Zeerovers en piraten blijven Arne Zuidhoek inspireren Zomerse hoofdzaken Psalmen en bloemetjesjurken piet Hein en boekaniers nieuwe objecten van onderzoek KAAN DAG 5 JUNI 1978 Trouw/av.ui iet door Fred Lammers UTRECHT „Een tijdje ge leden sprak ik een meisje, dat toen ik vertelde in de Kievit straat te wonen, zei daar op school te zijn geweest. „Als ik uit het raam keek zag ik in een huis aan de overkant een man zitten die altijd aan het werk was", herinnerde zij zich. Het bleek dat zij mijn huis bedoelde en dat ik de bewuste man was die altijd achter zijn bureau zat. Dat vond ik toch wel leuk om te horen." Het is een verhaaltje dat Arne Zuidhoek me tussen neus en lippen door vertelt als we van het etablis sement op de Neude, waar we een ochtend lang met elkaar hebben zitten praten, op weg zijn naar Ar- r.es huis. een bescheiden etage in een oude volkswijk. Het bevestigt mijn indruk dat de 37-jarige Arne zich niet met een Jantje-van-Lei- den van de dingen afmaakt. Arne Zuidhoek heeft wat zaken bij de Kop gepakt, maar al die interessen lebben zich uiteindelijk verenigd in het tekenen en schrijven, bezig heden die als een rode draad door zijn leven lopen. Het resultaat is de afgelopen vier jaar zichtbaar ge worden in een viertal boeken, deels in de sprookjesachtige sfeer maar oe laatste tijd steeds meer gericht op het maritieme en dat toege spitst op de zeeroverij. Vorig najaar verscheen zijn Zeero vers van de Gouden Eeuw. In sep tember komt Piet Hein en de Zil vervloot uit. terwijl Arne al druk bezig is materiaal te verzamelen voor een boek over de boekaniers. Vanwaar die interesse voor een stukje geschiedenis waaraan de meeste mensen schouderophalend voorbij gaan. of dat zij erg romanti seren? Arne hoeft niet lang naar een ant woord te zoeken. „Ik ben altijd gek op schepen geweest en wat die zee rovers betreft, daarover wordt zo veel onzin verteld. Zeeroverij was wel iets anders dan het platte schatgraven. Het gros van dezeero vers was een stelletje domme pat sers. maar er waren ook jongens bij die ideëen hadden en innerlijke be schaving. Er zijn. als je de archie ven bekijkt, maar weinig echte zee- I rovers geweest. Piraten opereerden in de regel tussen de illegale en officieuze handel. Het waren men sen met idealen, die bereid waren daarvoor te knokken. Zij hebben geprobeerd onafhankelijke staten te stichten in nieuwe werelden, soms op een vrij socialistische grondslag. Dat er vroeger al men sen waren die een ander maat schappijbeeld voor ogen stond en probeerden daar zelf iets aan te doen, spreekt mij aan. In mijn boe ken tracht ik daarom hetgeen deze mensen, die meer idealistisch dan agressief waren, bezielde een beetje recht te praten, in een ander dag licht te stellen." Veracruz Arne. die zich wel een piratendes- kundige mag noemen, komt bij die zeerovers schilderachtige figuren tegen. Een man als Laurens de Graaff bij voorbeeld, die in de tweede helft van de zeventiende eeuw op Haïti leefde. ..Over hem alleen zou je al vijftien boeken en drie films kunnen maken. Hij heeft gedaan wat Piet Hein heeft gewild maar waar die niet aan is toegeko men. de stad Veracruz, de verza melplaats van het goud van Mexi co. veroveren." Het gezegde: Holland spreekt een woordje mee. was op de zeeroverij zeker van toepassing. Achter bui tenlandse namen blijken vaak Ne ARNE ZUIDHOEK een soort kleine ondernemer (foto: Jaap Herschel) derlanders 'schuil te gaan. Dat geldt ook voor de boekaniers, van afkomst in de regel vroegere blan ke slaven, die zich in West-Indië hadden gevestigd. Het waren be slist geen zeerovers, al worden za vaak daarmee verward, maar ja gers. Later kwamen ze wel op zee terecht, nadat ze door de Spanjaar den waren verdreven. Er zijn dui zenden boekaniers geweest, van wie zeker tien procent Hollanders. Ook over die mensen zijn veel kletspraatjes in omloop. Het waren ongelooflijke individualisten, die niet voor koningen of kooplieden werkten maar voor zichzelf. Ze had den een naar leven, de meesten zijn uiteindelijk als ratten verzopen. Het boek dat Arne daarover gaat schrijven zal een dertigtal „fijne verhalen" gaan omvatten, met name de levensgeschiedenis van een paar vrouwen die als boekenier zijn opgetreden. „Dat is hier nau welijks bekend, in Engeland, waar men een andere wijze van historie benadering heeft, is daarover wel het een en ander gepubliceerd. Op de vloot van Nelson waren bijvoor beeld als mannen vermomde vrou wen heel actief." Arne zal onder meer het verhaal gaan schrijven van Jaqoet Delahaye. „Dat was een heel tof wijf, die in 1667 weigerde te trouwen omdat zij niet door een man gecommandeerd wilde wor den maar evenmin zelf een man de wet wilde voorschrijven. Actiegroepen Wat Arne Zuidhoek vooral boeit in dit alles is dat je wat de boekaniers bezighield in veel opzichten kunt vergelijken met wat verschillende groeperingen in onze tijd beweegt." Denk maar eens aan de actiegroe pen op het eind van de jaren zestig. Daar ben ik zelf ook heel actief in geweest. Nu denk ik er wel wat anders over De zaken zijn toen overdreven, hoewel, als je de we reld wilt veranderen moet je over drijven wil je over tien, twintig jaar op de gulden middenweg terecht komen. Alleen het decor verandert, de mensen zelf niet." Zeerovers, piraten en boekaniers waren volgens Arne mensen die probeerden het geluk af te dwin gen. „Zij wachtten niet totdat het geluk misschien eens aan de deur kwam, maar zochten verre horizon ten op. stelden daarvoor hun leven in de waagschaal. Ze werden op hun manier ook gelukkig en geluk kig zijn is het hoogste wat een mens in het leven kan bereiken: gelukkig zijn in je werk en met de mensen die je het naast staan door te proberen een beetje goed te zijn voor iedereen, begrepen te worden". Vooral dat laatste is, zo ervaart Arne. moeilijk. „Om elkaar goed te leren kennen moet je met elkaar praten. Maar het valt niet mee je zelf bloot te geven, omdat je ergens een stukje eigenwaarde en onaf hankelijkheid wilt behouden. Al kan je nog zo goed met elkaar op schieten. toch kost het al veel moei te om je eigen vrouw echt te leren kennen. Als het erop aankomt zet iedereen het eigen ik voorop. Dat maakt alles zo ingewikkeld in de wereld." Om aan materiaal voor zijn boeken te komen, reist Arne heel wat af. tot voor een jaar of twee op zijn eigen schoener, maar die boot werd te kostbaar in onderhoud. Arne Zuid hoek is nu juist terug van een maandenlange reis naar West-In dië." Ik ben niet tevreden met het citeren van bronnen, omdat als je iemand citeert je niet je eigen zins- wijze hanteert maar die van een ander, en dat kan mijn mening wel eens niet zijn. Ik wel er zelf geweest zijn als ik ergens over schrijf en teken, al zie je ter plekke weinig meer terug van de vroegere situ atie. Gevaarlijke baai Maar als je in oude documenten leest over een afschuwelijke kust. kun je je daarin toch beter ver plaatsen als je zelf zo'n gevaarlijke baai bent binnengevaren, met ei gen ogen hebt gezien waar de riffen liggen. Ik kan best een piratenboek schrijven vanachter mijn bureau. Daarvoor hoef ik niet naar Algiers of Madagascar te gaan Maar dat zou mij niet bevredigen. Als ik een produkt aflever, wil ik het gevoel hebben mijn best te hebben ge daan en iets te hebben gebracht dat er nog niet is. Ik heb tientallen piratenboeken in de kast staan die ik in een vrij weekend had kunnen schrijven, waarin niets nieuws voorkomt en waarin overbekende illustraties staan, de plaatjes zijn alleen even anders gerangschikt. Dat is mij te eenvoudig. Het geeft me een blij gevoel bezig te kunnen zijn als een soort kleine onderne mer. Wanneer zo'n boek waarvoor ik me geheel heb ingezet klaar is. vind ik dat belangrijker dan tien duizend gulden royalty's, hoewel je als middenstander dat geld hard nodig hebt." Tekenen en schrijven is voor Arne, naar hij me vertelt „op een bepaal de manier een obsessie" geworden. „Liesbeth, mijn vrouw, moet me bij wijze van spreken wel eens achter mijn bureau vandaan sleuren en dan nog loop ik soms ineens naar mijn kamer om die zin op te schrij ven die me net te binnen schiet. Het is geloof ik moeilijk met ie mand zoals ik te leven. Ik voel me de laatste tijd vaak schuldig omdat ik mensen verwaarloos, die veel voor mij betekenen. Daar probeer ik wel wat aan te sleutelen. Geluk kig gaat Liesbeth mee op reis. Zij fotografeert allerlei dingen, en daar heb ik bij het illustreren van mijn boeken veel gemak van maar toch denk ik er wel eens over hele maal met dat tekenen en schrijven te stoppen en iets anders te gaan doen. Zoals we nu leven kun je nauwelijks een gezin opbouwen. Deze week nog zei ik tegen Lies beth: Zullen we naar Haïti gaan en daar een plantage beginnen. Ik ken daar een jongen van 23 die dat ook is gelukt. Hij moet overdag hard werken maar hij heeft toch meer vrije tijd dan ik. ..Het tekenen en schrijven zou dan meer een liefheb berij kunnen zijn" Schilderachtig De tekeningen van Arne Zuidhoek zijn romantisch. „Ik teken schilder achtig. Daardoor kom ik automa tisch bij het verleden terecht, want de twintigste eeuw met zijn col bertjasjes en stropdassen is niet zo schilderachtig". Daar werkt Arne vreselijk hard voor. „Ik ben een gewoon burgerlijk jongetje dat al leen ulo heeft. Toch wil ik wat bereiken in het leven. Dat wil ieder een als het erop aankomt. Natuur lijk kun je als kantoorbediende ook wat worden in de samenleving, maar ik wil meer, en gelukkig heb ik talent. Tekenen en schrijven is een vak. al voel ik mijn eigen be perktheid. Ik heb grote bewondering voor Rembrandt en Gustave Doré maar ik besef tegelijkertijd dat ik hun perfectie en integriteit nooit zal be reiken. Zij werkten met een andere intentie. Wij zijn tegenwoordig al blij als iets lijkt. Dat was voor hen geen punt. het moest lijken. Vanuit die intentie gingen zij verder, pro beerden de werkelijkheid optimaal te benaderen. Wij zijn te gauw te vreden. Ik teken ook in de hoop de werkelijkheid redelijk te benade ren. maar wat ik doe stelt in verge lijking met wat die kunstenaars presteerden geen moer voor. Het heeft niet dezelfde liefde, niet die bescheidenheid die mensen vroe ger groot maakte. Op een zeker moment is er een grens aan je artis tiek kunnen. Als je er verder aan zou schaven, dood je de spontani teit. „Je probeert bij elke tekening aan jezelf te ontstijgen. Je hebt een idee in je kop maar je hand is beperkt. Het resultaat wordt nooit wat in je hoofd zit. Wat je produ ceert benadert hooguit de zestig procent van wat je wilde tekenen. Het is een probleem waar je alleen zelf mee zit. De mensen merken het niet. Zij weten immers niet wat je voor ogen heeft gestaan." door Mink van Rijsdijk Netty Rosenfeld vertelde aan Cees Vcltman in een interview voor Hervormd Nederland allerlei we tenswaardigheden De problematiek van werken de jongeren kent ze als weinig andere Nederlan ders van binnen en van buiten. Maar een mens hoeft natuurlijk niet overal verstand van te heb ben. Daarom zou het veel aardiger van mevrouw Rosenfeld geweest zijn als ze over groepen die ze nauwelijks kent, niet zoveel nonsens spuide. Met name de christenen moesten het in het interview ontgelden Nu zijn er over christenen veel bozen dingen te melden. Zo zou ze bij voorbeeld gezegd kunnen hebben dat ze met christenen niets te maken wilde hebben, omdat die elkaar met de bijbel in de hand uitroeien. Of dat ze elkaar in Godsnaam schande lijk verketteren, dat ze intolerant zijn en schijn heilig. Dat vreemde sektarische groepen zich op belachelijke wijze presenteren in folkloristisch optreden. Christenen, zou ze hebben kunnen zeggen, zijn kapitalistisch, sexistisch en racistisch Op zulke beschuldigingen zou ik weinig hebben kunnen afdingen, een zwakke opmerking over generaliseren zou gerechtvaardigd zijn, maar ver der? Ik zou haar kennis hebben kunnen aanvullen met verhalen over valse profeten die zich eeuw in eeuw uit op de vaste grond van hun behoud hebben bediend van veel onheilig vuur en onzalige uitspraken En over de valsheid die op grote schaal is gepleegd in onze geschriften kon ik ook een boekje open doen. Christenen hebben gruwe lijke dingen gedaan en laten we wel wezen, we weten tot op de huidige dag er nog steeds een beroerd potje van te maken. Dat valt gewoon niet te ontkennen en het is ontiegelijk heilzaam daarop aangesproken te worden dooreen bu'tenstaander. Overigens die buitenstaander mag dan eten dat er Goddank ook altijd nog christenen zijn die hun nek uitsteken voor een handvol vrede en gerechtigheid op deze wereld. Maar om dit soort essentiële dingen gaat het mevrouw Rosenfeld helemaal niet Ze zegt .Ik weet me geen raad met de mensen die al die psalmen zingen" En: ..Op mij komt hei christen dom over als een keurige rok. tasje onder de arm en hoedje op en dan die liederen zingen Waar om," vraagt Netty Rosenfeld zich af. .kleden christenen zich zo mal? Wie bedenkt toch die rare bloemetjesjurken?" Christenen van het mannelijk geslacht hebben kennelijk haar pad nog nooit gekruist, maar dan nog hoe krijgt iemand zulke nonsens de keel uit? Beste mevrouw Rosenfeld. u en ik kleden ons iedere ochtend aan. Is dat een kwestie van geloof, ongeloof of van goede, zo u wilt. slechte smaak? Die rare bloemetjesjurken zijn ook mijn favoriete kledingstukken niet. maar so what Ik ken rissen alleraardigste vrouwen binnen en buiten de kerk die zich er lekker in voelen Mogen ze alsjeblieft? W'at de psalmen betreft - ja die worden door christenen gezongen, weliswaar niet de hele dag en meestal zonder tasje onder de arm. maar we zingen ze Zoveel geslachten zijn ze met ons meegereisd, dat wc ze niet meer kunnen missen. Ze horen met andere kerkelijke liederen gewoon bij ons. We zijn een zanglustig volkje. Ook als het gaat om het profane lied zijn we trouwens heel hitgevoelig. Het moderne repertoire van de jetset uit Hilversum zingen we ook heel enthousiast, vooral tijdens het douchen. Wat zegt u? Verbaast het u dat wc onder de douche gaan? U dacht dal christenen nog steeds in de tobbe gingen? Nee hoor, na Ake's tiental zijn wij daar ook uitge groeid. Zo ziet u maar dat zelfs vooroordelen uit de mode kunnen raken Na de eerste echte zomderse dagen zijn veel mensen al een beetje bruin. Iedereen draagt dan zonnige kleuren die aardig afsteken tegen het bruin. Lippenstift en ogenschaduw worden ook een tintje feller. Vaak is het moeilijk te beoordelen welke kleuren je staan. Het gevolg is dat je opgescheept zit met een lading ongebruikte lippenstiften en doosjes oogschaduw. Helena Rubinstein introduceert een computersysteem, de beautyscope, waarmee het mogelijk is tot de ideale kleurkeuze te komen. Door middel van een toetsenbord, waarop vier vragen met een aantal antwoorden staan aangegeven, kiest men wat van toepassing is. De teint, met twee mogelijkheden, de structuur van de huid met tien mogelijkheden, de haarkleur met dertig mogelijkheden en de kleur van de ogen met elf mogelijkheden. Met deze informatie geeft de beautyscope in enkele seconden een analyse en er verschijnt een getal op een schermpje. Met het nummer wordt een kleurenpalet bepaald, dat twee mogelijkheden biedt, een winterse en een zomerse versie. Onder de naam Charmis is Colgate Palmolive uitgekomen met een serie verzorgende cosmetica produkten, waarover ik na het gebruik van een maand erg tevreden ben. Vooral de balsem Is heerlijk na een zonnebad, wanneer de huid is uitgedroogd. Van deze vocht regulerende produkten bestaan er vijf, met onder andere een dag- en nachtcrème voor de droge tot normale huid. De prijzen liggen gunstig, zo rond de zeven gulden. Het is de bedoeling Charmis te verkopen in de supermarkt, naast de tandpasta en de zeep. want een goede huidverzorging is tegenwoordig net zo belangrijk als tandenpoetsen Het allernieuwste op oorbellen gebied zijn piepkleine oorknopjes die je dragen kunt /onder gaatjes in de oren en zonder knellende clips Een magneetje is de oplossing. l'itgebraehl door Adclbijoux en verkrijgbaar bij de grote warenhuizen en parfumerieën. Vragen uitsluitend In envelop sturen nasr postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. VRAAG: Ongeveer maart stopd er In Trouw een bespreking over het boek Memorijboeck van de Vrou- wens. van Catharina G. Straders '1693-17451. Ik kan het in geen boekhandel vinden. Wie is de uitge ver en hoeveel kost het? ANTWOORD: Het was een artikel Zakelijkheid en menselijkheid, vroedvrouw van vroeger, door Jelle Jan Klinkert Het was een heel in teressant artikel, maar we hebben daar wel een heleboel onderstebo ven gehaald, tot we het in ons ar- chiefje vonden onder de V van Vroedvrouw en de K van Klinkert. Kraan geniet een klein stukje ..vroedvrouw" van 21 maart (er wa ren kennelijk meer vragen over ge feest). Dit boek werd 15 jaar gele den te Dokkum uitgegeven ige- ®eenteuitgave» en is niet in de han del De schrijver van het artikel vond het in de UB te Amsterdam. Het artikel werd 17 mei geplaatst. Als we de juiste gegevens maar "ebben is opzoeken kinderspel, maar wat te denken van een andere vraag over een kwestie die we be •Hst in onze rubriek of elders in de want besproken hadden volgens de vragenstelster en die uiteinde lijk in de Libelle bleek te hebben jtataan Ons verzoek' schrijf uw vragen zo duidelijk mogelijk en vergeet niet daarbij de noodzakelij ke bijzonderheden te vermelden. VRAAG: Ik wil graag op mijn bal kon (boven een uitbouw) een tuin tje aanleggen. De benedenburen hebben echter grote bezwaren. Ik begrijp niet. dat mensen die zelf een tuin hebben, een ander zo'n balkontuintjq niet gunnen. ANTWOORD: Wij kennen u niet en evenmin uw benedenburen, zodat wij de problemen om het tuintje zonder vooroordelen kunnen bekij ken. Wat daarbij in de eerste plaats belangrijk is: Hoe staat het met de mogelijkheid? U heeft een plat en op het zink liggen houten vlonders. Als u daar een paar bakken, van niet te zwaar materiaal op zet met bloemen en planten, zullen er niet zoveel tegenwerpingen komen, als U tenminste die vlonders goed in de gaten houdt. Maar nu wilt u daar een laagje aarde op gaan strooien en gras zaaien en plantjes neerzet ten Ik vrees, dat u dan wel moei lijkheden gaat scheppen. Zo'n zin ken plat kan niet zo veel hebben en een flinke lekkage is dan wel gauw het gevolg. Ook de eigenaar van het huis zou wel eens grote bezwa ren kunnen hebben tegen zo'n gras je op het plat. Het lijkt mij het beste, dat u. mèt iemand die ver stand heeft van daken en huizen, eens een bescheiden plannetje maakt dat verantwoord is en dat u dat gewoon eens met uw beneden buren bespreekt. Wij hopen dat al les dan op een prettige manier gere geld kan worden. U moet met el kaar in dat huis kunnen leven en dat betekent van beide kanten wat geven en nemen. Ik kan hier een antwoord aan toevoegen voor een andere mevrouw, bewoonster van een parterreflat. mèt een tuintje. Maar als ze daarin zit. wapperen lakens en spijkerbroeken van de hele familie boven haar hoofd op bepaalde dagen, ook de hondeha ren dwarrelen soms als sneeuw vlokken naar beneden. Ja. zo kun nen we nog wel doorgaan, maar het is mijn overtuiging, dat heel veel van dergelijke moeilijkheden met een vriendelijk praatje een heel eind opgelost kunnen worden: die hondepluksels hoéven natuurlijk niet. maar och. die lakens drogen toch wel erg fijn aan dat lijntje en met één keer opvouwen scheelt de lengte toch ook de helft. Waar zou je het anders moeten doen in zo'n kleinne flat? VRAAG: Bij een bezoek aan Rou en. werd mij een zakbijbeltje ter hand gesteld, dat in de Prot. Kerk in Sotteville bij Rouen was achter gelaten. Voorin staat: Riet van Veelen Sept. 1961. Verder staan in dat bijbeltje nogal wat aantekenin gen zodat ik vermoed, dat de eige naresse er wel veel waarde aan zal hechten. Misschien is deze Riet wel een lezeres van uw rubriek. ANTWOORD: We hopen dat mej. Van Veelen of een kennis van haar dit leest. We geven graag het adres: Eksterhof 41. Varsseveld. tel. 08352- 1978 Reactie van theologen: onze post bus bevatte deze dagen heel wat vriendelijke brieven van dominees, hetgeen wij zeer waardeerden. Het ging over de Nieuw-Testamenti- sche apocryphen. waarover een poosje geleden een vraag gesteld werd: Bijna alle brieven noemden als belangrijk studiewerk: E. Hen- necke. Neutest. Apokryphen. uitg Mohr Siebeck Tübingen 1924 en de heruitgave hiervan E. Hennecke- Schneemelcher. Waarschijnlijk heeft men een van deze boeken wel bij de bekende Christelijke anti quariaten. Een ander werk over dit onderwerp kocht een lezer bij de University Bookshop. 1 Malletstr Londen: The Apocr. N. T. being the apokr. gospels acts epistels, etc. etc.. newly translated by Montague Rhodes James (Oxford Clarendon Press 1975). Onze vragensteller krijgt het gevraagde wel niet thuis bezorgd. maar weet hij wel in elk geval waar hij terecht kan. VRAAG: Aan welk virus lijdt de plant waarvan ik u enige blaadjes toezend en hoe bestrijdt men dit? ANTWOORD: Bij een dergelijke aantasting van een struik of hees ter is het beter direct contact op te nemen met de plantenziektekundi- ge Dienst te Wageningen. Wij raden u aan. de bladeren ln een plastic zakje te verpakken en dat met een paar nietjes aan de binnenkant van een kartonnen doosje te bevesti gen. Dat wat uit de aan ons gerich te brief kwam was: wat zwartbrui ne poeder en een paar deerlijk ge havende bladeren. Zoiets gaat wer kelijk niet in een gewone enve loppe VRAAG: Sedert heel kort zijn onze ogen opengegaan voor tuinkrui den Graag zou ik een boek of een boekje hebben, waarin de kruiden duidelijk zijn afgebeeld en waarin ook goede recepten staan. ANTWOORD: Ongeveer een jaar geleden werd door het Voorlich tingsbureau v. d. Voeding (Postbus 1772. Den Haag) een heel aardig boekje uitgegeven, waarin mooie foto's staan van allerlei krulden, die in de keuken gebruikt worden Maar ook gegevens omtrent het kweken en behandelen van de plantjes, zoals die in de kruiden tuin van het Haagse Zuiderpark voorkomen. Recepten ontbreken natuurlijk niet. Mèt duidelijke ge gevens omtrent het gebruik Dit is nummer 128. te bestellen bij boven genoemd bureau per briefkaart waarop 3,30 wordt bijgeplakt. Een ander, heel aanlokkelijk, en tegelijk mooi en praktisch boek is dat werk. met de recepten van Ar nold van Doesburg, dat ook de prachtige kruissteekpatronen van de gebruikte krulden van Ann Roth te genieten geeft (Borduren en koken met kruiden, door boven genoemden uitgave Strengholt) Bij sommige recepten in deze en andere kookboeken teken ik aan. waar we dit gerecht wel eens tegen kwamen, een gezellige herinnering aan een geslaagd etentje, enz. Met verschillende kruiden geborduurde servetjes en dergelijke zijn altijd een leuk cadeautje

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7