Drama op televisie geen doffe ellende Bouwfonds- hypotheken 7,5% 7,7% 8,3% Prijstabellen in reisgidsen nog te onduidelijk Wat het winterseizoen waard was (1) Folder over fietsen Amerika in de lift Oordelen met .natte vinger' is onbetrouwbaar Bouwfonds Nieuwe boeken 'Betere regels nodig voor functioneren van gezinstehuizen' Jongetje gedood Beroep weg uit paspoort Trouw/Kwartet 15 ,eo Beyers en Piet Hendriks in de VARA-serie Klaverweide. Hugo Metsers ais Jan Wandelaar in Hollands Glorie. loor Ton Hydra Een vaak gehoorde klacht is lat het afgelopen wintersei- :oen niet veel heeft voorge teld De bewijsvoering blijft chter meestal steken in vage jeweringen. Je kunt moeilijk ets anders verwachten, want ïiemand kan een exact beeld foor ogen hebben van hetgeen r aan genres en kwaliteiten )ver het scherm is gegaan. Bo- endien mag van slechter of beter pas worden gesproken als nen vergelijkingen heeft kun- len maken. De ..man in de traat" doet dit met de beken- Ie ..natte vinger" en die is in loge mate onbetrouwbaar fleem bij voorbeeld de kreet dat rroeger meer tv-spelen te zien waren, .want toen had je tenminste de vas- e toneelavond op de buis". Met een fluchtige telling kom ik voor het leizoen 1977 '78 al tot 73 Nederlands talige dramaprodukties. Dat zijn er lus meer dan twee per week en daar tornen nog vele buitenlandse stuk- ÜÜ|*en bij De afdeling drama met ==1 inbegrip van films en tv-series in indere talen omvatte 282 pro- T iramma's tegen 235 in de overeen- ^tomstige periode van 1975. Een an- ere bewering is dat een aantal jaren eleden de toneeluitzendingen veel nooier waren. Dan zouden de kijk- waarderingscijfers -morme ihommelingen moeten vertonen en at is beslist niet het geval. In het ierde kwartaal van 1977 bedroeg alle pro- $:j|ent, Een procent is ongeveer 110.000 jg: lijkers». Vier jaar geleden, in het - erste kwartaal van 1973. was het 'jij: ijfer 29 «ruim drie miljoen kijkers», ■jij )e waardering lag toen en nu issen 72 en 74. betekent een aanwas van meer dan een miljoen geïnteresseerden. Aan wijzingen voor artistieke achteruit gang zijn uit deze cijfers niet te ha len. De kijkers en hun appreciaties zijn waarschijnlijk sterker aan schommelingen onderhevig dan de getallen Herinneringen speien ons gemakkelijk parten Wij hebben de neiging het verleden bij te kleuren en dat terwijl veel zwart-wit-uitzen- dingen van destijds niet in de scha duw kunnen staan van produkties in kleur, die het resultaat zijn van gro tere ervarirjg en betere apparatuur. Voorzichtig ijijiiet gemiddelde kijkcijfer voor j:j:j Iramaprodukties bij elkaar 27 p ijij I I"1 ijij: ieen opmerkelijke verschillen. Wel (lijkt de belangstelling zich te ver plaatsen van de serie naar het enkel- i:i:i 'oudiee tv-spel. In het eerste kwar- jijij aal van 1973 haalden Nederlandse c eries een gemiddelde kijkdichtheid WiSSelvalIlG 5 an 47 procent. Nu is het percentage VV ,bbeiVa,,,9 j:j:j 9 Het eenmalige Nederlandse dra- ijij: na klom van 21 procent in de jaren - j:j:j}74 tot en met '76 tot 31 procent. Dit Opmerkingen als Ik vind er niets aan' zeggen weinig over de werkelij ke kwaliteiten van een tv-spel en veel meer omtrent de instelling van een kijker Misschien is hij wel over voerd geraakt of hebben andere om standigheden hem beïnvloed. Zo moeten we ook voorzichtig zijn met het hanteren van cijfers uit steek proeven. Een teleurstellende belang stelling bewijst niet altijd dat een produkt een flop was. Omgekeerd demonstreert een daverend kijkcij fer nog geen topprestatie. Toen de tweede serie van Klaverweide op 25 september 1975 september 1975 startte, was de VARA tevreden met een kijkdichtheid van 30.6 procent. De TROS stond er namelijk tegeno ver met Baretta. die 27 procent haal de. Bij de volgende vijf afleveringen zaten EO en VPRO op het andere net. Resultaat: maar liefst 51.2 pro cent voor Klaverweide tegenover een concurrentie die niet verder kwam dan 3.7 procent. Ik kan u ook laten zien van hoeveel invloed de tegenspelers zijn geweest bij de der de reeks van Klaverweide. De afleve ring van 7 oktober 1977 moest het lelijk afleggen tegen de door de KRO uitgezonden film Help. de dokter vereuipt. die 54 procent noteerde. Tegenover de Mounties was het ook nog mis 16 50). Deel vijf trok aardig aan met 25 procent van de kijkers boven twaalf jaar. hoevel de AVRO met Haanstra's film Bij de beesten af 36 procent haalde. Pas de laatste aflevering van Klaverweide liet de concurrentie (Kojak 22 procent) achter zich en scoorde 31 procent. De in maart en april van dit jaar uitgezonden VARA-serie Dubbelle ven is wisselvallig genoemd en zeer uiteenlopend beoordeeld. Het kijk cijfer schommelde dan ook tussen 20.5 en '42 procent (ruim 2 en 4.5 miljoen mensen) en de waardering bewoog zich van 67 naar 71 wat aan de lage kant is. Toch sloeg Dub belleven bij de achterban („En daar sta je voor", zegt drama-chef Rients Slippens) goed aan. Men herkende in het project de doelstelling van de eigen omroep. In gespreksgroepen van VARA-leden verklaarden velen door de inhoud aan het denken te zijn gezet Het werkelijkheidsgehal te van de gespeelde situaties werd bijzonder hoog geacht Dan is er met Dubbelleven de inzinkingen ten spijt wel degelijk iets bereikt. Als merkwaardigheid kan nog worden vermeld dat in dit land met zijn vele taboes de aflevering over een les bisch meisje en een transsexuele jonger, niet vooroordeel-versterkend hebben gewerkt. Rond 40 procent van de kijkers voelde zich aange sproken door de problemen van het meisje in Verder is alles oké en 46 procent toonde begrip voor de jon gen in Als je droomt, wie ben je dan?, die besloot zich te laten opereren. Het drama-aandeel van de NCRV bestond in het afgelopen seizoen uit zeven stukken. Een fout in het ka daster, van Marie Sophie Nathusius, ging aan de top met 2.8 miljoen kijkers. Dit spel trok ook het hoogste aantal NCRV-leden, namelijk 33 pro cent. Zij hadden echter met 66 pun ten iets minder waardering voor het gebodene dan het totale kijkersbe stand met 69. De hoogste lof kreeg de door de NCRV gekochte Britse produktie Abide with me, namelijk 74 met een kijkdichtheid van 21 pro cent. Voor Je bed. je kast. met Joop Doderer als thuisloze klusjesman, kwam de waardering niet hoger dan het rapportcijfer 6'/=. Het tv-debuut van Anna Bakker werd door ruim twee miljoen kijkers gevolgd. Een bijna gelijk aantal toeschouwers ho noreerde Ton van Duinhoven en Margreet Blanken in Shaws Dorpsi dylle met 7+. Hollands Glorie Twee jaar heeft de AVRO gelden moeten reserveren om Jan de Har- togs Hollands Glorie op het scherm te kunnen brengen. Walter van der Kamp verliet daarvoor de regieka mer van de hem vertrouwde studio met elektronische apparatuur om te gaan filmen op de woeste baren. Sterk was de bezetting en groot de verwachting maar de van twaalf naar vijftien uitgegroeide miljoenen- produktie bleef qua kijkcijfers toch beneden haar stand. De belangstel ling bleek zeer wisselvallig te zijn maar de waardering steeg tot 78: bijna een 8 dus en dat is een best cijfer. Na de redelijke start met een kijk dichtheid van 45,5 procent, lieten ruim een miljoen aanvankeliike kij kers verstek gaan en zakte het cijfer bij deel vier tot 35.9. Gekoppeld aan de populaire Wie-Kent-Kwis trok Hollands Glorie weer aardig aan <45.2 procent». Zonder deze lokker daalde echter de elfde aflevering met 32.7 procent naar het dieptepunt van de serie. Het dertiende deel zorgde voor het record van ruim 5.5 miljoen kijkers, maar de inzinkingen hielden het gemiddelde kijkcijfer op 39.6 procent. Ter vergelijking ga ik even naar de KRO: Willy van Hemerts Dagboek van een herdershond klom van het toch al mooie kijkcijfer 59 naar het nooit eerder bereikte hoog tepunt van 67 procent. De meer dan zeven miljoen kijkers waardeerden (als tweede record) het spel rond kapelaan Odekerke met een dikke acht. Wellicht interesseert het u hoe de belangstelling en waardering voor Hollands Glorie was in de verschil lende leeftijdsgroepen. De serie werd het minst gevolgd door kijkers van 20 tot en met 24 jaar (21%) en zij gaven met een zeventje ook het laag ste rapportcijfer. Van de twaalf- tot veertienjarigen keek 28 procent; deze jongeren waren zo enthousiast dat de gemiddelde waardering op 77 kwam. De grootste belangstelling werd gemeten bij kijkers tussen 35 en 49 jaar en de groep boven 65 (38 en 55%) Ik besluit dit eerste artikel over het winterseizoen met een lokkertje voor het komende najaar. De AVRO zal De mens van goede wil opnieuw ver tonen. Met Hugo Metsers en Josine van Dalsum in de hoofdrollen wor den de acht afleveringen bewerkt tot vier delen. Dif is het eerste van drie artikelen over drama en kunst in het afgelopen televisie-seizoen. (ADVERTENTIE) 2 jaar vast 5jaar vast 30 jaar vast Ook voor bestaande panden. Maak een afspraak hij een Bnuwfondsinfocentnm: Attrw. Boterstraat 78 Tel 10 72) 12 08 12 «11217 98 iloon Rag«itamlMn 34 Tel (033l 304 70 n Wnltinde 14 Tel 1020) 26 72 32 Kanaalstraat 14 16 (hoek Station»!wat) ü-imwea TH (080123 22 80 Rotterdam Sch'edamiediik 73A TH (010)136510 Teroeu/en Aielsestiaal 12 llniertXHjt* ZetlandI TH (01150)183 60 Utrecht Nachtegaalstraat 72 TH (030)319744 Zulphtn Stationstraat 24 Tel (05750)155 44 Zwoïïë~Tel*»at 2 TH (05200)1164) 413 1( 698 TH (085)42 2152 Kt 2$ TH (059201159 5 7 Brmkuraat 8 7 TH (053) 31 30 90 mgH170 172 (tnlerbouw Zeeland) IH fOttOOi 1 3310 Gri.mrKlci Pw/wwtg 68/62 (ingang recht-» naa»l Admiraal de Ruytertlai) (H (050)18 30 33 Nas\au|itein 13 TH (070)66 08 00 Hlem An«g*ng79 TH (073)3138 67 MM lÖjQUÜ frddHtiu'o t.OHt? lel (01180)7 7158 «X BnuHfmds \tkrtandse ComuiATi. AO-boekje 1717: Zuidmolukkers op weg waarheen?, door P. Hintzen. Uitg Stichting IVIO. Lelystad. 20 blz. 1.75. Utta Danella schreef de romans Vpkantie in Venetië (230 blz.) en Een meisje van stand (233 blz.) Prijs per deel 14,50. Zuidholland- sche uitgeverij, Baarn. De uitvindingen van Leonardo da Vinci, door C. Gibbs Smith met een voorwoord van Rudy Kousbroek. Uitg. Unieboek. Bussum. 110 blz. 19,50 (na 1 augustus 1978: 27,50). Bij uitgeverij Cantecleer te De Bilt verschenen drie deeltjes in de serie „zelf bezig metlapjes, klei en kadootjes. Per deeltje 45 pagina's; prijs 9.90. Een dal van liefde, roman van C. Marchant (176 blz. 24,90) en Re gimenten des doods, oorlogsroman van S. Hassel (265 blz. 24,90, zijn boeken van uitgeverij Boekerij te Baarn. Bij de Walburg Pers te Zutphen ver scheen Herstel in eigen waarde, mo numentenzorg in Indonesië door A. J. Bemet Kempers. 231 blz. 32.50 C. E van Koetsveld schreef Schetsen uit dc pastorie te Mastland, ernst en luim uit het leven van de Nederland se dorpsleraar, Amstelpaperback van uitg. Veen. Wageningen 223 blz. - 12.50. Van een onzer verslaggevers NUNS PEET Er is een inventarisa tie nodig van wat In gezinsvervan gende tehuizen voor lichamelijk ge- handicatpen noodzakelijke voor waarden zijn om goed te functione ren. De richtlijnen die de overheid hanteert voor het verstrekken van subsidie, mogen pas gaan gelden als duidelijk Is nagegaan dat ze inder daad toepasbaar zijn op dit soort huizen. Dit zei gisteren de voorzitter van de Stichting Groot Vijverhof, w. Boomsluiter, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de stichting waarin drie gezinsvervangende hui zen (Vijverhof en Kalkuur in Nun- speet en Bloemensteyn in Hattem) zijn ondergebracht. Volgens Boomsluiter is het een onge lukkige zaak dat twee departemen ten (CRM en Volksgezondheid) moe ten beslissen over de regels die voor dit soort tehuizen gelden. „Door ver traging grijpt ment nu naar richtlij nen voor tehuizen met een totaal ander inwonersbestand en die voor een totaal verschillend doel zijn in gericht. Ook bij het bepalen van de samenstelling van het personeel is eerst gegrepen naar de richtlijnen voor geestelijk gehandicapten. Richtlijnen waarbij zonder meer een verhoudingsgetal wordt opgegeven om vast te stellen hoeveel man per soneel een tehuis mag hebben, zijn volgens ons meedogenloos en dom," aldus de voorzitter. LIESHOUT Het 9-jarig jongetje J Bekx uit Lieshout is gistermorgen op de Herendijk in zijn woonplaats voor zijn huis verongelukt. Het kind werd bij het oversteken geschept door een voorbijkomende auto Vergeleken met vroeger mogen fle meeste reisbrochures dan een stuk duidelijker zijn geworden, vele blijken toch nog steeds te tobben met de prijstabellen. Dit blijkt uit een nieuw onder zoek van de Consumenten-Reis gids (orgaan van de Consumen tenbond). Voor dit ondefoek wer den zeven willekeurige eispro- gramma's uitgezocht, er uit elk daarvan een opgave samenges teld. Die opgave betrof een gezin van normale (per programma wis selende) samenstelling, dat met vakantie gaat A'.le gegevens die nodig waren om de reissom te berekenen waren vermeld. Reken uit wat zon vakantie in totaal gaat kosten, was de op dracht aan 84 mensen. Resultaat. 56 van hen (63 procent) kwamen met een verkeerd antwoord Dat was wel wat minder dan bij een gelijksoortig onderzoek in 1975. toen van de 74 personen, die aan het rekenen werden gezel, er maar vijf het goede antwoord ga ven, maar de Consumentenbond komt toch opnieuw tot de slotsom dat er aan die prijstabellen ken nelijk nog steeds veel mankeert. Onduidelijk keningen kunnen voorkomen. Dat er. zoals uit het onderzoek bleek, bij het berekenen van reis- sommen door de consument r steeds verschillen tot duizend gulden voorkomen, bewijst, al dus de bond. dat een betere infor matie hard nodig is In de meeste gevallen staan alle gegevens, die nodig zijn voor het berekenen wel in de program ma's. maar die informatie is vaak zo verspreid en zo onduidelijk, dat er een complete studie voor nodig is om achter alle gegevens te komen. Veelal staan bijvoor beeld de kinderkortingen niet bij de tabellen, maar ergens voorin. Verwarrend is ook, dat elke reisor ganisator weer een ander systeem hanteert bij het verlenen van kor tingen voor kinderen en 65-plus- sers. Ook de leeftijden variëren Vaak staat er ook niet bij, dat de prijzen per persoon gelden, vaak wordt niet vermeld of een kind wel of niet als een persoon mee telt, zeer klein wordt soms ergens vermeld dat voor een aantrekke lijke korting maar één kind per twee volwassenen in aanmerking komt en er wordt dan niet ver meld, hoe je de berekening moet maken als de ouders met twee kinderen op vakantie gaan. Evenals in 1975 pleit de Consu mentenbond voor een andere op zet van de reisgidsen. Handiger zou zijn, zegt de bond, die prijsta bellen onder te brengen in een aparte bijlage. Dat zou nog voor deliger zijn óók, want die tabellen hoeven dan niet op duur papier en in vierkleurendruk te worden gegeven. In die bijlage zouden dan ook duidelijk alle kortings mogelijkheden moeten worden vermeld. Voor de klant zou zo'n systeem een stuk duidelijker zijn en misre- Plaats op camping gereserveerd De twee jaar bestaande Camping Reservering Centrale heeft een nieuwe catalogus uitgegeven met enkele honderden campings in Frankrijk. Spanje en Italië, waar via deze organisatie een plaats kan worden gereserveerd. Vooral in het hoogseizoen, als veel cam pings aan de Middellandse Zee vaak nee moeten verkopen, kan het gemakkelijk zijn een bespro ken plaats te hebben. Voor de reservering moet 30 tot 40 gulden per tent of caravan wor den betaald. Tevens moet een aanbetaling worden gedaan op de staplaats-kosten (adres van de centrale: postbus 149, Amstel veen, tel 020-41.97.10). Informatiekaart voor gehandicapten Nieuw van de ANWB: een kaart van Nederland, waarop een over zicht wordt gegeven van alle at- tractiepunten, die zo zijn aange past. dat ook de lichamelijk en zintuiglijk gehandicapte er naar toe kan. Daarnaast wordt ook aangegeven, welke wegrestau rants en benzinestations een aan gepast toilet hebben. De kaart is voor bondsleden gratis verkrijg baar bij alle ANWB-kantoren. Eerder verschenen bij de ANWB de inlichtingenbladen „Groepsva- kantiemogelijkheden en groeps- huizen in binnen- en buitenland" en „Aangepaste verblljfsaccom- modatie in Nederland". WILT U NIET OVER DE SNELWEG Routes naar he» zuiden mer veelnaltiurschoon Voor wie de tijd heeft of geen tin urenlang over eentonige snelwegen naar het zuiden te spurten op deze kaart enkele alternatieve routes, die door landschappelijk mooiere streken voeren. Wel moet daarbij vermeld worden, dat er kier en daar nogal pittige hellingen voorkomen; caravanners dienen daar zeker op te letten. Algemene tip voor Frankrijkgangers die de drukke hoofdwegen willen vermijden: alternatieve routes zijn in zuidelijke richting aangegeven met een dichte groene pijl en in noordelijke richting met een open groene pijl. Het Maatschappelijk Advies- en Informatie Centrum (MAICi heeft een brochure uitgegeven met een groot aantal tips voor de fietser. Het grootste deel van het gidsje bestaat uit een opsomming van organisaties die zich bezighouden met het organiseren van fietsactf- De verlaging van de vliegtarieven op de Noordatlantische route heeft de toeristische belangstel ling voor Amerika sterk doen toe nemen. Sinds de KLM vijf maan den geleden begon met de „Doe- Amerika-nu"-actie zijn er bij deze maatschappij al meer dan 10.000 schriftelijke vezoeken om toeristi sche informatie over Amerika binnengekomen. Die gestegen belangstelling blijkt ook uit het aantal boekingen. Tot nu toe werden voor de Ameri kaanse bestemmingen dit jaar 22 procent meer vliegbiljetten ver kocht dan vorig jaar in dezelfde periode. De KLM verwacht, dat dit per centage nog verder zal groeien omdat uit onderzoek is gebleken, dat de meeste Nederlanders een beslissingsperiode van negen maanden tot een jaar nodig heb ben voor een intercontinentale reis. De verlaagde vliegprijzen vorm den voor de reisorganisatie Amca Tours in Nunspeet. die zich vooral in de verre reizen specialiseert, aanleiding huisruil te organiseren tussen Nederlanders en Amerika nen (en Canadezen). Het bureau beschikt over een catalogus met 300 adressen, hoofdzakelijk aan de westkust. De catalogus is voor een rijksdaalder te koop. Heeft men wat gevonden, dan regelt de organisatie voor 250 gulden de verdere procedure viteiten, zowel binnen de grenzen als daarbuiten. Hieronder vallen ook de fietsarrangementen (fiets routes gekoppeld aan verblijf in hotels of kampen). Eveneens wordt vermeld welke mogelijkhe den NS biedt. In principe betreft het hier alleen fietsactiviteiten voor jongeren. Maar de wat oudere getrainde fietser zal er ook veel aan kunnen hebben. Behalve bij het hoofdkantoor van het MAIC in Amsterdam (Brou wersplein 9) is de brochure ook bij de andere MAIC-kantoren ver krijgbaar (gratis) Wie een nieuw paspoort-nodig heeft, hoeft in het vervolg niet meer te laten Invullen wat zijn beroep is. Het regeltje, waarin dat moest worden vermeld is in de nieuwe versie vervallen. Alleen in gemeenten waar men over oude voorraden beschikt, zal het be roep nog wel moeten worden inge vuld

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15