De Moor brein achter Pais e tekening van een lezer 5 ibbir 'Voor behoud werk snel besluit over Markerwaard nodig' rouw Commentaar AF. WAT Cr A OF NU DOEN7- .üt\ójjyi'\s er commissaris Puisenberg... ljIX Meedeling Minister neemt adviezen van commissie bijna geheel over VAN SCHOOL Voortgezet onderwijs in kaart Met deze kleine lettertjes hebt u 'n betere aansprakelijkheids verzekering Royal Nederland |jg Binnenkort koeler Weerrapporten teDAG 6 JUNI 19/8 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 PvdA en een CDA, die als twee grootste partijen als- ir met elkaar slag leveren stemmenwinst, roepen op duur het gevaar op van tweedeling van de Neder- Ise politiek en daarmee het gevaar van een moge- rechtse concentratie on- de paraplu van het CDA. p niet mis te verstane (rschuwing uitte afgelopen Irdag de fractievoorzitter het CDA, Wim Aantjes. kost ons zo algemeen ge- J d weinig moeite deze waar- Hfcwing te onderstrepen, r hoe groot is nu het ge- voor een tweedeling en is precies het gevaar er- Het is jammer dat Aan- daarop niet wat verder is -Jgaan. icht biedt de recente ver ingsuitslag in de Bondsre- iek Duitsland een aankno- spunt. In de twee deelsta- Neder-Saksen en Ham- werden de liberalen van s# toneel geveegd en is de deling inderdaad een feit SJprden. De vraag is echter itsland zich wel zo geluk- nag prijzen met deze ont- celing. Het zal ons niets -glazen dat de twee grote ijen CDU en SPD eens te r de gevangene van elkaar in worden. De veronder- s, o^e vrijheid, die de grootste bb ij ten deel valt, is namelijk r zeer betrekkelijk. Een te cdgS opererende SPD zal al Zij dig zijn winstpositie ver- i zien gaan en het omge- de geldt voor de CDU. Het 2e uidelijk zijn dat de flexibi- lenjt van een regering om al- in te kunnen spelen op Jj1 we maatschappelijke ont- telingen nagenoeg tot nul at fat gereduceerd. ;en j1" jugroepen die met bijna ^ei indërenswaardige moed de verkiezingen hebben :ijn|gedaan (want in Duitsland je maar liefst vijf pro- ,t van de kiesdrempel halen om vertegenwoordigd te kun nen worden, maar ook de libe ralen zijn louter en alleen weggevaagd wegens het kies stelsel. Het is goed dit nog eens te bedenken voor we in Nederland het kiesstelsel wil len veranderen. In Duitsland spelen liberalen en milieu groepen nu niet mee. En dat is jammer, omdat de twee groot ste partijen hun geluid wegens eikaars gevangenschap niet zo gemakkelijk zullen overne men. De twee Duitse deelsta ten zullen het dus zonder het fraaie politieke kleurenspec trum moeten doen, dat in Ne derland gelukkig nog tussen het licht en donker van slechts twee partijen bestaat. Toch is ook hier in Nederland de verleiding van een tweede ling groot. De PvdA flirt al jaren met de meerderheids- strategie. Die onvermijdelijk zo langzamerhand ook tegen krachten heeft opgeroepen. Oppervlakkige waarnemers van de politiek zijn namelijk al gauw geneigd de stelling van macht en tegenmacht ten on rechte uit te werken in een tweedeling, tegenover de ene partij dus een andere. In Ne derland met zijn sterk over tuigde minderheden kan die tweedeling echter niet anders dan schipbreuk leiden. En zal dus de oplossing blijven ge zocht moeten worden in com promissen waarin de veelvor migheid van onze samenleving tot zijn recht komt. Kennelijk is Aantjes ge schrokken van de opvatting van bepaalde personen die in' het CDA vooral een instru ment zien van mobilisering van de tegenmacht, die uitein delijk niets anders op kan le veren dan de gevreesde recht se concentratie. Terecht heeft Aantjes daar tegenover de identiteit van het CDA gesteld. We mogen hopen dat die ons voor een tweedeling zal be hoeden. door Piet Hagen TILBURG Sinds 1970 pro beert de commissie-De Moor het Nederlandse hoger onder wijs in de pas te brengen met de ontwikkelingen in andere landen. Er moet een gevari eerd stelsel van opleidingen komen met meer overstap- en keuzemogelijkheden. Boven dien moet de academische studie in twee fasen worden geknipt: een korte doctoraal opleiding en daarna een post doctorale studie van een jaar of twee voor een beperkt aan tal studenten. Met wisselend enthousiasme hebben opeenvolgende ministers zich door de prof. De Moor en de door hem voorge zeten commissie Ontwikkeling Hoger Onderwijs laten raden. Maar nog nooit heeft de commissie zo'n willig oor gevonden als nu bij minister Pais. Diens nota „Hoger onderwijs voor velen" zou bijna door de commissie gedicteerd kunnen zijn. Bijna, want de ideeën van De Moor gaan verder. De nota van minister Pais beperkt zich voornamelijk tot het wetenschappelijk onderwijs. De commissie-De Moor heeft een blauw druk klaar liggen voor een heel nieuw stelsel van hoger onderwijs. De Tilburgse socioloog prof. R. A. de Moor is voor tachtig procent van zijn werktijd vrijgesteld voor zijn advise rend werk. Behalve voorzitter van de commissie Ontwikkeling Hoger On derwijs is hij ook voorzitter van de commissie Open Universiteit en lid van de commissie-selectie, die minis ter Pais voorstellen heeft gedaan voor een nieuw toelatingssysteem voor universiteiten. In ons gesprek met prof. De Moor blijkt al gauw dat hij de beleidsnota van minister Pais ziet als een eerste stap. Pais keert terug tot de in 1968 door regeringscommissaris Posthu mus betrokken stelling, dat een doc- Prof. dr. R. A. de Moor toraal programma niet langer dan vier jaar mag duren. Ook de ministers Veringa (KVP), De Brauw (DS'70) en Van Kemenade (PvdA) hadden daar voor gekozen. Maar de Tweede Ka mer is in 1975 bezweken voor de druk vanuit de universiteiten en heeft de cursusduur verlengd tot maximaal vijf jaar (met nog eens twee jaar uitloop). lADVERTENTIE f We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen Alle reden l dus om extra actief te zijn. I Op bijna elk arbeidsbureau is I een vakaturebank te vinden: een soort kaartsysteem waarin je zelt naar een passende baan kunt zoeken. Zonder iets in te vullen en geheel vrijblijvend. Maar op het arbeidsbureau wil men je ook graag helpen bij dat zoeken. Ze weten daar nu eenmaal meer over beroepen, oplei dingen en regelingen. En ze kennen meer mogelijkheden, bedrijven en personeelschefs dan jij. Maar bedenk wel hoe eerder je komt, hoe beter Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen. Direct doen dus. nog vóórdat je met vakantie gaat. En als je toch op het arbeidsbureau bent. pak dan meteen het boekje "Werkwijzer voor jongeren" mee. Van onze parlementsradactie DEN HAAG De werkgelegenheid van meer dan tweeduizend medewer kers van de rijksdienst voor de IJssel- meerpolders is in ernstig gevaar nu de beslissing over de inpoldering van de Markerwaard uitblijft. Die noodkreet heeft de Algemene Christelijke Federatie van overheid spersoneel gisteren gelanceerd. Vol gens de federatie, waarbij de CNV- bonden ARKA en NCBO zijn aange sloten, moet snel beslist worden tot inpoldering, mede terwille van de werkgelegenheid van de 1200 ambte naren en 800 medewerkers van de rijksdienst voor de IJsselmeerpol ders. De CFO wijst daarbij op een rapport van de raad van de waterstaat van enkele jaren geleden, waarin stond dat met de inpoldering van de Mar kerwaard in totaal 60.000 arbeids plaatsen gemoeid zijn. De federatie meent dat er een keuze moet worden gemaakt tussen de voor- en nadelen van inpoldering. De bezwaren van degenen die voor be houd van natuur en milieu zijn moe ten, naar het inzicht van de federatie optredend als belangenorganisatie van de leden onder het personeel van de rijksdienst onder de huidige omstandigheden wijken voor het al gemene belang van de werkgelegen heid op langere termijn. Morgen zal de federatie in de bijzon dere commissie rijksdienst IJssel- meerpolders de directie van die rijks dienst trachten te bewegen eveneens spoedige inpoldering van de Marker waard voor te staan. Het zal van dat gesprek in de bijzondere commissie afhangen of de CFO in een gesprek met minister Tuijnman van verkeer en waterstaat de inpoldering zal be pleiten. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Staatssecretaris De Jong (onderwijs) wil een ontwikke lingsplan opstellen voor het voortge zet onderwijs. Om hiervoor de nodige gegevens te verkrijgen wil hij in het najaar een enquête laten houden op alle scholen voor lager beroepsonder wijs, mavo, havo en vwo. Drs. De Jong heeft dit gezegd in een interview met het blad „Onze vacatu re". Ter toelichting verklaarde de staatssecretaris ons. dat hij wil na gaan met welke vernieuwingen scho len uit zichzelf bezig zijn. Zo kan gepoogd worden een „onderwijskun dige kaart" van Nederland samen te stellen. Volgens De Jong is deze kaart vooral bedoeld om scholen attent te maken op ontwikkelingen in andere plaat sen. Scholen weten vaak niet van elkaar waarmee ze bezig zijn. Door meer informatie kunnen ze elkaar be hulpzaam zijn, verwacht De Jong. De heer De Jong vindt verder dat het vak Nederlands meer aandacht moet krijgen. Het aantal klachten over slecht mondeling en schriftelijk taal gebruik neemt toe. zegt hij. Prof. De Moor gelooft niet dat je achteraf Van Kemenade en zijn geestverwante staatssecretaris Klein het verwijt kunt maken, dat zij zich destijds hebben neergelegd bij het besluit van de Kamermeerderheid. Zij konden in die omstandigheden waarschijnlijk weinig anders dan toe geven. zegt hij. Maar De Moor is blij. dat minister Pais de Tweede Kamer nu opnieuw tot een keus dwingt Want een studieduur van zeven jaar (vijf plus twee) is nauwelijks een ver betering in vergelijking met de huidi ge situatie. Keuzemogelijkheden Het ideaal dat prof. De Moor en zijn commissie voor ogen hebben is een korte eerste fase van drie a vier jaar met ruime keuzemogelijkheden. In de toekomst zou minstens dertig pro cent van de achttienjarigen zo'n op leiding kunnen volgen (nu is dat nog ruim twintig procent). Na een prope deuse van één jaar zou de student nog drie kanten uit kunnen: een'we- tenschappelijk-theoretisch program ma, een meer praktische opleiding, of een wat vrijere algemene opleiding. De eerste fase van de wetenschappe lijke studie zou je kunnen vergelijken met de bachelors-opleiding van En gelse universiteiten. Prof. De Moor vindt dat het onderwijs in deze eerste fase minder specialistisch moet zijn dan in de huidige opleidingen. Maar hij voelt niet voor een even grote keuzevrijheid als bijvoorbeeld in Amerika bestaat. De programma's moeten wel een duidelijke kern heb ben. zegt hij. Maar de eigenlijke spe cialisatie volgt toch pas in de tweede fase. De ideeën van minister Pais lijken sterk op de voorstellen die de com missie De Moor heeft gedaan in de zeven tot nu toe uitgebrachte advie zen. Pais gaat uit van een groeiend aantai studenten (in 1983 minstens tien procent meer), een financiële nul lijn (meer doen met evenveel geld), handhaving van de kwaliteit van on derwijs en onderzoek, beperking van het aantal studentenstops en minder uitvallers (nu haalt de helft van de universitaire studenten de eindstreep niet). De consequentie van dat alles is dat de programma's van de eerste fase niet langer dan vier jaar mogen duren Degenen die niet zo vlot stude ren krijgen dan van Pais nog één jaar uitloop, een jaar korter dan de Kamer in 1975 wilde. loop van een jaar vindt hij aan de lange kant. Een paar maanden zou genoeg zijn. zegt hij. Zowel de stu dent als de docent weten dan waar ze aan toe zijn. Maar met het oog op de politieke haalbaarheid is dat extra jaar wel te vergeven. Prof. De Moor beklemtoont dat de voorstellen van zijn commissie niet ingegeven zijn door de noodzaak van bezuiniging. Dat speelt natuurlijk wel een rol. maar dat is meer een zorg van de regering dan van haar advi seurs. „Wij kijken in de eerste plaats naar onderwijskundige motieven." verzekert De Moor. Hij wijst op het geringe percentage uitvallers in Engeland, waar negentig procent van de studenten het bache lors-diploma haalt. Weliswaar is de selectie bij de ingang van de universi teit iets strenger en zitten de universi teiten iets beter in hun personeel, maar het belangrijkste is toch dat de student daar meer keuzevrijheid heeft en vooral dat de universiteiten het meer als hun plicht zien een een maal toegelaten student binnen de afgesproken op de bestemde plaats te brengen. Verouderd Volgens prof. De Moor is het Neder landse stelsel van hoger onderwijs zwaar verouderd. Het past niet meer in een tijd waarin twintig, dertig, straks misschien veertig procent van de 18- tot 22-jarigen hoger onderwijs volgt. De variatie in de wensen van de studenten en in de maatschappelijke vraag naar afgestudeerden is veel groter dan vroeger. Ook van de men sen die nu de universiteit bevolken is een groot deel veel meer gebaat bij een wat kortere opleiding en een wat gevarieerder studiepakket. Het blijft natuurlijk de vraag of mi nister Pais gedaan zal krijgen wat zijn voorgangers niet gelukt is. De universiteiten hebben de hervorming van het hoger onderwijs tien Jaar kunnen tegenhouden. De Kamer bleek keer op keer gevoelig voor de machtige academische lobby. Zullen zij zich nu zonder slag of stoot gewon nen geven aan de parmantig door de porseleinkast stappende Pais? De Moor is niet pessimistisch. Het is waar. zegt hij. dat met name De Brauw en staatssecretaris Klein al menig voorstel hebben gedaan voor een nieuw stelsel van hoger onder wijs. Maar het bleef bij nota's en wetsontwerpen die nooit kracht van wet kregen. Veranderingen „Toch zie ik die periode van 1967 tot nu niet als tijdverlies." zegt De Moor „Voor een zo ingrijpende vernieuwing als wij voorstellen is een mentaliteits verandering nodig. Ik heb hoop dat we op dat punt nu verder zijn dan in 1970 of 1975. Ik vind wel dat de ge schiedenis van de laatste tien Jaar ons leert dat er iets schort aan de bestuurskracht De adviesprocedures vergen teveel tijd. de universiteiten hebben misschien meer invloed dan in overeenstemming ls met de kwali teit van hun weerwerk, en de ambts termijn van ministers is vaak te kort om iets voor elkaar te krijgen. Maar dat is een probleem dat Je niet alleen in het onderwijs tegenkomt, maar overal waar je te maken hebt met ingewikkelde problemen en democra tische bestuursvormen. Ik weet ook niet goed hoe je dat kunt ondervan gen. Wel geloof ik dat Pais nu snel zaken kan doen. als de Tweede Ka mer akkoord gaat. Ik ben geen politi cus. maar volgens mij kan niemand, of hij nu christendemocraat, liberaal of socialist is. er tegen zijn dat het hoger onderwijs geschikt wordt ge maakt voor grotere aantallen stu denten." IADVERTENTIE biedt de verzekering ook dekking; motorrijtuigen gebruikt door kinderen b. legen de «»nsprake li jkbe id van: -de vcrzekeringsnemer of zijn echtgenoot, -een kind, plee^-of stiefkind van de verzelce- riog". nemer, mits dit niet onder is dan tt jaar, wegen* schade toegebracht door of meteen motor rijtuig, waarvan de verzekeringsnemer noch zijn echtgenoot de eigenaarofdewraekeringsplicbrigt mder was, terwijl dit bahen zijn/haar weten en tegeo zijn/haar wil we rd gebruikt dooreen kind. Haalbaarheid Volgens prof. De Moor is Pais daar- meè al rijkelijk ver gegaan. Een uit houder was, tei tegen zijn/haai pleeg-of stiefkind van de vcrzekeringsnemer. Jongens spelen nu eenmaal graag met auto's. Zo ook elfjarige Karei. Dus toen buurman even niet oplette, in 'n onbewaakt moment... kras dwars over de hele zijkant, garagedeur ontzet, Kareltje aan het huilen, buurman razend en 'n gepeperde rekening op uw deur mat. Tranen zijn gauw gedroogd, maar wie betaalt de rekening? Het is Royal Nederland die betaalt Dat betekenen die kleine lettertjes. Ingewikkelde juridische termen? Ze zijn er niet om uw portemonnee te plunderen, maar om u te helpen. Om uw verzekering meer inhoud te geven. Want Roval Nederland verzorgt ook de onwaarschijnlijke dingen. Royal Nederland zorgt ervoor dat-e met üw aansprakelijkheidsverzekering de spelregels aan uw kant hebt. Op maat. Bij voorbaat. In üw belang. De kleine lettertjes van Roval Nederland geven ook u grote zekerheid- Vraag maar aan uw verzekeringsadviseur. verzekering maatschappij nv •1 - :enlngen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. tnsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een lekenbon. ek< aal rk tal its >rz« P <i En m« arn 17. Het koufrontje van zondag heeft de zomar niet uit het goede spoor gebraehh Gisteren voelde het in het binnenland bepaald druk kend aan door het hogere vocht gehalte van de lucht bij tempe raturen van 23 graden. Vandaag loopt het kwik opnieuw verder op bij zuidelijke tot zuidoostelij ke wind en dat zal vrij zeker uitdraaien op zomerse warmte van 25a 27 graden. Maar dat zal dan wel de laatste keer zijn deze week dat we zo'n hoge tempera tuur kunnen noteren. Een trog van lage druk met daarin een afzonderlijke depressie (het is een actieveling) maakt zich op snel naar de lage landen te komen. We moeten aannemen dat dit luchtdruksysteem Nederland met regen en onweer op uitge breidere schaal dan de afgelopen dagen zal passeren Aangezien de nog aanwezige lucht vochtig- warm is zou er tijdens de verdrij ving. die met de nodige dyna miek gepaard kan gaan. wel eens fors wat neerslag kunnen vallen. Een aanwijzing voor de activiteit vormde ook het vrij zeldzame haloverschijnsel, dat gisteren in de vooravond zichtbaar was: een zogenaamde circumzenithale boog: een cirkelvormige boog die op grote hoogte aan de hemel rondom het zenith lag. evenwij dig aan de horizon. Hij ontstond door breking en afbuiging van het zonlicht in hoge ijle cirri. Achter de trog wordt het koeler bij naar zuidwest tot noordwest draaiende wind. De temperatuur komt dan niet meer boven de twintig graden uit en blijft han gen op zeventien a achttien gra den. De Franse computerkaar- ten voor donderdag geven een afzonderlijke lage drukkern bo ven Duitsland aan en in verband daarmee noordwestelijke win den in onze omgeving. Een nieu we storing doet pogingen via Schotland in het noordwestelijk deel van de Noordzee naderbij te komen. Mei is een sombere en iets te koude maand geweest. Gemid delde Biltse etmaaltemperatu- ren 12.1 graad Celsius tegen 12.4 normaal) gemiddelde dagelijkse maximumtemperatuur 16 8 (17.7); gemiddelde minimum 7.4 (7.1). Aantal zonuren 168 (nor maal 211); landelijke neerslag circa 40 mm tegen 49 normaal. In De Bilt waren 14 regenuren (nor maal 35); onweer was er op negen dagen ergens in het land (14). In Deurne bij Eindhoven viel maandagmiddag om kwart voor twee 19 mm onweersregen. En zo was de neerslagverdeling over Nederland: Brunssum 104 mm. Eysden 87. Oud Beijerland 78. Zwijndrecht 74. Wijk bij Duurstede 68. Apeldoorn 64. Werkendam 60. Ulrum 57. Roos endaal 56. Aalten en Oosterbeek 53. Arnhem I 52, Nijmegen en Fijnaart 51. Alm kerk 50. Arnhem II en Dinxperlo 47. Zuid Beijer land 46. Herwijnen 43. Scheve- ningen 40, Losser 39. Alphen aan den Rijn 37. Koog aan de Zaan en Hazerswoude 34. Tessel en Oost-Kappelle 32. Bussum. Maarssen, Alkmaar en Marken 31. Amsterdam en Huizen 30. Meliskerke 29. Santpoort 27. Haarlem 26. Sint Maarten (NH) 26. Siddebuuren 25, Zwolle en Musselkanaal 22. Kampen en Ten Post 21. Emmen 18. Ballum op Ameland 15 en IJsselham- merweg 13 mm. Neerslagduur In Marken bijna tien uur uit negen buien. De ge middelde temperatuur van de Gouwzee was 14.5 graad celsius met uitwijkingen tot 19.4 en 12.2 graad Celsius. In Santpoort werd op de vijfde mei donder gehoord over een afstand van 20 a 25 kilometer in het oosten. De tem peratuur steeg er tussen 25 tot 30 mei van 91/. tot 26 graden. Strandweer Vandaag eerst opklaringen, later zwaar bewolkt gevolgd door re gen of onweer. Wind toenemend uit zuid tot zuidoost. Luchttem peratuur 22 d 23 graden, zeewa ter 12 graden. Verdere vooruit zichten: koeler. temp Amsterdam zw bew M De Bilt zw bew 22 Deelen regen 20 Eelde <w huw 23 Eindhoven regenbui 20 Den Helder zw bew 18 Rotterdam zw bew 21 Twente zw bew 34 Vlissingen zw bew 10 Zd Limburg zw bew 34 Aberdeen half bew 19 Athene on bew 28 Barcelona licht bew 23 Berlijn 28 Bordeaux half bew 36 Brussel zw bew 23 Frankfort half bew 2T Oenevr half bew 25 Helsinki on bew 23 Innsbruck half bew 28 Klagenfurt half bew 26 Koprrih Jiten onbew 34 Lissabon half bew 21 Locarno licht bew 27 Londen zw bew 20 Luxemburg zw bew 34 Madrid geh bew 28 Malaga Mallorca geh bew half bew 23 38 Munchen half bew 38 Nice licht bew 22 Oslo onbew 24 Parijs zw bew 25 Rome licht bew 25 Spilt licht bew 25 Stockholm onbew 23 Wenen weerlicht 22 ZQrtch zw bew 24 Casablanca half bew 21 Istanbul onbew 22 Tunis onbew 27 HOOOWATER woensdag 7 juni Vliaaingen 3 45- 16 07 H.irmgvl,rtMuiy.-n 4 06 16 29 Rotterdam 6 00-16 17 SchevenUigen 5 03 17 26 IJmuidrn 5 38- 18 01 Den Helder 9 42-22 02 Harlingrn 12 05 Delf zijl 1.47-14 02.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5