had iemand ons verteld dat Chroesjtsjow en Doebt- groot leiderschap zouden gaan op- dan zouden we nog geen reden gehad om aan te nemen dat zij de J ttische politieke veranderingen zou- rLj-» aan aanbrengen, die ze aanbrachten. discussie tussen de westerse analytici, ch met de Sowjet-Unie van na Brezn- «ig en zijn drie mogelijke ont- hgen naar voren getreden. De mees- de onderzoekers uit het regerings- *n enkele oudere wetenschappelijke rrv«r>* ;"S„V! Ik sta volledig aan de kant van deze 'libera le' groep, maar ik wil er aan toevoegen dat de voorspelling alleen kan uitkomen als de westerse politieke regelaars daarbij helpen. Dit artikel is voorlopig het laatste, dat ik heb geschreven en op beperkte schaal is het eep opsomming van de inzichten, die ik heb gekregen sinds ik in 1950 de politiek van het Kremlin begon te ontleden. De belangrijk ste les, die ik heb geleerd is dat er in het Kremlin altijd een politieke strijd aan de gang is tussen rechts en links, tussen een conservatieve vleugel aan de ene kant en een gematigde of meer liberale aan de ande re, ook al krijgen we het bewijsmateriaal daarvoor pas veel later in handen. De meest ontmoedigende les is hoe moeilijk het de westerse machten en met name die in Washington aan het verstand te brengen is dat er zich ontwikkelingen in die strijd voordoen en dat we dat in ogenschouw moeten nemen bij het uitwerken van onze eigen politiek Dat hoeft niet per sé te betekenen dat het westen de ene Kremlin- leider tegenover de ander moet gaan bijval len. Het moet wel zó handelen, dat het Kremlin wordt geholpen om politieke be slissingen te nemen dié in het belang zijn van zowel oost als west. Maar in Washing ton wordt het volgen van een politiek, die met dergelijke strijdtonelen rekening houdt, vaak onmogelijk gemaakt door de binnenlandse politiek. Toen Winston Churchill na de dood van Stalin president Eisenhower voorstelde een topconferentie te houden met de nieuwe leiders in de Sowjet-Unie adviseerde minis ter van buitenlandse zaken John Foster Dulles krachtig er niet op in te gaan en een zeldzame mogelijkheid om een nieuwe rela tie met de Sowjet-Unie op te bouwen ging verloren. Pas later werd het algemeen be kend dat één van de vleugels ln het Kremlin op dat ogenblik meer samenwerking met het westen wilde beginnen. Sindsdien zijn er verscheidene van dit soort gemiste kan sen geweest. Soms is de onmaent om op dergelijke gele genheden in te springen meer een kwestie van onvoldoende onderzoek dan van een mislukte westerse politiek. De opvatting van de meerderheid nu dat er na Breznjew waarschijnlijk een conservatief regiem zal komen. Is gebaseerd op een aantal veron derstellingen. Eén daarvan is dat de Sovjet leiding in de allereerste plaats uit is op haar eigen bestendiging, een mening die ik deel. Maar dan wordt er gezegd, en daar ben ik het niet mee eens, dat de instinctmatige wens tot zelfbehoud de nieuwe leiders in de Sowjet-Unie dezelfde conservatieve politiek zal doen volgen, die in het verleden heeft geholpen om de afvalligheid te beperken, politieke hervormingen te voorkomen en nieuwlichterijen te vermijden. Experimenten nodig Ik denk dat dit een onjuiste gedachte is omdat er een hoop bewijsmateriaal is dat een nieuwe generatie van Sowjet-leiders naar voren treedt, een generatie, die meent dat zonder vernieuwing en hervorming, zon der economische experimenten en politieke hervorming, zonder economische experi menten en politieke verandering het voor het Sowjet-regiem bijzonder moeilijk wordt haar plaats als leidende macht in de moder ne wereld te behouden. Ze zijn net zo ge brand op bestendiging, zowel van zichzelf ais van het regiem, als hun conservatieve collega's. Maar zij menen ook dat dit doel het best kan worden bereikt door een libera lere politiek, zowel binnen- als buitenlands. En hier kunnen we onszelf helpen door hen te helpen. In de overgangsperiode, die de Sowjet-Unie al is binnengegaan en in de strijd voor de opvolging van Breznjew, die vroeger of later naar buiten zal komen zullen deze conserva tieve leider en hun „liberale" een juister woord is niet voor handen tegenstanders herhaaldelijk met elkaar in botsing komen Door onze buitenlandse politiek een kant op te sturen, die de „liberalen" zou kunnen helpen, door ze halfweg tegemoet te komen bij economische en militaire onderhande lingen - vooropgesteld dat daarbij de fun damentele belangen van het westen niet worden geschaad kunnen we een grote bijdrage leveren aan het soort begrip tüssen oost en west dat we sinds de dood van Stalin verscheidene malen bijna in onze greep hadden. Alles wat men binnen de beperktheid van een artikel kan doen is enkele conclusies te uiten, die gefundeerd zijn op tientallen ja ren werk op dit terrein. Maar anderen die er net zolang mee bezig zijn zijn tot heel andere opvattingen gekomen. Uiteindelijk komt het neer op een persoonlijke mening en het wordt dikwijls gezegd dat de mensen, die het soort politiek nastreven dat ik hier aan de orde heb gesteld persoonlijk het Kremlin alles willen geven wat het hebben wil. Voor zover het mijn opvattingen betreft wordt dit gemakkelijk ontzenuwd door de harde houding, die ik vaak heb aangeno men tegenover wat ik beschouwde als ex cessen van de Sovjet-Unie Ik ben dus van mening dat het westen stevig kan en moet optreden cm de uitbreiding van de 8owjet- macht in Afrika tot staan te brengen. Als ons dat niet lukt zullen we metterdaad de onbuig^amen ln het Kremlin helpen, want zij krijgen dan de Indruk dat ze alles maar kunnen doen en worden daarom aangemoe digd om nog riskantere avonturen te begin nen. Bovendien kunnen ze zich dan nog harder gaan opstellen tijdens andere onder handelingen met het westen. Onze weer stand tegen de uitspattingen van het Krem lin moeten echter wel onderdeel vormen van een opbouwende politiek, die zich richt op het bereiken van een nieuwe relatie, die een begin zou kunnen krijgen in de huidige overgangsfase van het Breznjew-bewind naar een nieuw bewind dat vroeger of later zal worden vertegenwoordigd door een nieuwe generatie Sowjet-leiders. Boven al les moeten we er op bedacht zijn dat we niet. zo als zo vaak in het verleden is ge beurd, onze kansen voorbij laten gaan Eén zo n kans doet zich op het ogenblik voor en wordt intensief bestudeerd door de Ameri kaanse politieke adviseurs. Moet president Carter Leonid Breznjew uit nodigen voor een topoverleg deze zomer0 Brezjnew. zo wordt gezegd, is fysiek en daarom ook politiek te zwak om zo'n confe rentie van nut te doen zijn. De strijd om de opvolging, zegt men, is al aan de gang en Carter moet daarom wachten tot deze is uitgewoed en daarna een ontmoeting heb ben met Brezjnews opvolger, die meer uit zou zijn op het internationale prestige, dat zo'n overleg met zich brengt en dien ten gevolge bereid zou zijn er een politieke prijs voor te betalen. Maar als de opvolgingsstrijd inderdaad be zig is en als. en er is alle reden om dat te geleoven. het daarbij zowel om politiek als persoonlijkheden gaat dan ls daar het ogen blik voor Washington om te proberen in vloed uit te oefenen op de ontwikkelingen in Moskou Een zomerconferentic met Breznjew. ook al is zijn invloed en macht grotendeel verdwenen, zou Carter de kans geven om de hele leiding van de Sowjet- Unie enkele van de voordelen kenbaar te maken, die zouden kunnen voortvloeien uit een gunstige ontwikkeling van de Ameri kaans-Russische relatie en van de gevaren als zo'n ontwikkeling uitblijft Het is dan /aan die Sowjet-leiders. die er het beste van willen maken om de kwestie met hun colle ga s op te nemen. Zeker, door dit te doen zou Carter zich mengen in de opvolgingsstrijd in de Sowjet Unie maar op deze manier zou hij er nauwe lijks van kunnen worden beschuldigd dat hij partij trekt voor een speciale leider of dat hij zich met de binnenlandse aangele genheden van het Kremlin bemoeit. Hij zou het Kremlin simpelweg zijn opvattingen laten weten over hoe de relatie VS-Sowjet Unie zou kunnen zijn en hij zou dit op het goede ogenblik doen. zodat hij een steun in de rug zou kunnen worden voor die mogelij ke opvolgers van Brezjnew. die meer sa menwerking met het westen voorstaan. Voor één keer zouden we deelnemen aan een verandering van de wacht in het Krem lin en aan de wijziging van het beleid, dat daarop volgt in plaats van hoofdzakelijk er op te reageren nadat het achter de rug is. (Zoals uit bovenstaand artikel al blijkt stopt Victor Zorza enige tijd met zijn artikelen over de ontwikke lingen binnen de communistische wereld. Hij zal zich voorlopig wijden aan het schrijven van een boek en denkt over enkele maanden weer met zijn „normale" werk te kunnen doorgaan.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7