Zeegde Andriessen de vloer aan met Den Uyl? UNST otterdam eert Hoving Karin Lechner (13) speelde Mozart licht en parelend Zbeblüin cPrigmacDetectivê§ Orgel in Grote Kerk moet in de steigers met onmatiging op papier bruikbaar alternatief voor fors bezuinigen 1 Oude plan-Den Uyl (officiële cijfers) Nieuw plan-Den Uyl (rekenvoorbeeld) Iffert van-Borselenpenning en Penning van de Leuve Nationale Ballet naar Amerika Dagprogramma JNDERDAG 8 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 '-Z >r Johan van Workum HAAG „Andriessen houdt vanavond een rede in isum, en daarin veegt hij de vloer aan met het verhaal van Uyl." Deze tip kregen Haagse journalisten in het Kamer- ouw vorige week maandag uit CDA-kring. De rede van de lister van financiën kreeg die avond en de volgende dag n aandacht in de media. was dan ook een bijzondere rede. In het minst vanwege het reken- dat erin voorkwam. Het was een roord van Andriessen op het ver dat oppositieleider Den Uyl za- ags tevoren had gehouden in En- de. Den Uyl presenteerde daar joort alternatief voor de bezuini- loperatie waar het kabinet-Van thans de laatste hand aan legt. Uyl bepleitte een krachtige matl- van lonen en inkomens. Dan zou- en tien miljard, maar slechts vier ird gulden bezuinigd hoeven en op de collectieve uitgaven heid, sociale uitkeringen). V nisch beschouwd is de invals- van Den Uyl Inderdaad een al- itieve mogelijkheid om de econo- he toestand te saneren. De natlo- koek wordt verteerd door drie de collectieve uitgaven, de lo- en inkomens, en de bedrijfswin- Het ongezonde van de huidige and zit 'm in die bedrijfswinsten, krijgen te weinig van de koek. als gevolg dat er te weinig wordt resteerd en de buitenlandse ai- •ts het laten afweten vanwege hoge prijzen. De groeiende werk- leid is mede hiervan het gevolg. anering kan dus langs twee we de collectieve uitgaven minder, ïen en inkomens minder. Den iest voor het laatste. Een bijko- voordeel is dat je dan twee en in een klap slaat. De sociale ringen zijn namelijk gekoppeld Ie lonen. Hetzelfde geldt voor de issen van ambtenaren die 57 pro- beslaan van de eigenlijke over- uitgaven. Door deze koppelin- eidt matiging van lonen dus ei- behi |k tevens tot matiging van col- ve uitgaven. om had Den Uyl vorig jaar al, als ïetsformateur, een recqpt van natiging voorgeschreven. Twee ig zouden de lonen alleen met •ompensatie mogen worden ver- d, en bovendien zou de „inciden-1 tele" loonstijging (zoals extra perio dieken. meer overwerk, verdwijnen van bedrijfstakken met lage lonen) met een half procent per Jaar moeten worden beperkt. Dit recept zou, voor al door koppeling van ambtenaren en uitkeringen aan de lonen, een be sparing op de collectieve uitgaven in 1981 opleveren van 27 miljarfd gulden. Vier jaar nullijn In zijn rede in Enschede deed Den Uyl er nog een flinke schep bovenop. De economische toestand is verder verslechterd, zei hij. Daarom nu geen twee, maar vier jaar lang de nullijn, en zelfs nog daaronder voor inko mens boven het modale loon (rond 30.000 gulden bruto). Dit laatste be treft eenderde tot de h elft van de inkomenstrekkers. Die zouden koop kracht moeten inleveren, oplopend tot vier procent per jaar voor inko mens van rond een ton. Langs deze weg zou ook nu nog slechts vier mil jard gulden bezuinigd te hoeven wor den in de collectieve sector, zo stelde Den Uyl Het recept van Den Uyl leek best bruikbaar. Totdat Andriessen de vloer kwam vegen. Den Uyl bespaart met zijn recept helemaal geen 27 mil jard, maar slechts vijf miljard, zei Andriessen. Als de lonen minder stij gen, brengen namelijk ook belastin gen en premies minder op. Het res tant van vijf miljard is bovendien nodig om de al geprogrammeerde be lastingverhogingen achterwege te la ten. want daarvoor zal geen ruimte meer zijn als Den Uyl de inkomens al op de nullijn heeft gezet. Kortom, het plan-Den Uyl levert niets op, en er zal dus toch flink bezuinigd moeten wor den. zo betoogde de minister. Het vreemde van dit verhaal xs dat het niet klopt met de cijfers die het Centraal Planbureau vorige zomer tijdens de kabinetsformatie voor Den Uyl had geproduceerd. Het planbu- Den Uyl Met deze vragen stapten wij naar het ministerie van llnancièn. Een van de rekenmeesters daar, die ook Andries sen aan gegevens heeft geholpen, ver telde het volgende. Er moet thans op gerekend worden dat de economische groei minder zal zijn dan vorig Jaar werd gedacht. Oeen 3.5 maar slechts drie procent groei per Jaar. Dat heeft allerlei gevolgen. De lonen bij voor beeld zullen minder stijgen, ook zon der een speciaal matigingsbeleid. Rekenmeesters Vorig jaar werd gerekend met jaar lijks twee procent loonsverhoging buiten de prijscompensatie. Twee Jaar uitsluitend prijscompensatie be spaart dan vier procent loonstijging. Maar door de lagere economische groei is de ruimte voor loonstijging nu geen twee maar nog slechts bij voorbeeld, (de rekenmeester weigert cijfers te noemen) een procent per Jaar. Het verzwaarde recept-Den Uyl van vier jaar uitsluitend prijscom pensatie levert dan in de nieuwe situ atie ook een loonbesparing van vier procent op, dus niets meer dan met het oude. slappere recept Daar komt nog bij dat diezelfde loon besparing van vier procent in de nieu we situatie minder guldens bezuini gen in 1982 oplevert dan in de oude. De economie groeit immers minder snel, zodat het totale nationale inko men in 1982 minder hoog zal zijn dan vorig jaar was verwacht. Vier procent van 200 miljard gulden is nu eenmaal meer dan vier procent van 185 mil jard. Leverde het oude recept van Den Uyl vorig jaar nog netto negen miljard gulden op, zijn nieuwe, zwaardere recept levert volgens de rekenmeester van het ministerie van financiën bijna zes miljard op (iets meer dan de vijf die Andriessen in zijn rede noemde). In deze rekensom is overigens niet verwerkt de nivelle rende inlevering van koopkracht voor inkomens vanaf 30 mille, zoals nu wel in het nieuwe recept-Den Uyl als aanvulling is opgenomen. reau had toen ook al rekening gehou den met verminderde opbrengst van NlGUW G3t belastingen en .premies bij loonmati ging. Niettemin leverde het recept van Den Uyl toen nog negen miljard netto op. Hoe is het dan mogelijk, dat dit recept nu, terwijl het nog aanzien lijk is vercwaard, nog maar vijf mil jard meer opbrengt? Hoe komt An driessen aan dat cijfer van vijf miljard? Maar ook dan zijn we er nog niet. Minder economische groei betekent ook dat de belastingen minder zullen opbrengen. De uitgaven groeien ook wel minder hard, maar toch ontstaat er een negatief saldo (in het reken voorbeeld is dit nieuwe gat in de overheidsfinanciën gesteld op vier miljard gulden). In het schema hier naast is de zaak in kaart gebracht voor zowel het oude als het nieuwe recept van Den Uyl. De meeste cijfers van het nieuwe recept zijn rekenvoor beeld. en geven dus voornamelijk de richting aan waarin moet worden gedacht. Onder ..eindsituatie" in het nieuwe recept blijkt dat Den Uyl enige mil jarden tekort dreigt te komen. Als de overheid dat geld zal lenen, wordt het financieringstekort groter dan des kundigen verantwoord achten. Als in plaats daarvan de belastingverhogin gen doorgaan, daalt de koopkracht tot beneden de nullijn. Dit laatste wordt toch door Den Uyl voorge staan. en wel voor de kleinere helft van de bevolking die meer dan dertig mille verdient. De vraag is echter of Den Uyl er daarmee komt. Waarschijnlijk zou toch ook het financieringstekort, al thans tijdelijk, moeten worden opge schroefd. Dat heeft gevaarlijke kan ten. De overheid loopt dan de bedrij ven voor de voeten die geld willen lenen voor investeringen. Bovendien krijgt de inflatie nieuwe impulsen. Daarom lijkt het er op dat Den Uyl er met slechts vier miljard bezuiniging toch niet gemakkelijk zal komen. Tenzij een niet geringe daling van de koopkracht wordt geaccepteerd. Aan de andere kant heeft Andriessen zelf in zijn rede al toegegeven dat hij er met alleen tien miljard bezuinigen ook niet komt. Ook bij Andriessen is aanvullend matiging van inkomens nodig. het draait derhalve hoe dan ook uit op een mengvorm van bezuinigingen en Inkomensmatiging. De politieke controverse tussen Den Uyl en An driessen is: probeer je eerst zoveel mogelijk inkomens te matigen en ver volgens aanvullende bezuinigingen, of probeer je het net andersom. De geringere economische groei heeft ge maakt dat de marge, waarbinnen ge kozen kan worden, nu kleiner is dan vorig jaar. Economisch gezien heeft de oplos sing via voornamelijk matiging van inkomens wel voordelen. De bedrij ven genieten dan rechtstreeks van de geringere kostenstijging. Dat zou zeer welkom zijn. Er kan dan weer wat terrein worden terugveroverd op de buitenlandse concurrentie. De „in- verdlen-effecten" van het recept-Den Uyl zijn daardoor groter dan die van De situatie: de economie groeit jaar lijks 3,5 procent. Op voorhand is zeven miljard gulden biulniging nodig (4 mld restant van de een procents-opcratie, en 3 mld omdat anders het financie ringstekort van de overheid de grens van vijf procent van het nationale inko men overschrijdt). Na deie maatrege len dreigt toch nog een werkloosheid van 260.000 in 1981. Aanvullende sane ring (beiuiniging dan wel inkomens matigen) blijft nodig. Het recept: twee jaar lang alleen prijs compensatie, in plaats van een CAO- loonstijging van twee procent per jaar. Voorts vier jaar lang „incidenteel" loon beperken met half procent per jaar. Totale beperking loonniveau der halve ses procent. Het resultaat: door de loonmatiging daalt de werkloosheid met 110.OM lol het gestelde doel van 150.000 in 1981. Overheidsuitgaven en sociale uitkerin gen kosten in 1981 27 miljard gulden minder, maar belastingen en premies sullen 18 miljard gulden minder ople veren, zodat een netto besparing over blijft van 9 miljard gulden. De eindsituatie: er wordt slechts 4 miljard (restant een procent-operatie) bezuinigd, in plaats van zeven miljard van het resultaat van het loonplan negen miljard is dan nog zes miljard over. Hiervan is vier miljard nodig om noodzakelijke belastingverhogingen achterwege te laten. Dat moet omdat anders de koopkracht onder de nullijn komt. Ook de nog resterende twee mil jard gulden moet worden gebruikt voor lastenverlichting ter handhaving van de koopkracht. De situatie: de economie groeit jaar lijks slechts drie procent; belastingen en sociale premies zullen alleen al daardoor vier miljard gulden minder opbrengen. In plaats van zeven miljard zal er nu dus om te beginnen elf mil jard bezuinigd moeten worden. En zelfs daarna dreigt een werkloosheid van 280.000 in 1982, zodat ook de aan vullende sanering (bezuiniging dan wel inkomens matigen) omvangrijker moet zijn dan in het oude plan. Het recept: vier jaar lang alleen prijs compensatie, in plaats van CAO-Ioon- stijging van een procent per jaar. Voorts vier jaar lang „incidenteel" loon beperken met half procent per jaar. Totale beperking loonniveau der halve zes procent. Het resultaat: door de loonmatiging daalt de werkloosheid met 110.000 tot 170.000 (doelstelling was 150.000). Overheidsuitgaven en sociale uitkerin gen kosten minder, maar belastingen en premies brengen ook minder op. zodat een netto besparing overblijft van zes miljard gulden. De eindsituatie: er wordt slechts vier miljard bezuinigd in plaats van elf miljard. Er resteert dan nog zeven miljard, zodat men al een miljard te kort komt na gebruik van het resultaat (zes miljard) van het loonplan. Er blijft ook niets meer over voor achter wege laten van eigenlijk noodzakelijke belastingverhogingen. Blijven deze be lastingverhogingen toch achterwege, dan loopt het financieringstekort van de overheid op tot zeven procent van het nationale inkomen, in plaats van vijf procent. Gaan de belastingverho gingen toch door, dan zal de koop kracht dalen. het recept-Andriessen. Terwijl Je met het recept-Den Uyl over enkele jaren een goede basis voor een gezonde ontwikkeling schept, zou Je met het recept-Andriessen misschien over vier Jaar voor de noodzaak worden gesteld opnieuw tien miljard te bezui nigen. In dit verhaal is niet ingegaan op de kritiek dat het recept-Den Uyl niet haalbaar zou zijn omdat de mensen zo'n forse inkomensmatiging niet zouden pikken. Het is inderdaad een zware operatie. Maar dat geldt ook voor het recept-Andriessen. Ook aan de haalbaarheid van forse bezuinigin gen kan worden getwijfeld. Het is nu eenmaal zo dat de ernstig zieke pa tiënt die geen enkele operatie wil, slechts een zekere dood tegemoet kan gaan. nsn i uit lerwi >r Hans W. Ledeboer ITERDAM Na zeven „In mijn leven heeft etal zeven altijd een heel ngrijke rol gespeeld" Lucas Hoving, bijna 66 oud, zijn functie als di- eur van de dansacademie het Rotterdams Conser- >rium moeten' neerleggen. erko overheid, degenen, die in of andere vorm zijn verbonden het conservatorium en allen, die streeks of zijdelings hebben te ■n met het Rotterdamse kunstle- bereidden hem In het Hofplein er een heel bijzonder afscheid. Snoek, oud-leidster van het Ino-Ballet en nog altijd een cen- figuur in het Nederlandse ballet- i. trad daarbij op als ceremonie- teresse. adv( e: erricle ist. Isvoc,a: >gen i o pk door Jac. Kort tmeester Van der Louw over- Hoving namens het gemeente- mr de Wolffert van Borsselen- ing met inschrift: die Rot- m meer beweging heeft gege- Een tweede stedelijke onder- ding was de Penning van de van de Rotterdamse Kunst- ting. En een fierde, bijzonder iar geschenk Yfas een videotape an heel Hovings loopbaan als choreograaf en leraar, met zorg en toewijding samengesteld H angeboden namens een zeer aantal organisaties uit het Rot- mse kunstleven. En ook aan dit ienk leverde de gemeentelijke iffcrdamse overheid een bijdrage, oest, volgens de geldende regels, Hoving zijn loopbaan als direc- van de dansadademie van het dams Conservatorium op zijn jaar neerleggen, deze Neder- Amerikaan is voor het Neder- e artistieke levën niet verloren. Snoek vertelde, dat hem als cteur voor het dansonderwijs tieuwe taak wacht. Lucas Hoving elf eerst voor énige tijd terug de Verenigde 8taten, om daarna naar Nederland te komen, waar- ij denkt aan opleiding van Ne- ndse choreografen en aan het n van eigen choreografieën. De Iviteit van Lucap Hoving is nog niet uitgeput. Lucas Hoving in een les. Zijn leerlingen vinden het ver: schrikkelijk hem voortaan te moeten missen: „zo iemand is bepalend voor je hele dansloopbaan!" een tournee in 1935 kwam hij in aan raking met Martha Graham. In de oorlog komt hij alweer uit „rebel lie" tegen de nazi's terecht in het Canadese leger als tolk-telegrafist, hij maakt de invasie in Normandië mee. Direct na de oorlog werk hij mee aan een film in Londen en dan. na terugkeer in de Verenigde Staten wordt hij als Lucas Hoving Ameri kaans staatsburger. In het Ameri kaanse dans- en balletleven trekt hij de aandacht, hij werkt enige tijd bij de Martha Graham Dance Company, de Valerie Bettis Dance Compnay en uiteindelijk bij de groep van José Limon. Hij wordt steeds meer bekend als danspedagoog en als uitvoerend kunstenaar en ten slotte komt zijn eigen Lucas Hoving Dance Company van de grond. „Ik heb tot mijn 58-ste actief gedanst." zeg hij er zelf van. „Natuurlijk, dansen doe ik nog altijd. Maar tot mijn 58-ste kwamen de men sen naar mij kijken." bels Td op 5 september 1912 in Gro- i geboren als Lucas Philippus liga. Hij groeide er op. bezocht bs. maar gaf daaraan ineens de en vluchtte naèr Amsterdam, hij zijn eerste léssen kreeg van Ie Rodrigo en waar hij al dade- hen „rebels" wérd als zijn lera- *i van de eerste uitvoeringen in hij meewerkte werd door de verboden' «king met Kurt Jooss werd be- 1 voor zijn doen en denken. Er een beurs voor ^ngeland en via learus Nederland maakte met hem kennis via een optreden van de Lucas Ho ving Dance Company, waarbij zijn ..Icarus" zeer de aandacht trok. vol gens Lucas Hoving zijn eerste ballet, dat ..vanzelf' tot een artistiek gaai produkt groeide. „Vóór Icarus' deed ik niet veel meer dan pasjes aan ei kaar rijgen. Hoe ik Icarus' heb ge maakt. kan ik eigenlijk niet eens ver tellen. Het groeide in me en kwam naar buiten „Ik kreeg een verlen ging van mijn danscarrière door yoga." zegt Lucas Hoving over de hoge leeftijd waarop hij nog voor publiek optrad Hij is er nog steeds actief mee bezig. Burgemester Van der Louw vertelde, dat hij zelf yoga- lessen van Hoving krijgt en daaraan heel veel heeft te danken. Het woord „macht", ook als danspedagoog macht over leerlingen, maakt Hoving» heel nerveus en geprikkeld: „Ik heb geen macht over leerlingen of docen ten. Het gaat er niet om wat ik wil, het gaat er om wat de leerling wil en kan. Dat kan leiden tot chaos. Nou, dan heb je maar chaos. Kun je daar uit weer opnieuw gaan bouwen. Is dat erg?" Een van zijn leerlingen. „Als direc teur van een school stelt Lucas niets voor. Al dat administratieve en diri gerende werk is niets voor hem. Ge lukkig heeft hij daar anderen voor. Maar ik vind het verschrikkelijk dat ik hem voortaan als leraar zal moeten missen. Zo iemar.d als Lucas is bepa lend voor je hele dansloopbaan." Voor de laatste maal heeft tijdens zijn afscheidsfeest Lucas Hoving di ploma's uitgereikt aan studenten, die aan de dansacademie van het Rotter dams Conservatorium zijn afgestu deerd. Een enkeling daarvan wacht een loopbaan, die begint bij een Ne derlands ensemble. De anderen gaan naar de Verenigde Staten. Duitsland en elders op de wereld. Lucas Hoving heeft van de dansacademie van het Rotterdam Conservatorium een insti tuut gemaakt, dat vooral op het ge bied van de moderne dans een inter nationale naam heeft en waarvan hij het vakkenpakket aanmerkelijk heeft uigebreid Men kan er nu ook afstuderen in volksdans en tijdens de afscheidsvoor^telling gaven leerlin gen een presentatie daarvan te zien. die in geen enkel opzicht onderdoet voor welk Oosteuropees professio neel staatsensembie ook. AMSTERDAM De Argen tijnse pianiste, die dinsdag avond in de Grote Zaal van het Concertgebouw de solo partij speelde in Mozarts Pia noconcert in C groot (KV 467) is nog maar dertien jaar oud. Ze heet Karin Lechner. Haar moeder, zelf pianiste, gaf haar pianoles vanaf haar vierde jaar. Haar vader is de dirigent Jorge Lechner. Wanneer je zo'n jong ding langs de trap naar beneden ziet komen, ver volgens plechtig buigen voor het ap- plaudiserende publiek en ook nog de concertmeester een handje geven al vorens aan de piano plaats te nemen, dan krijg je toch even het gevoel, dat er iets onechts, iets afgerichts in het optreden van zo'n kind zit. Vele men sen worden door zoiets misschien ver tederd, maar anderen geeft het Juist op zijn minst wat argwaan. Tot die anderen behoor ook ik. Je gaat er scherper door opletten, wat er aan die piano nu eigenlijk gebeurt. Welnu. Karin Lechner (dertien of niet) heeft haar solopartij uitstekend gespeeld, zuiver in de Mozart-stijl, licht en parelend, maar ook met, waar dat moest, een gespierdheid in de klank, die Je bij zulk een frêle meisje nog niet voor mogelijk hield. En in het middenspel met juist voldoende expressie om haar spel boeiend te kunnen noemen. Er moet in dit meis- ke een behoorlijke dosis muzikaliteit aanwezig zijn om zo te kunnen spe len. Het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest begeleidde haar onder de leiding van Anton Kersjes zeer licht en attent. Na de pauze speelde het orkest de uit 1916 daterende balletmuziek „De houten prins" opus 13 van Béla Bar- tók. Men hoort deze uit zeven dansen, een inleiding en een epiloog bestaan de muziek zelden in de concertzaal. Ik kan mij dat wel voorstellen, want hoewel men op sommige momenten best waarneemt, dat hier een groot componist aan het woord is, is deze AMSTERDAM Het Nationale Bal let vertrekt op 11 augustus voor de tweede maal dit Jaar naar de Verenig de Staten. Het gezelschap zal daar in drie steden voor het eerst optreden: St. Louis. Chicago en San Francisco. Het repertoire is hetzelfde als tijdens de New Yorkse voorstellingen in april, toen vooral Rudi van Dantzlgs „Vier letzte Lieder" het Amerikaanse publiek en de pers tot groot enthousi asme bracht. Voorafgaande aan de reis naar Amerika gaat het gezel schap nog naar Athene (later deze maand) en Londen (Juli). Met deze vijf debuten zal het totale aantal buiten landse voorstellingen dit jaar op on geveer 55 uitkomen. partituur toch zonder het toneelbeeld niet te verteren. Het feit. dat de negen onderdelen zonder onderbreking in elkaar overlopen, maakt het allemaal nog moeilijker om te volgen, zeker voor de vele kinderen, die in de (hete) zaal zaten, maar voor hen niet alleen. Daar kon de inzet van orkest en diri gent ook weinig aan verhelpen. Van een onzer verslaggevers ALKMAAR Dr J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank maar bovenal één van de prominenten uit de schare van Nederlandse orgelliefhebbers, heeft gistermiddag in de Grote Kerk in Alkmaar een tentoonstelling geopend, gewijd aan de geschiedenis van het orgel en de orgelbouw. Deze tentoonstelling is het begin van een grote, een paar Jaar durende actie om geld bij elkaar te krijgen voor het esthetisch en historisch zo belangrij ke grote orgel van de Alkmaarse hoofdkerk. Het is de bedoeling uiter lijk in 1981 met de restauratie te beginnen, waarvan de kosten op 2,7 miljoen gulden worden geraamd. Uiteraard zullen rijk, provincie en ge meente straks wel hun bijdragen ge ven (hoewel er nog geen toezeggingen binnen zijn), maar er blijft dan toch nog altijd een indrukwekkend restbe drag over voor de hervormde gemeen te. De actie zal zich niet tot Alkmaar beperken zelfs niet tot ons land alleen. Bovema zal namelijk een plaat maken van een orgelbespeling door de vaste organist van de kerk, Plet Kee, waarvan de opbrengst ten ?;oede zal komen aan het restauratie- onds. Bovema heeft beloofd de plaat in 28 landen op de markt te zullen brengen, want het orgel heeft een zekere faam in de kring van de echte orgelliefhebbers. Die kring mag dan relatief klein zijn als Je ze in-28 landen zoekt heb Je een indrukwek kende groep en een Interessante markt. Andere acties, die in voorbereiding zijn ten behoeve van de fondsvor ming. zijn oa. het aanzoeken van Alkmaarse bedrijven om pijpen of desnoods complete registers uit het orgel te „adopteren", een grote mani festatie in de kerk en een landelijke prijsvraag. Er heeft zich om het Alk maarse orgel en de actie een indruk wekkend comité van notabelen look van buiten Alkmaar) gevormd. De al meer genoemde dr J Zijlstra is er lid van. maar ook landdrost Han Lam- mers. de organisten Piet Kee en Gus- tav Leonardt. de commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Roel de Wit en de burgemeester van Alkmaar. Kees Roozemond. De restauratie van het orgel zal t.z.t. worden uitgevoerd door de Zaanse orgelbouwer Flentrop. waarbij Klaas Bolt. Jan Jongepier en Piet Kee als adviseurs optreden. Twee scholen Het orgel in de Grote Kerk in Alk maar is daarom zo belangrijk, omdat het in eerste opzet een instrument is uit de zevenUende-eeuwse Neder landse orgelschool van Hagerbeer en Duyschot, waarop in de achttiende eeuw bij een uitbreiding Frans Cas par Schnitger (een zoon van de grote Arp Schnitger) nog eens de barokbe- ginselen van de Noordduitse orgel- school heeft geënt en dat alles binnen een bijzonder mooie orgelkas naar een ontwerp van Jacob van Campen. de architect van het paleis op de Dam in Amsterdam. Donderdag 8 juni Amsterdam, Stadsschouwburg 20,15 uur: Het Nationale Ballet Amsterdam, Nieuwe de la Mar Theater 20.15 uur: Teatrul Tan- darica. Amsterdam, Centrum Bellevue 20.30 uur: Cristina Hoyos. Amsterdam, Frascati 20.15 uur Pierrot Lunaire, Der Kaiser von Atlantis. Den Haag, Hot Theater 20.30 uur: Yves Joly, Theatre du Papier. Den Haag, Openluchttheater Zuiderpark 20.30 uur: Mini festi val folk en volksmuziek. Rotterdam, De Lantaren 20.30 uur: Bread and puppet Theatre. Rotterdam, Luxor Theater 20.15 uur: Dan Wagoner and Dancers. Arnhem, Stadsschouwburg (Kleine zaal) 20.30 uur: La Mori- oncttistica Fratelli Napoli. Broek in Waterland, Ned. Hcrv. Kerk 20.00 uur: Het Nederlands Kamerorkest. Eindhoven, P.O.C. (Jubileum hal) 20.15 uur: Zigcuncrmusick en folklore. Haarlem, Concertgebouw (Klei ne zaal) 20.15 uur: Minifestival folk en volksmuziek. Laren, Singer Concertzaal 20.15 uur: mini festival folk en volks muziek. Utiecht, Gecrtekerk 20.15 uur: Warsaw Music Workshop. L'trecht, Tejater Kikker 20.30 uur: Mini festival folk en volks muziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9