ehoefte aan donors nog erg groot deTijd deTijd Geven na leven doet leven Bonden N Wen NKV houden rekening met acties bij Shell ociale uitkeringen n ambtenaren maken elft bezuiniging uit f r Begin- en eindtijden scholen beter regelen trove overtreding van Irectie Nieuwe Revu' lirecteur Bernard Cohen van de stichting Eurotransplant: Weekblad Zuivering Rijn helpt weinig Actiegroep 'Tijd voor School': ireniging van journalisten: misbruik pasjes voor groothandel Oplossing voor toneeltechnici nog niet in zicht Kamerleden op de bres voor Griekse homofielen Den Uyl vraagt weer opheldering deze week: ETbONDERDAG 8 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTETP11-H13 or Kees de Leeuw V. IIDEN „Als het goed is, loet nu een kwart van de lerlandse bevolking een heten codicil of trans- tatieverklaring inge- Id en wel bij zich dragen, pgeborgen bij de betaalpas, ;t rijbewijs en de eventuele edische informatiekaart. it is echter theorie, want in praktijk blijkt dat sommi- mensen, net zoals ze hun bewijs thuis laten liggen, ik vergeten deze verklaring zich te steken. Het gevolg dan soms, dat twee dagen dat iemand verongelukt is t codicil pas boven water mt, waardoor we niets meer n deze eventuele do- r hebben". vertelt drs. Bernard Cohen (30), ninistratief directeur van de chting Eurotransplant in Leiden, t wie we praten over de resultaten de actie „Geven na leven doet n" en het werk van Eurotrans- it, een initiatief uit 1967 van de dse hoogleraar dr J. J. Van Rood. afgelopen twee maanden zijn bij gezamenlijke drogisten in Neder- d zo'n 1,3 miljoen folders van de nbank gepakt, waarin de bevol- g gevraagd wordt zich bereid te klaren na de dood organen en •fsels af te staan ten behoeve van isplantaties. actie is opgezet door het Neder- dse Rode Kruis, de Koninklijke atschappij tot bevordering der leeskunst (KNMG), de Nierstich- Nederland, de Nederlandse Bistichting, de Nederlandse ndwonden-stichting, de hoorn s-transplanterende oogartsen en stichting Eurotransplant. Hoewel aantal transplantaties in ons land ekkelijk klein mag lijken is er behoefte aan potentiële donors Ie praktijk is dan ook, dat er grote irten zijn en de wachtlijsten van ënten, die anders geholpen zou- kunnen worden, toenemen, iet verleden zijn er al meer van deze acties gevoerd, hetzij door de KNMG en het Rode Kruis, hetzij door de Nierstichting en Eurotrans plant, omdat er toen in het begin van de jaren zeventig een schei ding der geesten bestond. KNMG en Rode Kruis hielden het op een zoge naamde tranplantatieverklaring, die slechts behoefde te worden ingevuld en ondertekend en afgedrukt was op een speciaal stuk papier, dat terwille van de herkenbaarheid ook voorzien was van de emblemen van beide orga nisaties. De Nierstichting daarente gen propageerde voor alle juridische zekerheid het met de hand geschre ven codicil, waarbij het in principe alleen om het afstaan van de nieren ging. Ter gelegenheid van „Geven na leven doet leven" heeft men elkaar gevonden op een nieuw aangepast codicil, waarin de voordelen van het ene document en de herkenbaarheid van het andere zijn samengevoegd. Organen die voor afstaan in aanmer king komen zijn niet alleen nieren, maar ook huid, het hoornvlies van het oog (cornea), de lever, het hart en de hypofyse, waaruit groeihormonen worden vervaardigd om kinderen met ernstige groeistoornissen te helpen. Bovendien is ook de gewone bloed transfusie in strikte zin een weefsel- transplantatie. „In Amerika is het een keiharde business geworden om donors te krijgen", aldus directeur Bernhard Cohen, „maar dat is een tendens die we hier in Nederland niet volgen. We voeren intensiever actie dan voorheen, maar de mensen moe ten wel naar ons toekomen. We gaan niet met codicils langs de deur om die te slijten en sturen deze alleen op verzoek toe." Dat er nog steeds of steeds meer een schreeuwende behoefte is aan or gaandonors blijkt wel uit een paar cijfers. Er worden in Nederland 175 kinderen met groeihormoon behan deld en daarvoor zijn per jaar 20.000 donors nodig. Als er voldoende do nors waren, zouden er ieder jaar vier honderd patiënten, die een ernstige nieraandoening hebben geholpen kunnen worden. Ieder jaar worden er vijfhonderd hoomvliestransplanta- ties verricht, maar de wachtlijst blijft groeien. En tot slot: als er voldoende menselijke huid „in voorraad" zou zijn, zou een groot aantal zwaar ver minkte brandwonden-patiënten ge holpen kunnen worden. Drs Bernard Cohen: de men sen moeten wel naar ons toe komen. Foto: Dirk Ketting leggen over het afstaan van organen en er met zijn patiënten over wil praten. „De discussie die hierover ge voerd wordt kan volgens Bernhard Cohen vergeleken worden met die over abortus en euthanasie. Ook hier gaat het over leven en dood. maar het verschil is wel. dat iemand als donor leven aan een ander geeft en dat verschil is zeker essentieel. Boven dien is er steeds minder sprake van een taboe en kan men stellen dat gezien de vele reacties het als iets zeer positiefs wordt ervaren. Daarom is het des te frustrerender. dat het nog zo langzaam gaat en er jaren voor nodig zijn, voordat het echt op grote schaal werkt." In principe kan iedereen tussen de nul en vijftig jaar donor worden. Bo ven die leeftijdsgrens is de kans op complicaties voor dè ontvanger, van wie de leeftijd schommelt tussen de zes en 55 jaar, te groot. De organen die het meest getransplanteerd wor den zijn de nieren en het hoornvlies. Incidenteel wordt weieens een lever donor te vinden, zodat de kans op afstoting en mogelijk overlijden zo gering mogelijk wordt. Gegevens Drs Cohen wijst erop, dat van tijd tot tijd acties als „Geven na leven doet leven" bittere noodzaak zijn om de mensen te wijzen op demogelijkheid om na hun dood organen af te staan. „Daarbij gaat het niet alleen om het „gewone" publiek, maar evenzeer om de artsen, die voorlichting behoeven. Zij vormen in feite het grootste strui kelblok, omdat een arts vecht voor het leven van een patiënt. Verlies hij dat gevecht, dan heeft hij er extra moeite mee de familie van de overle dene ook nog te vragen of de nieren kunnen worden afgestaan voor zeg een patiënt in Zwitserland, die hij helemaal niet kent." Toch treedt ook hier een kentering op, gelet op het feit dat van alle artsen in Nederland vijftien procent positief heeft gereageerd op de vraag of hij folders in zijn wachtkamer wU of een hart getransplanteerd, aldus drs Cohen, maar hier gaat het nog om hoogstandjes, evenals bij beenmerg transplantaties, hoewel het weten schappelijk onderzoek naar de moge lijkheden tot verbetering van de re sultaten bij hét transplanteren van hart, long, lever en alvleesklier in volle gang is. Wat de lever betreft is men nu net zo ver als bij de nieren tien jaar geleden. Eurotransplant vervult bij dit alles een belangrijke rol. Bij de stichting zijn transplantatiecentra niet al leen uit Nederland, maar ook uit Oos tenrijk, België en West-Duitsland aangesloten, terwijl verder intensief wordt samengewerkt met zusterorga nisaties in de Scandinavische landen, Engeland en Frankrijk. Het belang rijkste is om via orgaan-uitwisseling voor de vele patiënten een geschikte In het centrum zijn de gegevens op geslagen van bijvoorbeeld 1800 nier patiënten, die voor transplantatie in aanmerking komen. Zodra een donor wordt aangeboden, worden de weef- selgroepen bepaald en selecteert Eu rotransplant op basis van de uit voerige beschikbare gegevens de beste passende ontvangers met de hoogste urgentie. Na het overlijden van een donor is er slechts korte tijd zo'n 24 uur gegeven, wil de nier voor transplantatie bruikbaar blij ven. Dit houdt in, dat er in een koorts achtig tempo en onder hoogspanning wordt gewerkt ons via de computer zo snel mogelijk alle gegevens boven tafel te krijgen. Het centrum is dan ook dag en nacht bezet om te kunnen voldoen aan vraag en aanbod. Het afstaan van organen gebeurt op basis van vrijwilligheid in Nederland en directeur Cohen zou er geen voor stander van zijn als er sprake was van verplichtheid. „Het gaat hier om een ethische zaak en die kan mijns in ziens nooit worden afgedwongen." De Scandinavische landen en onlangs ook Frankrijk kennen een ander sys teem, aangeduid met „Geen be zwaar". Dit betekeht, dat artsen na het overlijden van iemand diens or gaan zonder dat daar vooraf toestem ming voor is gegeven, mogen wegne men voor transplantatie. Alleen in die gevallen, waarin tevoren nadruk kelijk „bezwaar" is aangetekend door de persoon in kwestie, is het ver boden. Drs Cohen: „Het effect ervan is tot nu toe nauwelijks merkbaar. Ik ben wel van mening, dat er in Nederland een of andere wettelijke regeling zou moeten komen, maar dat is momen teel niet het belangrijkste. Daarom richten wij ons vooralsnog op het blijven voorlichten van publiek en arts." Eén van de draagtassen, waarin gekoeld met ijs een nier voor transplantatie wordt vervoerd. foto: oirk K«tiin«. Wie er geen bezwaar tegen heeft om Jzijn of haar handtekening te zetten onder de zinsnede „Ondergetekende verklaart zijn orga nen/weefsels ter beschikking te stel len, na zijn dood, voor transplantatie doeleinden" kan het beste bij drogist of huisarts een folder halen of zich in verbinding stellen met Eurotrans plant in Leiden of het Rode Kruis in Den Haag. U kunt er een ander mee helpen, want geven na leven doet leven. ADVERTENTIE n onze sociaal economische redactie IN HAAG De beperking van de halfjaarlijkse verhoging i sociale uitkeringen en salarissen van overheidspersoneel !t één procent per jaar gedurende drie jaar moet ongeveer helft opleveren van de zes miljard-bezuiniging in de sociale :tor. Als het kabinet zou besluiten deze gewraakte maatre- te laten vallen, zouden vele andere pijnlijke maatregelen de sociale sector bedacht moeten worden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De toename van het aantal zuiveringsinstallaties langs de Rijn heeft geen enkele vermindering van de Rijnvervuiling tot resultaat gehad. Dat betekent volgens de overkoepe lende organisatie van de waterlei dingsbedrijven van de Rijnoeversta- ten dat het aantal lozingen op de Rijn op sommige plaatsen met dezelfde omvang is toegenomen als andere lozingen met veel inspanning zijn ver minderd. Als dezelfde hoeveelheid verontrei- Men had verwacht, dat door de toena- nigde stoffen die in 1977 werden ge- me van het aantal waterzuiveringen, meten in een droog jaar als 1976 was het aantal opgeloste organische stof- voorgekomen, zou de drinkwater voorziening bij de waterzuiverng voor grote problemen zijn komen te staan, zo luiden de waterleidingbedrijven de noodklok. fen zouden zijn verminderd, evenals de afvalstoffen uit de papierpulp-in- d us trie. Het zoutgehalte in de Rijn kwam nog regelmatig ver boven de limiet die is vastgesteld in het overigens nog niet geratificeerde Rijnverdrag tussen de Rijnoeverstaten. De belasting van de Rijn met vervuil de stoffen is in 1977 in het algemeen niet teruggelopen, al waren door de hogere waterafvoer de concentraties wel iets lager dan voorheen. De belas ting van het water met chemische stoffen als organische chloorverbin dingen, fosfaten en nitraten, nam fors toe. L^a stei Br ard f led; kabinet had gisteravond nog ds geen definitieve beslissingen 5men over de waslijst bezuinigin- die minister Albeda (sociale za- in een nota over de sociale sector geschreven. Het overleg in het jkinet vlotte minder dan premier wt Agt begin deze week nog ver- htte. Het kabinet was gisteren steeds vastbesloten om voor tien gulden bezuinigingsplannen e dienen bij de Tweede Kamer, ruim zes miljard in de sociale (sociale uitkeringen, over- Ispersoneel) en voor bijna vier oen in de eigenlijke overheidsuit- en. beperking van de halfjaarlijkse ïoging van uitkeringen en salaris- zou vooruit moeten lopen op een nitieve zuivering van het mecha- ne waarmee de uitkeringen en sa- sen zijn gekoppeld aan de CAO- n in het bedrijfsleven. Deze kop- ng zou tot nu steeds iets teveel ben opgeleverd voor de meeste eringen, voor de salarissen van itenaren, maar ook nog voor het Imumloon en de sociale bodem- eringen. Deze laatste twee zou- daarom met 0,1 procent moeten len gekort. Voor de WAO-uitke- ringen (arbeidsongeschikte werkne mers) zou de geleidelijke beperking 3,5 procent moeten zijn, en voor de WWV (werklozen) één procent. Kleine beperkingen Naast de dinsdag al gepubliceerde zaken bevat de nota van minister Albeda nog een reeks kleinere moge lijkheden van bezuiniging. Zo'n mo gelijkheid is om ongehuwde minder jarigen die in het ziekenhuis komen, per dag vijf gulden te laten betalen, omdat zij dan thuis minder kosten veroorzaken. Een ander voorstel is een beperking in de netto sociale uit keringen ook de sociale minima door te korten in de belastingaftrek voor verwervingskosten en reiskos ten woon-werk, met als motivering dat alleen werkenden met een baan dergelijke kosten hebben. In overweging is verder een beper king in het recht op AWW-uitkéring van weduwen die opnieuw in het hu welijk treden. Ook de premiekortin gen voor het bejaardenziekenfonds en het vrijwillig ziekenfonds voor kleine zelfstandigen zouden beperkt kunnen worden. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De begin- en de eindtijden van de kleuter- en lagere scholen in Nederland zijn nog altijd slecht op elkaar afgesteld. Het komt voor dat ouders vier, zes of zelfs acht keer per dag paraat moeten zijn om hun kinderen naar school te brengen of uit school te halen. een onzer verslaggevers [STERDAM De Nederlandse vereniging van journalisten (NVJ) vindt eto dat de directie van De Geïllustreerde Pers heeft uitgesproken over antal foto's bij een artikel over geslachtsziekten in het weekblad Nieuwe i \i „een grove overtreding van het voor de'Nieuwe Revu overeengekomen vdllClGrZOBK TicitiY tiestatuut". In dat statuut, zo stelt de NVJ in een gisteren uitgegeven Y-Jauniqué. „staat duidelijk en onbetwistbaar dat de hoofdredactie verant- "nelijk is voor de redactionele inhoud van het blad". Acties om hier verandering in te krij gen, hebben hier en daar effect maar voor de actiegroep „Tijd voor School" zijn de resultaten nog onvol doende. Daarom trekken ze vandaag opnieuw bij minister Pais van Onder wijs aan de bel. Kinderen zullen hem vanmiddag de derde druk van de brochure „Tijd voor School" aanbie den onder het toeziend oog van de ouders en van enkele geïnteresseerde Kamerleden. De actiegroep „Tijd voor School" is in 1974 opgerichtT De vier wensen zijn overblijfmogelijkheid op elke school, op elkaar afgestemde schooltijden, een gelijk begin van de vakanties per regio en geen vrije uren en dagen binnende officiële schooltijden. Het drukke verkeer in Nederland dwingt steeds meer ouders om hun jonge kinderen naar school te bren gen en ook weer te halen. Het zou tot twee keer per dag beperkt kunnen blijven als de kleuter- en lagere scho len gelijk beginnen en gelijk eindi- it de door het Dijkzigt-zieken- In Rotterdam ter beschikking Ide foto's geen genade konden n in de ogen van de directie, J-' de redactie „met het pistool op J en onder protest" een ge- uitgave van het betrokken lier op de markt gebracht. Waar oorspronkelijke versie de ge- foto's stonden, wordt verwe- r een redactionele verklaring. verklaring, onder de kop „Nieu- levu is deze week verminkt". ,urv all het standpunt van de directie Tnvaardbaar" genoemd. De re- t stelt dat zij is gedwarsboomd tr streven „de taboesfeer, die als een mist over het on- ïslachtszlekten hangt, weg Volgens adjunct-hoofdredacteur Hans Wilbrink was de directie, op grond van het vorig jaar vastgestelde redactiestatuut, niet gerechtigd in te grijpen, maar had zij zich moeten wenden tot de Raad van uitvoering, die krachtens de cao voor tijdschrift journalisten geschillen dient te be slechten. In dat college zitten twee leden van werkgevers- en twee leden van werknemerszijde. Het bestuur van de NVJ heeft de directie van De Geïllustreerde Pers mede namens de redactie van Nieuwe Revu gevraagd „welke waarde aan het redactiestatuut bij Nieuwe Revu na dit optreden nog gehecht mag worden". De NVJ overweegt een pro cedure tegen de directie bij de Raad van uitvoering aan te spannen. MAASTRICHT In hoeverre profi teren mensen die geen winkel heb ben. van de inkoopprijzen die winke liers voor hun goederen betalen? Dat is de vraag die voor de rechtbank te Maastricht actueel is ge worden. De rechtbank heeft gisteren de rechter commissaris gevraagd een nader on derzoek in te stellen naar het sy steem van pasjes waarmee winkeliers bij de makro-zelfbedieningsgroot- handels inkopen kunnen doen. Het staat vrijwel vast dat die pasjes ook in handen komen van mensen die geen winkel of bedrijf hebben, en die op deze manier goedkoop inkopen kunnen doen, daarmee de midden stand benadelend. gen, met tussen de middag de moge lijkheid om over te blijven. De actiegroep „Tijd voor School", die voor dit jaar opnieuw subsidie van CRM heeft gekregen hoopt door mid del van harde onderzoekresultaten verandering te verkrijgen binnen de opstelling van de overheid en van de diverse besturen. Vooral nu veel moe ders, door een verbeterde opleiding overdag aan de slag willen, kan een betere regeling verlichting brengen. „Tijd voor School", Postbus 235, Huizen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er is nog geen duide lijk uitzicht op een oplossing in de kwestie van de toneeltechnici. Het ministerie van CRM heeft de Vereni ging van Nederlandse toneelgezel schappen gisteren meegedeeld geen geld te hebben voor het inwilligen van de eis van de technici om hun werkweek tot maximaal zestig uur terug te brengen. CRM gaat er wel mee akkoord dat de VNT de JAO afsluit waarin deze eis is opgenomen. Voor de financiële gevolgen wil men echter niet bij voorbaat verantwoor delijkheid nemen. Met de vermindering van het aantal werkuren van de toneeltechnici is in totaal 500.000 gulden gemoeid, waar van provincies en gemeenten er 200.000 voor hun rekening willen ne men. Waar het overige deel vandaan moet komen, is vooralsnog onduide lijk. CRM wil begin augustus nog besprekingen voeren met de afzon derlijke toneelgezelschappen, om te bekijken hoe de financiële gevolgen kunnen worden opgevangen. Men veronderstelt dat er in de begrotin gen van de gezelschappen nog wel enige ruimte is te vinden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamerle den Van der Spek (PSP), Van den Bergh (PvdA) en Zeevalking (D'66) willen dat de Nederlandse regering stappen oderneemt om de Griekse regering van haar voornemen af te brengen voor homofilie jen jaar ge vangenisstraf uit te delen. In Kamervragen hierover aan minis ter Van der Klaauw stellen de Kamer leden dat iets dergelijks in strijd zou zijn met het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Het Griekse wetsvoorstel om homofi lie te bestraffen Is nog afkomstig uit de tijd van de Griekse militaire junta, Van onze parlementsredactie DEN HAAG Oppositieleider Den Uyl zal premier Van Agt vandaag in de Tweede Kamer opnieuw om ophel dering vragen over de procedure, die het kabinet wil volgen bij de beslui ten over de omstreden levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Den Uyl vindt het antwoordt, dat premier Van Agt gisteren schriftelijk gaf op Den Uyls eerste verzoek, begin deze week, volstrekt onvoldoende. Van Agt schreef gisteren dat het ka binet de Tweede Kamer voor eind volgende week „bescheid" hoopt te geven over TJrenco. „Maar volledige zekerheid daaromtrent heb ik niet" Dat antwoord is voor Den Uyl om twee redenen onvoldoende. In de eer ste plaats had hij gevraagd of nog steeds de toezegging geldt van minis ter Van der Klaauw van buitenlandse zaken van 9 maart j.l. dat een nieuw kabinetsbesluit niet meer zal zijn dan een nadere standpuntbepaling en dat het eindoordeel aan de Tweede Ka mer wordt gelaten. Van Agt gaat daar helemaal niet op in. In de Tweede plaats meent Den Uyl dat het parle ment nu nog steeds geen zekerheid heeft omtrent het tijdstip waarop de Urenco-kwestie in de Kamer kan wor den behandeld. De PvdA vreest dat vlak tegen het zomerreces een Uren- codebat in het gedrang zal komen omdat dan ook de bezuinigingsopera tie nog in de Kamer moet worden besproken. Van onze soc.-econ. redactie ROTTERDAM De industriebonden NW en NKV zullen aan hun ieden, die bij Sheli werken de vraag voorleggen wat er moet gebeuren nu de CAO-onderhandelmgen met de Shell- directie definitief zijn vastgelopen. De bonden houden er rekening mee, dat er de komende weken bij de Shell-raffina- derij in Pernis en bij Shell-chemie in Moerdijk acties zullen worden gevoerd. Twee weken geleden wezen de leden van de industriebonden de CAO- voorstellen van Shell als onvoldoen de van de hand. Volgende week maandag en dinsdag zal op vier ver gaderingen aan hen worden gevraagd wat er nu moet gebeuren. Vakbonds bestuurders sluiten de mogelijkheid niet uit dat zij van hun leden op dracht zullen krijgen aan de directie een ultimatum te stellen. De CAO voor de Shell-bearijven heeft betrek king op 4500 werknemers. Andere chemische bedrijven in ons land vol gen meestal de resultaten, die bij Shell uit de bus zijn gekomen. Maandenlang Ondanks maandenlang onderhande len hebben de industriebonden NVV en NKV op tal van punten geen over eenstemming kunnen bereiken. De Industriebond CNV heeft zich op hoofdpunten wel akkoord verklaard met de CAO-voorstellen van Shell. Voor de FNV-bonden is het voor naamste breekpunt de weigering van Shell om over te gaan op een vijfploe gendienst voor de ongeveer 3000 ploe- genwerkers. Volgens Shell zou invoe ring van zo'n vol-continu-systeem te kostbaar zijn. De bonden zijn verder ontstemd over het feit dat Shell in de nieuwe CAO alleen wil vastleggen dat tot 1 april van het volgend Jaar geen gedwongen collectieve ontslagen zul len vallen. De bonden vinden dat Shell de mogelijkheid openhoudt om na deze datum wel tot gedwongen ontslagen over te gaan. Begin deze week stuurde de Shell-directie de twee industriebonden een brief, waar in het bedrijf zegt te betreuren dat deze indruk is gewekt. Na 1 april 1979 wil Shell overbezetting zoveel moge lijk door het natuurlijk verloop op vangen. Minister Jan de Koning van ontwikkelingssamenwerking geïnterviewd door Mattijs de Vreede. 'Een christen democratisch politicus moet een principieel standpunt innemen maar óók zijn handen durven vuilmaken. Wie dat met durft moet een patatkraam beginnen. 'Tegen de muur met dat tuig' wordt er geroepen warineer kermis-exploitanten door een jeugdbende worden verjaagd of Heli's Angels een meisje verkrachten 'Oplossingen' genoeg maar hoe zit het met de oorzaken van de jeugdcriminaliteit? En wie brengt er orde in de hopeloze beleidschaos? Een reportage van Kees Boonman. Verder: Kunst en erotiek: Marte Rölings fotomontages Westduits fenomeen Heinricht Albertz, dominee en ex-burgemeester Bioscoopnostalgie: Errol Flynn Vertrouwenscommissarissen: gat in de markt De Reus van Amsterdam Jan Schaefer in nieuwe rol Jan Mulder. De soepele één-twee van de Inca s .i—. Bon voor proefabonnementen 6 Mk«n de Tijd voor 6 guldon Naam Adres Plaats Tei Zonder post/eget /enden aan de T.jd Antwoordnummer 6. Amsterdam BetaUng na ontvangst van acceptgiro 0*0ai ie koop i 40 Abonnemenen in 0?0 2J W 84

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13