De moederkerk achter de moeder Weer meer waardering voor de bijbel In de rechte Straat: Bijbels voor India 'Buitenverbanders' nog niet naar de GOS Augustinus en Monnica Kerkelijke prof geen wetenschapper van universiteit Jaarvergadering bijbelgenootschap UIT DE KERKBLADEN Zwitserse kerken helpen wereldraad VANDAAG VOORBIJGANGER! Vrijgemaakte zendelingen MAANDAG 5 JUNI 1978 TROUW/KWARTET door dr C. Rijnsdorp Schrijven over Augustinus (354-430) en zijn moeder Monnica vraagt om een serafijne veder (uitdrukking van Vondel), of om het penseel van de Duitse schilderschool der zogeheten Naza- reners (Rome, 1810) of van de Pre-Rafaëlieten in Engeland (1850). Niet dat ik dit de ideale schilderscholen vind, maar vanwege de geestverwantschap met de schrijver van de Belijdenissen. Het komt neer op de liefde voor het detail en vooral op de vrome stemming, die een poging is om achter de feiten het mysterie tot uitdrukking te brengen. Achter het factum het mystertum. zoals mevrouw P. M. A. Van Kem pen-Van Dijk in haar proefschrift MONNICA, Augustinus' visie op zijn moeder concludeert Deze dis sertatie is een uitgave van Rodopl N.V.. Amsterdam, telt 114 blz. en kost 15. Hoogtepunt Ieder kent dat hoogtepunt in de verhouding tussen moeder en zoon als Monnica. kort voor haar dood te Ostia, staande met Augustinus aan een tuinvenster, over het eeuwige leven spreekt. Zij is dan achter in de vijftig, hij voor in de dertig. Het gesprek is twaalf Jaar later opgete kend. „niet op die manier en met die woorden" (Belijdenissen, hoofdstuk X». maar uiteraard ver vormd in de herinnering, gesty- leerd en geïdealiseerd, zonder on eerlijke verfraaiing, maar precies in die aan het neoplatonisme herinne rende trant van sublimering en ver eeuwiging van het moment. De schrijfster put haar gegevens eerst uit de samenspraken te Cassicia- cum. toen Augustinus zich op zijn doop voorbereidde. Het zijn gesty- 1 eerde verslagen van huiselijke fo rumdiscussies. Monnica bezit niet de scholing van de andere deelne mers aan de gesprekken en treedt niet op de voorgrond, maar verrast door haar helder verstand en vrou welijk inzicht Zij weet ook aan een discussie een eind te maken door aan te kondigen dat het etenstijd is. Behalve uit die dialogen (Contra Academicos, De beata vita en De ordine) verzamelt de schrijfster de gegevens over Monnica uit de Con- fessiones. geschreven 398. die de gerijpte Augustinus tonen. Toen Monnica's echtgenoot Patricius nog leefde, wist zij deze driftige en meermalen ontrouwe man met tact op te vangen en te leiden. Als per soonlijkheid was zij Patricius' meerdere. Monnica had iets domi- nerends zonder bazig te zijn. in moeilijke omstandigheden (storm op zee. woelingen te Milaan) toonde zij een natuurlijk overwicht Moederbinding Men kan bij Augustinus gerust van een moederbinding spreken; zijn vader heeft voor hem weinig bete kend. Mevrouw Van Kempen pro beert die verhouding duidelijk in beeld te brengen. Een moeders kindje was Augustinus allerminst, maar en dat is helemaal in de stijl uit zijn beschrijving zo n twaalf jaar na haar dood krijgt zij een soort aureool. Hier is meer aan de hand dan natuurlijke moeder liefde; achter het factum Monnica schemert het mysterium van de moederkerk. Dit woord had in die tijd nog niet de imperiale klank van later. „Voor Augustinus is de kerk geen instituut maar een ge beuren" (85). Dat Monnica voor Augustinus. zon der dat hij het met zoveel woorden zegt, op de achtergrond symbool wordt van de moederkerk, komt voor een belangrijk deel door haar intensief gebedsleven en onge schokt geloofsvertrouwen. De Jon gere Monnica is ambitieus geweest, ze hebben de puber Augustinus te vrij gelaten; aanvankelijk wilde Monnica in het graf met haar man verenigd worden, maar als het op sterven aankomt is zij van dit alles los. Wat er met haar lijk zal gaan gebeuren interesseert haar niet meer; verenigd te zijn met haar Heer is hoofdzaak Moederkerk De moederkerk achter de moeder, dat is de eindconclusie waartoe de schrijfster in haar zeer leesbare be toog komt. Deze visie is ongetwij feld te verdedigen. Als kind ver toefde ik graag in de sfeer van mijn vader; was ik met hem alleen (op een vakantiedag bijvoorbeeld), dan waren we zwijgend bij elkaar: hij, de zieke man. met zijn waarschijn lijk zorgelijke gedachten en ikzelf als kind bezig in mijn eigen sfeer, maar samen verkeerden wij in een zelfde geestelijke ruimte. Zo kan men tot de retorische vraag komen: Is het ons niet genoeg in des Vaders sfeer te verkeren? Op soortgelijke wijze kan in Augustinus' nabe trachting de meditatie zich van de lijfelijke moeder hebben verplaatst en opgelost in het beeld van de moederkerk. Een transfiguratie die niet met zovele woorden wordt ver meld, maar die wel Impliciet wordt gesuggereerd. Op bl. 66 zou ik in plaats van .het zelfde" liever „eender" gelezen heb ben. Eender is een goed Nederlands woord, dat in onbruik dreigt te ge raken. In de poézie was het inder tijd zeer geliefd. De schrijfster heeft het over ..het feit dat deze ervaringen niet door iedereen het zelfde beoordeeld worden." wat me geen goed Nederlands lijkt. Die veronachtzaming van het goede en mooie woord „eender" is zo alge meen. dat ik van de gelegenheid gebruik maak erop te wijzen. Een schoonheidsfoutje in dit zo rustig en stemmig geschreven betoog van iemand op rijpere leeftijd, die zich jegens man en kinderen voor hun begrip dankbaar toont. DEN HAAG (ANP) De beide kerkelijke hoogleraren en de kerke lijke docent die binnen de faculteit der godgeleerdheid van de rijksuni versiteit in Groningen werken, be horen niet tot het wetenschappe lijk personeel van deze faculteit. Ze kunnen dan ook geen bestuurs functies hebben. Dit heeft de kroon beslist met het afwijzen van een verzoek, dat het college van be stuur van de universiteit in Gronin gen voor de universiteitsraad had doorgestuurd. De zeer bijzondere positie van de kerkelijke hoogleraren aan de rijksuniversiteiten is in de wet ge regeld. De universiteit heeft zo geen zeggenschap over het kerke lijk onderwijs en omgekeerd. Dat ligt al meer dan een eeuw vast in de wet. Een betere afstemming van weers kanten tussen de belangen van het kerkelijk en het universitair onder wijs kan ook wel bevorderd worden binnen het kader van de wet. Er kunnen passende overlegstructu ren worden geschapen. De kroon vindt, dat de kerkelijke hooglera ren en docenten het recht kan wor den gegeven van toegang tot en raadgevende stem in de vergade ringen van vakgroepsbesturen die daarvoor in aanmerking komen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De bijbel raakt weer meer in. Hij is bezig weer een boek te worden, dat in brede kringen de aandacht trekt en waaruit wordt geciteerd. Dit werd geconstateerd op de algemene vergadering van het Nederlands bijbelgenootschap (NBG). zaterdag in Utrect. En al zijn het nog maar wolkjes a'.s eens mans hand. die zichtbaar wor den. het NBG onderkent ze en wil erop inspelen. Hoopvol werd de schrijver Jan Wolkers geciteerd, die onlangs heeft gezegd, dal hij. als hij naar een onbewoond eiland verban nen zou worden, als eerste boek de bijbel zou meenemen Andere promi nenten hebben soortgelijke uitspra ken gedaan Op deze jaarvergadering werd onder meer besproken wat deze verande ring kan betekenen voor de wijze, waarop de bijbel aan het Nederlandse volk wordt gepresenteerd In de voor bije Jaren ging het NBO ervan uit. dat brede lngen van de bevolking op de bijbel wat neerkeken te oud". ..te moeilijk „voor mijn oma. maar met voormlj' i Daarom werkte het bijbel HllOCIWPPk genootschap in de verspreiding met argumenten die de mensen het ge voel moesten geven De bijbel is toch wel belangrijker dan ik eigenlijk dacht als nieuwe voorzitter van het bijbel genootschap Hij volgt prof dr W C. van Unnik op. die 17 maart overleed Dr Kruyswiik is twee achtereenvol gende perioden praeses van de gene rale synode van de gereformeerde kerken geweest, van 1971 tot 1975. Sedert het Convent van Kerken, waarvan hij voorzitter was. samen met het IKOR de IKON vormde, was hij vice-voorzitter van de IKON. En kele weken geleden legde hij deze functie neer. Ds O J Rijks, hervormd predikant te Santpoort, werd tweede ondervoor zitter. in de plaats van prof dr C van Leeuwen, die om persoonlijke rede nen aftrad jaar bestaat zal een grote „Actie Doorgeven" worden gehouden, met onder meer als doel het ledenbestand «thans 255.0001 te verhogen Dr A. Kruyswijk voorzitter NBG Van onze medewerker WEZEP Er werd stevig aangepakt zaterdag op de landelijke vergadering van de gereformeerde kerken vrijgemaakt (bui ten verband). Er werden besluiten genomen inzake de al lang lopende discussie over een paar belangrijke artikelen van de aan te nemen kerkenordening en ook werd de verhouding tot de Gereformeerde Oecumenische Synode bepaald. over de weg waarlangs wijzigingen kunnen worden aangebracht. Verder zal de tekst worden geschreven van een artikel dat uitspreekt dat de ker ken contact zullen zoeken met allen die dezelfde belijdenis handhaven. Persoonlijk Het NBO verwacht, dat dit de ko mende Jaren veel minder nodig zal zijn Het zal er meer vanuit kunnen gaan. dat veel mensen al beseffen, dal de bijbel een waardevol boek is Daardoor zal meer aandacht kunnen worden gegeven aan wat zij met de bijbel doen Maar dat betekent wel dat er meer verwacht wordt van de leden van het bijbelgenootschap per soonlljk. omdat het aankomt op het functioneren van de bijbel in het da gelijks leven Het Woord landt met. als er geen brenger is en als er met iets is van een relatie tussen de brenger en de ont vanger, zei dr D Banker, de rector van het Hendrik Kraemer-instituut in Oegstgeest. de inleider van deze dag Wij zullen zelf het voorbeeld moeten geven, hoe je met de bijbel leeft en hoe je de bijbel beleeft Daar voor zullen wij ons heel opnieuw moe ten openzetten naar het Woord van God toe Want wij kunnen op de vragen van morgen niet reageren met antwoorden van gisteren Dr Bakker drong erop aan. minder met het verstand en meer mediterend naar de bijbel te luisteren Dan is er ook meer gemeenschap mogelijk Hij pleitte voor bijbelkringen bij voor beeld een zondag in de maand in plaats van de preek samen praten over het Woord van God Magneet Openhartig gaven vier mensen ver volgens iets door van hun persoonlij ke ervaringen met de bijbel Mink van Rijsdijk vertelde over hel proces van vervreemding, dat intrad toen haar ..bijbelkenmsgeloof' uit haar jeugd met bleek te kloppen met de werkelijkheid ..Toch is de magneti sche kracht van de bijbel nog altijd sterker dar. mijn negatieve instel ling zei zij Voor de christelijke gereformeerde ds T Harder was de bijbel. Woord van God primair een werkwoord Er zit actie in. van God uit. en vraagt daar om ook van ons een radikale inzet Ds Piet er Boomsma van Youth for Christ beklemtoonde, dat jongeren willen weten geloof je het zelf U moet uw kinderen de bijbel niet al leen voorlezen, maar vooral voorle ven. zei hij Oud CDA-Kamerlid mevrouw Hanny van Leeuwen zei. dat haar versneld weggaan uit de politiek mede te ma ken had met het inzicht, dat bij haar gegroeid was. dat juist christenpoliti ci zo vaak stenen oprichten op de weg naar God Wij kunnen met altijd dr kool en de geit sparen en zullen als christenen meer profeten moeten- worden. aldus mevrouw Van Leeuwen Meegedeeld werd nog. dat de raad voor contact en overleg betreffende de bijbel iRCOB» besloten heeft, dit jaar geen landelijke bijbelweek te houden, zoals dat vorig jaar oktoker gebeurde Wel komt er weer een in 1979 Het NBG is bereid hulp te bie den aan plaatselijke afdelingen, ker ken of scholen, die dit najaar toch iets willen opzetten. Volgend laar april als het NBG 165 Van een onzer verslaggevers VELP De stichting „In de rechte Straat" (predikant-di recteur ds. H. J. Hegger) heeft op zich genomen, de vertaling en het drukken van dé bijbel in het Malayalam te bekosti gen. Dit is de taal van de 25 miljoen inwoners van Kerala in India. De kosten hiervan worden geschat op 300.000 gulden. De bestaande bijbelvertaling in het Malayalam dateert van 1910 en is sterk verouderd en ook gebrekkig, omdat zij het werk was van buiten landse zendelingen, voor wie het Ma layalam niet de moedertaal t was. Vooral nu ook steeds meer rooms^ka- tholieken de bijbel willen gaan lezen, en ook hindoes, blijkt de behoefte aan een nieuwe toegankelijke bijbel vertaling. Het werk is ter hand genomen door de ..Catholic Reformation Movement India" (CRMI), een organisatie die de reformatie binnen de r.k. kerk wil bevorderen. De CRM, die hierbij ge adviseerd wordt door het Engelse Tri- nitarisch bijbelgenootschap, denkt binnen drie jaar klaar te zijn met de vertaling. Men heeft ook een hindoe- professor aangetrokken als adviseur, omdat bepaalde woorden voor men sen van andere religie een heel andere betekenis kunnen hebben. Op eerdere zittingen was al veel ge praat over de zeggingskracht van re gionale en landelijke vergaderingen. De discussie richt zich vooral op de vraag waar het gezag van een meer dere vergadering ligt. wanneer men de eigen verantwoordelijkheid van de plaatselijke kerkeraden wil bena drukken. iets waar binnen deze kere- ken erg aan wordt gehecht. Met slechts twee stemmen tegen, twee onthoudingen werd het artikel 34 aangenomen: „Hetgeen in regiona le en landelijke vergaderingen beslo ten is. wordt door de plaatselijke ker ken bekrachtigd en in onderlinge lief de aangenomen, tenzij het strijdig bevonden wordt met de Heilige Schrift of met dit Akkoord van kerke lijk samenleven of ook dat aanvaar ding niet zou dienen tot heil van de gemeente. De kerk die een besluit niet bekrachtigt, zal hiervan aan de zusterkerken rekenschap geven." De toevoeging dat aanvaarding van een besluit „niet tot heil van de gemeen te" kan zijn, is de belangrijkste wijzi ging die op deze vergadering aan het concept werd toegevoegd, nadat ze overigens al vaker ter sprake was geweest. Vervolgens werden na bespreking nog artikelen aangenomen die hande len over het recht van beroep tegen beslissingen die genomen zijn. over de kerkvisitatie en een slotbepaling Onduidelijkheid De commissie voor samenspreking met andere kerken diende een rap port in over de verhouding tot de Geref. Oecumenische Synode. Ds. W. Vis uit Kampen, die rapporteur was, deelde mee dat hoewel een deel van de commissie ervoor was het lidmaat schap onmiddellijk te aanvaarden, dit toch niet op voldoende steun kon rekenen. De vergadering nam daarop een verklaring aan waarin uitgespro ken werd dat men veel voelde voor samenwerking binnen de GOS. maar dat er over bepaalde zaken nog on duidelijkheid bestond. Met name werd de verhouding tot de gerefor meerde kerken in Nederland ge noemd. Ook bestond de vrees dat men via de GOS allerlei problemen, zoals de kwestie van Zuid-Afrika, bin nen de deur zou halen. Ds. Vis noem de dit juist een van de goede kanten van de GOS en sprak waardering uit voor het werk van de GOS op dit punt. De vergadering besloot een of twee waarnemers te zenden naar de vergadering te Nimes in 1980, in de hoop dat dit tot een versteviging van de contacten met de GOS zal leiden. De tol van de vooruitgang OVERWEG, het informatieblad voor het bisdom Breda: Toen de verlossende dood was geko men. stond enkele uren later al een lijkwagen voor de deur en twee jonge mensen in witte jassen droegen haar stoffelijk overschot op een brancard in die auto om haar naar het uitvaart centrum te brengen. Met veel moeite en vooral toch liefde kunnen mensen nog wel hun geliefden thuis tot In de dood toe begeleiden, maar dan eist ons leefpatroon de tol van wat men hardnekkig vooruitgang blijft noe men In de doorzon kamer van het huis in de rij kun je geen dode opba ren Als je van nabij zo n sterfgeval meemaakt, besef Je wat ons betreft wéér eens te meer hoeveel warm hartige menselijkheid er in de voor bije jaren teloor is gegaan. De men sen zijn in wezen misschien nog niet eens zo veel veranderd. De buurt rouwt nog wel echt mee en getuigt daar graag van in woord en gebaar. Maar de maatschappij is zo hard ge worden en zo zakelijk Het begrafe niswezen is gestroomlijnd, het kerk hof méér een afgebakend terrein, waarin men zo efficiënt en uniform mogelijk de lijken begraaft, dan een laatste rustplaats, waar nabestaan den van hun verdriet op eigen manier mogen getuigen In de mond van de begrafenisondernemer ook maar een kind van zijn eigen tijd ligt het antwoord ..Nou. meneer, dót wordt in deze tijd niet meer gedaan Er. leven veel mensen in ons kleine ver stedelijkte landje en de dood heeft er in elke stad en ieder dorp dagwerk mee Begraven moet vlot gebeuren, netjes natuurlijk en goed verzorgd en met piéteit. maar als het enigszins kan. niet al te afwijkend van de prak tijk van alledag. Een praktijk waarin de dood meer een soort taboe is ge worden ..In de doorzon-kamer van het huis in de rij Bidden Kruyswijk De vergadering koos dr A Kruyswijk. gereformeerd predikant te Enschede. Ds. L. H Kwast in de (gereformeerde) FRIESE KERKBODE Het treft me in gesprekken telkens dat mensen wél naar de kerk gaan. nog w el meedoen, nog wel aanspreek baar zijn voor een goed woord, maar ze missen iets. Het brandt niet meer In hun hart. „Het doet me zo weinig." zei laatst iemand. ..en ik zou willen dat het me wèl wat deed.Die man was op dat ogenblik zo eerlijk als goud. In zijn woorden was hij een kind van deze ontwrichtende tijd Hij en zo vele anderen lijden aan innerlij ke gebedsarmoede. aan gebrek aan binnenkamer. We hebben in ons gere formeerde verleden veel kritiek ge had op gees(eli)ke bewegingen als het methodisme en het piëtisme. Maar we hadden van die twee bewegingen kunnen leren dat we gebedstijden nodig hebben, uren van retraite, waarin we tegen Vader alles kunnen zeggen. Vermoedelijk hebben we dat m ons gereformeerde verleden de jaren dertig, veertig en vijftig veel te veel veronachtzaamd Zo lang de kerkelijke orde recht overeind stond en zo lang kerkleden leefden in een uniforme traditie, is die innerlijke ge bedsarmoede niet klaar aan de dag getreden. Maar vandaag staan we al len in het geweld van een geestelijke orkaan. Er hebben zich geweldige aardverschuivingen voorgedaan. Ook ui de kerk. In onze dagen wreekt het zich dat we als geformeerde kerkle den onvoldoende ernst hebben ge maakt met de praktijk van de per soonlijke godsvrucht. We leerden or ganiseren en we leerden formuleren en we leerden debatteren, maar leer den we ook bidden? Kleine kerk Ds G. Th. Grootjans. die onlangs van Belgie naar Heerjansdam ging. schrijft in een afscheidsartikel in het Belgische kerkblad De Stem over de lsFclël positie van het protestantisme in België: re manier van denken gediscrimi neerd worden en die dan uiteindelijk terecht komen bij de predikant of een lid van de Protestantse kerk. Dikwijls kenden wij elkaar niet, maar de nood was te hoog en daarom belden zij aan. Ook in het gevangeniswerk komt men die minderheid tegen. De gevan genen worden te veel aan hun lot overgelaten en zitten daarom vol ver wijten. vooral jegens de gevestigde overheden en de maatschappij. Maar misschien luisteren zij nog wej naar ons. een kleine en onmachtige groep. Hier ligt de evangelische opdracht, hier ligt het werk dat onze kerk ook in de toekomst niet mag vergeten. Mis schien zijn we nog steeds te weinig fier op onze minoriteit, misschien le ven velen nog te veel in het isolement, maar het zelfbewustzijn van de Vlaamse protestanten zal groter wor den. wanneer zij beseffen wat die kleine kerk toch allemaal presteert en presteren kan omdat bij ons ook mensen met visie zijn. Maar het opkomen voor minderhe den betekent niet dat wij van hen protestanten zullen maken. We kun nen vol aandacht voor de ander zijn en hem helpen, maar hij moet zelf bepalen of hij zich bij ons thuisvoelt. Het zal alles te maken hebben met kwaliteit en niet met kwantiteit. De protestantse kerk van België heeft toekomst en is een belangrijk orgaan voor de toekomst van dit land. Zij heeft ook haar waarde voor die ande re kerk. die veel groter is. maar die niet kan zonder haar kleine zuster die haar soms op een andere weg wijst, de weg naar de vergeten en verlaten naaste. GENÈVE De Zwitserse protes tantse kerken hebben besloten bij te springen in de financiële moei lijkheden van de wereldraad van kerken. De wereldraad is in geldnood geko men door de steeds hogere koers van de Zwitserse franc, vooral ten opzichte van de Amerikaanse dol lar. Er gaan daarom al stemmen op. dat de wereldraad zijn kantoor be ter kan verplaatsen van Genève naar een ander land. Maar de we reldraad wil zelf graag in Zwitser land blijven. Er zijn nooit moeilijk heden met inreisvisa voor mensen die vergaderingen van de werel draad in Genève willen bezoeken. De politieke toestand is stabiel en men zit er dicht bij de zetels van andere internationale organisaties. De synode van de evangelisch-gere- formeerde kerk van het kanton Bern heeft 200.000 Zwitserse francs (240.000 gulden) toegezegd. De ge meenten zullen voor dit doel nog voor de zomervakantie een collecte houden. Ook voor 1979 wil deze kerk een speciale post in de begro tingen opnemen. De kerk in Zürich heeft zich reeds voor 100.000 francs garant gesteld. niet door de wet Ik beweer dat de mens gerechtvaardigd wordt door te geloven, niet door de wet te onderhouden. (Romeinen 3, 21-25a en 28) We hadden het over de wil van God doen. De zaak was duidelijk. Niet het Heer. Heer! roepen leidt naar het rijk, maar het doen van de wil van God. Dat leek dan ook een duidelijke en bijna makkelijke weg. Maar nu kunnen ook op die weg voetangels en klemmen voorkomen. Wij mensen hebben namelijk altijd de neiging om de dingen aan de kant te willen hebben. Alles moet op orde zijn, op een rijtje staan. We zouden eigenlijk op een bepaalde manier met God moeten kunnen afrekenen. God zijn wil en wij een kwitantie dat we voldaan hebben. Dat zou mooi zijn. Want we willen graag „van iemand af" zijn. Maar dat is er hier niet bij. De wil van God doen kan ontaarden in „de we onderhouden" zoals Paulus dat noemt. Vreselijk je best doen om vooral een net en onberispelijk mens te zijn. We moeten zorgen da we ons zelf niets te verwijten hebben, jongen, zei de vader van Jean Paul Sartre wel eens aan tafé Maar kan dat? Kom je er ooit mee klaar? Krijg je ooit in je leven gelijk? Nee, ik bedoel niet dat er geen schatten van mensen zijn, bij wie je echt een grote lamp moet meebrengen om iets gemeens te kunnen vinden. Dat bedoelt Paul ook. Het gaat erom dat je voor Goi leeft en staat. En „wie mij oordeelt is de Heer", zegt Paulus. En God is de Heilige. Dan is er maar één weg. NI. die van geloven. Leven in een diep en dankbaar vertrouwen dat God je, om heel dat verhaal van Jezus en alles wat Hij gedaan heeft en dat Hij zichzelf, tot zijn bloed toe, gegeven heeft, dat God je daarom accepteert. Dat Je uit genade leven mag. Niet omdat je z< braaf bent. De wet redt niet. De wc geeft je geen gelijk. Met de wet kom je niet uit. Maar het zijn twee dingen: de wil van God doen èn die wil van God doen omdat je in een diep vertrouwen aan Hem verbonden bent, aanvaard. GEREF. KERKEN Afscheid van Bunschoten-Spakei burg: J. G. J. van Echten, ber. t Hellevoetsluis. Prof. Hubbeling Prof. dr H. G. Hubbeling uit Gro ningen heeft vrijdag een eredoctfl raat in de godgeleerdheid in on vangst genomen aan de univers teit van het Zweedse Uppsala. Pro! Hubbeling is sinds 1967 gewoo hoogleraar in de wijsbegeerte vi de godsdienst en de wijsgerige el hiek aan de rijksuniversiteit t Groningen. Het eredoctoraat 1 Zweden is hem toegekend op grom van zijn verdiensten in zijn gehel wetenschappelijke werk, waarva het onderzoek naar logische met hoden in de theologie een belang rijk bestanddeel uitmaakt. David Wilkerson In het kader van de Europa-confe rentie van de pinksterbeweginj die van 1 tot 6 augustus in d Houtrusthallen in Den Haag word gehouden, zal er op 29, 30 en 31 ju een grote evangelisatiecampagn zijn met de bekende Amerikaans evangelist David Wilkerson, d schrijver van het boek „Het krui in de asfaltjungle". Inlichting® over deze campagne bij Teen Cha lenge Nederland, tel. 070-649661. Dr. L. Schellevis Ds. L Schellevis te Waalwijk is i de rijksuniversiteit te Utrecht gepr moveerd tot doctor in de godgeleer heid op „Een onderzoek naar christologie van Karl Rahner". H spitste zijn studie toe op de beteken van Jezus' mensheid. Van daam worden in het proefschrift vragen g steld, niet alleen aan Rahner, e< bekend en invloedrijk r. k. Dul theoloog, maar ook aan reformatol sche theologen als Berkhof. Berko wer en Moltmann. Het blijkt, dat h gesprek over de betekenis van Jezu mensheid een belangrijk element in de ontmoeting Rome-Reformati Ds Schellevis (52) was eerder vormd predikant in Biezelinge, Wal wijk. Gouda en Arnhem en stal sinds 1974 weer in Waalwijk. Hij b hoort tot de kerncommissie van I hervormd beraad over de verhoudia tot de rooms-katholieke kerk Zij promotor was prof. dr. J. M. Hass laar. Ik ben ervan overtuigd dat het be staansrecht van onze kerk gebaseerd is op haar aandacht als minoriteit voor andere, vaak bedreigde minori teiten Een grote kerk zullen we nooit worden, ook niet na de eenheid in het komend najaar Dat wordt ook niet nagestreefd, dat is niet het einddoel van onze kerk In mijn werk in Den- dermonde heb ik meerdere malen er varen dat er nog steeds mensen zijn die geen kant uitkunnen, mensen met problemen, mensen die om hun ande- Er is weer een blad bijgekomen voor christenen, die de aandacht richten op Israël. Beth Shalom Nieuws uit Israël is een vertaalde uitgave van het maandblad „Nachrichten aus Is raël". dat in Zwitserland verschijnt onder redactie van Wim Malgc, die ook hoofdredacteur is van de Midder nachtroep. Het is een periodiek van de vereniging voor bijbelstudie in Is raël Beth Shalom en het houdt zich vooral bezig met de solidariteit van christenen met de staat Israël en de betekenis van de bijbelse profetieën. Adres Postbus 489, Leiden. GRONINGEN De gereformeerde kerken vrijgemaakt) zullen twee Ne derlandse theologen afstaan aan de presbyteriaanse kerk in Korea. Zij zullen daar „zendeling-hoogleraar" worden aan het theologisch semina rie in Poesan. Hiertoe besloot de generale synode in het bijzijn van de Koreaanse pre dikant Myung Dong Han. die zei, dat hiermee een jarenlange wens van de Koreaanse kerk vervuld is. Zijn ziet vooral naar de komst van v maakte theologen uit. omdat modemisme sterk opdringt in de reaanse kerken. Besloten is. dat het seminarie in san twee Nederlandse theologen benoemen, op voordracht van de derlandse deputaten voor corTe dentie met de buitenlandse ker

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2