Brand in villa Menten als 'eerherstel' bedoeld Amro Bank nu ook in Dubai Industriebond CNV blijft abinet op daden beoordelen amro hank E&j Maand cel geëist tegen zwartwerkers Groesbeek „Albeda trapt op ons hart" 'Ambassadeur in Chili moet naar hongerstakers' Verdachte belast door SS-verleden maar in het weekend fietsen we anders Libanese troepen naar Zuid-Libanon BIJDAG 2 JUNI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 1st VI lit vat D( Voorzitter Van Dijk op congres: 'tegenprestaties verwacht voor matiging' an een onzer verslaggevers RECHT De Industriebond CNV gaat er niet bij voorbaat an uit, dat van het kabinet, gezien zijn samenstelling, niets oeds voor de werknemers is te verwachten. De daden van het ;abinet zullen getoetst worden aan dezelfde maatstaven, die de md voor het kabinet-Den Uyl heeft aangelegd. café gevel Met deze woorden, waarmee het is za twee dagen durende congres van In- t voo dustriebond CNV gisteren werd geo pend. stelde de scheidende voorzit ter van de bond, C. van Dijk, zich terughoudender op dan zijn even knie bij de Industriebond NVV. Tij- bej dens het congres van de laatste bond sprak voorzitter Groenevelt over de groeiende weerstand in zijn bond tegenover het kabinet-Van Agt. i vijf voe r he en en Voorzitter Van Dijk wees het kabi net erop. dat de vakbeweging dit jaar heeft afgezien van enige reële inkomensverbetering en daarmee aangetoond heeft oog te hebben voor de economische situatie. „Tegenover deze bereidheid behoort door ande ren een tegenprestatie te worden ge leverd, temeer als van werknemers ook voor de komende jaren wordt verwacht dat zij pas op de plaats zullen maken. Het kabinet zal zich dat bij het vaststellen van haar be zuinigingsbeleid goed hebben te rea liseren," aldus Van Dijk. Kinderbijslag Als tegenprestaties noemde Van Dijk het ontzien van de lagere inko mensgroepen bij de bezuinigings maatregelen. „De voornemens van de regering om de dubbele kinderbij slag voor studerenden vanaf 16 jaar op 18 jaar te brengen, roepen de nodige vraagtekens op." De voorzit ter van de Industriebond CNV hekel de voorts het „aandragen van goed kope oplossingen" ter- bestrijding van de werkloosheid. „Ik heb er gro te problemen mee wanneer de minis ter-president stelt, dat elk procent loonmatiging het behoud betekent van tienduizend arbeidsplaatsen," zei hij. Tegenover deze uitspraak De scheidende voorzitter van de Indu striebond CNV de heer C. van Dijk. stelde hij dat meerdere malen door anderen, onder andere door werkge vers is gesteld, dat loonmatiging geen garantie biedt voor behoud of uitbreiding van de werkgelegenheid. De heej Van Dijk vindt de wijze waarop in Nederland de industrie wordt geherstructureerd „ongecon troleerd en ongecoördineerd". Zeer teleurgesteld toonde hij zich over het feit, dat de overheid bij de steun verlening aan de scheepsbouw en zware metaal geen voorwaarden heeft gesteld ten aanzien van de me dezeggenschap, inspraak en contro le. Opnieuw pleitte de voorzitter voor de instelling van bedrijfstakra den, waarin zowel werkgevers als werknemers zitten en die het laatste woord zouden moeten hebben over •zaken als investeringen en herstruc tureringen. Bedrijfsbezetting!) Uitgebreid ging de heer Valt Dijk in op de ongeoorloofdheid van bedrijfs bezettingen. Hij pleitte voor een se lectief en zorgvuldig gebruik van dit middel om eisen af te dwingen. Hij achte bedrijfsbezettingen overigens geoorloofd, omdat ze een duidelijk protest inhouden tegen onvolko- menhedenin onze wetgeving, name lijk scheve zeggenschapsverhoudin gen. Hij zei: „Het wordt hoog tijd dat er binnen de ondernemingen een ge meenschappelijk bestuur komt, waarvan de leden voor minstens de helft worden gekozen door werkne mers. Blijven de werkgevers zich ver zetten tegen volledige medezeggen schap, dan zal de arbeidsonrust de komende jaren eerder toe- dan af nemen." Tot slot deed de voorzitter van de Industriebond CNV een beroep op de leden om „onze katholieke mede christenen te wijzen op het alterna tief van onze organisatie". Hij be treurde de verdwijning van een eigen katholieke vakbeweging, zonder ove rigens te verhelen dat het CNV er wel bij is gevaren door toetreding van katholieke organisaties. Van Dijk ontkende, dat het CNV aan ledfen zou hebben verloren als gevolg van de zuigkracht van de grotere FNV. Nogmaals sprak hij zijn bereid heid uit met de FNV-bonden samen te werken, onder voorwaarde dat de bond volledig, betrokken wordt bij de definitieve beleidsbepaling en de uitvoering daarvan. Op de tweede en laatste dag van het congres, vandaag, wordt de in janua ri uitgebrachte nota „Meer mens" behandeld. Daarin formuleert de In dustriebond CNV het beleid voor de komende jaren. Van een onzer verslaggevers „Albeda trapt ons op het hart als hij vindt, dat het huidige systeem van raden van commissarissen nog niet zo gek is. Dit zei CNV-bestuurder Dick van de Kamp tijdens het con gres naar aanleiding van uitlatingen van de bewindsman in een vraagge sprek met twee verslaggevers van deze krant (dit interview is dinsdag j.l. gepubliceerd). Het CNV meent, aldus Dick van de Kamp, dat ten minste de helft van de raad van commissarissen rechtstreeks moet worden gekozen door de werkne mers. Volgens het CNV gaat de mi- nister voorbij aan het regeerakkoord DEN HAAG fANP) Oud-ministei Pronk van ontwikkelingssamenwer king zal er bij het ministerie van buitenlandse zaken op aandringen dat de Nederlandse ambassadeur in Chili opdracht krijgt de hongersta kende Chilenen te bezoeken. Pronk heeft deze toezegging gedaan aan enkele buitenlandse studenten en docenten van het Institute of So cial Studies in Den Haag, die giste ren met hem en het CDA-Tweede- Kamerlid Hans Gualthérie van Wee zei hierover een gesprek hebben ge had. De vertegenwoordiging maakt deel uit van de elf studenten en docenten van het instituut, die sinds woensdagmiddag ook met een hon gerstaking zijn begonnen. Dit uit so lidariteit met de hongerstakers in Chili, die willen weten waar ongeveer 2500 verdwenen landgenoten zijn ge bleven. In acht Nederlandse plaatsen wor den thans hongerstakingen gehou den uit solidariteit met de hongerac tie in Chili. Totaal zijn bij de Neder landse acties zo'n honderd mensen betrokken, onder wie Chileense vluchtelingen. Bij de zeven steden voegde zich gistermiddag Wagenin- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft zich gisteren langdurig verdiept in het tragische verleden en de onzekere toekomst van de 54-jarige inwoner van Gouda G. P. van S., die heeft bekend vorig jaar, op 17 juli, brand te hebben gesticht in een villa in Blaricum. Het ging om de woning van Pieter Menten, die, verdacht van oorlogsmisdaden, over enkele maanden terecht zal staan voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Den Haag. In een als mild te kwalificeren requi sitoir eiste de officier van justitie, jhr mr L. A. R. J. de Beaufort, dat Van S. voorwaardelijk ter beschikking van de regering wordt gesteld. Daarnaast eiste hij een gevangenisstraf van ze ven maanden met aftrek van voorar rest. Omdat Van S. in maart na bijna acht maanden uit voorarrest werd ontslagen, zou hij bij inwilliging van die eis geen straf meer hoeven uit te zitten. De verdachte vertelde de rechtbank, gepresideerd door mr. S. Slagter, dat hij vanwege zijn oorlogsverleden tot de brandstichting was gekomen. Tij dens de oorlog was hij door de Duit sers en na de oorlog, wegens landver raad, door de Nederlanders gevan gen gezet. Vooral dat landverraad, Ohqpqqip door hemzelf als een „schandvlek" ervaren, was hem voortdurend blij ven achtervolgen. zigd in een gevangenisstraf van acht jaar. Van S. kwam terecht in Da chau, waar hij in 1945 door de Ameri kanen werd bevrijd. In Nederland teruggekeerd, werd hij als oud-SS-er geïnterneerd en verbleef hij ander half jaar in een kamp in Vught. Voordat hij door zijn vader uit huis was gezet, had Van S. al vier jaar in een gesticht gezeten, nadat hij in 1937 wegens diefstal ter beschikking van de regering was gesteld. Mede om met zijn verleden af te rekenen heeft hij zijn hele levensverhaal te boek gesteld. Zowel de president als de officier van Justitie (die van „ad embenemende lectuur" sprak) uittte bewondering voor dat manuscript. gereden. Van S. bleek vorig jaar ook een bezoek te hebben gebracht aan de gevangenis in Scheveningen, waar Menten gevangen zit. Spijt In 1942 had Van S.. 18 jaar oud en door zijn vader uit huis gezet, op aanraden van een zwager dienst ge nomen bij de SS. In een buitenlands opleidingskamp, vertelde hij. had hij daarvan spijt gekregen en zich een kogel door het hoofd geschoten. Na te zijn geopereerd, was hij met ziek teverlof naar Nederland gezonden. Daar dook hij onder, waarna hij werd verraden. De Duitsers sloten hem op in Sche veningen en veroordeelden hem tot de doodstraf. Deze straf werd gewij- Van S. bleek de brand in de villa van Menten gesticht te hebben uit een soort behoefte aan eerherstel. Zijn dienstneming bij de SS, die hij naar zijn zeggen al betreurde toen hij in de trein naar het opleidingskamp zat, zou een obsessie voor hem zijn geworden. Een paar jaar geleden had hij ook al geprobeerd brand te stich ten bij een uitgeverij in Ridderkerk, die „Mein Kampf" van Adolf Hitler opnieuw wilde uitgeven. Van S. was al twee keer eerder bij de Blaricumse villa geweest om pools hoogte te nemen. De eerste keer. in april vorig jaar, had hij bij het huis aangebeld en met mevrouw Meta Menten gesproken. De tweede keer was hij door zijn zoon naar Blaricum De president legde er bij zijn onder vraging van Van S. de nadruk op dat de brandstichting tot een ramp had kunnen leiden en mensenlevens had kunnen kosten. Op zijn vraag of de verdachte ook op de hoogte was ge weest van de aanwezigheid van de kunstschatten, antwoordden Van S.: „De mensen die vermoord zijn, vind ik kostbaarder dan al die schilderij en bij elkaar". Hij voegde er overi gens aan toe niet op de vernietiging ervan te zijn uit geweest. Over Van S. waren vier rapporten uitgebracht, waarvan een door de Psychiatrisch e observatiekliniek (POK) in Utrecht. Daarin wordt ge constateerd dat de verdachte aan een KZ-syndroom lijdt, en dat hij, toen hij de bom gooide ..zeer sterk verminderd toerekeningsvatbaar" was. Zowel van de zijde van de POK als door een maatschappelijk werker werd de rechtbank geadviseerd Van S niet aan een gedwongen opname in een gevangenis of inrichting te onderwerpen. De deskundigen meenden dat zo'n straf „funest" zou zijn. De rechtbank zal op 15 juni uit spraak doen. t BEIROET. DAMASCUS (Reuter. UPI. AP) Libanon en 8yrië hebben afgesproken dat er Libanese militai ren in Zuid-Lianon worden gelegerd. De Syrische president Hales Assad maakte gisteren in Damascus na eem bespreking met zijn Libanese collega Elias Sarkis bekend, dat deze maatregel ten doel heeft, „het door Israël bezette gebied te bevrijden". De afspraak houdt In dat Libanese militairen een bufferzone gaan be mannen tussen Palestijnse troepen en het leger van de Verenigde Naties en wel in door Israël ontruimde ge bieden in Zuid-Libanon. 'Voorhoede van de honderdentien stond terecht' Van een onzer verslaggevers ARNHEM Min of meer onder het in deze kring geldende motto „samen uit, samen thuis" heeft de Arnhemse officier van justitie mr. F. Th. Boerwinkel gisteren eenzelfde straf geëist, namelijk één maand gevangenis onvoorwaardelijk, tegen tien inwoners van Groesbeek die zwart werk deden in Duitsland terwijl zij in Nederland een werkloosheidsuitkering hadden. Samen met vijf anderen, die binnenkort zullen terechtstaan, werden ze „de voorhoede van de honderentien van Oroesbcek" genoemd, het aantal „steunfraudeurs" dat naderhand door de politie werd betrapt. tussen CDA en WD, en aan het eigen partijprogramma. Van de Kamp ging ook in op de oproep van Arie Groenevelt van de Industriebond NVV tot samenwer king met de CNV-bond teneinde de dreigende bezuiniglngsgolf te bre ken. „Span ons niet voor uw partij politieke karretje," riep Van de Kamp uit. „Groenevelt heeft al vele malen laten blijken niet van het CNV gediend te zijn. Nu het zo uit komt, zet hij de deur weer open." Een van de verdedigers gisteren, mr. J. P. G. Poell, maakte bezwaar tegen de onvoorwaardelijke gevangenis straf. Hij stelde de maatschappij mede in gebreke. Er werd te lang gewacht met ingrijpen. „Het is nog niet zo lang gelden," aldus de raads man, „dat de toenmalige staatsse cretaris Mertens zei dat er geen mis bruik werd gemaakt van de sociale wetten, misschien hoogstens door een half procent. Ik heb me deze dagen afgevraagd: zijn dit de andere tweehonderd van Mertens? Wat ik hiermee wil zeggen, is dat er een sfeertje was ontstaan, waarin het al lemaal zo gemakkelijk ging." De groepen werden bij het onder zoek ingedeeld naar de auto's, waar in de mannen door de rijkspolitie bij de grens werden gesignaleerd. Auto's waarmee ze bliksemsnel naar hun werk reden, behalve in het algemeen op vrijdag, want dan moesten in Groesbeek de formaliteiten worden vervuld, die samenhingen met hun werkloosheidsuitkering. Zo versche nen gisteren de Mercedes-groep en Taunus-groep voor de rechtbank. Begrip De president benaderde de zaak, hoewel hij er geen behoefte aan had het krachtens artikel 48 van de wet op de werkloosheidsvoorziening ge pleegde misdrijf te bagatelliseren, met begrip voor de situatie. „U kon niet van uw uitkering rond komen, he? 't Was niet zo erg veel." De E resident wilde ook niet de Groesbe- ers ten opzichte van de rest van Nederland in gebreke stellen. „Hun is niets menselijks vreemd, ieder mens is wel een beetje kapitalistisch. In die zin dat men wel een stukje arbeidsloos inkomen wil." De gevallen waarvoor de mannen, zich moesten verantwoorden, betrof fen met name de maanden december '77 en januari '78. Enige van hen hadden ten onrechte van de bedrijfs vereniging respectievelijk de ge meentelijk sociale dienst sommen tot zo'n vijfendertig duizend gulden ontvangen, bij de meesten ging het om veel lagere bedragen. Bijna altijd was er bemiddeld door koppelbazen. Het steeds terugkerende thema was „dat het zo gemakkelijk ging, er was geen controle." Vaak hadden de vrouwen, die een beter inzicht had den, gewaarschuwd het niet te doen, maar er werd niet geluisterd. 'Lachende derde' De officier van justitie wees erop dat de aanhouding van de zestien, van wie er gisteren elf terecht stonden, leidde tot het vangen van de honder dentien in een later stadium. Er zijn, zei hij, „Twee lachende derden". Dat zijn de koppelbazen („het lachen zal hen vergaan als het onderzoek ach ter de rug is") en de Duitse bedrij ven. die op een koopje arbeidskrach ten uit Nederland kregen, omdat ze niets te maken hadden met sociale lasten en dergelijke. Volgens de offi cier hebben de mannen die sociale uitkeringen in een kwade reuk ge bracht ten nadele van hen die ze terecht ontvangen. Hij eiste tegen tien van de elf: drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen een minderjari ge, wiens zaak met gesloten deuren werd behandeld vorderde hij een boete van tweehonderdenvijftig gulden. Raadsman Poell vond de onvoor waardelijke gevangenisstraf te erg. HIJ zei dat zijn cliënten het gevoel hebben meervoudig bestraft te zijn. Dc&r de rechter en de publieke opi nie. en ook door de bedrijfsvereni ging en de sociale dienst, die ze rit ten onrechte uitgekeerde bedragen moeten terugbetalen. „Dat dragen ze nog Jaren mee. Ze worden daar door teruggebracht tot het bij standsniveau." De rechtbank doet 15 juni uitspraak. Zweedse kerk neemt vrouw in het ambt weer in studie STOCKHOLM - Aartsbisschop Olof Sundby. het hoofd van de lut herse kerk in Zweden, heeft een com missie van twaalf leden Ingesteld om opnieuw, twintig Jaar na de aanvaar ding. te bestuderen of vrouwelijke priesters in de kerk toelaatbaar zijn. Er zijn in de Zweede staatskerk 275 vrouwelijke voorgangers en ieder meende dat dit verschijnsel langza merhand door iedereen was aan vaard. Totdat in januari bisschop Ingmar Strom van Stockholm tij dens een kerkdienst een instemmen de opmerking maakte over het voor stel van een groep vrouwelijke voor gangers. een vrouw te benoemen In een zojusit onstane vacature voor een nieuwe bisschop in het land. Dit leidde tot vragen in het parlement. De vrouwelijke voorganger werd twintig jaar geleden aanvaard na een vijf jaar durend debat. Een recente enquête onthulde echter dat 42 per cent van de mannelijke voorgangers tegen vrouwen in het ambt zijn. gen, waar vijf personen voor onbe- aaide tijd een hongerstaking zijn egonnen. Maandag meldden zich de eerste drie plaatsen aan, waarna in de loop van de week de rest volgde. Ook in het buitenland worden acties ondernomen om verbondenheid met de hongerstakende Chilenen te be tuigen, zo liet het Chili-comité in Wageningen weten. Namens de Nederlandse équipe van de Europese unie van christen-de mocraten heeft de heer C. F. Kleis- terlee inmiddels een telegram ge stuurd naar de hongerstakers Ramp Dubai, het snel groeiende bank- en handelscentrum in de Verenigde Arabische Emiraten, heeft nu ookeen Amro Bank. Een logisch gevolg van ons streven om het Nederlandse bedrijfsleven bij haar steeds intensievere betrekkingen met dit gebied terzijde te kunnen staan met adequate bankdiensten. Door deze nieuwe vestiging in Dubal kunnen zowel Nederlandse als Nederlands-Arabische ondernemingen - daar èn hier - in het vervolg profiteren van een totale bankservice die het volgende omvat: Rekeningen courant Deposito's Kredietverlening, exportfinanciering e Garanties (o.a. "bid and performance bonds" in de V A.E.) Betalingsverkeer in al zijn vormen (blanco, cheques, incassi en documentaire accreditieven) Valuta-arbitrage (contante en termijnaffaires) e Handelsbemiddeling en -voorlichting binnen de VA.E., Qatar en Bahrein. Prettig om daarbij te weten is dat u van al deze bankdiensten gebruik kunt maken op een bijzonder snelle en efficiënte wijze: via uw plaatselijke Amro Bank. Amro Bank (Dubai Branch) Chamber of Commerce Building Third Floor P.O. Box 2941 Dubai United Arab Emirates Telefoon 222283/4/5 Telex 6778/6777 (valuta-arbitrage) amsterdam-rotterdam bank nv

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9