Raad van Leerbroek weer vier jaar zonder vrouw Officier gewaarschuwd voor komst gokhuizen NS tegen tram op Schiphollijn Sociale zaken streng voor ouderen Schriftelijk examen muziek nog wennen Zestien stemmen te weinig Tijdens corruptieproces blijkt: Fleurop voor SGP-vrouwen toch naar de stembus Ook derde inzittende vermist rubberbootje dood aangetroffen Ruim de helft PvdA in Almere Man komt om bij verkeersongeval Teveel technische bezwaren Ombudsman Uitzendbureaus: Bedrijf betaalt 25 Turken niet volgens de cao DONDERDAG 1 JUNI 1978 BINNENLAND 4 Trouw/Kwartet 9 Van een onzer verslaggevers LEERBROEK Ook de komende vier jaar zal de gemeente Leerbroek het zonder een vrouw in de gemeenteraad moeten stellen. De pogingen onder leiding van de 33-jarige landbouy- wersvrouw Corrie van der Heiden-Borgstein. de afgelopen weken ondernomen, daarin vergadering te brengen zijn zonder direct resultaat gebleven. In totaal stemden 51 mensen op Corrie van der Heiden. Dat betekende dat zij zestien stemmen tekort kwam voor een zetel in de gemeenteraad. Een overzicht van de rechtszaal waarin gisteren het proces tegen zes Amsterdamse politiemannen werd gevoerd. Onder het portret van de koningin de president, mr. J. A. Schröeder. ADVERTENTIE door Leo Kleyn AMSTERDAM De van corruptie beschuldigde Amsterdamse hoofdagenten Johan B. en Henk 8. hebben al in februari 1971 gewaarschuwd voor uitbreiding van het aantal Chinese gokhui zen in de hoofdstad. In een rapport schreven zij dat een liberaal beleid toenemende misdadigheid tot gevolg zou kunnen hebben. De toenmalige officier van justiUe, mr. H. G. van Everdingen, is deson danks akkoord gegaan met vestiging van alleen voor Chinezen toeganke lijke gokhuizen. Het rapport van de hoofdagenten kwam gisteren ter sprake bij de voortzetting van het proces tegen zes Amsterdamse politiemannen, onder wie B. en S., die al dan niet in strijd met hun plicht geld van Chinese gokhuishouders zouden hebben aan genomen. De president van de recht bank in Amsterdam, mr. J. A. Schröeder, die het rapport voorlas, merkte op dat de beide auteurs „wel een vooruitziende blik" hebben gehad. Afgaande op de getuigenverklaring van- commissaris G. J. Toorenaar, chef van de centrale recherche van de Amsterdamse politie, kan dat niet van de politieleiding worden ge zegd. Toorenaar zei dat de politie met de komst van illegale Chinezen uit Hongkong, Koeala Loempoer en Singapore, die na 1971 Amsterdam binnenstroomden, geconfronteerd werd met een „volkomen nieuw ele ment", waaromtrent aanvankelijk volstrekt in het duister werd getast. Die illegale Chinezen brachten heroi ne in Nederland, een daar volgens Toorenaar tot 1971 onbekende drug. De hoeveelheden in beslag genomen heroïne in Amsterdam, zei de com missaris, liepen op van vijftig gram in 1971 tot een kleine 100 kilo in 1975, toen het hoogtepunt in de heroïne handel werd bereikt. De officier van justitie, mr. F. H. von Meyenfeldt, zei in zijn requisitoir dat het „enige tijd" had geduurd, voor dat de handel in heroïne met de Chinese gokhuizen in verband werd gebracht. Hij merkte dat op ter ver ontschuldiging van het openbaar mi- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel in het program van de Staatkun dig Gereformeerde Partij nog steeds een bepaling voorkomt dat de partij het vrouwenkies recht afwijst, hebben de staat kundig-gereformeerde vrou wen in ons land ook gisteren in grote aantallen hun stem uit gebracht. Dit kan worden afgeleid uit de uitslagen van een aantal ge meenten waarin de SGP een belangrijk deel van de stem men en van de raadszetels ver wierf. In deze plaatsen was de opkomst van de kiesgerechtig den zo groot dat als zeker kan worden aangenomen dat de SGP-vrouwen niet massaal van het stemmen hebben afge zien. In het Overijsselse Rijssen, waar de SGP negen van de negentien zetels verwierf (één meer dan de vorige maal, maar de hele raad was met twee man uitgebreid) was de opkomst 87 procent. In het Zeeuwse Tho- len (SGP vijf van de zeventien zetels, één minder dan in 1974) was de opkomst 82.7 procent. In Sint Philipsland. ook in Zee land, waar de SGP achteruit ging van vier naar drie zetels), was de opkomst 97,5 procent. In het Zuidhollandse Moerka- pelle (SGP twee van de zeven zetels» kwam 83.9 procent ter stembus. In Benthuizen, even eens Zuid-Holland (SGP twee van de zeven zetels) kwam 87.2 procent op Ook bij de vorige raadsverkie zingen en bij de onlangs ge houden statenverkiezingen la gen de opkomstcijfers in deze plaatsen hoog. nisterie in de hoofdstad, dat de vesti ging van zes Chinese gokhuizen heeft toegelaten. De officier noemde de komst van de heroïne en de grote vlucht die de handel daarin nam, „onvoorzien baar". Naar zijn mening konden poli tie en justitie al evenmin de tussen de gokhuizen ontstane rivaliteit ont zien. Daarmee ging hij volledig voor bij aan de inhoud van het rapport van de hoofdagenten B. en S., waarin werd voorspeld dat het bij uitbrei ding van het aantal gokhuizen tot een machtsstrijd zou komen tussen Chinezen uit Kanton en uit Singa pore. Kritiek Von Meyenfeldt meende dat het openbaar ministerie in Amsterdam niets te verwijten valt. Bij het begin van het proces, twee weken geleden, hadden twee verdedigers de recht bank voorgehouden dat het open baar ministerie in deze zaak niet- ontvankelijk is. op grond van onbe hoorlijk bestuur. Zij voerden aan dat het openbaar ministerie de corruptie had uitgelokt, door in strijd met zijn bevoegdheid Chinese gokhuizen toe te laten. De officier zei gisteren juist te willen stellen dat het beleid van het open baar ministerie van „veel werkelijk heidszin en kundige improvisatie" heeft getuigd. Hij voegde eraan toe dat achteraf gezien kritiek wel denk baar is, „maar die kritiek kan geen stand houden, aangezien men zich toch in moet denken in de omstan digheden van de dagen toen dat be leid gevormd werd en uitgevoerd." De toen verantwoordelijke officier van justitie was mr. H. G. van Ever- dingen, wiens naam in deze corrup tiezaak ook is genoemd, omdat hij een fruitmand van de later vermoor de gokhuisleider Chung Mon had aangenomen. Hij is daarover door zijn superieur berispt. Twee weken geleden werd bekend dat Van Ever- dingen ontslag had genomen, waar bij een verband met de corruptie zaak werd ontkend. Volgens Von Meyenfeldt heeft het openbaar ministerie slechts het openbaar belang gediend, door Chin- se gokhuizen toe te laten. Al sinds MAASTRICHT (ANP) - De rijkspo litie te water uit Maastricht heeft gisteren het stoffelijk overschot ge vonden van de derde inzittende van het rubberbootje dat op zondag 21 mei is gezonken. Het is de 39-jarige A. Janssen, wiens lichaam werd aan getroffen in de Maas op Belgisch grondgebied. Eerder was al het stof felijk overschot van zijn vriendin en haar zesjarig zoontje gevonden. De rijkspolitie te water deelde mee dat er zich uiteindelijk een getuige heeft gemeld die heeft verklaard, op de bewuste dag een vrouw in het water te hebben zien zwemmen die om hulp riep. De man was niet in actie gekomen omdat hij aannam dat het personeel van een nabije stuw dat wel zou doen. De stuw is echter meestal onbemand, aldus de politie, die zeer verontwaardigd is over het feit dat de getuige zich ondanks alle publiciteit over de zaak pas nu heeft gemeld. Deze heeft ver klaard nog boven de stuw van Borg haren even ten noorden van Maas tricht. met de drie inzittenden te hebben gesproken. Volgens een reconstructie van de rijkspolitie te water moet de rubber boot bij hoge waterstand hetzij over de stuw zijn heengeslagen, hetzij door een van de doorlaten van de sluisdeur zijn gezogen en vier meter omlaag zijn gevallen. het midden van de jaren twintig, aldus de officier, werden Chinese zeelieden in Amsterdam in de gele genheid gesteld te gokken, „zoals zij dat thuis gewend zijn". Pas in 1974 en 1975 zou duidelijk zijn geworden „dat de gokhuizen een dekmantel gingen vormen voor de groothandel in heroïne". Toen ook werd besloten „het mierennest te verstoren". Volgens commissaris Toorenaar is dat goeddeels gelukt. Schrik In zijn requisitoir legde de officier er de nadruk op dat het maar al te begrijpelijk is dat de corruptie waar aan een aantal Amsterdamse politie mannen zich schuldig zou hebben gemaakt, in den lande „schrik en verontwaardiging" heeft gewekt. Een politieman weet, zei hij „dat hij onder alle omstandigheden en altijd zijn Integriteit moet bewaren." Hij voegde er aan toe dat „iedere politie man moet begrijpen dat het aanne men van geld of andere geschenken van derden hem zijn onafhankelijk heid tegenover die derden, tegenover het publiek doet verliezen." De officier, die bewezen achtte dat de verdachten begrepen hebben „dat er verband bestond tussen het geven van het geld en hun ambt," wees erop dat andere politie-agenten zich met succes hebben weten staan de te houden „tegen de harder wor dende criminaliteit". Overigens was hij wel van mening dat er „iets waar" is van de stelling dat het aan leiding heeft ontbroken. De „verwarde en verwarrende om standigheden in de binnenstad" en het „gebrek aan goede leiding" vond hij „een enigszins verzachtende om standigheid". Aan het slot van zijn requisitoir wees hij op de noodzaak dat „met de modernisering van de inrichting van onze politie en met haar functioneren haast gemaakt wordt." Fataal De vier verdedigers vielen de stelling dat het openbaar ministerie goed heeft gefunctioneerd, fel aan. Mr. H. Warners noemde het optreden .van het OM „willekeurig, onzorgvuldig en paniekerig". Hij sprak er onder meer schande van dat bij de onver hoedse arrestatie was gehandeld als of het hier om „een soort Baader- Melnhofgroep" ging. In zijn verwijt betrok de raadsman ook het ministerie van justitie en de burgemeester van Amsterdam, als hoofd van de politie. Hij sprak van „het slappe optreden van de over heid", dat de zaak met betrekking tot de Chinese gokhuizen „maar heeft laten waaien". Zijn collega mr. C. Boekhoff noemde het in 1971 door het openbaar minis terie in Amsterdam gevoerde beleid fataal, niet alleen voor de verdach ten, .maar ook voor grote delen van de Nederlandse samenleving." wie stemming weet te maken Uitbundige verkiezingswinnaar? Optimistische verliezer? Recht op 'n fleurop bioemen groet héétl-ie' fleurop Interflora staat er voorin. Koninginnegracht 135, Oen Haag. Van een onzer verslaggevers ALMERE In Nederlands nieuwste stad, Almere. heeft de PvdA gisteren de absolute meerderheid behaald: 51,7 procent. In Almere, dat nog geen gemeente is of tot een gemeente behoort, werd evenals in Lelystad niet een gemeen teraad maar voor een adviesraad ge kozen. De opkomst was er 75,2 pro cent (in totaal werden er 1175 stem men uitgebracht). Het beeld was verder nogal „stede lijk": het CDA kwam op 17,3 pro eent, de CPN op 9,4 procent. Verder waren er de lijst Duif die op drie procent kwam en de „Algemene Par tij Almere" die 18,6 procent behaal de. „Het valt me nog mee. Zelf had ik de afgelopen week niet meer verwacht dat ik zou worden gekozen na de hptze die tegen mij is gevoerd. Leer broek is een erg conservatief dorp. Een vrouw in de gemeenteraad vin den ze niet passend. Nog nooit heeft er hier een vrouw bij een van de politieke partijen op de lijst gestaan. Daar ergerde ik me zo aan dat ik met een eigen lijst ben uitgekomen, waarop in eerste instantie vier vrou wen stonden. Een heeft zich een paar weken geleden teruggetrokken, ge schrokken door allerlei intimida ties," vertelt Corrie. Het heeft haar ook niet aan tegenwerking ontbro ken. Dinsdagochtend bereikte die acties een hoogtepunt. „Toen kreeg ik een dreigbrief waarin stond dat onze boerderij in brand zou worden gestoken en dat mijn man binnen het jaar om zeep zou worden geholpen. Ik laat me niet zo gauw bang maken maar ik heb die brief toch maar aan de politie laten lezen. Woensdagochtend was ons aanplakbiljet op het enige plakbord dat in Leerbroek staat er af ge scheurd. Ik ben ervan geschorkken wat mensen elkaar kunnen aandoen als ze politiek anders denken." Corrie laat zich door de teleurstel ling van gisteren echter niet uit het veld slaan. „Over vier jaar ben ik RODEN (ANP) De veertig-jarige A. Rijpma uit Roden (Drenthe) is gisterochtend bij een verkeersonge val in zijn woonplaats om het leven 1 gekomen. Hij reed met zijn perso nenauto tegen een tegemoetkomen de vrachtwagen toen hij moest uit wijken omdat een andere persone nauto in een bocht inhaalde. Het slachtoffer overleed ter plaatse. weer van de partij of de andere poli tieke partijen moeten zo verstandig zijn dan wel vrouwen op de lijst te zetten. Ze vinden nu vrouwen alleen goed om het huishouden te doen en op het land te werken. Met politiek mogen zij zich niet bemoeien. Nou. als ik zie wat voor mannen er Ier in de raad zitten! Daar had ik het best tegen durven opnemen. Ik hoop dat ze door mijn meedoen toch meer over deze zaak zijn gaan nadenken. Ik heb de indruk dat dit ook inder daad gebeurt. Er hebben duidedijk vrouwen op mij gestemd die dat voor geen goud aan hun mannen zouden durven bekennen. Maar niemand ziet gelukkig welk hokje je in het stemlokaal rood maakt." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM —De Nederlandse Spoorwegen wijzen het plan van minister Tuijnman om op de nieuwe spoorlijn tussen Am sterdam en Schiphol voorlopig een tram te laten rijden van de hand. Er kleven volgens de NS te veel technische problemen aan. Bovendien komt de studie te laat omdat de afbouw van dit traject van de Schiphollijn al in een vergevorderd stadium is, aldus de NS. Minister Tuijnman had eerder deze maand de suggestie gedaan om door het inzetten van een tram tussen Amsterdam-Zuid en Schiphol" een ongunstige overstapsituatie" te voorkomen. Volgens de minister was het technisch mogelijk om de tram op de spoorstaven te laten rijden, maar de NS bestrijden dit. De wielen van de tram zijn niet geschikt voor spoorstaven, de stroomvoeding bij treinen ligt veel hoger dan bij trams en de in- en uitstap bij trams is slechts aan één zijde en lager dan bij treinen. Hierdoor zouden volgens de NS enorme verbouwingen aan mate riaal en perrons moeten plaats vinden. Hoewel Tuijnman de tram als een tijdelijke tussenoplossing ziet, me nen de NS dat de ombouwingskos ten veel te hoog zouden worden. Eer der al had wethouder De Cloe van Amsterdam zich-tegen het voorstel uitgesproken. Eindpunt De NS hebben verder het idee om de Schiphollijn te laten eindigen op het Museumplein in de ijskast gezet. Mi nister Tuijnman had reeds aange kondigd het eindpunt van de Schip hollijn opnieuw in overweging te ne men en ook de Amsterdamse ge meenteraad sprak zich onlangs uit tegen een staUon op het Museum plein. Bij de 8poorwegen heeft dit idee nu een lage prioriteit gekregen omdat het door de houding van de minister en de gemeente Amsterdam weinig zin heeft die voornemens steeds opnieuw naar voren te schui ven, aldus de NS. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Wat ls het verschil tussen een musical en een opera? Muziekdocent Wout van Veen van het Reformatorisch College Blaucapel in Utrecht noemt tientallen verschillen en tientallen overeenkomsten. Maar de uiteindelijke beslissing, zegt hij, is aan de componist Als hij „Tommy", dat met het grootste gemak onder de musicals kan worden ingedeeld, toch een opera noemt is het een opera. Punt uit Van Veen praatte gistermiddag na afloop van het schriftelijke examen muziek met enkele van zijn havo leerlingen na over het examen. „Het was een goed examen", zegt hij. .Al leen bij zo'n vraag over een musical of een opera zijn er zoveel variaties in de antwoorden te bedenken, dat het wel eens problemen kan ople veren." Zijn bezwaar wordt gedeeld door de eindexamenkandidaten. Cécile: „Het waren voornamelijk open vra gen. Dat betekent dat je zelf met argumenten moet komen. Bij meer keuze vragen heb Je meer houvast, omdat je dan ongeveer weet welke richting zo'n commissie uitdenkt". Hilfred: „Het waren ook geen echte leervragen. Je moest goed luisteren en Je gevoel een beetje mee laten spreken." Vormgeving Een van de platen waarover een vraag gesteld werd. Het is nog wennen, een schriftelijk examen muziek. Na een paar Jaar van experimenteren is het op som mige mavo's en havo's in Nederland mogelijk eindexamen te doen in een van de vier expressievakken. Teke- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken veroorzaakt onnodig verdriet bij mensen in de leeftijdsgroep van 55 tot 70 jaar, die geen toestemming krijgen om door werken als uitzendkracht wat (bij) te ver dienen. De Ombudsman Uitzendbrache, die dit schrijft in zijn eerste jaar verslag (over 1977), stelt dat het ministerie altijd soepel is geweest met het verlenen van dispensatie, maar sinds 1977 is daarin verande ring gekomen. Er zijn sedertdien nauwelijks meer toestemmingen gegeven. Over deze kwestie heeft de ombudsman vorig jaar 290 klachten van „ouderen" ont vangen. Veel ouderen, aldus de ombuds man. zijn door het beleid van socia le zaken in de grootste moeilijkhe den gekomen. Werk is vaak Juist voor nen erg belangrijk. Uit de ont vangen brieven bleek dat daar veel redenen voor waren. De ouderen willen of moeten bij voorbeeld wer ken om medische redenen (ar- beidstherapie), voor het verwerken van persoonlijk leed (verlies van echtgeno(o)tte). om een auto te kunnen houden ten behoeve van een invalide echtgenote, voor het bezoeken van kinderen in Australië of Canada, uit angst voor verlies van het contact met de buitenwe reld. omdat het pensioentje door de inflatie is ingeschrompeld of omdat zij niet willen terugvallen op de bijstand. Nauwelijks concurrent Volgens de ombudsman kunnen deze mensen nauwelijks als een concurrent op de arbeidsmarkt, worden gezien en praktisch geen arbeidsplaatsen innemen, die ook door jongeren zouden kunnen wor den bezet. Zij verrichten doorgaans eenvoudig eentonig en daardoor saai werk, waar geen Jongeren voor te vinden zijn, ook al niet omdat het voornamelijk part time werk betreft. De ombudsman herinnert in dit verband ook aan een onderzoek onder 450 oudere uitzendkrachten Gebleken is, dat het dan gaat om 7 pet vrouwen en 93 pet mannen, een gemiddelde leeftijd van bijna 70 jaar, een gemiddelde werktijd van 24,5 uur per week, een gemiddeld inkomen van 217 per week en in 74 procent van alle gevallen om ongeschoold werk. De ombudsman vervolgt: „De be trokkenen telegraferen zelfs wel eens naar het ministerie van socia le zaken, maar krijgen dan geen antwoord." „De vergunning wordt zonder meer geweigerd". „Het is droevig te moeten constateren, dat de mens in onze maatschappij nau welijks meer telt, hij is een geval geworden". De ombudsman vraagt zich ten slotte af of de behandeling van dispensatieaanvragen en de beslis sing daarover niet beter kan wor den toevertrouwd aan regionale commissies, die op vergelijkbare wijze zijn samengesteld als ont slagcommissies van arbeidsbu reaus. „Dit soort commissies staan dichter bij de praktijk dan voor een departementsambtenaar ooit mo gelijk is". S nen, handenarbeid, textiele werkvor men en muziek. Een groot verschil is al de uiterlijke vormgeving van de examenopgaven. Op de omslag van het muziekexamen prijken drie fraaie afbeeldingen. Ze vormen een onderdeel van het examea Vraag 6 is bijna een strikvraag. Wie zal niet het middeleeuwse plaatje op de voorkant het best vonden passen, wat tijd en sfeer betreft, bij het lied „lm wunderschönen Monat Mai"? Terwijl het wel degelijk afbeelding A moest zijn, een romantische teke ning van Ingres. Bandrecorder Hoe gaat nu zo'n schriftelijk muziek examen? Een belangrijk element vormt de bandrecorder, waar de tekst gemengd met de muziek op ia vastgelegd. De vraag wordt lang zaam uitgesproken. De muziekfrag menten zo nodig drie keer herhaald. Maar dan is de bandrecorder onver biddelijk. Het antwoord moet wor den ingevuld. Herhalen en nog eens nadenken, daar is geen tijd voor. Een van de pittigste onderdelen vor men de dictees. Op de voorgedrukte notenbalken moeten de noten van een melodie op de juiste plaats wor den ingevuld. José: „Het gaat vrij snel. Je kan ook niet voor je zelf de melodie nog eens neurieën, want dan zou het een puinhoop worden." BUNSCHOTEN - Het Internatio naal transportbedrijf Koops uit Bun schoten wil zijn 25 Turkse chauf feurs niet volgens de cao betalen. De directeur van het bedrijf, de heer Koops. zei gisteren dat hij de buiten landse chauffeurs niet kan controle ren. dus ook niet per uur kan uitbe talen (zoals de cao voorschrijft). Hij geeft er daarom de voorkeur aan per rit te betalen. De bonden nemen dit evenwel niet. Zij staan op het standpunt dat de Turken volgens de Nederlandse cao betaald moeten worden. Ze hebben het bedrijf vier maanden de tijd ge geven om maatregelen te nemen. Als niet aan de eis ts voldaan zal een kort geding tegen Koops worden aange spannen. Volgens de vervoersfedera- tle van het FNV kan de vervoersver- gunning van de heer Koops worden Ingetrokken, als blijkt dat de bepa lingen van -de cao niet, of onjuist worden toegepast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9