m recht op een eigen plaats Uit brieven van lezers W. P. Bijleveld moet Het Dorp verlaten Strijd om integratie is in volle gang Geen verschuivingen na hertelling in Borger en Enschede BINNENLAND ITERDAG 3 JUNI 1978 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op m deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tol de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeli|k te zi|n De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Het is ons helaas met mogelijk over elk geval van bekorting of metplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus. 859. Amsterdam Bg publicatie worden naam en woonplaats van de SC -ri;ver vermeld Onderwijspeil Met instemming las ik het artikel „Studenten slechte schrijvers" van prof. dr R. Bakker in uw blad van 26 mei. Men kan zich langzamerhand afvragen, waaraan de miljarden, die in Nederland jaarlijks aan het onder wijs ten laste worden gelegd, besteed worden. Want niet alleen blijken te genwoordig tal van academisch ge- vormden niet eens meer zonder gro ve taal- en stijlfouten te kunnen schrijven, maar ook in andere vak ken is het veelal droevig gesteld met de resultaten van het onderwijs. Her-' haaldelijk roept winkelpersoneel zelfs bij de eenvoudigste optellingen een rekenmachine te hulp Een mij ner zusters kocht onlangs in een win-, kei iets van 0,70 en iets van 0,35 en zei daarop: „Dat is dan dus 1,05", waarna de winkeljuffrouw haar verwondering uitsprak over het feit, dat zij dit zo snel kon uitreke nen. Bij de Tweekamp voor de NCRV-televisie op 20 mei J.l.'— eind- wedstrijd voor middelbare scholen; men mag dus aannemen, dat er. naar het tegenwoordige peil gerekend, goede leerlingen deelnamen was een der vragen, aan welk water Ko penhagen ligt. Twee van de vier deel nemende scholieren bleven het ant woord schuldig, een van hen dacht, dat Kopenhagen aan de Oostzee lag, en de vierde zocht het aan de Botni- sche Golf. Dezer dagen hoorde ik. dat te Utrecht een meisje met eenI diploma voor voortgezet onderwijs, dacht dat Arnhem in het westen van Nederland lag. Het onderwijs zal ook vroeger wel zijn gebreken gehad heb ben. Maar ik ben toch blij, dat in mijn schooltijd jaren voor de Tweede Wereldoorlog de school zich nog tot taak stelde haar leerlin gen enige gedegen kennis bij te brengen. Wageningen A. C. van den Brand Samenlevingsvormen (4) Enkele dagen geleden had u een arti kel over „Samen wonen, een misstap van enkelen of een nieuw maat schappelijk verschijnsel?". Maar al sinds eeuwen was er in Nederland het kerkelijk huwelijk; bij de RK een sacrament, men trouwde in de kerk, óf uit godsdienstige overtuiging, óf omdat het nu eenmaal zo hoorde. Dit is eeuwen het algemeen gebruik ge weest, men leefde toch ook dichter bij Kerk en Woord van God. Wat de bijbel ons zegt over het huwelijk schrijft Paulus: „Het huwelijk is eer baar onder allen en het bed onbe smet, enz." Ik vind het zeer betreu renswaardig dat het huwelijk zo in- discrediet is gékomen met alle nare gevolgen van dien. Amsterdam Mevrouw W. Ekering Verkeerscursus „Instructie maakt bejaarden minder angstig in het verkeer" staat in uw blad van 27 mei maar dan toch zeker een instructie voor automobilisten dat zij in de nabijheid van een zebra pad eens wat eerder afremmen en niet op het laatste nippertje, want dan heb je de schrik al te pakken. Iedereen die slecht ter been is en weet dat nij of zij niet vlug uit de voeten kan. is angstig. Daar helpt geen verkeerscursus aan. Die is goed voor autobezitters om niet te parke ren op een hoek, zodat er geen uit zicht is en men dikwijls gedwongen is op de rijweg te lopen, omdat de trottoirs vol staan. Reeds jaren gele den vond mijn Amerikaanse familie het verkeer hier „crazy". Voor de bejaarden in de Zeeheldenbuurt van Amsterdam wordt de situatie onleef baar, omdat er teveel auto's zijn en er te hard gereden wordt. Amsterdam Tine de Vos N-bom De heer Schipper verbaast zich er over. dat zovelen met de CPN kun nen samenwerken. Toch is dit heel gewoon, als je ja en amen zegt op wat de partijleiding voorstaat. Merk waardig om aan 't slot in dit verband te spreken over een keerpunt in de houding van de bevolking tegenover de kernwapens. De bevolking heeft er altijd afwijzend tegenover ge staan. alleen onder conditie van we derkerigheid tussen west en oost. De heer S. bedoelt waarschijnlijk dat (een deel althans) de conditie van wederkerigheid laat varen. In dit verband zou het dan ook eerlijker zijn te spreken van „helpt de kern wapens de westelijke wereld uit". Rotterdam C. P. van Renssen Zwarte economie Volgens vele deskundigen hebben we een zwarte economie die onge veer vijftien procent is. Volgens mij is het werk wat daarin gedaan wordt, voldoende om alle werklozen op te vangen. Bovendien zou daardoor zo veel meer belasting kunnen komen, dat bezuinigingen overbodig zouden zijn. Ombuigingen als bestrijding in flatie zou daarnaast gewenst blijven. Emmen H. Weggen Hypocrisie President Carter heeft ferm van zich afgesproken, gewaarschuwd als hij is voor die gevaarlijke Russen en Cu banen en wel over de noodzaak dat de Navo ook buiten Europa moet optreden. Onze media brengen deze boodschap trouw over. omdat de Cu baanse aanwezigheid in Afrika de ontspanning in gevaar brengt! Je moet maar durven! Wat te zeggen over allerlei manipulaties van de CIA over de hele wereld. De Afrika nen moeten zelf hun toekomst bepa len. heet het dan. Wat te zeggen over Chili, zij het langs een omweg steu nen van Moboetoe? In het recente verleden, Angola en de Portugese koloniën. De wereldwijde keten van Amerikaanse bases, van waaruit cor rupte ondemocratische regimes wor den gesteund, ook al worden de men senrechten met voeten getreden. Is Carter mogelijk nu al de gevangene van het Pentagon? Hoogeveen L.van Veen NAVO-agressivitelt Prof. Rasker is weer op het oorlogs pad tegen versterking van de defen sieve kracht van de Ngvo; voor een zijdige ontwapening. Want met „dui delijk herkenbare tekenen" en „stappen" en „duidelijke besluiten in de richting van ontwapening" be doelt hij een aanloop tot onze alge hele weerloosheid. Om te beginnen: kernwapens Nederland uit. Een laffe leuzen. Komt de nood aan de man. dan mogen België. Duitsland en an dere bondgenoten voor ons de kas tanjes uit het vuur halen, en wassen wij cmze handen in onschuld. De Russen vinden de Navo agressief, en prof. Rasker is het daarmede eens. Wie was en is agressief in Afrika? Rusland en zijn paladijn Cuba. Wie was tijdens de Praagse lente agres sief in Tsjechoslowakije? Toch niet de Navo? Ik vind een aansporing tot ontwapening in „Trouw" prachtig, maar dan ook zp'n schrijven naar de Prawda s.v.p. Gelukkig dat er nog mensen zijn die het Franse spreek woord kennen. „Wie zich tot schaap maakt, wordt door de wolf opgege ten". Gelukkig dat we een Navo heb ben. En een minister 8cholten. Velp L. Schipper Reclamedrukwerk Onlangs noemde Trouw enkele maatregelen die je kunt nemen om de stroom van ongevraagd drukwerk te beperken. Hierbij werd ook de brievenbussticker „geen reclame drukwerk" genoemd. Echter, die sticker heeft naar een beperkt effect: niet alleen gooien allerlei reclamebe zorgers hun foldertjes tóch nog in de bus; maar de reclame die door de PTT huis aan huis bezorgd wordt, kun Je hiermee niet tegenhouden: de PTT heeft bestelplicht. Er is een manier waarop je daartegen kunt protesteren. Het heeft nog geen ef fect, maar als méér mensen het gaan doen, misschien wel: Stuur alle ant woordkaarten waar geen postzegel op hoeft terug, en zet erop dat je die troep niet in de bus wilt hebben. Naam en adres vermelden heeft geen zin, immers die reclame wordt door de post niet op naam bezorgd. Graag geef ik wat meer bekendheid aan deze methode: misschien gaat het hun nog eens zoveel postzegels kos ten, dat ze er mee ophouden. Utrecht Gea Zijlstra Tandenstoker In de Jaren dertig verscheen er van de schrijfster Amy Oroskamp-ten Have een boek onder de titel „Hoe hoort het eigenlijk". Na lezing van een gedeelte van uw parlementair commentaar In uw blad van 30 mei j.l. („Karakter") lijkt het mij niet ondienstig, wanneer bepaalde Ka merleden zich ook eens in deze stof gingen verdiepen. Dan zouden ze wel weten, dat het nu niet bepaald van goede manieren getuigt, indien men in gezelschap na het eten zijn gebit van etensresten tracht schoon te ma ken (gebeurde dat met een tanden stoker of haalde de hoogedelgestren ge heer het gebit uit de mond? jam mer dat uw redacteur dit er niet bij vermeldt! Wanneer de minister nu zijn betoog onderbreekt en er op een geestige manier met een woordspe ling op attendeert (heeft men in de Kamer nu zo weinig gevoel voor nu- mor?) betitelt uw redacteur dit als een opmerking van een kapittelend soort, maar merkwaardigerwijs geeft u dan geen commentaar op de deni grerende opmerking van de socialist Kombrink, waarin hij betwijfelt of het karakter van de bewindsman wel borg staat voor het voortzetten van het beleid van zijn voorganger. Aaltcn li. A. Postma. BOROER ENSCHEDE - De hertel ling van de stemmen die woensdag tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen in Borger en Enschede werden uitgebracht heeft gisteren niet ge leld tot verschuivingen in de ze tel- verdellng. In belde gemeenten werd de hertel ling noodzakelijk omdat bepaalde groeperingen met een uiterst klein verschil in stemmen aan een zetel waren gekomen. In Borger kreeg de PvdA een restzetel toegewezen ten koste van het CDA omdat deze par tij drie stemmen meer had verwor ven. Bij de hertelling werd dat stem- menverschll nog kleiner. Maar met twee stemmen meer dan het CDA behield de PvdA de zevende raadsze- tel. Het CDA heeft er drie Trouw/Kwartet 11 loor Kees de Leeuw theatei Goni muzi^.Lieve mensen, u kunt nu met uw lucifersdoosje naar g 20 oifle kruidenier. De winkels zijn open," riep Mies Bouw- ore|nan op de avond van de 26ste november in 1962 vanuit de Amsterdamse RAI de Nederlandse huiska mers in, waar men aan de buis gekluisterd zat. Er kon, uurmoest en zou worden gegeven voor „Open het Dorp", is uuireen actie van initiatiefnemer dr. A. Klapwijk, die zou ^Uitgroeien tot een nog nooit vertoonde televisie-ma rathon van ruim 23 uur met Mies zelf als het stralende t, 15.00 middelpunt. vburg.jAan haar oproep gaven vele honderdduizenden Nederlanders 20*00 |Be^oorzodat via die doosjes meer dan vijf miljoen gulden werd icers opgehaald, een bedrag dat later dank zij giften en verkoop van (Biau- geschenken zou oplopen tot 21,5 miljoen. Nederland had uit wat voor motieven dan ook gegeven, Het Dorp kon er komen en het kwam er ook. Onder de velen die zich met hun lucifers- 2030<loosje naar de kruidenier spoedden op die gedenkwaardige vonc1, zwanger van de liefdadigheid, bevond zich ook mr. W. P. IBijleveld, advocaat te Dordrecht. De man kon toen in het geheel niet bevroeden, dat hij zo'n anderhalf jaar later op voorspraak van zijn vroegere studievriend Klapwijk di recteur zou worden van Het Dorp bij \rnhem. Een functie, die op aan- rang van de heer Bijleveld zelf en jmeer in overeenstemming met de 'democratische ontwikkelingen bin nen de dorpsgemeenschap in juni 1976 werd omgezet in voorzitter van ■de Dorpsraad. 1""Gezondheid |Na ruim veertien jaar aan Het Dorp 7g verbonden te zijn geweest, gaat of beter geformuleerd: moet hij zijn /ewtfunctie neerleggen. Niet zoals som mige krantepublikaties willen om- 64,s»dat hij van het bestuur het veld moet ruimen, maar het zij voor de dui- landelijkheid nog maar eens gezegd omdat zijn gezondheidstoestand zo- 39f9S danig is, dat hij bij langer aanblijven -er onderdoor zou gaan. Toch heeft het bericht van Bijlevelds vertrek, p.u officieel per 1 september, maar hij is nu al min of meer met ziekteverlof, e ogen voor nogal wat beroering gezorgd in 6,75 Het Dorp. wp.d.Men vreest dat zijn opvolger een minder sociale lijn gaat volgen dan ter men van de sociaal zeer bewogen 51.50 Bijleveld gewend is en dat economi sche motieven er is een financieel ti/den tekort van zo'n zeven ton meer; «.so dan voorheen van doorslaggevende' aard zullen zijn bij beleidszaken. Daarbij doelt men op de heer A. J. Rinkel, lid van de Dorpsraad, die eind vorige week door het stichtings bestuur en de Dorpsraad tot tijdelijk vervanger van de heer Bijleveld is benoemd. De Algemene Nederlandse Invalidenbond (ANIB) houdt het nog steeds op een conflict tussen functio narissen die de harde economische lijn volgen en enkelen die een sociale lijn voorstaan. In een verklaring wordt gesteld, dat „Bijleveld tot de laatste groep be hoorde, die het in dit krachtenveld heeft moeten afleggen." De bond steunt de afdeling Arnhem met j ongeveer tweehonderd leden in Het j Dorp van de vierhonderd bewoners in haar protest tegen de gang van zaken en heeft laten weten zich. „hard te verzetten tegen elke aanval op de groeiende zelfstandigheid van gehandicapten." Overigens staat over de opvolging van mr. Bijleveld nog niets vast en is nu alleen een inspraakprocedure vastgesteld met bewoners- en medewerkersraad om zo in deze vacature te voorzien. Wel hebben bewoners en medewerkers in een roerige vergadering uitgespro ken dat zij de heer Rinkel liever niet als voorzitter hebben, daarmee on-, derstrepend dat er wel het een en ander gaande is in deze aangepaste woonwijk voor lichamelijk gehandi capten. Onzorgvuldig Mr. W. P. Bijleveld (55), met dit alles geconfronteerd, ontkent dat er span ningen aan de top zouden zijn. Hij noemt de ANIB-verklaring onzorg vuldig en zegt: „Er is helaas maar één reden, waarom ik moet opstap pen en dat is mijn gezondheid. Het feit dat je weg moet is op zichzelf al niet zo leuk en als dan nog in allerlei publikaties wordt gesuggereerd, dat je opzij bent geschoven zonder dat geïnformeerd wordt hoe het nu wer kelijk in elkaar zit, wordt het er niet leuker op. Daar heb je het menselijk een beetje moeilijk mee, maar dat is mijn probleem. „Anders ligt het met Het Dorp zelf.' Dergelijke berichten brengen bij sommige kwetsbare bewoners en dan kwetsbaar in de zin van: samen een sociale gemeenschap opbouwen nogal iets teweeg. Daardoor wordt het risico gelopen, dat ontwikkelin gen, die nu ai weer een paar jaar in gang zijn gezet, tot stilstand komen. Er ontstaan spanningen en sommige verhoudingen worden beschadigd. Over het algemeen wonen hier zeer zwaar lichamelijk gehandicapten, die proberen samen iets van hun leven te maken, terwijl ze het toch al veel moeilijker hebben om dat te realiseren dan anderen in onze sa menleving. Die poging verdient res pect en Het Dorp moet in zekere zin met rust worden gelaten. Een kriti sche begeleiding is bijzonder verfris send, maar men moet niet met gif- spuiterijen aankomen. Daarbij is het niet interessant of ik er last van heb. maar het wordt wel bedenkelijk dat momenteel in Het Dorp een aantal bewoners zwaar onder deze publika ties lijdt, omdat ze die niet kunnen hanteren. En dat vind ik ronduit gemeen." Dat neemt niet weg, dat men zich ook in de vijf man tellende Dorps raad te vergelijken met het college van b. en w. in een gemeente de vraag heeft gesteld, hoe aan de basis deze beroering heeft kunnen ont staan, die als ondergrond toch er gens achterdocht en wantrouwen heeft. „Bepaalde mensen zijn van mening, dat er meer achter mijn vertrek moet zitten. En of het nu een klein groepje is of dat het er meer zijn. maakt niet uit. Het wordt ge dacht," aldus mr. Bijleveld. Hij heeft daar zo zijn eigen gedach ten over en meent dat de oorzaken veel dieper liggen dan je als buiten staander uit dat verschijnsel zou kunnen afleiden. Er volgt een uiteen zetting over de kosten in de gezond heidszorg, die buitensporig zijn ge- Mr. W. P. Bijleveld: het is waanzin, wat je doet. Foto: Ben Balster. stegen en die nu beteugeld moeten worden. Ook Het Dorp heeft daar mee te maken en moet met minder geld het toch zien te klaren, temeer daar er een tekort is en het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) een prijsverhoging voorlopig heeft geweigerd. „jttij net vaststellen van de begroting ,voor dit jaar hadden we daar al reke ning mee gehouden door een pakket bezuinigingsmaatregelen vast te stellen. En wat gebeurt er: een paar maanden later komt opeens die Bij leveld en zegt: ik moet om medische redenen weg. En nu gaan sommige mensen een verband leggen tussen die bezuinigingsmaatregelen, die hun toen gevoelens van bezorgdheid en onzekerheid hebben gegeven en mijn vertrek. Die gevoelens komen nu versterkt terug en dat verklaar ik uit het feit, dat ze zijn gaan denken: die Bijleveld was zo'n menselijke jongen, er zit vast wat anders achter en de economie moet het winnen. Ik heb niet ingeschat dat men die ver binding zou leggen, maar zo zit het wel In elkaar." Gevoelens van angst en het zich be dreigd voelen zitten bij een dergelij ke bevolkingsgroep veel dieper dan bij valide mensen, heeft mr. Bijle veld ervaren. „Indertijd zijn we dat Dorp begonnen toen ik kwam was er alleen nog maar bos vanuit de gedachte dat het zoveel mogelijk een open wijk moest zijn en dat de inte-' gratie moest worden bevorderd, maar het zwaarste accent lag toch op het inrichtingsmodel. Dat blijkt al uit het feit. dat ik destijds werd benoemd tot directeur. ,Ik heb zelf altijd last gehad van die naam, om dat het naar mijn idee niet paste bij datgene wat we hier wilden realise ren, en gelukkig is de situatie nu veranderd. Toch was het een inrich ting en de mensen die hier kwamen, kregen hun eigen woning, hadden hun eigen privésfeer en konden zelf bepalen wie er op bezoek kwam en hoe laat ze naar bed wilden. De ge handicapte mens uit de jaren zestig vortd dat geweldig en zijn mentali teit was: dit hebben we nog nooit meegemaakt, het is gewoon grandi oos en verder zoekt de directeur met zijn trawanten het maar uit en wat ze beslissen, is altijd goed. Nu zijn we ruim tien jaar verder en de gehandi capte mens van tegenwoordig zegt allang niet meer: wat de directeur doet is goed." Snel Mr. Bijleveld vindt dat dit alleen maar is toe te juichen en dat het ongelooflijk is, hoe snel dat emanci patieproces is gegaan. Binnen Het Dorp functioneerde het inrichtings model niet meer en in 1975 kwam men in een crisis, die resulteerde in een ombuigen van de koers. Er werd gekozen voor een samenlevingsmo del hetgeen altijd al voor ogen had gestaan met daarop aansluitend een democratische bestuursvorm in plaats van een directioneel model. In vijf jaar tijd wil men trachten dit te bewerkstelligen met als einddoel: een leefgemeenschap met bewoners en medewerkenden. Najaar 1977 werd de Dorpsraad geïnstalleerd met daarin ook een bewoner. Mr. Bijleveld. „De meerderheid van de mensen hier heeft een verleden achter zich, dat ze van top tot teen heeft doordrenkt met een achter docht tegen de valide mens. Of ze zijn thuis grootgebracht en ondanks de goede bedoelingen van de ouders erg verwend, omdat plies hen uit handen werd genomen. Of ze komen uit inrichtingen met een in onze ogen buitengewoon autoritair regime, al moet Je dat ook in de tijd van zeg twintig jaar geleden zien. Dat alles merk je. als je met de bewoners omgaat, en het verklaart ook hun angstgevoelens." Bezoekuren Hij vertelt, dat toen de eerste bewo ners in Het Dorp kwamen, een jonge man die er wel wilde wonen, bij hem kwam en vroeg: meneer Bijleveld. wanneer zijn hier de bezoekuren? Ik zei dat we die hier niet kennen. Je hebt je eigen woning en kunt zelf bepalen wie je ontvangt en hoe laat. Maak je het te gek in de nacht, dan zul je wel last krijgen met je buren, maar dat moeten zij dan maar oplos sen. Hij zei toen: oké. dan heb ik nog een tweede vraag. Wilt u nu zeggen wat de bezoekuren zijn? Ik keek hem verbaasd aan en antwordde: ik heb toch net gezegd, dat we die niet kennen. Na enig doorpraten kwam eruit, dat hij zijn hele leven al in inrichtingen of tehuizen had gezeten en dat voor zover hij zich kön herin neren het altijd hetzelfde was. Je moest naar iets nieuws toe. mocht in de mooie kamer van de directeur zitten en alles werd afgeschilderd als een paradijs, maar zodra de deuren achter je dichtgingen werd je gecon fronteerd met de regels, die alleen maar een inperking van je vrijheid inhielden. Daarom wilde hij de be zoekuren weten, zodat hij wist waar hij aan toe zou zijn. Dat voorbeeld is mij altijd bijgebleven, omdat het aangeeft hoe diep het wantrouwen kan zitten. Mr. Bijleveld vult aan: „Met ons ont wikkelingsmodel willen we door dat wantrouwen zien heen te breken. De gehandicapten zitten midden in hun emancipatieproces en claimen een plaats terecht in onze samenle ving. Ze zien zichzelf als een mens met één of meer beperkingen of ge breken. die net als wij zijn vreugde en verdriet beleeft. Hij er vaart echter, dat de valide mens hem eigenlijk helemaal niet als een vol waardig mens ziet. Vandaar die strijd om integratie, waarbij ze zich soms ook overschreeuwen, want hulpverlener en gehandicapte heb ben elkaar toch nodig. Zij het zonder betutteling, en daat kan Het Dorp. dacht ik. een waardevolle inbreng bij hebben." Mr. Bijleveld zegt dat je van hem niet zult horen, dat Het Dorp de enige oplossing is voor alle gehandi capten, maar „het is wel een goede oplossing voor sommigen van hen, omdat ze beseffen dat deze gemeen schap het hoogste is wat voor hen haalbaar is. Ik maak me weieens zorgen over het ongenuanceerde beeld, dat de buitenwacht van Het Dorp soms heeft. Dan wordt gepraat over getto en gezegd, dat alle gehan dicapten moeten kunnen wonen waar ze wülen. Dat is op zichzelf prima, maar voor een aanzienlijke meerderheid niet te verwezenlijken. En dat kun je niet oplossen met aangepaste keukens en het wegha len van drempels, want een mens is meer dan een lichaam alleen en een stuk verzorging daarvan. Dan moet je je ook afvragen, hoe het met de [sociale contacten zit en of er geen Ivereenzaming gaat optreden. Boven dien denk ik bij dit alles ook: samen leving. waar haalt gij de pretentie vandaan om te bepalen voor mensen met een handicap of iets wel of niet goed voor hen is. Mag de gehandi capte mens zeker tn zijn ontwikke lingsfase eens zélf op weg gaan en zelf beoordelen of dit een oplossing is?" Wegwijzer Mr. Bijleveld „In de loop der jaren heb ik ontdekt, dat ook of mis schien wel juist de gehandicapte mens ongelooflijk veel mogelijkhe den in zich heeft en dat u en ik in bepaald opzicht misschien wel meer gehandicapt zijn dan zij. Ze laten zich veel minder gelegen liggen aan prestatiedwang en materialisme en kunnen in dat opzicht weieens een wegwijzer zijn naar een vernieuwde samenleving, omdat ons mensbeeld beschadigd is geraakt. Soms betrap ik mezelf op gevoelens van Jaloezie. We duwen als samenleving steeds meer minderheidsgroepen naar de buitenkant: bejaarden, woonwagen bewoners, chronisch zieken en noem maar op. En dan zeg ik: nou, Dorp. vat maar moed. heb veel zelfbewust zijn en gevoel van eigenwaarde, zo dat Je in alle kleinheid, hoor veel meer kunt betekenen." Mr Bijleveld vertelt dat hij in zekere zin het niet zelf lichamelijk gehandi capt zijn soms als een gemis heeft ervaren. „Of anders gezegd: ik heb eens een keer in een stil hoekje van Het Dorp waar niemand me kon zien. drie kwartier in een rolstoel gezeten. Ik wilde ervaren wat dat nu is, als je daar je leven lang inzit en van daaruit je omgeving waarneemt Ik wilde weten hoe dat zou voelen, maar terwijl ik daar mee bezig was. dacht ik: het is waanzin wat je doet Je zit hier in die rolstoel met de wetenschap dat je er straks weer uit kunt opstappen." „Als je niet gehandicapt bent, moet je ontzettend bescheiden en voor zichtig zijn met oordelen over hoe dat dan is en dus ook om eisen te stellen en voor hen doelen te formu leren. In die zin heb ik het valide-zijn wel als een belemmering gevoeld, maar dat neemt niet weg, dat je toch zegt: ik hoop nooit in een rolstoel te komen. Die moed ontbreekt mij te enen male." Teamwerk Mr. Bijleveld: „Ik weet, dat er gezegd wordt, dat ik voor een belangrijk gedeelte het gezicht van Het Dori> heb bepaald, maar het is natuurlijk teamwerk, omdat je met elkaar knokt om dingen in orde te krijgen Wel heb ik eerst als directeur en later als voorzitter altijd gepro beerd over het helninkje van morgen en overmorgen heen te kijken om zo de ontwikkelingsmogelijkheden voor gehandicapten in de gaten te houden. En van daaruit een stuk inspiratie uit te dragen, zodat de moed niet wordt verloren. Je wordt natuurlijk ook met veel menselijk leed geconfronteerd en om dan je geloof in wat je doet te behouden en toch voor hen Iets te willen bereiken, valt soms niet mee." Zegt tot slot. dat je je steeds moet afvragen waar je mee bezig bent. Een paar jaar geleden zaten we aan deze tafel met goede bedoelingen beslis- sinkjes te nemen en te sturen aan die ontwikkeling van Het Dorp. maar er zat niet één gehandicapte bij. Daar is toen verandering in gebracht en hij is nu volwaardig lid van de Dorps raad. Het is zijn taak om vanuitzijn deskundigheid van het gehandicapt zijn en vanuit zijn wonen hier, waar door hij het klimaat door en door kent. de beslissingen aan de werke lijkheid te toetsen. „We zijn er erg gelukkig mee, maar achteraf denk je, wat idioot dat we daar een jaar of tien voor hebben nodig gehad om ons dat te realiseren."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11