Ester staat open voor gesprek met Groenevelt SOCIAAL BERECHT Mazda Wil het bestuur zijn mond houden? NDSM-personeel woedend over mislopen order Nederlandse bedrijven ontduiken belastingen blijft "automatisch"de voordeligste 'Wel samenwerking, geen liquidatie christelijke vakbeweging' Door extra vestigingen op Cyprus 'Bezuinigingen basis onderwijs onverantwoord' Bejaarde komt om bij verkeersongeluk Een gewonde bij ontsnapping gas Akzo zout chemie ZATERDAG 3 JUNI 1978 BINNENLAND T rouw/Kwartet9 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Leo Ester, aanstaand voorzitter van de Industriebond CNV, heeft zich minder drastisch uitgesproken tegen overleg met de Industriebond NW en NKV dan eergisteren CNV- bestuurder Van de Kamp deed. In een toespraak tot het gisteren 1 afgeloten tweedaagse congres van de bond zei Ester bereid te zijn tot samenwerking met de bonden van de FNV, maar niet tot elke prijs. Die j prijs is respectering van de uitgangs- punten voor het beleid, die het con- I gres van de Industriebond CNV gis teren heeft vastgesteld. Ester: „Wij zijn bereid tot verregaande samen- i werking met de Industriebonden i NW en NKV, mits onze eigen identi- I teit daarbij verzekerd is." j De komende voorzitter van de i Industriebond CNV reageerde op uitlatingen van Arie Groenevelt. voorzitter van de Industriebond NW tijdens het driedaagse congres I van deze bond in Amsterdam. Groe- i nevelt riep toen het CNV op terug te keren van haar heilloze weg en sa- I men te werken met de FNV-bonden teneinde de dreigende bezuinigings- golf van het kabinet-Van Agt te bre- ken. CNV-bestuurder Van de Kamp wees deze oproep van de hand als „een onwaarachtige liefdesverkla ring" Leo Ester daarentegen verklaarde, dat als de heer Groenevelt zijn op roep vergezeld zal laten gaan van een uitnodiging, de CNV-bond daarop I zal ingaan. Hij betwijfelde echter, dat Groenevelts oproep serieus is bedoeld. Overigens vroeg Ester zich af wat Groenevelt bedoelde met „heilloze weg". „Bedoelt hij ermee, dat de positie van het CNV sterker wordt bij vergaande samenwerking? Wij willen die samenwerking wel, maar geen liquidatie van de christe lijke vakbeweging", aldus Ester. In scherpe bewoordingen wees Leo Ester de uitlatingen van voorzitter Piet Spijkers van de Industriebond NKV van de hand. In een reactie op een toespraak van de scheidende voorzitter van de Industriebond CNV, C. van Dijk, waarin deze het verdwijnen van de katholieke vakbe weging als gevolg van de komende fusie betreurde, zei Spijkers dit „zie lige uitspraken te vinden van een man, die voor zijn pensioen het on vermogen van zijn bond probeert weg te praten". „Wij hebben de Indu striebond CNV steeds gedoogd bij de besprekingen over zaken als arbeids voorwaarden, maar voor ons hoeft dat nu niet meer." 'Stoot onder de gordel' Leo Ester hierover: „Spijkers heeft zich laten verleiden tot een stoot onder de gordel. Kennelijk zijn de druiven zuur, want hij zal toch niet ontkennen, dat zijn organisatie op weg is van een federatie naar een fusie en zo naar liquidatie van de katholieke vakbeweging? Over het niet meer gedogen van de CNV-bond in het arbeidsvoorwaardenoverleg: „Spijkers heeft niets te gedogen. Onze deelname aan dat overleg is wettelijk geregeld, het CNV is partij in honderden CAO-onderhandelin- gen en dat kan Spijkers niet veran deren. Kennelijk staat hij te ver af van de onderhandelingspraktijk." De nota „Meer Mens", die gisteren op de agenda stond, is met zeer klei ne wijzigingen door het congres van de Industriebond CNV aangenomen. In een inleiding verdedigde voorzit ter Van Dijk de nota, die de uit gangspunten voor het beleid in de komende jaren formuleert, tegen het verwijt dat de nota „onchristelijk" zou zijn, dat de industriebond door harde acties niet te schuwen op de revolutionaire toer zou zijn. Van Dijk hierover: „Harde acties kunnen no dig zijn wanneer de weg van het overleg door halsstarrigheid wordt geblokkeerd." En: „wij willen de hui dige maatschappij niet omverwer pen om op de puinhopen een ideale maatschappij te stichten. Wij weten vanuit ons geloof goed genoeg, dat het Ideale op deze wereld niet kan worden bereikt." In de gisteren aanvaarde nota, die begin dit jaar als ontwerpnota werd gepubliceerd, pleit de Industrie bond CNV voor de instelling van bedrijfstakraden, te vormen door werkgevers en werknemers. De taak van deze raden strekt zich uit over het werkgelegenheidsbeleid, de in vesteringen, het sociaal beleid, het sectorstructuurbeleid, enz. Bij de uitoefening van deze taken moeten bedrijfstakraden „richtinggevend, corrigerend, adviserend of gebie dend" kunnen zijn. Met betrekking tot de democratism Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Nederlandse bedrijven ontwijken belastingen door een dochtermaatschappij (brievenbus-onderneming) te ves tigen op het eiland Cyprus. Staatssecretaris Nooteboom (finan ciën) geeft dit toe in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid De Graaf. De staatssecretaris ziet echter geen mogelijkheid er iets tegen te doen. Volgens het Kamerlid gaat het om onder meer het baggerconcern Bos Kalis Westminster. Deze en andere bouwbedrijven voeren grote op drachten uit in Arabische landen. De dochter op Cyprus wordt dan tussen- geschoven om het personeel in dienst te hebben en aldus de lonen uit te betalen. Er hoeft dan geen Nederlandse loonbelasting te wor den ingehouden. De staat Cyprus heft echter evenmin loonbelasting, omdat het loon betreft aan werkne mers die niet op Cyprus wonen en ook niet op Cyprus werken. De be drijven ontglippen daarmee de plicht tot inhouding van loonbelas ting. kamerlid had staatssecretaris Noote boom gevraagd contact op te nemen met de regering van Cyprus om hier iets aan te doen. De staatssecretaris ziet hiervoor geen gronden. Neder-' land heft namelijk ook geen loonbe lasting bij in Nederland gevestigde bedrijven, als het gaat om werkne mers die niet in Nederland wonen of werken. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM „Bezuinigingen op het basisonderwijs en in het bijzon der op het buitengewoon onderwijs zijn onverantwoord en in directe te genspraak met alle beloftes." Dit zei gisteravond R. W. H. de Koning, voorzitter van de sectie buitenge woon onderwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel in zijn jaarrede bij de opening van het congres van de sectie in Amers foort. Voorzitter De Koning pleitte voor verlichting van de taken van de leer krachten in het buitengewoon on derwijs. Zo vroeg hij onder andere om de extra onderwijzer, die al in 1967 nodig werd gevonden voor de taakverlichting van het schoolhoofd, maar die er nog steeds niet was geko men. „Deze maatregel," zei De Ko ning, „levert arbeidsplaatsen op." Een tweede suggestie voor het ar beidsplaatsenplan van minister Pais, was de verbetering en de uit breiding van de normen voor een extra leerkracht. „Een klas met twintig kinderen met leer-en/of op voedingsproblemen zou in Neder land niet meer voor mogen komen, maar ze zijn er wel", aldus De Koning. VENRAY (ANP) - De zeventigjarige mevrouw W. Weijs uit Venray is gis teren otf de kniising Deumense- straat-Langstraat in Venray om het leven gekomen bij een verkeersonge luk. Zij werd door een auto geschept toen zij met haar rijwiel de voor- rangsweg opreed. DELFZIJL (ANP) - Het industrie gebied rond Akzo zout chemie in Delfzijl is gistermiddag een uur afge zet geweest na een gasalarm. Een pakking was tegen kwart voor twee van een pomp gesprongen, waasr- door vloeibaar propyleen onder een druk van twaalf kilogram uit de lei ding propyleen onder een druk van twaalf kilogram uit de leiding stroomde. Een deel van de propyleen kwam op een monteur terecht, die brandwonden opliep. Na behande ling door de bedrijfsarts kon hij naar huis gaan. Ongeveer vijftig werknemers van Akzo ontruimden het deel van de fabriek dat in de windrichting van 'het tot gas verdampte própylen lag. De wegen rond de fabriek werden met behulp van de politie afgezet. De bemanning van schepen, die in de buurt hadden afgemeerd, werd ook gewaarschuwd en gingen van boord. De propyleenleiding werd drukvrij gemaakt en door spoeling met stik stof werd het explosiegevaar opgehe ven. Na ongeveer een uur werden de werkzaamheden bij Akzo weer her vat en nam de politie de wegafzettin- gen weg. Volgens ir. J. Zandberg, locatie-di recteur van Akzo Delfzij, was er geen sprake geweest van een werkelijk gevaarlijke situatie. „Het explosie gevaar was niet groot, omdat het gechloreerde koolwaterstofbedrijf dat gevaarlijke stoffen produceert, op dat moment niet in werking was. We hebben toch, in samenwerking met de politie, de gebruikelijke voor- zorgs- en veiligheidsmaatregelen ge troffen," aldus de heer Zandberg. Drie avonden per week stond hij als koordirigent voor een oratoriumvereniging. Gezongen werd er naar hartelust, maar helemaal tevreden was de dirigent niet. „Als ik ziek word of werkloos, dan zit ik in de problemen", dacht hij bij zichzelf, „want als vrij man val ik niet onder werkloosheidswet, de wet op de arbeidsongeschiktheid, de ziektewet of de ziekenfondswet Al die risico's moet ik zelf op vangen." De dirigent tobde met een lastig pro bleem uit het arbeidsrecht. Iemand die onder werknemers verzekeringen wil vallen moet vol gens de wet inderdaad een werknemer zijn, met andere woorden er moet sprake zijn van een arbeidsovereenkomst. Had de dirigent geen arbeidsovereenkomst? Op het eerste gezicht niet. want een arbeidsover eenkomst dient aan de volgende voorwaarden te voldoen: de werknemer is verplicht arbeid te verrichten, de werkgever is verplicht loon te betalen en ten slotte moet de werknemer in dienst zijn van de werkgever; hij moet onderge schikt zijn. Nu was de dirigent inderdaad verplicht bij zijn drie oratoriumverenigingen ten minste eenmaal per week het koor te leiden, de verenigingsbestu ren waren uiteraard verplicht dat te betalen, maar was hij ondergeschikt aan bestuursleden die hij in het koor met een streng gebaar kon aftikken? „Jawel", zei de dirigent, „want uiteindelijk ma ken die bestuursleden de dienst uit. Zij geven opdrachten en aanwijzingen, die ik moet op volgen" „Nee", antwoordde de bedrijfsvereniging op zijn verzoek om als vereekeringsplichtige te worden aangemerkt. „De vereiste gezagsverhouding ont breekt. U bent niet verzekerd." Zoals gezegd: Het gaat om een probleem dat in de praktijk al veel moeilijkheden heeft opgele verd. Agenten, vertegenwoordigers, thuiswer kers. leraren die particuliere lessen geven zijn vaker niet dan wel verplicht verzekerd. Artiesten en musici hebben, behalve wanneer het om enke le uitvoeringen gaat. meestal wel een arbeids overeenkomst. maar over de positie van de leider van een orkest bestaat weer veel twijfel. De koordirigent zocht het hoger op en legde aan de Raad van Beroep de vraag voor of hij nu wel of niet in ondergeschiktheid zijn werk moest doen. „Ik heb eens een mooi Engels stuk voorgesteld, vertelde de dirigent, The Dream of Gerontius van Elgar. Dit stuk is door het bestuur afge voerd. Daar moest ik me bij neerleggen. Neen. ik kan niet mijn zin doordrijven. Ik erken, dat het laatste woord aan het bestuur is." De bestuursleden van de drie oratorium-vereni gingen bevestigden die visie. De dirigent is ge houden aan de door het bestuur vastgestelde tijden met betrekking tot de repetitiedagen, de aanvangstijden en de vakantietijden. Het be stuur bepaalt verder hoe de leden van het koor zich tijdens de repetities moeten gedragen. Als iemand bij voorbeeld te laat komt, dan zegt een bestuurslid daar wat van. Het bestuur bepaalt ook het repertoire, maar laat zich adviseren door de dirigent. Het laatste woord is echter aan het bestuur. De dirigent gaf nog een voorbeeld: Ik achtte het komende concert volledig, maar het bestuur was het daar niet mee eens. Het bestuur wilde er nog een werk van Brahms bij. Dat is toen inderdaad gezongen." „Stel", zei hij ten slotte. ..dzft Haitink als dirigent wordt aangetrokken, dan verandert er in princi pe niets. Hij zal alleen een technische zaak op een andere wijze benaderen. Dat is de persoonlij ke stijl van iemand". De Raad van BNeroep gaf de koordirigent gelijk. ver. „Nu vast is komen te staan, dat het bestuur de bevoegdheid bezit om te beslissen in zaken be treffende de keuze van het repertoire, orkest en solisten en over tijd, plaats en frequentie van de repetities, kan er van een gezagsverhouding wor den gesproken, oordeelde de raad. Bovendien vond de raad dat de dirigent in de zin van de wet als musicus of artiest kon worden aangemerkt en ook dat betekende dat hij onder de sociale verzekeringswetten viel. Betekende deze uitspraak nu dat de dirigent in financieel opzicht was beschermd tegen werk loosheid en ziekte? Nee, want de bedrijfsvereni ging ging in hoger beroep en legde de zaak voor aan de Centrale Raad van Beroep. De centrale raad bevestigde dat voor musici en artiesten in de wet de mogelijkheid is geschapen om in aanmerking te komen voor de werknemer verzekeringen, maar dan moeten zij wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Eén van die voor waarden is, dat de musicus doorgaans tenminste twee dagen per week werkzaam moet zijn bij dezelfde werkgever. Onze koordirigent werkte weliswaar drie avon den. maar dat deed hij bij drie verschillende oratoriumverenigingen. Maar daar bleef het niet bij. De centrale vond niet alleen dat er op di&ene avond per week niet van een gezagsverhouding kon worden gesproken, het was ock een punt van ernstige twijfel of de koordirigent in de zin van de wet wel een musicus was. Immers volgens de jurisprudentie wordt onder het optreden als musicus of artiest verstaan: het leveren van een artistieke prestatie die bestemd is om door het publiek te worden beluisterd of bezien. Onze koordirigent repeteerde uiteraard zonder publiek en voldeed dus niet aan de om schrijving. Dat er tijdens de jaarlijkse uitvoering van de oratoriumverenigingen wel publiek aan wezig was, deed daar niets aan af. Zo viel de koordirigent toch nog buiten de socia le verzekeringswetten. Hij werkte tekort bij een werkgever, hij trad als musicus niet op voor een publiek en hij kon niet aannemelijk maken dat hij in ondergeschiktheid zijn werk deed. Het gezag aanvaarden van een bestuur en tege lijkertijd tegen vals zingende bestuursleden kunnen zeggen, dat zij onmiddellijk hun „sna vel" moeten houden, dat ging de rechters véél te Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het personeel van de met sluiting bedreigde NDSM in Amsterdam heeft scherp geprotesteerd tegen het voornemen van de Beleidscommissie Scheepsbouw om de order voor de bouw van vier tot zes koelschepen voor de rederij Dammers en V.d. Heide in zijn geheel toe te wijzen aan de werf van Van der Giessen-De Noord. In een brief aan de beleidscommissie bestuur. RSV, de moedermaatschap- Leo Ester, per 1 november 1978 voorzitter Industriebond CNV ring van de ondernemingen zal de Industriebond streven naar een be ter werkoverleg, meer bevoegdheden voor de ondernemingsraden en vooral een gemeenschappelijk on- dememingsbestuur. De meerderheid van dat bestuur zal moeten bestaan uit rechtstreeks door de werknemers gekozen leden. Tot de taak van het gemeenschappelijk bestuur behoren het uitstippelen van het onderne- mingsbeleid, beslissingen over fu sies, reorganisaties, investeringen, collectief ontslag, benoeming van de, directie, winstbestemming en vast stelling van de jaarstukken. schrijft het personeel „verbijsterd en woedend" te zijn, omdat de NDSM al een Jaar bezig is met de voorberei ding van dit project en omdat met het ontnemen van de order een rea listische overlevingskans voor de werf verdwijnt. Een en ander wordt in strijd geacht met een behoorlijk pij van de NDSM, wordt ervan be schuldigd de werkgelegenheid in Amsterdam daadwerkelijk in gevaar te brengen door geen aandeel in de order op te eisen. Het personeel van de NDSM eist van de beleidscommissie een verklaring voor de gang van zaken, weigert me dewerking aan het verstrekken van ontwikkelde tekeningen en gegevens aan Van der Giessen-De Noord en overweegt tevens de gang van zaken te laten toetsen aan het oordeel van de rechter. Ook B W van Amsterdam hebben geprotesteerd tegen het voornemen van de beleidscommissie. In een te- lexbrief aan de regering noemt het college het voornemen „geheel in strijd met eerdere toezeggingen". In de Beleidscommissie Scheepsbouw, waar nu een akkoord is bereikt over de sanering van de grote scheeps bouw, is de discussie over al of niet sluiten van de hele NDSM nog open. ADVERTENTIE Bij de steeds toenemende verkeersdrukte gaat het plezierige van dat zogenaamd sportief schakelen er wel af. Daardoor kiezen tegenwoordig veel mensen voor een auto met "automatische versnellingsbak". Kortweg: voor een auto met automaat En dat betekent: minder ergernis en vermoeienis. groter bedieningsgemak en betere koncentratie, twee handen aan het stuur en dus grotere veiligheid. Da s duidelijk. En toch... er zijn alti|d nog heel wat Nederlanders die iedere dag ondanks al die files - dapper blijven doorschakelen. Wellicht vanwege het feit dat "echte" auto's met automaat in de populaire prijsklasse moeilijk te vinden zqn. of vanwege die vaak niet kinderachtige méérpriis? Of... vanwege het feit dat U Uw budget liever besteedt aan een kompleet uitgeruste auto zonder automaat, dan aan een "kale" auto mét automaat'' Dan wordt het tijd dat U overschakelt op een Mazda- met automaat Want dan koopt U een zeer kompleet uitgeruste, komtortabele auto voor een aantrekkelijke all-in-pri|S, voorzien van een uitstekende automaat. Een vooral voordelige automaat, door grote export naar zo'n 100 landen over de gehele wereld. Vandaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9