l/lentaliteitsverandering o/ater recreanten hard nodig )nderwijs in en buiten e school voor iedereen Bonn voert strijd tegen terrorisme op ladar-meter moet wantoestand aan banden leggen EN? ihnstamm-instituut: niet alleen werkende jeugd .(nbassadeur 'gentinië n aanblijven Krediet direct van bank is niet voordeliger TERDAG 10 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 17 EUWARDEN Friesland wil overtreders van snelheidslimieten op water te lijf gaan met radar-snelheidsmeters. Er is de laatste tijd ixperimenteerd met een aangepast apparaat, dat normaal wordt iruikt .voor snelheidscontrole op de weg. De scheepvaartinspectie de Friese Provinciale Waterstaat heeft er proeven mee genomen het aangepaste apparaat is op het ogenblik ter keuring bij het vezen. Als het wordt goedgekeurd zal er nog overleg worden leegd met justitie over de toepassing. heer R. de Boer van de scheepvaartinspectie verwacht dat het apparaat nog deze zomer operationeel kan worden. Motorvaartuigen mogen op de grootscheepsvaarwateren niet sneller varen dan twaalf en een halve kilometer, op meren, plassen en secundaire vaarwegen negen en op de overige vaarwegen zes kilometer per uur. De controle hierop kan aanzienlijk worden verbeterd door het aangepaste apparaat. De massale recreatievaart op het Friese merengebied stelt het provinci aal bestuur voor problemen, die men onder meer ook wil zien op te lossen door mentaliteitsverbetering. Daarom is er een brochure „Schip per niet met de regels" verschenen. er Jan Sloothaak dget !$4 iUWARDEN „Een klein tje verliest bij een aanva- altijd van een grote." !n opzienbarende uitr lak, maar de Friese amb- lar R. de Boer (scheep- rtinspectie) wil er maar zeggen dat je met een lierbootje beter uit de rt van een groot vracht- fp kunt blijven. Kom je de lijzijde van zo'n schip, loop je kans geen wind r te vangen. Je boot wordt irloos en voor je het weet je met boot en al letter- onder dat grote schip rgaan. al versta je de zwemkunst nog zo dan is dat nog geen afdoende borg voor de veiligheid. Het je maar gebeuren dat je motor- in brand staat en je kunt niet het vluchtluik, omdat de ont- er dat op een onbereikbaar hoge heeft gebouwd. Zulke dingen uren. In het Friese provinciehuis n ze ook te vertellen van de |U' valluiken die te krap zijn voor mensen. In zo'n noodgeval je dan toch wel even raar te n. Zelf moet je natuurlijk ook zorgen dat zo'n vluchtluik niet bagage of iets anders geblok- is. Maak er daarom een regel e van tevoren te vergewissen dat dat met veiligheid te maken (ook het aan boord hebben van ngsmateriaal) in orde is, hebben Friesland geredeneerd. Vandaar ^rschijning van een brochure met epasselijke naam „Schipper niet de regelsOndertitel: „Spelre- blindflfvoor de watersport". De toene- massaliteit van de watersport- Vi raÜe n recreatie maakt dit des te noodzake lijker. Het vervelende met regels is echter dat ze ook je vrijheid beperken. Het gaat het Friese provinciaal bestuur niet alleen om veiligheid en vlot wa terverkeer, maar ook om de bescher ming van Friesland en zijn fraaie waterlandschap zelf. In de brochure staat ook iets over de landschapsverordening van de pro vincie. Bóotbezitters die een lieflijk plekje als ligplaats hebben gekozen en daaraan gehecht zijn, zullen in de komende jaren binnen het keurslijf van een havenplan worden ge dwongen. Gedeputeerde Rien Renkema (Ruim telijke Ordening) meent dat die vrij heidsbeperking onontkoombaar is. Het gaat onder meer om recreatieve woonboten van een bepaalde grootte. Daarbij zijn volgens de heer Renke ma schuiten die volstrekt misstaan in het Friese landschap. Ook in het ver leden is al zo veel mogelijk gepro beerd uitbreiding te voorkomen. „Als we dat niet gedaan hadden, zouden de oevers nu vol liggen." Een verordening uit het begin van de jaren zestig legde al beperkingen in de meren op. Gevolg was dat veel boten werden afgemeerd in de kana len en vaarten vlak buiten die meren. De nieuwe verordening steekt hier nu ook een stokje voor. Voorzover er nog ontheffingen worden gegeven of clan destiene ligplaatsen zijn gelegali seerd (wat tot 1 januari van dit jaar kon) kwam er een clausule in met de woorden „tot wederopzegging". In de praktijk zal Friesland van deze clausule alleen gebruik maken als er een vervangende ligplaats vrij komt, in één van de nieuwe havens waarin de boten straks allemaal moe ten komen te liggen. Die havens zullen er dan wel moe ten komen. De provincie bouwt ze zelf niet, maar rekent erop dat de gemeenten dat wel doen. Die worste len met hetzelfde probleem. Aange nomen mag worden dat ze havens zullen bouwen nu de nieuwe verorde ning het mogelijk maakt de woonbo ten daarheen te dirigeren. De kosten zullen voor een deel op de eigenaar van de boot worden verhaald. Er zijn echter ook subsidiemogelijkheden (CRM). „We moeten ook denken in het sociale vlak. Je kunt niet ontzet tend veel geld vragen voor een lig plaats," aldus de heer Renkema. In verschillende gemeenten wordt al op eigen houtje dan wel met andere gemeenten samen gewerkt aan ha venplannen. Voordat die er zijn zul len er nog wel wat jaren verstrijken. Allengs zullen de woonboten echter uit het landschap verdwijnen volgens wat Renkema noemt een „uit sterfsysteem". Overigens zijn er meer voorwaarden. Het verfje waarmee de eigenaar zijn boot kleurt mag bij voorbeeld niet in het landschap mis staan. Behalve dat ze een bepaalde grootte niet mogen overschrijden, moet het dak „plat zijn dan wel seg- mentvormig met een pijlhoogte van maximaal tien centimeter of een za deldak met een helling van maximaal één op tien." De verordening regelt het allemaal dus nogal precies. In de verordening blijven kleinere boten buiten schot. Er zijn vastge stelde maten voor hoogte, breedte en lengte. Gedeputeerde Renkema ver wacht echter dat in de toekomst ook de kleintjes moeten worden aange pakt. „Een boot van net even meer dan negen meter lengte moet in een haven en ééntje die net onder die grens blijft mag blijven liggen, ook al ziet die er eventueel nog veel beroer der uit." Een aantal gemeenten wil daar zelf al iets aan doen. maar dan zullen ze voor vervangende ligplaat sen moeten zorgen. De grote boten mogen maximaal drie dagen ergens liggen. Net lang genoeg voor een lang weekeinde. Daarna moeten ze minstens een halve kilo meter verder varen om opnieuw voor hooguit drie dagen te mogen afme ren. Een moeilijk punt is de controle, waarvan de uitvoering bij de scheep vaartinspectie van de provincie, ge steund door de gemeenten, ligt. Naast de vele boten die in Friesland zelf hun domicilie hebben (van eige naren uit Friesland zelf maar ook daarbuiten), komen er in de zomer maanden ook nog eens duizenden van elders. In de drukste periode va ren er zo'n 25.000 plezierboten rond. Gedeputeerde Renkema rekent op tegenstand, zodra het zover is dat de uitvoering en dus de verhuizing naar havens ter hand wordt geno men. Hij rekent erop dat bij een toet sing al snel een jurisprudentie zal worden gevormd en dat dan zal blij ken dat de provincie haar beleid kan voortzetten. De nieuwe verordening moet daartoe de weg openen. Geval len die in het verleden soms tot voor de Raad van State zijn uitgevochten, vielen vaak niet in het voordeel van de provincie uit. Het gaat vooral ook om het intact houden van het frisse landschap en dan met name de mooie rietkragen die de oevers sieren. Die kragen wor den van alle kanten bedreigd (boten, hengelaars, bussen vol toeristen) en dit is niet altijd te ondervangen met ds landschapsverordening. Daarom wordt vooral aangestuurd op een mentaliteitsverbetering. Te snel va ren is ook één van de bedreigingen. De zuiging in het water wordt dan zo groot dat de oevers worden aange tast. Het eiland Roekepóle in het Snekermeer is bijvoorbeeld al sterk afgekalfd. De zogenaamde starteilan den (voor wedstrijden) in het Sneker meer en Pikmeer (Grouw) hebben ook erg te lijden. Om aan het overtreden van de snel heidsbeperkingen door motorboten paal en perk te stellen, gaat Friesland waarschijnlijk nog dit seizoen een nieuw wapen in de strijd gooien. „We zijn ver gevorderd met een radar snelheidsmeter. Het gaat om een aan gepast apparaat dat de politie voor het wegverkeer gebruikt Er zijn al proeven mee genomen," zegt de heer R. de Boer van de scheepvaartinspec tie. Het apparaat is thans bij het IJkwezen om op deugdelijkheid te worden onderzocht Daarna zal nog met justitie over de toepassing wor den gepraat. Als het operationeel wordt, betekent dit een primeur voor Friesland. Voor speedboten zijn er speciale ge bieden aangewezen waar mag worden geraced. Daarbuiten racen is gevaar lijk, net zo goed als het gevaarlijk is wanneer zwemmers in speedbootge- bieden In het water gaan. Het zou niet voor het eerst zijn dat iemand zijn been kwijtraakte. „Schipper niet met de regels" wordt in een oplaag van vijftienduizend (te gelijk met. vijfentwintighonderd pos ters) verspreid via brug- en sluiswach ters, sportverenigingen, VVV's en der gelijke. „De verspreiding wil niet zo zeer zeggen dat we uitgaan van een verkeerde mentaliteit, maar meer dat de watersporters het zich eigen moe ten maken om zich bewust te gedra gen," aldus de ambtenaren R. Hoitln- ga (afdeling Recreatieonderzoek) en R. de Boer (scheepvaartinspectie) van Provinciale Waterstaat. De brochure omvat ook tips van het huis-, tuin- en keukentype. zoals voorzorgen tegen brand en diefstal De nadruk wordt echter gelegd op het rekening houden met anderen. Hoofdstukjes als „Wees geen dwars ligger". „Wees milieuvriendelijk". „Etiquette op het water" en „Geef de beroepsvaart de ruimte" spreken voor zich. Watersporters kunnen een gevaar be tekenen voor zichzelf zowel als ande ren. Dat komt dan meestal niet alleen door baldadigheid (zoals te snel va ren) maar ook gewoon doordat men niet genoeg van de vaarkunst weet. Je moet bijvoorbeeld weten dat een groot schip niet net als een auto betrekkelijk snel kan „remmen", maar een grote vaarweg nodig heeft Goed passeren is ook aan regels ge bonden. Behalve gevaarlijk gedragen sommige watersporters zich al dan niet bewust ook nogal eens hinder lijk. Het is niet behoorlijk aan een meerpaal voor een brug te gaan lig gen die bestemd is voor de beroeps vaart, Het aantal aanvaringen in de afgelo pen jaren loopt in de honderden (en bovendien wordt een groot aantal nooit gemeld). Er zijn tientallen ge vallen bij met dodelijke afloop of zwaar lichamelijk letsel. Bovendien is er veel materiële schade. Een Friese verzekeringsmaatschappij gaat ook stappen ondernemen om de water sporter vaarbewuster te maken. Bij de scheepvaartinspectie heeft men overigens de indruk dat er al een mentaliteitsverbetering te bespeuren valt. „Bij het speedboot-racen is dat héle wilde er al wat af," meent de heer De Boer. Wellicht komt dat ook mede door de goed herkenbare speedboten die de scheepvaartinspectie er zelf op nahoudt (naast de Rijkspolitie te wa tert. De Boer: „Ik denk dat dat een Porsche-effect heeft". scha een aanbeveling in een rapport het Kohnstamm-instituut (ver- en aan de universiteit van Am- onze onderwijsredactie STERDAM Het onderwijs voor jongens en meisjes van ien tot en met achttien jaar moet participatie-onderwijs den. Dat wil zeggen, dat de leerlingen niet alleen binnen, ir ook buiten de school leren. Dit laatste vooral voor hun itschappelijke vorming. sterdam), dat is uitgebracht aan de minister van onderwijs. De minister had het instituut opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het participatie-onderwijs en in het bij zonder te letten op de maatschappe lijke doelstelling ervan. De onderzoekers Ingrid Koops en Vokke Raa hebben het niet gemakke lijk gehad met hun onderzoek naar het onderwijs aan de werkende jeugd. Bij de presentatie van hun rapport vertelden ze gisteren, dat ze niet de vereiste medewerking hebben kun nen krijgen. De deuren van de instel lingen bleven vaak dicht. Het gevolg was, dat ze slechts een „bureau-on derzoek" konden presenteren. - ster Van der Klaauw: j van rs van mei onze parlementsredactie HAAG De Nederlandse am- ideur In Argentinië, Jhr. Van den deler, zal niet voortijdig worden ngen. Dit heeft minister Van der 'w gisteren meegedeeld op \ra- de Kamerleden Van der Spek en Van den Bergh (PvdA) naar iding van een aantal omstreden togen van de ambassadeur in Taaggesprek met de Volkskrant de Argentijnse Junta en de pro xies in Nederland tegen dat be- Volgens de minister heeft de Madeur in dat gesprek zijn per- like mening en indrukken gege- n was met de betrokken jouma- fgesproken dat deze niet in de zouden komen. „Het is duide- at de uitlatingen van de ambas- *r de opvattingen van de rege- over de mensenrechten en de Ie in Argentinië niet weerge- aldus Van der Klaauw. die het etreurt dat door de uitspraken nr Van den Brandeler „twijfel kunnen rijzen" aan het beleid e regering op dit punt. Hij heeft kbassadeur hier ook op gewezen. "wmdsman zegt ervan overtuigd W, dat ambassadeur Van den fcler het regeringsbeleid op de ^wljze uitvoert. Hij wijst erop diplomaat in zijn lange staat wnst zijn publieke functie altijd heeft vervuld. Op grond daar- 11 hij geen gevolg geven aan het fk van de Kamerleden om de «adeur voortijdig naar Neder- *nig te roepen. Zoals bekend zijn de experimenten met het onderwijs onder de werkende jeugd door allerlei omstandigheden geen succes geworden. In hun rap port „Tussen leren en werken" ko men Ingrid Koops en Vokke Ras tot de conclusie dat het nieuwe soort onderwijs, waarnaar gezocht wordt niet beperkt m^g blijven tot de wer kende jeugd van zestien tot achttien jaar. Doe je dat wel. dan maak je weer een vorm van onderwijs, dat bestemd is voor de rest van de jeugd, die niet elders terecht kan. Het leren binnen en buiten de school moet mogelijk worden gemaakt door het creëren van leerplaatsen, een be grip dat afkomstig is uit West-Duits- land. Een leerplaats is niet alleen de school, maar kan ook een plaats zijn in een bedrijf. Verder moet gedacht worden bij de gesuggereerde nieuwe vorm van participatie onderwijs aan werkplaatsen in de school, excursies, stages, mensen uit de praktijk, die de school bezoeken, onderzoek door leerlingen en projektonderwijs. Veranderingen Om dit alles mogelijk te maken is het nodig dat ook in de arbeidssfeer aller lei veranderingen worden doorge voerd. In verschillende sectoren van het maatschappelijk leven moeten leerervaringen kunnen worden opge daan. Ingrid Koops en Vokke Raa pleiten in dit verband voor „pedago- gisering" van de maatschappij en de stageplaatsen. Hel ideaal is de integratie van de algemene vorming en beroepsoplei ding in het onderwijs. Hiervoor zijn echter veranderingen in de organisa tie van de arbeid nodig. Op deze veranderingen in de arbeidssfeer moeten niet alleen de mensen uit het onderwijs aandringen; ook de vakbe weging heeft hier een belangrijke taak. De opstellers van het rapport hebben twee ontwikkelingslijnen ontdekt, die niet met elkaar in overeenstem ming waren. In de eerste plaats deea zich de ontwikkeling voor van de ex perimenten van de streekcentra voor de werkende jeugd. Daarnaast teken de zich een ontwikkeling vanuit de leerlingenstelsels en bedrijfsopleidin gen. Om de moeilijkheden als gevolg van de tegenstrijdige ontwikkelingen te vermijden wordt nu gepleit voor een systeem van leerllngenplaatsen. UTRECHT Het is niet waar dat de consument voordeliger uit is. als hij zich voor het aanvragen van een kre diet rechtstreeks lot een bank of een financieringsmaatschappij wendt in plaats van tot een professionele fi nancieringsadviseur „Het wordt hoog tijd dat er definitief een einde komt aan deze fabel", aldus de heer E. W. Krijnen, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Financie ringsadviseurs (NVF). tijdens de jaar vergadering van de NVF. Het tegendeel is waar. zo meent de heer Krijnen Als een knndidaat-kre dietnemer zich rechtstreeks tot een bank of een financieringsmaatschap pij wendt, zal het daarbij uit te bren gen kredietadvies en de kredietkeuze grotendeels afhankelijk zijn van het krdietbeleid en zich als regel beper ken tot het kredietverleningspakket, dat de desbetreffende bank of finan cieringsmaatschapplj voert. „Een krediet is evenwel geen een heidsworst". aldus de heer Krijnen Er zijn diverse kredietvormen, het geen de keuze voor de consument niet gemakkelijk maakt Zorg Een zorg van de twee rapporteurs is vooral, dat er toch weer een vorm van restonderwijs zal ontstaan. Zij vin den dat het succes van het onderwijs binnen en buiten de school niet mag worden afgemeten naar het niveau van het werk dat wordt uitgevoerd. De vroegtijdige selectie in het onder wijs werkt in de hand, dat het nieuwe participatie-onderwijs voor de 16-18 jarigen toch weer bestemd zal zijn voor bepaalde categorieën. Dit is ech ter niet in overeenstemming met hel onderwijsbeleid, dat gericht is op ge lijke onderwijskansen. De vroege se lectie zullen de opstellers van hel rapport daarom tegengegaan. De ver maatschappelijking. aldus het rap port van het Kohnstamm-instituut moet worden bevorderd. Dat laatste nu is mogelijk door het participatie onderwijs niet te beperken tot de 16 18 jarigen maar uit te breiden tot hel zogenaamde funderend onderwijs. Het ideaal is dan dat het leren binnen en buiten de school ook zal worden doorgevoerd bij het basisonderwijs en de eerste jaren van het voortgezet onderwijs. Burgemeester Polak van Amsterdam reikte gisteren de „Amsterdam Promo tion Prijs" uit aan het Nationaal Bal let, de Vereniging voor de Effecten handel en aan de redactie van het Engelstalige tijdschrift Holland Her ald. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan hen die zich in binnen- of buiten land verdienstelijk hebben gemaakt voor de promotie van de hoofdstad. Foto: Rudi van Dantzig, directeur van het Nationaal Ballet met medewerk ster, danseressen en dansers. In zijn hand de prijs (een beeldje). Tiddens Zowel de rector magnifi cus van de rijksuniversiteit Limburg, prof. dr H. Tiddens, als prof. dr R. Willighagen, hoogleraar in de algeme ne pathologie, hebben het voornemen bekend gemaakt heen te gaan. De voorlichtingsdienst van de rijks universiteit Limburg heeft ontkend evenals prof. Tiddens, dat een en an der verband zou houden met interne moeilijkheden. Prof. Tiddens, wiens ambtstermijn tot 1980 loopt, heeft het aanbod ge kregen hoogleraar te worden in de organisatie van de gezondheidszorg aan de economische hogeschool in Tilburg en prof. Willighagen keert terug naar zijn vroegere functie die van patholoog in het ziekenhuis in Heerlen. Beiden worden beschouwd als grondleggers van de achtste medi sche faculteit in Maastricht, die ge heel anders is opgezet dan de overige medische faculteiten in Nederland. BONN (DPA, Reuter) De Duitse Bondsrepubliek heeft haar strijd tegen het terroris me verscherpt. Hoewel de nieuwe maatregelen voorna melijk tegen de linkse stads- guerilleros gericht zijn, heeft het ministerie van binnen landse zaken gewaarschuwd dat ook rechtse extremisten in de fase zijn gekomen van bankroof en diefstal van wa pens en persoonsbewijzen. De Bondsdag nam gisteren een wets voorstel aan dat de autoriteiten meer bevoegdheden geeft om tegen extre misten op te treden. Zo wordt het gemakkelijker om telefoongesprek- NfO-Nszi's ken van personen die van terrorisme worden verdacht, af te luisteren en hun post te openen. Voorts komt er een uniform systeem voor de elf deel staten om gasten te registreren ten einde het voor terroristen moeilijker te maken zich te verplaatsen en schuil te houden. bruikt om de politie aan te vallen. De christen-democratische oppositie had ook het dragen van maskers bij betogingen willen laten verbieden, maar de regerende sociaal-democra ten en de met hen verbonden vrije democraten zorgden er voor dat dit amendement werd verworpen. Het aanvaarde wetsontwerp maakt het ook mogelijk, van terrorisme ver dachte personen sneller te berechten Zo kan de openbare aanklager be schuldigingen van minder belang la ten rusten en zich op de hoofdpunten concentreren. De rechters krijgen op hun beurt de mogelijkheid om pogin gen van de verdediging om een pro ces te rekken, te doorkruisen. Tevens is er een gat in de wapenwet gedicht, doordat het voortaan verbo den zal zijn bij demonstraties en mas sabijeenkomsten voorwerpen bij ztch te hebben, die kunnen worden ge- Functionarissen van de veiligheids diensten hebben uiting gegeven aan hun vrees dat rechtse extremisten in dezelfde omvang zullen gaan ageren als hun Itnkse tegenstanders die al jaren een campagne voeren van bankovervallen, ontvoeringen en moorden. Het ministerie van binnen landse zaken in Bonn schat de „harde kern" van de neo-nazi's op ongeveer 150 leden Hoewel hun aantal niet groot is, wordt hun optreden steeds gevaarlijker. Het afluisteren van telefoongesprek ken en het openen van post van ver dachte elementen mag, als een parle mentscommissie haar goedkeuring geeft. Vroeger was toestemming van een rechtbank vereist Bij het passe ren van een Westduitse grens moet voortaan een paspoort worden ge toond. Tot dusver was een persoons bewijs dat alle Westduitsers bezitten, voldoende. Volgende week donderdag wijdt de Bondsdag een debat aan een rapport over tekortkomingen in de strijd te gen het terrorisme, zoals die zijn ge bleken bij de ontvoering van en moord op de werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer. Dit rapport leidde deze week tot het aftreden van de minister van binnenlandse zaken, de vrije democraat Aerner Maihofer. Donderdag ontving Bondskanselier Helmut Schmidt de nieuwe bewind sman, Gerhart Rudolf Baum. een weinig bekende figuur van de linker vleugel van de vrije democraten. Schmidt adviseerde hem er niet te gen op te zien met populaire maatre gelen in de strijd tegen het terrorisms te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17