VZJ In ontwikkelingslanden werd onderwijs niet afgestemd op behoeften leidinggevend funktionaris V 63 Alimentatie weigerende boer blijft gegijzeld vrije universiteit r Studiebijeenkomst CESO Vordering in kort geding afgewezen Mishandeling nog raadsel Eis tien maanden tegen Zuidmolukse wapenhandelaar VVDM wil actie ordinariaat in de farmacochemie Besturenraad Protestants Christelijk Onderwijs HETHOGELAND UITHUIZEN. Indira Gandhi met stenen en[ flessen bekogel hoofd personeelszaken GEMEENTE SOEST directeur van de dienst gemeentewerken 62: ZATEROAG 10 JUNI 1978 TROUW/KWART Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met ..basis onderwijs" voor de derde we reld wordt iets anders be doeld dan met basisonderwijs hier. Gaat het bij ons om wat we vroeger de lagere school noemden, in ontwikkelings landen slaat „basisonderwijs" met name op scholing in de ruimste zin van het woord voor de armste groepen. Voor de mensen aan de „basis" van de samenleving. En die zijn op onderwijsgebied nog al wat tekort gekomen, zo bleek ook de afgelopen dagen weer tijdens een stu diebijeenkomst van het CESO in Den Haag. Het CESO is het centrum voor studie van het onderwijs in verande rende maatschappijen. Opzet van het symposium was beleidsaanbevelin gen op te stellen voor de minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. Jan de Koning. Deze zei zelf in zijn openingswoord dat lange tijd steun aan het hoger onderwijs in ontwikkelingslanden voorop heeft gestaan. Een moderne maatschappij naar westers model was daarbij het lichtend voorbeeld. Is dat echter haalbaar en is het wel zo verstandig? Het onderwijsstelsel in veel ontwikkelingslanden, aldus de bewindsman, is onvoldoende afge stemd op de behoefte. „Het heeft in de meeste gevallen een kleine, wes ters georiënteerde elite opgeleverd en een grote gefrustreerde massa van schoolverlatersdie geen baan kun nen vinden en geen kennis hebben opgedaan om hun levensomstandig heden een beetje te verbeteren. De Koning haalde de nota Bilaterale ontwikkelingssamenwerking van zijn ambtsvoorganger aan. dat het onder wijs zowel gericht moet zijn op de ontwikkeling van de maatschappij als de ontwikkeling van de mens. Bij die aanpak moet niet in de eerste plaats worden gedacht aan economi sche ontwikkeling, maar worden uit gegaan van de leef- en werkomstan digheden van de bevolking. Die moet bij het onderwijs worden betrokken en zelf de behoeften vaststellen niet bijvoorbeeld het opleiden van hooggeschoolde technici is belang rijk. maar veeleer het vormen van kleine boeren in hun eigen dorp. On derwijs dat ook heel goed buiten scholen of buiten „lessen" in onze zin van het woord kan plaatsvinden. Vandaar ook dat wordt gesproken over „formeel" en „niet-formeel" on derwijs voor de derde wereld. Volgens minister De Koning moet aandacht gegeven worden aan basisonderwijs taan kinderen èn aan volwassenen; dat niet-intellectualistisch is. zich niet beperkt tot leren lezen, schrijver en rekenen maar ook praktische ken nis en vaardigheden inhoudt, om het leven beter aan te kunnen. Vragen De minister legde de deelnemers aan het symposium een aantal vragen en overwegingen voor. die als uitgangs punt dienden bij de discussies. Zo wees hij erop dat het onderwijs niet los kan worden gezien van het hele ontwikkelingsproces. Hoe kan het on derwijs worden Ingebracht in bijvoor beeld landbouw- of gezondheidspro jecten. die vaak worden uitgevoerd door mensen die geen uitgesproken onderwijskennis hebben? Tenslotte vroeg de minister om aanbevelingen voor het Nederlandse ontwikkelings beleid. Wat leverde uiteindelijk de studie-bijeenkomst op? Niet zoveel verrassends. Alle werkgroepen meenden dat in alle ontwikkelingsprogramma's rekening moet worden gehouden met het on derwijs. terwijl omgekeerd bij voor keur geen steun moet worden gege ven aan afzonderlijke onderwijspro jecten. Geen onderwijs zonder „to taalproject". geen ..totaalproject" zonder onderwijs. Ook werd gezegd dat „landennor- men,' niet doorslaggevend hoeven te zijn bij het steunen van onderwijs in de derde wereld. Bekeken moet wor den wat de doeleinden zijn van een bepaald project, in hoeverre het on derwijs daarin past. en wat de bevol king ermee opschiet. Dat betekent volgens de werkgroepen dat ook in politiek „slechte" landen projecten mogelijk zijn. Een landelijk gezien aanvechtbaar ontwikkelingsbeleid sluit dat niet bij voorbaat uit. „Het project moet beoordeeld worden, en niet het land", aldus één van de werk groepen en dat mag een opvallend geluid heten. Nadruk werd gelegd op vakonderwijs aan volwassenen met gebruikmaking van lokale vaardigheden, met name ook van vrouwen in landbouw (de Sahel bijvoorbeeld), handel (Ghana) of nijverheid (India, huisindustrie). En op gebruikmaking van het verbor gen bewustzijn dat in ontwikkelings landen bestaat. De bevolking moet geprikkeld worden het zélf te doen, en meer greep te krijgen op het leven van alledag. Dat moet de achter grond zijn van steun aan het onder wijs in de derde wereld, was een alge meen gehoord geluid tijdens het sym posium. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De gijzeling van de heer P. Broekema in het huis van bewaring te Assen wordt niet opgeheven. Hij moet nog twee maanden in gijzeling doorbrengen. De rechtbank president mr G. Overdiep te Groningen heeft de ex-boer gisteren in kort geding in het ongelijk gesteld. De heer Broekema is gegijzeld omdat hij een alimentatieschuld aan zijn ex- vrouw heeft Volgens mr Overdiep heeft de heer Broekena het er zelf op aangestuurd dat hij thans niet meer ln staat is de Indertijd opgelegde ali mentatie van 2000 gulden per maand te betalen. Broekema heeft van het halve aandeel in de maatschap met zijn broer (een waardevol boerenbe drijf te Kropswolde) afstand gedaan. Dit aandeel viel binnen de huwelijks gemeenschap en zijn vrouw had dus recht op een deel. Zijn vrouw had indertijd beslag laten leggen op 67.000 gulden bij de bank. maar Broekema verzoende zich met haar en haalde haar over het beslag op te heffen. Hij heeft toen het geld van de bank gehaald en sindsdien is het verdwenen. President Overdiep SOMEREN Het is nog steeds een raadsel hoe het kan dat de 44-jarige P. M. uit het Brabantse Someren zo ernstig kon worden mishandeld, dat de man een deel van zijn tong heeft moeten missen Daardoor is het ook moeilijk hem goed te verhoren. De man werd zoals wij eerder meldden in de nacht van 28 op 29 mei ernstig mishandeld De man had ondermeer een gebroken kaak. Een deel van zijn tong moest worden geamputeerd Het slachtoffer weet zich van de toe dracht weinig of niets meer te herin neren. Volgens de officier van justitie is het onduidelijk waarom de man is aangevallen. Hij heeft voor zover men heeft kunnen nagaan geen vijanden. Vanuit de plaatselijke be volking zijn geen bruikbare tips gekomen. BU6SUM De bekende „Bussumse Koorvereniging Pro Musica" geeft 9 november in t Spant in Bussum een laatste concert Het is een jubileum- optreden bij gelegenheid van het 35- jarig bestaan van „Pro Musica". dat al die jaren geleid werd door Lex Karsemeijer Deze houdt er nu eens mee op om ten volle van zijn pensioen te kunnen gaan genieten De naam „Bussumse Koorvereniging Pro Mu sicazal met het vertrek van Lex Karsemeijer .statutair" verdwijnen Het is wel de bedoeling dat de koorvereniging doorgaat Wat de nieuwe naam wordt en wie de nieuwe dirigent zal zijn. is nog niet bekend. vond het verhaal dat hij het in café s had opgemaakt en gedeeltelijk zelfs zou hebben verbrand maar ongeloof waardig. De heer Broekema leeft thans van een invaliditeitsuitkering en zegt de alimentatieschuld van in middels tienduizend gulden niet te kunnen betalen. Hongerstaking Broekema heeft in het huis van bewa ring te Assen drie weken een honger staking gehouden en voerde aan dat dit gevaarlijk voor zijn leven was of schade aan zijn persoon had kunnen berokkenen. Ook voor dit argument is mr Overdiep niet gevoelig. Broeke ma heeft zelf in de hand zijn honger staking te beëindigen zo redeneerde de president van de rechtbank, die het verzoek om een medisch onder zoek eveneens afwees. Broekema is intussen opgehouden met zijn hon gerstaking. ASSEN (ANP) De officier van justi tie. mr. C J. van Epenhuysen heeft gisteren bij de rechtbank in Assen tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de Zuidmolukse scholier N. (24) uit Assen Deze zou in 1976 en in 1977 in het bezit zijn ge weest van een Uzi-pistoolmitrailleur Voorts zou hij tussen Juni en oktober van het vorig jaar pistolen, een revol ver en een Jflger (a-uml)-geweer met munitie in Helmond hebben gekocht en in Assen en in Arnhem hebben doorverkocht. De officier noemde de verdachte de verzorger van de toevoerlijn in Assen van een uitgebreide wapenhandel uit Helmond die door de Arnhemse ge meentepolitie werd opgerold. De ver dachte ontkent. Hij zou slechts in het bezit van een revolver zijn geweest, omdat hij zich bedreigd voelde door de spanning in de Zuidmolukse wijk in Assen. De verdediger, mr. R. B. Hartkamp uit Utrecht, achtte slechts revolver- bezit bewezen en vond de geéiste straf te hoog Hij bepleitte een on voorwaardelijke straf gelijk aan de zes weken voorarrest, gecombineerd met een voorwaardelijke straf Uitspraak 23 juni. Rond een half miljoen gulden schade was het gevolg van een brand die gisteren een bar-bistro in Heteren in de as legde. De brandweer van Heteren kreeg assistentie uit Arnhem, waardoor voorkomen werd dat het vuur oversloeg naar belendende percelen. UTRECHT (ANP) De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) wil op 16 juni „een felle ac tie" in Den Haag. wanneer staatsse cretaris Van Lent (defensie) na afloop van een "korte demonstratie de resul taten van de „kassa-actie" van de WDM krijgt aangeboden. Uit de re sultaten van die actie blijkt volgens de VVDM dat soldaten jaarlijks 25 miljoen gulden te veel betalen voor het eten en 40 miljoen gulden voor de huisvesting. De VVDM heeft de afgelopen maan den twintig kazernes bezocht om op grond van tellingen en enquêtes vast te stellen hoeveel er door militairen te veel wordt betaald. De VVDM pro beert al jaren om de inhouding huis vesting en voeding (IHV) af te schaf fen en er een bonnensysteem voor in de plaats te brengen. Na overleg blijkt staatssecretaris Van Lent daar ook wel voor te voelen. De VVDM wil nu van de staatssecretaris weten hoe hoog de prijs van de bonnen zal wor den en wanneer het systeem wordt ingevoerd. de rijksuniversiteit groningen vraagt: Hwetenschappelijk medewerker m/v (5/10 dagtaak) (vac.nr. 780601/0156) bij de vakgroep Duitse Taal- en Letterkunde van de Faculteit der Letteren. Taakomschrijving: - verrichten van onderzoek en geven van onderwijs op het terrein van de middelhoogduitse taalkunde en de praktische taalbeheersing - participeren in bestuur en beheer van de vakgroep. Vereisten: - vertrouwdheid met linguïstische theorieën, waardoor in onderwijs en onderzoek een verbinding aelegd kan worden tussen historische Taalwetenschap en moderne linguïstiek - bereidheid tot medewerking bij bestuur en beheer van de vakgroep. Inlichtingen worden verstrekt door prof dr. W Abraham, telefoon 050-115816 (instituut) of 05907-2631 Aanstelling zal geschieden in tijdelijke dienst. Salariëring overeenkomstig het rangenstelsel voor wetenschappelijk medewerker. ■i sollicitaties: schriftelijk binnen twee weken na plaatsing van deze advertentie te richten aan de direkteur van de Dienst Personeelszaken, Postbus 72, 9700 AB Groningen, onder vermelding van het vacaturenummer op brief en envelop. amsterdom In de subfaculteit der Scheikunde (vakgroep Farmacochemie) komt door emeritering van één van haar docenten een vacant. Van de te benoemen functionaris wordt ver wacht dat hij de verschillende facetten van de Farmacochemie - synthese van bio- logisch-actieve verbindingen, vaststelling van hun structuur en interpretatie van hun werking op moleculair niveau "op basis van hun structuur, hun metabolismepatroon en hun farmacokinetisch gedrag - zoveel moge lijk beheerst en weet te integreren. Daarbij zal er niet alleen een sterk accent dienen te worden gelegd op de farmacologische vraagstelling als leidraad voor het geïnte greerde farmacochemische onderzoek, maar ook op de chemische onderbouwing van de Farmacochemie. Voor de bezetting van de vrijkomende leer stoel gaan de gedachten dan ook uit naar hen die een organisch-phemische, biochemi sche of farmaceutische opleiding hebben ge noten en daarnaast ervaring hebben opge daan op het gebied van de Farmacologie. De bijbehorende onderwijstaak betreft de diffe rentiatie- en doctoraalfasen van de farmaco- chemiestudie. De inhoud ervan zal in overleg met de vaste staf van de vakgroep Farmaco chemie worden bepaald. Bij de benoeming wordt instemming met de doelstelling van de Vrije Universiteit ge vraagd. Zij. die nadere informatie willen ontvangen of op gekwalificeerde kandidaten de aandacht willen vestigen, worden uitgenodigd zich te wenden tot de voorzitter van de benoemings- commisie. Prof.dr.ir. P. Ros. subfaculteit Scheikunde. De Boelelaan 1083, Amster- dam-Buitenveldert(tel.020-548 29 69) Schriftelijke sollicitaties, onder vermelding van vacaturenummer 320-1268, te richten aan de Dienst Personeelszaken. De Boelelaan 1105, postbus 7161 1007 MC Amsterdam-Buitenveldert. -de landelijke organisatie van schoolbesturen in het protestants-christelijk onderwijs- vraagt op korte termijn voor de afdeling V.W.O.-A.V.O./Opleidingsonderwijs van het bureau een op direktieniveau aan te stellen TAAK: het geven van leiding aan en tevens zorgdragen voor de koördinatie van een bureau-afdeling, bestaande uit een zevental medewerkers, de vertegenwoordiging van de afdeling in een groot aantal organisaties, kommissies en werkgroepen, advisering en begeleiding van aan'gesloten leden schoolbesturen, het voeren van overleg met andere onderwijs organisaties en de overheid. VEREIST: bekendheid met en/of belangstelling voor de onder wijsproblematiek, akademische opleiding (jurist, politicoloog, bestuurs kundige), overtuigd voorstander van christelijk onderwijs, bereidheid veelvuldig in avonduren te werken, leeftijd boven 30 jaar. V Geboden wordt een zeer afwisselende funktie, die een grote mate van zelf standigheid en eigen verantwoordelijk heid met zich brengt. Het maximum-salaris voor het aan vankelijk funktiebereik bedraagt f5.713#- per maand. Uiteindelijk bereikbaar is eventueel een salaris van f 7.463,- per maand. Sollicitaties met curriculum vitae en liefst met pasfoto, te richten aan het bestuur van de Vereniging Besturenraad Protestants Christelijk Onderwijs, Oosteinde 114, Postbus 907, 2270 AX Voorburg. Telefonische inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de algemeen direkteur van het bureau [telefoon 070-69.42.011. NEW DELHI (Reuter) C Indira Gandhi van India i met stenen en flessen bek» ze een rijtoer maakte do< Bhoebaneswar. Zij werd i doordat ze zich met kusseni Wel raakten ten minste sen, onder wie politiemai wond. Volgens de politie i aanvallers supporters van d partij die momenteel ondïT van premier Mor jar ji Desai f gering zit. Na afloop van 1 hield mevrouw Gandhi (LJh„. waarin ze de Janata-partij i '1Dai schuldigde geweld uit te li agei niet in staat te zijn de ordeyerl het land te handhaven. ]jp het rzo( Hc cul ent mef èmc Het Bestuur van het Werkvoorzieningsschap "Het Hogeland" sollicitanten op voor de funktie van: Binnen de Sociale Werkvoorziening wordt passende arbeid geblfers aan werknemers die niet aan het normale arbeidsproces ku ff®1 deelnemen. "Het Hogeland" beschikt over een modern geouttileerd indu< centrum waar werk wordt geboden aan 180 werknemers verleder over de volgende afdelingen: metaal, machinale hout, monff. spuiterij', stoffeerderij, konfektie, boekbinderij en de, hout montage. Daarnaast is er een afdeling buitenobjekten bestaande uit werknemers die zorgdragen voor aanleg en onderhoud plantsoenen, sportterreinen en het uitvoeren van diverse bouwwerk Van de gevraagde funktionaris wordt een deskundige bijdrage verw op het terrein van het personeelsbeleid en -beheer en hij zal r n. betrokken worden bij personeelsaangelegenheden van het amb personeel 30 personen). Voor deze funktie worden de volgende eisen gesteld: - voltooide opleiding sociale academie richting personeelswerk, of AP/PB. - ruime ervaring in het werkveld. Salariëring is afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Tevens is de rechtpositieregeling van de gemeente Uithuizen overeenkomstige toepassing. Indien u belangstelling hebt voor deze funktie kunt u binnen een een informatieblad en een sollicitatieformulier aanvragen bij de dire, van het Werkvoorzieningsschap "Het Hogeland", Nijverheidsweg Uithuizen. Tel: 05953-1398. Tc ren lde Ui d< zend 19 6(4). 5 h< nins! Ecl kun men Bt b< eid doo: t.d. ibri en. pro; nd oot as g ite e a lend big ïert anw ^-ffofelTEStga Burgemeester en wethouders van Soest (circa 40.000 inwoners) roi in verband met het vertrek van de huidige functionaris sollicitante voor de functie van Deze dienst telt circa 220 medewerkers. De werkzaamheden va£ g dienst liggen op het gebied van de ruimtelijke ordening en volkslfl g vesting, civiel-techniek, bouwkunde, bouw- en woningtoezicht, beP en onderhoud van wegen, rioleringen en beplantingen en landmeten De directeur van deze dienst vervult tevens de functie van directeur het kompost- en rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest-Baarn. Als kandidaten voor deze functie zullen worden aangemerkt zij die - een technisch universitaire studie of een technisch hogere bero opleiding hebben voltooid; - ruime ervaring hebben opgedaan in een vergelijkbare of da voorbereidende functie, waarbij bewezen is dat management^ teiten aanwezig zijn; - bekend zijn met de speciale problematiek bij een overheidsbedrijf; - over goed organisatorisch inzicht en over contactuele eigenschap en sociale vaardigheden beschikken; - in staat zijn op goede en doeltreffende wijze leiding te geven aai ^st medewerkers van de dienst en een positieve instelling hebben voo eisen van een modern personeelsbeleid. Het salaris bedraagt maximaal f6.587,- per maand. De toelage voo jng functie van directeur van het kompostbedrijf bedraagt f258,75 maand. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectiepri net dure. '*e Degenen die solliciteren zullen enige gegevens ontvangen overjas gemeente Soest, de organisatie van de dienst en de benoemingspn an| dure. Zij die overwegen te solliciteren en over deze informatie wense ken beschikken, kunnen om toezending hiervan verzoeken aan de chef de afdeling personeelszaken ter secretarie, telefoon: (02155), nurr sa 16744, toestel 155). Sollicitaties kunnen tot twee weken na het verschijnen van dit worden gericht aan burgemeester en wethouders onder vermeldini Tk- de envelop van "vacaturenummer 78-16persoonlijk" ha bee: Na Fei |jn l. E dvt JE: SL Probeer deze zomer gerust Dubrovnlk. 'n zonnige beslemming In Joegoslavië. 8-daagse vliegreis Grand Hotel (vol pension) 8-daagse vliegreis Dubrovmk Palace Hotel (vol pension) Informatie/boeking: Perscombinatie reizen Wibautstraat 131 Amsterdam. Tel. 020-913456 Trc ks Ree rsc dil lok t.E Cé Hop opr *ve B E be. c kip

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10