'Controle op tempo van automatisering nodig' ABN Bank Vraag onze man in Iran. Groothandel eist compensatie perscombinatie verwacht Opgaande lijn in resultaat Door warmte tijdelijk tekort aan tomaten Jac. Hermans ziet kans in merkloze artikelen. FN V-secretaris: werknemers moeten meebeslissen Slimme Noren "4 F in foordelen schaalvergroting verder benut Activist in 'iloskou opgepakt Ian komt om bij erkeersongeval Mediabeleid Prijzen van bloemen onder druk Voor import afwerende maatregelen Zaïre kan besteld koper niet leveren In navolging van Frans bedrijf Carrefour A 0, Kroon en TIP gaan samenwerken Parlementslid in Colombia ontvoerd Bergoss sluit afdeling geweven tapijt Labour wint ruim in Schotland DAG 2 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P21-RHS23 fan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een bedrijf dat niet meegaat met technologische vernieuwingen komt achter te -(ggen bij zijn concurrenten. In feite bepalen dus de monopolie-achtige computerproducenten het jempo van de automatisering in een aantal bedrijfstakken. Maar de sociale gevolgen van die technologische vernieuwingen moeten worden opgevangen door die bedrijfstakken zelf. Onder de Iwang van de omstandigheden gebeurt dat niet altijd op de beste manier. Zweedse kronen (360 miljoen Ne derlandse guldens» verwierf de Noorse regering nl. een belang van 40 procent in het Volvo-concern. Een bedrag, dat eigenlijk niet eens zoveel meer is dan het bedrag dat Nederland in Volvo Car heeft ge stopt (250 miljoen gulden). Voor een bedrag van 750 miljoen Maar wat een verschil, aldus WIK. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Noorse colle ga van Jozef Molkenboer. die als directeur-generaal voor de indu strie verantwoordelijk is voor de miljarden die de Nederlandse rege ring aan de industrie geeft, is toch iets slimmer dan zijn Nederlandse collega. Dit zegt de Industriebond NW in het blad WIK. De Noren zitten voor hun geld aan de knoppen. Zij hebben zich een bijzonder comfortabele positie bin nen Volvo gekocht. Ze hebben di recte zeggenschap in de top van de onderneming. Nederland heeft ech ter voor zijn 250 miljoen gulden geen keiharde garanties gekregen. We moeten maar afwachten, in hoeverre de nieuwe ontwikkelingen een bedreiging gaan vormen voor het voortbestaan van de Neder landse Volvo-bedrijven. ADVERTENTIE :e visie ontwikkelde de secretaris het hoofdbestuur van de FNV. C Commandeur op een congres in ;terdam, georganiseerd door de computerfabrikant ICL De verzet zich niet tegen de auto itiseringsprocessen zelf. zo ver- jde de heer Commandeur. Maar praktijk is wel zo dat wanneer je bedrijf niet meedoet het je je kop it. In de samenleving waarin wij ins leven is hier helaas weinig aan doen, daarom is een samenleving andere zeggenschapsverhoudin- nodig. Het is vereist dat de werk- iers worden ingeschakeld bij au- latiseringsprocessen om een le op de werkgelegenheid afge .imd tempo te bereiken, zodat geen :dwongen ontslagen behoeven te n de ontwikkeling niet gewijs verloopt. Het is ook het oog daarop, aldus de heer mandeur, dat de FNV zich sterk li maken voor het afsluiten van Jbeidsplaatsenovereenkomsten r Onbillijk ten i FNV-secretaris vond het volko onbillijk en onredelijk dat de jeitfslissing over ingrijpende ontwik- r htlingen als automatisering en com- ezejiterisering alleen door werkgevers —yrden genomen terwijl de gevolgen ïerkomen op de hoofden van werk- n.Jmers. Commandeur zei zich te kunnen voorstellen dat de werkgever in een automatiserend bedrijf verplicht wordt mede te zorgen voor vervangende werkgelegenheid en fi nancieel behoort op te komen voor omscholingsmogelijkheden, onge acht of de betrokken werknemers in het oorspronkelijke bedrijf ander werk krijgen of elders. Meer alge meen achtte de heer Commandeur automatisering en computerisering alleen dan verantwoord wanneer de sociale gevolgen op menselijk ver antwoorde wijze worden opgevan gen. Als de concurrentieverhoudin gen dat niet toelaten, dan moet er iets aan de bestaande maatschappe lijke orde veranderen. Automatisering, zo zei de heer Com mandeur, heeft tot het midden van de jaren zestig geen grotere werk loosheid veroorzaakt. De groei van de produktie steeg sneller dan de arbeidsproduktiviteit, zodat steeds mensen ingeschakeld konden blij ven. Sinds die tijd is het arbeidsbe sparende element echter gaan over heersen. Daar komt bij dat voor de toekomst eenzelfde economische groei zoals we die in het verleden kenden, niet meer te verwachten is. Bij een verder toenemende automa tisering zullen de werkgelegenheids problemen kwantitatief en kwalita tief groter worden. Wil er van een "Van een onzer verslaggevers iMSTERDAM De Perscombinatie beoordeelt de ontwikke ling van het resultaat in 1978 en de perspectieven op verdere Verbetering in de komende jaren positief. Tot deze conclusie Jomt de hoofddirectie in de toekomstparagraaf in het jaarver- lag over 1977. ij meent wel, dat dit oordeel zou toeten worden herzien, indien de ,hans voor de dagbladpers zo gunsti- derJe ontwikkelingen op de adverten- 'emarkt door conjuncturele oorza- ten zouden worden afgeremd. De .oofddirectie vertrouwt erop, dat de intwikkeling van kosten en op- engsten dit jaar zodanig kan wor- in gericht, dat de grondslag wordt irkregen voor een redelijke rentabi- it (winstgevendheid) in de ko- Advertenties ïende jaren. ït beleid zal er in 1978 op gericht jn de voordelen verder te benutten in de schaalvergroting, die de Pers- >mbinatie in de afgelopen jaren ïeft doorgemaakt. In dit verband [ordt hoge prioriteit toegekend aan :n meer doelmatige organisatie en kostenbesparende vprmen van imenwerking tussen de distributie- rganisaties van elk van de drie dag laden (Trouw, Parool en Volks- •ant) en aan een meer planmatige inpak van het commercieel beleid >or de ondernemig als geheel. Jmzet le omzet van Perscombinatie gaf in g*t afgelopen jaar een stijging te len van 10 procent van 179,6 mil- oen tot 197,6 miljoen. Het bedrijfs- fcsultaat nam toe van 676.000 tot 2.366.000 en de winst na vennoot- thapsbelasting van 1,3 miljoen tot .1,7 miljoen. Evenals vorig jaar D Jordt deze winst geheel aan de reser ouJes toegevoegd en geen dividend uit n cfkeerd hjet verslag constateert, dat de liqui DSKOU (Reuter) De Joodse ac- ist Wladimir Slepak. een lid van |c Helsinki-groep, is gisteren in Mos gearresteerd nadat hij op het ilkon van zijn woning in het cen- um van de stad een groot biljet had tergehangen waarop hij toe lemming voor emigratie naar Israël >eg. De politie arresteerde de 50- rige Slepak terwijl enkele honder- Moskovieten bij zijn woning tonden. Eerder hadden deze ge- Icht en geapplaudiseerd toen een an en een vrouw van een hoger kon water op de Slepaks uitgoten hen te verjagen Slepak heeft in 170 toestemming voor emigratie r Israël aangevraagd maar dat is i 12 keer geweigerd. KMAAR (ANP) De 74-jarige P. I Matzen uit Amsterdam is gister- lehtend bij een verkeersongeluk bij khagen (N.H.) om het leven geko- ben Het slachtoffer verleende met |jn personenauto geen voorrang aan i andere personenauto. rechtvaardige realisering van recht op arbeid sprake zijn, dan zal de steeds geringere hoeveelheid werk over meer mensen verdeeld moeten worden. Klimaat Over de gevolgen van de automatise ring voor het arbeidsklimaat zei de heer Commandeur ondermeer dat ie mand die op 15-jarige leeftijd gaat werken, kan verwachten dat hij tot zijn 60e jaar acht maal van functie zal moeten veranderen. In sommige bedrijfstakken althans. Dit maakt een bijna permanent proces van her en bijscholing nodig. Weliswaar kan door mechanisering onaangenaam en onveilig werk ver dwijnen maar daat staat weer tegen over dat andere onaangename en momotone werkzaamheden ont staan: de denkarbeid kan worden overgenomen door machines en computers. Er ontstaat een nieuwe functiestructuur waarbij de midden functies verdwijnen. Er is behoefte aan hooggeschoolde deskundigen (programmeurs e.d.) en aan lager ge schoolden die eenvoudiger, zeer spe cifieke werkzaamheden kunnen ver richten. De promotiekansen nemen af. Ter oplossing van dit probleem introduceert men wel een kunstma tig promotie-perspectief met behulp van loonschalen waardoor men in inkomen'kan stijgen zonder in wer kelijkheid een andere functie te be kleden. Het gevaar van deze ontwik keling kan zijn een elitevorming enerzijds en een toeneming van klas sentegenstellingen aan de andere kant, constateerde de heer Comman deur. De heer A. van de Wint. Nederlander. Resident Director van de Mercantile Bank of Iran and Holland. Deze bank, die negentien jaar geleden door de ABN, teamen met Iraanse aandeelhouders, werd opgericht, heeft zich een uitstekende naam I in Iran verworven. Het kantorennet is vooral de laatste jaren sterk uitgebreid en omvat momenteel 46 vestigingen, verspreid over Teheran en 19 andere steden in Iran. Naast het leggen van zakelijke kontakten en het assisteren bij investeringen in dit land, biedt de Mercantile Bank of Iran and Holland u vele diensten, zoals dat van een moderne bank verwacht mag worden. Door de snelle ekonomische ontwikkeling van Iran, mogelijk gemaakt door de inkomsten uit aardolie en aardgas, vormt het land voor buitenlandse ondernemingen een interessant werkterrein. De heer Van de Wint en zijn staf geven u graag advies. Dit is het adres: Mercantile Bank of Iran and Holland, Avenue Saadi 170, P.O. Box 1522, Teheran. Telex 212534. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020 - 293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. diteitspositie voldoende is voor de financiering van lopende projecten en dat de vermogenspositie van de onderneming goed is. Deze laatste zal in de komende jaren echter moe ten worden versterkt om ook in de toekomst het financiële draagvlak te kunnen zijn waarop de doelstellin gen van de Perscombinatie kunnen worden gerealiseerd. De advertentieopbrengst van de Perscombinatie steeg vorig jaar met 11 procent, de inkomsten uit abon nementen en losse nummerverkoop namen met 5 procent toe. De overige inkomsten, waaronder druk- en zet- orders voor derden, stegen met 33 procent. Het advertentie-inkomen van Trouw (betaalde oplage eind 1977 141.000) steeg vorig jaar met 10 procent, terwijl het advertentievolu me met 4,5 procent groeide. Met betrekking tot de kosten consta teert de hoofddirectie, dat de totale kosten in 1977 met bijna 10 procent omhooggingen; de personeelskosten met 9 procent en de overige kosten met 10 procent. Doordat de toch al hoge personele kosten nog aanzien lijk toenamen, werd het resultaat ongunstig beïnvloed omdat een deel van deze kostenverhoging niet mocht worden gecompenseerd in prijsverhogingen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het jaarverslag van de Perscombinatie onderstreept de wenselijkheid, dat door regering en parlement deugdelijke wettelijke waarborgen worden gecreëerd die voorkomen dat toepassing van steunmaatregelen ten behoeve van dagbladen op enigerlei wijze kan worden beïnvloed door de politieke verhoudingen op het tijdstip van toepassing. „Wij verwachten", aldus de hoofddirectie, „dat het huidige kabinet zal bevorderen dat dergelij ke wettelijke regelingen nu op zeer afzienbare tijd tot stand komen en dat daarover ook het advies van de NDP (Nederlandse Dagblad Pers) zal worden gevraagd. Het is onjuist de verwezenlijking van het door de Tweede Kamer aanvaar de systeem van advertentiecompen satie voor dagbladen die structureel zwak zijn op de advertentiemarkt, uit te stellen of achterwege te laten omdat het thans in economisch op zicht redelijk goed gaat met de be drijfstak. Niet alleen", zo zegt de hoofddirectie," kan deze situatie van het ene jaar op het andere omslaan, indien de advertentieconjunctuur inzinkt, maar er zijn ook nog steeds dagbladuitgaven die onvoldoende rentabiliteit (winstgevendheid» to nen om verschijning te waarborgen" Juist voor deze laatsten is het adver tentiecompensatiesysteem bedoeld. De Stichting Bedrijfsfonds voor de Pers behoort volgens de hoofddirec tie de beschikking te krijgen over een instrumentarium om te voorko men dat zulke dagbladen tot reorga nisaties worden gedwongen. AMSTERDAM (ANP) Ne derland heeft even een tekort aan tomaten. Met een paar dagen, aldus het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilin gen, is dat echter wel weer voorbij. Nederland en Europa hebben het warm. Dat betekent, dat men alom groenten wil hebben, die de huis vrouw aan het gezin kan voorzetten zonder dat het haar transpiratie- druppels boven het fornuis kost, tomaten, sla en komkommers dus. Tomaten zijn zó in trek dat de produktie in nedezlandse kassen, die door de zon toch wel bevorderd wordt, het de eerste helft van deze week niet helemaal heeft kunnen bijbenen. Op de veilingen zijn dan ook prij- zen gemaakt, die één gulden per kilo boven die van vorige week la gen. De middelgrote sortering, in Nederland populair, bracht het tot 2,75. Sinds vorige week is er een grote tomatenexport. Dat betekent een herstel nadat de Marokkaanse tomaten de Nederlandse op de Eu ropese markt nogal hebben dwars gezeten. Blijft het warm, dan is over een paar dagen wel een topproduktie van tomaten te verwachten, voor spelt het Centraal Bureau. De prijs wordt dan vanzelf wel weer nor maal. De komkommer heeft eind vorige week al een prijspiek gehad. Nu is de zaak weer normaal, door dat produktie en vraag gelijk op zijn gaan lopen en ook bij de sla is alles gewoon. Op de bloemenveiling in Aalsmeer staan de prijzen onder druk, want als het warm is groeien er wel erg veel bloemen, maar de mensen houden ineens meer van koele drankjes. Toch is de toestand niet catastrofaal, verzekert de Aals- meerse veiling. Van grote door draai is nog geen sprake. Bijzonder groot is de aanvoer van rozen. Sommige sorteringen bacca ra's halen daardoor nu maar één kwart tot één derde van de prijs die ze in de week vóór moederdag maakten. Bij andere bloemen, zo als anjer en iris, is de prijsvorming nog redelijk. De iris werd in de eerste helft van deze week zelfs zonder aanwijsbare oorzaak duurder. AMSTERDAM (ANP) Als er beschermende handelsmaatre gelen worden genomen om een zwakke industrietak te be schermen, moet bij wijze van compensatie de invoer van an dere produkten uit de door de beschermende maatregelen ge troffen landen worden bevor derd. Het Verbond van de Ne derlandse Groothandel heeft hiervoor gepleit in zijn jaarver gadering in Amsterdam. Voorzitter A. Bosnak zei, dat de Ne derlandse groothandel met zijn uit gebreide kennis van de internationa le handel graag behulpzaam wil zijn met het ontwikkelen van deze com penserende importen, die de door beschermende maatregelen getrof fen landen in staat moeten stellen toch hun exportvolume in stand te houden. Er zijn bijvoorbeeld in de ontwikkelingslanden nog vele kan sen om een export te ontwikkelen van produkten, die buiten het tradi tionele exportpatroon liggen. De Europese Gemeenschap heeft ei genlijk al een begin gemaakt met het bevorderen van compenserende im porten door de laatste twee jaar in koopmissies naar diverse landen te BRUSSEL - Zaïre heeft meege deeld dat het in de tweede helft van dit jaar maar de helft van de hoe veelheid koper kan leveren, die bui tenlandse afnemers hebben besteld. Het land doet in verband hiermee een beroep op de overmachtclausu les in de leveringscontracten aldus een mededeling van de Zaïrese ver koopmaatschappij voor metalen, Sozacom. Zaïre produceert normaal 450.000 ton koper per jaar, maar volgens president Moboetoe zal de produktie dit jaar maar ongeveer 150.000 ton bedragen als gevolg van de schade die de mijnen bij Kolwezi hebben opgelopen tijdens de jongste op stand in de provincie Sjaba zenden. Die missies constateerden onder meer, dat er in bepaalde delen van Latijns-Amerika mogelijkheden bestaan om elk tijdstip van het jaar produkten te kweken, die aan Euro pa kunnen worden geleverd als Eu ropa die produkten niet van elders kan importeren. Op vereoek van In donesië is nu een onderzoek gaande naar de gebruiksmogelijkheden van bepaalde produkten, ondermeer zeegras. In de eerste plaats moet worden gestreefd naar compenseren exporten voor de ontwikkelingslan den, maar ook de industrielanden moeten worden gecompenseerd voor beschermende handelsmaatregelen. Meer afweer De heer Bosnak wees er op, dat er nu meer protectionisme in de wereld handel is dan sedert de tweede we reldoorlog het geval is geweest; niet minder dan twintig procent van de wereldhandel wordt op de een of andere manier gereguleerd. Het Verbond van de Nederlande Groothandel heeft ter gelegenheid van zijn jaarvergadering een verkla ring uitgegeven, waarin het zich keert tegen protectionisme en aan dringt op de bevordering van niet- traditionele industriële activiteiten in de ontwikkelingslanden. Aan dit laatste is volgens de verklaring nau welijks aandacht geschonken. Het protectionisme, zo zet het ver bond in zijn verklaring verder o.m. uiteen, wordt vrijwel steeds verwe zenlijkt via bilaterale afspraken. Die afspraken zijn in de praktijk de basis voor een in een aantal gevallen fijn mazig netwerk van aanvullende han- delsbelemmerende regelingen, zoals plafonds, prijscontroles, surveillan ceregelingen, dubbele vergunning stelsels enz. AMSTERDAM De Hermans groep (Jac. Hermans, Profimarkt, Wijnpakhuis) gaat in de loop van volgende week 21 artikelen verkopen, die afkomstig zijn van merkfabrikanten maar de merknaam op de verpakking missen. De produkten zullen 10 tot 15 procent goedkoper worden aangeboden dan de gemiddelde prijs van de vergelijkbare merkartikelen bij discountkruide niers. Volgens Hermans gaat het om dage lijkse voedings- en gebruiksartike len. Zowel de leveranciers als ge sprekspartners aan consumenten kant zouden uitdrukkelijk verlangd hebben dat hun namen nog niet wor den genoemd. Hermans is intussen bezig aan een tweede serie artikelen en hoopt dat het er over anderhalf jaar 55 a 60 artikelen onder zijn formule vallen. De heer Jac Hermans zei zijn idee te hebben ontleend aan een initiatief van het Franse grootwinkelbedrijf Carrefour. Deze onderneming startte met 50 merkloze artikelen. Ha een jaar bleek da: ongeveer 90 procent van de klanten de artikelen had ge probeerd. Van deze kopers had 70 procent het artikel daarna weer ge kocht in plaats van een merk. Voor Carrefour was het voordeel een met 16 procent gestegen omzet per vier kant meter. Het bedrijf heeft in Frankrijk intussen navolgers gekre gen wat een marktverschuiving ten nadele van de merken heeft veroor zaakt. De heer Hermans zei met zijn actie een gat in de markt te willen vullen. Zijns inziens zijn de merkartikelen „gewoon te duur". Dat lxomt omdat de fabrikanten veel geld nodig heb ben voor reclame en een zo goed mogelijke verspreiding over de de tailhandel. AMSTERDAM De kruideniersin- koopverenigingen A O Nederland te Baarn, Kroon in Zeisten Coöpera tieve Vereniging TIP in Amsterdam gaan nauw samenwerken. Zij behou den echter hun eigen organisatie- identiteit. De drie verenigingen zijn tot hun besluit gekomen om hun continuïteit te waarborgen voor zo wel de groot- als de kleinhandel. A O. Kroon en TIP gaan hun activiteiten op het gebied van marktonderzoek, detailhandelsbe- heer, inkoop, verkoop en reclame onderbrengen in een gemeenschap pelijk marketingcentrum. Het stre ven is, dit centrum, waarin ook de drie organisatiekantoren zijn onder gebracht. op 1 januari 1979 werk zaam te laten zijn. Grotere doelmatigheid op andere deelgebieden wordt onderzocht Zo wil men versneld streven naar duide lijk onderscheid in type winkels en het bundelen van de dienstverle ning. Ook de distributie van goede ren is onderwerp van studie. De drie organisaties (met in totaal zestien groothandelsbedrijven) menen dat binnen vijf jaar resultaten kunnen worden bereikt Gezamenlijk zijn ruim 2.000 winkels bij A O. Kroon en TIP aangeslo ten. Het zijn zelfstandige kruide niers, die doorgaans de naam van hun Inkoopvereniging op de winkel ruit voeren. Hoewel de kruidenier zelfstandig is. doet hij soms wel mee aan gezamenlijke reclame-acties. BOGOTA (UPI) - Een bekend Ud van het Colombiaanse parlement is gisteren ontvoerd door zes onbeken- de personen. De 65-jarige Eüodoro Carrillo Moreno, lid van de liberale partij, werd vlak voor zijn woning overmeesterd en in een auto afge voerd. Het was de 28ste ontvoering dit jaar in Colombia, waar het de afgelopen week zeer onrustig was. Gisteravond was nog niet bekend door wie Carrillo was ontvoerd. Hij is behalve parlementslid eigenaar van een chocoladefabriek. Carillo is een aanhanger van de huidige president Lopez Michelsen OSS Tapijtfabriek Bergoss in Oss gaat de afdeling traditi oneel geweven tapijten sluiten. Er werken in deze sector 196 mensen. De weverij-afdeling is er volgens de directie de be langrijkste oorzaak van dat Bergoss bij een gelijkgebleven omzet van 86 miljoen vorig jaar een verlies geleden heeft van 9,8 miljoen. IN 1977 was dat 5 miljoen. Ten laste van het resultaat over 1977 is al 3 miljoen gebracht voor reorga nisatiemaatregelen die samen hangen met de sluiting van de weverij. De tapijtweverij heeft het moeilijk in Nederland, onder meer door En gelse concurrentie. Nog onlangs kon digde KVT (Moordrecht en Deven ter) aan ingrijpende maatregelen in deze sector te moeten treffen. De weverijsector is de afgelopen maan den onderzocht door de Nehem als onderdeel van het grotere structuur onderzoek in de tapijtindustrie. Ge bleken is toen dat er voor de weverij- sector weinig valt te verbeteren. Volgens districtsbestuurder Hendrix van de Industriebond NKV zouden ontslagen wel niet te vermijden zijn. Mede omdat er in de weverij zeer ervaren mensen werken, probeert men ontslagen zoveel mogelijk te voorkomen. In de eerste vier maan den van dit jaar is bij Bergoss de omzet in tufted tapijt met 17 procent gestegen. De omzetdaling in de klei nere weverijsector ging door. NDU (Dagbladunie) had in het eerste kwartaal een winst van 5(1,2) miljoen. De omzet was 115,8 (97,7) miljoen. Het tweede kwartaal zal waarschijnlijk eenzelf de resultaat te zien geven als het eerste, wat een winstverdubbeling voor het eerste halfjaar inhoudt Topman Pluygers zei dit in een toe lichting op de emissie van 78.000 aandelen en niet-royeerbare certifi caten. Over heel 1978 zal de winst per aandeel (bij een vergroot kapitaal) minstens gelijk zijn aan die in 1977. De betaalde oplage van de NDU- dagbladen is in de erste vier maan den met 4 5 procent gestegen. MACINTOSH (confectie) had 12 procent meer omzet in de eerste vijf maanden. Voor heel 1978 hoopt men op 10 procent meer. De nettowinst blijft naar verwacht op peil KINDERKLEDING-HetKidOr kinderkledingbedrijf in Blcijerheide- Kerkrade is failliet. De dertig perso neelsleden onder wie vrij veel vrou wen, staan op straat. De vakbonden noemen de sociale paragraaf in de afvloeiing ver onder de maat. KSH De 185 werknemers bij Scholten Honig Research in Foxhol hebben donderdag (1 juni) hun op 23 mei begonnen „know-howblokkade' voorlopig opgeschort. Met die blok kade hebben ze ertegen willen pro testeren dat ze, in tegenstelling tot de werknemers bij de andere delen van het inmiddels uiteengevallen' KSH-concern, niet wisten waaraan ze toe waren. Onderzoek bleven ze gewoon doen, maar de bevindingen van dat onderzoek gaven ze niet meer door aan de KSH-bedrijven waarvoor ze bestemd waren. De actie kan nu wel opgeschort worden, vin den de onderzoekers, omdat er uitge breide publiciteit door is verkregen Over een definitieve beëindiging van de actie willen de SHR-werknemers pas later beslissen, in ieder geval niet voor een gesprek van minister Van der Stee met de vakbonden NBM (Bouw) denkt dat de groei voornamelijk buiten Europa zal plaatsvinden. De investeringn zijn daar ook op gericht, zo blijkt uit het jaarverslag. De concernomzet van NBM bedroeg ƒ755 (was 731 mil joen). VIVO noemt 1977 een bevredi gend jaar. De consumentenomzet steeg met 8.8 procent tot 925 mil joen. Het aantal winkels daalde van 880 tot 830. De sanering vond voor namelijk plaats in de groep kleinere winkels. HAMILTON (Reuter) De regeren de Britse Labour-partij heeft bij de tussentijdse verkiezing voor een par lementszetel in het Schotse Hamil ton een ruime zege geboekt De zetel, die al van Labour was, werd door de kandidaat van deze partij George Robertson gewonnen met 18.880 stemmen. Daarmee had hij een voor sprong van ruim zesduizend stem men op zijn naaste rivaal. Margo McDonald van de Schotse Nationa listen. Dit resultaat was voor Labour een meevaller. Een paar weken gele den leek Robertson nog het onder spit te zullen delven tegen de Schot se McDonald, één van de sterkste figuren uit de Schotse nationalisti sche beweging. Voor deze groepering is Hamilton daarom nogal teleurstel lend. De sterke positie die Labour in Schotland heeft, is op dit moment niet in gevaar. Dat moet een belang rijk gegeven zijn voor premier James Callaghan. die waarschijnlijk in ok tober algemene verkiezingen zal uit schrijven De Liberalen, die kort ge leden hun regeringssamenwerking met Labour opzegden, hebben daar van in Hamilton nog niet veel profijt gehad. De Liberale kandidaat kreeg nog geen duizend stemmen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23