idianen vinden alle blanken één pot nat ankrijk wil over el Afrika praten China beperkt hulp aan Vietnam Verzet tegen gematigde Arafat Franse communisten moeten ruzies stoppen Orthodoxe moslems in Iran in staking i/Vfeterse conferentie in Parijs begonnen Hanoi wijst Cambodjaans voorstel af -aan-nek race Colombia i Brigadisten de rechter Schmidt in problemen Vluchtelingen uit Birma moeten terug Nkomo: in Rhodesië geen Cubanen Tweede Egyptische partij stopt met activiteiten 1)AG 6 JUNI 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 iIJS (Reuter, UPI) Frankrijk wil op de gisteren in Parijs tanen conferentie van westelijke landen over Afrika met- pe economische en veiligheidsproblemen van het hele ddeel bespreken. Groot-Brittannië en de Verenigde Sta- darentegen willen zich voorlopig beperken tot Zaire, dat i de aanleiding vormt tot de Parijse bijeenkomst. agenda staan de economische van dat land. die verder is ag ^hterd na de opstand in de pro- Een Sjaba, èn de westerse steun or mn Pan-afrikaanse veilighelds- n )rdriitenlandse schuld van Zaire, der president Moboetoe econo- ngs de vernieling is ingegaan, be- wac »p het ogenblik rond de 6 mil- zal ilden. De vijf westerse landen i-ho >arijs bijeen zijn (de VS, Groot- Frankrijk. België D uitsland) zullen samen met eestland, Saoedi-Arabië, Iran en Ja- Dt Brussel volgende week verder irgei over een economische „red- in alteratie" voor Zaïre. k met het begin van de Parijse intie vlogen Amerikaanse irtvliegtuigen 1500 Marok- militiaren over, die de para- endgen van het vreemdelingenlegi- in niizaire gaan vervangen. Behalve ami^co zal ook het kleine Westafri- land Togo militairen sturen, Gabon, Ivoorkust en Senegal voor steun hebben itera aerzi spla dat ;ingen de BI hwï este Marokkaanse militairen erzi^n aan in Loeboembasji, in de 1 Qfoelijke provincie Sjaba, recht- vanuit Agadir. Anderen, die bamen, hadden eerst een tus- er t< i gemaakt in de Zairese hoofd- de stad Kinsjasa. Het grootste deel van de troepenmacht blijft in Loeboem basji, terWijl de rest naar Kamina gaat, een stad en spoorwegknoop punt ten noorden van Loeboembasji, en naar de koperstad Kolwezi die het brandpunt was van de gevechten in Sjaba, en die acht dagen door de opstandelingen bezet werd gehou- ,den. Via een satellietverbinding kan rechtstreeks contact worden onder houden met Washington. Politie-agent PEKING, HONGKONG (AFP, Reuter. UPI) China heeft zijn hulp aan Vietnam gedeeltelijk gestopt in verband met de slechte behandeling van Chinese inwoners in Vietnam. Dit heeft vice-premier Teng Hsiao-ping gisteren gezegd in een interview met de Japanse radio. TA (AFP/UPI) - Beide presi- skandidaten in Colombia heb- rai h inmiddels tot winnaar uitge- le kc De uitslagen laten een nek- :r hi e race zien tussen Julio César egelj_Ayala (liberaal) en de conser- ilisario Betancur. De eerste Voèn 80 procent van de stemmen pas 1.866.009 stemmen, terwijl draflste 1.832.102 kiezers achter St leg. Vo iijten van de hoofdstad Bogota idswpisteren vrijwel verlaten, wat sommige waarnemers de on- ld over de verkiezingsuitslag finegelde. Gewapende militairen n buieerden in de hoofdstad, net dat tijdens de verkiezingen Po het geval was. swei vocredende en niet herkiesbare it Alofonse Lopes Michelsen lijn voldoening uit over het ime klimaat waarin de verkie- incithebben plaatsgevonden. Ove- antérerden bij een overval op een oncouto die stembussen vervoer- va ndag twee politiemensen n va van g« t k ling nkel er t< Frankrijk heeft gisteren op de bijeen komst in Parijs duidelijk gemaakt, dat het niet al te zeer de „politie agent" van Afrika wil worden, en dat déórom het westen een Panafrikaan- se strijdkracht moet steunen. Frank rijk is in Afrika daadwerkelijk be trokken bij strijd behalve in Zaire in Mauretanië en Tsjaad. De chef van de Franse defensie-staf, generaal Guy Merry, zei gisteren dat Frankrijk wat betreft militaire steun in sommige gevallen aan de grenzen van zijn kunnen is. Het land levert ook al troepen voor de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon. De voorzitter van het Kongolese Na tionale Bevrijdingsfront (FLNC), Nat haniel Mboemba, is gisteren fel van leer getrokken tegen de Parijse confe rentie. Volgens een in Brussel uitge geven verklaring zal het front ieder leger bevechten, dat president Mo- boetie van Zaire steunt. Volgens Mboemba zijn de deelnemers aan de Parijse bijeenkomst geïnteresseerd in de bescherming van blanken in Zaire, maar lappen zij de belangen van het Zairese volk aan hun laars. „De enige oplossing die aan (haar) verlangens tegemoet komt is het af treden van president Moboetoe". Het Sowjetrussische persbureau Tass herhaalde gisteren het standpunt van Moskou dat een Panafrikaanse strijd macht de eerste stap is naar een pro- westers, militair blok in Afrika, onder de vleugels van de NAVO. Voor het Internationele Centrum in Parijs, waar de westerse conferentie wordt gehouden, betoogde links tegen wat werd genoemd een „imperialistische herkolonisering" van Afrika. PLO-lelder Jasser Arafat trekt rich blijkbaar weinig aan van het verzet tegen zijn leiderschap over de Palestijnse guerrilla's. Gisteren werd hij in Oost-Berlijn ontvangen door Gerhard Grüneberg van het Oostduitse Politbureau. Arafat neemt deel aan de „week van solidariteit met het Palestijnse volk" die in Oost-Duitsland wordt georganiseerd. Radicale Palestijnen blijven vechten in Zuid-Libanon BEIROET (Reuter, UPI, AP) Radicale Palestijnse guerrilla- groeperingen, die het leiderschap over de Palestijnen van Jasser Arafat aanvechten, hebben gisteren laten weten door te zullen gaan met aanvallen op Israël en elke macht die hen dat wil beletten, zullen bevechten. Een hoge functionaris van het radica le Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (van George Habasj) zei gisteren dat zijn groep en vier andere bewegingen het niet eens zijn met Arafats uitspraken over matiging in Zuid-Libanon. De radicale bewegin gen achten zich niet gebonden aan de verklaringen van PLO-leider Arafat. Deze heeft zaterdag gezegd dat het Palestijnse verzet alle beschietingen in het zuiden van Libanon zou stop zetten. als ze zelf niet zouden worden aangevallen. De vijf groeperingen wijzen erop dat het vredesleger van de Verenigde Naties tot taak heeft toe te zien op de Israëlische terug trekking uit het zuiden van Libanon en dat het Palestijnse verzet als enige opdracht heeft die taak te vergemak kelijken. Arafat is volgens de radicalen eigen machtig te werk gegaan, daar over eenkomsten als die met het VN-leger door het Palestijnse verzet collectief gesloten moeten worden. Opnieuw PARIJS (AFP) De leiding van de Franse communistische partij wil een eind maken aan de interne conflicten door deze ruzies en de leden van de partij die daar verantwoordelijk voor zijn in te kapselen. (Reuter, UPI) Zes Rode sten in Italië zijn in staat van Idiging gesteld en zullen voor iter moeten verschijnen. Zij verdacht van de ontvoering moord op oud-premier Aldo outran de beschuldigden zitten er Ni« 'oorarrest; de zesde is al sinds rder ortvluchtig. ;er o )1 „gfc de Rode Brigadisten die voor iter moeten komen is Enrico die tot zijn arrestatie op 17 wo klein drukkerijtje in Rome iet v De huur zou betaald worden tev Rode Brigades, terwijl in het »ute elastende documenten werden >uwi *n. Dit heeft de secretaris-generaal van de partij, Georges Marchais, op een feest van communistische jongeren in de Parijse voorstad Ivry meege deeld. Marchais zei dat de partij dé door een „kleine groep leden" ontketende ru zies moet en zal inkapselen. De partij leider dreigde de dissidente leden, door op te merken dat de statuten van de Partij machtigen tot het uit stoten van leden. Maar Marchais voegde eraan toe dat het bestuur nog niet van plan was met bestuurlijke maatregelen in te gaan tegen een politieke kwestie. „Wij houden niet van onderdrukking. Wij schatten elke man, elke vrouw die de partij vormen, hoog. Niettemin zijn wij vastbesloten een resolute politieke strijd aan te binden tegen de politieke problemen die zijn gerezen", aldus Marchais. De interne strubbelingen in de Fran- se communistische partij zijn ont staan na de recente verkiezingen, waarin de communisten en de Franse socialisten van Francois Mitterrand gezamenlijk optrokken. Links kreeg toen een nederlaag te verduren en de verhoudingen tussen communisten en socialisten werden er niet beter op. Marchais haalde uit naar de socialis ten door een „nieuw element" in de binnenlandse politiek te constateren, namelijk „de oriëntering op rechts van de Socialistische Partij". Wat betreft de buitenlandse politiek noemde Marchais de houding van president Valéry Giscard d'Estalng tegenover de Afrikaanse volkeren ronduit „misdadig" en prees hij de communisten omdat die altijd voor aan gestaan hebben in de strijd tegen het kolonialisme. drong de radicale leider aan op een collectief leiderschap van het Pales tijnse vereet dat een eind moet ma ken aan de overheersing van Arafat. Aan VN Israël heeft inmiddels 65 procent van het in Zuid-Libanon bezette gebied afgestaan aan eenheden van de VN. HAMBURG (DPA, Reuter) - De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt verwacht dat wetgeving van zijn regering „op bepaalde onderde len" moeilijker wordt. Dit omdat de christendemocratische oppositie in de bondsraad (eerste kamer) wetten kan tegenhouden, nu zij daar een meerderheid heeft verworven. Oor zaak is dat de liberale FDP bij verkie zingen in Nedersaksen en Hamburg niet over de kiesdrempel van 5 pro cent heen kwam, die in West-Duits- land nodig is om in een parlement vertegenwoordigd te zijn. Gewoonlijk wordt verreweg het grootste deel van de wetsontwerpen die van de bonds dag (tweede kamer) komen zonder wijziging aangenomen, maar nu de christen-democratische oppositie de absolute meerderheid heeft kan het tij keren. President Bangladesj DACCA (Reuter) President Zia Ur Rachman van Bangladesj heeft giste ren gezegd dat de naar schatting 200.000 moslemse vluchtelingen die vanuit Birma de grens met Bangla desj zijn overgestoken de Birmese nationaliteit hebben en dus terug moeten naar Birma. Birma houdt vol dat de vluchtelingen in het verleden op illegale wijze het land binnen zijn gekomen. Inmiddels is een negen man sterke Bengaalse delegatie in Rangoon aangekomen om over de problemen te praten. De Israëlische regering heeft al aan gekondigd dat volgende week de te rugtrekking volledig zal zijn. De op perbevelhebber van de vredesmacht in het Midden-Oosten, generaal Ensic SJilasvuo, heeft gisteren in Beiroet met de Libanese regering afspraken gemaakt over de terugtrekking van Israël, die op 13 juni voltooid moet zijn. Naar verluidt zullen de VN-troe- pen ook dan de controle over door Israël ontruimde stellingen op zich nemen. Daarnaast zullen in Zuid-Li banon geleidelijk de eerste eenheden van het Libanese leger, dat tijdens de burgeroorlog uiteenviel en nu weer wordt opgebouwd, veiligheidstaken overnemen. Voorwaarde is echter dat de Palestijnse guerrilla's met de Liba nese en VN-troepen samenwerken. En daar voelen met name de radicale Palestijnse guerrillagroeperingen niets voor. Ook christelijke milities en hun link se Libanese tegenstanders in Zuid- Libanon zijn tegen de komst van het geregelde Libanese leger. LOE8AKA (Reuter) Joshua Nko mo, één van de leiders van het Pa triottisch Front in Rhodesië, sluit uit dat Cubaanse troepen zich in het conflict daar zullen mengen. In een gesprek voor de Zambiaanse televisie zei hij dat de nationalistische guerril labeweging bij de Sowjet-Unie en haar bondgenoten, „wapens" pro beert te krijgen, „geen mensen". Nko mo is net terug van een reis naar de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen. Volgens Nkomo strijden er op het ogenblik 11.000 tot 15.000 huurlingen uit westerse landen aan blanke Rho- desische zijde. Hij uitte met name beschuldigingen aan het adres van de Verenigde 8taten, Groot-Brittannië. België, Frankrijk, alsook Zuid-Afri- ka. Rhodesië wordt op het ogenblik gere geerd door een overgangsregering, waaraan het Patriottisch Front niet deelneemt. Volgens zegslieden giste ren zou Groot-Brittannië, waarvan de blanke minderheid in Rhodesië zich losrukte, een waarnemer bij de over gangsregering kunnen krijgen. Dit aanbod van de blanke premier Ian Smith zal worden besproken met de Britse en Amerikaanse vertegen woordigers John Graham en 8tephen Low, die op het ogenblik in Rhodesië zijn. Inmiddels heeft Vietnam laten weten dat Chinese schepen naar Vietname se havens mogen komen om daar wonende Chinezen, die het land wil len verlaten, op te halen. Volgens Chinese berichten hebben inmiddels ruim 110.000 Chinese inwoners van Vietnam het land verlaten. De toe stemming om de Chinezen per boot af te halen werd gisteren in een nota door de Vietnamese onder-minister van buitenlandse zaken. Hoang Bich Son. meegedeeld aan de Chinese am bassadeur in Hanoi, Tsjen Tsji-feng. De evacuatie kan op 20 juni begin nen. Radio Hanoi voegde hier wel aan toe dat de gezagvoerders van de Chi nese schepen zich net als die van andere schepen aan de geldende Viet namese wetten moeten houden en dat de Chinese schepen slechts die Vietnamese havens mogen aandoen die door de Vietnamese regering voor dit doel zijn aangewezen. Premier Teng zei gisteren niets over de evacuatie. Evenmin ging hij in op het Vietnamese voorstel besprekin gen te beginnen over het probleem. Teng liet gisteren weten dat Hanoi geen toestemming had gegeven voor de opening van een Chinees consu laat in Ho Tsji Mihn-stad (de vroegere hoofdstad Saigon). Hij was bitter ge stemd over de Vietnamese regering. „Zelfs toen de Chinese hulp op z'n grootst was, gedroegen de Vietname- zen zich niet erg vriendschappelijk. De Chinese hulp heeft de Russische overtroffen in de oorlog tegen de Fransen en tegen de Verenigde Sta ten. In 20 Jaar tijd hebben wij meer dan twintig miljard gulden gegeven, zonder politieke voorwaarden te stel len", aldus Teng, „maar de Vietname se leiders zijn zo onmenselijk in hun optreden tegen de Chinese bevolking in hun land dat wij ons genoodzaakt zien maatregelen te nemen. China heeft niet gereageerd toen Vietnam de eerste tien stippen nam. maar toen ze de elfde stap deden, hebben wij de eerste gedaan. Als ze een twaalfde stap doen, zetten wij de tweede." Waarnemers zijn van mening dat Vietnam problemen zal krijgen als met name de duizenden Chinese technici verdwijnen. Hanoi ontkent dat en zegt dat de produktie in be paalde sectoren, waaruit de Chinezen verdwenen zijn, zelfs toegenomen is. Cambodja Het lijkt er op dat ook de problemen van Vietnam met een ander buur land. Cambodja, voorlopig nog niet tot het verleden behoren. Uit een hoofdredactioneel commentaar in het officiële Vietnamese partijblad Nhan Dan bleek gisteren dat Hanoi een Cambodjaans voorstel om te gaan onderhandelen over de grens- oorlog heeft afgewezen. Het Cambodjaanse voorstel is op 15 mei naar Vietnam overgebracht en het was de eerste reactie van de kant van Cambodja nadat de landen rond de jaarwisseling hun betrekkingen hadden verbroken. Vietnam had in februari onderhandelingen voorge steld met als voorwaarde een staakt- het-vuren. Daarop werd niet gerea geerd. In het Cambodjaanse voorstel werd gesteld dat Vietnam moest belo ven alle politieke en militaire aanval len stop te zetten, evenals spionage en ondermijnende activiteiten ge richt tegen Cambodja. Verder moest Vietnam alle plannen opgeven om Cambodja op te nemen in een door Hanoi overheerste Idnochinese fede ratie. Vietnam weigert hierop in te gaan, getuige het commentaar in Nhan Dan dat het Cambodjaanse voorstel een „arrogant" voorstel van de agressor en moordenaar van Viet- namezen" noemt. TEHERAN (UPI) In Teheran en een aantal andere Iraanse steden is gisteren nogal eenzijdig gehoor gegeven aan een stakingsoproep van oppositiegroepen tegen het bewind van de sjah. De staking bleef voornamelijk be perkt tot de orthodoxe sjiitlsche mos- lemwljken. De organisatoren hadden gehoopt en verwacht dat ook studen ten en arbeiders massaal gehoor zou den geven aan de oproep, maar tot gisteravond bleek daar weinig van te komen. Gisteren patrouillleerde de politie in wijken waar eerder moeilijkheden waren gerezen maar er werd geen melding van gewelddadigheden gedaan. Grote delen van de bazaars, de tradi tionele marktplaatsen, waren geslo ten in steden als Tabriz, Mashad en Qom in het noorden van het land. Hier hebben zich vorige maand harde gevechten afgespeeld tussen oproer politie en voornamelijk streng reli gieuzen moslems. De oppositiegroepen hadden in clan destiene pamfletten opgeroepen tot de staking, die als protest tegen de sjah en zijn bewind bedoeld was. maar ook als herdenking van de do den die 15 jaar geleden vielen tijdens felle botsingen tussen het Iraanse le ger en betogers tegen de sjah. Het gebrek aan brede belangstelling voor de staking komt waarschijnlijk niet voort uit een grote aanhankelijk heid aan de sjah, maar eerder uit het feit dat de oppositie in het land sterk verdeeld is. Links-radicale studenten en arbeiders laten zich niet graag spannen voor het uiterst behoudende karretje van de orthodoxe moslemlel- ders. Waarmee niet gezegd is dat ze de sjah zo aardig vinden. CAIRO (Reuter) De linkse Verenig de Progressieve Partij van Egypte heeft haar activiteit tijdelijk opge schort uit protest tegen de maatre gelen van president Anwar Sadat om de kritiek op zijn bewind zoveel mo gelijk aan banden te leggen. Vorige week vrijdag besloot de grootste op positiegroepering in Egypte, de con servatieve Nieuwe Wafd-partij, zich zelf om de zelfde reden te ontbinden. •Volgens partijkringen overweegt men Juridische stappen om uitsluitsel over de "vraag of Sadats maatregelen in overeenstemming zijn met de grondwet. oud»- prol adei - veer Herman Amelink rspronkelijke bewoners van Latijns-Amerika, in ons land met een alistisch trekje nog altijd Indianen genoemd, hebben sinds de van Columbus alleen maar ellende beleefd aan de blanken. Ze keick beschouwd en behandeld als domme wilden, aan wie goedschiks ladschlks cultuur moest worden bijgebracht. luren te laten leggen. Aan de mededeling dat er in Latijns-Amerika nog veel meer mensen zijn die aan de verkeerde kant van de bestaansgrens zitten, hebben ze geen boodschap. Een gezamenlijke strijd met vakbonden of andere organisaties en partij en voor de belangen van de minderbedeel den vinden ze niet haalbaar meer na meer dan vier eeuwen onderdrukking. De t doteds vormen de Indianen om dit die Mar aan te houden een onderlig- a tag in Latijns-Amerika. Ze worden ejtnken en mestiezen halfbloeden ge- «ls goedkope arbeidskrachten. Ze van hun land verdreven ten gunste i. di grootgrondbezitters. In sommige Èen borden ze onvrijwillig gesteriliseerd, molmen aan de andere kant de immigra- blanken bevordert. Internationale pt mingen verdrijven hen van gron- Ttaronder delfstoffen vermoed wor- verder is er nog de dagelijkse discri- doordat blanken en mestiezen van- i trotse hoogheid neerkijken op de bevolking, die zeker in de steden in lager wal raakt. >ek w'Jeek brengt een aantal vertegenwoor- ,n a. van Indiaanse organisaties een be- -ht1 111 Neerland. zy hebben gesprekken j de m ,ltuatie «n over mogelijke hulp wt ^mental ,:"-J*Ungaorf VZ w ontwil lentariërs, kerkelijke Instanties, igsorganisaties en met de minis- ontwikkelingssamenwerking, De Deze geaprekken brengen niets in ing op de enorme afkeer die de Indl- de blanken hebben. Maar ze zullen t ni de 'fcuM vandaan moeten halen voor v 'Jecten die hun eigen identiteit ver- ïdst L 80 Identiteit van de Indianen staat vr.u 24 zU" n1*1 yan plan zich, door lc B*dwillende blanken ook, nog in de De commentaren van de leden van de Indi aanse delegatie spreken voor zichzelf. Isidro Arismendi uit Bolivia: „De politieke partijen in Bolivia zijn niet duidelijk afge bakend. Geen van de partijen komt op voor de belangen van de Indianen. Of je nu met socialisten of liberalen van doen hebt, het maakt allemaal niets uit. Het ligt in de aard van de blanken om niet met anderen samen te werken." Zelfbeschikking Sharimiat Shlguango uit Ecuador: „Of groeperingen nu liberaal of socialistisch he ten, rechts of links zijn. ze werpen zich allemaal op de Indianen. Wij willen niet dat anderen over onze toekomst beslissen. Dat doen wij zelf wel. De geschiedenis leert dat wij goed genoeg geacht worden om voor de blanken te werken of om als kanonnenvoer te dienen in gevechten om belangen die niet de onze waren. De Westeuropese landen staan op het punt met hun eigen cultuur zichzelf te vernietigen en we zijn daarom niet van plan die cultuur over te nemen." Vicente Mariqueo uit Chili: „De Mapuche Indianen in Chili zijn altijd behandeld als kinderen. Links en rechts maken zich op dit punt gelijkelijk schuldig aan paternalisme. Op het congres van de verbannen Mapuche Indianen, dat vorig jaar in Londen werd gehouden, hebben wij daarom besloten ons niet meer met politiek te bemoeien, tenzij het heel duidelijk om het belang van de Mapuches gaat. Politieke partijen houden zich alleen maar bezig met stromingen die macht hebben zoals vakbonden die door een staking het land lam kunnen leggen. Onder Allende boekte de vakbeweging goe de resultaten in haar strijd, maar alleen voor zichzelf. En dat is logisch, want arbei ders strijden alleen voor hun eigen hachje. „Er zitten Mapuches in de strijd tegen de huidige militaire dictatuur. Er zitten Mapu ches in de vakbeweging, maar dat zijn vaak stamgenoten die hun eigen gemeenschap verlaten hebben. Maar hoewel de klassen strijd ten tijde van Allende vooruitgang heeft gebracht doordat grond werd terugge geven aan Mapuches in het kader van land hervormingen, is het probleem van de grond nooit fundamenteel opgelost. Onder Allende kregen 13.000 Jonge Mapuches een studiebeurs, maar dat was ook alleen be doeld om de Indianen te integreren in de bestaande samenleving". ven. Voor dat streven hebben de Indianen van Latijns-Amerika de handen ineen ge slagen en ook contact gezocht met andere inheemsen, zoals Eskimo's, Lappen en de Aborigines in Australië. Organisatie Eigen karakter Economische onafhankelijkheid en culture le en politieke zelfbeschikking zijn de fun damentele doelstellingen van de Latijns- Amerikaanse indigenas (inheemsen). Dat betekent dat de staten respect moeten heb ben voor het eigen karakter van de Indiaan se samenlevingsvormen. Dat betekent voor al dat de grond die aan de indigenas toebe hoorde en die door hen als iets heiligs en daarom onaantastbaars wordt beschouwd en die niet in particulier bezit kan worden genomen, aan hen moet worden teruggege- De pan-Indlaanse beweging is nog Jong. In 1974 werd op een internationale conferentie in het Standing Rock Sioux reservaat de Internationale Indiaanse Raad opgericht die zich tot taak stelde internationale aan dacht voor de Indianen te verkrijgen, in het bijzonder van de Verenigde Naties. In maart 1977 richtten de Indiaanse leiders van zeven Middenamerikaanse staten in Panama een Indiaanse regionale raad op. In Juli 1977 ondertekenden Indiaanse verte genwoordigers van Midden- en Zuld-Ameri- ka een gezamenlijke verklaring over hun rechten en hun streven, die bekend staat als de tweede verklaring van Barbados. Een maand later vond in het Zweede Kiruna een tweede ontmoeting plaats van de Wereld raad van Inheemse volken. Deze ontwikkeling vond haar hoogtepunt op de eerste pan-Indlaanse conferentie die in september vorig Jaar in Genève werd gehouden in het kader van de Verenigde Naties. Meer dan honderd vertegenwoordi gers van Indianen uit Noord en Zuid-Ameri- ka bepleitten daar hun rechten. Daar kreeg men voor het eerst wereldwijde aandacht. Juan Jacinto Navarro uit Argentinië: „WIJ zijn niet naar Europa gekomen om ons te laten zien zoals men museumstukken be kijkt. Wij zijn net zo mens als andere men sen. Veren en andere symbolen zijn slechts tekens van onze heilige cxiltuur. Wij komen ook niet om wraak te nemen, maar we willen de weg van gerechtigheid bewande len. We willen dat rekening wordt gehouden met ons verleden en dat onze eigen cultuur bewaard blijft". De Indiaanse delegatie bij aankomst bij de vroegere gebouw van de Volkenbond in Genève, waar in september vorig jaar in het kader van de Verenigde Naties de eerste pan-Indlaanse conferentie werd gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7