Wetsontwerp voorbarig en overbodig Ie tekening van een lezer irouw Commentaar ALS DEMVm MJKM oortijdig (1) bortijdig (2) CDA-onderwijsspecialist Wim Deetman: Bevolkingsgroei is teruggelopen Ier HET WEER door Hans de Jong Inhaalprik tegen polio Meisje omgekomen Weerrapporten Koeltje stoeit gehandicapten: opgelet goede ruil sprekend leo lap er over DERDAG 8 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET PvdA-Kamerleden Van Keme- Poppe en Worrell hebben initiatief-wetsontwerp inge- (V nd, waarin voor openbaar en inder onderwijs schoolraden dicht worden gesteld. In die ooiraden zouden ouders, perso- :1 en in sommige gevallen ook lingen vertegenwoordigd kun- r zijn. Bovendien willen deze initiatiefnemers bepalen dat in luren van bijzondere scholen personeelsleden, ouders en -,/ ns leerlingen zitting kunnen ibcn. - n de PvdA-fractie is men ken- k van mening dat niet afge- kan worden met welke voor- n het bijzonder onderwijs zelf komen om de medezeggen- ip in het onderwijs te regelen. Ic wantrouwen zij de ijver van iter Pais van onderwijs om die stellen in een later stadium om :tten in wetsteksten. Van Ke- nade en zijn collega's zijn bang et allemaal te lang gaat duren, misschien ook niet gebeurt zo- zij zelf willen. )en bei lat v géén aar verHli ter daar) dan: pnn a we n, all oi Oo) en al acht, Vanuit het bijzonder onderwijs is reeds tegengeworpen, dat het initi atief-wetsontwerp inbreuk maakt op de vrijheid van onderwijs, die immers de vrijheid van inrichting insluit. Wij gunnen het bijzonder onderwijs een grote mate van vrij heid, maar daarom mag de wet nog wel minimum-eisen stellen om een democratische besluitvorming te garanderen voor openbaar én bij zonder onderwijs. Ook in de wet Universitaire Bestuurshervorming en in andere onderwijswetten (denk aan de verplichte oudercom missie) is die praktijk aanvaard. Maar als de overheid hier regelend optreedt, moet zij wel terughou dend zijn. Dat betekent voor ons, dat zij geen initiatieven van het onderwijs zelf doorkruist. Pas als de voorstellen van het bijzonder onderwijs bekend zijn, kunnen we discussiëren over de vraag of de voorgestelde regeling aan de eisen van een democratische samenle ving voldoet. DEN HAAG Het initiatiefwetsontwerp tot regeling van de medezeggenschap van perso neel. ouders en leerlingen bij het voortgezet onderwijs, dat afgelopen dinsdag door de PvdA-Tweede-Kamerleden Van Kemenade. Poppe en Worrell is ingediend bij de Kamer, lijkt in die Tweede Kamer vooralsnog zeer weinig kans van slagen te hebben. Niet alleen de CDA-fractie. maar ook die van VVD vindt het wetsontwerp voorbarig.'Daar naast hebben beide fracties op belangrijke onderdelen grote bezwaren en vinden ze het ontwerp indruisen tégen de onderwijsparagra- fen uit het regeerakkoord dat de basis werd voor het kabinet Van Agt. Ook vanuit de besturenraad van het protes tants christelijk onderwijs en de Nederlandse katholieke schoolraad is met veel reserves op het PvdA-initiatief gereageerd. Deze organisa ties zijn momenteel hard aan het werk om (waarschijnlijk in het najaar) met ontwerpre gelingen voor onderwijsdemocratisering te ko men en voelen het PvdA-initiatief als een'door- kruising van hun eigen werk. Aanmerkelijk positiever dan de vertegenwoor digers van de andere grote politieke partijen en de organisaties van het bevoegd gezag bij het bijzonder onderwijs, reageren daarentegen de personeelsorganisaties op het onderwerp. ..Ik juich dit toe en er staan goede dingen in. met name over de duidelijke stem die het personeel krijgt inzake arbeidsvoorwaarden en zo", aldus voorzitter F. J Roefs van het Neder lands Genootschap van leraren. Wel heeft hij er bezwaar tegen dat via de in het voorstel genoemde schoolraad ook de leerlingen mee kunnen gaan praten over aanstelling van di rectie en personeel. ..Je moet geen onvolwasse- nen gaan laten meepraten over de benoeming van volwassenen." aldus de NGL-voorzitter. Ook Jan Huisman de voorzitter van de Neder landse Federatie van Onderwijsvakorganisa ties en van de protestants christelijke onder wijsvakorganisatie ziet veel goeds in het initia tiefwetsontwerp. „Het meest rampzalige wat ons zou kunnen overkomen Is bovendien dat de wet op de ondernemingsraden over enige tijd zonder meer toegepast gaat worden op het onderwijs als er geen eigen regeling komt. Ik kan begrijpen dat de PvdA nu met zo n ont werpregeling gekomen is. want de minister laat het rustig liggen, zoals hij zoveel dingen liggen laat." Wel beseft Huisman dat via de weg van een initiatiefwetsontwerp vanuit de oppositie de zaak veel meer in partijpolitiek vaarwater te recht gekomen is. ..Met alle kans van misluk ken vandien." X nu door de drie PvdA-Ka- leden ingediende ontwerp de indruk, dat de nodige ghoudendhèid niet is betracht. alleen vanwege de haast, r ook vanwege de inhoud van voorstellen. De eisen die zij schoolraden stellen zijn te ge- n illeerd en doen waarschijnlijk recht aan de grote verschei- leid die er in de schoolwereld aat. zijn grote en kleine scholen, lengemeenschappen en cate- scholen, scholen die uit- van verenigingen, stichtingen n de overheid (gemeente en scholen met jonge en scholen oudere leerlingen. Eén rege- van de medezeggenschap kon ndanks de ingebouwde variatie 'el eens als een keurslijf gaan De ervaringen met de Wet 'ersitaire bestuurshervorming en in dat opzicht boekdelen. wile het ;n ze ïrdrid" mee X Zv c. run n de mening van de initia tiefnemers dat een regeling van de medezeggenschap in het onderwijs urgent is. Door de vorming van superbesturen die vele scholen be heren, kan de afstand tussen be stuur en ouders veel te groot worden. Ook de medezeggenschap van leerkrachten dient hoog nodig te worden vastgelegd, al was het al leen maar met het oog op het kleiner worden van de scholen en de daardoor noodzakelijke ont slagprocedures. Ook de positie van het niet-onderwijzend personeel en van de leerlingen moet beter worden geregeld. Maar of de PvdA-fractie de betrokkenen een dienst bewijst door nu op eigen houtje de zaak te bedisselen, is nog de vraag. Het zou wel eens kunnen zijn dat de discussie over deze belangrijke zaak hierdoor voortij dig in het politieke vlak wordt getrokken. door Dick van Vliet DEN HAAG „Het initiatief wetsontwerp inzake de mede zeggenschap van ouders, per soneel en leerlingen in het voortgezet onderwijs, is voor barig en daarom ook vol strekt overbodig", aldus drs Wim Deetman, sinds vorig jaar onderwijsspecialist van de Tweede-Kamer-fractie van het CDA en voor zijn Kamer lidmaatschap staflid van de besturenraad van het protes tants christelijk onderwijs. Volgens Deetman zijn zowel de Ne derlandse protestants christelijke schoolraad (NPCS) als de Nederland se katholieke schoolraad (NKSR) mo menteel hard bezig om zelf medezeg- genschapsregelingen te ontwerpen. De NPCR heeft de discussienota hier voor al uit en in het najaar verwacht ik het eindadvies. „Van de NKSR verwacht ik na de zomervakantie het discussiestuk, en ik denk niet dat dat veel zal afwijken van dat van de NPCS." Achter dit werk aan de democratise ring bij het bijzonder onderwijs kwam extra vaart toen bij de Kamer behandeling van de wet op de onder nemingsraden duidelijk werd, dat zonder een eigen onderwijsregeling voor inspraak en medezeggenschap, deze wet ook op de scholen van bij zonder onderwijs van toepassing zou zijn. En dat werd ook door de personeelsorganisaties met heel weinig enthousiasme' begroet, omdat er in het onderwijs nu eenmaal meer mensen dan alleen maar het perso neel betrokken zijn bij de gang van zaken. Via het CNV richtte de protestants Christelijke onderwijs vakorganisatie zich daarom tot het toenmalige CDA- Kamerlid Roolvink die er zijn partij genoot minister Boersma van sociale zaken bij de behandeling van de wet op de ondernemingsraden in maart 1977 over aan de tand Voelde. Drs Wim Deetman Ook Boersma vond. zo bleek uit zijn antwoord op 9 maart, regelrechte toe passing van de wet op het bijzonder onderwijs maar niets, en stelde dat er dan binnen twee jaar maar een eigen regeling voor dat onderwijs moest komen. De minister liet daarbij in het midden of het bijzonder onderwijs zeil regelingen daartoe zou moeten ontwerpen, of dat dit de taak van de minister van onderwijs zou moeten zijn. De PvdA vindt nu dat dit de taak van de minster van onderwijs is. en die heeft er totnogtoe niets aan gedaan. Daarom doen wij het, aldus de PvdA. „Het bijzonder onderwijs zelf moet zo'n regeling maken, en dat is er hard mee bezig," zegt Deetman. „Overi gens," aldus Deetman, „is ook die twee jaar niet zozeer als een exacte maar meer als een flexibele termijn bedoeld, en zo wordt het ook door het onderwijsveld zelf ervaren. Het bij zonder onderwijs neemt die uit spraak van Boersma bijzonder ern stig en er wordt ontzettend veel man kracht en tijd in gestoken om de zaken op tijd rond te krijgen," vindt hij. „Als dat werk af is moeten we zien wat er verder mee gebeurt. Ik weet dat ook de besturenorganisaties zelf zich volop met de vraac bezighouden hoe je overeengekomen medezeggen- schapsregelingen ook inderdaad kunt garanderen. Maar om op de hoofdlijn terug te komen, ik vind dat minister Van Kemenade volstrekt correct heeft geantwoord dat hij op dit punt eerst het antwoord van het bijzonder onderwijs zelf afwacht. En ik vond het dan ook een trieste zaak dat Van Kemenade deze procedure doorkruist." „Wat mij daarbij ook verbaast, is dat Van Kemenade op 27 juni 1977 in een brief aan zijn collega Boersma zelf ook op zijn vroegst dacht aan 1 janu ari 1980 als datum waarop de mede- zeggenschapsregeling rond moet zijn. Het is mij dan ook een raadsel waar om hij nu met dit initiatief tot wijzi ging van de wet op het voortgezet onderwijs komt." Deugdelijkheid Een groot bezwaar van Deetman te gen de tekst van het PvdA-wetsont- werp is. dat hierin medezeggenschap als een eis van deugdelijkheid wordt opgevoerd. „Dat toont aan dat de PvdA zelf al aanvoelt dat met een door de overheid opgelegde medezeg- genschapsregeling de vrijheid van de bijzondere scholen om zelf het onder wijs in te richten (artikel 208 van de grondwet) geweld wordt aangedaan. Die eisen van deugdelijkheid vormen de enige bemoeienis die de overheid met het bijzonder onderwijs mag hebben. Maar het is een wat gefor ceerde, een wat al te uitgerekte con structie." „En als er dan ook nog aan toegevoegd wordt dat het onderwijs en dus ook de democratisering daarvan een proces van waaiden is, dan zeg ik: ja natuurlijk, maar moet die overheid dan bepalen wat die waarden zijn, ook bij het bijzon der onderwijs?" Openbaar Onderwijs Maar ook ten aanzien van het open baar onderwijs vindt Wim Deetman het PvdA-wetsontwerp niet zo goed doordacht. „Het valt mij bij voor beeld op, dat wel de mogelijkheid geopend wordt om in de statuten van verenigingen voor bijzonder onder wijs op te nemen dat een bepaald aantal bestuursleden door ouders, personeel en leerlingen gekozen wordt, maar naar het openbaar on derwijs wordt dit niet consequent doorgetrokken. Uiteindelijk blijft het daar het gemeentebestuur dat de eindverantwoordelijkheid als be voegd gezag houdt. Als je daar iets aan wilt veranderen kan het niet lan- DEN HAAG (ANP) In de eerste drie maanden van dit jaar was de bevolkingsgroei in ons land aanmerkelijk kleiner dan in de eerste drie maanden van het vorige jaar. De bevol king nam in de periode januari' maart met 13.887 personen toe tot 13.911.761, vergeleken met een bevolkingsgroei van 16.972 in dezelfde periode van het vo rige jaar. In een jaar tijds is de bevolking ongeveer 80.000 zie len groter geworden. De vermindering van de bevol kingsgroei is hoofdzakelijk toe te schrijven aan een grotere sterfte. In januari/maart zijn 31.373 personen overleden (vo rig jaar 28.043); het aantal le vendgeborenen vertoonde een stijging tot 42.880 (41.830); het geboorte-overschot daalde van 13.787 verleden jaar tot 11.507. De immigratie blijft nog steeds de emigratie met een kleine 4.000 personen per kwartaal overtreffen. erval - fioekj i eft t hi ver E ekeningen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. isterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermeldep. Voor geplaatste prenten is er een -'-.enbon. gefmi le^oeki halen vast kuil rt hi paa St4 ES HET ALLÉS MEESLEPENDE VERHAAL VAN EEN KABINET". CWORPT VERV0L6P) ger echt openbaar onderwijs blijven En die consequentie heeft Van Keme nade kennelijk niet aangedurfd, ook al niet omdat daar in de PvdA niet eensluidend gedacht wordt. En om dat er vooral in de grotere gemeenten waar gemeentelijk voortgezet onder wijs is. natuurlijk tal van gemeente raadsleden zijn ook PvdA dip graag een vinger in de openbare schoolpap houden Wat het CDA-Kamcrlid ten slotte ook in het initiatief van zijn PvdA colle- ga's mist is een financiële paragraaf „De laatste jaren is het. ook al onder het vorige kabinet dus. een goede gewoonte geworden om dergelijke voorstellen financieel degelijk te on derbouwen. In dit initiatiefwetsont werp lezen we daarover niets Ner gens is aangegeven wat de facilitei tenregelingen voor de schoolraden (zoals de ondernemingsraden die ook hebben) zijn en hoeveel geld daarvoor nodig is. En dat is zwak. UTRECHT Alle Nederlanders die 26 jaar of jonger zijn en die nog niet of onvolledig tegen polio zijn ingeënt, kunnen gratis worden gevaccineerd De geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid heeft giste ren een brief gestuurd aan alle ent administraties in Nederland (Kruis verenigingen, GG en GD's, provincia le diensten e.d.) met het verzoek, de nodige maatregelen te treffen voor zo'n inhaalcampagne". EETHEN Het zeventienjarige meisje M de Graaf uit Almkerk is gistermiddag in het Brabantse Meeu wen (gemeente Eethen) met haar bromfiets tegen een personenauto ge botst en om het leven gekomen De temperatuur was gistermid-, dag al lager dan daags tevoren, maar de maxima kwamen nog op 20 tot 22 graden. Ze vormden geen afspiegeling van hoe het vandaag, morgen, overmorgen, bet-overraorgen zal zijn. Het koeltje van de oceaan stoeit en zal het kwik tegenhouden op 17 a 19 graden. Later zit er zelfs een teruggang tot 15 17 graden in. Deze daling is een gevolg van het feit dat de bordjes verhangen zijn en dat andete heren regeren. Niet langer is een hogedrukge- bied boven Scandinavië, de Noordzee of het continent de smaakmaker, maar vanuit het uit de oertijd bekende of. als u dat liever hoort, beruchte Azo- ren-maximum. Dit hogedrukge- bied tilt op zijn rug depressie stromingen de oceaan over in de richting van West-Europa. Een eerste natte zone, uitmonstering van een langs IJsland naar zuid- Scandinavië opstomende 990 millibar depressie, heeft inmid dels de droge gebieden enige la fenis gebracht. Niet genoeg wa ter, maarelke millimeter telt en een zware stortregen is ook zo prettig niet. Wist u, dat van dinsdagavond elf uur tot omstreeks twee uur 's nachts er in Oost-Nederland, onder meer de omgeving van Doetinchem en Almelo, hevige plensbuien zijn gevallen, met plaatselijk zwaar onweer?! Een van mijn zegsmannen noemde het weer „beestachtig". En wat brengt de naaste en wat verder gelegen toekomst? In ver trouwen raadpleeg ik daarvoor de computerkaarten uit Londen en Parijs. Vooral „Bracknell" is doorgaans goed ingeschoten op de oceanische handel en wandel. „Londen" tekent vrijdag voor een koel weertype achter een zui doostwaarts wegtrekkend kouf ront, dat door golfjes erin toch nogal treuzelt. Zaterdag ligt een golf-topje nog altijd dicht bij Zuid-Limburg. (Regen daar wat langduriger?) Het Azorenmaximum zal eind deze week een tot IJsland uitlo pende uitstulping hebben, die langzaam naar het oosten trekt en aanvankelijk tijdens het weekeinde opklaringen produ ceert, naast hier en daar een bui. Sommige momenten worden ge volgd of afgewisseld door wat regen, gestuurd door een nieuw IJslands minimum. De Ameri kaanse kaart voor maandagmid dag wijst op een voortzetting van het regime van westelijke tot noordwestelijke winden over de Britse eilanden en onze omge ving. Een beetje kwaadaardig lijkt het feit dat tussen Groenland en IJs land koudere lucht naar het zui den stroomt in de richting van de Britse eilanden. Hopelijk be reikt die ons nietWel staat vast de warme continentale lucht vooreerst niet terugkeert. Het zonnigste weer zal Je ko mende dagen in Zuidwest-Enge- land te beleven zijn, omdat zich dicht bij die regio het centrum van een hogedrukgebied zal in stalleren, dat ook het Kanaal en Noordwest-Frankrijk voorziet van droog weer met zon. Kort geleden werd in deze ru briek de historische boom ge noemd in Nederhemert, onder het lover waarvan graaf Floris I na de Slag bij Nederhemert in 1016 had geslapen en die in de droge en hete zomer van 1911 ter aarde stortte. Lezer Van Alsburg in Gorinchem schrijft naar aan leiding daarvan: „Het is mij niet bekend of er nog meer van derge lijke bomen hebben gestaan. Maar bij mijn bezoek in de zo mer van 1977 aan Nederhemert, werd mij ook een populier aan gewezen die heel oud zou zijn Amsterdam De Bill Declen zw bew 1!' Eelde regenbui Eindhoven 30 Den Helder Rotterdam hult bew 20 Twente Vlissingen licht bew 18 Zd Limburg Aberdeen 14 Athene Barcelona ZW bew Berlijn hull bew Bordeaux 2W bew Brussel IS F'ranklort Gene ve Zw bew zw bew 26 Helsinki 24 Innsbruck n Kiagenfurt hull bew 29 Kopenhagen Lissabon hall bew 21 Locarno Londen Luxemburg Madrid zw bew Malaga zw bew Mallorca zw bew München hall bew .'6 Nice 20 Oslo Zw. bew Parijs zw. bew 20 Rome licht bew Split hall bew 25 Stockholm .'0 Wenen zw bew 25 Zurich Casablanca Istanbul Tunis onbew 28 (jaartal onbekend). Mijn vrouw en ik hebben samen de omtrek gemeten: die bedroeg ongeveer zeven meter. HOOGWATER, vrijdag 9 Juni. VlUsIngcp 5.00-17.19. HortngvlieUluizen 5 13-17.35. Rot,- U-rdam 7.10-18.14. Schevenlnaen 600-1831 IJmuldon 6 45 19 07. Den Helder 10 47 33 11 Hoxilngen 1.04-13.08. Delfzijl 3.00-15.04. De mono-selector is een apparaat waarmee je vanuit bed of rolstoel via één en dezelfde drukknop wel vijftien verschillende dingen kunt doen. Je kunt er bijvoor beeld de gordijnen mee openen en sluiten, het licht aan of uit doen, de radio of televisie mee bedienen, kortom, allerlei dinge tjes waar het computer-apparaat van tevoren op ingesteld moet worden, en dat alles zonder dat je de hulp van een ander hoeft in te roepen. Een week of wat geleden schreven we, dat een student van de vakgroep meten en regelen van de afdeling elektrotechniek aan de Technische Hogeschool Eindhoven deze mopo-selector heeft ontworpen. Een stukje zelf standigheid voor zoveel mensen die niet van hun bed of uit de rolstoel kunnen, en ook geschikt voor hen die hun handen niet kunnen gebruiken, omdat de drukknop vervangen kan worden door een slangetje dat op blazen en zuigen reageert. Het unieke van dit toestel, dat niet groter is dan een normaal formaat radio, zit 'm in de opzet en de prijs: de mono-selector is door een elek- tronica-hobbyïst in elkaar te zet ten aan de hand van bouwteke ningen en schema's die binnen kort gratis bij de hogeschool te krijgen zijn. Bovendien wordt er gewerkt aan de samenstelling van een compleet bouwpakket, waardoor het monteren nóg een voudiger wordt al zal dat altijd nog moeten gebeuren door ie mand die verstand van elektroni ca heeft maar ook als je de nodige onderdelen, gewoon in de elektronicawinkel, los koopt, komt de mono-selector op niet meer dan zo'n zeshonderd gulden. Een ideaal apparaat dus voor ge handicapten? De Amsterdamse revalidatle-arts dr C. P. Dubbel man staat er wat huiverig tegeno ver. Uit de praktijk weet hij dat ernstig gehandicapten al zo vaak in nieuwe vindingen teleurge steld zijn en dat schreef hij ook aan de TH: „Er zijn nogal wat van deze apparaten in de handel. Deze zijn dan wel wat duurder, doch service is gewaarborgd, het geen voor de ernstig gehandicap ten die deze apparaten nodig hebben, essentieel is. Een bouw pakket zou door henzelf nooit in elkaar gezet kunnen worden." Ir W. Leliveld. wetenschappelijk medewerker van de vakgroep, blijft ondanks die kritiek voor honderd procent achter de selec tor staan. „Inderdaad ken ik een stuk of drie vergelijkbare appara ten. maar die zijn niet na te bou wen en kosten tussen de ƒ2500 en 3000. Dat een gehandicapte het toestel niet zelf kan bouwen is logisch. Wij zijn er ook van uit gegaan, dat iedereen wel iemand kent, in de familiekring of onder kennissen, die iets van elektroni ca afweet en de toelichting is zo, ik durf wel te zeggen, waanzinnig uitgebreid, dat zulke hobbyisten er zeker uitkomen. Wat de service betreft mikken we er op, dat de bouwer van het apparaat ook nog wel een keertje langs wil gaan als er iets mis mocht zijn. De meeste van de zeventig reacties die we tot nog toe gehad hebben, komen van technici van revalidatiecen tra. verzorgingshuizen en derge lijke, die er allemaal van uit gaan dat zij het zijn en niet de patiën ten, die de mono-selector zullen nabouwen. Bovendien hebben we al een aantal telefoontjes gekre gen van elektro-technici. meest gepensioneerden, die aangebo den hebben het toestel te bouwen voor mensen die geen hulp kun nen vinden." Ir Leliveld en de zijnen maken al jaren apparatuur voor gehandi capten. „zeker vijftig a zestig ver schillende soorten en ook zij komen vaak met de praktijk in aanraking. Hun apparaten zijn te vinden in revalidatiecentra, te huizen voor gehandicapte kinde ren en ziekenhuizen, veelal in de omgeving van Eindhoven. De mono-selector is aanvankelijk ontwikkeld voor een invalide me vrouw in de buurt. Toen het ap paraat goed bleek te voldoen is er een versie gemaakt, waardoor meer mensen er plezier van kun nen hebben. Het is zeker waar, zoals dr Dubbelman schreef, „dat we met nieuwe, hoopgevende pu- blikaties voor ernstig gehandi capten erg voorzichtig moeten zijn," maar ir Leliveld is er van overtuigd dat daar in dit geval geen reden voor is. Volgens hem kan de mono-selector geschikt gemaakt worden voor alle bedle- gerigen en rolstoelgebruikers. „Ik heb nooit de bedoeling gehad om mensen gelukkig te maken met een dooie mus. Daar ben ik zelf doodsbenauwd voor." Wie nog steeds in de mono-selec tor geïnteresseerd is. kan hem een briefje schrijven: ir W. Leli veld, Technische Hogeschool Eindhoven, afdeling elektrotech niek EH 3.04, Eindhoven. Sommige onschuldige gebeurte nissen worden stilgehouden alsof het staatsgeheimen betreft, al leen al omdat er hooggeplaatste personen bij betrokken zijn. Maar soms lekt er ook wel eens iets uit, zoals dat verhaal dat Helmut Sonnenfeldt zich een paar dagen geleden in Washing ton liet ontvallen. Destijds was hij verbonden aan het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken en in die functie nam hij op 21 januari 1976 deel aan een gesprek in het Kremlin, waar via tolken met partij leider Leonid Breznjew gespro ken werd over toezicht op de kernbewapening. Sonnenfeldt zat wat aan zijn horloge te frunni ken. toen Breznjew ineens vroeg: „Mag ik dat even zien?". De Ame rikaan gaf het horloge aan de Rus die het aan zijn eigen pols probeerde en zei: „Dat vind ik nou een mooi klokje; ik zou het best willen hebben". Sonnenfeldt atnwoordde dat hij het een eer zou vinden zijn horloge aan zo'n eminente pols te zien. maar zei er bij te vrezen dat hij moeilijkhe den met zijn schoonmoeder zou kunnen krijgen, die het hem ge geven had. De Sowjet-leider nam vervolgens zijn eigen gouden vestzakhorloge en bood dat in ruil aan. „Ik dank u zeer voor het aanbod," zei Sonnenfeldt, „maar de problemen met mijn schoon moeder zouden er toch niet door worden opgelost." Breznjew stond op en kwam terug met een Zwitsers horloge, dat hij aan de Amerikaan gaf samen met zijn vestzakhorloge. „Ik was nog steeds niet bereid tot een ruil over te gaan," verklapte Sonnen feldt. „maar ineens kreeg ik een trap onder tafel van Henry Kis singer. die zoveel betekende als: Doe het nou maar." Zo kwam de ruil tot stand en Sonnenfeldt liet de beide nieuwe horloges bij een vakman taxeren: samen bleken ze wel drie keer zoveel waard te zijn als zijn oude exemplaar Toen hij thuiskwam, ontdekte hij in een la het horloge van zijn schoonmoeder. Wat hij op reis had gedragen, was een klokje dat hij eens in München voor zon 250 op de "kop getikt had. Hoe lang dat horloge aan Breznjews pols nog gelopen heeft, weet je maar nooit, want zoals het klokje thuis tikt. tikt het ten slotte nergens. Van de tv kent ledereen Carmig- gelt zoals hij uit eigen werk voor leest. In Moskou kennen ze sinds kort ook iets dergelijks, maar dan op de grammofoonplaat, met dit verschil dat de voorlezer al lang niet meer leeft. Om precies te zijn: was hij nog in leven ge weest. dan zou hij nu 150 jaar oud zijn, en hoewel bewoners van sommige streken van de Sowjet- Unie dergelijke leeftijden plegen te bereiken, gaat dat voor deze voorlezer toch niet op. Het gaat om de beroemde Russische schrijver Leo TolstoJ. die 150 jaar geleden geboren werd. In dit her denkingsjaar geeft de platen maatschappij Melodia in Moskou een plaat uit met de titel „Hier spreekt Tolstoj". De schrijver leest daarop uit eigen vertellin gen en brieven voor. Hoe dat mo gelijk is. onthult het blad „Sow- jetskaja Rossijade stem van de beroemde Rus is bewaard geble ven, en met allerlei foefjes is dat eigen, indertijd slecht weergege ven. geluid van Tolstoj nu sterk verbeterd, zodat de plaat best om aan te horen is. Als jc je hoofd niet wast. moei er af en loe echt wel een stofdoek overheen. En dezr Yul «runner wasl zich niet, omdat hij hier niet zichzelf is. maar een kopie van zichzelf in hel wasscnbrrldcnmu- seum van Orlando in de Ameri kaanse staat Florida, waar alleen beroemdheden van het witte doek te zien zijn. Want hoewel was erj( wasserij? klinkt, mag je was niet wassen: dan zou er niet veel van de Amerikaanse filmacteur over blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5