Menotti bouwt nieuw elftal op VRAAG U1THET BEDRIJFSLEVEN: ADVIES VAN DE POSTGIRO: BELONZE ADVISEURS. Johnston: nooit meer voor Schotland Na het propagandavoetbal van '74 nu in eigen land de successen sraël niet welkom op Aziatische Spelen '78 postgiro en rijkspostspaarbank lebruik van doping in wedstrijd tegen Peru toegegeven Basketballers kloppen Turken Hersenschudding Johan Heins - tÜNSDAG 6 JUNI 1978 SPORT TROUW/KWARTET P13-RHS15 door Johan Woldendorp IUENOS AIRES Even gezellig een kopje koffie drinken bij c Argentijnse voetballers is onmogelijk. Het onderkomen an de equipe van de moeilijk te doorgronden trainer Cesar pJienotti in het schilderachtige dorpje Jose Paz, dertig kilome- er buiten Buenos Aires, is niet meer en niet minder dan een elegerde veste. Tien militairen, deels uitgerust met blaffers, tie slechts één taal spreken en weinig respect voor gemoeds standen tonen, houden al dan niet professionele nieuwsgie- gen probleemloos op afstand. Zelfs de eervolle invitatie om et trainingskamp te bezoeken betekent geenszins, dat de euren moeiteloos open zwaaien. Het kost vele minuten om et hart van de nationale voetbaltrots te zien kloppen. Jet begint bij de twee soldaten, die een hek op een kier houden en slechts wee pennevoerders tegelijk doorla- en. Dertig meter verderop duiken de rolgende body-guards op. Na op- lieuw enig wachten krijgt de binnen- ruppelende meute twintig meter peelruimte. Andermaal gunt het mi- Itaire gezag zijn bezoekers een hand el minuten om bij te komen van de ermoeienissen. De volgende fase is et registreren van naam, paspoort- ummer en krant. In een andere, als ANGKOK Israël krijgt geen uit- jdiging voor de achtste Aziatische pelen, die eind dit jaar in Bangkok orden gehouden. Het dagelijks be- uur van de federatie van Aziatische pelen (AGF) besloot in Bangkok de solutie, die twee jaar geleden op het ngres in Montreal werd aangeno- en, uit te voeren. Dit om Thailand ogelijke problemen rond de veilig- lid van de deelnemers te besparen, e internationale federaties op het bied van atletiek en boogschieten iben de AGF laten weten, dat zij Aziatische Spelen niet zullen er- men voor het geval Israël niet rit uitgenodigd. De moeilijkheden nd de Israëlische deelname hebben al toe geleid, dat het Internatio- aal Olympisch Comité zijn officiële lea aan dc Aziatische Spelen heeft onthouden. 'verigens hebben drie afgevaardig- en uit Israël de vergadering van de telnemende landen aan de Aziati- che Spelen opgeschrikt met hun on- rwachte aanwezigheid. De Thaise janisatoren hadden Israël geen uit- diging gestuurd, omdat de Arabi- le landen zich daar met klem tegen 'den verzetten. De arabieren von- gehoor voor hun verzoek door t grote geldsommen in de kosten de Spelen bij te dragen. der het mom van „Er zal wel iets t in orde zijn geweest met de post" sde een Israëlische delegatie toch ar Bangkok af om de vergadering delijk te maken dat Israël wel elijk aan de Aziatische Spelen zal lnemen, omdat het land daar als van de Aziatische federatie recht heeft. Arabische afgevaardigden rea- rden inderdaad heftig. Othman aad van Saoedi Arabië beschul- de de Israëlische delegatieleider m Glovinsky van ondermijning de Aziatische spelen. „kantoor" ingerichte tent wordt die ceremonie herhaald. Pas dan is de weg naar de ontspannen trainende manschappen van de onophoudelijk interviews weggevende Menotti vrij. De veiligheidsmaatregelen, die rond het Argentijnse elftal zijn getroffen, vormen geen uitzondering op de re gel. Het feit, dat de Zweden zich vrij in hun hotel midden in Buenos Aires kunnen bewegen, maakt daar eerder aanspraak op. En dat terwijl een van de drie symbolen van het wereldkam pioenschap voetbal 1978 vrede heet. Los daarvan staat de bewegingsar moede van de in afzondering wonen de Argentijnse voetbaladepten in schril contrast tot het losbandige le ven, waaraan zij zich vier jaar gele den in West-Duitsland mochten over geven. De voorbereiding op een half dozijn wedstrijden werd toen meer te onpas dan te pas afgewisseld met drank en vrouwen, elementen van actieve recreatie waaraan ooit een vroeger Nederlands voetbalkampi oen volstrekt ten gronde is gegaan. Argentinië overkwam hetzelfde, al werd vier jaar geleden in die broeieri ge sfeer wel de halve finalepoule bereikt. De omstandigheden toen verschilden nogal van de verantwoordelijkheden, die nu op de schouders van de blauw witte voetballers zijn gedropt. In 1974 werd het bereiken van een ereplaats terecht als een haalbare kaart ge brandmerkt. Trainer Vladislo Cap moest de in Europa voetballende sterren Bargas, Perfumo, Ayala, Car- nevali, Heredia en Yazalde thuis la ten en werd bovendien naar de Bondsrepubliek gestuurd met de op dracht zo „clean" mogelijk te voet ballen. Het achterlaten van een spoor van vernielingen op de zorgvuldig aangelegde grastapijten zou de orga nisatie van het toernooi in Argentinië drastisch in gevaar kunnen brengen. Cap slaagde redelijk in die opzet, maar men vertrouwde hem de op bouw van het huidige Argentijnse team niet toe. Cesar Menotti werd de nieuwe sterke man. Een 39-jarige voetbalnomade die zijn talenten vooral in het buiten land (Santos en de New York Gene rals) te gelde had gemaakt. Het kwam dan ook merkwaardig op iedere Ar gentijn over, dat hij een nationaal team wenste op te bouwen, dat wars was van „buitenlandse" invloeden. Slechts de tweevoudige Spaanse topscorer Mario Kempes kreeg gra tie. Piazza (Saint Etienne), Wulf (Real Madrid) en nog enkele andere buiten de grenzen voetballende kandidaat internationals werden geweerd met de simpele mededeling, dat zij niet in het raam van de bondscoach pasten. Menotti: „Wij verblijven al vier maanden in een trainingskamp (bij Mar del Plata red.) In die periode kon ik in alle rust een elftal opbou wen. De Argentijnse bond stelde elke international beschikbaar, zodat het logisch is, dat in Europa voetballende landgenoten het beeld alleen maar konden verstoren. Zij zouden pas be gin mei naar Argentinië kunnen ko men. Voor Kempes heb ik inderdaad een uitzondering gemaakt. Hij moet voor ons de doelpunten scoren. Hij past altijd in het systeem." Cesar Menotti kreeg bovendien volop de tijd om zijn spelers op karakters te selecteren. De zeef was grofmazig, „lastige" voetballers ploften er ge makkelijk doorheen. „Het was geen beproeving", zegt Rene Houseman, de kleine aanvaller die in Duitsland zo werd gekweld door oprispingen van heimwee. „We kunnen allemaal goed met elkaar opschieten." Menotti boorde voor zijn voor Nederlandse begrippen unieke strijdplan drie bronnen aan: de clubs River Plate, Independiente en Hurican. De profli ga van de Argentijnse voetbalfedera tie beloonde de getroffen clubs vor stelijk. De AFA nam de spelerssala rissen voor zijn rekening en verstrek te de hofleveranciers bovendien een royale vergoeding. Eén club bleef om financiële redenen buitenspel staan: landskampioen Boca Juniors. Menotti echter:„Ik heb ►geprobeerd om een speels Argentijn se stijl met Europese invloeden te ontwerpen. Boca Juniors past daar niet in. Dat elftal speelt te Europees om aan mijn eisen te kunnen vol doen. Ondanks het feit, dat Mouzzo en Pernia uitstekende verdedigers zijn, die pas enkele dagen voor de definitieve selectie uit de boot zijn gevallen. Ik weet, dat ik nog een lange weg heb af te leggen en dat mijn opvattingen er in de eerste wed strijd tegen Hongarije nog niet hele maal zijn uitgekomen. We hebben de afgelopen vier maanden erg veel op conditie getraind. Het leek er op, dat wij vrijdag erg veel kracht hebben verbruikt, maar de inzet op dat punt bedroeg slechts tachtig procent. De zenuwen hebben een te grote rol ge speeld." De weg is niet alleen lang, de stappen die Menotti zet, getuigen ook van de nodige moed. De Argentijnse voet baller schijnt een begeerd exportarti kel te zijn geworden. Bondsvoorzitter Cantilo liet zelfs doorschemeren, dat hij best bereid is om de grenzen open te gooien, wanneer die maatregel de financiële problemen van de AFA zou kunnen verlichten. Bovendien deed Menotti ten opzichte van Kempes al een belangrijke principiële en vooral ook dure concessie: Valencia, de broodheer van de scherprechter, wil de zijn prijsjager alleen maar afstaan tegen een verzekeringsbedrag van en kele miljoenen (premie: vijftigdui zend dollar, ruim een ton) en een soort „smartegeld" dat een veelvoud van de premie bedraagt. Kempes: „Ik heb geen aanpassings moeilijkheden gekend omdat ik ge wend was in de Argentijnse selectie te spelen. Ik mag in Spanje als een luie voetballer overkomen, het tem- powerk van Menotti is geen probleem voor mij. Het krachtsverbruik is ge lijk. Slechts de verdeling er van is anders." Mario Kempes kan, wanneer de bondscoach zijn filosofieën in daden blijft omzetten, in het vervolg alleen maar op kwaliteit worden geselec teerd. Wetende, dat Argentinië als organiserend land een zekere favorie- tenrol vertolkt, haastte Valencia zich om zijn paradepaardje voor vijf jaar te contracteren. Kempes: „Ik wil mij tot Spanjaard laten nationaliseren, omdat mijn club in mijn plaats een buitenlander kan kopen. Ik blijf daar naast Argentijn, zodat ik probleem loos voor het nationale team kan blij ven spelen." J^Als ondernemer merk ik het elke dag opnieuw: tijd is geld. Daarom twee korte vragen.Ten eerste: wat is de snelste en dus goedkoopste manier van incasseren en betalen? En ten tweede: is het mogelijk om mijn administratie efficiënt aan te laten sluiten op die van een financiële instelling? Twee korte antwoorden.Ten eerste: de beste,snelste en goedkoopste manier van incasseren en betalen is via de postgiro.Wij beschikken namelijk over een groot aantal verschillende incasso- en betalingssystemen, waardoor integratie van uw administratie en de onze altijd efficiënt verloopt. Waarmee dan meteen uw tweede vraag beantwoord is. Zo hebben postgiro en rijkspostspaarbank nog veel meer - vaak niet zo bekende - tijdbesparende extra's voor het bedrijfsleven. Maak een afspraak voor een gesprek. Bij de postgiro in Den Haag en in Arnhem staan professionele adviseurs tot uw beschikking. Zij kunnen u geheel vrijblijvend alles vertellen over de extra diensten van postgiro en rijkspostspaarbank voor het bedrijfsleven. Maak een afspraak voor een gesprek. Bel (070) 791040 t/m 791043 of (085) 672427 t/m 672430. 'ORDOBA De Schotse interna- ional Willie Johnstone heeft giste- m alsnog toegegeven, dat hij voor e wedstrijd tegen Peru het verbo- en stimulerende middel fencamfa- 'ine heeft ingenomen. Johnstone is aarop door zijn ploegleiding on adellijk te verstaan gegeven, dat ij direct uit Cordoba naar Schot terug moet keren en hij voor jn leven is uitgesloten voor de ationale Schotse ploeg. met de bestraffing van Johnsto- e door zijn eigen bond een eind is ïkomen aan deze (eerste) doping- el tijdens het wereldkampioen- chap staat nog niet vast. Kort oordat Ernie Walker namens de chotse voetbalbond de uitsluiting an Johnstone bekend maakte had tPA-secretaris-generaal Helmut oyser in Buenos Aires verklaard, at Schotland mogelijk uitgesloten au worden van verdere deelname Jn het toernooi indien werd bewe- an dat de Schotse speler inderdaad "geoorloofd stimulerende midde- !n had gebruikt. ..bekentenis" van Johnstone en aangekondigde straffen kwamen ®n het einde van een dag, waarop e teamleiders van Schotland eer- Ir al verklaarden af te willen zien in de contra-expertise van de uri- «taal van de betrapte speler Wil- e Johnstone. Het tegenonderzoek aar het gevonden middel „fencam- hüne" had gisteren móeten Winden. Willie Johnston Aanvankelijk werd in het Schotse kamp zelfs verklaard dat Johnstone de medicijn had ingenomen tegen de hooikoorts, waar hij last van zou hebben. De Zwitserse arts Gottfried Schöcholzer, lid van de medische commissie van de FIFA, en de Brit dr Arnold Becker, de dopingexpert van het IOC, verklaarden echter dat ter bestrijding van hooikoorts ande re medicijnen worden gebruikt en dat fencamfamine een puur pep middel is, dat ook veel door berg- klimmers wordt gebruikt ter verho ging van hun prestaties. Na deze verklaringen onderwierpen de Schotten Johnstone aan een streng verhoor, waarop hij toegaf het middel zonder medeweten van de teamarts te hebben gebruikt. Johnston staat in het Schotse elftal bekend als een heethoofd. In zijn lange carrière is hij niet minder dan twaalf maal uit het veld gestuurd. Na een afwezigheid van zes jaar vierde hij vorig jaar zijn comeback in het Schotse elftal. Hij is 31 jaar. Overigens wekte Ally McLeod, de coach van het Schotse team. weer beroering op door plompverloren te melden dat Peru en Iran eveneens met overtredingen van het doping- reglement zijn geconfronteerd. Hij wilde deze mededeling niet nader omschrijven. Officieel is er niets be kend gemaakt over dopinggevallen bij andere teams dan Schotland. Ally McLeod, de coach die voor het begin van het toernooi met veel bla bla de wereldtitel voor Schotland voorspelde, heeft er in de Britse kranten na de sensationele neder laag in de eerste wedstrijd tegen Peru, ongenadig van langs gekre gen. De tendens van de kritieken was dat McLeods grote mond totaal niet was gebaseerd op feiten en dat zijn doldrieste gebral nu moet plaatsmaken voor waardigheid, om dat het niet gemakkelijk is om door de hele wereld te worden uitgela chen. Schorsing (2) BUENOS AIRES De Hongaren Nyilasi en Töröcsik, die vrijdag in de wedstrijd tegen Argentinië uit het veld werden gestuurd, zijn door de tuchtcommissie van het WK- eindtoernooi voor één wedstrijd ge schorst. Dit betekent dat de twee 23-jarige spelers vandaag in Mar del Plata de wedstrijd Hongarije-Italië vanaf de tribune moeten bekijken. Daniel Passarella (Arg), Marco Tar- delli (Ita), Michel Platini en Henri Michel (beiden Fra), die allen in hun eerste wedstrijd een gele kaart kre gen, werden door de commissie ge waarschuwd. Premies BUENOS AIRES Het Oostenrijk se team, dat zaterdag verrassend won van Spanje, heeft zondag een boottochtje op de Rio Plate ge maakt, niet alleen om te ontspan nen, maar ook „voor zaken". De spelers wilden hun premies ver hoogd zien, die vóór het vertrek uit Wenen waren vastgesteld op 60.000 schilling (9000 gódden) per wed strijd. Daarbij was van de zijde van de bond gesteld dat over verhogin gen te praten viel in geval van bij zonder goede prestaties. De spelers., onder aanvoering van doelman Koncilia, waren van mening dat hun overwinning op Spanje een „fraaie show" was en dat daarvoor een premieverhoging gerechtvaar digd was. De vertegenwoordiger van de Oostenrijkse voetbalbond dr. Walter Zips was het daarmee eens en verhoogde tijdens de ple- ziervaart de van tevoren vastgestel de premie met nog eens 10.000 schil ling (1500 gulden). Teleurstelling MEXICO CITY Een supporter van het Mexicaanse voetbalelftal is zondag in Mexico City dood aange troffen door een politieagent die zijn ochtendronde maakte. De manHHHHHÜ had zich opgehangen aan een boom. VprklarinP" De plaatselijke politie heeft het ver- a ulo moeden, dat het verlies van de Mexicaanse ploeg tegen Tunesië tij dens het toernooi om het wereld kampioenschap in Argentinië de re den is geweest voor de zelfmoord. met vermiste familieleden en ken nissen. Veelal wordt de betoging door Ar gentijnse agenten/militairen uiteen gedreven, dit keer toonden de aan hangers van generaal Videla zich poeslief. De „onwennige" situatie ontlokte bij een van de vrouwen de opmer king: „Nu doen ze niks, maar als straks de journalisten voor het WK weer verdwenen zijn, zullen ze ons wel weer lastig gaan vallen." Sinds de militaire staatsgreep van 1976 worden er in Argentinië 2500 mensen vermist. Poeslief BUENOS AIRES Dat de Argen tijnse Junta het militaire machts vertoon tijdens het wereldkampi oenschap voetbal zoveel mogelijk achter de schermen wij houden, werd nog eens duidelijk op de ope ningsdag van het WK-toemooi. Voor het regeringsgebouw in Bue nos Aires waren ongeveer honderd vrouwen bijeen gekomen voor hun wekelllkse demonstratie in verband LIMA Een aantal Peruaanse link se politieke partijen en vakbonden heeft in een communiqué de „cam pagne van de Argentijnse dictatuur om het wereldkampioenschap voet bal te gebruiken voor propaganda doeleinden" ten sterkste veroor deeld. Volgens de verklaring pro beert de regering van Videla, „die steunt op de meest brute repressie door middel van de organisatie van het toernooi in de stijl van Nazi- Duitsland aan te tonen dat in Ar gentinië de rechten van de mens niet worden geschonden." De on dertekenaars verklaren zich solidair met de Argentijnse verzetsbewegin gen en stellen de Argentijnse rege ring verantwoordelijk voor de vei ligheid van de Peruanen die deelne men aan het toernooi. ISTANBUL - De Nederlandse bas ketbalploeg die enkele dagen geleden verrassend in het toernooi om de Eu ropese beker voor landenploegen Is raël versloeg, heeft in Istanboel zijn tweede overwinning behaald Turkije werd verslagen met 90-86 nadat de Turken bij rust nog een voorsprong (51-38) gekend hadden De Turken die felgebrand waren op de overwinning liepen in de eerste helft snel weg en vooral Efe en Meh met droegen ertoe bij dat Nederland tegen een grote achterstand aankeek bij het rustsignaal <51-38i Nederland kwam snel terug speelde binnen tien minuten de achterstand weg en nam daarna een voorsprong die niet meer werd afgestaan. Vooral Faber excel leerde en scoorde liefst 21 punten, maar hij werd uitstekend gesteund door Dekker. Woudstra Zwiers en Hagens HAMBURG Tijdens het internat! onale concours hippique in Hamburg is Johan Heins vrij ernstig gebles seerd geraakt. Na een valpartij bij een sprong kreeg de Europese kampi oen een deel van de hindernis op het hoofd. Bij een onderzoek bleek Heins een hersenschudding te hebben overge houden aan het ongeval. Bovendien had hij verwondingen aan het hoofd

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15