Dubach thuisfluiter' Steun voor Middelink y icompetente Zwitserse arbiter Sinterklaas voor Argentijnen in Timman ^art matig lleyballers rten tegen st-Duitsland icieus record en Gijsbers lil! Taminiau terug in Nieuw gesprek renners KNWU op 21 juni Weer verlies waterpoloërs /cabernet\ d'anjou X UIT DE WEEKBLADEN Van Leijenhorst Marxisme Links - Rechts 'Dénk-tank' De Koning Soeharto Polak et Enderdag 8 juni 1978 SPORT TROUW/KWARTET PS15-RH17 or Johan Woldendorp IENOS AIRES Niet altijd nemen de slechtste elftallen egtijdig afscheid van een toernooi. Op grond van zijn hnische kwaliteiten had Frankrijk het verdiend om meer te Ba«' eiken dan een roemloze terugkeer naar Parijs. De equipe trainer Michel Hidalgo had het evenmin verdiend om van ;entinië te verliezen (1-2). Een gelijk spel zou de krachtsver- ïdingen beter hebben onderlijnd. Waarschijnlijk was dat ultaat uit de bus gekomen, wanneer de oppergod van het eidsrechterkorps de Oosternijker Seipolt, een deskundig iter had aangesteld in plaats van de volstrekt incompeten- Zwitser Dubach. Vrijdagavond vertegenwoordigde de Por- ees Da Silva Garrida in de ontmoeting tussen Argentinië Hongarije al een uiterst twijfelachtig niveau. Maar hij was ■eukbaar in vergelijking met hetgeen Dubach meende te men presteren. DE »jaba zang. vereld d vori ontbrak er nog maar aan, dat de Dubach voelde zich nog wel zo onze- ere organisatoren op de midden- ker, dat hij vanuit zijn eenzame post >1 een hoge stoel hadden neerge- niet rechtstreeks naar de penaltystip \L uze Feldr van waaruit Dubach zonder een te verzetten het spel zou kunnen De Zwitser verliet hoogst zei zijn territorium, dat begrensd door de lijn, die de middencirkel [ringt. Vanuit die egelstelling hij de meest bizarre beslissingen ït nadeel van de Fransen. Het lute dieptepunt bereikte hij op van rust. Een onfortuinlijke en opzettelijke handsbal van ikrijks beste verdediger Marius or betekende voor Dubach het Ivolle ogenblik om het zonder tuiging spelende Argentinië aan bevrijdende voorsprong te ind, 0 en. Jerlar SIC De Nederlandse groot- ter Jan Timman heeft in de eer inde van het schaaktoernooi in egoslavische stad Niksic remise veningkeld tegen de Oostduitser Wolf- Uhlmann. :h iHong i-Ljoebojevic (Joeg.) remise. Ribli i-Andersson iZwe.i remise. Hort (Tsj.)-Gli- loeg 1-0, Gulko (SUi-Vaganian (SU) remi- imirovic «Joeg.t-Ivanovic (Joeg.l 1-0. HAAG Nederland speelt in de- onden van het wereldkampioen- volleybal voor heren in Italië eerste wedstrijd tegen Oost- sland. De Nederlandse ploeg is Canada. Bulgarije en OojJt- sland in Groep E ingedeeld. Iksmu volledige wedstrijdschema is: 20 imber Nederland-Oost-Duits- 21 september Nederland-Bulga- 22 september Canada-Neder- Alle wedstrijden in groep E wor- n Parma gespeeld. ÏLE k, üziek Raja» Het ontbreken van de voor- ireven elektronische tijdopme- apparatuur heeft Koen Gijsbers ven.ng eerste dag van de atletiekinter- Noorwegen-Nederland in Oslo ien Nederlands record afgehou- Op de 400 meter won de Leidse ven-atleet in 46,2 seconden en aarmee 0,13 seconden onder het 22 maart 1975 (Pretoria) op van Raymond Heerenveen zijn ven. Nu was er niet meer dan de 5 plaats in de wedstrijd voor weggelegd. Raymond Heeren- werd in Oslo overigens tweede i7 sec. eerste dag staan Noorwegen en rland overigens met precies 95 in gelijk. De Nederlandse dames jlksmi ien tot een 34-50 voorsprong, de i liepen een 61-45 achterstand lededandse overwinningen wa in Oslo voor: Jan Willem Boog- 110 m horen in 14,4; Koen Gijs- 400 m in 46.2; Ruud Wielart ipringen 2,16 m; Els Vader 100 m .5; Ria Stalman discuswerpen m; Truus van Amstel 400 m in Anneke Magendans hoogsprin- ,81 m; Jennifer Smith kogelsto- 5,25 m. (ADVERTENTIE) Novib stelde een tvoerige uifomap samen over Argentinië. Zijn {eschiedenis, Peronistne, laatsgrepen, vakbonden, leger, kerk, politieke ïvangenen, vluchtelingen 0 recente ontwikkelingen, lestel de Argentinië-map tj de Novib, kosten f 5,-.) Oaliastraat 5-7, Den Haag, tel. 070-624081. Ook verkrijgbaar bij de Bruna boekhandel. durfde te wijzen. Daarom won hij advies in bij zijn Canadese grensrech ter Winsemann die het voorval even eens van afstand had bekeken (als lijnwachter had hij geen andere keus), maar zich niettemin bevoegd achttte om een voor de Fransen dode lijk oordeel te vellen. Passarelli schoot de strafschop vervolgens feil loos achter Bertrand-Demanes. Het wereldkampioenschap voetbal is tot op heden nog niet ontspoord. Wanneer dat wel gebeurt, ligt dat in principe aan de voetballers. Als vor stelijk betaalde profs moeten zij zo veel zelfdiscipine kunnen opbrengen, dat zij zelfs in de meest turbulente situaties hun verstand gebruiken. Maar het is volstrekt logisch, dat de emoties het winnen, wanneer er onbe kwame scheidsrechters op hen wor den losgelaten. Dubach stuurde Frankrijk niet voortijdig naar huis, maar hij verknoeide wel de wedstrijd en tastte de integriteit van het arbi- tersgilde aan zoals een bisonrat dij ken ondermijnt. Wie niet beter wist, zou denken, dat zijn erelijst alleen uit interlands van het soort San Marino- Andorra bestaat. Niet ten onrechte geniet hij zelfs in zijn vaderland een dubieuze reputatie. „Hij is een kam pioen thuisfluiter". oordeelde een Zwitserse journalist meedogenloos hard. De Franse trainer Michel Hidalgo voelt zich te veel gentleman om de scheidsrechter in het openbaar aan te vallen. Clichématig verstopte hij zijn woede en verontwaardiging door te stellen: „De scheidsrechter is als eni ge bevoegd om beslissingen te nemen en dat dien je te respecteren. Maar wanneer het een handsbal was, dan is het wel zeer merkwaardig, dat hij het vonnis overliet aan een man, die er eveneens te ver vandaan stond om er objectief over te oordelen." Al met al is de wederopstanding van het Franse voetbal van bijzonder kor te duur geweest. De lijn, die oud- Ajaxtrainer Stefan Kovacs uitzette en door Hidalgo werd doorgetrokken, is abrupt afgestorven. Al te gemakke lijk is men geneigd om de ontmante ling van het .Franse voetbal toe te schrijven aan de poule-indeling. Frankrijk zou in een sterke groep verzeild zijn geraakt. Het tegendeel is waar. Het kwartet Argentinië-Italië- Frankrijk-Hongarije muntte voor het WK bovenal uit door gelijkwaardig-, heid. Met nuance-verschillen, dat wel. Als gastheer bevindt Argentinië zich uiteraard in een ietwat bevoorrechte positie. Maar van Italië en Hongarije werd beweerd, dat het mondiale toer nooi op een ongewenst ogenblik kwam. Frankrijk, opgezweept door aanspre kende clubsuccessen in de afgelopen Spelmoment uit de'interland Argentinië-Frankrijk. De Franse individualist Rochetau (rechts) maakt het de Argentijnen Mario Kempes (midden) en doelman Ubaldo Fillol erg moeilijk den. Sterker, we hebben er altijd aan getwijfeld of we wel in staat zouden zijn om de eerste ronde te overleven." Het Franse voetbal staat ondanks die kreten weer op het nulpunt. Het is L _1_ _1 even ver als twaalf jaar geleden, toen nOCKeySeiGCllC kwalificatie voor het WK in Engeland een feit was geworden, maar de over steek naar het eiland slechts het ren dement van een schamel gelijk spel tegen Mexico opleverde. In zijn dro men vertoefde Frankrijk in 1958, in Zweden. De Fransen veroverden toen de derde plaats door West-Duitsland met 6-3 te kloppen. Het was tevens het toernooi, waarin Just Fontaine in zes wedstrijden dertien doelpunten scoorde, nog steeds een onaantast baar record. MICHEL HIDALGO, de coach van Frankrijk, verlaat het Ri ver Plate-stadion nadat Frank rijk kansloos is geworden voor de wereldtitel. seizoenen (Saint Etienne, Bastia) en de komst van een „superster" (Michel Platini), hoefde dus niet eens te wan hopen. Italië en Frankrijk, beide broederlijk logerend in het heimwee-centrum Hindo Club, draaiden de rollen om. De Italiaanse coach Beaizot had zijn elftal wel op tijd klaar voor het grote werk, Hidalgo niet. De techniek van de Fransen is verbluffend, maar dat verzinkt in het niet, wanneer de ver dediging steken laat vallen. Ondanks Marius Tresor, qua karakter een anti- pool van de* bewoners van het tropi sche eiland, waar hij geboren werd. Is de vroegtijdige eliminatie van Frankrijk een drama? Hidalgo vindt van niet. „Het is teleurstellend, niet dramatisch. Wij hebben nooit gezegd, dat we wereldkampioen zouden wor- Dat heeft er niet in gezeten. Hidalgo terecht: „Het is moeilijk om een ver gelijking met twintig jaar geleden te trekken. We leven nu in 1978. Het voetbal is heel anders geworden. Technisch gezien zijn we superieur aan toen. Alleen verdedigend klopte het in 1958 veel beter." Het afscheid van Frankrijk betekent een adieu aan het adres van de overigens tegen vallende Michel Platini, die in Argen tinië graag beroemd had willen wor den. Helaas voor hem, de wereld zal de motor van Nancy voorlopig verge ten. Het afscheid van Frankrijk bete kent waarschijnlijk ook een laatste groet aan Michel Hidalgo. Geen naam in de internationale trainerswe reld, maar wel iemand, die bezield was van de gedachte om het Franse voetbal verder op te bouwen. Hij is niet de enige, die na het WK-toernooi al dan niet gedwongen terug treedt. „Wanneer ik mijn contract met de Franse voetbalbond niet verleng, dan Van onze sportredactie TILBURG In de selectie voor de Nederlandse hockeyploeg komt weer de naam Bart Taminiau voor. De thans 31 jarige Tilburger, die in 1969 debuteerde, moest zich laten ompra ten door coach Wim van Heumen. Dat is dan voor de tweede keer, want na de wereldkampioenschappen van 1973 nam Taminiau al afscheid, maar bij de Olympische Spelen in Montreal in 1976 keerde hij tijdelijk terug. Ta miniau, die 76 keer het Oranjeshirt droeg, is zelf enigszins verbaasd dat het bericht over zijn terugkeer al be kend is gemaakt. „Ik heb wel ja ge zegd, maar eerst moet mijn baas nog accoord gaan met extra verlofdagen die ik nodig heb om aan het Europees kampioenschap in september te kun ne deelnemen. Zonder dat kan het toch niet gaan." Taminiau's plaats in het elftal is ove rigens wel zeker: vrije verdédigen Daar is nu grote behoefte aan omdat Imbert Jebbink zich om zakelijke en gezinsredenen definitief heeft terug getrokken. Met Jebbink haakt af: Hans Jorrltsma, Gunning. Wouter van den Berg (althans voorlopig) en Ties Kruize. Voor hen komen in de selectie enkele ouderen terug: Tami niau, Jaap Koorenman en Hans Krui ze. plus de nieuwelingen Ewout van Asbeck en Roderick Bouwman. De bedoeling van de coach is alle spelers in te zetten in een of beide interlands doe ik dat om persoonlijke redenen tegen Duitsland, die op 17 juni te niet. Het is niet zo dat de resultaten in Argentinië daarop van invloed zijn. Nonsens. Ik kan slechts herhalen, dat ik dit standpunt enkele maanden ge leden al heb ingenomen." En Argentinië? De ontelbare suppor ters vierden de plaats in de halve finalegroep dinsdagnacht nog ont- stuimiger dan enkele dagen daar voor. door Erik Oudshoorn DEN HAAG Het gebeurt maar zelden dat sportbeoefenaars op de barricaden klimmen om onrecht te gen te gaan. Met name de topspor ter neemt nimmer de moeite om zich te verdiepen in bestuurlijke jungles dan wel zich af te vragen of hij nu gedicteerd wordt, of dat er in bestuurlijke kringen volgens demo cratische begrippen te werk wordt gegaan. Hek is zijn pakkie-an niet. hem interesseert vaak alleen de prestatie en het honorarium. Hijst de topsporter tóch de stormbal dan moet er wel iets heel ernstigs aan de hand zijn. In zekere zin gaat dit op voor de taferelen die zich de afgelopen we ken hebben afgespeeld binnen de wielerwereld. Centraal staat de fi guur Joop Middelink, achttien jaar lang coach van de nationale ama- teurploeg op de weg. voortbrenger van talenten als Hennie Kuiper. Joop Zoetemelk en Fedor den Her tog. Maar ook werden er onder zijn supervisie vele (gouden) medailles veroverd op wereldkampioenschap pen en Olympische Spelen De laat ste jaren ging het echter wat minder voor de wind, opvallende resultaten bléven uit. De sportcommisssie van de KNWU kreeg daarom de op dracht om eens uit te zoeken of Joop Middelink nog wel capabel was voor zijn werk. Het wereldkam pioenschap in Venezuela van vorig jaar werd de grootste testcase. Sportcommissie-voorzitter Wim Roosenburg werd met de opdracht belast om alle gangen van Midde link tijdens het toernooi zoveel mo gelijk na te gaan. Ook diende hij als een soort KGB-agent renners te in terviewen om te ondereoeken of Middelink nog wel „functioneerde". De nationale 100 km-ploeg faalde in Venezuela, ging zelfs op een tragi sche manier af. In een bloedhete atmosfeer snakte Theo de Rooy naar adem, zakte Olympia's Tour winnaar Arie Hassink door zijn fiets, en stond Bert Oosterbos hui lend aan de finish. Voor de Neder landse ploeg was een zeventiende en tevens laatste plaats weggelegd. De hittegolf gold niet als excuus want die was voor iedereen even moordend geweest. De ontluiste ring van toen werd deels veroor zaakt door gebrek aan talent, deels HPH door Joop Middelink (hoewel dat ooit staken zij tijdens de Olympia's punt reageerde oud-Tourwinnaar Jan Janssen: „Dit is een lage ma nier geweest om Middelink te ont slaan." En geroyeerd sportcommis- sie-lid Eddie Beugels: „Grof schan daal, de KNWU heeft vanuit de be kende dictatoriale opstelling geen enkele waardering geuit voor de werkzaamheden van Middelink." Maar nog veel opmerkelijker was de reactie van degenen die het rapport van Roosenburg het best bestrijden konden: de renners. Hoewel de riva liteit op dat moment groter was dan moeilijk te staven valt aan concrete bewijzen) en deels door een gebrek kig beleid van de KNWU. Het rapport dat Wim Roosenburg veel later uit zijn pen liet vloeien wees echter maar één schuldige aan: Joop Middelink. De wegcoach. die al min of meer had besloten in 1980 de pijp aan Maarten te geven, werd in het schrijven van Roosen burg op een walgelijke manier door het slijk gehaald. Hem werd verwe ten te weinig aandacht te hebben besteed aan de renners, en verder was gebleken dat veel renners een aversie tegen hun coach hadden ge kregen. Kortom: het aanblijven van Middelink zou afbreuk doen aan de toekomst van de Nederlandse wie lersport De beschuldigingen wer den de 58-jarige coach toch iets te gortig. En zoals iedere Nederlander met een greintje verstand zou heb ben gedaan, stapte hij op Hij wei gerde ook om zijn opvolger Rini Wagtmans nog langer in te werken. Terecht, want zelfs al zouden de beschuldigingen op waarheid be rusten. dan nog is het onfatsoenlijk om iemand met zo'n staat van dienst op deze manier aan de kant te zetten. In het televisie-ptogramma Brand- Tour de koppen bij elkaar. Openlijk lieten zij toen al blijken dat het rapport op verzinsels berustte. Piet Kuijs: „Het stuk bevat niets dan leugens en tegenstrijdigheden." Bert Oosterbos was iets concreter: „Wij hebeen helemaal geen aversie tegen Middelink. Van ons mag hij nog jaren blijven. Tijdens wereld kampioenschappen heeft hij de ploegen altijd zo goed mogelijk be geleid." En Arie Hassink tenslotte, was het helemaal met hem eens door te stellen: „Middelink zou te oud zijn. Onzin. Hij was achttien jaar een prima coach, dan zal-ie dat nu ook nog wel zijn." De Venezuela-gangers Bert Ooster bos, Theo de Rooy. Arie Hassink. Leo van Vliet. Piet Kuijs en Henk Mutsaars gingen jongstleden maan dag hun beklag doen bij de KNWU Zij troffen daar wel een vriendelijke bondsdirecteur Harrie Meewese aan maar geen Wim Roosenburg, auteur van het omstreden rapport. Majoor Roosenburg was nog niet terug van vakantie en hing ergens m het luchtruim boven Europa. Besloten werd dat er op 21 juni opnieuw een poging zal worden gedaan. Mis schien krijgt Joop Middelink dan toch nog zijn gouden horloge of zilveren tafelaansteker. Bonn en 18 Juni te Venlo worden gespeeld. Acht spelers van de Westduitse hoc- keyselectie, die in maart in Buenos Aires deelnamen aan het toernooi om de wereldbeker doen niet mep in de interlandwedstrijden tegen Neder land. In de selectie van zestien man, die bondstrainer Klaus Kleiter be-( kendmaakte, ontbraken Peter Cani- nenberg. Frans Schweisz, Rainer Sei- fert, Klaus Ludwiczak, Udo Quilitz, Volker Vestewig, Ralf Laurusckat en Werner Kassmann. De selectie: doel verdedigers: Christi an Bassemir en Claus Lenz. Veldspelers: Michael Peter. Reinhart Lange, Heiner Dopp, Joachim Mon- tag, Wolfgan Strodter, Ulrich Krause, Hans Montag, Peter Trump, Ulrich Hanel, Reinhart Krull, Hans-Gerd Bachmann, Stefan Blocher, Andreas Wistuba en Alfred Segner. FLORENCE De Nederlandse wa- terpoloploeg heeft gisteren ook zijn tweede wedstrijd in het zeslanden- toernool te Florence verloren. Nadat in het eerste duel met 6-9 van Spanje verloren werd. was ditmaal Italië te sterk: 6-8. De Italiaan Dia Magistras maakte zes doelpunten. De periodes tanden waren: 1-2, 3-2, 1-2, 1-2. Uitslagen Eerste ronde Italie-Roemeni* 10-9 «2-2.3-2.2-2,3- Tweede ronde Roemenie-Hongart.'e 4-5 «0-1.2-0.2- 2. 1 -21. 8panje Sovjet-Unie 5-7 2-2. 1-1. 01. 2-3», Nederland-Italië 6-8 «1-2. 3-2. 1-2. 1-2» ADVERTENTIE ACKERMAN LAURANCE GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS BRUINIER B V. AMSTERDAM Haagse Post De Haagse Post portretteert CHU- man Gerard van Leijenhorst. twee de vice-voorzitter van de CDA-frac- tie in de Tweede Kamer en deel uitmakend van een vleugel die lijn recht staat tegenover die van de zogeheten „loyalisten". Over zijn kerkelijke positie: „Als u mij in de Hervormde Kerk zou moeten inde len. dan behoor ik tot de rechter vleugel. om dat woord rechts dan toch maar eens een keer te ge bruiken". Een fraaie kop boven een gesprek met penningmeester De Vries over de investeringen van het NW: „De ironie is dat we voor stakingen goed verhandelbare aandelen nodig heb ben". Jos Schneider bericht over „de rekolonisatie van Zaïre". Over Mobutu: „Corrupt tot op het bot is hij. vriend en vijand erkennen dat. Zijn dictatoriale regime is even ver rot als bloeddorstig". Ook een ge sprek met een echtpaar dat getuige was van de acties in de provincie Shaba: „We waren banger voor Mo butu's soldaten dan voor de Katan- gezen". Het omslagverhaal gaat over Sylvia Kristel's „afscheid van de sex" en de dame in kwestie beaamt dat nog eens door te zeggen dat ze steeds preutser begint te worden. Een HP- reporter volgde het hittepetitje vier dagen lang en tekende tenslotte de volgende uitspraak op: „Als het me niet lukt van dat sex-label af te komen, geef ik een afscheidsvoor- stelling op de Reeperbahn in Ham burg en dan inviteer ik alle walgelij ke mensen die financieel van mij geprofiteerd hebben. Dan ga ik naakt op het toneel.staan en spuug ik ze stuk voor stuk in hun gezicht". In Ischa Meijer's Weekboek draven zowaar Koot en Bie weer eens op. Hervormd Nederland Onder de kop „Marxisme is net zo veelkleurig als de regenboog" schrijft Hervormd Nederland over het begrip Marxisme en de verkla ringen die er aan te wijzen zijn voor de sterk opkomende belangstelling hiervoor. Aanleiding voor het arti kel is, dat mensen de term marxis me te pas en te onpas gebruiken. „Onbehagen in maatschappijkriti sche geluiden in de prediking of in de publikatles en activiteiten van de Wereldraad van Kerken wofdt vaak afgereageerd door deze onge nuanceerd "marxisme" te noemen en zich daarmee ontslagen te ach ten van nader onderzoek en zakelij ke overwegingen." Net als in de Nieuwe Linie wordt er in Hervormd Nederland aandacht besteed aan de wantoestanden In de Russische psychiatrie. Ditmaal gaat het over een uitvoerig onder zoek. gedaan door een jonge Russi sche assistent-arts. Het manuscript, met als titel „De geneeskunde als toepassing van straf", kon over de grens worden gesmokkeld en be reikt vorig jaar het westen. Er wor den een aantal oorzaken van de corruptheid van de Sovjetpsychia- trie in belicht. Op de middenpagina's een uitge breid interview met Henk Vrede- ling, ex-minister van Defensie. Ont wapening is een van de zaken die aan de orde komen. Vredeling: „Als je zegt dat ontwapening eigenlijk zou moeten, ben Je bezig met wish- full thinking. En zeker op defensie moet je geen dromer neerzetten, maar een realist. Dromers maken brokken." En. „Het eenzijdig af schaffen van atoomwapens zie ik niet. Dat is een veredelde vorm van zelfbevrediging." De Nieuwe Linie Dc Nieuwe Linie opent met een bespiegeling over de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen van af gelopen week. Waarom heeft rechts iets gewonnen en is links achteruit gegaan? Toch zijn er volgens het blad kansen voor links. „Als men daar maar vasthoudt aan de ge dachte. dat de meeste Nederlanders nog wel rechts kiezen, maar dat de belangen van de meeste Nederlan ders bij links in betere handen zijn". Den Uyl blijft te veel gokken op samenwerking met het CDA. De oppositieleider blijft zich te afhan kelijk opstellen. Links moet in de eerste plaats streven naar een eigen meerderheid. Max van den Berg, die zich kandidaat heeft gesteld voor het voorzitterschap van de PvdA. is voorstander van deze strategie. „Wat hij laatst voor de microfoon van de Rooie Haan zei kan het wachtwoord zijn: een veelkleurig progressief beleid, een bundeling van progressieve mensen". De WHO. World Health Organisati on. heeft zich nooit uitgesproken tegen de psychiatrische verwron- genheden in de Sovjet-Unie. onder andere omdat het een overheidsor ganisatie is. dus diplomatieke be perkingen heeft. De Wereld Vereni ging voor Psychiatry WPA. heeft, vorig Jaar. weliswaar met een gerin ge meerderheid, de Sovjet-Unie ver oordeeld. Maar kan deze vereniging meer bereiken dan de WHO? De Nieuwe Linie betwijfelt het. Op de middenpagina's wordt ver slag uitgebracht over het Derde Russell Tribunaal dat twee maan den geleden in de Bondsrepubliek werd gehouden. Een verslag van een reportage van twee Duitse soci aal-psychologen waaruit blijkt, hoe zeer de mensen en het openbare leven in de BRD worden beheerst door angst". De Groene Amsterdammer In De Groene Amsterdammer deze week het eerste van Serie artikelen waarin gepoogd wordt antwoord te geven op de vraag wat er allemaal gaande is achter de z g. Trilaterale Commissie, een besloten overleg groep van Amerikaanse. Europese en Japanse industriëlen, politici, wetenschappers, enz. Volgens De Groene hebben we hier van doen met „de nieuwe denktank van de gevestigde internationale orde" Het bewijs voor deze wat overdre ven kwalificatie wordt overigens in dit eerste artikel niet gegeven. Zuid-Amerika-correspondent Jan van der Putten was voor het eerst sinds de machtovername in 1976 terug in Argentinië: „Als de WK- glimlach voorbij is. zo krijg ik van alle kanten te horen, dan zal een nog treuriger bedrijf beginnen van de Argentijnse tragedie." De binnenpagina's handelen over de recente acties in Zaïre. Een ge sprek met opstandelingenleider Mbumba tFLNO: „Het zogenaam de Sovjet-Cubaanse opdringen is een smoes om een voorwendsel te hebben om de bevrijding van het Congolese volk te beletten." Aan sluitend zegt PvdA-defensicspecia- list Klaas de Vries dat de Navo zich buiten Afrika moet houden. „Als wij de Afrikanen willen helpen, moeten we ze helpen de machtspo sities. die het westen heeft opge bouwd. af te breken." De Tijd De Tijd sprak met CDA-minister Jan de Koning, opvolger van Pronk als minister voor ontwikkelingssa menwerking: „Een christen-demo cratisch politicus moet een principi eel standpunt innemen maar ook zijn handen durven vuilmaken. Wie dat niet durft moet een patatkraam beginnen." Ook aandacht voor de nog steeds toenemende jeugdcriminaliteit in Amsterdam en het ontbreken van een afdoende beleid („De hele stad is afgebrand eer de studies zijn vol tooid"). Aansluitend een gesprek met een clubhuiswerker: „Het is een rotzooi, en als gedragswetenschap pers zich daar niet druk over ma ken. denk ik dat je vraagt om die agressie." Ton Crijnen sprak met Heinrich Al- bertz. ex-burgemeester van Berlijn en als dominee weer actief in het verzet tegen Berufsverbote en anti terreurwetten: „Het is foutief en on eerlijk de situatie in ons land gelijk te stellen met die in Chili. Ander zijds ergert het me evenzeer als ik de gretigheid zie waarmee veel Westduitsers deze negatieve kwali ficatie op de DDR toepassen." Vrij Nederland In Vrij Nederland deze week veel aandacht voor een politiek proces in Djakarta rond de vroegere hoofd ambtenaar Kartowibowo, die presi dent Soeharto van corruptie heeft beschuldigd en aangedrongen heeft op diens aftreden. Aan de hand van een indrukwekkende hoeveelheid documentatiemateriaal tracht zijn advocaat het bewijs te leveren, dat Soeharto inderdaad op grote schaal vrienden, kennissen en familie heeft verrijkt ten koste van 's lands wel vaart en zelfs van ontwikkelings gelden. Joop van Thijn bericht smakelijk en uitvoering over Van Agts bezoek aan het Witte Huis. waar de premier .Zijn extra miljoenen voor de verde diging van het Vrije Westen aan bood". Ook een gesprek met het ex- Tweede-Kamerlid Nel Barendregt PvdA). Over haar vroegere werk kring zegt ze: „Lijfelijk beklem mend, altijd een positiegevecht". Het sporttandem Barend/Van Dorp verslaat niet alleen de WK-ope- ningsceremonie in Buenos Aires, maar ook de trieste taferelen rond protesterende moeders op het Plaza de Mayo: „Welke wereldkampioen schappen komt u bezoeken? Die van het verdriet? Die van de tranen?" Rest nog een terugblik op de ge meenteraadsverkiezingen („De PvdA ging achteruit, maar links won") en in het kleurkatern een relaas over de joodse verzetsman Eduard Veterman, die te veel wist van de rivaliteiten tussen de Neder landse inlichtingendiensten tijdens de Tweede Wereldoorlog en daar door in 1945 en 1946 in conflict kwam met militaire autoriteiten. Elseviers Magazine In een gesprek met Elseviers Maga zine zegt burgemeester Polak dat hij de manier van politiek bedrijven in Amsterdam soms beneden peil vindt. „Wibauts uitspraak „Demo cratie is mooi. maar het is niet uit gevonden als tijdsbesparing", gaat nog steeds op." Maar ook: „Je kunt echt niet zeggen dat hier niets ge beurt." Op de gele pagina's analyseert hoofdredacteur Hoogendijk het ver lies van de VVD. die haar koers niet moet verteggen, maar zich scherper moet profileren, vindt hij. „Hiervan zal het mede afhangen of de WD In het bijzonder bij nog meer ge schoolde werknemers electorale grond onder de voeten zal krijgen." Pierre Huyskens bericht uit Buenos Aires: „De Flfa heeft weer eens ge- congresseerd en men moet erbij zijn geweest om enigszins te kunnen be seffen hoe net mogelijk is dat een evenement van 700 miljoen dollar wordt toegewezen aan een land dat op het moment van toewijzing de economische en politieke controle over zichzelf volstrekt heeft ver loren." Coen van Harten spreekt met Gor- kums oud-burgemeester Van Rap- pard. die de VVD en de PvdA even vier raadszetels afsnoepte. „Ik kies mijn vijanden zelf. En het gekke is dat mensen die aan mij de pest hebben, in feite de pest hebben aan zichzelf." Tenslotte een voorpubli- katie uit Jan Cremer's Logboek, dat over twee weken verschijnt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17