minder dan in Duitsland jle tekening van een lezer rouw Commentaar ZfxcP'M Vit Ö- (ikingsrecht voor ambtenaren Laatste twaalf maanden nog maar 3,6 procent prijsstijging izinsvoogdij vecht tegen overbelasting HET WEER door Hans do Jong Weerrapporten Koelte komt iWl "I daar praat je niet over harmonisch marty diamant simpel mens ENSDAG 7 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 pjn genoeg redenen te ver- ;n om wat minder strikt te een over het verbod van itenaren om te staken. Er leel wat veranderd sedert L i het jaar van de spoor- staking en de door Abra- i Kuyper bewerkstelligde iging in het wetboek van frecht (Kuypers „worg- waardoor ambtenaren recht van staking werd egd. is moeilijk vandaag nog k en stijf vol te houden, bij voorbeeld het algemeen jö ng meer geschaad wordt het neerleggen van het i c door het personeel van gemeentesecretarie of van groepje wetenschappelij- btenaren en de daarbij irende lectoren en hoogle- n aan een of andere socia- iculteit dan door een sta- I van broodbakkers of brouwers (om een door de nte geïnspireerd voor- te nemen). f veranderingen in het den- agg over deze z^ak krijgen wÊ ddels ook gestalte in de ^Beving. Er is een Europees i) aal Handvest bij ons par- N nt aanhangig (en volgens ïandvest heeft elke werk- het stakingsrecht of u bij de overheid werkt of en particulier bedrijf). De ing heeft als haar voor- en uitgesproken, dat om- 'Ze|ks 1980-1981 ook het wet- van strafrecht op dit zal zijn aangepast, mits dei an wel goede en in de >ntv tijk hanteerbare afspra ken zijn gemaakt voor zulke 1 ar ze n de sta- el, ar >t. TS j aar 5, - dacfj vriefri at vitale diensten als de veilig heid (politie, brandweer, dijk bewaking) en de gezondheids zorg (ziekenhuizen e.d.) Dat overwegende en dat bo vendien nog gevoegd bij de passage in de regeringsverkla ring, waarin voor de proble men op korte termijn goed overleg met de ambtenarenor- ganisaties wordt toegezegd en de typische rechtspositie van de ambtenaar en het trendbe- leid worden onderstreept (een passage, waarover NCBO- voorzitter Wieringa pochte dat de ambtenarenbonden een ste vige vinger in de pap hebben gehad bij de letterlijke formu lering) in die situatie lijkt het niet verstandig dat nu een man als Jan Dutman van ACOP gaat dreigen met kingsacties van ambtenaren, ook al heeft hij het dan nu eufemistisch over „prikac- ties". Een paar weken geleden heeft de meerderheid in de Tweede Kamer zich duidelijk uitge sproken over een procedure om te komen tot een regeling van het stakingsrecht van ambtenaren. Als Dutman plot seling behoefte heeft daar nu reeds met acties die dan nog steeds een onwettig karakter hebben door heen te fiet sen, dan wekt hij de indruk niet alleen buiten-parlemen tair, maar zelfs anti-parlemen tair bezig te zijn. Bovendien valt te vrezen dat hij het zich zelf en zijn leden er op deze manier alleen maar moeilijker op maakt bij de voortgaande discussie over het stakings recht voor ambtenaren. door Johan van Workum DEN HAAG Voor het eerst sinds jaren heeft Nederland de laatste zes maanden minder inflatie dan West-Duitsland. Half april lagen in ons land de prijzen slechts 3.6 procent ho ger dan in april vorig jaar. En als je het „geschoonde" cijfer neemt, bedroeg de inflatie in deze twaalf maanden zelfs maar 2,8 procent. Daarmee heeft het kabinet-Van Agt de eerste buit op economisch gebied al binnen. Zelfs zonder dat het er een vinger naar heeft hoeven uitsteken. Het regeerakkoord van CDA en VVD meldde namelijk als een van de doel stellingen voor de economische poli tiek: „De inflatie verder terugdringen tot het peil van de Bondsrepubliek Duitsland. onze belangrijkste handelspartner". De gunstige cijfers blijken uit een overzicht van de OESO. de economi sche organisatie van 24 westerse lan den. In de periode oktober 1977- maart 1978 waren in Nederland de prijzen gemiddeld 2.7 procent hoger dan in de periode maart 1977-septem- ber 1977. Voor Duitsland is dit cijfer 4.1 procent. Slechts twee van de 24 OESO-landen hadden een gunstiger vergelijkbaar cijfer: Zwitserland (1.0 procent) en Japan (1,7 procent). Het hoogste cijfer is voor Turkije: 77.3 procent inflatie in een half jaar. En kele andere halfjaar-cijfers: Verenig de Staten 6,4 pet. Engeland 6,7, Frankrijk 7,3 en België 4.3. Nu is dit een zwaluw die in zijn eentje nog geen zomer kan maken. Er kun nen seizoeninvloeden zitten in deze halfjaarcijfers. Wanneer je niet alleen kijkt naar de laatste zes maanden, maar je vergelijkt de niveau's van de prijzen tussen april dit jaar en april vorig jaar, dan blijft Duitsland ons toch nog een stapje voor; 3,6 procent (ongeschoond)' bij ons, tegen 2,9 pro cent bij de oosterburen. Toch blijft de snelle daling van de Nederlandse inflatie opmerkelijk. De oorzaak is vooral de voortdurende InfldtiG waardestijging van de gulden in het internationale verkeer. Nederlandss produkten worden daardoor in het buitenland duurder. Daar weten onze exporterende bedrijven van mee te praten. Maar omgekeerd worden bui tenlandse produkten in Nederland goedkoper. Wij kunnen die betalen met guldens, die geleidelijk steeds meer ponden, lires, dollars en pese ta's waard werden. Dit maakte dat de laatste tijd het importpakket van ons land nauwelijks duurder is geworden. Harde gulden Hier ligt wellicht ook de verklaring voor het feit waarom Duitsland, met een nog hardere munt dan onze gul den, toch de inflatie de laatste maan den minder snel zag dalen. Duitsland is minder afhankelijk van import. De Duitsers verbruiken, vergeleken met ons, meer produkten van eigen bo dem en minder buitenlands produkt. Daardoor kon Duitsland voor zijn in flatie minder profiteren van de hard heid van de munt dan Nederland. De snelle daling van de inflatie in Nederland blijkt ook uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Het hoogtepunt van de afgelopen twintig jaar wat betreft de prijsstijging werd bereikt in augustus 1975. Toen lag het prijsniveau 10,7 procent hoger dan in augustus 1974. Bijna elf procent inflatie derhalve in een jaar tijds. Sindsdien is het cijfer gaan zakken. Hieronder volgt een reeks cijfers, („juli '75; 10,5" betekent: in juli 1975 was het niveau van de prijzen 10,5 procent hoger dan in juli 1974.) Steeds minder prijscompensatie nodig. lP^j een onzer verslaggevers pCHT De maatschappelijk. in de voogdij en de gezins lij vinden dat zij te zwaar wor- elast en verlangen van staatsse- ■is Haars (justitie) dat uiterlijk 10 hun taak zal zijn verlicht. chrijft een in Utrecht opgericht lijk actiecomité van voogdij- :rs in brieven aan staatssecreta- aars en de Tweede Kamer. Het zal volgende week donderdag in Den Haag een manifestatie houden om hun eisen kracht bij te zetten. Volgens het comité staat het water de werkers tot aan de lippen. „Wie werkt in de gezinsvoogdij heeft een veertig tal gezinnen onder zijn hoede, terwijl een werker in een voogdijinstelling 38 kinderen begeleidt. Al meer dan tien jaar wordt geadviseerd die norm te verlagen tot aantallen van 33 voor de gezinsvoogdij en dertig voor de voog dij, maar dat is er nog steeds niet van gekomen", aldus het comité. Het vraagt staatssecretaris Haars de nor men uiterlijk in 1980 van kracht te laten worden. Eind vorig jaar werden 22.562 jongens en meisjes vanuit een (gezins)voogdij-instelling begeleid. De voogdij werkers menen dat,zij bij lagere normen beter in staat zijn hun cliënten op te vangen. Behoorlijke hulp kan alleen worden gerealiseerd wanneer de maatschappelijke wer kers hiervoor meer tijd krijgen, aldus het comité. juli aug. sept. okt. nov. jan. nov. dec. '75 '75: '75: '75: '75: '77: '77: '77: jan. '78: febr. '78: maart '78: april '78: 10,5 10,7 10,4 9.9 9,5 7,5 5.2 5,2 4,3 -.8 3,6 dan de deskundigen doorgaans han teren. In het tabelletje leest u dat het prijsniveau in december 1977 5,2 pro cent hoger was dan in december 1976. Maar het Centraal Planbureau meld de in april dat de inflatie in 1977 6,5 procent heeft bedragen. Het planbu reau vergelijkt hier het prijsniveau gedurende heel 1977 gemiddeld met het prijsniveau gedurende heel 1976 gemiddeld. Dat is dus iets anders dan wanneer je het niveau op de laatste dag van het jaar vergelijkt met het niveau van de eerste dag van het jaar. Het cijfer van het planbureau is min der onderhevig aan tijdelijke schom melingen in de inflatie. Het geeft ech ter ook een snelle beweging stij ging of daling in de inflatie ver traagd weer. Dit betekent dat de snelle daling van de inflatie, zoals het tabelletje die laat zien. ook in de prijscompensaties is doorgewerkt, zij het met een vertra ging van drie kwart jaar. Dit blijkt uit onderstaand staatje. (Medio 1976 werd geen automatische prijscom pensatie gegeven vanwege de loon maatregel van de regering.) Prijscompensaties Duitsland kent dan ook geen auto matische prijscompensatie in de CAO's. Juist dankzij die prijscom pensatie kan de onverwacht sterk da lende inflatie in ons land zo snel door werken in dalende loonsverhogingen Lager jan. '75: 3,3 pet juli '75: 5 pet jan. '76: 4,5 pet juli '76: - jan. '77: 2,5 pet juli '77: 3,3 pet jan. '78: 1,9 pet juli '78: 1,1 pet Dit zijn overigens wat andere cijfers Het soort cijfer van het tabelletje wordt evenwel gebruikt voor de half jaarlijkse prijscompensatie in de CAO-lonen. Zo bedraagt op 1 juli voor de meeste werknemers de prijs compensatie 1,1 procent, omdat de prijzen in april (het laatste cijfer dat de loonadministraties nog kunnen verwerken voor juli) 1,1 procent hoger waren dan in oktober 1977. Al met al zullen in december de CAO- lonen 3,6 procent hoger liggen dan in december jongstleden. Dat is voor Nederlandse begrippen een opmerke lijk laag cijfer. Het is bijvoorbeeld nauwelijks meer dan de helft van West-Duitsland, waar de contractlo nen dit jaar stijgen met 6,5 a 7 pro cent. Dit doet verwachten dat ook in de naaste toekomst de inflatie bij ons geringer kan zijn dan bij de ooster buren. Als bij ons, net als in Duitsland. In het begin van het jaar de loonsverho ging voor het gehele Jaar zou worden vastgesteld, dan zou er ongetwijfeld ook bij ons een veel hogere loonstij ging dan 3,6 procent uit de bus zijn gekomen. Want eind vorig jaar werd nog allerminst verwacht dat de infla tie zo snel zou afnemen als ze nu heeft gedaan. „De prijscompensatie is daarom een zegenrijke zaak voor de inflatiebestrijding," zei CNV-bestuur- der drs Terpstra terecht. Achteraf is het voor de strijd tegen de inflatie een goede zaak geweest dat de werkgevers begin vorig jaar de stakingen verloren. De werkgevers wilden toen. wijzend op het „goede" voorbeeld van Duitsland, de automa tische prijscompensatie afschaffen. Dat leidde tot de omvangrijke stakin gen. Net zo min als enig ander konden de werkgevers toen weten dat binnen anderhalf jaar de inflatie zo rap zou afnemen. skeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, msterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een lekenbon. En zo is er gisteren in het noord oosten weer eens geschiedenis gemaakt. Trots die mensen daarals een pauw! Ten Post boekte dan ook de hoogste tem peratuur van 28 graden, Zuid- horn 28',6 en Uithuizermeeden 29 graden: hoger dan waar ook in Nederland. Als reactie volgde er onweer: Emmen kreeg een bui van 15 mm in een half uur tijd (hagel als capucijners), Ten Post 15 mm in twaalf minuten („dat ging te hard"). Vooral 's middags voelde het zeer drukkend aan. als gevolg van het vrij hoge vochtgehalte van de lucht. De gezichten van veel mensen stonden dan ook op" „onweerDat is er geweest en uiteraard niet alleen in het noordoosten. Ook Noord-Hol land en midden Nederland de den mee. In sommige regio's be gon de overgang naar koeler weer doodgewoon met lichte regen. De lastige vraag die ze een weer man op de morgen van zo n wis selvallige dag kunnen stellen is zoals gisteren gebeurde. Kunnen we vanavond een tuinfeest hou den? Komt er in mijn woon plaats ook regen en onweer, want we zijn aan het hooien In zo'n geval lég je maar weer eens voor de zoveelste keer uit dat het ondoenlijk is vooruit te zeggen waar zich buien zullen voordoen. Wel was 's morgens al waarschijnlijk dat de nattigheid een breder front zou gaan be strijken dan afgelopen zondag. Ondanks het langzaam in noord- noordoostelijke richting over ons land schuiven van een kou front zal de koele lucht zegevie ren. De weerkaarten voor ko mende donderdag betekenen een vrij duidelijke westachtige circulatie tussen het zich ver sterkende Azoren-hogedrukge- bied (1037 millibar) en een de pressie boven zuid-Scandinavië tussen (995 millibar). Er zijn stromingslijnen vanaf IJsland naar Schotland en de Noordzee maar ook van het mid den van de oceaan naar Ierland en Engeland. Als dat maar niet uitdraait op schapenscheerders kou of zo u wilt de Europese Moeson Op dit ogenblik ligt West-Europa onder een brede trog (uitzakking) van lage druk, die zich langzaam naar het oos ten verschuift. De temperatuur op 5000 meter hoogte ten noor den van Schotland is minus 17 graden, ten westen van de Britse eilanden minus 11 tot minus 12 graden en dat is niet zo laag. Hopenlijk valt het met die kou- inval mee. Zoals beloofd het vervolg van het relaas over de buitengewoon warme zon van 1793. De blade ren van de kastanjeboom, de no- teboom, de kersenboom, de kamperfoelie, de wijnstok, de aalbessestruik waren verbrand. Het fruit, onder andere de appel, toonde in Frankrijk duidelijke tekens van „brandwonden". De schaarste aan goederen kwam tot uiting in de buitensporige prijzen. De uitgedroogde en ge barsten aarde kon niet meer be werkt worden, door ploeg of schop. Op 1 september waren de bomen van het Koninklijke Paleis bijna ontdaan van hun bladeren; 150 bomen waren volledig zonder blad De droogte en warmte had de schorsen doen splijten en het merendeel der takken bleek dood te zijn. In Bourgogne be gon de wijnoogst op 23 septem ber. De wijn was overvloedig maar de kwaliteit middelmatig. In dit gebied waren koude re gens gevallen, die de kwaliteit nadelig hadden beïnvloed. In Toulouse was de maïsoogst vol ledig mislukt. 1793 was in Frank rijk een jaar waarin armoede troef was. tVX. "HL/ Amsterdam regenbul 21 De Bilt regenbul 22 Deelcn zw bew. 25 Eelde geh. bew 26 Eindhoven zw bew. 26 Den Helder mist 18 Rotterdam regenbui 19 Twente zw bew 27 Vllssingen geh bew 17 Zd Limburg zw bew 27 Aberdeen half bew 18 Athene 26 Barcelona hall bew 23 "Berlijn huil bew 28 Bordeaux regen 18 Brussel licht bew 24 Frankfort zw. bew 29 Oenfrve zw bew 25 Helsinki onbew. 23 Innsbruck zw. bew 29 Klagenfurt onweer 26 Kopenhagen Lissabon onbew 24 regenbui 17 Locarno zw bew 25 Londen zw bew. 20 Luxemburg licht bew 27 Madrid wolkbreuk 45 Malaga licht bew 28 Mallorca geh bew 23 Munchen iicht bew 26 Nice zw bew 22 Oslo zw bew 17 Parijs zw bew. 20 Rome licht bew 25 Split onbew 26 Stockholm licht bew. 26 Wenen licht bew 25 Zünch hall bew 27 Casa Blanca geh bew 18 Istanbul onbew. 22 Tunis onbew 28 HOOGWATER OONDEROAO 8 JUNI VII» singen -1 22-16 44 Hanngvlietsluizen 4.39-17.03. Rotterdam 6 36-18 47. 8chcvenin gen 5 38 18 00, IJmulden 6.12-18 34, Den Hel der 10.15-22.37. Hurltngen 0.27-12.36. Delfzijl 2.26-14 34 De komende maanden zult u ze regelmatig in de krant in week en maandbladen en op de televi sie. aantreffen: advertenties met kinderen in het middelpunt. Mis handelde. althans bezeerde, ge wonde kinderen, die waarschijn lijk mishandeld zijn. Kinderen, aan wie je het niet eens zo gauw merkt als ze echt mishandeld zijn. Die tegenover de buitenwe reld liever een ongelukje verzin nen dan de waarheid te vertellen. Net zoals wij allemaal liever niet over zulke dingen praten. Zoiets hoort niet in een beschaafd land thuis, dus steek je je kop in het zand, zodat je er niets van ziet. Maar kindermishandeling be staat wel degelijk. Ook in Neder land. Duizenden kinderen wor den hier door hun eigen ouders mishandeld, en nog altijd zo'n vijftienhonderd van de ernstigste gevallen worden ook aangege ven. De rest. daar weet de buurt misschien wel van. maar die komt nooit boven water. In de meeste gevallen wordt kinder mishandeling doodgezwegen. En waar niet over gepraat wordt, daar kan ook niets aan gedaan worden, terwijl het in dit geval juist zo dringend nodig is. Terwil- le van die kinderen én terwille van hun ouders. Kinderen en ou ders, die niet alleen in sociaal zwakke milieus voorkomen. Je vindt ze in alle milieus, van arm tot rijk, van eenvoudig tot ont wikkeld. Die advertenties vormen samen een nieuwe campagne van de SIRE. de Stichting Ideële Recla me. Die hoopt door die adverten ties het probleem bespreekbaar te maken, het verschijnsel kin dermishandeling uit de taboe sfeer te halen en duidelijk te ma ken, dat het in wezen de ouders van mishandelende kinderen zijn die geholpen moeten worden. Want zijn zulke ouders de mon sters, waarvoor ze worden aange zien? „Zeer zeker niet", zegt SIRE. „Wel mensen die dringend hulp behoeven. Hulp bij het op lossen van problemen die ze zelf niet aankunnen. Want juist die problemen zijn er in negen van de tien keer de oorzaak van. dat binnen een gezin kindermishan deling ontstaat". Misschien be seffen die ouders dat zelf ook best, maar ze weten heel goed hoe de buitenwereld over hen denkt. Daarom zullen ze er maar moeilijk toe komen om uit eigen beweging bij iemand om hulp aan te kloppen. Met z'n allen kunnen we er heel goed iets aan doen, meent SIRE. Door niet langer onze ogen te sluiten voor kindermishandeling, maar door het te signaleren, het te ontdoen van allerlei vooroor delen. Door er in alle redelijkheid over te praten. Wat de stichting beslist niet wil, is een ongecon troleerde heksenjacht ontkete nen. Elke tik die wordt uitge deeld. kun je nog geen kindermis handeling noemen. In elk gezin valt wel eens een klap. Maar als een kind erg vaak beschadigd rondloopt, wordt dat wat anders. Zoals in veel van die advertenties met gewonde kinderen staat: „Misschien is Menno (of Emmie, of Erik-Jan of nog een van de andere Engelse kinderen die in de advertenties zijn afgebeeld) wel een jongetje/meisje dat op vallend vaak wat gekneusd door het leven gaat. En steeds een gave smoes bij de hand heeft om de pech te verklaren. Is het wel pech? Of zijn het wellicht de ou ders?" Wie zo'n kind in de eigen omgeving kent. hoeft er niet de ouders op aan te spreken. In elke advertentie staan de adressen van de tien bureaus van vertrou wensartsen in ons land en van de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling. Wie er van overtuigd is dat er iets goed mis is in een gezin dat hij kent. kan met een van die adressen contact opnemen. Niet om iets te verklik ken, maar om kinderen én ouders te helpen. „Van de trap gevallen," zegt Men no. Of is hij misschien het slach toffer van kindermishandeling? Een deel van de tekst onder de foto van een gewond kind, zoals die de komende maanden in dagbladen te lezen zal zijn. Voor alle voor beeld-gewonden zijn overigens Engelse kinderen genomen, uiter aard om te vermijden dat iemand zo'n kind uit de eigen omgeving meent te kennen. Leonie van Bladel maakster van NOS-radioprogramma's en wat t.v. betreft, presentatrice van het IKON-magazine Kenmerk is niet wat je noemt, een fervent feministe. Wel. vindt Studio, een erg bewuste vrouw. Leonie zegt in dit blad over vrouwen: „Vooral in ontwikkelingslanden vind ik vrouwen een enorme kracht heb ben. Alleen al het overleven van die dagelijkse moeilijkheden. Ik heb in de Derde Wereld veel vrou wen op hoge posten gezien, waar van ik het leuk vond dat ze een grote Intelligentie tentoonspreid den, maar tegelijkertijd gewoon 'lekkere vrouwen' bleven. Onze westerse vrouwen hebben dat niet meer bij elkaar: ze zijn dik wijls óf het een. óf het ander, en missen dan helaas het harmoni sche evenwicht, dat ik in die vrouwen van de Derde Wereld zo bewonder en benijd." vervolgens in het diepste geheim verkocht aan een diamantslijpe rij in de stad. Een opmerkelijke vondst, zeggen kenners, niet al leen door het gewicht 70. 78 gram maar vooral door zijn kleur en uitstekende kwaliteit. Een record is deze „premier" ove rigens niet: de allergrootste dia mant tot nog toe werd al in 1905 gedolven, ook in een Zuidafri- kaanse mijn, de Premiermijn. Dat was de beroemde Cullinan- diamant. niet minder dan 621,20 gram zwaar. De staat Transvaal kocht 'm voor het toen duizeling wekkende bedrag van 125.000 pond sterling, en bood de steen aan koning Edward VII van En geland aan. De gebroeders As- scher in Amsterdam hebben de steen toen gekloofd en geslepen, en de resultaten van dit Amster damse staaltje van vakman schap maken nu nog deel uit van de Britse kroonjuwelen. Misschien is de „Premier Rose" na bewerking wel dertig miljoen waard, meent een dagblad in het Zuidafrikaanse Johannesburg. Die „premier" is een forse dia mant die. naar nu pas bekend is gemaakt, een maand of twee ge leden in de „De Beers"-mijnen bij Johannesburg is gevonden en T.v.- en filmkomiek Marty Feld- man blijft een bezienswaardig heid. Ook thuis worden hij en zijn familie dag in dag uit begluurd door horden nieuwsgierigen in autobussen en Marty kreeg daar althans volgens hetvblad Mix op een gegeven moment schoon genoeg van. Roem is leuk, maar niet altijd, en dus timmerde de ster een wankel stalletje in' elkaar, en zette dat voor de deur met een bordje „limonade één gulden' Weliswaar komen de fans nog steeds in drommen, maar „zo haal ik er tenminste nog wat uit", zegt Marty. en bo vendien komen ze nu niet verder meer dan die limonadetent. „Ik heb geen boodschap voor de wereld, ik loop ook niet achter een spandoek, maar ik heb wel mijn principes en daarmee valt niet te marchanderen." zegt ra dio- (Muzikaal onthaal) en televi sie- (Wie van de drie?) gastheer Herman Emmink in Televlzier Zo heeft hij jaren geleden een tournee van vier maanden (als zanger) door Zuid-Afrika afgesla gen, omdat hij er alleen voor blanken zou mogen optreden, en ook zijn medewerking ingetrok ken als presentator van een schlagerfestival, omdat de orga nisator antisemitische opmerkin gen maakte. Beide keren kostte dat hem natuurlijk een hoop geld, maar „ik heb er wel een zuiver geweten aan overgehou den". Over zijn programma's zegt hij: „Ik wil een groot publiek amuseren. Ik ben er niet om de mensen te schokken of met harde vragen af te laten gaan Dat is mijn stijl niet. Ik heb geen be hoefte aan de Grote Boodschap en ook niet aan een quasi moder ne stijl Ik maak misschien simpele programma's en ben waarschijnlijk een simpel mens

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5