p zoek naar wie en wat zwak is Amrobank reorganiseert haar effectenbedrijf erfwinkeliers boos op Sikkens Van der Stee: „Kunstmest moet" lestig-jarig jubileum van de CBTB grijpende financiële reconstructie RCMA )rogist belaagd als erkopér cosmetica en :clusief verkooprecht verloren sL' rde aandelen van 750 naar 100 Houthandel in moeilijkheden Alternatieven niet beschikbaar Alida Smits overgedragen Klachten over werkmentaliteit in Lelystad Kankerverwekkende pyjama's nu ook in Frankrijk en België RTE|ffRPAG 10 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 37 3LLB :n; I, LOrganisaties die deel uitmaken van de christelijke sociale beweging, zullen steeds weer op zoek moeten naar wie en wat zwak is in de maatschappij. Wie sterk is, is kansrijk en helpt zichzelf wel te goed soms. De zwakke of het zwakke in de samenleving jaarentegen is kansarm en mag (daarom) aanspraak maken op een centrale plaats in neu" onze aandacht." door Noud van Iperen >79-34 Dit is een van de persoonlijke ge lachten van CBTB-voorzitter drs »iet Bukman („niet namens de JBTB; daarvoor dragen ze een te persoonlijk stempel") over de be staansgrond van de 60-jarige Neder landse Christelijke Boeren- en ruindersbond, welke zijn gepubli ceerd in de brochure „Afslibbaar". jraadiln een gesprek over het bestaanls- ^echt) van de CBTB voegt de heer lukman hieraan toe: „In de christe- 197«jke politiek willen we de normen niet alleen aan onszelf ontlenen, nruiÉ"aar vooral ook aan de Bijbel. ClilKaaruit volgt, dat we als CBTB er liet op uit zijn ónders te zijn, maar jat we zijn zoals we zijn en van (Jaar e in pit zoeken naar anderen, met wie Npd7ii k kunnen samenwerken. Dat bete ent, dat de verschillen die ik iverigens betreur geen uitgangs- m0g iunten zijn, maar moeten blijken. Stroom op -Wat onderscheid de CBTB van adere landbouworganisaties? Meer dan andere niet-confessione- organisaties kijken wij naar de lositie van de zwakken en zijn, ter- rtüe van deze mensen, bereid tegen ft stroom op te roeien. Dat bete ent concreet om maar eens een voorbeelden te geven: Zorg dat zoveel mogelijk mensen in de landbouw emplooi kunnen (bliiven) vinden. Deze zorg geldt met name de kleinere en niet de grote landbouwbedrijven; Goede sociale en financiële bege leiding van mensen, die ondanks alles tóch afvallen; Hameren op de noodzaak dat moet worden ingegrepen in de grondprijzen, om meer boeren een kans te geven. Door de geweldig gestegen grondprijzen hebben de sterken in feite alleen nog mogelijk heden om grond te kopen en hier door wordt deze groep steeds sterker; Andere uitganspunten uitdragen dan alleen economie (wat is econo misch voordelig?) en techniek (wat is technisch mogelijk?), maar wij zen op de eigen verantwoordelijk heid voor de schepping. Wat dit betreft hebben wij enkele jaren ge leden al een rapport over de inten sieve veehouderij gepubliceerd, waarin op de producent een beroep wordt gedaan zijn verantwoorde lijkheid te erkennen, dus ethische overwegingen in het beleid te be- trekkerh Dat lijkt me niet gemakkelijk. Want ook de CBTB heeft financieel zowel sterke als zwakke leden? „Dat is zo. maar het is onze uitge sproken intentie, om die uiteenlo pende belangen solidair achter deze beleidspunten te krijgen". Ziet u in de toekomst een federa tie of misschien een fusie met de andere boerenorganisaties, met name met de katholieke boerenorga- nisatie KNBTB? „Wij werken als drie landbouworga nisaties al nauw samen, met name in het Landbouwschap en hierin weer met de werknemersorganisa ties. Als blijkt dat zo'n samenwer king in de praktijk goed loopt en die loopt goed dan moet je zwaar wegende argumenten hebben om met een van de twee een federatie of fusie aan te geven. Anderzijds wil len we niet te dogmatisch zijn in die zin, dat het vanzelfsprekend is. dat je zelfstandig, los van elkaar, blijft opereren. Wat de KNVB betreft; hun uitgangspunten lopen in zeer grote mate gelijk met die van de CBTB. Niet vergeten mag echter worden, dat het (algemene) KNLC ook heel wat leden telt. die bijvoorbeeld poli tiek christen-democratisch zijn." Samenwerking Wat heeft met name de CBTB in de afgelopen zestig jaar bereikt? „Alles, wat bereikt is, hebben we in samenwerking bereikt. Wat we met name hebben getracht is. anderen van onze argumenten te overtuigen. Niet over het hoofd gezien mag wor den. dat de CBTB de kleinste orga nisatie is met ongeveer 23.000 leden. De KNBTB heeft er zo n 60.000 en het KNLC om en nabij de 40.000." Hoe ziet het „verlanglijstje" van de CBTB voor de toekomst eruit? „Dat is een forse lijst, waarvan ik in betrekkelijk willekeurige volgorde het streven noem: de middengroep betere reële kan sen te geven om hun bedrijf te kun nen voortzetten; zo'n invloed op de ontwikkeling van de produktie en verkoop te krij gen, dat de boeren een redelijk in komen uit de markt kunnen halen en dat er geen overschotten op de markt en op de prijzen drukken; een bewust streven de concurren tiepositie te versterken. In dit kader zou de Nederlandse overheid, zoals in het buitenland al het geval is, bepaalde lasten moeten overnemen zoals de kosten van veterinaire en kwaliteitskeuringen; de Nederlandse fiscus ervan te overtuigen, dat onvoldoende reke ning wordt gehouden met het feit, dat het inkomen van de boer niet alleen dient voor privé-uitgaven, maar dat daaruit ook moet worden gereserveerd en geïnvesteerd. Het deel, dat voor reservering of inves tering en dus voor het in stand houden van arbeidsplaatsen wordt afgezonderd, zou met een la ger tarief dienen te worden belast; een minimum-inkomensgarantie voor oudere boeren die geen moge lijkheid hebben hun bedrijf verder te ontwikkelen, of geen kansen meer hebben buiten de landbouw. Voorts is het van levensbelang, dat het Europees landbouwbeleid in stand blijft. Als de Europese land bouwpolitiek stuk zou lopen en de verschillende landen een eigen landbouwbeleid zouden gaan voe ren, zijn de nadelige gevolgen voor de Nederlandse landbouw niet te overzien." Spanningen Het zestigjarig jubileum, dat dins dag in Arnhem wordt gevierd, is dus niet zonder zorgen? „Waar we tegenaan lopen is ener zijds de spanning tussen de econo mische noodzaak en de technische mogelijkheid om op andere schaal te produceren, en anderzijds de ethische vragen die hiermee samen hangen en de geweldige uitstoot van mensen uit de landbouw waar voor elders geen emplooi bestaat. Bij misschien tegengestelde belan gen in de persoonlijke sfeer, zal het dus gaan om een stuk solidariteit ten opzichte van de zwakkeren. Er zal daarbij een bereidheid moeten blijven om niet te werken vanuit een geïsoleerde opstelling, maar met een openheid naar buiten." Drs Piet Bukman: „Spanning tussen noodzaak en ethische •31 )ol vra daarr een onzer verslaggevers I HAAG Drie Noordhollandse verfwinkeliers zijn boos lun leverancier Sikkens, omdat deze fabriek niet uitslui- I meer levert aan de verfspeciaalzaken maar tevens aan ermarkten of discountzaken. De winkeliers die zich geheel cht hadden op het Sikkens-merk Flexa voelen zich ernstig ideeld. leer rie winkeliers schrijven dat zij ook anderen een duidelijke evolgd hadden in de presentatie de Flexaprodukten via de vak- el. De meest geïnteresseerden en zelfs gebundeld in een soort lopringen, de S-dealers en „De- i". In hun protestbrief schre- drie: „We voelden ons sterk, het merk, door de reclame-acti- in en we schaarden ons achter Ikkens-vaandel waardoor we er nenlijk in slaagden een markt- !l van 70 procent te realiseren", naar net was Flexa per 1 januari overgegaan op een nieuw kleurensys- teem, waardoor de winkeliers moes ten investeren in ombouw van de oude kleur-mengmachine of aanschaf van een nieuwe of zij kregen van Sikkens een brief dat Flexa voortaan ook in discountzaken te koop zou zijn. „Een judaskus" noemden de drie middenstanders dit rondschrijven, nadat men jarenlang „van ganser harte" had meegewerkt om het merk Flexa groot te maken. Sikkens raadde de vakhandelaars aan om te doen wat ook de warme bakker doet: specialist blijven maar dat antwoord bevredigde niet. Zoals uit het bovenstaande al blijkt, is de verf winkelier doorgaans aan één merk gebonden waaraan hij een aan zienlijk deel van zijn omzet dankt of het nu Flexa (Sikkens, een Akzo-on- derdeel) is of bijvoorbeeld Histor van Sigma Coatings (vroeger Vettewinkel en Pieter Schoen). Stunten In „Zelfstandig Ondernemerschap", het maandblad van de middenstand organisaties zegt voorlichter J. J. Barnard van Sikkens desgevraagd dat de grote detailhandelsbedrijven hoe dan ook sterke merkartikelen willen bemachtigen, al is het alleen maar om te stunten. Ook herimport van geëxporteerde produkten speelt een rol en Sikkens zegt daarom niet meer helemaal te kunnen bepalen waar haar produkten terechtkomen. Op het stuk van de prijzen kan de fabrikant slechts dan invloed uitoefe nen als hij rechtstreeks bij de leve ring is betrokken. In haar verweer zegt Sikkens onder meer de „dynamische vakdetaillist onverminderd te willen steunen zo dat deze zijn specifieke plaats in de markt kan behouden en uitbouwen." Ook spreekt het bedrijf van een zorg vuldig afgewogen houding ten op zichte van de grootschalige winkels met als doel de veranderingen in de markt zoveel mogelijk onder controle te houden zeker waar het de eigen merken betreft. Volgens Zelfstandig Ondernemer schap wil Sikkens echter van twee walletjes eten en blijft er voor de vakhandel weinig meer over dan de rol van bijwagen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Amrobank gaat haar effectenbedrijf reorga niseren. Achtergrond van deze reorganisatie is de slechter geworden kosten/opbrengstverhouding in het effectenbedrijf. Volgens „Amroscoop", het perso neelsblad van de Amrobank, leveren de huidige methodes van adviesverle- hing, naturabehandeling en admini stratie met name met betrekking tot de doorsnee particuliere cliënt de bank een toenemend verlies op. Thans bedraagt dit enkele tientallen miljoenen guldens. Wanneer de bank op de oude voet zou doorgaan, zou dit echter een nog groter verlies in de hand werken. Vandaar dat de bank nu besloten heeft het mes erin te zetten. Daartoe is een nieuw dienstenpakket samen gesteld, waarbij het accent ligt op de algemene beursverwachting en het bedrag, dat de cliënt voor effectenbe legging beschikbaar heeft, meer dan op een gedetailleerd advies op welk paard hij moet wedden. De Amrobank spreekt in dit verband met een mooi woord van „Fundamen teel beleggen". Dit programma is vooral bestemd voor de kleinere be leggers (particulieren met beleggings portefeuilles tot 100.000). Een groep, die ongeveer 90 procent van het cliëntenbestand uitmaakt. zich leidt Je ITERDAM Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam KA) staat aan de vooravond van een ingrijpende financië- constructie. Daarbij zal het geplaatste aandelenkapitaal len teruggebracht van 26,2 tot 3,2 miljoen en boven- 3,2 miljoen kortlopende schuld omgezet in 5 pet cumu- preferente aandelen. Belde punten dienen te worden als een onverbrekelijk samenstel van maatregelen, B de directie in het jaarverslag. srugbrengen van het geplaatste lenkapitaal zal geschieden Wijziging van de nominale waar- :ink k p van "plaal de van de aandelen van ƒ750 tot 100 en van 75 tot 10. Een en ander onder gelijktijdige intrekking ISTERDAM Nog steeds is de drogist de grootste Irkoper van cosmetica maar de warenhuizen komen loorlijk opzetten. Dat blijkt uit cijfers, die voorzitter J. W, Becks van de Nederlandse Cosmetica Vereniging kendmaakte op een landelijke bijeenkomst van dro- Tten. van de 2,2 miljoen ingekochte, maar nog niet ingetrokken eigen aandelen van 750. De Commissie van Aandeelhouders heeft zich uitgesproken voor beide voorstellen. De in deze commissie zit tende grootaandeelhouders hebben toegezegd in een buitengewone aan deelhoudersvergadering zich te zul len conformeren aan het door hen ingenomen standpunt. Ook de bankiers van Amsterdam Rubber kunnen zich met dit samen stel van maatregelen verenigen, mits aan een aantal voorwaarden zal wor den voldaan. Daarbij dient te worden opgemerkt dat voor het in vervulling gaan van deze voorwaarden de mede werking van derden noodzakelijk is. Zodra alles rond is zal een buitenge wone aandeelhoudersvergadering worden belegd waarin ook de noodza kelijke statutenwijziging zal worden behandeld. In 1977 heeft de maatschappij een winstsaldo behaald van 1,2 miljoen, dat in mindering zal worden gebracht op het geaccumuleerde verliessaldo van 28,5 miljoen. In de loop van het verslagjaar zag RCMA zich genood zaakt alle langlopende certificaten Claimindo te verkopen voor een be drag van in totaal 3,3 miljoen om de liquiditeit te verbeteren. Opmerkelijk in het verslag is, dat dit voor het eerst sinds jaren van een goedkeurende accountantsverkla ring is voorzien. Daarbij moet worden aangetekend dat de maatschappij van accountants is veranderd. Het kantoor Moret en Limperg stelde zich op het standpunt dat de waarderings grondslagen waren gebaseerd op het voortbestaan van de onderneming, waaromtrent naar de mening van Mo ret en Limperg onvoldoende zeker heid bestaat. ZAANDAM (ANP) Door een ver keerd uitgevallen investering in het Verre Oosten en een foutief beleid van de vorige directie is de ruim 100 jaar bestaande Houthandel voorheen D. J. Verweij in Zaandam in grote moeilijkheden gekomen. De onderneming zal surséance (uit stel) van betaling aanvragen. De mo gelijkheid bestaat echter, dat het be drijf direct failliet zal worden ver klaard. Houthandel Verweij, waar on geveer 20 mensen werken, werd in 1972 losgekoppeld van Fynhout. iuden leNed 1976 1977 is het aandeel »n. vo drogisten in de afzet vamcos- ïn vac|tjca aan het publiek geoaald 41.3 tot 39,3 procent. De wa- 1 huizen echter kwamen van 14.9 lts 17,4 procent. Parfumeriezaken ïen 6.8 (was 7.4) procent voor rekening en kappers 2,7 (5.0) ent. De groep kruideniers-su- markten verkocht 13.7 (12.4) cent van alle cosmetica terwijl nog 2.6 (2,5) procent „aan de r" gesleten werd. De markt tenslotte nog goed voor 0,9 procent. categorieën markt en „aan de r" tonen al aan dat met cosme- wel iets meer bedoeld wordt parfums of lotions. De heer lts vertelde in dit verband dat de zogenaamde „probleemlo- cosmetica (tandpasta, zeep Ripoo's, verstevigers, haarlak deodorants. cremes. milks en limbadartikelen) 65 procent de volume-afzet via de levens- delenbranche gaat. Van de irende" cosmetica gaat 95 procent via de drogiste- lumerieën en van de idviserende 60 procent. langen van fabrikant en drogiste rij-parfumerie ook parellel. An ders wordt het wanneer produk ten door ontwikkelingen van de markt of de gewoontes tot massa artikelen worden. Ze komen dan vaak tot ergernis van de drogist in de supermarkt terecht. De drogist reageert hier soms op door produkten te boycotten, maar vol gens de voorzitter van de cosmeti- cavereniging is dat niet ver standig. De belangen van drogist en fabri kant mogen hier dan tegengesteld zijn. de drogist laat toch wel een stuk omzet liggen, zo hield de heer Becks de drogisten voor. Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Kunstmest móet". Er zijn geen alternatie ven, ook niet ln de vorm van b.v. stalmest of stadscompost. Aldus minister Van der Stee (landbouw en visserij) ter gele genheid van de viering van het 100-jarig bestaan van de Nederlandse meststoffenindustrie. Mr. A. P. J. M. M. van der Stee ADVERTENTIE delen I d -xerei ■per 95 Pari' glfcedvl eciaalzaak produkt dat een advies be lt bij de verkoop is typisch het hn van de speciaalzaak, zo zei Becks. Daar lopen de be- Bij afwezigheid van de bewindsman werd zijn rede voorgelezen door ir G. v.d. Berg, directeur verwerking en afzet agrarische produkten van het ministerie van landbouw. Minister Van der Stee stelde vast, dat er in de samenleving in de laatste jaren een stuk onbehagen is gegroeid over het gebruik van chemicaliën met name kunstmest en bestrijdingsmiddelen in onze land- en tuinbouw. Door het niet altijd aanwezig zijn van vol doende ter zake doende kennis, bij zowel voor- als tegenstanders van het gebruik van kunstmest, door de in breng van diverse gevoelsargumen ten in de discussie en het leggen van oorzakelijke verbanden waar deze niet gelegd kunnen worden, is er spra ke van een zekere verscherping van de standpunten van partijen, aldus de minister. Een dergelijke polarisatie, zo zei hij, is te betreuren, niet verstandig en ook niet nodig. Volgens minister Van der Stee is er niet zoveel verschil van mening over het feit dat kunstmest onontbeerlijk is om de voedselpro- duktie op te voeren en in kwalitatieve zin te verbeteren Wat het gebruik van afvalstoffen voor bemestingsdoeleinden in de agrarische sector betreft het kunst- mestgebruik zou dan beperkt kunnen worden waarschuwde hij ervoor, dat door de aard en samenstelling van de voor bemestingsdoeleinden aan te wenden afvalstoffen het ge vaar voor onjuiste of evenwichtige toediening aan landbouwgewassen niet denkbeeldig is. Bij aanwending van te grote hoeveelheden van deze meststoffen dreigt nl. het gevaar van een beïnvloeding in negatieve zin van de vruchtbaarheidstoestand van de grond. Ir D. Meyer Timmerman Thijssen, concemdirecteur van de Unie van Kunstmestfabrieken, ging uitvoerig in op de 100-jarige geschiedenis van de Nederlandse meststoffenindustrie. Hij wees er in zijn rede op, dat in het belang van de landbouw West-Euro pa zich niet mag veroorloven voor zijn meststoffenvoorzlening al te zeer afhankelijk te worden van importen. Van groot belang Een gezonde eigen kunstmestindu strie van voldoende omvang noemde hij van groot belang. In dit verband merkte hij o.a. op, dat West-Europa geen al te ernstige aantasting of ver storing van zijn kunstmestmarkten zal mogen toelaten vanuit landen, die zelf geen vrije import mogelijk maken. Gezien de in het geding zijnde inves teringen. aldus de heer Meyer Tim merman Thijssen. zou enige vorm van samenwerking tussen producen ten dienen te worden aanvaard. Voor al behoort, naar zijn mening, echter met het belang van een eigen, gezon de kunstmestindustrie rekening te worden gehouden bij de prijsvaststel ling voor aardgas, opdat een redelijke concurrentiepositie kan worden bereikt. ROTTERDAM -— Het grootste vaar tuig van de Nederlandse kleine han delsvaart de Alida Smits (6200 t. dwt) is vrijdag door de scheepswerf De Groot en Van Vliet uit Ridderkerk overgedragen aan de rederij M. Smits uit Denemarken. Het vaartuig is de eerste eenheid van een serie van zes identieke schepen die bij de werf zijn gesteld. Bovendien is het het 25ste 3Chip dat de werf in opdracht van de Deense rederij aflevert Aan boord van het vaartuig zijn speciale laadkranen ge plaatst die werden ontwikkeld door een Noorse firma in samenwerking met Philips Nederland. De „zwaardere" individuele belegger zal kunnen terugvallen op een totaal pakket met de fraaie benaming „Ge stroomlijnd individueel beleggen". Alleen voor de behandeling van effec tenvermogens van boven de vijf ton blijft een actieve begeleiding van kantoor- en hoofdbankadviseurs ge reserveerd. Omtrent de gevolgen van deze nieu we opzet van het effectenbedrijf voor de personeelsbezetting wordt in de „Amroscoop" opgemerkt, ftdat de voorgestane veranderingen tot min der benodigde arbeidscapaciteit zul len leiden. Daarnaast zullen taak wij zigingen tot de mogelijkheden behoren. LELYSTAD (ANP) - De bedrijven die zich in de loop der Jaren in Lely stad hebben gevestigd, zijn niet altijd even tevreden over hun personeel. Dit lijkt een gevolg te zijn van de .smeltkroesfunctie die de Zuidelijke IJsselmeerpolders vervullen, zowel ten aanzien van de daar gevestigde bedrijven als voor de daar naar toe verhuisde bevolkingsgroepen. Dit blijkt uit een onderzoek van het geo grafisch instituut van de Groningse universiteit. Onder de mensen die 3ich in Lelystad hebben gevestigd zijn nogal wat Am sterdammers. Klachten over hun ar- beidsmentaliteit vooral geuit door niet-Amsterdamse bedrijven domi neren de door het bedrijfsleven geui te kritiek op de arbeidsmarktsituatie. Veel bedrijven zijn in het algemeen redelijk tevreden over hun nieuwe vestigingsplaats. Toch heeft 30 pro cent van de ondervraagden spijt van zijn vestiging in Lelystad. In meer dan de helft van de gevallen gaat het om bedrijven, die achteraf liever naar Almere waren gegaan, vooral bedrij ven uit de randstad. Tevredenheid is er vaak over het woon- en leefklimaat, de verkeersont- sluiting en de voorlichting van de overheid. Aan het onderzoek deden ruim honderd bedrijven mee. AMSSTERDAM - Nadat dit al eer der het geval was in de Verenigde Staten worden nu ook in Europa po lyester pyama's aangeboden, die kan kerverwekkende eigenschappen zou den hebben. Oorzaak Is een brandwe rend laagje dat op de pyjamastof is aangebracht, aldus de voorlopige uit slag van onderzoekingen in de VS. De pyjama's maken deel uit van een partij van enige honderduizenden stuks. Deze waren aanvankelijk voor de Amerikaanse markt bestemd maar de verkoop in de VS is inmid dels gestaakt, zo meldt het weekblad Texpress. Na het verkoopverbod hebben de pro ducenten getracht de kleding te ex porteren en op die manier zijn ver moedelijk partijen in Frankrijk en België terechtgekomen. In Frankrijk is de kleding Inmiddels echter ook verboden verklaard. Een winkel in Brussel heeft zo schrijft het week blad 30 stuks gekocht De brandvrije pyjama's zouden, blij kens het onderzoek van Amerikaanse overheidsinstanties bij een op elke honderd proefpersonen huidkanker kunnen veroorzaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 37