eetjes' unieke verzameling 'onkruid' .eerling kansrijker )ij niveau-onderwijs Utrechts Symfonie-Orkest wil nieuw publiek trekken IOO gedroogde planten van rond eeuwwisseling op tentoonstelling in Heemstede rschil tussen zwak en begaafd kleiner M Akkoord over CAO technici bij het toneel ITET TERDAG 10 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET PHS 27 door Hans Schmit HEEMSTEDE Rond 1880 begon Juffrouw Cornelia Adol- phina van Wickevoort Crommelin aan haar levenswerk: het vastleggen van de rijke plantenwereld van het Kennemer- land. Zij zocht op de buitenplaats „Wildhoef" in Bloemendaal, waar zij het grootste deel van haar leven wooijde, naar wat in die dagen ook al met onkruid werd aangeduid; ze plukte in de duinen, op het strand en langs de bennen. Daarna droogde zij haar vondsten zorgvuldig, schikte de gedroogde planten op het papier en vermeldde met sierlijke letters naam, vindplaats en jaar. Toen zij in 1936 op tachtigjarige leeftijd stierf, omvatte haar herbarium meer dan duizend vellen met ge droogde planten. frouw Keetje (Cornelia A. van Wickevoort Crommelin). or Bert de Jong N HAAG Wanneer in één klas op verschillend niveau lerwijs wordt gegeven, maken de zwakke leerlingen de otste vorderingen. Ook doen leerlingen uit een lager soci- economisch milieu het goed bij dit systeem. Verder is leken, dat door onderwijs op verschillend niveau in één s (het zogenaamd gedifferentieerd onderwijs) het verschil sen zwakke en begaafde leerlingen veel kleiner wordt. Geleidelijk Het herbarium van „Juffrouw Kee tje". zoals zij in de volksmond werd genoemd, verdween na haar dood in de vergetelheid tot het onlangs min of meer bij toeval door de Haarlemse antiquair Frank Eweg werd aange kocht. Net op tijd, want het herbari um lag sinds kort op een vochtige plaats (in een gebouw van de Stich ting Kennemerduinen een organi satie waar meer begrip voor de waar de van het herbarium zou mogen wor den verwacht) en zou snel verloren zijn gegaan. Frank Eweg prepareerde de bladen zorgvuldig en lijstte er zo'n vierhonderd in, die tot 25 juni in Heemstede worden geëxposeerd. Liefde voor natuur Uit de expositie blijkt hoe groot de liefde van Juffrouw Keetje voor de haar omringende natuur is geweest en met hoeveel zorg zij haar herbari um opzette. De zorgvuldigheid waar mee zij, als „amateur" te werk ging, doet denken aan die van andere niet- professionele natuurkenners uit vroe gere tijden, voor wie sinds kort weey grote belangstelling bestaat. Zoals Maria Sibylla Merian (1647-1717), die in Suriname met grote nauwkeurig heid en artisticiteit de wereld van Tegenover de sterk stijgende kosten staat dat de mogelijkheden van het onderwijs veel groter zullen zijn. Door het werken in groepen met el kaar wordt sociale winst geboekt: de kinderen leerden beter samenwerken en werden vrijer in het spreken. Als middel noemden de leerkrachten ver mindering van de concurrentie en taak-bewustzijn van de leerlingen. winstpunten van het niveau- irwijs, die min of meer bekend n, zijn door Wim J. Nijhof aange- id in zijn proefschrift „Interne rentiatie als een innovatie", dat listeren aan de Utrechtse univer- t verdedigde. Nijhof verrichtte onderwijskundig onderzoek in de tde klas van negen lagere scholen trecht. Zijn bedoeling was vooral te gaan of een andere georgani- ti onderwijssysteem, waardoor individuele kind meer tot zijn t kan komen, haalbaar is. Voorwaarden conclusie van Wim Nijhof is, dat erwijs op verschillend niveau in klas goed mogelijk is en duidelijk delen heeft. Maar er moet wel enkele voorwaarden worden aan. de eerste plaats moeten de leer- :hten worden voorzien van leer vetten, die bij de verschillende aus behoren. Verder is het nodig, de leerkachten, die aan deze ver ering in het onderwijs meedoen goede begeleiding krijgen. Nijhof t zo ver. dat hij pleit voor een wijziging van het onderwijs aan de .pedagogische academies. Over de begeleiding van het onder wijs merkt hij in een van zijn stellin gen nog op, dat het aantal schoolbe geleidingsdiensten en andere dienst verlenende instanties moet worden teruggebracht tot enkele regionale centra zowel voor onderzoek, ontwik keling en begeleiding. De beschikba re mankracht op dit terrein, meent Nijhof, wordt niet efficiënt gebruikt. Kleinere klassen Het nieuwe systeem van onderwijs, dat werd onderzocht, werkt het beste in klassen kleiner dan 26 leerlingen. De laatste voorwaarde, die dr. Nijhof dan ook noemt, is dat het onderwijs budget veel groter wordt. Hij schat dat de kosten niet minder dan twaalf procent zullen stijgen. In klassen tot 25 leerlingen is het mogelijk de geluidshinder over en weer van de groepen binnen de per ken te houden. Een ander voordeel is, dat in deze klassen de leerkrachten het onderwijs het best kunnen orga niseren. Wim Nijhof pleit er voor, dat het door hem onderzocht systeem van onder- wys geleidelijk per vak wordt inge voerd. Zijn onderzoek had betrekking op het onderwijs van de Nederlandse taal. Wat Nijhof voor ogen heeft is een ander type school, waarin door de winst van het nieuwe systeem in over brengen van kennis meer aandacht kan worden gegeven aan de sociale en maatschappelijke doelstellingen van het onderwijs. Overigens zweert hij niet bij het on derwijs op verschillend niveau. Beter een goed functionerend jaarklassen systeem dan een slecht functione rend ander systeem, aldus een stel ling. Over meer individueel gericht onderwijs in klasseverband is nog weinig bekend. Wetenschappelijk on derzoek op dit terrein is nog nauwe lijks gedaan. Het proefschrift van Nij hof, die verbonden is aan de vakgroep onderwijskunde aan de Utrechtse universiteit is het tweede op dit terr- rein. Zijn onderzoek werd gesubsi dieerd door de Stichting voor onder zoek van het onderwijs (SVO) in Den Haag. Het proefschrift verscheen in de SVO-serie, die wordt uitgegeven door de Staatsuitgeverij in Den Haag. Kosten 30. insekten en planten op het tekenpa pier vastlegde. Of zoals de Engelse Edith Holder, een tijdgenote van Juf frouw Keetje, van wie in 1906 het natuurboek „The country diary of an Edwardian Lady" verscheen. Een boek dat in Engeland nu weer in iedere boekwinkel ligt en de laatste jaren regelmatig moet worden her drukt. Edith Holder, zo vertelde de Haarlemse bioloog Piet van Zalinge tijdens de opening van de expositie in Heemstede, kwam op 49-jarige leef tijd op tragische wijze om het leven: zij verdronk in de Theems toen ze in Kews Garden bezig was knoppen van de kastanje te tekenen, en viel. Van Eeden De omgeving waarin Cornelia van Wickevoort Crommelin wandelde en haar planten zocht, was bijzonder rijk aan natuurschoon. Ook Frederik van Eeden wandelde in het Kenne- merland en schreef over deze tochten opstellen, die zijn gebundeld in „On kruid". In die bundel, die Van Eeden opdroeg aan „allen die met mij dat onkruid waarderen en die, gelijk ik. aan de studie van onkruid een groot deel van hunne vorming en hun le vensgeluk te danken hebben", komt ook een beschrijving voor van „Wild hoef", de buitenplaats die Juffrouw Keetje in 1899 erfde. Van Eeden schrijft daar over: „Wildhoef komt veel overeen met Saxenburg, waar aan die plaats bijna onmiddellijk grenst, en is waarschijnlijk een even oorspronkelijke, oude boschgrond. Op Wildhoef vindt men prachtige hooge populieren, met stammen van ongeveer zes el omtrek. Deze echte nationale en te weinig gewaardeerde boom groeit in de omstreken van Haarlem van alle boomen het snelst en het hoogst en bereikt somstijds reusachtige afmetingen. Hij is tegen de zeewinden en het klimaat goed bestand, en de eenige boom die het lagchende voorkomen der Holland- sche bosschen nu en dan een verhe ven karakter geeft. Het sieraad van deze plaats is voorts een buitenge woon hooge sparreboom, die, evenals die van Elswoud, de eer van de ern- sthafte familie der Coniferen met waardigheid handhaaft." De kruiden die Juffrouw Keetje pluk te, determineerde en droogde, zijn aanzienlijk minder groot maar daar om niet minder interessant. Tot 25 juni kunnen de liefhebbers van onze wilde flora kennis nemen van het werk van Juffrouw Keetje; daarna zal het werk (zo is de bedoeling) verhui zen naar de muren van de liefhebbers. Want de gedroogde planten zullen als ADVERTENTIE Verkrijgbaar in de boekhandel Lexicon van de moderne Nederlandse Literatuur Biogmfische en bibliografische gegetvns him bijna500auteurs uil Befeic, Friesland en Nededand JubfleumprijsflO,- Deze feestuitgave verschijnt als 5QOe Meulenhoft Edtie Meulenhoff Amsterdam Een gedroogde plant in het herbarium. schilderijtes worden verkocht. Anti quair Frank Eweg ziet het uiteenval len van de collectie niet als een ramp, ook al omdat alleen werkelijk geïnte resseerden een stukje uit de collectie kopen en op deze wijze velen perma nent plezier van de stukjes kunnen hebben. Vindplaatsen Bovendien zijn alle bladen genum merd en wordt naam en adres van de koper vastgelegd, zodat het mogelijk is wanneer bij voorbeeld een exposi tie over een bepaalde vindplaats wordt gehouden, de eièenaars van de betreffende bladen te vragen deze korte tijd af te staan. Die vindplaat sen liggen vooral in de omgeving van Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Haarlem. Ze plukte niet alleen op buitenplaatsen, maar ook van velden en wegen, van strand en duin, zodat de collectie een grote verscheiden heid heeft. Ook Terschelling bezocht zij, terwijl haar verzameling tevens bloemen en planten uit Zwitserland bevat. Zij werd namelijk verzorgd door een Zwitserse predikantsdoch ter, met wie zij de vakanties in Zwit serland doorbracht. Het merendeel van de planten die in Keetjes herbarium zijn onderge bracht, zijn ook nu nog in het Kenne- merland te vinden. De bioloog Piet van zalinge: „Een paar soorten uit het herbarium zijn in aantal achteruitge gaan, terwijl ook de gevarieerdheid achteruit is gegaan. Toch kunnen de kenners in het gebied ook nu nog vinden wat Cornelia van Wickevoort Crommeling toen heeft gevonden. Overal in het land is sprake van nivel lering, waarbij zwakkere planten wor den verdrongen door sterkere. Het Kennemerland vormt echter een gun stige uitzondering. Door de waterwin ning zijn de duinen behouden, terwijl ook de meeste landgoederen in tact zijn gebleven. Met name het land goed Caprera is nog een bijzonder mooi en gaaf stukje." Hrl levenswerk van Juffrouw Cornelia Ad- olphina van Wickevoort Crommelin, „Keet jes herbarium". Tot 25 Juni 1978 in ,t Oude Slot, Ingenieur Lelylaan 4, Heemstede. Da gelijks van 13.30 tot 17.00 uur, ook op ïater dag en tondag. Bij aankoop van een ingelijst blad, ontvangt men uitgebreide informatie over de betreffende plant, samengesteld door Piet van Zalinge. Een aantal kruiden uit Keetjes herbarium. AMSTERDAM (ANP) De kunste naarsorganisatie NW en de Vereni ging van Nederlandse Toneelgezel schappen (VNT) hebben overeen stemming bereikt over de CAO voor 1978-1979 voor de technici van de gezelschappen. Dit betekent dat de technici vanaf 1 september een werk week zullen hebben van 40 uur. met een maximum van 60 uur per week en 2068 uur per Jaar. Na één seizoen zal dit maximum worden verlaagd naar 1880 uur per Jaar. Dit hebben de partijen bij de CAO. die 100 tot 120 technici betreft, giste ren laten weten. De technici staakten op 19 mei voor de beperking van hun werktijd, waarna het overleg tussen de lagere subsidie-gevers (provincie, gemeente) ertoe leidde dat de toneel gezelschappen toestemming kregen akkoord te gaan met de CAO-voor- stellen van de vakbond. Deze wijst er overigens op. dat het ministerie van CRM, de andere be langrijke subsldiënt zich „keihard" blijft opstellen: de eis van de technici is onredelijk en er is bovendien geen geld voor. CRM laat deze' verbetering van de arbeidsomstandigheden van de technici dan ook eventueel ten koste gaan van de overige toneelvoor zieningen. Zowel de vakbond als de VNT zijn hierover bijzonder boos De VNT heeft CRM laten weten dat als door deze zaak andere voorzieningen wor den aangetast, gezamenlijke actie van de gezelschappen niet is uitge sloten. 1 het nieuwe Utrechts muziekcentrum Vredenburg is alleen maar de ruwe betonbouw klaar, maar toch heeft het Utrechts Symfonie Orkest zich in het midden van het centrum gelegen podium laten fotograferen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het Utrechts Syrhfonie Orkest verwacht heel veel goeds voor zichzelf en zijn publiek van het nieu we muziekcentrum Vreden burg, dat begin volgend jaar officieel zal worden geopend. Er zijn in het nieuwe seizoen 1978-1979 behalve de gebrui kelijke series maar liefst drie nieuwe series in het program ma opgenomen, waarmee het orkest na 23 jaar in de noodbehuizing van het hou ten „Tivoli" te zijn gehuisvest hoopt een nieuw publiek aan te trekken. De aardigste serie Promenos, welke wordt opgezet in samenwerking met de NOS-radio-orkesten. Die serie van vier concerten op de vrijdagavond is bedoeld om het vaste patroon van een concert-avond te doorbreken Het feest begint al om kwart over zeven met een voorprogramma van amateurs, waarna om kwart over acht (tot een uur of tien) het Radio Philharmonisch Orkest een compleet concert geeft Dan is de koek nog niet op. want na een korte pauze is het Utrechts Symfonie Orkest aan de beurt eveneens met een compleet concert. Ondertussen zijn er in de kleine zaal en de foyers solisten en kleine ensembles te beluisteren en ter afsluiting (het is dan al royaal mid den in de nacht) volgen nog Jazz concerten of demonstraties van niet- westerse muziek Bij deze Promenos- serie zal de nadruk liggen op het weinig gespeelde en het eigentijdse repertoire. De nieuwe serie is geïnspireerd door het eigen karakter, dat de vrijdag avond langzamerhand in Nederland heeft gekregen (het is de avond dat de mensen het langste op blijven en het meest geneigd zijn om door te halen tot de vroege ochtenduren) en door het nieuwe muziekcentrum, waarin foyers en wandelgangen van niet minder belang zullen zijn dan de gro te en kleine concertzalen Uitstel Een beetje vervelend voor het U.8.O. is. dat de aanvankelijk voorziene ope ningsdatum van het nieuwe muziek centrum (10 november) niet haalbaar bleek Het wordt nu 26 Januari 1979. Dat betekent dat de eerste helft van het Utrechtse muziekseizoen zich toch nog in het oude en voor afbraak bestemde „Tivoli" moet afspelen Om te onderstrepen dat in het nieuwe muziekcentrum echt een nieuw begin zal worden gemaakt, is het mogelijk zich voor een half seizoen te abon- Nu Paul Hupperts definitief (om ge zondheidsredenen) weg is als vaste dirigent van het U.S.O., gaat het U.S.O.-bestuur op zoek naar een nieu we vaste dirigent of mogelijk zelfs meer dan één vaste dirigent Het nieuwe muziekcentrum met zijn vele en unieke mogelijkheden (ballet, mime. kameropera) zal naar verwach ting ook het orkest voor nieuwe op drachten plaatsen en het is niet uitge sloten dat daarvoor speciale 'vaste of vaste gast dirigenten moeten wor den aangesteld. Per 1 september is verder Dick Bor (naast Emmy Verhey en Jan Bleu- mers» als eerste concertmeester aan gesteld en Joke Vermeulen, die aan voerster was van de alt violisten in het Nederlands Kamerorkest gaat eveneens per 1 september als aan voerster over naar het U.8.O.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27