Happel kiest tenslotte vow plan Zwartkruis Alleen Polen content Nordqvist: record telt niet Efl Platini nog geen vedette Trouw/Kwartet21 'Slimme strateeg' verandert snel Argentijnen lastig voor filmploeg BIBLIOTHEEK DER NEDERLANDSE LETTEREN ELSEVIER WK is belangrijker voor ex-PSV'er dan 106e interland ZATERDAG 3 JUNI 1978 SPORT door Matty Verkammen MENDOZA Maakt het brabbelende mysterie Ernst Happel nu wel zo'n overtuigende indruk als coach van het Nederlands elftal? In het, wat dat betreft, goede gezelschap van Johan Cruijff mag die vraag best eens gesteld worden. ,Der Weltmeister', zoals zijn fans hem graag mogen noemen, geniet dan enige faam als taktisch fenomeen, in dienst van Oranje wordt zijn werkwijze nu niet bepaald getypeerd door wonderbaarlijke vondsten, of op z'n minst enige lijn. Het zou een beetje flauw zijn om al te veel nadruk te leggen op het aller minst Imponerende spel van Neder land ln de Interlands onder leiding van Happel (IJsland, Noord-Ierland, Israël, Tunesië en Oostenrijk), wel is het een feit dat de Oostenrijker nog geen uitgebalanceerd team in elkaar beeft getimmerd voor het vandaag voor Oranje startende wereldkampi oenschap. Integendeel eigenlijk. Woensdag middag, drie dagen voor de eerste wedstrijd tegen Iran, speelde Neder land tegen het inderhaast opgetrom melde schoolteam „Club Argentina", voor het eerst in WK-opstelllng. En dan nog maar voor een tijdsbestek van precies 34 minuten. Plotseling had Happel weer een volstrekt nieu we formatie uit de hoge hoed geto verd. De betrokken spelers keken er onwennig van op. En vooral Rob Rensenbrink, die Ineens alsnog de rol van spelleider kreeg toebedeeld. Omdat zwijgen zijn specialiteit is, merk je aan Happel niet zo snel of hij van zijn stuk is, maar gelet op zijn toch cMHAtische gedoe, moet de gokker de afgelopen weken door vele twijfels zijn bevangen. Zijn gebrek kige kennis van de actuele situatie in Nederland plus zijn moeilijk te vat ten zienswijze op de prestaties van het Anderlecht-duo Rensenbrink- Haan, lijkt Happel daarbij te zijn opgebroken. Daar zijn inmiddels sterke staaltjes van te vertellen. Met om te beginnen natuurlijk het onbegrijpelijk lang in tact gebleven vertrouwen van Hap pel in zijn voormalige strateeg Van BUENOS AIRES De Argen tijnse politie heeft verhinderd dat een fihnreportage van een Franse TV-ploeg overgezonden werd. De film gaat over de vrou wen die iedere week een stille protesttocht in Buenos Aires houden om de aandacht te vesti gen op de verdwijning van hun .mannen en kinderen. Tijdens het monteren van de film kwamen politieagenten binnen, die de film in beslag wilden nemen. Dat verbaasde de Fransen zeer, omdat zij de vorige dag een interview met de voorzitter van het WK'78-comité generaal Merlo hadden, waarin deze zei dat ze vrijelijk in zijn land konden filmen. Nadat de agenten dit gehoord hadden, verdwenen zij zonder de film, maar ze werden gevolgd door agenten in burger. Deze verboden de Franse TV-ploeg om de reportage over te zenden. De Fransen hebben hun pro- dukt toen maar per vliegtuig verstuurd, „ln de hoop dat ze hem op het vliegveld niet tegen houden en in beslag nemen", zo zei de leider van de Franse Hanegem. De vedette van weleer ls de laatste twee Jaar een verdienste lijke laatste middenvelder voor AZ'67 geweest. Niet meer en niet minder. De onbevooroordeelde Jan Zwartkruis heeft het indertijd goed gezien door Van Hanegem niet meer voor het Nederlands elftal op te roe pen. In weerwil van de handelwijze van Zwartkruis (die tenslotte het beste op de hoogte was met de Ne derlandse situatie), bleef Happel ge loven in „de Krömme". Hij haalde hem in Nijmegen tegen IJsland te rug tegen die noordelijke ama teurs deed hij het trouwens lang niet slecht maar toen het er op aan kwam bleek Van Hanegem toch echt te oud. Happel mocht dan de presti- gestrijd vervolgens winnen van Van Hanegem, intussen had hij wel kost bare tijd verloren door het met de AZ'er te blijven proberen. Of er aan vankelijk bepaalde afspraakjes tus sen beiden waren gemaakt, zo lang hield Happel zich aan Van Hanegem vast. IJdele hoop op nog een explosie van een ooit groot, maar nu afge brand speler? Een en ander is lange tijd ten koste gegaan van met name Arie Haan. De bij Anderlecht tot een persoonlijk heid uitgegroeide Haan mocht weke lijks de sterren van de hemel spelen, Happel kon er niet warm of koud van worden. Pas op het laatste moment werd Haan op de FIFA-lijst van 40 geplaatst. In de oefenpartij van Ne derland tegen Club Brugge (in Pa rijs) en als invaller tegen Oostenrijk maakte Haan nog eens duidelijk dat hij het laatste half jaar onheus is behandeld door Happel. Over die interland Oostenrijk-Ne derland gesproken. Uit de opstelling van vandaag (Jongbloed; Suurbier, Krol, Rijsbergen; Jansen, Willy van de Kerkhof, Neeskens, Haan; Rep., Rensenbrink, Rene van de Kerkhof een 3-2/2-3 formatie) blijkt nog eens hoe zeer het Happel toen om een persoonlijke prestigestrijd te doen is geweest. De trotse Oostenrij ker wilde niet verliezen van zijn eigen landgenoten en alleen daarom kwam hij met de afkeurenswaardige noviteit van vijf middenvelders op de proppen. En de middenveld-sa menstelling Poortvliet, Jansen, Neeskens, Van Hanegem, Willy van de Kerkhof (Haan) was er eigenlijk alleen maar sprake van verdedigen de voordelen. Rensenbrink en Rep flater Rene van de Kerkhof) liepen er maar wat verloren bij. Nu de WK begint blijkt Happel geruisloos van die vijf middenvelders te zijn afge stapt. Het gaat tenminste te ver om de teruggetrokken spits Rensen brink als vijfde middenvelder te be titelen. Het team dat nu op papier' staat ls waarschijnlijk het sterkste. Nannin- ga kan mogelijk een verdienstelijke invaller worden en het zelfde geldt voor Poortvliet, die in Wenen bewees dat hij nóg geen echte international is. Met verdedigende middenvelders als Willy van de Kerkhof flinks) en Wim Jansen en aanvallend ingestel de spelers als Johan Neeskens, Arie Haan, Johnny Rep, Rene van de Kerkhof (net als zijn broer op links), is er zowaar weer sprake van een offensief team, dat niet eens na de partij tegen Iran gewijzigd hoeft te worden. int dit elftal valt ook te concluderen dat Jan Zwartkruis („meer dan assis tent" schreef deze krant over hem in (ADVERTENTIE) Hoogtepunten uit de Noord- en Zuidnederlandse literatuur van de Middeleeuwen tot 1945 in een reeks van 12 fraai gebonden boeken. Ridderverhalen uit dc Middeleeuwen Hadcwijch. Een bloem lezing uit luar werken P.G Hooft -Nederlandse Historiën in het kort GA Brcdcro - Toneel spelen Bctjc Wolff cn Aagje l)ckcn - Dc historie van mejuffrouw Sara Burgerhart Hildcbrand - Camera Obtain Multatuli - Max Havclaar Martellus Emants - Inwijding* Frcdcrik van Ecden- Dc kleine Johannes Louis Couperus - Van oude mensen, dc dingen die voorbijgaan Karei van dcWocstijnc Verhalen Gerard Walschap-Zuster Virgilia inmiddels verschenen Intekenprijs f26,50 per deel; binnenkort f28,50 per dceL Afzonderlijke delen f 31,50. Vraag uw bockhandel om het prospectus cn teken nü in! januari) tenslotte toch zijn zin heeft gekregen. Zwartkruis maakte ln het Praterstadion van Wenen van zijn hart geen moordkuil toen de veel te behoudende speelwijze ter sprake kwam. De aanstaande bondscoach ERNST HAPPEL: vol middenveld was alleen bestemd voor prestigestrijd tegen Oostenrijk. vond het eigenlijk maar belachelijk dat Nederland zich zo aan de tegen- enkele meters afstand van Happel Schön kondigt wijzigingen aan in Duits team de wens uit dat het in Argentinië x anders zou gaan. Maar Happel heeft niet alleen de visie van Zwartkruis gevolgd. Ook op het verlangen vanuit de spelers groep (Haan) om Rob Rensenbrink een gewichtiger rol toe te bedelen, is hij als bij toverslag ingegaan. Waar Happel het „slangemens" nog niet zo lang geleden als linksbuiten-zonder meer betitelde („Geen spelmaker, hij is een man van het moment"), is hij nu toch maar zo verstandig om Ren senbrink zijn extra dimensie te gun nen. Zoals men ook bij Anderlecht al Jaren doet, en dat tot ieders tevre denheid. Een verschil met Ander lecht is er wel. Bij de Brusselse club initieert Rensenbrink de zaken van af de vleugel, terwijl hij nu als Cruijff een meer centraal gerichte leider moet worden. Merkwaardig is uiteraard wel, dat Happel pas op het laatste moment tot dat Inzicht is gekomen. Hetgeen woensdag in de oefening tegen „Club Argentina" even tot een alleraardig ste vergissing leidde. Happels idee was zo vers, dat Johnny Rep tot twee maal toe naar de verkeerde plaats liep. Eerst dacht Rep dat hij de spits was. Toen hij Rensenbrink bij de aftrap zag staan, verhuisde hij naar de linkervleugel, waar Rene van de Kerkhof dus diende te acteren. Toen liep Rep maar naar rechts, naar zijn eigen plaats. Rep had Happel niet helemaal begrepen. BUENOS AIRES De eerste WK-wedstrijd mag dan ln feite een aanfluiting zijn geweest, ln het Poolse kamp bleek er grote tevredenheid te bestaan over het feit dat er teminste geen afgang beleefd was ln de vorm van een nederlaag tegen de Duitsers, De Poolse leider Ed ward Gierek was er tenminste als de kippen bij om de Poolse spelers te feliciteren. In een te legram schreef hij: „Goed, hartstochtelijk spel, vertegen woordigers van Polen waardig." In de Poolse hoofdstad Warschau stond donderdagavond alles in het teken van het WK. Naar schatting 25 miljoen Polen zagen het duel op de televisie. In Warschau was de wed strijd op grote schennen in bio scoopzalen te volgen. Iedereen was er daar van overtuigd dat Polen had behoren te winnen. Ook coach Jacek Gmoch was die mening toegedaan. „Ik denk dat de Vogts (links)en toto duelleren om de bal. Het achterwerk is van de Westduitaer EUss- mann toeschouwers ongetwijfeld ook vin den dat wij deze wedstrijd verdien den te winnen vanwege onze betere prestatie. Het was alleen de Duitse keeper die een nederlaag voorkwam Hij verrichtte een paar goede reddin gen, met name in de tweede helft." Minder tevredenheid straalde de Duitse ploeg uit. Coach Helmut Schön was slechts tevreden over het optreden van twee spelers: Berti Vogts en Sepp Maler. „Ik moet toe geven", aldus Schön, „dat het een erg slechte wedstrijd was." Ex-inter national Günther Netzer was nog. duidelijker: „Dit was een schokkend optreden van het Duitse elftal en ik zie het niet hoe het verder moet gaan als er steeds zo wordt gespeeld." Helmut Schön had slechts éért punt om enigszins tevreden te zijn: de oorzaak van alle ellende. „De loting geeft ons een goede kans om ons voor de tweede ronde te plaatsen want Polen was onze sterkste tegen stander." 8chön gaf wel aan dat er ln het tweede duel, dinsdag tegen Mexico, mogelijk wijzigingen in het elftal aangebracht zullen worden. Wat dat betreft heeft hij gezien zijn tevredenheid over slechts twee spe lers een ruime keuze. door Johan Woldendorp BUENOS AIRES Vanavond wordt er hoe dan ook een record gebroken, Björn Nordqvist, enkele jaren lang centrale verdediger bij PSV, speelt dan zijn 109e interlandwedstrijd. Tot die- tweestrijd van vandaag vertoeft de Zweed nog in het overigens eerbiedwaardige gezelschap van de vroegere man netjesputters Bobby Moore en Dj alma Santos. Het verdere verloop van het mondiale evenement bepaalt of de nog steeds niet versleten Ausputzer dat trotse record overeind kan hou den, de Braziliaan Roberto Rivelino, morgen een van Nordq vist tegenstanders, staat er met 105 caps ook florissant voor, de overige „honderdjes" (Bobby Charlton, de Noor Svensson, de Chileen Sanchez, Franz Beckenbauer, de Hongaar Boszik overleed deze week hoeven nergens op te rekenen. Om de doodeenvoudige reden, dat zij het toernooi niet als speler meemaken. Het zal menigeen verbazen, dat BJÖm Nordqvist opeens aan het hoofd van het klassement der gro ten opduikt. Drie jaar geleden, toen hij van PSV naar Goteborg ver huisde, leek hij een volstrekt uitge bluste voetballer. Het tegendeel was waar, maar de daaruit voort vloeiende come-back, garandeerde allerminst de erelijst, die nu achter zijn naam prijkt. Nordqvist: „In februari van dit jaar werd er bij mij een leverinfectie' geconstateerd. Dat mij iets man keerde, was voor mij niet onver wacht, want ik voelde me al een tijd niet fit. Na terugkeer uit Oost- Duitsiand, waar Zweden een wed strijd speelde, werd ik voor het eerst ziek, ik kon er alleen niet achter komen hoe erg. Tot ik een dokter ontdekte, die een leverinfec tie ais diagnose stelde. Vanaf dat ogenblik kwam ik er weer snel bo venop. Ik ben er blij om want ik had nog graag een wereldkampi oenschap mee willen maken. Niet om die mijlpaal overigens. Het re cord van 109 wedstrijden betekent voor mljnlets. Het is voor mij ook geen reden om na het toernooi te stoppen met internationaal voet bal Momenteel heb ik bij Goteborg nog eeh contract voor een jaar Zolang probeer ik in ieder geval ook voor het Zweedse elftal uit te komen." BJÖm Nordqvist heeft alles van een langzaam uitsmeulend vuurtje, dat ineens weer huizenhoog oplaait. „Een beetje overdreven, want ik moet mij wel degelijk extra opoffe ringen getroosten om op dit niveau te kunnen voetballen. Ik heb moei te met het tempo. Maar misschien is dat ook wel aan mijn ziekte te wijten. Ik ben er in ieder geval wel van overtuigd, dat ik PSV te vroeg heb verlaten. Ik was toen 32, ik vond het tijd om aan mijn toe komst te denken. Achteraf had ik nog wel een of twee seizoenen in Eindhoven kunnen blijven voetbal len. Ik heb, vooral in het eerste jaar, veel heimwee naar Nederland gehad." Nordqvist (35) is al vijftien Jaar intemationaaL Zijn debuut dateert dus van 1963. De lokatie was Boe dapest, de tegenstander Hongarije, de inzet kwalificatie voor de Olym pische Spelen en de uitslag 4-0 in Zweeds nadeel. Het spreekt voor zich, dat de internationale loop baan van Nordqvist met wisselen de successen gepaard ging. De Zweed zelf oogde ook niet als een uitgesproken vedette. Degelijkheid en sportief spel zijn en waren zijn voornaamste kenmerken. In 108 1 andenontmoetingen hoefde hij slechts één gele kaart weg te slik ken. Vier jaar geleden vergreep hij zich in Duitsland te fors aan Johan Cruyff. Zweden speelt al een aantal jaren semiprofessioneel voetbaL Om die reden heeft het zich waarschijnlijk van een voorsprong op de andere Scandinavische naties, Noorwegen en Denemarken, verzekerd. „Wij zijn inderdaad professioneler Inge steld. Bij mijn eigen club lopen tien semi-beroepsvoetballers rond. Voor Malmö geldt hetzelfde. Een andere verklaring van onze succes sen in internationaal verband is het gegeven, dat onze competitie nog maar net is begonnen. We hebben slechts zeven wedstrijden achter de rug en zijn derhalve niet voetbal moe, zoals dat met de meeste lan den wel het geval is. Daardoor heb ben we ook weinig blessures. Het enige probleem is eigenlijk Ralf Edström. Hij is er in de eerste wed strijd nog niet bij, maar hij komt steeds beter terug." Nordqvist, aanvoerder van de Björn Nordqvist tijdens de vorige WK in het duel tegen Neder land ingeklemd tussen Johnny Rep en Wim van Hanegem. Zweedse ploeg, gunt zijn collega. oud-PSV'er graag een plaats in de basisformatie. Bondscoach Erics son daarentegen, denkt dat Ed ström als pinchhilter (invallen, wanneer de prduktie stokt) effi ciënter is. Zo op het eerste gezicht is Brazilië een ideale tegenstander voor de Zweedse giraffe. Maar het spel van de vroegere parel van techniek schijnt zich in ongunstige zin te hebben veranderd. Nordq vist: „Brazilië heeft een gedaante wisseling ondergaan van techniek naar hardheid. Toegegeven, ik heb het niet met eigen ogen waargeno men, maar onze trainer, die Enge- land-Brazilië heeft bezocht, kwam thuis met dat verhaal." De Brazilianen zijn echter ook „smoorverliefd" op het niet altijd even edelmoedige Nederlandse cir culatievoetbal. In dat verband zei Jan Zwartkruis onlangs: „Toen ik in april in Parijs was om Brazilië te bekijken, vroeg de hulptrainer van de Brazilianen aan mij of hij een weekje op Zeist mocht rondkijken. Hij wilde ons circulatievoetbal on der de knie krijgen." Zweden geldt als een land, dat te recht uiterst kritisch tegenover het schenden van mensenrechten (zo als dat in Argentinië op grote schaal gebeurt) staat. Een tijd lang moesten geaccrediteerde Scandi navische Journalisten ook medisch worden onderzocht, voordat ze in het vliegtuig naar Buenos Aires mochten stappen. Een lachwek kende maatregel, die later haastig werd ingetrokken, maar wel teke nend is voor de in Zweden levende theorieën op het punt van een hu manitaire behandeling voor ieder een. Nordqvist, daarom onthut send (maar typerend voor het rechtse voetbalwereldje, waarin hij leeft):.Niemand van de groep heeft iets tegen de politiek in Argentinië. De coach heeft in januari aan leder een, die op de lijst van veertig stond, gevraagd of hij om politieke redenen thuis zou willen blijven. Iedereen zei toen: nee." door Johan Woldendorp BUENOS AIRES - Te veel voetballers zijn behept met het ongeneeslijke syndroom, dat zij denken VIP's te zijn in plaats van doodgewone lieden, die toevallig goed tegen een bal kunnen schoppen. Nog veel er gerlijker is het kennelijk niet uit te roeien verschijnsel, dat talvan supporters die zoge naamde helden nog veel hoger waarderen dan zij in alle onbe scheidenheid zelf al doen. Ge lukkig bestaan er op het eerste punt uitzonderingen Michel Platini bij voorbeeld. In Frank rijk groot geschreven en melo dieus bezongen, maar in al zijn eenvoud een jongen, die vindt dat hij zijn plaats moet ken nen. En die is allerminst op een torenhoog voetstuk gesitueerd. Michel Platini is het produkt van eenvoud en sympathie. Een vedette zonder allures. De brandende vraag is alleen: hoe lang nog? De oorspronkelijk uit het noordoostfranse mijndorpje Joeuf stammende leraarszoon viert gedu rende het wereldkampioenschap in J Argentinië, op 21 juni, zijn 23e ver jaardag. Indien zijn land er in slaagt om de revival-lijn van de laatste ja ren nog enige tijd door te trekken, kan Michel Platini aan het eind van zijn loopbaan wellicht verkondigen, dat hij in totaal drie wereldtiteltoer- nooien als speler heeft meegemaakt. Wanneer eenvoud dan nog de mens Platini siert, is hij een echte vedette geweest. Voorlopig is Platini ln de ogen van Franse chauvinisten niemand meer en minder dan de natuurlijke opvol ger van Johan, geboren Cruyff. „On zin", weet hij zelf. „Niemand heeft het recht om mij met Cruyff te verge lijken. Hij is een zeer grote speler, wiens niveau ik nog lang niet heb bereikt. Het is waanzin om mij de Johan Cruyff van Frankrijk te noe men." Ook bondstrainer Michel Hi dalgo haast zich om dat beeld van zijn troetelkind te vervagen. „De in vloed van Platini in het Franse elftal .is gelijk aan de Invloed, die iedere goede speler in een team heeft", zegt de kleine, beminnelijke oefenmees- ter diplomatiek. Didier Six, een van de Franse beloften op de linkervleu gel, daarentegen, windt er minder doekjes om, wanneer hij het toch unieke talent moet beschrijven. „De inbreng van Michel", meent hij. „is wel degelijk te vergelijken met alles dat Cruijff voor een ploeg beteken de. Het clubvoetbal heeft Frankrijk weliswaar op de goede weg terug gebracht, maar Platini heeft er door zijn capaciteiten voor gezorgd, dat de internationals omhoog werden gestuwd." Michel Platini staat tegen wil en dank dus toch in het brandpunt van de belangstelling. Tijdens de „zoete inval" in het Franse trainingskamp wordt alleen hij aan het bekende spervuur van vragen onderworpen. En ook hij is het, die op de warme belangstelling van buitenlandse clubs kan rekenen. Platini zegt niet toe te willen happen nog niet althans maar het is de vraag, hoe lang hij er in slaagt om zijn voetbal bootje langs het eiland met de lok kende calypso-muziek te manoevre- ren. Vooral ook, omdat zijn huidige club Nancy in internationaal ver band niets voorstelt. „Ik weet, dat Internazionale bij wijze van optie een bedrag van twee ton op de reke ning van Nancy heeft gestort. Ik~ weet. dat Juventus mij wil contrac teren. voordat de Italiaanse grens geopend wordt voor buitenlandse voetballers. En ik weet ook. dat New York Cosmos naar mij lonkt. Het Noordamerikaanse voetbal zie ik in ieder geval nietzitten. Nee, ik heb bij Nancy een contract tot 1980 en dat dien ik gewoon uit." Misschien meent hij het, deze Plati ni, maar hypocriet klinkt het wel. Zonder overdrijving kan worden ge steld, dat de 22-Jarige middenvelder zijn marktwaarde in Argentinië be hoorlijk gaat opschroeven. De op bouw van Platini's carrière heeft zich altijd gekenschetst door gelei delijkheid. Het WK-toemooi is niet meer dan een logische tussenfase. Dat betekent waarschijnlijk, dat Nancy een minimumloner wordt, die in een Rolls Royce wil rijden. Plati ni: „De evenwichtigheid in mijn loopbaan heb ik te danken aan mijn vader. Toen ik mij aanmeldde als lid van Nancy (dit, nadat Metz hem had afgetest omdat hij tijdens ccn condi- tieproef na het opblazen van vier luchtbalonnen flauw viel red.) werd mijn vader er als Jeugdtrainer aangenomen. Hij begeleidde mij in allerlei zaken. Hij bracht me tactiek bij, hij leerde mij na te denken en te relativeren en hij zorgde er voor. dat ik nu het vermogen bezit om het spel op ieder moment van de wedstrijd te analyseren. Trouwens, ik ondervind, ondanks het feit dat ik getrouwd ben, nog iedere dag steun van mijn vader." Michel Platini heeft dus een aantal N eigenschappen in zich verenigd, die hem moeiteloos tot een compleet voetballer bevorderden: de lange pass op maat. een goed schot, het geven van leiding en een exclusieve vrije schop. Met die laatste speciali teit scoorde hij in de beslissende kwalificatiewedstrijd tegen Bulga rije en zette hij in de vriendschappe lijke ontmoeting met Italië (2-2) de fameuze Dino Zoff twee keer te kijk. Platini: „Die vrije schoppen van mij draaien meestal zo in het doel, dat de keeper er net niet bij kan, iedereen geeft hoog op van die eigenschap, maar zo'n wereldwonder is het niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21