leidooi voor bouw an gevangenissen Aardbeien Deventer grootburgers bij elkaar VAX 'lan voor nieuwe vorm dagonderwijs Ma veertig jaar af te schrijven kandidaten moeten eindexamen overdoen Verdere inkrimping scheepsbouw nodig Voor het eerst na meer dan vierhonderd jaar hristelijke organisaties )pg'aven lagen in container Het NMB Spaarpapier aan toonder. Minister Van Aardenne: Fl /I 1/ r u (OENSDAG 7 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 an een onzer verslaggevers SIDEN Ondanks alle onzekerheden over de weg die het ïderlandse gevangeniswezen dient in te slaan, is het moge- k een verantwoord nieuwbouwbeleid te ontwikkelen. Dat eleid zou voorrang moeten verlenen aan de bouw van geslo- n gevangenissen voor langgestraften. Een verdere aanpas- ig van het beleid aan nieuwe inzichten wordt afgeremd door bestaande gevangenisgebouwen. Ut deze conclusie komt mr. M. A. ..een scheDDend kunstenaar, die ttersen uit Gouda, een van de drie geëngageerd is met de gevangenis- ponale directeuren van het gevan- problematiek." niswezen, in zijn proefschrift „Ge- ij tineerden onder dak", waarop hij ndaag bij prof. mr. W. H. Nagel in iden promoveert. Tot voor kort is hij als ambtenaar op het ministe- van justitie nauw betrokken bij de twikkeling van het nieuwbouwbe- d. Onder meer begeleidde hij de uw van de huizen van bewaring in lastricht en in Amsterdam (de jlmerbajes"). «torsen meent dat het nieuwbouw- 229 leid nog te veel wordt verlamd door 06 angst om vergissingen te maken. J* t angst leidt er naar zijn oordeel 357^ dat het ministerie van justitie ronder het gevangeniswezen res- rteert) ervoor terugschrikt de peni- itiaire toekomst te veel in steen ÏJ it te leggen. Om die verlamming g te nemen, stelt hij voor ook ge ls oo ngenisgebouwen. die bfcuwtech- 27 50 ch lang meegaan, maar cultureel 54.50 economisch snel versleten raken, ïooo veertig Jaar a' schrijven. 14,00 58.00 door Petersen gesignaleerde angst ^|°i vergissingen te maken, kan de telopen jaren slechts zijn toegeno- n door de kritiek die is geuit op de aooïuw van ^uizen van bewaring in kIo astricht en, vooral, Amsterdam. 38 sospder de critici van de „Bijlmerba- schaarde zich ook de door de nister van justitie ingestelde com- [<5oa|ssie-Van Hattum, die een onder- ,g ik heeft ingesteld naar doelstelling functie van het huis van bewaring. fB 96 lol kritiek van de commissie kwam £7oeip neer dat het Amsterdamse com- x veel te „massaal" werd bevon- uöoëh. Oud-rechter Van Hattum en zijn I3006 de-commissieleden zijn voorstan- s van kleine huizen van bewaring. Petersen spreekt zich in zijn £oo+|>ef schrift voor kleinschaligheid Hij bepleit voor gesloten en semi- en gevangenissen een maximale >aciteit van 125 plaatsen en voor zen van bewaring van 125 tot 150 atsen. chitecten zullen naar de mening n Petersen een belangrijke bijdra- aan de vernieuwing van het gevan- é^ghiswezen moeten leveren, zij het t niet de illusie kan worden gekoes- d „dat voor de grote uit de detentie 17.50 IAN SEN In de meer dan duizend bladzijden tellende dissertatie, waaraan ruim tien jaar is gewerkt, wordt nagegaan hoe gedetineerden in Nederland sinds 1795 zijn gehuisvest. Met betrekking tot de jongste geschiedenis wordt ge memoreerd dat een in 1953 ingestelde commissie vijf jaar later adviseerde alle bestaande gevangenissen te ver vangen door drie regionale penitenti aire centra van elk vijfhonderd gede tineerden. maar dat de plannen daar toe nooit zijn uitgevoerd. Dat deze en andere plannen in de lade zijn blijven liggen, is volgens Petersen mede te wijten aan de gerin ge financiële ruimte die het gevange niswezen wordt gelaten. Bij zijn historisch onderzoek is het hem opgevallen dat in de vorige eeuw ten behoeve van de bouw van gevan genisinrichtingen ten behoeve van de bouw van gevangenisinrichtingen veel dieper in de buidel werd getast. Zo werd aan het eind van de negen tiende eeuw ruim een miljoen gulden op tafel gelegd voor de bouw van het huis van bewaring in Rotterdam. Vol gens Petersen zou die discrepantie een afzonderlijke studie waard zijn. Om deze tijd van het jaar worden de aardbeien goed koper. al zal de tijd dat je een pond aardbeien voor een paar kwartjes kon krij gen voor altijd voorbij zijn. Aardbeien zijn zeer rijk aan vitamine C en leveren wei nig calorieën (joules) op. Gezond dus. Wat smaak be treft: kies kleine aardbeien. De grote zien er aanlokke lijker uit, maar zijn vrij smakeloos en bevatten veel water. Onze aardbeien ko men niet alleen van Neder landse bodem. Ze worden ook uit Israël en Italië ge ïmporteerd. Was aardbeien nooit onder de lopende kraan, maar in een kommetje met water, opdat de smaak fris blijft Haal de kroontjes pas van de vruchten af als ze gewas sen zijn. Aardbeien hebben voor sommige mensen ech ter wel een nadeel: ze krij gen er uitslag van. Die ver dwijnt vanzelf wel weer, maar leuk is het niet. Be halve wat suiker en slag room op de aardbeien doen kunnen we er nog meer smakelijks van maken. Biscuit Bedek de bodem van een schaal met biscuit of met lange vingers. Dan een laag vanilleijs erover Een laag aardbeien erop. Liefst die aardbeien eerst in Grand Marnier drenken. Wat sap van mandarijnen er over heen gieten. Weer een laag lange vingers, weer aard beien bovenop en de zaak afmaken met slagroom. In de oven bruin laten kleuren. Cocktail Met of zonder alcohol kan deze cocktail gemaakt wor den. Wrijf een half pond aardbeien tot moes, doe er een glas rijnwijn (of bron water) bij. het sap van een halve citroen, 1 fles cassis. 3 dl suikerstroop. Meng er een paar hele aardbeien doorheen en dien het op in coupes. Het mengsel is ge noeg voor 4 coupes Salade Slablaadjes leggen in cou pes. Aardbeien wassen, kroontjes eraf halen en in tweeën delen. Verdelen over de schaaltjes en dun netjes met poedersuiker bestrooien. Besprenkelen met wat citroensap waar een beetje suiker in is ge daan. Gelijke delen mayo naise en stijfgeslagen slag room vermengen, wat sui ker erbij (wie zegt dat aard beien niet dik kunnen ma ken?). Strooi er wat papri kapoeder over en leg er wat hele aardbeien op. Bassen Er zijn erg veel verschillen de aardbeienrassen. Zo is er bijvoorbeeld een „tafelras", een „keukenras" en een „fabrieksras". Van dat laat ste wordt uiteraard meestal jam gemaakt. Van wat min der mooie aardbeien ma ken we compote. Die wordt meestal erg zoet. maar dat kan ondervangen worden door er wat citroensap of bessesap bij te doen. De compote smaakt lekker op rijst en alle soorten pud ding. Hoe zo'n compote ge maakt wordt hebben we al eens gehad bij het inma ken. Dat hoeven we dus hier niet te herhalen. Bavarois Voor dit vreemde woord dat de naam is van een luchtige schuimige gelati- nepudding hebben we een pond aardbeien nodig. Tien gram of 5 blaadjes gelatine. 100 gram suiker, het sap van een halve citroen, een kwart liter slagroom. 2 ei witten. wat zout en wat sla olie. Wrijf de aardbeien door een zeef (ook hiervoor x kunnen weer minder gave vruchten gebruikt worden) Week de gelatine. Verwarm de suiker en het citroensap in een pan. Los hierin de gelatine op en roer dit door de aardbeien. Klop afzon derlijk de slagroom (met een beetje zout) stijf en de eiwitten ook Schep dit al lebei zo luchtig mogelijk door de aardbeienpuree. Bestrijk een puddingvorm met wat olie of boter en doe het mengsel erin Laat het op een koele plaats opstij ven. Als de pudding goed stijf is, op een natgemaakte schaal storten. Garneer met wat hele aardbeien en met een toefje overgeble ven slagroom. E» )rtvloeiende problemen een archi- tonische oplossing kan worden ge- lencpden". Petersen, die de voorkeur •ft aan particuliere architecten bo- i vaste gespecialiseerde gevange architecten, meent dat de bouw- hnicus plaats moet maken voor door Jac. Lelsz DEVENTER Voor het eerst in meer dan vierhonderd jaar zullen vandaag de Deventer grootburgers van aangezicht tot aangezicht met elkaar staan. De ongeveer tachtigjarige schrijver Herman Korteling, die veertig jaar geleden eens een sfeervolle romantiserende novelle over een grootburgersfamilie heeft geschreven, zegt: „Ik vind het leuk. Je hoort weieens: die-en-die is het. Maar nu zien we ze eens allemaal bij elkaar. De tijd leent er zich Vleiend voor, met die hang naar nostalgie." Zelf is Korteling grootburger sinds de jaren dertig, toen hij ging trouwen, want in de oude bepalingen wordt als een der voorwaarden om het te verwerven zo ongeveer gezegd dat men „eigen schoorsteen moet roken." hij terugkeert. Onder bepaalde om standigheden konden dochters, die de voeten onder eigen tafel staken er ook voor in aanmerking komen. Doorkijkje in Deventer Het grootburgerschap van de oude stad Deventer dateert in zijn oor spronkelijke vorm al van 1545, maar sinds 1866 maakte het gemeentebe stuur er zich in zekere zin op een eenvoudige manier vanaf. Rond Pa sen moest iedere grootburger zich bij de afdeling bevolking melden. Hij le verde vervolgens een ingevuld formu lier in. Dat verzekerde hem dan van het vrijwel enige voorrecht dat nog aan het grootburgerschap verbonden is: de ontvangst van een bedrag van dertig gulden. In juni, als het kermis is in Deventer, werd het uitgekeerd. Een nogal formele procedure, die sommige mensen ten stadhuize niet meer bevredigde. Om die reden be sloot men het dit jaar anders te doen. Ze gaan er nu een eningszins feeste lijk gebeuren van maken. In de hal van het gemeentehuis komen de grootburgers vanmiddag tussen vijf en zes uur samen. Wanneer ze alle maal komen, dan zijn het er 178. Burgemeester H. Posthuma spreekt hen toe, archivaris drs. B. Woelderink vertelt iets over de geschiedenis van dit oude privilege en wethouder K. H. Vos keert dertig gulden uit aan de heer J. A. Klunder, de enige grootbur ger die volgens zeggen nog een paard heeft. Stadweiden Dat grootburgerschap heeft namelijk van ouds veel met paarden, koeien en ander vee te maken. En met het recht om deze te laten lopen op de stads weiden, die zich ter weerszijden van de IJssel bevonden. Het was een over blijfsel eigenlijk van het oude Saksi sche weiderecht. Op weiden, die alge meen eigendom waren, mochten de middeleeuwers gratis hun vee laten grazen. Bijna iedereen hield toen wel een dier, al was het alleen maar om het in het najaar te kunnen slachten. Toen het op een gegeven ogenblik dringen werd op de weilanden in De venter vanwege de import, besloot de vroedschap in te grijpen. Midden zes tiende eeuw ging zij per verordening onderscheid maken tussen kleinbur gers of halfburgers en grootburgers of grasburgers. Aan dat grootburgerschap zat lange tijd, behalve de mogelijkheid om het vee te laten grazen in de stadweiden. nog een ander voorrecht. Alleen wie grootburger was, kon een .openbaar ambt bekleden. Zo is bekend dat de beroemde zeventiende eeuwse schil der Gerard Terboch van wie prachti ge doeken in het stadhuis van Deven ter hangen, het grootburgerschap werd aangeboden, omdat men hem gaarne in de gemeenteraad wilde hebben. Men kon dus grootburger worden door schenking. Maar het was ook mogelijk het grootburgerschap te ko pen voor driehonderd goudguldens. Een bedrag dat in de Gouden Eeuw een kapitaaltje was. Sommigen de den het dan ook uit beleggingsmotie ven. „Mijn voorouders kochten het ook." vertelt Korteling. In 1866 heeft de raad besloten het kopen van het grootburgerschap af te schaffen. Wie eenmaal grootburger was, bleef het. Het recht werd voorts erfelijk. En dat is het nog steeds. Alle mannelijke nakomelingen worden ook grootbur ger, als ze in Deventer geboren zijn. Wie de stad verlaat verliest het groot- burgerschap, maar krijgt het weer als In de loop der eeuwen zijn er weieens stemmen opgegaan het instituut op te heffen. Een jurist, die zelf groots burger was en het allemaal uitzocht, kwam tot de conclusie dat dat niet ging. Eén keer is iemand op het groot- burgerschap gepromoveerd. Lange tijd heeft in Deventer een weeshuis gestaan speciaal voor de kinderen van grootburgers. Het grootburger schap was ook in die zin vleiend dat iemand, die het bezat, wist dat zijn voorgeslacht nimmer op ernstige wij ze met de rechter in aanraking was geweest. Ieder jaar in juni is het kermis In Deventer. En als het kermis is, wordt de dertig gulden uitbetaald. „Ik ga even m'n kermisgeld bij de burge meester halen," placht de vader van Herman Korteling te zeggen. Wie een paard wilde laten weiden en dat werd om ruimtelijke redenen beperkt tot één exemplaar kreeg achttien gulden (de rest, twaalf gulden „werd opgebrand", het dier werd dan van een brandmerk voorzien) Men zegt dat de grootburgers thans in alle rangen en standen voorkomen, van de hoogste tot laagste en dat zou vanmiddag best eens tot verrassin gen kunnen leiden. lADVERTENTIE start van het nieuwe onderwijs in elk geval volgend jaar augustus mogelijk te maken hebben de twee organisa ties een raamplan opgesteld. n onze onderwijsredactie ISTERDAM De besturenraad van het protestants-chris- ijk onderwijs (PCO) en de landelijke organisatie voor -istelijk vormingswerk (LOCV) gaan er van uit, dat volgend ir augustus begonnen wordt met een nieuwe vorm van Geen drempel derwijs van zestien tot achttien jaar. Het gaat om meisjes jongens (naar schatting in het totaal veertigduizend) voor nadat ze al of niet een diploma van de LTS of MAVO aben gehaald geen dagonderwijs meer bestaat. atssecretaris De Jong van onder- s werkt eraan dit gat in de onder swetgeving op te vullen. Hij heeft over deze zaak een oeieictsnotitie De- loofd. Maar hierop hebben de PCO en de LOCV niet willen wachten. Om de fan onze correspondente OSKOOP De achtenzeventig eindexamenkandida- en van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Boskoop S'Joeten het schriftelijk examen voor een deel overmaken. HM ien aantal leerlingen had namelijk van tevoren de opga- en in handen gekregen. Om de afsluiting van de school- leriode rechtmatig te laten verlopen, heeft het docenten- orps besloten de scholieren in drie vakken opnieuw te SS Ixamineren. 105 k leerlingen konden voorkennis an de opgaven genieten, toen zij i6o emerkten dat met het stencilaf- 77 al ook een gedeelte van de exa- 162 lenformulieren in de vuilcontai- er van sc*1°°1 terecht geko- 930 >en waren „Door ziekte op onze 55 eproduktieafdeling is de fout ver- orzaakt". aldus directeur Van der loek leerlingen hebben inmiddels ss ezwaar gemaakt tegen het feit 96 at zij deze week het schriftelijk xamen in de vakken Nederlands, toits en mechanisatie moeten vermaken, omdat ze dan midden i het mondeling zitten en er on- oldoende tijd is om zich goed hm foor te bereiden. Ook wordt ge- rotesteerd tegen het besluit van e schoolleiding om ook op zater- agmorgen het examen in te ha- of n. „Er wordt totaal geen reke- 68 tog mee gehouden dat sommigen van ons op zaterdag moeten wer ken. Wij moeten dit allemaal maar accepteren", aldus een van de leerlingen. Weinig hoop De leerlingen kijken vooral angs tig naar morgen uit. de dag met de zwaarste examens, vinden zij. Een deel van de tuinbouwscholieren heeft al nauwelijks hoop meer op een voldoende. Een verzoek om de examens pas volgende week plaats te laten hebben, is door de examencommissie afgewezen. „Wij hebben de examens die over gemaakt moeten worden zo inge past, dat de leerlingen er geen schade van ondervinden", aldus directeur Van der Hoek, die vertel de dat het idee om op zaterdag te examineren niet van de leraren maar van de leerlingen zelf is uit gegaan. Een belangrijk punt uit dit plan is, dat er voor de nieuwe vorm van dagonderwijs geen toelatingsdrem pel mag bestaan. In de nieuwe oplei dingen moet niet alleen de beroep sopleiding een belangrijke plaats in nemen. maar moetenook voldoende mogelijkheden zijn voor algemene maatschappelijke oriëntatie. Bij de plannen van het nieuwe dagon derwijs moet gebruik worden ge maakt van de ervaringen van het part-time onderwijs in het verleden. Dat wil zeggen, dat leren en praktijk moeten samengaan. De ervaringen, die de leerlingen opdoen in de prak tijk zijn uitgangspunt voor de inrich ting van het onderwijs. Verder zal de persoonlijke en maat schappelijke begeleiding van de leer ling centraal moeten staan. In 35 regionale werkgroepen zijn christelijke scholen voor lager- en middelbaarberoepsonderwijs en vor mingsinstituten reeds bezig met de voorbereiding van het nieuwe onder wijs. Tel uit ri? winst: DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft nog geen stellige opvatting" over halvering van de scheepsbouw. Hij geeft toe, dat verdere fnkrimping van de scheepsbouw al „onvermijdelijk" is genoemd toen het kabinet in het voorjaar sprak over steun aan scheepsbouw en metaal industrie. Verdere inkrimping betekent: verder dan tot zeven tig procent, zoals de beleidscommissie scheepsbouw heeft aanbevolen. Spaarwinst- biljet met vaste looptijd. Rente tot u stort spaar- termijn rente ontvangt f. 885.81 2 iaar 6v.% f 1.000,- f.4 429.07 2 jaar 6"«% f5 000.- f. 657.08 6 uar 7v.% f 1.000. f. 3.285,38 6 jaar 7v.% f 5.000.- Bij het kabinetsberaad is opgemerkt dat „zich aftekent dat een verdere reductie van de scheepsbouw onver mijdelijk is", antwoordt Van Aarden ne op vragen van het VVD-Kamerlid Joekes. De opmerking komt voor in een nota. die de bewindsman ten be hoeve van het kabinetsberaad dit voorjaar had opgesteld. Van Aarden ne vermeldt in zijn antwoord op d VVD-vragen niet. dat aan die opmer king was toegevoegd: „Vijftig pro- VraUen cent in plaats van zeventig procent." 6 In de beleidscommissie scheepsbouw is de komende weken het belangrijk ste discussiepunt: het openhouden, althans gedeeltelijk, van twee wer ven. De vakbeweging wil niet alleen het behoud van de VDSM in het wa terweggebied. maar ook van een stuk nieuwbouw bij de amsterdamse werf NDSM. 111 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaarvast met een rente van 6Va% of zes jaarvast met een rente van 7'/4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaar- H biljet met M \/m y variabele looptijd. m /IX 'A Kente tot Jv a/ U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: spaar- hoofdsom waardoor totale* lermnn basisrente premie u ontvangt rente 2 jaar f 1.102,50 f. 25. f 1.127,50 6v.% 3 jaar fl 157.63 f 50.- t 1.207,63 6V»% 4 jaar f 1.215,51 f. 85.- f. 1.300.51 6V.% 5 jaar f 1.276.28 f.145. f. 1.421.28 7v«% Van Aardenne heeft het in 't zelfde niet gepubliceerde stuk „onbetaal baar" genoemd dat de grote scheeps bouw in ons land tot zeventig procent wordt teruggebracht. Er moet meer scheepsbouwcapaciteit verdwijnen- .Van Aardenne beaamt dit in zijn antwoord. Hij verwijst daarbij op het eerdere regeringsstandpunt, dat er geldt wordt uitgetrokken voor het behoud van niet meer dan een grote scheepswerf Het PvdA-Kamerlid van der Hek wil nu van de minister weten of het rege ringsstandpunt nog steeds overeind staat, ondanks het overleg dat gaan de is. Van der Hek zal de minister morgen in de Kamer aan de tand voelen over de antwoorden op de schriftelijke Kamervragen. Het PvdA-Kamerid leidt uit die antwoor den af. dat er geen regeringssteun komt voortgedeeltelijk) behoud van twee werven. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2 jaar elk jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtie. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f. 5.000,-. Behalve 5% basisrente kriigt u een premie tot maximaal f. 725,- na 5 iaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-klienien onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9