VanderKlaauw wijst VN op gevaar nucleaire wapenwedloop Van Rappards terugkeer blijft raadsel Uil lunigarant ij "Pjpararrtverzekert nret alleen uw reis maar ook uw J* -Kabinet stelt beslissing over Urenco opnieuw uit UW AANDACHT VRAGEN VOORITALIË! Artsenorganisatie viert 75-jarig bestaan OP TIJD OP DE WERKPLEK 'Ontwikkeling kan uiteindelijk tot catastrofe leiden' ABVA denkt aan staking 'Voorzichtig met politieke stakingsactie' Gorkum verwacht nu een hoop deining >- - ^qZATERDAG 3 JUNI 1978 k. door Ferry Mingelen NEW YORK In zijn speech voor de speciale zitting van de Verenigde Naties over ontwapening en wapenbeheersing, heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gisteren in New York grote nadruk gelegd op de gevaren van de groeiende atoombomarsenalen en het misbruik van ldlnucleaire energie voor de produktie van atoomwapens. t is--Deze ontwikkeling kan," zo zei hij, ..uiteindelijk tot een catastrofe lei- aanJden Over dit vooruitzicht zijn diep gaande discussies gaande in mijn en land. niet alleen als een zaak van (militaire strategie, maar ook als een ertt,zaak van het geweten Discussies ,i hierover worden gevoerd in onze ker ker ken. in georganiseerde groepen bin nen onze samenleving en in ons par lement. Het gevaar van de versprei ding van nucleaire wapens, zowel ere|horizontaal (over meer landen) als 'verticaal (steeds weer nieuwe) staan in het centrum van de dialoog tussen ons parlement en onze regering," al- )or^dus Van der Klaauw. "a!i Neutronenbom len In de niet ambtelijke delegatie (Ka merleden en vertegenwoordigers van maatschappelijke groeperingen) die [n de zitting in New York bijwoont, t bestond gisteren teleurstelling over rus dit deel van de speech van Van der [oojKlaauw. Men miste met name een duidelijke verwijzing naar de acties, j die in Nederland tegen de neutro nenbom zijn gevoerd en naar de in- ,n stemming met het besluit van presi- "s dent Carter de produktie van de bom voorlopig uit te stellen. In een voorbespreking met de minis ter was vanuit die niet ambtelijke delegatie onder meer door de Ka- t wömerleden Terbeek (PvdA) en Brink- horst (D'66) aangedrongen op een lE duidelijker stellingname. Dit bij voorbeeld in navolging van andere landen als Noorwegen. Minister Van der Klaauw was hier echter tegen. „Het gaat om een algemene reden, je moet niet te zeer op specifieke zaken "md ingaan. Je zou van dit debat ook teveel een Oost-Westzaak maken j'p met yllicht verder standpunten die ije' een uiteindelijke unanieme beslis sing over bepaalde voorstellen in ge vaar zouden kunnen brengen", aldus Van der Klaauw voorafgaand aan zijn speech. Wantrouwen wegnemen Voor de algemene vergadering kwam het gevaar van misbruik van nucleaire technologie voor atoomwa pens in de speech van Van der Klaauw nadrukkelijk aan de orde. Dit uiteraard ook in verband met de problemen die Nederland momen teel heeft over de levering van nucle air materiaal aan Brazilië. „Alle lan den die nucleaire energie gebruiken voor vreedzame doeleinden, zouden internationale veiligheidsgaranties van het internationale agentschap voor atoomenergie (IAEA) in Wenen op al hun nuclaire activiteiten moe ten aanvaarden. Een verdergaande internationale samenwerking op het terrein van vreedzaam gebruik van atoomenergie is mogelijk als ooiza ken van wantrouwen (ten aanzien van mogelijk misbruik) weggeno men worden", aldus Van der Klaauw. Hij benadrukte nog eens dat Neder land voorstander is van internatio nale regelingen voor de opslag van het, voor atoomwapens zo gemakke lijk te misbruiken plutonium. Pluto nium resteert als afvalstof in de kernreactor nadat verrijkt uranium daar gebruikt is voor de opwerking van energie. De totstandkoming van zo'n opslagregeling voordat Neder land het verrijkte uranium aan Bra zilië gaat leveren, staat zoals bekend al maanden centraal in de discussie over de Urencozaak. Nederland zal, aldus Van der Klaauw, actief deelnemen aan initia- ADVERTENTIE ij t- AAN DE GEREFORMEERDEN IN NEDERLAND Will u verder/nader ingelicht worden over de situatie in onze Gereformeerde Kerken? Bestel dan (gratis): 1. De brochure „Gesprek met allen die de Gereformeerde Kerken liefhebben" (waarin naast de S advertenties ook een toelichting van ds. H. J. Hegger Is opgenomen) 2. Een speclaal-nummer van „Waarheid ft Eenheid" met een serie actuele artike len. Te bestellen (liefst schr. of per Giro) bij J. P. Wijsman. Kortonjolaan 22 Eindhoven, Penningmeester Ver. „Schrift en Getuigenis" Giro: 1599800 (Tel. 040-113622). Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft in tegenstelling tot de aankon- diging van premier Van Agt vorige week, gisteren nog geen beslissing genomen over de verdere Nederlandse deelname aan de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Het kabinet zal nu naar alle waar schijnlijkheid op zijn vroegst maan dag over de sterk omstreden Urenco- affaire spreken. Minister van buiten landse zaken Van der Klaauw komt op die dag pas terug van de interna tionale conferenties in de Verenigde Staten. Volgens de tv-actuatliteitenrubriek Vara-visie heeft het kabinet van de Urenco-partners Engeland en West- Duitsland volledig nul op het re quest gekregen in de aandrang naar het eisen van een extra veiligheids- garantie van Brazilië. Volgens door de Vara genoemde betrouwbare I bronnen zouden de regerignslieders Schmidt en Callghan zich slechts bereid hebben betoond om Brazilië nog eens extra te vragen mee te werken aan wereldwijde opslagTegi- mes voor het na verwerking van het In et m ve'er'ei opzicht woelige land hongeren velen naar het werkelijke Evangelie van de bevrijding! Grote dankbaarheid vervutt ons. dat de Heere sinds kort zowel officiële ais niet-offioele „deuren opende om aan een lang gekoesterde wens en een geachte noodzakeii|kheid. t w verkondiging van dit Evangelie, resp getuigende christelijke hulpverlening, vanuit een meer organisatonsch verband gestatte te geven Zonder twijtei een verhoring op veler gebeden' Met vrijmoeo gheid vragen wij u dan ook thans mede namens onze zusterorganisaties in Italië Fede Vivó om Uw Imanciele steun voor de vestiging van een ..Reformatorisch Centrunf in Finale Ligure; de tijdelijke opvang en begeleiding (door Ds Franco Maggiotto) van in gewetensnood verkerende r k priesters. de vertaling, het drukken en verspreiden van christelijke lektuur (de betreflende werk zaamheden worden m hoofdzaak verricht door ei-pnesters. welke op deze wijze voor een deel :n hun onderhoud kunnen voorzien); de bekostiging van het twee-maandelijkse gratia tijdschrift „Fede Viva" (Levend Geloof) etc etc Om genoemde werkzaamheden zo effoént mogelijk te maken hebben wij nodig een Reformato risch Centrum in Italië. Kosten 165 000 - (De helft van dit bedrag wordt biieengebracht door de European Missionary Fellowship waarmee wi| nauw samenwerken) voor de verwezenlijking van e e a bevelen wij dit project met klem in Uw offervaardigheid aan' Giften kunnen worden gestort op Postgironr. 901.000 ten name van Stichting „In de Rechte Straat", Velp, svp met vermelding Van R*! Centrum It 87 voorbaat reeds ome dankG Puitenstem. penningmeester tieven om dit soort regelingen tot stand te brengen, zoals momenteel bijvoorbeeld wordt geprobeerd in de INFCE, een groep van nucleair ma teriaal leverde en gebruikende lan den. Van der Klaauw voegde er aan toe dat Nederland ook zal deelne men aan initiatieven in andere dan INFCE-context. Deze laatste toevoe ging kan belangrijk zijn gezien de problemen waarin Den Haag ver keert. Het werd in New York niet uitgesloten dat Nederland nu, niet alleen via INFCE. maar ook via het Weense atoombureau gaat proberen een regeling voor de opslag van plu tonium in Brazilië uit te werken. Het ziet er namelijk naar uit dat de rege ling via INFCE niet op tijd zal kun nen komen. In Wenen ligt al maanden een studie over de opslag van plutonium klaar en volgens ingewijden is er vanuit het Weense atoomagentschap wel eens verbazing geuit over het feit dat Nederland die studie nooit heeft ge bruikt. Minister Van der Klauw heeft over het Urencoprobleem in New York een gesprek gehad met de se cretaris-generaal van het Weense atoombureau, Eklund. Hij noemde dit gesprek redelijk bevredigend maar wilde er verder niets over zeg gen omdat tie zaak politiek zo gevoe lig ligt. ties zou daartoe geen noodzaak meer bestaan. Minister Van der Klaauw benadruk te in zijn speech dat het niet aan de Verenigde Naties als zodanig heeft gelegen dat de bewapeningsrace tot nu toe vrijwel onbeperkt is doorge gaan en jaarlijks in de wereld het gigantische bedrag van 400 miljard dollar opslokt. De oorzaak van deze race is, zei hij, een gebrek aan politieke wil tot wa penbeheersing. Nederland meent echter dat op sommige terreinen een betere organisatie wel zou kunnen helpen. Vandaar een Nederlands voorstel dat al eerder bekend is ge maakt om een speciaal controleor gaan voor de uitvoering van wapen- beheersovereenkomsten op te rich ten. Minister Van der Klaauw diende dit voorstel gisteren officieel in. ANWB VERZEKERINGEN Callaghan De Britse premier Callaghan heeft in zijn toespraak gepleit voor een ver sterking van de conventionele bewa pening door de landen van de NAVO. Callaghan zei te verwachten dat een nieuw SALT-akkoord, dat op han den zou zijn, de nucleaire pariteit tussen oost en west zal bevestigen. De Britse premier ondersteunde de idee van de vorming van een perma nente VN-vredesmacht. die overal onmiddellijk ingezet kan worden. Hoewel Callaghan niet refereerde aan de Cubaanse en Russische aan wezigheid in Afrika waarschuwde hij voor een al te vlug militair ingrijpen om snelle oplossingen te bereiken in spanningshaarden. Vervolg van pagina 1 niet meer ter discussie. Van der Meu- len vindt dat tot nu toe de ambtena ren niets meer en ook niets minder wordt gegeven dan de werknemers 1 in het bedrijfsleven. De laatste jaren is er geen sprake meer geweest van cao-loonsverhogingen die werden ge geven vanwege verhoging van socia le premies, premies die door ambte naren niet hoeven worden betaald. Als er ai zou worden besloten tot wijzigingen in het trendbeleid, „dan nog kan er nooit sprake zijn van een wijziging met terugwerkende kracht. Dat zou een aantasting betekenen van de rechtszekerheid en van al overeengekomen arbeidsvoorwaar den", aldus Van der Meulen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het valt in de overkoepelende artsenorganisatie te prijzen dat zij de waardigheid en de integriteit van haar leden bij voorbaat onderworpen heeft aan de mogelijkheid van kritiek. In Harderwijk hebben de verkie zingsuitslagen een groot probleem opgeleverd. Men is het erdaar nog niet overeens of een rood kruisje op het stembiljet dezelfde waarde heeft als het rood maken van een hokje voor de gekozen kandidaat. Het ant woord op die vraag is belangrijk. Wordt het rode kruisje geldig ver klaard dan behoudt de VVD vier zetels in de raad. Anders krijgt het CDA er elf en daarmee tevens een absolute meerderheid in de gemeen teraad. Vrije zones In zijn speech sprak minister Van der Klaauw zich voor het idee uit om kern wapen vrije zones in de wereld te vestigen waar dat maar mogelijk is. Nederland zal echter niet in zo'n zone kunnen liggen omdat Neder land deel uitmaakt van de NAVO en de NAVO als zodanig over nucleaire wapens beschikt. Een kernwapenvrije zone is voorzien in het zogenoemde verdrag van Tla- telolco. Dit verdrag geldt voor La tijns Amerika en is nu op Cuba na door alle betrokken landen gete kend. Naar Nederlandse opvatting zal dit verdrag, wanneer het eenmaal in werking is getreden, het ook voor Brazilië politiek gezien moeilijker maken het Nederlandse uranium eventueel te misbruiken. Het ver drag moet dan wel echter in werking getreden zijn en dat hangt nog steeds op Cuba dat weigert zijn handtekening te zetten zolang de Verenigde Staten hun militaire ba ses op Cuba niet hebben ontruimd. Afgewacht moet worden of Cuba zijn houding op dit punt niet zal wijzigen nu de Sovjet Unie het verdrag ook recent heeft ondertekend. Nadrukkelijke steun gaf minister Van der Klaauw ook aan het streven naar zogenoemde negatieve veilig heidsgaranties waarin kernwapen- staten garanderen dat zij tegen niet- kernwapenstaten nooit kernwapens uzllen gebruiken. Het is voor het eerst dat Nederland dit idee steunt. Deze negatieve veiligheidsgaranties zijn bedoeld om te voorkomen dat landen die momenteel geen kernwa pens bezitten dergelijke wapens zul len gaan aanmaken. Met deze garan- Al maanden woedt aan de Universiteit van Amsterdam de strijd over de prikklok. De voorstanders van invoe ring zijn reeds aangevoerd als „de nieuwe calvinis ten". Maar hoe is het aan de VU? Want daar kwam toch ook een brief uit Den Haag? Deze maand in VU- magazine een verhaal over „nieuwe vrijgestelden" en „oude calvinisten". Verder deze maand onder meer: Prof. Drenth over het testen van (Indonesische) politieke gevangenen Krottenwijk in Karachi: enige hoop Winkels in een centrum of niet? Vrouw in de politiek: de beste stuurlui in de keuken? VU-magazine, een opinieblad waar studie achter zit! BON Te verzenden in open enveloppe zonder postzegel aan: Vrije Universi teit, Antwoordnummer 1771, Amsterdam Naam Woonplaats geeft zich op als abonnee op het VU-magazine voor de prijs van 20,— per jaar. Voor betaling wordt uw acceptgirokaart afgewacht. H DatumHandtekening Dit zei prof. mr. A. L. Melai gisteren op de bijeenkomst waar de Konin klijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst de in voering van haar interne tuchtrecht spraak herdacht, nu 75 jaar geleden. Vijftig jaar geleden werd dit aange vuld door het wettelijk medisch tuchtrecht, dat in ernstige gevallen zwaardere sancties kan toepassen. (De KNMG kan een arts hooguit het lidmaatschap van de vereniging ont- Industriebond NVV: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Een politieke sta king, gericht tegen de besluitvor ming door een parlement, leidt bin nen de kortste keren tot anarchie". Dit zei Arie Groenevelt, voorzitter van de industriebond NVV, gister-' ochtend tijdens het congres van de industriebond toen de beleidsuit gangspunten aan de orde kwamen. „Met het overwegen van een politiek staking wie die dan ook zou willen toepassen moet men heel voor zichtig zijn," zei Groenevelt. Volgens hem is daar met name Allende in Chili aan te gronde gegaan. „Een politieke staking is alleen uit te voe ren als het om de verdediging van de vrijheid gaat," meent Groenevelt. Aan het slot van het driedaags con gres laakte Arie Groenvelt de hou ding van de industriebond NCV en van het CNV zelf op de herhaalde uitnodiging door hem gedaan om samen te gaan werken aan een hech tere vakbeweging. De uitlating van de voorzitter van de industriebond CNV, dc heer Cor van Dijk, dat die bond niet bereid is zich voor het karretje van Groenevelt te laten spannen maar wel leden zal werven onder de katholieke werknemers, noemde hij „schandalig". De CNV gokt er volgens Groenevelt op dat er leden van de industriebond NKV zullen zijn. die geen heil zien in het samengaan met de industrie bond NVV. „In het troebele water dat zij zien ontstaan, willen zij hun netten uitzetten. Is dat christelijk?" riep de heer Groenevelt uit. Onder luid applaus kondigde hij daarop aan dat „van nu af aan de jacht op CNV-leden is geopend". De indu striebond NKV heeft zich achter de uitlatingen van Arie Groeneveld gesteld. nemen.) Over de aansluiting tussen beide systemen had prof. Melai. zelf voorzitter van de Centrale raad van beroep van de KNMG. wel enige reserves. Als het om een ernstige zaak van algemene betekenis gaat. kunnen de tuchtorganen van de maatschappij hun uitspraak doorge ven aan de hoofdinspecteur van de volksgezondheid, die kan bekijken of de zaak toch nog een (wettelijk) tuchtcollege of aan de strafrechter moet worden voorgelegd. Maar de regeling wordt nauwelijks toegepast. Misschien uit een gevoel van collegialiteit, dacht prof. Melai, „maar dat roept dan wel vragen op over de draagwijdte van die collegia liteit en die vragen dienen niet te blijven rusten". Overigens wilde hij die collegialiteit, ook een voorwerp van tuchtrecht, zien als een positieve waarde: een bijzondere saamhorigheid die niet berust op collectieve zelfverrukking maar gericht is op de kwaliteit van de dienstverlening. Zo bleef de on dertoon van de bijeenkomst positief, zoals hij ook begonnen was. toen voorzitter Ch. J. Maas van de KNMG zonder aarzeling sprak van de „vie ring" van het dubbeljubiieum der beide tuchtrechten, „met een zekere feestelijkheid". En staatssecretaris Haars van justitie verzekerde de ver zamelde tuchtrechters dat zij „weeg schaal en blinddoek met ere hadden gehanteerd." ADVERTENTIE JONGl OUeKIEV GRAAN JEKVfR die moei u proeven, die isnewddip uranium vrijkomende gevaarlijke plutonium. Twee jaar later Tot nu toe werd in Den Haag aange nomen dat Engeland en West-Duits- land bereid waren van Brazilië te eisen om in 1983 de veiligheidsgaran ties te geven. Dat is overigens toch nog twee jaar later dan de meerder heid van de Tweede Kamer wil: de motie Van Houwelingen (CDA) vroeg om keiharde garanties voor het plu- toniumgebruik in 1981, het moment waarop het eerste verrijkte uranium vanuit de Almelose ultra-centrifuge- fabriek Nederland zou verlaten. Van Houwelingen is momenteel in West-Duitsland op uitnodiging van de Westduitse regering, om daar na der over het Westduitse standpunt te worden geïnformeerd. Van een onzer verslaggevers GORKUM Degenen die in de stad van de Heren Van Arkel gemeentepolitiek bedrijven hebben er moeite mee te bekomen van het geweld, dat in het laatste verkiezingstoernooi ontwikkeld werd door een twintigste eeuwse ridder. Zij hadden Louis Rudolph Jules ridder Van Rappard (72) één, hoogstens twee zetels in de raad toegedacht. Er zijn tenslotte altijd wel mensen die iets tegen de be staande politieke groeperin gen hebben en reageren op de schone beloften van een nieu we formatie. Tot ieders ver bazing echter schonk niet minder dan een vijfde deel van het kiezerskorps zijn ver trouwen in de partij „stads belangen". Het gevolg daar van is dat straks in sep tember de ridder zich in Gorkums raadszaal omringd zal zien door drie pages. Voor een stad als Gorkum bete kent het ongedachte succes van Van Rappard een aan zienlijke wijziging van de po litieke verhoudingen De PvdA (nu elf. straks negen zetels) en de VVD (nu drie, straks twee) zijn er de dupe van geworden maar even goed het CDA dat wel zijn vijf zetels houdt maar zich de overal elders geregistreerde winst zag ontgaan. Niemand weet het Zo'n verschuiving heeft na tuurlijk een oorzaak Nie mand weet die echter aan te wijzen. Behalve dan Van Rappard zelf die er de beves tiging inziet van zijn stelling dat weldenkende Gorkum- mers de „stomme beslissin gen" van de huidige gemeen teraad moe zijn. „Wij zullen er hard tegen aan gaan want er zal orde op zaken moeten worden gesteld", aldus de te neur van zijn verkiezingstoe spraken. Wat zijn dan die stomme beslissingen die de oud-burgemeester van Gor kum zo hoog zitten dat hij uit de rust van zijn nu al zevenja rig ambteloos burgerschap stapt om zich opnieuw met het bestuur van de gemeente te gaan bemoeien? Wij vroe gen het o.a. aan de aanvoer der van de CDA-lijst T. C. Oostenrijk. „Hij begon met vier negatieve punten waar omheen later pas een soort program werd geformeerd. Ten eerste wilde hij ten be hoeve van de werkgelegen heid het aan het bestaande industrieterrein grenzende natuurgebied Avehnge voor bedrijfsvestiging bestem men. Zo in de trant van; weg met die brandnetels daar! Maar dit gebied is onlangs juist aan Staatsbosbeheer verkocht en als natuurgebied in een bestemmingsplan op genomen. Verder fulmineer de hij tegen het afsluiten van een brug over de Linge mid den in de stad voor gemotori seerd verkeer. Daar Is de PvdA nogal voor geporteerd. Zijn opstelling tegenover het aan de orde zijnde verkeers- circulatie-plan zal met name bij de middenstand natuurlijk wel lekker liggen maar meer door zijn wijze van stellingname dan door de inhoudelijke zwaarte ervan. Ten derde vond hij dat er onder één hoedje gespeeld was bij de verkoop van het oude Nederhorst-terrein waarop de raad kleine indu strie wilde hebben en hij wo ningbouw. En tenslotte betoogde hij dat er minstens een ton kan wor den bespaard door het aantal wethouders terug te brengen van vier tot drie. Dat is voor een argeloze kiezer ook wel leuk om te horen. Die vierde wethouder intussen is er in 1970 gekomen om hem, toen hij in een roerige periode van zijn burgemeesterschap met iedereen overhoop lag, zijn portefeuilles en daarmee zijn macht in het college van b. en w. af te nemen". Noch de heer Oostenrijk, noch mevrouw Nel van der Laan, voorzitster van de plaatselijke PvdA-af- deling, kan zich voorstellen dat deze punten nu werkelijk zo'n indruk hebben gemaakt, dat één van de vijf kiezers besloten Van Rappard de kans te geven zijn robuuste uitspraken over terugdraaien en anders doen te gaan waar maken. Mevrouw Van der Laan zegt berustend dat Gorkum wel zal zien wat er van komt. Of het succes van Van Rappard haar dan niet heeft geïmpo neerd? Haar antwoord: „Ik ben alleen onder de indruk van het verwonderlijke feit dat een oude brallende heer het voor elkaar heeft gekre gen 2650 Gorkummers achter zich te krijgen. Het zal voor een deel nostalgie zijn ge weest, voor een deel bewon dering voor wat hij durft te zeggen. Zo maakte hij het huidige gemeentbestuur voor ezels en geschifte lieden uit. Bepaalde mensen vinden dat wel grappig, vooral als zo'n kwalificatie uit de mond van de oud-burgemeester komt. Er zullen ongetwijfeld ook lieden zijn geweest die uit sensatiezucht op hem heb ben gestemd. Dit vind ik bij zonder verontrustend". Mevrouw Van der Laan en de heer Oostenrijk delen de me ning dat het besturen van de stad er de komende vier Jaar niet gemakkelijker op zal worden. Met name burge meester A. Schreuder kan het met zijn ambtsvoorgan ger moeilijk krijgen alhoewel die al heeft laten weten niets meer van hem te zullen ne men dan van elk ander raads lid. Hij neemt het Van Rap pard kwalijk dat hij als raadslid weer een vinger in de pap wil hebben Dat is In dit land nog nooit voorgekomen. Liever vertrekt een met pen sioen gaande burgemeester Mr. L. R. J., ridder Van Rap pard, terug in de plaatselijke politiek. uit zijn gemeente om zelfs maar de schijn te vermijden zijn opvolger voor de voeten te willen lopen. „De sfeer in de gemeenteraad zal duide lijk anders worden dan tot nog toe", zegt mevrouw Van der Laan. „Wie Van Rappard als burgemeester heeft mee gemaakt weet dat er eindelo ze ruzies en ontzettend veel geduvel Is geweest" De heer Oostenrijk heeft die periode niet meegemaakt. Maar ook hij verwacht een terugkeer van woelige tijden. „Dat gaat botsen" Overigens vraagt hij zich af of Van Rappard de weelde van vier raadszetels zal kun nen verdragen ..hij krijgt nu te maken met het probleem dat het beleid van zijn groe pering tot dusver zijn beleid ls geweest. Straks echter gaan vier mensen dat beleid uitmaken en aangezien het vogels van diverse pluimage zijn kan dat gaan botsen". Er ls voor de raadsfractie geen reden om In verwarring te geraken of om door bij voorbeeld nu al te gaan spre ken over een reglementering van de spreektijd op een angsttoer te gaan. voegt hij daar veelbetekend aan toe. Geen verklaring dus voor de grandioze terugkomst van Van Rappard in het gemeen telijk bestuur. Men houdt het in Gorkum op een combina tie van factoren; heldenvere ring, nostalgie, de invloed van zijn welsprekendheid, zijn versimpeling van de pro blemen en de heer Oosten rijk schakelt deze factor niet uit toch ook een stuk on vrede die de verschillende partijen moeten trachten te analyseren. Een Gorkumse klezeres ver trouwde ons toe niet op Van Rappard te hebben gestemd maar het toch wel leuk te vinden dat hij ls gekozen. „Dat brengt leven in de brou werij. net als toen hij nog burgemeester was", zei ze ve.-genoegd. Een andere daarentegen liet even forse taal horen als de ridder soms zelf gebruikt, „hoe kan nu uitgerekend die man zo'n grote mazzel hebben. Leven in de brouwerij? De politiek is daar niet voor. die is er om het er voor de mensen beter op te maken. Ik zie niet in dat hij op zijn leeftijd en met zijn Instelling daar nog toe kan bijdragen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3