Amerika schendt contract F-16 Hap iet Nieuwe Haaöse Courant en Nieuwe Leidse Courant ussen 'bekennen' )m in metro CDA weer terug in het provinciaal bestuur Groningen Koffie Hag pro ileemloos ekker! deze krant Trouw tel 1 4e> Speculatie ti huizen verbieden' Minder tegenorders Luchtmacht: 'Dat kan zo maar niet' Eerste rompstuk van F-16 overgedragen acties bij inbaar vervoer Gevolg van breuk in de PvdA ET WEER wolkt OHHC Vrouw verdronken Minister gispt ambassadeur in Argentinië Verzekering van auto duurder Ontbijt met Trouw lllll Welkomstvoordeel rouw 36STE JAARGANG NR 10468 DONDERDAG 8 JUNI 1978 Veegde Andriessen de vloer aan 33) met Den Uyl - pag. 9 telefoon 020-936868 14 lijnen Maandag t/m vrijdag van 8.30-21.30 uur^ 3AVE TROUW KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15.47 IMAANDI ƒ46.40 (KWARTAALl 183,40 IJAARl TGIRO 660000 BANK NED CRED BANK REK NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.90. LUXEMBURG FRS 13. AGINA 4: 'elevisie geeft $s|7 pet informatie iGINA 5: j§ luitse liberalen ^lijven in zorgen !is olie iGINA 2: oenemend verzet gen het vloeken PAGINA 9: AGINA 7: nitiatiefontwerp vdA overbodig' AGINA ECONOMIE: Rotterdam eert Lucas Hoving door Ferry Mingelen WASHINGTON De Amerikaanse regering is niet van plan de Europese partners op voorhand het volle pond te geven in de coproduktie van de voor Israël bestemde F-16 straaljagers. In een vergadering van vertegenwoordigers van de VS, Nederland, België, Noorwegen en Denemarken in de zogenaamde F-16 stuurgroep, begin deze maand in Washington, heeft de Amerikaanse gedelegeerde meegedeeld dat de coproduktie van de Israëlische toestellen „problemen" zal geven, waarover „nader onderhandels moet worden". Israël wil circa 75 F-16 straaljagers kopen. Amerikaans-Israëlische be sprekingen over deze miljoenenorder zijn al maanden aan de gang. Volgens betrouwbare bronnen op het Penta gon, het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington, willen de Is raëli's een groot deel van de produk- tie van deze 75 toestellen in eigen land uitvoeren. Alhoewel er nog geen beslissingen zijn gevallen betekent de Israëlische eis, volgens onze zegsman in het Pen tagon, in ieder geval dat er te weinig aan orders over zal blijven om de Europese partners het algesproken produktie-aandeel te geven. Er zal. volgens deze zegsman, „een soort paardenhandel" nodig zijn om de produktie-orders redelijk te verdelen tussen de VS. Israël en de Europese landen. Niet zomaar Een woordvoerder van de luchtmacht in Den Haag zei gisteren desge vraagd: „Wij zullen geen schending van het F-16 contract accepteren. Als de Amerikanen ons aandeel in de produktie van de F-16 voor andere landen willen verminderen, dan moet daarover door de vijf regeringen op nieuw onderhandeld worden. Je kan niet zo maar een contract wijzigen". Het F-16 contract van de Verenigde Staten enerzijds en Nederland. Bel gië. Noorwegen en Denemarken an derzijds kwam tot stand in 1975. Het regelt de samenwerking bij de pro duktie van circa 650 F-16 straaljagers voor de Amerikaanse luchtmacht-en 350 voor de Europese partners. Ne- 3KOU (Reuter/UPI) aantal mensen in de Sow- Jnie heeft „bekend" be ken te zijn geweest bij de >loffing in de Moskouse •o, januari vorig jaar, al- Tass. ifficiële persbureau noemde hen en", die schuld aan de explosie in „andere misdaden" hadden geven. Bij de ontploffing wer- ;eker vier passagiers gedood en hillende anderen gewond. Offi- werd grotendeels stilzwijgen be- i over de explosie, die door een zou zijn veroorzaakt. Deze ont- toen de trein het metrostation 1 J Dsmayskaya naderde. .andere misdaden" waarover sprak wordt volgens dissiden- J bezuinigingen iden denken tenkringen gedoeld op het plaatsen van nog een bom in het Koersk-sta- tion. De politie maakte de bom die verborgen zat in een aktentas on schadelijk, en hield drie Armenen aan. Twee bevonden zich nog in het station, een derde werd later gearres teerd in de Armeense hoofdstad Yere van. Zij streven losmaking van Arme nië van de Sowjet-Unie na. Sacharow De bekende dissident Andrei Sacha row had eerder geopperd dat de poli tie achter de aanslag zat om de dissi denten in de Sowjet-Unie te provoce ren. Dit kwam hem op een ernstige waarschuwing van de autoriteiten te staan, dit soort opmerkingen niet weer te maken. In de Zuidrusstsche stad Rostow aan de Don zijn vier mannen ter dood veroordeeld wegens samenwerking met de Duitsers tijdens de oorlog. Drie anderen kregen vijftien jaar werkkamp, en een laatste dertien jaar. Het eerste rompstuk van de F-16 straaljager is gisteren op de vliegbasis Ypenburg overgedragen aan de Amerikaanse vliegtuigenfabriek van general Dynamics, de ontwerper van de straaljager. Het rompstuk was voorzien van leidingen en kabels en werd later gereed gemaakt voor transport naar het bedrijf van Fokker-VFW op Schiphol. Bij Fokker zullen, zoals het er nu voorstaat, 617 rompmiddenstukken worden voorzien van brandstof- en hydraulische leidingen. De produktie zal binnenkort één rompmiddenstuk per tien dagen zijn. Omstreeks oktober wordt dat één per week en in december volgend jaar zal het één per anderhalve dag zijn. Foto: Langzaam zakt het eerste rompdeel naar heneden terwijl directie en genodigden van Fokker en Avio-Fokker getuige zijn. soc. econ. redactie HAAG De ambtenarenbon- n het NW bereiden een actie an het openbaar vervoer in de ote steden, Amsterdam. Rot- Den Haag en Utrecht. De gaat door als het kabinet zijn kte voornemens inzake bezui- n op salarissen van ambtena- Dorzet. De gezamenlijke bonden mbtenaren hebben twee acties e~| tto: een grote demonstratieve |ikomst op 26 juni op het Haagse veld. en een kort geding tegen Bat. j ag 26 juni is de dag die de le Kamer heeft gereserveerd bezuinigingsnota van het kabi- behandelen. Het kort geding de Staat komt er alleen als het et minister Wiegel (binnenland ken) niet in staat stelt tot het tóe „open en reëel overleg." J^4ibtenarenbonden willen het ge- aanspannen zodra het kabinet ïuinigingsnota bekend heeft ge- t. Het kabinet hoopt dat op 15 luni te doen. Het CCOOP (Chris- t ambtenaren) heeft echter „nog 1 geen reden het vertrouwen in Ier Wiegel op te zeggen." Als het de overleg er komt. hoeft van COOP noch het kort geding, I de demonstratie van 26 juni |te gaan. De bonden van NVV- naren hebben voor vanavond nonstratieve bijeenkomst ge- I in Rotterdam. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het CDA is teruggekeerd in het provinciaal bestuur van Groningen. Hierdoor is er een einde gekomen aan het enige linkse bestuur op provinciaal niveau, dat Nederland in de afgelopen vier jaar heeft gekend. Er heerst echter nog grote onzekerheid over de uiteindelijke samenstelling van het college van gedeputeerde staten. De politieke spanning is zo groot dat alle zes gekozenen hun beslissing in beraad hebben gehouden. Waarschijnlijk zullen er in ieder geval twee alsnog bedanken. tADVESTEHTIE) Wel eens last van koffie...? bewolking mei tijdelijk regen. lot vrij krachtige wind uit zuid- lol west. Minimumtemperaturen ter dertien graden. Maximum- Taturen rond achttien graden. Ui en overmorgen: Hier en daar »i. ook perioden met zon en vrij 'n zon op onder: •p/onder: 05.21 21.38 08.53/00.10 De meerderheidsstrategie van links in de provincie Groningen is stuk gelopen op een breuk in de PvdA. Deze partij had al tnet de CPN. D'66, en de PSP overeenstemming bereikt over een nieuw links college met vier gedeputeerden van de PvdA. terwijl D'66 en de CPN er elk één zouden krijgen. Hun meerderheid in provin ciale staten bedraagt vijf man (30 van de 55). Een sluimerend conflict begon zich steeds sterker af te tekenen toen di verse PvdA-fractieleden meer voel den voor een samengaan met het CDA. Uiteindelijk besloot een kern van drie onder wie de vroegere frac tieleider J. Tamminga. op eigen hout je onderhandelingen te openen met het CDA. Dit leidde tot overeenstem ming over een kernprogramma (dat nauwelijks afwijkt van het program ma dat de linkse partijen hadden opgesteld). Door de drie „PvdA-dissidenten" slonk het aantal stemmen van links en kwam men net één stem te kort. Dit leidde er niet alleen toe dat CPN en D'66 hun plaats moesten afstaan aan de CDA-ers Jan van der Ploeg en Cees Hoogstraten, maar ook dat twee door de meerderheid van de PvdA voorgedragen kandidaten. Luc Bar- tels en Luit Boer. het niet haalden. De drie afvallige PvdA'ers hadden be zwaar tegen hun kandidatuur omdat zij een goed werkgelegenheidsbeleid in de weg zouden staan. Daarom schoven zij twee andere PvdA-kandi- daten. de heren W. F. H. van der Paard en H. Last, naar voren. Die kregen een meerderheid achter, zich. In de eigen PvdA-fractie hebben ze echter alleen de steun van de drie dissidenten. Waarschijnlijk zullen ze daarom alsnog bedanken, omdat hierover vooraf principe-afspraken zijn gemaakt in de PvdA-gelederen. Echte koffie, gezuiverd van schadelijke bestanddelen èncoffelne. Hag is gewoon beter voor een mens! Waarde auto Mn 10.000 10.000 Lm 15.000 15 000 tm 20.000 20 000 t/m 25.000 25.000 tm 30.000 WA Casco WA- casco 42 27 69 64 67 85 Herstemming Dit betekent dat zij binnen tien da gen een beslissing moeten nemen en dat er dan alsnog een herstemming komt. Twee andere PvdA-kandlda- ten. Hein Heering en Joke Koppenol. werden wel met algemene stemmen gekozen. Ook zij hebben hun beslis sing echter in beraad gehouden, in afwachting van de verdere politieke ontwikkelingen. PvdA-fractieleider Roel Vos wil nu dat er alsnog onder handelingen worden geopend met het CDA, in de hoop dat deze fractie akkoord zal gaan met de heren Bar- tels en Boer. Lukt dit niet. dan be staat de kans dat alle vier PvdA-ers zich terug zullen trekken. Overigens zijn er nog meer breekpun ten. Er zal bij voorbeeld ook nog overeenstemming moeten worden be- VELDEN In de Maas bij Velden (Limburg) is gistermorgen het stoffe lijk overschot gevonden van een 44- jarige vrouw uit Helmond. De vrouw, van wie de politie te. naam niet wil noemen, moet zondagmiddag bij het zwemmen in Venlo zijn verdronken. reikt over de portefeuille-verdeling, Een moeilijk punt hierbij vormt voor al dat zowel de PvdA-er Heering als de CDA-er Hoogstraten beiden de portefeuille voor werkgelegenheid en economie opeisen. Hoogstraten heeft al aangekondigd geen gedeputeerde te willen worden als de beslissing uitvalt ten gunste van Heering, die deze portefeuille de afgelopen vier jaar ook al beheerde Nieuws over de verkiezing van de leden van GS in andere tien provincies op pagina 3. derland heeft aanvankelijk 84 toe tellen gekocht en recent heeft het kabinet besloten nog eens achttien toestellen, waarop optie was geno men, te bestellen. De prijs per toestel is vastgesteld op maximaal 6.09 mil joen dollar (ongeveer 14 miljoen gul den in huidige prijzen. Volgens het contract krijgen de Euro pese landen een aandeel van 40 pro cent in de produktie van de 350 door hen zelf gekochte jagers en tien pro cent in de produktie van de 650 Ame rikaanse toestellen. Voorts zijn de Europese landen contractueel ervan verzekerd dat zij de produktie van toestellen voor andere, zogenaamde derde landen, een aandeel van vijf tien procent zullen krijgen. Deze pro- duktiepercentages hebben indertijd de beslissing om de F-16 te kopen in belangrijke mate beïnvloed. Het is voor de nationale industrieën belang rijk bm niet de jagers kant en klaar in Amerika te kopen maar zelf een deel van de produkite te kunnen uitvoe ren en zo niet alleen werkgelegenheid maar ook technische kennis te winnen. Het produktie-aandeel van vijftien procent in de verkopen aan andere landen, dreigt nu In de transactie met Israël in gevaar te komen. Volgens de zegsman op het Pentagon redeneren de Amerikanen als volgt: bij de ver kopen aan andere landen krijgt de Verenigde Staten 85 procent van de produktie en de Europese partners 15 procent. Nu blijkt Israël een groot deel van de produktie zelf te willen doen, bijvoorbeeld 50 procent. Dat betekent dat slechts de helft van de totale produktie voor de andere part ners overblijft en die zullen hun aan deel dus zien verminderen. Voor de Europese partners gaat dat beteke nen dat zij niet vijftien procent maar 7,5 procent in de totale produktie krijgen. Volgens de zegsman is bij het opstel len van het oorspronkelijke F16-con- tract geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat andere landen ook zelf een deel van de produktie willen uitvoeren. „De keus is of wel akkoord gaan met een minder produktie-aan deel, of het risico lopen dat Israël van de order afziet, aldus onze zegsman op het Pentagon. Eigen aandeel Volgens de luchtmachtwoordvoerder in Den Haag zou het echter meer voor de hand liggen dat de Amerikanen hun eigen aandeel ln de produktie extra verlagen om tegemoet te ko men aan de Israëlische eisen, zonder dat dat ten koste van de Europese partners behoeft te gebeuren. De woordvoerder bevestigde dat de Eu ropese partners begin deze maand in Washington zijn geïnformeerd over de komende problemen „Er is afge sproken over deze zaak nader overleg te voeren, aldus de woordvoerder. Hij benadrukte dat de samenwerking met de Amerikanen bij de andere F16 verkopen aan derde landen, tot nu toe goed is verlopen. Dat betreft met name de order van de driehonderd toestellen voor Iran. Iran heeft al honderdzestig toestellen gekocht en heeft een optie op nog eens honderd veertig toestellen. De onderhandelin gen met de Nederlandse fabrieken Fokker en Daf voor het Nederlandse aandeel in deze produktie zijn al ver gevorderd, aldus de woordvoerder. Daf zal o.m. waarschijnlijk de onder stellen voor de F16 aan Iran gaan leveren. Over deze Iraanse order kon den overigens moeilijk problemen met de coproduktie ontstaan omdat Iran zelf niet in staat is om een deel van de produktie op zich te nemen. In Washington werd er echter op ge wezen dat een eventueel afwijkende regeling met Lsraél wel als precedent zou kunnen werken voor weer nieuwe verkopen aan derde landen, zoals bij voorbeeld aan Spanje. Spanje wil te gen 1981 tweeënzeventig nieuwe straaljagers hebben en moet nog be slissen of dat de F16 zal worden of de Franse Mirage. Als de keus op de F16 valt zal Spanje in elk geval een deel van de produktie zelf willen doen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft de Nederlandse ambassadeur in Ar gertinië, jonkheer D. van den Bran- deler gisteren een tik op de vingers gegeven vanwege diens uitspraken (vorige week woensdag in een kran tenartikel) over de politieke toestand in Argentinië. In het artikel zegt de ambassadeur ondermeer: Natuurlijk, wij veroorde len excessen (in Argentinië) net zo goed, maar Nederland ziet niet dat het gaat om een kleine maar zeer luidruchtige minderheid, en ik geloof niet dat een natie, een volk voor het gekrakeel van zo'n groep door de pomp moet gaan." Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft minister Van der Klaauw zijn ongenoegen hierover aan de ambas sadeur laten blijken. DEN HAAG De premies voor auto- en motorverzekeringen gaan om hoog. Minister Van Aardenne van economische zaken is akkoord ge gaan na overleg met tóe contactcom missie motorrijtuigenverzekering. De premieverhogingen gelden voor alle nieuwe verzekeringen, afgesloten na 30 juni 1978 en voor de verlengingen na die datum. De verhogingen zijn noodzakelijk voor de gedeeltelijke aanzuivering van het premietekort in 1977. Uitgedrukt in guldens luiden de toe gestane verhogingen van de basispre mies per jaar voor personenauto's als volgt: In Frankrijk wordt van eten een spelletje gemaakt. Een ongetwijfeld subtiele variant van kwartetten moet de gezonde ideeën van het ministerie van gezondheid in de geesten der eters binnenloodsen. Zoiets als roulette met de schijf van vijf. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt Ina twee weken de Krant gratis Ier kennismaking te nebben ontvangen) f 6.55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: TVouw-Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die beulen w ij. Hellen kan ook: 0211-913456. afdeling service. ia hoger dan 30.000 69 102 171 Ook zal voor die onderdelen van de cascoverzekeringen, waarvoor tot op heden geen eigen risico gold. met ingang van 1 juli 1978 per gebeurtenis 100.- eigen risico worden berekend. Voor vrachtauto's lopen de maximaal toegestane verhogingen van de WA- premies uiteen van 48.- voor auto's met een cataloguswaarde tot 15.000,- tot 119,- voor auto's van 80.000,- en duurder. De cascopre mies blijven ongewijzigd. De verhogingen van de WA-premles voor motoren en scooters variëren van 35.- voor motoren met een cy- linderinhoud tot en met 249 cc. tot 45,- voor motoren met een cylin- derinhoud boven de 500 cc. De casco premies blijven ook hier ongewijzigd. OVERVEEN (ANP) In het zieken huis St. Joannes de Deo in Haarlem is de 39-jarige mevrouw O. H. Weiglein uit Zand voort eergisteravond over leden. nadat zij enkele uren eerder op de Zeeweg in Overveen met haar auto was geslipt en frontaal tegen een aan de kant van de weg staande boom was gebotst. ylMIIIIMMHHIMUMMMiL adres: plaats: giro: adres: plaats: nieuwe abonnee: betaalt per kwartaal opgegeven doon tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-index klapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sten afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In originele kleuren en afwasbaar. L1 W» l!

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1