Inspraak bevolking verder uitbouwen Vijfhonderdste optreden „Spiritual Singers" fOOKp6 WH®: De tekening van een lezer DICHTBIJ Trouw commentaar Advies na ervaringen streekplannen: bevat acetosal 'Geen weer' Lijsttrekker onbekend aan ruim de helft op z'n russisch in het wit niet gek stuntvliegeren wolfeest cactuskabaai DONDERDAG 1 JUNI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Raadverkiezingen (1) Minder dan dc statenverkiezingen zijn dc raadsverkiezingen in Neder land geschikt om als maatstaf te dienen voor landelijke politieke ver houdingen en dat is maar goed ook. Er is geen enkele reden om kleine rend te praten over plaatselijke be langen. Nog steeds is dc gemeente het orgaan dat dc burger het meest na staat, dat hij het beste kent en met welks maatregelen hij het meest in zijn dagelijkse leven wordt gecon fronteerd. Het is daarom alleszins te verklaren en te billijken, dat de kiezer gisteren bij het uitbrengen van zijn stem zich in veel plaatsen wel degelijk door allerlei plaatselij ke verwikkelingen heeft laten leiden ook al heeft hij het de commenta toren daarmee niet gemakkelijker gemaakt. Het meest opvallend is dat de ten dens van dc statenverkiezingen van maart 1978 zich heeft voortgezet misschien zelfs nog wel in iets ver sterkte mate, want het is nu eenmaal een gegeven bij zulke kort op elkaar volgende verkiezingen, dat de win naar van dc vorige keer nog sterker aantrekkingskracht blijkt te hebben terwijl de verliezer het dc tweede keer dubbel moet bezuren. Dat alles in aanmerking genomen moet geconstateerd worden dat het CDA zich als dc grootste partij van ons land aan het consolideren is. Dat is een verheugend feit, niet in het minst omdat het CDA principi eel kiest tegen een politieke strijd, die gericht is op eliminering en uit sluiting van dc andere politieke par tijen. Dat is een goede zaak voor een land, waarvan dc bevolking zo duidelijk uit een groot aantal min derheden is samengesteld. Dc praktische conscuqneite van dat beginsel dient te zijn dat straks de CDA-afdelingen, als het op het samenstellen van het dagelijks be stuur van de gemeenten aankomt, zich openstellen voor dc saenwer- king met andere in dc gemeenteraad vertegenwoordigde partijen. Dc verleiding moet worden weerstaan om, als daarvoor ergens dc kans wordt geboden, zich op een eigen machtspositie terug te trekken en zelf alle wethouders te leveren. Niet alle partijen, die nu het CDA vormen, hebben op dit punt een onbesproken verleden, maar nu het CDA er is met zijn duidelijk uitge sproken principiële uitspraken over deze zaak, mag er nergens op dit punt enig misverstand bestaan. Raadsverkiezingen (2) Wat de uitslag voor de Partij van de Arbeid aangaat het is verklaar baar, dat Den llyl zich gisteravond nogal teleurgesteld toonde, maar zichzelf ook nog moed probeerde in te praten door te wijzen op de lage opkomst en het feit, dat hij geen persoonlijke campagne heeft gevoerd. DEN HAAG - De gemiddel de „inspreker" is een man die tussen de 25 en 50 jaar oud is en een middelbare of hogere opleiding heeft. Dit heeft een in Zuid-Holland ingesteld on derzoek naar de zin van bevol kingsinspraak uitgemaakt. Het wees ook uit dat tachtig pro cent van het aantal aan een in spraakprocedure deelnemende mensen denkt dat inspraak enige invloed heeft op het beleid. Veer tien procent denkt daar negatief over. Er is meer en beter contact nodig tussen insprekers en plan nenmakers, aldus de conclusie van het onderzoek. Twee belangrijke streekplannen een voor Zuid- Holland-oost en een voor het weste lijk deel van de provincie zijn van het moment af waarop de doel stellingen op papier werden gezet onderwerp van overleg geweest met bestuursinstanties, organisa ties en bevolkingsgroepen. De eer ste voorbereidingen begonnen resp. in 1973 en 1975. In het najaar van 1977 lagen de ontwerpen ter visie en konden er, zoals gebruike lijk, bèzwaren tegen wordt n inge bracht. Eerst onlangs hebben pro vinciale staten de streekplannen vastgesteld. Tijd en geld Dat de totstandkoming van deze plannen zoveel tijd kostte, kwam niet alleen doordat de ruimtelijke problematiek in Zuid-Holland zo omvangrijk is, maar vooral doordat zeer grote aandacht werd besteed aan de bevolkingsinspraak. Daar bij bleek dat deze behalve tijd ook geld kost en een mentaliteitsveran dering vergt zowel bij plannenma kers en bestuurders als bij degenen die om inspraak werd gevraagd. Dat laatste gebeurde via streek- commissies waarvan er vier in Zuid-Holland-west en drie in oost werden gevormd. In elke commis sie hadden twintig streekbewoners zitting. In de loop van de tijd zagen Dat doet een beetje denken aan fluiten in het donker, want in Am sterdam bijvoorbeeld heeft een ze- kcr zo charismatische lijsttrekker als GGlUigenCl KdrdktGr lUddr OOK! QGZellig Jan Schacfer een uiterst persoonlij ke campagne gevoerd, maar ook hij heeft het in vergelijking met de Statenverkiezingen van maart niet helemaal gemaakt. door Barend Mensen de commissies, die zelf werden be geleid door het secretariaat van de provinciale raad voor de ruimtelij ke ordening (PRRO), steeds meer hun taak in het stimuleren en orga niseren van de inspraak. Hun eigen adviesfunctie werd gaandeweg van minder belang. Veel streekbewo ners lieten hun stem dan ook in werkgroepen horen Nu na langdurige arbeid de streek plannen eindelijk zijn vastgesteld vond men het het juiste moment om zich af te vragen wat de ervarin gen van bestuurders, ambtenaren en insprekers zijn geweest en of het allemaal wel zin heeft gehad. Van daar het onderzoek van de PRRO. dat overigens slechts bedoeld was als een eerste verkenning. Belangstelling De zin van een uitgebreide in spraakprocedure wordt onderkend. Dit blijkt ook uit de kortgeleden door provinciale staten vastgestel de nota Inzake het inspraakbeleid. In zijn commentaar op deze nota dringt de PRRO erop aan dat wordt voortgebouwd op wat in de afgelopen beleidsperiode is bereikt. De interesse van de bevolking is namelijk sterk toegenomen. In de jaren 1974-1978 is het aantal bij de PRRO ingeschreven belangstellen de burgers toegenomen van onge veer 400 tot ruim 3000. Inspraak moet mogelijk zijn op verzoek van het bestuur maar ook op initiatief van de bevolking zelf. Geen enkel beleidsterrein mag ervan worden uitgesloten. Er moet ook gelegen heid worden geboden zo direct mo gelijk op het beleid in te spreken. Bij de keuze van organisatievor men en inspraakmethoden moet hiervan worden uitgegaan. De PRRO heeft dit principe ook centraal gesteld in een advies over de bevolkingsinspraak bij plannen voor gemeentelijke herindeling. Daarbij wordt gesteld dat de bevol kingsinspraak naast de standpunt bepaling van de betrokken ge meentebesturen een geheel eigen betekenis heeft. Overigens wordt erop gewezen dat de burger ook altijd nog de mogelijkheid heeft zich rechtstreeks tot het bestuur te wenden of om gebruik te maken van inspraak- of belangengroepen, gemeentebesturen, organisaties, verenigingen en adviesorganen. Steunend op bij de totstandko ming van de streekplannen opge dane ervaringen stelt de PRRO tenslotte dat een verordening op de inspraak zou moeten worden vast gesteld om haar zo goed mogelijk tot haar recht te laten komen. „Het gevaar is namelijk groot dat zij anders minder serieus zal worden aangepakt", wordt daaraan toege voegd. Organisatie en begeleiding zouden moeten worden toever trouwd aan een instelling die zich zowel naar de kant van bestuurders en ambtenaren als naar die van de insprekers onafhankelijk kan op stellen. Dc conclusie lijkt gewettigd, dat de tcrugggang van dc PvdA minder incidenteel is dan op het eerste ge zicht lijkt. Dat moet een goed eles zijn voor theoretici in die partij, die zich breed maken voor het op eigen houtje veroveren van een meerder heid vanuit de oppositie. OOK DE VVD tenslotte is een verliezer en dat is geen wonder voor wie kennis heeft genomen van het grote aantal ontevreden protest-stemmers, dat deze partij de laatste jaren heeft getrokken en dat haar zo snel heeft doen groeien. De partij keert terug een wat natuurlijker en gezonder omvang. door Jac. Lelsz ADVERTENTIE RENKUM Waarom zingen de gro te vogelsoorten niet? Die vraag heeft J. J. L. ten Kate, de dichtende domi nee. eens aan de orde gesteld in zijn boekje Natuur en Historie. Volgens hem ligt de hoofdoorzaak zeker in hun organisatie, maar moet de aan leiding ook gezocht worden in hun leefwijze. „Zij hebben het te druk met de zorgen voor het nodige voed sel," aldus Ten Kate. In Renkum en omgeving—en geluk kig is dat geen zeldzaamheid be staat een groepje jonge mensen, die niet altijd op jacht zijn als roofvo gels. Ze hebben nog tijd om te zin gen. Ze maken er maar wat graag tijd voor. Het zijn de Spiritual Sin gers. Morgen hopen ze in of bij het gemeentehuis in Oosterbeek, dat hangt van het weer af. zelfs voor de vijfhonderste keer op te treden. De Spiritual Singers hebben officieel hun domicilie in Renkum. De groep ontstond een jaar of vijftien geleden op de ULO-school daar. Iedere woensdagmiddag zong het hoofd er van, de heer Jan Wildschut, met de jongens en meisjes negerliederen. Toen een aantal van hen van school afging, kwam de vraag op of het niet mogelijk dat zingen door te grfSH^rbleek voldoende belangstelling te zijn voor het op richten van een koor. Kern van de groep wordt gevormd door leden uit de gemeente Renkum, maar er ko men er ook uit Arnhem, de Achter hoek en de Gelderse Vallei. Er zijn nu 58 zangers en zangeressen, waar van er in de regel zo'n 38 aan een optreden meedoen. Men wil de groep niet al te groot maken en dat gebeurt dan door een op natuurlijke wijze verlopen roulatiesysteem. Dirigent is nog altijd de oprichter, de heer Wildschut, die intussen directeur is geworden van het Redichem College te Oosterbeek. Hij blijft ook de inspi rator. Bovendien de man, die per soonlijk de uit Amerika geïmpor teerde negrospirituals voor zijn en semble arrangeert. In de loop van de jaren zijn de Spiri tual Singers, vijftien tot dertig jaar. optredend in een donkerblauwe toog met lichtblauwe bef, een veel ge vraagd gezelschap geworden. Mees tal is het een half jaar van te voren volgeboekt. Het streven is twee keer per maand een concert te geven, maar het zouden er veel meer kun nen worden. In alle hoeken van Ne derland is het koor geweest, en bo vendien trad het een 25 maal op in Engeland en Duitsland. En steeds Een gedeelte van de Spiritual Singers (dirigent Jan Wilschut) tijdens een repetitie te Huddersfield, Engeland. met die mooie, simpele, ontroerende liederen van de negers, vaak geboren in erbarmelijke omstandigheden. Wat is het geheim van het succes van de Spiritual Singers? Dirigent Wil schut, voorzitter Arend van der Gar de en Heidi Tollenaar, een lid van het eerste uur, vertellen een verhaal dat er op neer komt dat het een melange is: graag zingen, willen ge tuigen door middel van het lied, ge- Tekeningen, txj voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong „Je zult het wel rustig hebben, want er is geen weer," schrijft een penvriend uit Bilthoven en hij heeft gelijk. Neem nou de situatie op de stemdag van gis teren: overal de zomerzon, afge wisseld door enkele schilderach tige middagwolkjes, een duide lijk voelbaar en aangenaam overkomende wind uit oost tot zuidoost en ja natuurlijk, dat wel, hoge temperaturen: 29 tot 29,5 graad op de meest bevoor rechte stations, waaronder Gor- redijk en Zuidhorn. Maar voor de rest is er niets gebeurd. Ik kan dan ook best begrijpen, dat een vlieger op de meteo van Schiphol, binnenkomend na zijn vlucht, zei: „no weather" om vervolgens dadelijk weg te lopen. „NOSIG is trouwens ook een bekende kreet in de landings verwachting, de zogenoemde .Trent-type landing forecast" voor de vliegtuigen, de Shan- non-luisteraars zullen het we ten. NOSIG staat voor, vrij ver taald: niet veel betekenend. Deze term wordt gebruikt als er geen operationele belangrijke veranderingen in het heersende weer worden verwacht. Die term zal ook in de weerberichten van dit ogenblik voorkomen en we lazen hem gisteren ook in de termijnverwachting van het KNMI voor vrijdag en zaterdag. Op een uit Parijs ontvangen Temsi (een vooruit-weerkaart voor de luchtvaart, afgestemd op het nu voorbije middernach telijke uur) waren alleen boven Bretagne en plaatselijk in noord-Frankrijk verspreide cir ruswolkjes ingetekend op ni veaus tussen acht- en tiendui zend meter hoogte en pas in zuidwest-Frankrijk enkele ge ïsoleerde cumulonimbi (on weerswolken) met toppen tot tieneneenhalve kilometer hoog te. Verder waren er nog enkele vlak voor de kust van Portugal samenhangend met een kou front. Het hogedrukgebied dat de nei ging vertoont zijn zwaartepunt langzaam van de Noordzee naar midden-Europa te verleggen en een noordwaarts bewegende de pressie ten westen van Ierland te zullen bevorderen, dat de zuidoostelijke, later zuidelijke stroming zich de komende da gen over west-Europa hand haaft. Aangenomen moet wor den, dat de onweersactiviteit la ter in Frankrijk en de Lage Lan den wat vergroot zal worden, zonder dat het transpireren vooreerst tot het verleden be hoort. Maar er zal dan in elk geval wel „weer" zijn. Uit Roosendaal kwamen al ge gevens binnen over de afgelopen mei-maand. De gemiddelde et- maaltemperatuur was er met 12.9 graden een halve graad bo ven normaal. De gemiddelde vochtigheidsgraad was zestig procent (normaal 75). De wind waaide in 78 procent van de ge vallen uit richtingen tussen noordwest en noordoost, bere kend over de hele lente 57 pro cent. Het aantal onweersdagen in de lente bedroeg zeven, zonlo- ze dagen zestien, mistdagen ze ventien. In Zwolle, waar niet meer dan tweeëntwintig millimeter neer slag viel tegenover vierenzeven tig millimeter in Zwijndrecht, werd op 26 mei een zandhoosje waargenomen, in Gaasterland dinsdag jongstleden: een „twir- re" noemt men zo'n ding daar. In Gorredijk was het tijdvak 1 april tot 1 juni met vijftig milli meter neerslag recorddroog se- zelligheid en het feit dat de leiding de uitvoerenden een grote mate van vrijheid laat. Als vaste pianist gaat steeds mee Cor van Dolderen en als drummer heeft men Wiegman Mons. In eigen beheer zijn al een stuk of zes grammofoonplaten gemaakt, en die zijn goed verkocht. Enkele keren was er een optreden voor de NCRV Meestal wordt medewerking ver leend aan allerlei kerkdiensten. Daarnaast treden de Spiritual Sin gers op in ziekenhuizen, zwakzinni geninrichtingen, bejaardenhuizen, psychiatrische inrichtingen enz. Bij uitzondering ook wel op verkiezings avondjes. In Arnhem, bijvoorbeeld Bij het CDA. Van Agt was er ook. Hij was erg gehaast, maar hij vertrok niet voordat hij het koor gehoord had. Engeland is een apart hoofd stuk. Wildschut en zijn vrouw zijn. zegt hij, „een beetje anglofiel". Mees tal met vakantie naar Engeland. Een bejaarde dame, tegen de tachtig, is een van hun relaties. Ze had de Spiri tual Singers in Nederland gehoord en was onder de indruk gekomen. In Engeland zorgde ze er voor dat het koor daar een kleine tournee kon maken, en dat heeft zich inmiddels al enige keren herhaald. Zelfs regel de ze het via kennissen dat het ook in Duitsland werd geïntroduceerd. Men verbaast er zich in Engeland steeds weer over dat een Nederlands koor in staat is een uitgebreid pro gramma van liederen volledig uit het hoofd in het Engels te brengen De Spiritual Singers hebben een uitge breid repertoire met. zoals zij zeggen, zeker zo'n vijftig „parate" nummers. Het vijfhonderdste optreden morgen in Oosterbeek vindt plaats in het kader van een beiaardfestival voor de Zuid-Veluwe. HOOGWATER vrijdag 2 juni: Vlisslngen 2.06-14.37. Haringvllelslulzen 0.30-12.58. Rotterdam 2.15-14.58. Scheveningen 1.24- 13.58. IJmuiden 2.06-14.37. Den Helder 5.49-18.30. Harllngen 8.29-20.55. DeKzlJI 10.37-22.46 dert het begin van de waarne mingen in 1940. Ten slotte een terugblik op de hete zomer van 1911. Op 11 juni vroor het toen zo hard. dat er grote schade werd aangericht aan aardappelen, bonen en dah lia's. Er heerste in die juni maand een langdurige droogte. DEN HAAG(ANP) Meer dan de helft (53 procent) van twaalf honderd ondervraagde Neder landers kende de naam van dc lijsttrekker niet van de partij waarop werd gestemd. Dit is gebleken uit een onderzoek van het bureau Intomart. ingesteld in opdraeht van de NOS, naar aanleiding van dc gemeente raadsverkiezingen. Van de ondervraagden zei 46 procent dc lijstaanvoerder van rijn partij wél te kennen. Dat waren meestal personen uit de kleinere plaatsen. Verder zei 55 procent van de ondervraagden dc namen van de overige kandidaten op de ver kiezingslijsten niet te kennen en zelfs niet van het bestaan van hen af te weten. [onder redactie van Loes Smit In het wit trouwen kun je natuur lijk overal. Zolang de bruid maar een witte jurk weet te versieren, kan ze aldus getooid naar de amb tenaar van de burgerlijke stand «tappen, zelfs al zouden zij, haar bruidegom en de getuigen alleen maar even hoeven tekenen, binnen tien minuten weer wegwezen en verder geen enkele plechtigheid meer voor de boeg hebben. Zo ge beurt het in elk geval in een aantal landen, wat nog niet wil zeggen dat de trouwgrage vrouwen en mannen daar nou zo gelukkig mee zijn. In de Sowjet-Unie bij voorbeeld is de kerkelijke ceremonie al sinds de revolutie van 1917 uit de gratie. Het kan nog wel op die manier, maar dan hoef Je niet te denken dat je het ooit ver zult schoppen in de (communistische) partij en dan zul Je dus nooit ergens echt iets in te brengen hebben, vertelde een brui degom aan een correspondent van een groot buitenlands persbureau. Tientallen jaren geleden begonnen de autoriteiten jonge mensen aan te praten dat ze veel eenvoudiger even naar een kantoortje van de burgerlijke stand in hun woon plaats konden stappen om zich daar zonder poespas als echtpaar te laten registreren. Een echt alter natief was er trouwens niet en dus ging 99 procent van de bruidsparen naar een van de saaie, muffe kan toortjes om hun handtekening te zetten. Dat ging al gauw behoorlijk vervelen. Vooral de meisjes die een mooie, witte jurk hadden aange schaft. klaagden dat er zo geen lol aan was en dat het maar niks leek op de mooiste dag van je leven, waarover ze hun ouders zo vaak hadden horen vertellen. Toen het aanvankelijk zachte ge mor veranderde in openlijke pro testen, staken in de jaren vijftig de wijze mannen van het Kremlin de koppen bij eikaar. Zij vonden een tussenoplossing: een sjiek soort hu welijksvoltrekkingen, die een beet je moest lijken op de kerkelijke plechtigheden, maar dan zonder priester of dominee. Zo ontstonden de „trouwpaleizen", waarvan er in alle plaatsen van enig formaat min stens één is. Het oudste is te vinden in Leningrad, waar er overigens nog drie staan plus nog 21 van de oude kantoren van de burgerlijke stand. Dat oudste is in 1959 geopend en is een echt paleis, een vroeger onder komen van een groothertog uit de tijd van de tsaren. Het bruidspaar komt er binnen over een dikke rode loper, op een eiken parketvloer, in gelegd met rozen, en over een stati ge, marmeren trap met beelden aan beide kanten. De hele plechtigheid duurt daar ook niet langer dan een minuut of tien, maar stijlvol is het wel, compleet met muziek en „hof- fotograaf'. Omdat het allemaal zo kort duurt, kunnen ze er veertig tot vijftig trouwerijen per dag aan. Tot een kleine tien jaar geleden kon iedereen die dat wilde van de ene minuut op de andere trouwen, maar daar is verandering in geko men: wie wil trouwen, moet een maand wachten (behalve als het aanstaande bruidspaar al een baby verwacht) en in die maand een „hu welijkscursus" volgen. Op die cur sus wordt voorlichting gegeven over de voor- en nadelen van ge trouwd zijn. over psychologie, sek sualiteit, over kinderen en zelfs over de mogelijkheden om een ad vocaat te vinden. Ook dat is nodig, want een kwart van de echtparen gaat weer scheiden. Dat kan zonder meer na een verplichte afkoelings periode van drie maanden behal ve als er kinderen zijn, want dan komt de rechter er aan te pas. De ervaring heeft geleerd, dat van de echtparen die willen scheiden, der tig procent binnen die drie maan den op hun besluit terugkomen. Hoe gastarbeiders het er hebben weten we niet precies, maar als kameel ben Je in Saoedle-Arabië in elk geval lang niet gek af. Een kameel die daar ziek wordt, kan rekenen op luxe zlekenvervoer: een vrachtwagenconcem in het Engel se Buckinghamshire heeft voor dat doel speciale aluminium-trailers gebouwd die in Saoedle-Arabië door voor zieke dieren ingerichte landrovers getrokken zullen wor den. De trailers zijn ruim drie me ter lang. bijna twee breed en op tien centimeter na drie meter hoog, zodat een kameel er best tamelijk comfortable de lange benen kan strekken. De binnenkant van het voertuig is met hout bekleed en de vering is zo gemaakt, dat een ziek dier niet al te veel last zal hebben van rijden over ruw terrein. Het warme weer speelt ook Ciuy, de populaire gorilla van Londens die rentuin parten. Het niet zo ranke dier leunt hier amechtig tegen de wand van zijn domein, tong uit de bek en maar wachtend tot de oppas ser hem een verfrissende emmer wa ter over het lijf zal gooien. Vliegeren is meer dan een kinder spelletje. Wie dat niet gelooft, moet zaterdag 10 juni maar eens gaan kijken op het Scheveningse strand, waar dan een internationaal vlie gerfeest plaatsvindt met. als het allemaal lukt, aardig wat stunts om u tegen te zeggen. Zo gaat het „Ace-team" uit Engeland proberen zeventig bestuurbare vliegers aan elkaar op te laten, zullen anderen pogen zich op windkracht in de lucht te laten tillen (hetzgn. „man- lifting") en worden er luchtfoto's en films gemaakt. Het wordt de groot ste vliegermanifestatie die ons land ooit binnen de grenzen heeft gehad, georganiseerd door de Haagse Vlie gerwinkel en de Tweede Neder landse Vliegerwinkel in Amster dam. Iedereen mag natuurlijk ko men kijken en voor amateur-vliege raars (naar schatting telt ons land minstens duizend zeer gespeciali seerde vliegeraars) is er een stuk strand waar ze vrij kunnen vliege ren. Er zijn trouwens ook instruc teurs om les te geven. Als het weer al te slecht is, wordt het hele feest naar zondag de elfde verschoven, in de hoop dat het dan een beetje beter vlieger-weer zal zijn. In het Zeeuwse stadje Veere is het zaterdag 24 juni de hele dag scha pen scheren. Op het terrein rondom de Grote Kerk worden tussen tien en vijf uur een stuk of zeventig schapen van hun wollen omhulsel ontdaan en dan is er nog tijd ge noeg om tussendoor rond te neuzen op de oude ambachtenmarkt; daar wordt onder andere gesponnen, ge weven, koper geslagen, stoelen worden gemat, klompen en kazen gemaakt. Er lopen troubadours rond, er is een (uiteraard Zeeuwse) folkloristische dansgroep en ook nog een stoomwals, waartegen de ware mannetjesputter het mag op nemen. En daarmee zal het oude Veere wel zo'n beetje vol zijn, want zó groot is het nou ook weer niet De politie kon het niet geloven, de mensen in de buurt begrepen het niet. maar één man wist zeker dat het waar was: zijn cactus toeterde Vooral 's nachts, als de buurt pro beerde te slapen, maakte de plant een hinderlijk kabaal en daarom werd de politie van het Nleuwzee- landse plaatsje Motuela er bij ge roepen. Zó bleek de zaak van de toeterende cactus te zitten: de eige naar var de prachtige cactus, waar mee hij diverse prijzen had gewon nen. zag zijn plant met de dag „magerder" worden; de cactus le vert het stimulerende middel mes caline en veel mensen probeerden het sap in het geniep af te tappen. De bass van de plant zag maar één oplossing: hij installeerde een be drading rondom de plant, die een toeterend geluid gaf zodra die werd aangeraakt. Vandaar dat vooral 's nachts de plant met niet aflatend getoeter de buurt uit de slaap hield en de politie er bij kwam. De eige naar moest de draad verwijderen en om zijn cactus een langzame dood te besparen, kapte hij de plant meteen maar af en begroef

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5