yarijse top il invloed oskou weren Karamanlis wil verdrag met Turkije De Franse televisie en Zaïre Kabinet Israël beraadt zich Westduitse liberalen in bestaan bedreigd larokkanen naar Zaïre 13!! sV. sf Ci Koninklijke parade Ecevit positief over Grieks voorstel Oppositie Egypte heft zichzelf op Westduitse visser in Poolse wateren geluk met ili: 15 doden Twee priesters in Rhodesië gedood Junta Argentinië geeft opheldering over gevangenen Alternatieve universiteit Polen blijft >lechte Afrikanen hakken in op aardige Fransen' ANDAG 5 JUNI 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET JlcLA v_/ivivcLi ucicii jan c s (RIJS, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Vijf westerse iden beginnen vandaag in Parijs aan besprekingen over de iag hoe zij moeten reageren op de naar hun mening te ver ortschrijdende invloed van de Sowjet-Unie op het Afrikaan continent, Inmiddels hebben Amerikaanse transportvlieg- igen de eerste Marokkaanse soldaten naar Zaïre gevlogen, lar ze als voorhoede van een Pan-Afrikaanse veiligheids- icht het regiem van Moboetoe Sese Seko in het zadel leten houden. ei i El vergadering in Parijs wordt bijge- >nd door vooraanstaande functio- ien van de ministeries van bui- \3landse zaken van Frankrijk, de inigde Staten, Engeland, België West-Duitsland. Oorspronkelijk er in Parijs gepraat worden over ontstellende stand van zaken van lïrese economie, maar vanwege "^opstand in de provincie Sjaba vo- maand en de Russische en Cu- £nse bemoeienissen daarbij is het iksthema veranderd. lemers meldden gisteren dat de landen zullen proberen overeen- iming te vinden over een aantal icipes op basis waarvan de vijf taire en economische hulp kun- verschaffen aan gematigde Afri- nse regiems die door „destabilisa- bedreigd worden. Voor met ie de Verenigde Staten en Frank- destabilisatie gelijk aan Russi- en Cubaanse invloeden. De con- itie is een idee van de Franse lident Giscard d'Estaing, die dit eveer tien dagen geleden naar vo- nese leiders van mening zijn dat alles wat er in de wereld verkeerd gaat de schuld van de Russen is. Hwa zei dat „in de wedloop tussen grote mogend heden het Sowjet-imperialisme pro beert het begeerde Zaïre in zijn macht te krijgen. Deze invallen in Sjaba staan niet op zich zelf, zij ma ken deel uit van een globale strate gie." De Chinese minister was zater dag vanuit Parijs aangekomen na be sprekingen in New York met zijn Amerikaanse collega Cyrus Vance. Gisteren vloog hij samen met Moboe toe naar Kolwezi. De minister zal naar eigen zeggen onderhandelen over Chinese hulp aan Zaïre. Groot-Brittannië heeft afgelopen zaterdag de officiële verjaardag van de koningin gevierd, wel te onderscheiden van haar werkelijke verjaardag. De koningin nam gezeten op haar eigen zwarte paard „Burmese" een parade af van de Morse Guard. Zij werd daarbij vergezeld door prins Philip. Ter gelegenheid van de officiële verjaardag van de koningin zijn weer veel mensen in de adelstand verheven, onder wie luchtvaartpionier Freddie Laker (van de goedkope vluchten naar Amerika) en Peter Parker (directeur van de Britse spoorwegen). iracht na een ontmoeting met de erikaanse president Jimmy Car- De vergadering zou eerst in het leim plaatsvinden, maar daar lijkt ïig van te kunnen komen. Zij! liddels heeft het Sowjet-partijor- .Prawda" laten weten dat de inen voor een Pan-Afrikaanse i no lesmacht een teken zijn voor het tytigen van een „collectief Westers da inialisme" in Afrika, geleid door vai herenigde Staten. Volgens Prawda maajet de bedoeling van de VS, Frar.k- z en andere westerse landen om de onale bevrijdingsbewegingen de in te drukken en de belangen van iternationale concerns veilig te oori sta; n n< ^a^Verenigde Staten lieten afgelopen j» Tlkeinde weten dat zij bereid waren luchtbrug te verzorgen om de ^90Serende Franse para's uit Zaïre igt Z*g te brengen. Dan zouden ze mooi een de Marokkaanse soldaten inen afleveren. In totaal zullen de jullitende dagen 1500 goed getrainde nk jtokkanen naar Zaïre vertrekken. Afrikaanse landen Togo, Senegal abon hebben aangekondigd dat me 10k mee doen aan de veüigheids- ame e he Vee t u juise1 es oi de Franse para's vertrekken (en •schijnlijk de Belgen ook) is er in onder de blanken weinig animo te blijven. Zaïrese functionaris die vrezen dat met het vertrek de blanken uit geheel Zaïre de lomie helemaal ten gronde gaat, indefo alle moeite de blanke inwoners iivertuigen dat Moboetoe en zijn estei dkrachten de situatie meester onz< Zo meldde het Zaïrese persbu- Azap, dat Zaïrese strijdkrachten irdag de stad Moetshasha, 100 ki lter ten westen van Kolwezi had- veroverd. Verder werd gemeld de kopermijnen in Kolwezi weer nen draaien. De produktie zou nog hoger zijn dan voor de op ld van het Congolese bevrijdings- Deskundigen zetten grote igtekens achter deze mededeling. sident Moboetoe heeft gisteren onderhoud gehad met de Chinese ter van buitenlandse zaken ang Hwa, die al even overtuigd is Russische en Cubaanse inmen in Zaïre als Moboetoe zelf. Dat is zo verwonderlijk omdat de Chi WASHINGTON (UPI) Grie kenland en Turkije zijn be reid met elkaar een niet-aan- v als verdrag te sluiten om op die manier te komen tot een verbetering in de onderlinge betrekkingen. De Turkse pre mier Ecevit zal vandaag zijn commentaar geven op het daartoe strekkende voorstel van de Griekse premier Kara manlis. Karamanlis zei in een zaterdag gepu bliceerd interview met het persbu reau UPI, dat de kern van een ver drag tussen beide landen zou moeten zijn dat geen van tweeën ooit zijn toevlucht zal nemen tot geweld. „Zo'n verdrag zou het klimaat verbe teren en dit zou dan gunstiger zijn voor het bevorderen van de Grieks- Turkse dialoog," aldus Karamanlis. De Turkse premier Ecevit zei in een eerste reactie op de uitspraken van Karamanlis, dat zijn regering bereid is een dergelijk verdrag in overwe ging te nemen. Hij voegde daaraan toe een dergelijk verdrag wat vreemd te vinden aangezien beide landen lid zijn van de NAVO. „Maar als Grie kenland meent dat het nut kan heb ben, dan zouden wij zeker bereid zijn daarover te praten. Uiteraard moet dat gebeuren in het raam van onze problemen." CAIRO (Reuter) De conservatieve nieuwe WAFD-partij, de grootste op positiegroepering in Egypte, heeft zich opgeheven uit protest tegen de maatregelen van president Sadat om de opposisite de mond te snoeren. De WAFD-partij, die vier maanden gele den gevormd werd en die vooral haar aanhang recruteert uit de vroegere medestanders van koning Faroek, zegt in een verklaring dat de maatre gelen van Sadat „alle door het volk verworven politieke vrijheid hebben weggevaagd" en dat „een van de doe len ervan was de nieuwe WAFD-par tij te vernietigen". Konstantin Karamanlis Karamanlis zei dat hij in 1976 al had voorgesteld een niet-aanvalsverdrag te sluiten als ook een verdrag ter beheersing van de bewapening. Aan vankelijk ging Turkije daarmee ak koord, maar later kwam men daarop terug aldus de Griekse premier. Cyprus De geschillen tussen Griekenland en Turkije betreffen Cyprus en de Aege- ïsche Zee. Cyprus is vooral een strijd punt geworden tussen beide landen sedert Turkije met' gebruikmaking van Amerikaanse wapens het eiland in 1974 voor een deel bezette. Het Amerikaanse congres legde, mede onder druk van de Griekse lobby, toen Turkije een wapenboycot op. De Verenigde Staten zijn bezig dit em bargo weer op te heffen, wat niet de instemming van Griekenland heeft. Karamanlis: „Carter schijnt te gelo ven dat opheffing van het wapenem bargo de oplossing van de problemen zal vergemakkelijken. Ik geloof dat de problemen er alleen maar gecom pliceerder door zullen worden." Ka ramanlis zei overigens dat zijn ge sprek met Carter vriendschappelijk en nuttig was geweest. Hij zou er bij de Amerikaanse president op hebben aangedrongen, in geval van een beëindiging van het embargo, Tur kije geen moderne F-16 toestellen te leveren. De kwestie van de Aegeïsche Zee is de NAVO een aanhoudende zorg. Het verschil van mening tussen beide lan den over deze zee houdt een potentië le verzwakking van de verdedigings gordel van de NAVO in. Turkije maakt territoriale aanspraken op een deel van de Aegeïsche Zee en op een aantal Griekse eilanden voor de Turkse kust. Karamanlis en Ecevit, die beide in de Verenigde Staten zijn in verband met de topconferentie van de NAVO en de ontwapeningsconfe rentie van de Verenigde Naties, zijn overeengekomen dat hoge Turkse en Griekse functionarissen in de Turkse hoofdstad Ankara op 4 juli bijeen zullen komen om verder te spreken over de grenskwestie. Bulent Eeevit KIEL (AP, UPI) Polen heeft giste ren een Westduits visserschip opge bracht omdat het de economische zone van 200 mijl zou hebben ge schonden. Het gaat om het schip Ca- pella dat ongeveer zeventig kilometer en oosten van het Deense eiland Bornholm in de Oostzee aan het vis sen was. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher heeft zijn bezorgdheid over het incident, uitgesproken. JERUZALEM Het kabinet van Israël is gisteren aan het enkele malen uitgestelde debat begonnen over de toekomst van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Hfet debat wordt vandaag voortgezet. •E DHABI (Reuter. AFPi Vijf nensen zijn zaterdag om het n gekomen toen de helikopter rin zij zaten 65 kilometer ten rden van de Arabische oliestaat e Dhabi in zee stortte. De heli ir bracht mensen van een olie- reiland naar het vaste land. De erikaanse vlieger, zes Britten en isen uit Jemen. Somalië en Pakis- bevonden zich onder de slachtof SALISBURY (DPA) Twee rooms- katholieke missionarissen van de missiepost „Embakwe" zijn het afge lopen weekeinde ten zuiden van de Rhodesische stad Plumtree bij de grens met Botswana gedood. Volgens het Rhodesische opperbevel in Salis bury werden beide mannen vermoord door zwarte guerrillastrijders. Het overige personeel van de missiepost is inmiddels naar Salisbury terugge trokken. Hoewel de kabinetssecretaris, Arieh Naor, niets wilde meedelen over het verloop van de besprekingen, was het wel duidelijk dat de regering van pre mier Begin werkt aan een zo positief mogelijke reactié op Amerikaanse verzoeken om opheldering te geven over Israëls bedoelingen. De Verenig de Staten hopen met een positief antwoord van de Israëlische regering de vastgelopen vredesbesprekingen weer op gang te krijgen. Het was voor het eerst in tien dagen, dat premier Begin weer aan de besprekingen kon deelnemen. Volgens Naor had de pre mier last van koorts gehad. De Verenigde Staten willen van Israël met name opheldering over de plan nen voor de Westbank en de Gaza strook na afloop van een overgangs periode van vijf jaar van beperkte autonomie, zoals die in het plan Be gin is voorgesteld. Washington zou ook graag zien dat er in de bezette gebieden een referendum wordt ge houden, zodat de daar wonende Pa- lestijnen kunnen meebeslissen over hun toekomst. Israël voelt daarvoor vooralsnog niet zoveel. De Israëlische regering zou volgens sommige berich ten werken aan een tussenvoorstel, dat voorziet in een grotere Jordaanse inbreng tijdens de eerste periode van vijf jaar waarin de westelijke Jor daanoever een beperkte zelfstandig heid zou krijgen. De gedachte aan een onafhankelijke Palestijnse staat is in Jeruzalem vooralsnog niet te pruimen. Spanningen De discussie over de toekomst van de bezette gebieden en de politieke plaats van de Palestijnen zijn de af gelopen week oorzaak geweest van ernstige verschillen van mening tus sen de Llkoed-partij en de Democra tische Beweging voor Vernadering door J. den Boef HAMBURG/HANNOVER Wat verwacht, dan wel gevreesd werd is gebeurd: Bij de verkiezingen in de Westduitse deelsta ten Hamburg en Nedersaksen zijn de liberalen van het politie ke toneel verdwenen. In Hamburg gaat de SPD alleen regeren en in Nedersaksen moet de CU hetzelfde gaan doen. Dat de liberale FDP (Vrije Demokra- tische Partij) in Nedersaksen uit de Landdag zou verdwijnen, is op zich zelf geen verrassing. Zij had in 1974 slechts 7 procent van de stemmen op zich verenigd en een verlies van iets meer dan 2 procent zou haar al bene den de 5 procents-limiet brengen. Dat is gisteren gebeurd en de FDP krijgt geen enkele zetel toegewezen, omdat zij er ook niet in geslaagd is, „directe" mandaten te veroveren. De FDP in de stadstaat Hamburg leek met 10,9 procent nog niet direct in de gevarenzone te verkeren, alhoe wel zij bij de Bondsdagverkiezingen van 1976 al was teruggezakt naar 10,2 procent. Dat zij toch uit het stadspar- lement (Senaat) is verdwenen, duidt er op dat nog andere factoren dan die in Nedersaksen hebben meegespeeld, de FDP parten hebben gespeeld. Wat de FDP in Nedersaksen betreft, ligt het voor de hand, dat haar neder laag in verband wordt gebracht met het feit, dat zij in 1976 de coalitie met de sociaal-democraten hebben beëin digd en na een overgangsperiode met de christen-democraten in zee zijn gegaan. Ongetwijfeld zijn er talrijke kiezers, die in 1974 nog de FDP steun den, maar die nu hun stem uit protest anders hebben uitgebracht. Waar schijnlijk heeft de GLU (Groene lijst milieu bescherming) deze protest stemmen gekregen. ting Ravens zijn baan in Bonn er aan had gegeven om in Nedersaksen als lijsttrekker te kunnen optreden. De populariteit van premier Albrecht heeft blijkbaar voorkomen dat de CDU veel stemmen aan de GLU zou verliezen. Op rozen (DASH), de twee partijen die de basis van do regering Begin vormen. DASH wil meer concessies doen aan de Vere nigde Staten dan de Likoed. In verband met de vrijdagavond in Jeruzalem gepleegde bomaanslag op een bus. waarbij zes mensen om het leven kwamen, zijn achttien mensen aangehouden. Premier Begin bracht gisteren een bezoek aan de tien men sen die bij de aanslag gewond werden. Volgens de Israëlische krant Maöriv zouden de Verenigde Staten geheime besprekingen voeren met Jordanië over de leveranties van moderne F-16 gevechtsvliegtuigen aan dat land. Het Israëlische kabinet stelde enige weken het debat over de toekomst van de bezette gebieden uit naar aan leiding van het besluit van de VS militaire toestellen te leveren aan Sa- oedi-Arabië en Egypte. Trouw In Hamburg liggen de zaken heel anders. Daar was de FDP vier jaar lang haar SPD-partner trouw geble ven, zonder dat zij daar voor werd beloond. Het vermoeden ligt voor de hand. dal de FDP veel stemmen heeft verloren, omdat de partijleiding in de afgelopen jaren min of meer in han den van de linkervleugel-vertegen woordigers terecht is gekomen. De FDP stond als gevolg daarvan duide lijk links van de SPD van de populai re burgemeester Klose, die zijn partij de meerderheid terug bezorgde. Zijn in Nedersaksen de liberale pro teststemmen naar de GLU gegaan, in Hamburg hebben vooral de sociaal democraten van het onbehagen van vroegere liberale kiezers geprofiteerd. Opvallend is dat in de stadstaat niet de GLU een behoorlijk percentage heeft behaald zoals in Nedersak sen, waar zij net onder de 5 procents- horde bleef. In Hamburg was het de BLU (Bonte lijst milieu bescher ming), die door veel groepen met een radikaal-linkse achtergrond werd ge steund, en niet de GLU die een op merkelijk resultaat boekte. In Nedersaksen heeft de CDU van premier Albrecht haar positie iets verbeterd. Zij profiteert van de verde ling van de restzetels en neemt als gevolg daarvan een stevige positie in de Landdag in. De SPD heeft terug gang geboekt, ondanks het feit dat de vroegere minister van volkshuisves- Van een onzer verslaggevers BUENOS AIRES Het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft opheldering verschaft over 84 van de 2508 politieke gevangenen, die op 17 mei in een drie pagina's grote advertentie in het dagblad La Prensa onder de aandacht van het publiek werden gebracht. De advertentie werd geplaatst door drie organisaties in Argentinië die zich bezig houden met de rechten van de mens. Van de 84 gevallen waarover de rege ring iets heeft gezegd zouden zich 35 gewoon thuis bevinden. De overigen bevinden zich om allerlei redenen in verschillende gevangenissen. Van de lijst van 2508 politieke gevangenen is nu van 1318 bekend waar ze zich bevinden. Eind vorige week zijn wel vier leden van de communistische partij opge pakt. Dit is meegedeeld door deze partij. Het gaat om de psychiater Berdichewsky, een lid van de wereld- vredesraad Benjeldorf en diens zoon Carlos alsmede Carlos Lemer. Dit is des te opmerkelijker omdat de com munistische partij van Argentinië zich steeds heeft ingezet tegen de boycot van de wereldkampioen schappen voetbal. De SPD zit in Hamburg thans op rozen met een flinke meerderheid, al wordt beweerd dat de partijleiding niet zo erg gelukkig is dat zij nu vier jaar alleen moet regeren. Met de FDP als regeringspartner kon burgemees ter Klose de linkervleugel van de par tij nog in toom houden, omdat de meerderheid in de Senaat niet in ge vaar mocht worden gebracht. Dit laatste argument gaat nu zelfs ook niet meer op. Dat de CDU in Hamburg een verlies moest boeken, vergeleken met 1974, is niet verbazingwekkend. De partij heeft in de stadsstaat een traditione le oppositierol en in 1974 profiteerde zij slechts tijdelijk van grote ontevre denheid onder potentiële SPD-kie- zers over de destijds grote invloed van de linkervleugel van de partij. In 1976 had de SPD bij de Bondsdag;,, verkiezingen haar positie al behoor lijk hersteld en had de CDU genoegen moeten nemen met 35,9 procent, een verlies van bijna 6 procent van kie zers die naar de SPD waren terugge keerd. Het is duidelijk dat de Liberale Partij het in geheel West-Duitsland moeilijk zal krijgen. De lust om van partner te wisselen zal wellicht getemperd zijn, ofschoon het vernietigende resultaat voor de FDP in Hamburg een aandui ding is, dat trouw aan de SPD een grote nederlaag niet uitsluit. Zeker is dat de coalitie van SPD en FDP voor lopig niet wordt bedreigd. De FDP heeft tijd nodig om over haar toe komstige tol in de Westduitse poli tiek na te denken. Erg veel tijd. mis schien wel tot de Bondsdagverkiezin gen van 1980. WARSCHAU (Reuter. DPA) Een universitair genootschap van Poolse dissidenten heeft zaterdag bekendge maakt dat haar eerste academische jaar is afgesloten met ruim 120 colle ges. De activiteiten van dit genoot schap zullen, ondanks de tegenwer king van de autoriteiten, worden voortgezet, zo is meegedeeld. In de colleges van dit genootschap wordt een vrije interpretatie gegeven aan de Poolse geschiedenis en cultuur. Aan de lezingen is door 5000 studenten deelgenomen. Het Poolse comité „voor de verdedi ging van de gemeenschap" heeft in een brief aan de Russische dissiden tenleider AndreJ Sacharow zich soli dair verklaard met de onlangs veroor deelde Russische dissidenten Orlow, Gamsakoerdija, Kostawa en Marino- witsj. In een brief wordt gesproken van draconische vonnissen. Een Poolse arbeider die medeoprich ter was van een vrije Poolse vakbond heeft gisteren een verklaring uitgege ven waarin hij zegt dat zijn r.aam ten onrechte in verband gebracht is met dissidente activiteiten. Volgens dissi dente kringen zou de betrokken ar beider, Antoni Sokolowski. daartoe door de autoriteiten omgekocht zijn voor een bedrag van 54.000 zloties (4000 gulden). Deel lichaam gevonden DEN HAAG Twee jongens hebben gisteren in Den Haag twee onderbe nen gevonden. De politie vond later op de dag een plastic vuilniszak, waarin vermoedelijk ook resten van een menselijk lichaam zaten. Tevens werden plukken haar gevonden. afk. raal^ 2: 21 30 ikto doi iel, hine t. 1 Lim erei ïpei 5. fa n. d)or Henk Biersteker £vrouw Frangoise Lacoste uit Toulouse schreef een woeden- brief aan de Franse radio en televisie over de manier Jtarop deze het volk hadden ingelicht over de invasie en de IJ aropvolgende gevechten en bloedbaden in Sjaba. 3U hebt nu wel gezegd hoe slecht wreed die rebellen waren, maar weten nog steeds niet wie ze uit welke lagen van de bevol g ze voortkwamen en wat hun ïn waren. U heeft ons met een t aflatende aandacht de lotge len n de ellende laten zien die Fransen door de rebellie moes- doorstaan, maar we weten niets de manier waarop de Fransen Tdien met de bevolking leefden, ke functies zij hadden en waar- ze eigenlijk in Zaïre waren. U 'ft ons alles verteld over de »d. het bloed en de apathie die •rsen in Kolwezi, maar we weten -1* van het lijden en de wanhoop de zwarten die in deze mijnen werkten. Uw rol is niet om uitsluitend op onze emoties te spelen èn ons te laten huilen of braken op de maat van uw beelden en geluiden. We eisen alleen maar van u dat u de feiten op een rijtje zet en voorzo ver mogelijk de situatie opsomt die tot deze gebeurtenissen heeft geleid. En dan zullen wij zelf wel kiezen op welk moment we zullen huilen of braken!" Van de emoties die oplaaien wan neer in beduidende aantallen blan ken worden omgebracht in een zwart werelddeel hebben er ook enige het Nederlandse beeld scherm bereikt. Ze geven nieuw voedsel aan alle weerstanden tegen de bevrijdingsstrijd die met name in zuidelijk Afrika doorgaat. Daar om zijn die vragen van die Franse mevrouw uit Toulouse zo belang rijk. Uit de serieuzere journalistiek die Le Monde bedrijft (en ook in Neder land wel wordt bedreven) vallen een paar zaken af te leiden. België heeft zwaardere belangen dan Frankrijk in Zaïre maar met presi dent Moboetoe valt geen goed ga ren te spinnen en er is geen enkele behoefte hem nog krediet of mili taire steun te geven. Frankrijk gokt wél op Moboetoe om in Zaïre invloed te winnen. Vandaar ook het onmiddellijke Franse bijspringen vorig jaar. toen de opstandelingen het in de provincie Sjaba de eerste keer probeerden. De Belgen wilden eventueel wel ingaan op de via het Rode Kruis door de rebellen aangeboden on derhandelingen over de aftocht van de Europeanen hoe beledi gend dat ook voor Moboetoe zou zijn. De Fransen geenszins: dat zou de opstandelingen vaste voet ge ven in Sjaba en dat doe je niet met een gebied waar 60 percent van 's werelds uranium en 73 percent van 's werelds kobalt ligt opges lagen. Opmerkelijk is ook dat de rebellen de Fransen scheidden van de ande re Europeanen, dat kan zowel uit wraak voor het Franse ingrijpen van verleden jaar zijn, als om de tweespalt Frankrijk-België nog verder te vergroten. Vanaf het moment dat de nadering van de Franse para's bekend wordt, gaat de hoofdmacht van de rebellen ervandoor met medene ming van tweehonderd van hun gewonden uit het hospitaal van Kolwezi. Evacués staan verbaasd van deze logistieke prestatie omdat ze van Moboetoes troepen geen en kele discipline gewend zijn. Trou wens in het algemeen vallen de mede door Cubanen en Portugezen geleide Katangezen de eerste da gen op door hun militaire vaardig heid en hun beheerste optreden. Er worden dan nog geen buitenlan ders gedood, maar wel probeert men hen als onderhandelingspand met Amerika, België en Frankrijk te gebruiken. Zodra echter de hoofdmacht van de rebellen met de gewonden is vertrokken en nog voordat de aangekondigde landing van de Franse para's is begonnen zijn de slachtpartijen aan de gang. Overigens worden niet alleen Ka tangezen daarvan beticht, maar ook Moboetoes troepen zouden honderden zwarte en tientallen blanke slachtoffers gemaakt hebben. Gehaat De geëvacueerde Europeanen, voorzoverre ze iets verder om zich heen hebben gekeken, bevestigen dat de troepen van Moboetoe zeer gehaat waren in Sjaba, dat ze de bevolking afpersten en bijvoor beeld de zwarte mijnwerkers de helft van hun weekloon afhandig maakten. De Franse Blitzkrieg in 3jaba heeft overigens een nadeel dat de Belgen Kennelijk wél onder ogen hebben gezien: een Europees land dat graag voor fatsoenlijk doorgaat kan zich na Vietnam in Afrika niet een groot staand leger permitteren op wiens uitnodiging dan ook. De parachutisten moeten dus weer terug, ondanks de smeekbeden van Moboetoe. Daar komen waar schijnlijk Marokkanen voor in de plaats die zijn in Europa goed voor het vuile werk dus waarom niet in Afrika? Maar op nauwelijks twintig kilome ter afstand van het mijncentrum zitten de opstandelingen gereed voor de volgende poging. Zij kun nen putten uit een reservoir van ongeveer 200.000 gevluchte Katan gezen in Angola. Dat is dan, wat er allemaal aan de hand is in Sjaba, alleen maar vol gens één krant: Le Monde. Over lijken Het is inderdaad heel wat voor die Fransen die meer willen weten, zo als die mevrouw Lacoste uit Tou louse. Maar zij klaagt erover, dat mensen die geen tijd hebben of zich geen tijd gunnen om een serieuze krant te lezen en zich met beeld en geluid moeten behelpen, toch wel een raar soort indruk van de ge beurtenissen moeten hebben ge kregen. zo in de geest van: „Slechte Zaïrese opstandelingen hakken in op aardige Fransen, die nog wel gekomen waren om arme Afrika nen te helpen hun bodemrijkdom men omhoog te halen." Als waarschuwing voor Europea nen overigens wel geschikt. Want zo vlak bij 's werelds meest vitale grondstoffen gaat men over lijken, dat is duidelijk. Alleen blijft er een beslissende vraag hangen, van to taal andere aard hoe is het moge lijk dat Je, met grondstoffen in Je bodem waar de industriële mach ten zó tuk op zijn, toch een buiten landse schuld van 2,3 miljard kunt hebben? Ik stel de vraag maar zo naïef mogelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5