Minimumloon vijftig gulden hoger Spaans geld uitNededand Staalkaart van opvattingen over astma Geringe stijging van werkloosheid in mei Plan voor isolatie woningen in ijskast Osborne sherry Enschede hertelt stemmen Spaanplaat verdrijft ambtenaren /Has Grotere werfkracht van Trouw door kwaliteit Werkgevers wijzen op te groot verschil met stijging cao-inkomens Zakkenroller viel RET-controleurs aan: jaar geëist Beeld voor vrouwen weer ongunstig Prijs voor De Slegte Gijzeling te Assen voor rechtbank betaalkaart ~PTS 4000,-- postgiro en rijkspostspaarbank Oorzaken geldgebrek en bezuiniging Koninklijk paar naar Tanzania Op theorie 'je moet er mee leren leven' kwam reactie Ook houding patiënt kan belangrijk zijn Helpt het? Filmen met geluid? Sankyo BINNENLAND Trouw/Kwartet Van ome redactie economie AMSTERDAM - De aantrek- king skracht van Trouw als lan delijk ochtendblad van protes tants-christelijke signatuur blijkt toe te nemen. Tot deze uitspraak komt de hoofddirectie van Perscombinatie (uitgeefster van o.a. Trouw, Het Parool en de Volkskrant) in het jaarver slag over 1977. De verbetering van de redactio nele kwaliteit die in 1977 ruime aandacht kreeg, heeft ertoe bij gedragen de werfkracht van de krant te vergroten. Nieuwe re dactionele rubrieken worden positief gewaardeerd, aldus het verslag. In bet lopende jaar zal het be leid gericht blijven op verdere verbetering van de redactionele kwaliteit van Trouw, zodat de abonnees een grotere verschei denheid aan informatie ontvan gen en tevens nieuwe lezers groepen worden bereikt. Hoewel de ongunstige commer ciële ontwikkelingslijn van Trouw in de jaren vóór de toe treding tot Perscombinatie thans in positieve zin lijkt te kunnen worden omgebogen, zal verbetering van de commerciële positie van Trouw in de komen de jaren veel aandacht blijven vragen. Meer bijzonderheden uit het jaarverslag van Perscombinatie op de pagina Economie. lAOVERTENTIEI Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG - Het minimum loon gaat op 1 juli omhoog met 2,9 procent. Het wordt dan 1722,50 gulden bruto per maand (was 1673,10). Dit be drag geldt voor kostwinners en volwassen werknemers van 23 jaar en ouder. De sociale bodemuitkeringen, die aan het netto minimumloon zijn ge koppeld, gaan op 1 juli met eenzelfde percentage omhoog. De bedragen hiervoor worden binnenkort ook bekend ge maakt door het ministerie van sociale zaken. Aantasting De stijging van het minimumloon is in juli opnieuw aanmerkelijk hoger dan de stijging van de cao-lonen. Die gaan in de meeste gevallen 1,6 pro cent omhoog (1,1 procent prijscom pensatie plus een half procent loon stijging vanwege de btw-verhoging op aardgas). In januari ging het mini mumloon ook al veel sneller omhoog dan de cao-lonen: 5.1 procent tegen 1,9 procent. De werkgeversorganisatie VNO heeft uitgerekend dat het minimum loon sinds 1976 omhoog is gegaan met ruim 23 procent, en de cao-lonen met ruim 15 procent. Dit verschil acht procent over drie jaar tijd tast volgens het VNO de positie van de zwakke bedrijfstakken aan. Die werken doorgaans met veel mini mumloners. Bovendien ontregelt dit grote verschil tussen minimumloon en cao-lonen de beloningsverhoudin gen in de bedrijven. Werknemers, die gewend zijn op grond van hun scholing of ervaring wat meer te verdienen dan het mini mumloon, zien hun cao-loon 'inge haald' door het sneller stijgende mi nimumloon. Dit leidt tot extra loon stijging van de onderste loongroepen in de cao's. Deze stijging wordt dan een half jaar later verwerkt in enige stijging van het minimumloon zelf. want dat is gekoppeld aan de gemid delde stijging van de cao-lonen. „Daardoor krijgt het vliegwiel weer een nieuwe draai", aldus het VNO. Het werkgeversverbond dringt daar om aan op „een fundamentele herbe zinning op het karakter van het mi nimumloon en het indexeringsme chanisme". ROTTERDAM (ANP) - „Het ge drag van de verdachte lijkt op dat van een rat. Ook die bijt wanneer hij in het nauw wordt gedreven." Met deze woorden typeerde de officier van justitie bij de rechtbank in Rot terdam, mr E. Bos, het optreden van de 20-jarige Wilgo C. Deze stond don-' derdag terecht omdat hij op 11 april in de hal van een metrostation een portemonnee uit een tas zou hebben gestolen. De officier achtte diefstal niet bewe zen, maar wel poging tot diefstal. Hij eiste 12 maanden gevangenisstraf waarvan 3 voorwaardelijk. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkloosheid is in mei gestegen met slechts 300 personen tot ruim 202.000. Vorig jaar mei was deze stijging Teel hoger. Het betreft hier het voor seizoen gecorrigeerde cijfer. Het werkelijke aantal werklozen daalde met ruim 10.000 De laatste jaren toonde de maand mei steeds een forse daling. Gezien het seizoen zou dit jaar deze daling nog iets groter hebben moeten zijn, om het werkloosheidscijfer stabiel te houden. Miniem verschil Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE De stemmen die woensdag voor een nieuwe gemeen teraad van Enschede uitgebracht zijn zullen vandaag herteld worden. Woensdagavond bleek dat op de WD 9.877 stemmen uitgebracht wa ren, goed voor vijf zetels in de raad. Zouden er 9.878 stemmen op de WD uitgebracht zijn dan zou de WD zes zetels gekregen hebben. Het CDA kreeg voorlopig dertien zetels op grond van 21.401 uitgebrachte stem men. Zouden er 21.400 op het CDA uitgebracht zijn dan zou het CDA met een zetel minder genoegen heb ben moeten nemen. In verband met dit kleine verschil vond men een hertelling nodig. Morgen in de loop van de dag zal de „nieuwe" uitslag bekend zijn. Eind mei stonden er precies 180.000 werklozen geregistreerd op de lijsten van de arbeidsbureau's. Hieronder waren bijna 58.000 vrouwen. Op nieuw is het beeld voor de vrouwen ongunstiger dan voor de mannen. De gecorrigeerde werkloosheid voor mannen daalde iets, maar voor vrou wen steeg ze. We moeten terug naar de voorzomer van 1975 om een cijfer te vinden van minder dan 180.000 werklozen. Vorig jaar was het laagtepunt, eind mei, 182.000. In 1976 waren er bijna 185.000 werklozen, eveneens eind mei. De laatste jaren toonde de ongecorrigeerde werkloosheid steeds het hoogtepunt in februari, en het laagtepunt in mei. Juni, juli en augustus toonden weer een flinke stijging, september en oktober enige daling, en vanaf november een op mars naar een hoogtepunt in februa ri. Op grond hiervan zou voor de komende maand weer een stijging van het aantal werklozen zijn te ver wachten. Intussen staan nog steeds bijna 75.000 vacatures genoteerd bij de arbeidsbureau's. Dat is een stijging van bijna 8000 in een maand. Gecor rigeerd voor seizoen daalde dit cijfer echter ruim 5000. Aan de voet van het standbeeld van Laurens Janszoon Coster, de uitvinder van de boekdrukkunst, op de Grote Markt in Haarlem overhandigde burgemeester Reehorst gisterochtend de Laurens Janszoon Costerprijs aan boekhandelaar J. de Slegte. De prijs werd toegekend ter gelegenheid van de Haarlemse Boekenmarkt. Laurens Janszoon Coster was ter opluistering van het geheel ook in persoon aanwezig. Hasjvondst van 1400 kilo in Helenaveen HELENAVEEN (ANP) De ge- meentepolitie van Deurne heeft gis termorgen in Helenaveen in een landbouwschuur 1400 kilo hasj ge vonden. De eigenaar van de schuur is aangehouden. De hasjpartij verte genwoordigt volgens de politie een handelswaarde van 2,5 tot drie mil joen gulden. Gistermorgen omstreeks vijf uur deed de politie van Deurne in samen werking met een speciaal team van de rijkspolitie uit Den Haag en de afdeling verdovende middelen van de centrale recherche informatie dienst een inval in de schuur. „Ik probeer het wereldrecord gram- mofoonplatendraaien te verbe teren". ASSEN De Zuidmolukkers die de gijzeling in het provinciehuis te As sen hebben uitgevoerd, zijn gedag vaard om op 15 en 16 juni voor de rechtbank te verschijnen. Het zijn de 20-jarige Hendrik H.. de 23-jarige Frans Constantianus L. en de 20- jarige Eliazer K., allen zonder beroep en wonende te Assen. De tenlasteleg ging vermeldt wederrechtelijke vrij heidsberoving onder bedreiging met gebruikmaking van vuurwapens. Die wederrechtelijke vrijheidsbero ving zou de dood van gedeputeerde J. Trip ten gevolge hebben gehad. Verder is het drietal moord ten laste gelegd. Bij dat laatste gaat het om de dood van de heer K. de Groot, ambtenaar van de provinciale plano logische dienst Van onze parlementsredactie ROERMOND Veertig ambtena ren van het departement van volks huisvesting in Roermond hebben gisteren hun werkruimte verlaten omdat er een veel te hoge concentra tie van het zogenoemde spaanplaat- gas in de lucht zit. De ambtenaren zullen pas in het paviljoen terugkeren als het euvel is verholpen. Ze zijn elders in een ruim te van het departement onderge bracht. Het gaat om de provinciale directie van het kadaster en de open bare registers. Al sinds de ingebruik neming van het kantoor in 1976 zijn er klachten over hoge concentraties formaldehydegas, dat vrijkomt uit spaanplaat in bijzondere omstandig heden. Ambtenaren klaagden veel vuldig over keelklachten, oogirrita ties en benauwdheid. In het gebouw is zeer veel spaanplaat verwerkt. Van de zijde van de ambtenarenbon den is voortdurend aangedrongen op betere werkomstandigheden in Roermond. Volgens de Algemene christelijke federatie van overheids personeel heeft de Rijksgebouwen dienst nu toegezegd een onderzoek in te stellen. De bonden stellen zich op het standpunt dat de ambtenaren niet eerder in hun werkruimte kun nen terugkeren dan nadat maatrege len tegen gasvorming zijn genomen. In het kantoor zijn onlangs concen traties Van het gas gemeten van twingig maal boven de toelaatbare hoeveelheid, aldus de Nederlandse christelijke bond van overheidsper soneel. 9234567 TH G LUCASS 08 STATIONSSTf AAT 33 L00W0UDE 9979 «aar oost'pv «ai".... ut nederland garantie tot 200 gulden n Is een zonnige Costa uw reisdoel? Laat uw vakantie dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van de postgiro mee. De meeste postkantoren, de "oficinas técnicas de coneos (caja postal)" in Spanje en alle postkantoren in Andorra geven u er 4000 peseta's per kaart voor, op vertoon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw fMïti paspoort vragen. Felices vacaciones! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het nationale plan voor betere isolatie van woningen laat op zich wachten wegens geldgebrek bij het Rijk. Dat zei minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting gisteren bij het slaan van een eerste paal in Amstelveen. De minister reageerde daarmee op aandrang vanuit de Tweede Kamer vooral vanuit de grootste regerings partij, het CDA om snel met een nationaal plan voor woning- en ge bouwen-isolatie te komen. Men acht zo'n plan strikt noodzakelijk om tot de nodige bezuinigingen op het ener giegebruik te komen. Beelaerts zei gisteren dat zijn depar tement samen met het departement van economische zaken weliswaar al een plan op papier heeft gezet, daar dat het geldgebrek en de komende bezuinigingsoperatie het plan op houden. Het plan dat is gemaakt voorziet in een massale wonirigisola- tie gedurende de komende tien jaar. Aardgasbesparing Minister Beelaerts zei dat de huidige isolatiesubsidie, die ook al door geld gebrek enige tijd geleden verlaagd werd, wel vruchten heeft afgewor pen. Door die isolatie wordt in nieu we en bestaande woningen nu in totaal 532 miljoen kubieke meter aardgas per jaar bespaard. Er werd met Rijkssubsidie drie miljoen vier kante meter dubbele beglazing aan gebracht, en werd dertien miljoen vierkante meter dak en vier miljoen meter gevel geïsoleerd. DEN HAAG Koningin en prins Bemhard zullen van 10 tot 17 juli a s. een bezoek brengen aan de verenig de publiek van Tanzania. Zij doen dat op uitnodiging van president Ju lius Nyerere. Dit heeft de rijksvoor lichtingsdienst gisteren bekend ge maakt. Het betreft een tegenbezoek van het staatsbezoek dat Nyerere in november 1975 aan Nederland bracht. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) EUROPA MEUBEL Omdat urnet dht dag iiHiidjettn hwnS (ADVERTENTIE) Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Astma is een ziekte gekenmerkt door aanvallen van benauwd heid van kortere of langere duur en van wisselende ernst. Dat is zo ongeveer het enige waarover deskundigen op dit terrein het eens zijn. De fundamentele ooizaken voor het ontstaan van astma zijn onbekend. Wel is er een staalkaart van opvattingen in omloop. Die wordt vandaag en mor gen in het Turfschip in Breda onder ogen gezien op een congres over psychosomati sche aspecten van astma, ge-' organiseerd door het Neder lands Astmafonds. De lastig vatbare wisselwerking tussen lichaam en geest is juist het terrein waarop niet alleen de astmapatiënten maar ook hun artsen voor moeilijkhe den staan. De meest gangbare theorie wordt door de Leidse aller giespecialist dr. R. Voorhorst in zijn congresbijdrage als volgt weergegeven. Astma is een erfelijke aandoening van de luchtwegen en van het af weermechanisme van het li chaam, ontstaan door een complex van ooreaken. Hoe wel de ziekte mede bepaald wordt door factoren van bui tenaf, kan op het verloop on voldoende invloed worden uitgeoefend. Of astma al dan niet geneest, moet afgewacht worden, daarom moet de pa tiënt leren er mee te leven. Hij moet flink zijn en de ast- mapatiënt wordt alleen als ziek beschouwd als hij koorts heeft (boven 38 graden), groen etterig slijm opgeeft, of een aanval heeft die langer dan een dag duurt. In de zo genaamde „vrije perioden" moet de patiënt zo min moge lijk medicijnen gebruiken en „gehard" worden om „nor maal" met de anderen mee te kunnen doen. Dat komt neer op ademhalingsgymnastiek en sport. Omdat de uiteindelijke oor zaak toch onbekend is, be perkt de specialist zich tot het behandelen van sympto men. Eventuele psychische verschijnselen worden vol gens deze opvatting gezien als gevolgen van het lichame lijk lijden of als een toevalli ge complicatie. "Zij vallen on der de zogenaamde „nazorg" respectievelijk psychosocia le begeleiding, die wordt ver leend in teamverband door wijkverpleegster, maat schappelijk werkster, of als het ernstiger is door psychia ter, psycholoog of pedagoog. Onderkoeld „Dat er tegen een dergelijke instelling reactie kwam, is niet te verwonderen," noteert Voorhorst, die het zelf ook bepaald niet eens is met de beschreven onderkoelde be nadering. Maar met de reac tie van de „Amsterdamse school" kan hij evenmin best uit de voeten. Deze stroming, op het congres vertegenwoor digd door internist prof. dr. J. J. Groen en psychiater prof. dr. J. Bastiaans (ook uit Lei den) ziet astma als een licha melijke reactie op een psy chosociale conflictsituatie. Een ademhalingsstoornis waaraan een communicatie stoornis ten grondslag ligt. Waarschijnlijk in de hand ge werkt door een erfelijke aan leg van de persoon respectie velijk het zenuwstelsel, maar in wezen met een geestelijke ooreaak. Omdat de emoties niet afdoende zouden kun nen worden geuit, zou een vervangend gedrag ontstaan in de vorm van astma. Het ligt dan ook voor de hand dat hun therapie zich richt op „verbetering van het gedrag" aldus Voorhorst, door een psychotherapeutische bena dering en/of door ademha lingsgymnastiek. Hij meent dat deze behandelingsmetho den „door vele artsen en pa ramedische krachten maar al te gaarne en weinig kritisch zijn overgenomen, vaak om maar een tijdje uit een thera peutische Impasse te komen of om een groot medicijnge bruik te verminderen." De kernvraag dient intussen te zijn, in hoeverre het helpt. Daarover de Leidse psychi ater prof. dr. H. G. M. Rooy- mans na een kritisch litera tuuronderzoek: Het lijkt waarschijnlijk dat een aantal patiënten geholpen kan wor den met een psychotherapeu tische grondhouding. Daar onder verstaat Rooymans luisteren, aandacht geven, aanmoedigen eigen gevoe lens te uiten. In deze zorgvuldig geformu leerde conclusie vallen drie beperkingen op. Het lijkt waarschijnlijk, dus zekerheid is nog niet verkregen. Een aantal patiënten, dus de suc cessen zijn gedeeltelijk („wie dat zijn, is niet helemaal dui delijk; zeker niet alleen pa tiënten wier aanvallen emoti oneel zijn of lijken bepaald"). En de vage term psychothe rapeutische grondhouding wordt gehanteerd omdat niet duidelijk blijkt dat de ene concrete therapie beter is dan de andere. Er is nog een vierde beper king: die psychotherapeuti sche grondhouding dient ge hanteerd te worden door de arts die ook de lichamelijke behandeling onderzijn hoede heeft. Herhaaldelijk, onder andere in het klassieke on derzoek van Groen, blijkt dat psychiaters minder goede re sultaten behalen. Rol van arts Met dat accent op de rol van de behandelend arts komt Rooymans op een spoor dat evenwijdig loopt aan dat van Voorhorst, hoewel die van de lichamelijke kant af kwam Voorhorst signaleert vanuit zijn ziekenhuiservaring een kale, armzalige dokter-pa tiënt-relatie. Medisch-tech- nisch werkt het vaak voor treffelijk, maar voor chroni sche patiënten zoals die met astma schiet het tekort. „Vele van de huidige specia listen die astmapatiënten be handelen, zien mijns inziens te weinig over de ziekenhuis muren heen," aldus Voor horst. „Nu is astma juist een ziekte waarbij de grote in vloed van de omgeving op de patiënt een belangrijk ken merk is. Waarom dan niet meer belangstelling voor het dagelijks leven van de astma patiënt aan de dag gelegd en zich gerealiseerd dat men evenmin een astmapatiënt in een ziekenhuis kan bestude ren als een leeuw in een die rentuin?" Dat kan volgens hem niet worden afgescho ven naar de psycho-sociale hulpverleners van de „na zorg", noch aan de huisarts. „Daar is veel te veel specifie ke medische kennis voor nodig." Voorhorst gaat zo ver dat hij een aantal psychologische verschijnselen bij astmapa tiënten die de Amsterdamse school zou zien als ooreaken van hun kwaal, aanmerkt als gevolgen. Gevolgen niet eens van de ziekte maar van de hedendaagse structuur van de gezondheidszorg, waarin de patiënt onvoldoende hulp vindt (ADVERTENTIE) Vraag naai de nieuwe Sankyo Sound XL400S. L-cht in gewicht Hand/aam Automatische ge- luidssterkterege- ling en belichting*- meting 4> Zoom Lens 12/8 S 34 en Sankyo Sound XL 300S.XU400S en XL 600S (Trorvtontinentol Wibautslraat 212 Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3