Kamer achter hoofdlijnen van nieuwe huurwetgeving 'opvang' Publiek helpt voor katten te vinden Ook in onderwijs vrouwen eerst eruit evoluon -r- 23 83 300 'Lanser is gewiekst onderhandelaar' OPROEP Maak morgen eens bliksem IWD dient wijzigingsvoorstellen in )en Uyl wil zekerheid Burgemeester Oude Pekela ineens weg Initiatief-ontwerp Wim Kok over collega van CNV: Meer financiële armslag... Voor die kleurentelevisie, bijvoorbeeld. ennia Konstant Krediet Snel geld zodra u 't nodig hebt. Dodelijk ongeval Rita Bestaande regels voor mannenwereld ontworpen WOENSDAG 7 JUNI 197B TROUW/KWARTET fan onze parlementsredactie J)EN HAAG De nieuwe huurwetgeving krijgt op de hoofdpunten steun van een meerder- eid van de Tweede Kamer. De oppositiefracties PvdA en D'66 en de grootste regeringsfractie i DA steunden de hoofdpunten van het wetsontwerp. De andere regeringsfractie, die van de fVD, nam afstand van enkele hoofdlijnen van de nieuwe huurwetsontwerpen. 'j66 |e WD-fractie diepde gisteren bij De Beer liet namens de WD door schemert dat indien zijn voorstellen niet worden aangenomen, de WD- fractie tegen ontwerp van de „eigen" regering zal stemmen lirikt begin van het Kamerdebat over W fht huurwetten een aantal wijzigings at Jgorstellen in, die de kern van het aj, ntwerp raken, maar .die naar het ch laat aanzien geen meerderheid in p Kamer zullen krijgen. De CDA ictie besloot namelijk de hoofdlij pn van het wetsontwerp te accepte i e n. en dus de amendementen van de pUl ialitiepartner WD niet mee te on- ^teunen. wetsontwerpen voor het nieuwe n2jiurregiem werden onder het kabi pt Den Uyl door de toenmalige aatssecretaris Van Dam ingediend >td et huidige kabinet liet dit voorjaar tje eten de wetsontwerpen voor zijn ^kening te zullen nemen grxitt wetsontwerp vooreiet in een blij- ig nde invloed van de overheid in de eri erhouding tussen huurders en ver- lurders. In een huurprijs die wordt )stgesteld naar gelang de kwaliteit opfen de woning en in een overeichtelij iet wetgeving van de tientallen huur én gelingen waarin thans alleen nog og uitstek deskundigen enig inzicht de foben. Bovendien heft het wetsont ten erp de huidige toestand van gelibe aat liseerde en niet geliberaliseerde ge- hcn (den op, het geografisch verschil n gebieden waar de overheid wel ndfi waar de overheid geen zeggen- ap heeft over de huren. t't destructief' k-staatssecretaris Van Dam noem renjt namens de PvdA-fractie de wijzi igsvoorstellen die de WD-er De per had ingediend „destructief", en t Tonderstelde dat deze voortkwa ma sn uit „aartsconservatisme". Als de jorstellen van De Beer worden aan- va® nomen, zal de PvdA met pijn in het rt tegen de wetsontwerpen stem en, en zal de strijd over het huur- ljsbeleid weer in alle hevigheid los- rsten zo kondigde Van Dam aan. heli 111e De wijzigingen van de VVD beogen vooral weer de mogelijkheid open te houden gebieden aan te wijzen waar de huurprijs tussen huurder en ver huurder vrij wordt vastgesteld (geli beraliseerde gebieden). Verder wil de VVD het oude huurharmonisatiesys- teem in de wet vastleggen. CDA- woordvoerder ir. P. A. M. CorneliSoen hield zowel PvdA als WD voor dat zij eigenlijk niet om de nieuwe huurwet geving heenkunnen. Aan het adres van de PvdA zei hij dat ingrijpende wijziging een alsnog afwijzen van het huurprijzenbeleid van het kabinet Den Uyl zou zijn. Tot ingrijpende wijzigingsvoorstellen van de kant van de PvdA kwam het echter niet. al ging het in de gister- oechtend gehouden fractievergade ring daarover nog wel hard tegen hard tussen Van Dam en Kombrink. Tegen de WD zei Cornelissen dat verwerpen van het wetsontwerp te vens het verwerpen van een belang rijk onderdeel van het beleid van het kabinet-Van Agt zou betekenen. Huurverhoging Al bleken PvdA en CDA het op de hoofdpunten van het wetsontwerp met elkaar eens te zijn, op onderdelen deden zich ook tegenstellingen voor. Een belangrijk punt daarbij is de hoogte van de jaarlijkse huurverho ging. Het CDA wil het in het ontwerp genoemde percentage van zeven voorlopig gewoon laten staan („maar het is voor ons niet heilig"), de PvdA wil het nu al in vijf procent veran deren. Van Dam wees erop dat toen het wetsontwerp door hem werd gemaakt de inflatie nog tien procent beliep, en hij noemde het inconsequent dat staatssecretaris Brokx nu bij een veel lager percentage van inflatie nog steeds die zeven procent in zijn wets ontwerp handhaaft. Wel eens zijn PvdA en CDA het over het doen in gaan van de jaarlijkse huurverhoging op 1 juli, inplaats van 1 april, zoals staatssecretaris Brokx nog altijd ver dedigt. Tot het uitstellen van de huurverhoging diende Cornelissen een amendement in. Kritiek WD-woordvoerder De Beer zette zich in heftige bewoordingen af tegen het wetsontwerp. Hij vond dat het kabinet „het kind met het badwater weggooit", door de geliberaliseerde gebieden wat betreft de huren weer onder overheidsinvloed te plaatsen. Hij wees zowel principieel (overheid is geen albedil) als praktisch (veel onnodige kosten en moeite) van de hand. Ir. Cornelissen daarentegen juichte het toe dat er nu één algemeen gel dend huurregime voor het hele land komt, dat de huurprijs zoals het CDA altijd gewild heeft zo goed mogelijk zal aansluiten bij de kwaliteit van de woning, en stelde tevens als uitgangs punt dat er een rechtvaardige verde ling moet komen tussen de rechten en plichten van huurders en verhuur ders zonder onnodige overheidsbe moeienis. Op een punt wenste hij het evenwicht tussen huurder en ver huurder nog ten gunste van de huur der bij te stellen. Cornelissen sugge reerde namelijk om niet de huurder, maar de verhuurder te verplichten het initiatief te nemen tot een proce dure bij de kantonrechter als de huurder niet met een ontruiming instemt. k De fractie van D'66 kon instemmen met de hoofdlijnen van de nieuwe huurwetgeving. erleg tussen PvdA-woordvoerder Van Dam (links; en zijn fractiegenoten Kombrink lidden) en Den Uyl. raniumlevering an onze parlementsredactie omdat nog overleg met de bevriende EN HAAG - Oppositieleider Den fracties in de Tweede Kamer nodig is. fyl wil van premier Van Agt nog- Den Uyl zei gisteren helemaal geen n b aals de toezegging dat de regering bezwaar te hebben tegen overleg van aël en definitief besluit over de leve het kabinet «met de bevriende frac- -A ng van verrijkt uranium zal nemen ties, als dat maar onverlet laat de '1 rorens de Tweede Kamer het laat- toezegging van minister Van der -r" t woord te hebben gegeven Klaauw van Buitenlandse Zaken van tui 9 maart jl„ dat de Tweede Kamer het it heeft Den Uyl gisteren in de laatste woord zal hebben in de Uren- »eede Kamer gevraagd naar aan co-affaire, en dat de beslissing waar 5 eiding van mededelingen van pre- het kabinet voor staat niets anders iel Ier Van Agt maandag, dat de rege- zal zijn dan slechts een nadere stand- in, Jgsbeslissing over de omstreden puntbepaling die aan de Tweede Ka- r E iak nog even op zich laat wachten, mer zal worden voorgelegd. r Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De Vlaardingse actie om zwerfkatten te vangen heeft nauwelijks katten opgeleverd, maar wel een mentaliteitsverandering bij het publiek. Volgens het Dierentehuis Nieuwe Waterweg, dat thans aanzienlijk meer katten herbergt dan vóór de actie, brengt het Vlaardingse publiek nu zelf zwerfkatjes naar het tehuis. De dierenarts A. W. Slikkerveer, met wie de gemeente Vlaardingen een overeenkomst had aangegaan voor het afmaken van zieke en agressieve zwerfkatten, zal dezer dagen een rapport over zijn bevin dingen uitbrengen aan het gemeen tebestuur. De in januari begonnen vangactie is praktisch beëindigd. In afwachting van het rapport van dokter Slikkerveer kan de gemeen te nog niets zeggen over de resul taten. Volgens een woordvoerder van Die rentehuis Nieuwe Waterweg, dat de gezonde zwerfkatten moest opvan gen en een tehuis moest zien te vinden, is er nauwelijks een kat gedood. Ook zouden er geen acht duizend zwerfkatten in Vlaardingen rondzwerven, zoals werd aangekon digd toen op 6 oktober vorig jaar werd besloten het zwerfkattenpro- bleem aan te pakken. Begin dit jaar ontstond er nogal wat verwarring rondom de actie, die bij dierenvrienden in den lande de in druk had gewekt dat veel katten zouden worden afgemaakt. Volgens het Dierentehuis Nieuwe Waterweg is het nooit de bedoeling geweest gezonde katten te doden, maar een opvang voor de dieren te vinden. De Nijmeegse aannemer J. W. M. F. In den Bosch dreigde zelfs de ge meente Vlaardingen een proces te zullen aandoen, maar maakte die bedreiging niet waar. Hij zegt nu: „De Vlaardingers hebben niet ge daan wat ze toen van plan waren. Daarom vind ik de uitwerking van mijn actie geslaagd en was het ook niet nodig de zaak gerechtelijk te benaderen. Ik was tegen het vangen èn afmaken van de katten." Het Vlaardingse dierentehuis is te vreden over de houding van het publiek ten opzichte van het achter laten van katten door mensen die met vakantie gaan. „Wij krijgen nu tips als mensen hun kat de deur uitzetten of als er ergens een zwerf kat zit. Wij krijgen dan ook een stijgend aantal katten aange boden." OUDE PEKELA (ANP) Burge meester Sake van der Ploeg van Oude Pekela heeft deze week zeer plotseling zijn woning in die plaats verlaten. Maandag kwam een ver huiswagen voorrijden waarin het grootste deel van de inboedel van het echtpaar Van der Ploeg werd opgesla gen. Dirct nadat de verhuiswagen vertrokken was reden ook Sake van der Ploeg en zijn vrouw weg. De reden van het plotselinge vertrek is waarschijnlijk geweest dat vorige week voor de zoveelste keer een onbe kende een steen door een van de ramen van de burgemeesterswoning had geworpen. Het echtpaar Van der Ploeg was overigens al van plan in september naar Drachten te verhui zen. wanneer daar voor hen een nieu we woning gereed zou zijn. De heer en mevrouw Van der Ploeg verblijven nu waarschijnlijk op een camping. Burgemeester Van der Ploeg, ook be kend als vakbondsleider en tweede kamerlid voor de PvdA. was sinds september 1977 al niet meer werk zaam als burgemeester. Hij was met ziekteverlof. In de tijd dat Sake van der Ploeg nog wel actief burgemeester was raakte hij in de Pekelder raad enige malen in ernstige conflicten betrokken. (ADVERTENTIE) Het Medisch Komitee Angola heeft 2 maan den geleden een mobiele kliniek verzonden naar de SWAPO in Angola. Tildens het bezoek dat twee vertegenwoordi gers van het Medisch Komitee Angola on langs aan Zuidelijk Afrika brachten, verna men zij van de SWAPO dat deze mobiele kliniek vernietigd is tijdens de misdadige aanval van Zuid-Afrika op het vluchtelingen kamp Cassinga GIRO MEDISCH KOMITEE ANGOLA, Lauriergracht 116. Amsterdam. De mobiele unit vertegenwoordigt een waar de van 75 000. een bedrag dat opgebracht werd door onze donateurs. De behoefte van de SWAPO aan een dergeli|ke unit blijft onverminderd bestaan. Wij roepen allen die sympathiseren met de vrijheidsstrijd in Zuidelijk Afrika op. geld te storten voor de aanschaf van een nieuwe mobiele kliniek voor de SWAPO Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT „Jan Lanser is een bekwaam collega, die gemotiveerd en met grote inzet leiding heeft gegeven aan het CNV. Hij is een gewiekst onderhandelaar, die met grote trefzekerheid tussenvoorstellen weet te lanceren om de kloof tussen werkgevers en vakbeweging aanmerkelijk te verklei nen en die hemzelf en het CNV een imago van redelijkheid verschaffen. Zijn (te) nadrukkelijke voorkeur voor het harmo niemodel breekt hem ook wel eens op". Vervolg van pagina 1 BAARLE-NASSAU (ANPI De 64- jarige A. P. Seeuws uit Baarle-Nassau is gistermorgen bij een verkeersonge val in zijn woonplaats om bet leven gekomen. met name voor het bijzonder onder wijs. vastgelegd in artikel 203 van de grondwet wordt aangetast. Allereerst niet, aldus de eerste onder- In het initiatief-wetsontwerp wordt tekenaar van het wetsontwerp, oud- ook de bestuurssamenstelling van de minister Van Kemenade, omdat ook besturen bij het bijzonder onderwijs vroeger de wetgever reeds verschil- nader geregeld. Volgens de PvdA- lende medezeggenschapsregelingen fractie moeten de statuten van de in het onderwijs heeft ingevoerd, zo- bijzondere scholen erin voorzien dat als de WUB, en voorts omdat de vrij- minimaal één en maximaal een derde heid van de bij het onderwijs betrok- van de bestuursleden door het perso- kenen er juist alleen maai1 door wordt neel gekozen worden, tenminste een vergroot, derde door de ouders en als het on derwijs aan volwassen leerlingen of „Het is in dit kader wel zo dat de HBO betreft, minimaal een derde vrijheid van onderwijs een bredere door de leerlingen zelf. definitie behoeft dan het „de school TV J A 4, 1 J 4 aan de ouders", zoals dat in 1878 in De PvdA-fractie vindt niet, dat met het volkspetitionnement werd geuit," dit alles de vrijheid van onderwijs, aldus Van Kemenade. ADVERTENTIE Of welk doel dan ook, Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vriistellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling' u niet gelegen komt. Vraag uw verzekeringsadviseur over het Ennia Konstant Krediet Hij regelt het vliegensvlug. Zo oordeelt FNV-vooreitter Wim Kok over Jan Lanser, die op 12 juni af scheid neemt als voorzitter van het CNV. Samen met anderen vertelt Kok in het CNV-blad „De Gids" hoe hij tegen de vertrekkende man aan kijkt. Voorzitter Wim Spit van het NKV zegt het zo: „Jan Lanser waardeer ik als vakbondsbestuurder om zijn ge degen kennis van zaken. In eigen kring is zijn gezag groot, zoniet en omstreden, naar mijn indruk. Lanser is een man met diplomatieke gaven, die de balanceerkunst tot het uiterste tracht toe te passen en die zijn eigen voor anderen niet altijd even dui delijke lijn volgde en zo lang moge lijk vasthield. Dat je ook wel eens naast het lijntje terechtkomt en het vangnet je moet redden mag geen wonder heten. Lanser was geen man van grote openheid, daarom was het niet gemakkelijk vertrouwelijk te zijn." Niet hard VNO-vooreitter Chr. van Veen schetst Lanser als de man, die harde conflic ten probeerde te vermijden en die in vastgelopen situaties naar oplossin gen zocht. „Een pittige onderhande laar, een hoeksteen in het overleg." Voor de vooreitter van de christelijke werkgeverscentrale NCW, ir. J. de Wit, is Lanser vooral de man die in woord en geschrift de christelijk soci ale beweging heeft verdiept en er concreet gestalte aan heeft gegeven. „Niet revolutionair, wel radicaal, steeds realistisch." „Evenwicht" Wim Aantjes. vooreitter van de CDA- fractie in de Tweede Kamer, te- schouwt Lanser als „de vleesgewor den representatie van overleg en sa menwerking". In de politiek is Lanser er volgens hem in geslaagd, „zowel in de ARP als in het CDA een goed evenwicht te vinden tussen niet al te nadrukkelijk op de voorgrond treden en zich niet al te sterk vereenzelvigen met de christelijke politiek en de par tij van zijn keuze". De uit het CNV afkomstige staatsse cretaris van sociale zaken. L. de Graaf, meent dat „de koele en be dachtzame afwachtende houding" van Lanser plaats zal maken voor een vermoedelijk emotioneler en directer reageren van zijn opvolger Harm van der Meulen. Volgens minister Albeda van sociale zaken tenslotte schrok Lanser niet terug voor radicale stand punten, maar het ging hem altijd om bezonnen radicaliteit, gekenmerkt door kennis van zaken en een diepe bewogenheid met gewone mensen in hun dagelijks werk. ZUIDWOLDE (ANP) In Zuidwolde is gistermorgen de 53-jarige Hendrik Kuiper uit die plaats bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. De politie vermoedt dat het slachtoffer achter het stuur onwel is geworden waarna hij tegen een boom is gereden. We kunnen vader en moedertje spelen, maar dan zonder ouders." ADVERTENTIE aé jii In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. Direct aan da Rondweg In EUdhoven. Open: maandag i/m vrijdag van 0 30 - 17.30 u; zaterdag 10 00 - 17,00 u' zon- en feestdagen 12.00 - 17.00 u. Ie Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten Ook voordelige NS-altractiet Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het algemene beeld, dat de werkloosheid onder vrouwen veel sneller stijgt dan onder mannen, blijkt ook voor het onderwijs te kloppen. Ook hier lopen vrouwen eerder het gevaar te moeten afvloeien bij inkrimping van het aantal leerkrachten bij een school. Dat komt dan niet door de willekeur van de meestal mannelijke schoolbestuurders (hoewel Volgorde soms wel), maar gewoon doordat de bestaande regels zo zijn, dat vrouwen eerder ontslagen moeten worden dan mannen. De recente moeilijkheden in Leeuwarden waar een paar getrouwde onderwijzeressen geen vaste aanstel ling kregen, bewijzen dit. duidelijk, dat vrouwen eerder het gevaar lopen ontslagen te worden dan mannen. of er bestaat een regel, dat tijdelijke krachten als eersten het veld moeten ruimen bij inkrimping van personeel óf, zoals op het ogenblik bij het Katholiek onderwijs nog het geval is, er is een regel, die voorschrijft dat getrouwde vrouwen, die geen kostwinner zijn. als eersten ontslagen moeten worden. Dat tijdelijke krachten eerder ontslagen moeten worden dan mensen met een vaste aan stelling, mag wel redelijk klin ken; in de praktijk kan deze regel heel onredelijk uitpak ken omdat zeer veel part-time onderwijskrachten geen vas te aanstelling krijgen, hoe lang ze ook al werkzaam zijn in deze sector. En aangezien de part-timers in het onder wijs voor meer dan 80 procent uit vrouwen bestaan, is het duidelijk dat dus ook hier de vrouwen weer vaker de dupe worden dan de mannen Tot nu toe was het zo. dat de schoolbesturen (de werkge vers in de onderwijswereld) geen vaste aanstelling hoef den te geven aan hun part time krachten, omdat zij heel makkelijk ontheffing konden krijgen van het wettelijke voorschrift, dat geen enkele onderwijzer of onderwijzeres langer dan een jaar in tijdelij ke dienst mag zijn. In december 1977 heeft het ministerie van onderwijs een brief verstuurd aan alle werk nemers- en werkgeversorgani saties in de onderwijswereld (de onderwijsvakbonden en de bonden van de schoolbe sturen), waarin benadrukt werd dat niemand langer dan een jaar in tijdelijke dienst mag zijn in het onderwijs, of het nu gaat om full-timers of om part-timers. Deze brief van het ministerie, die bedoeld was om meer part-timers aan een vaste aan stelling te helpen, heeft in de meeste gevallen helaas een averechtse uitwerking gehad. Toen de schoolbesturen bij hun part-timers, na een jaar proeftijd, voor de keuze kwa men te staan: óf in vaste dienst nemen óf helemaal niet nemen, werd het helaas vaak het laatste: de part-timers gingen er helemaal uit. Bij en kele katholieke scholen in Den Haag loste men het pro bleem van de part-timers weer anders op: daar raadde men deze groep onderwijskrachten aan elk jaar óp een andere schoot te gaan werken, waar door zij weliswaar steeds geen vast dienstverband kregen, maar tenminste wel een baan hadden. Wanneer men de regelingen van de verschillende onder wijsvakbonden op het gebied van afvloeiing bekijkt, is het Bij de ABOP (de Algemene Bond van Onderwijs Perso neel) heeft men de volgende afvloeiingsvoorschriften), eerst de tijdelijke krachten (part-timers), ten tweede eventuele vrijwilligers en ten derde de mensen met het kleinst aantal dienstjaren. Principieel bestaat er dus geen verschil tussen man en vrouw of kostwinner en niet- kostwinner, maar in de prak tijk lopen de vrouwen meer gevaar dan de mannen, omdat zij veelal part-timers zijn. Bij de Katholieke Onderwij zers Vereniging (de KOV) heeft men op het ogenblik nog de regeling, dat eerst eventue le vrijwilligers verdwijnen, dan de gehuwde vrouwen voorzover zij geen kostwinner zijn, ten derde de ongehuw- den beneden de 40 jaar (tenzij zij kostwinner zijn) en ten vierde de overigen, waarbij al tijd de mensen met de kortste diensttijd eerder ontslagen worden dan de mensen met meer dienstjaren. Per 1 augustus komt er een nieuwe regeling. Deze geldt trouwens alleen voor perso neelsleden. die né die datum in dienst treden; de anderen blijven gewoon onder hun oude arbeidsovereenkomst vallen, tenzij men met het schoolbestuur tot overeen stemming komt om over te stappen op de nieuwe akte van benoeming. In de nieuwe regeling gaan ook weer de eventuele vrijwilligers er het eerst uit, daarna de nlet-kost- winners en daarna de overi gen, bij wie de diensttijd wee.- doorslaggevend is. Onder niet-kostwinners worden ver staan alle getrouwde mannen of vrouwen wier partner meer verdient dan 2170 gulden bru to per maand (zijnde het sala ris. dat een 23-jarige volledig bevoegde onderwijzer op het ogenblik verdient). Fout Ook deze regeling, die er op het eerste gezicht aanzienlijk minder discriminerend uitziet dan die waarvoor zij in de plaats is gekomen, zal toch weer tot gevolg hebben, dat getrouwde vrouwen eerder kans lopen ontslagen te wor den dan de mannen. Want welke getrouwdw onderwijze res heeft een man, die minder verdient dan bruto 2170 gul den per maand? In tegenstel ling tot de mannen, die veel vaker een vrouw met een laag inkomen hebben. Bij de KOV ziet men de praktische conse quentie van deze regel wel. „maar dat komt omdat er een fout ln de maatschappelijke structuur zit, waardoor vrou wen in doorsnee minder ver dienen dan mannen; daar kunnen wij als onderwljswe-, reld toch niets aan doen. bij ons verdienen mannen en vrouwen hetzelfde", zoals be stuurslid W. Stoop van de KOV het uitdrukt. Tenslotte de PCO (Prot. Chr. Onderwijs Vakorganisatie): hier heeft men de volgende voorschriften voor afvloeiing: eerst de tijdelijke krachten (o.a. weer de part time vrou wen zonder vaste aanstelling) daarna de vrijwilligers en ten derde de mensen met het laagste aantal dienstjaren, ongeacht of zij kostwinner of geen kostwinner zijn. Uit al deze regelingen wordt duidelijk, dat. zelfs wanneer men probeert zo eerlijk moge lijk te handelen en geen ver schil tussen mannen en vrou wen te maken, de praktijk toch zo is, dat de vrouwen er ongewild? toch weer de dupe van worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3