a* )etailhandel kurkwaar l/lacintosh op drijft iVnti-speculatiebepaling s vaak onrechtvaardig Exportsubsidie EG doorn in oog Amerika Atlantique levensbelang Fokker Order op komst Giessen-De Noord Libertas naar Tijl opman Beijer: zonder winkels zat ik hier niet meer Hypotheekrente per 30 mei Vervanging Neptune voor marine betekent werk tetere regeling bepleit bij verkoop woning übsidieregeling erouderde winkels Twee F 28's naar Engeland verkocht C DERDAG 1 JUNI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P25-RH29-SZ7 or Peter van Lakerveld ALS De detailhandel lijkt veel meer dan het zelf vervaardigen van kleding de kurk te worden jarop Macintosh Confectie de komende jaren zal drijven. „Ten onrechte worden wij nog steeds nfectiebedrijf genoemd," zegt de aftredende voorzitter van de raad van bestuur J. P. Beijer ter dan de helft van de ƒ432 miljoen omzet is het afgelopen jaar behaald in groot- en pinhandel. Wat niet wegneemt, dat de onderneming nog steeds één van de grootste confectiepro Icenten van Europa is. acintosh startte zeven jaar geleden eerste kledingzaak in België. „In- ksen zijn er 64 winkels waarvan 33 [België en Noord-Frankrijk. 25 in irtugal en zes in Spanje; eenvoudi- I vestigingen zijn het," vertelt de jer Beijer, niet altijd in het stads- ntrum, soms in gewone woonwij- |n of in de wei." Praktisch altijd left Macintosh de panden voor- len bijvoorbeeld gebruikt als gara- l gehuurd. Het hele winkelcon- pt is gebaseerd op lage kosten. De richting is minimaal; vermaken in kleding is er niet bij. Vijftig a ptig procent van de verkochte con- ctie is uit de eigen naaizalen van pcintosh afkomstig, maar om een illedig assortiment te kunnen uit- engen, wordt elders ingekocht. Ve zijn niet van plan de winkelke- fi ook tot Nederland en West- [ïitsland uit te breiden," aldus de jer Beijer. De detailhandel in kle- pg is in deze landen al helemaal tgekristalliseerd. Er zijn ook veel eer grote kledingmagazijnen dan de landen waar Macintosh winkels (eft. Bovendien wil het bedrijf zijn gen afnemers niet beconcurreren. |e smalle basis (acintosh is winkelier geworden _jidat confectieproduktie alleen een iverantwoord smalle basis is. Beij- „Uitsluitend produktie is niet eer mogelijk in Nederland. We heb- |n op het gebied van kleding hier jna de hoogste lonen in de wereld. Is we niet met de winkels waren jgonnen, hadden we hier vandaag et gezeten." Ook Macintosh is er je overgegaan hoe langer hoe meer Érk uit te besteden naar Oost-Euro- jse landen, waar lage lonen worden irekend. Deze ontwikkelingen, ftaraan vrijwel iedere fabrikant in i goedkopere prijsklasse heeft mee- idaan, heeft de laatste jaren veel 'beidsplaatsen gekost. Maar het hde is, volgens de Macintosh-presi- int, nog niet in zicht. Alleen de gen produktie van modieuze, kwa- jatief hoogstaande kleding kan Dh handhaven. at naast de fabrikanten ook veel indelaars zelf kleding laten ver- iardigen in lage-lonenlanden is iets it de heer Beijer in niet geringe ate dwarszit. In West-Duitsland ogen alleen zelf-producerende on tnemingen werk uitbesteden, aar zo'n maatregel is door de heer ïijer al menigmaal vergeefs in Den aag bepleit. Intussen betekent ie- ire handelaar die zelf kleding laat aken een mogelijke afnemer min- Ir voor de Nederlandse confectie- dustrie. |n voorbeeld: Beijer kreeg eens ie- and op bezoek, die een groothan- il wilde opzetten. Of Macintosh isschien financieel kon helpen, ïijer deed dat met als aanvankelijk Uitvinder regenjas naamgever van Macintosh Het confectiebedrijf Macintosh is vernoemd naar de Schot van die naam, die in 1824 voor het eerst kleding vulcaniseerde, dus waterdicht maakte. Hij wordt beschouwd als de uitvin der van de regenjas. De directe relatie tussen de naam en het bedrijf werd gelegd door het Engelse rubberconcern Dunlop, dat lange tijd éénderde van de aandelen bezat. Een jaar of acht geleden heeft Dunlop haar deelneming verkocht aan DSM, die al van het eerste be gin financieel bij Macintosh was betrokken. De derde partner, de heer J. P. Beijer, voegde ongeveer 25 jaar geleden zijn eigen confectiebe drijf samen met twee ateliers, die in handen waren van DSM Dunlop. Inmiddels heeft de fa milie Beijer echter nog slechts een beperkt pakket aandelen. DSM heelt tweederde van het kapitaal. De aandelen zijn ook op de Amsterdamse beurs geno teerd. De heer Beijer (64) treedt deze week af. Opvolger is zijn zoon drs G. J. Beijer (32). gunstig gevolg dat de grossier snel groeide en een zeer goede klant werd. Geleidelijk werden de orders echter kleiner tot de grossier op een gegeven dag zei: „meneer Beijer, ik heb u helemaal niet meer nodig. Ik kan mijn kleding goedkoper zelf in het Oostblok laten maken." Overheidssteun Ook Macintosh dreigt voor het mas sagoed importeur te worden van jacks en broeken, die op de eigen tekentafels zijn ontworpen. Het be drijf heeft aangekondigd als de overheid niet bijspringt de vesti gingen in Emmen, Tilburg, Stein en Susteren te zullen sluiten waardoor werkgelegenheid voor 750 mensen op de tocht staat. Al in augustus vorig jaar hebben Beijer en zijn fi-. nancieel directeur, drs A. N. A. M. Smits, op het ministerie van econo mische zaken om steun gevraagd: drie achtereenvolgende jaren tel kens 5 miljoen. „Aangezien we op die vier vestigingen per jaar 10 miljoen verliezen, zou de overheid voor de helft moeten bijdragen. De directie was verder bereid om indien de reddingsoperatie succesvol zou verlopen de helft van de in totaal 15 miljoen terug te betalen. Suc cesvol, dat is in de visie van Macin tosh een uitbreiding van de winkel- omzet (door nieuwe zaken) met 60 procent wat de afzet van de vier bedreigde ateliers sterk zou bevorde ren. Voorwaarde voor het succes zou wel zijn: een voor het bedrijf gunstig uitvallende werking van het multive- zelakkoord en een vermindering van de personeelsbezetting in Emmen, Tilburg, Susteren en Stein met 15 procent. De heren Beijer en Smits kwamen optimistisch uit Den Haag terug. „Mede omdat we dachten," zo zegt de heer Smits, dat onze aanvraag zou passen in het speerpuntenbeleid van economische zaken. Groot was daar om de teleurstelling toen er op 8 mei een negatief antwoord kwam. Mis schien weten Kamerleden minister Van Aardenne nog tot een ander besluit te bewegen", meent de direc tie. Indien niet, dan acht men open houden van de vier vestigingen niet verantwoord. Verlies lijdt Macintosh ook nog in Falcon International, de dochter die vorig jaar startte met jeans en vrije- tijdskleding. De aanloopverliezen waren groter dan verwacht er was verschil van inzicht met de inmid dels weer vertrokken directeur van Falcon en ook dit jaar zal deze dochter nog met een gering negatief resultaat draaien. De vraag is echter, of men niet wat optimistisch is over een opgaande lijn. Hoe kan Macin tosh nog een plaats veroveren tussen jeans reuzen als Levi Strauss en Lois? De directie antwoordt dat de jeans en vrijetijdsmarkt steeds meer door elkaar heenloopt zodat er voor Macintosh nog wel mogelijkheden zijn. Winstbronnen voor Macintosh zijn de detailhandel (500 werknemers), in geringe mate de producent van he renregenjassen Hollandia-Kievit en verder de vestigingen in Portugal, waar 1.600 van de in totaal 6.000 Macintosh-werknemers in de kle- dingfabricage werkzaam zijn. Mede door de lage koers van de Portugese munt, de escudo, zit dit bedrijf goed met de export naar Engeland en andere niet-EG staten. Steeds winstgevender zijn tenslotte Bendien-Smits in Almelo, Enter en» Nijverdal, producent van duurdere herenbovenkleding. Hier wordt geen werk naar lage-lonenlanden uitbe steed. Toch loopt het bedrijf behoor lijk ondanks hevige concurrentie uit met name West-Duitsland. De heren bovenkleding is een zeer moeizaam draaiende bedrijfstak, maar Ben dien-Smits ziet kans het hoofd bo ven water te houden. Drs G. J. Beijer, de nieuwe presi dent: „We zien kans ondanks alles goedkoper te produceren dan de Duitsers. We hebben een goede plan ning en het lukt ons met minder toppen en dalen dan anderen te pro duceren in een toch seizoensgevoeli- ge markt." Naam bank Rente vast gedurende: Afshiitprov. (procenten) Rentepercentages met sonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.0 7.75 8.0 7.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 1.5/2. 8.0 7.75 8.0 7.75 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.3 7.7 7.5 8.3 7.7 7.5 Centraal Beheer 5 j aar - 7.9 7.9 Ennia 10 jaar - 7.9 7.9 Nat. Nederl. 10 jaar - 7.9 7.9 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.0 8.0 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.0 8.0 RPS 5 jaar t.- 7.75 7.75 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1.- 2.- 7,75 6,75 7.75 6.75 Stad A'dam 5 jaar 1.- 7.75 7.75 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2. 2- 7.7 8.1 7.9 7.9 8.3 7.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De hypotheekrente blijft stabiel. Behoudens een enkele minieme aanpassing zijn de rentepercentages gelijk gebleven. Grote verande ringen zijn voorlopig niet te verwachten. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten zullen er bij de Eufopese Gemeenschap op aandringen, verandering te brengen in het systeem van „exportsubsidies" voor landbouwprodukten. De Verenigde Staten beschouwen de teruggave van belastingen en andere heffingen bij uitvoer van landbouwprodukten naar landen buiten de Euromarkt als een ongeoorloofde vorm van exportbevordering. De Amerikaanse minister van Land bouw, Bergland zei, dat de VS tij dens de komende internationale on derhandelingen over verlaging van invoerrechten en afschaffing van an dere handelsbelemmeringen in Ge- nève (de zogeheten Tokio-ronde) van< de EG zullen eisen, dat de subsidië ring van de export van landbouw produkten wordt beperkt. Het han delsoverleg in Genève begint in juli. Als er een internationaal handelsak koord komt, mogen landbouwpro dukten daar naar Amerikaanse op vatting niet buiten worden gelaten. Volgens Bergland zijn de VS in elk geval niet van plan hun export van landbouwprodukten weer te gaan subsidiëren. De minister merkte op dat de Vere nigde Staten hun exportmarkt voor tarwebloem bijna helemaal zijn kwijtgeraakt, als gevolg van de ex portsubsidies in de EG. Hij verklaar de dat de EG haar exportsubsidies „om het uur" wijzigt om onder de vraagprijzen van Amerikaanse ex porteurs te kunnen blijven, een sys teem waarvan vooral Frankrijk pro fiteert. Vlees Hij verklaarde dat de V8 bereid zijn over afschaffing van de beperkende maatregelen voor invoer van Euro pese produkten te praten. Hij dacht daarbij vooral aan produkten van de vleesindustrie, waarvan sommige wei in Europa maar niet in de V8 worden gemaakt Voor de landen waar zij gemaakt worden zijn die produkten van groot belang maar op de Amerikaanse markt hebben ze weinig te betekenen. De Verenigde Staten zijn volgens Bergland riet bereid hun markt voor zuivelprodukten te laten overstro men door mageremelkpoeder uit het grote overschot van de EO In het algemeen zullen de Amerikaanse concessies afhangen van de bereid heid van andere landen tot afschaf fing van handelsbelemmeringen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van het verkrijgen van de order voor de vervanging van 13 verouderde Neptunes van de marine-luchtvaartdienst door het Franse toestel Atlantique van de Franse vliegtuigfabriek Dassault, hangt voor een belangrijk deel de toekomst van Fokker af. „De Atlantique is voor ons vgn geweldige betekenis", zo zei mr. G. C. Klapwijk, voorzitter van de raad van bestuur van VFW- Fokker tijdens een toelichting op het jaarverslag 1977. an een onzer verslaggevers EN HAAG De beperkende bepalingen, die gemeenten de koper van een huis opleggen ikend als de anti-speculatiebedingen wekken ten onrechte de indruk, dat de koper van een ils zonder meer een speculant is. In het algemeen is er echter geen sprake van speculatie, omdat ijwel alle kopers de bedoeling hebben zélf het huis te gaan bewonen. EN HAAG Er komt een aanvul- nde regeling die het groepen onder- Imers in winkelconcentraties van lor 1960 moet mogelijk maken, het terlijk van hun winkels af te stern en op de comfort-eisen van de mo- irne consument. Ook gemeenten innen ten behoeve van een bepaal- winkelconcentratie subsidie voor t doel aanvragen. Dit heeft staats- icretaris Hazekamp ^economische iken) meegedeeld. aanvullende regeling geldt voor t hele land en richt zich op moder- eringen in de grond, weg- en wa- bouwsector. Voorzieningen in de uwkundige sfeer vallen er buiten. bestaande regeling is slechts in beperkt aantal delen van ons id van toepassing. 'tracht wordt, met deze regeling t vestigingsklimaat te verbeteren het behoud van winkelconcentra- s te bevorderen die passen en no- zijn in de structuur van de econo- sche voorzieningen. De subsidie n ten hoogste vijftig procent van kosten bedragen met een maxi- un van 1.500 gulden perstrekken- winkeifront Dit staat in een rapport, dat door een commissie is samengesteld en waar in vertegenwoordigd zijn de Konin klijke Notariële Broederschap, de Consumentenbond, de Makelaarsvereniging Amsterdam, het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, de Nederlandse Bond van Makelaars NBM, de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers en de Vereniging Eigen Huls. De commissie laat het niet bij deze kritiek, maar doet in afwachting van een definitieve publiekrechtelij ke oplossing een voorstel aan de hand voor een interim-regeling. Deze komt in het kort neer op de volgende vier punten: de koper is verplicht gedurende enkele jaren na de koop, zelf het huis te bewonen, met de mogelijkheid tot ontheffing van deze verplichting door B. en W.; bij de verkoop binnen een bepaal de termijn na oplevering (te stellen op drie tot vijf jaar) moet de woning eerst gedurende acht weken worden aangeboden aan economisch en/of soms ook sociaal aan de gemeente gebondenen; de vraagprijs voor de woning bij verkoop binnen genoemde termijn moet worden vastgesteld op grond van een door drie beëdigde taxa teurs gezamenlijk getaxeerde waar de. Deze getaxeerde prijs moet aan de gemeente worden opgegeven en in advertenties worden genoemd; op het niet naleven van deze voor waarden komt een sanctie te staan in de vorm van een boete ter hoogte van dertig procent van de verkoop prijs. De commissie vindt de „verkoopre- gulerende bepalingen", die door de gemeenten bij de verkoop van de bouwgrond voor koopwoningen wor den gehanteerd, in beginsel onjuist. Gesteld wordt, dat gemeenten alleen beperkingen ten aanzien van de ver koop van onroerend goed mogen op leggen, als het huisvestingsbeleid daartoe noodzaakt. Maar ook dón moeten de gemeenten de uiterste terughoudendheid betrachten. Voor op moet staan, dat de verkoper van een huis en de grond niet, of in elk geval zo min mogelijk wordt bena deeld. De commissie van de zeven organisa ties meent, dat met de bovenge noemde interim-regeling wordt vol daan aan de gerechtvaardigde be langen van de eigen woningbezitter. Uitgangspunt daarbij is. dat ieder in principe vrij moet zijn zich te vesti gen waar hij wenst en dat de eige naar vrij is zijn huis te verkopen wanneer en aan wie hij wenst. Aan de andere kant meent de commissie, dat de interimregeling tegemoet komt aan de problemen die zich in gemeenten kunnen voordoen bij het voeren van een goed huisvestingsbe leid. Het rapport (te bestellen door stor ting van 7.50 op giro 125185 van de Koninklijke Natariële Broederschap in Den Haag onder vermelding van „Rapport AS") is aangeboden aan een groot aantal overheidsinstan ties. die met deze problematiek te maken hebben. „Als de order doorgaat, kunnen wij voor in totaal 55 toestellen, te weten 13 voor de Nederlandse marine en 42 voor de Franse marine, de midden vleugels bouwen. Daarmede zijn in totaal 1,7 manuren gemoeid, of zo'n 125 miljoen." Bovendien, als Ne derland voor de Atlantique kiest, is er kans dat er ook nog 20 F 27's bijkomen voor Frankrijk. Maar ook zal als de Atlantique-order doorgaat Fokker tot een eind in de tachtiger jaren niet meer verkort hoeven te werken, noch personeelsverminde ringen hoeven door te voeren. Wordt echter door Defensie voor de Orion van Lockheed gekozen, dan is er totaal niets van dit alles, aldus de heer Klapwijk. Groot verlies VFW-Fokker heeft 1977 afgesloten met een verlies van niet minder dan DM 157,6 miljoen. „Onze bijdrage aan het avontuur met de VFW 614", zo zei de heer Klapwijk, die zoals bekend, op eigen verzoek per 1 juli a.s. ontslag genomen heeft als voor zitter van VFW-Fokker. Hij blijft wel* voorzitter van de Kon. Ned. Vllegtui- genfabriek Fokker (houdstermaat schappij van 50 procent van de aan delen van VFW-Fokker). „We gaan nu weer opnieuw beginnen", aldus de heer Klapwijk, die meende dat er na het afstoten van de VFW 614 nog genoeg programma's aan Duitse en Nederlandse zijde overblijven om met vertrouwen verder te gaan. Hij zei, dat ook 1978 zeker geen winst zal opleveren. In 1979 zit er echter zowel in Duitsland als in Nederland weer een bescheiden winstmogelijk heid in. Voordat er echter weer divi dend zal worden uitgekeerd, zullen nog wel enige jaren verstrijken, zo dacht hij. Wat de fusiebesprekingen met MBB (Messerschmitt Bölkow-Blohm) aan gaat zei hij, dat hierover allerlei on juiste verhalen in omloop zijn. Waar over wel gesproken wordt, is een fusie van de Duitse onderdelen van de Zentralgesellschaft VFW-Fokker met MBB. Met de als het doorgaat ontstane firma zal Fokker niets te maken hebben slechts zal er via VFW-Fokker een (aandelen) partici patie zijn in de nieuwe vennoot schap. Dat Fokker bij de nieuwe ROTTERDAM De scheepsbouwonderneming Van der Gies sen-De Noord heeft gisteren laten weten, dat afrondende bespre kingen worden gevoerd met Dammers en Van der Heide voor de bouw van vier snelle koelschepen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de eerste maal is Fokker erin geslaagd het F 28 straalvliegtuig aan een Engelse lucht vaartmaatschappij te verkopen. Air Anglia heeft nl. een kontrak! gete kend voor twee Fokker F 28 Mark 4000 vliegtuigen en is daarmede de eerste Britse luchtvaartmaatschappij, die met de Fokker F 28 gaat vliegen. Sinds augustus 1972 gebruikt Air Ang lia al de Fokker F 27 Friendship. Het totale aantal verkochte Fokker F 28 vliegtuigen is door de order van Air Anglia, waarmede in totaal ongeveer 47 miljoen gulden is gemoeid, geste gen tot 132, verdeeld over 35 gebrui kers in 21 landen Over deze opdracht die moet wor den afgeleverd in het vierde kwar taal van 1979 t/m het vierde kwartaal van 1980 is uitvoerig gesproken in de Beleidscommissie Scheepsbouw. Deze heeft positief geadviseerd over de verschillende beleidskanten en de door de overheid te verlenen finan ciële steun in het kader van de ver- liesparticipatie-regeling. VAN GEND LOOS: In het licht van de tegenvallende conjuncturele ontwikkeling zegt Van Gend Loos, het lager resultaat over 1977 aan vaardbaar te achten. De winst daal de tot 10.3 (ƒ12) min. Voor 1978 wordt rekening gehouden met een scherpere concurrentie en vandaar dat het bedrijf voorzichtig is met het uitspreken van verwachtingen. NDU: Op 9 juni kan worden inge schreven op de claimemissie Neder landse Dagblad 'Unie tegen de prijs van 162.50 per aandeel (of certifi caat) van 50. De houders van aan delen en certificaten hebben recht van voorkeur in de verhouding 50 nieuw of ƒ200 uitstaand kapitaal. De clalmhandel begint 5 juni; de stortingsdatum is 28 juni. PEEK KLOPPENBURG: In het per 31 januari afgesloten boekjaar 1977/78 is de winst bij Peek Klop penburg Lampe met 12.5 pet geste gen tot 9.5 min. Voor dit boekjaar wordt verwacht dat de bedrijfsresul taten nog beter zullen zijn Indien» - noodzakelijk, zullen preferente aan delen worden geplaatst bij een onaf hankelijke stichting, teneinde een ongewenste overneming van het kle- dlngsconcern te voorkomen. VAN EESTEREN: Het bedrijf on derdeel uitmakend van OGEM, heeft van de Rijksuniversiteit Utrecht opdracht gekregen voor het bouwen van het „project onderwijs- gebeuren 2e fase faculteit voor dier geneeskunde" in „De Uithof" te Utrecht. Met deze opdracht is een bedrag van circa 14 miljoen gulden gemoeid. ACF: De voorlopig minder goede gang van zaken tot nu toe in 1978 bij de chemische sector wordt gecom penseerd door andere goed draaien de onderdelen, incl. de recent over genomen producent van koolbor stels en grafietprodukten Nedelko. Daarom wordt de eerder uitgespro ken verwachting, dat de totale winst van ACF dit jaar op het peil van 1977 zal blijven, gehandhaafd. Gebr. Naeff (kunststoffen, leer). De omzet is vorig jaar ten opzichte van 1976 toegenomen. Het bedrijfs resultaat leverde een verlies op van 300.000 tegen een verlies van 500.000 in 1976. Het dividend wordt gepasseerd. Over 1974 werd voor het laatste dividend uitgekeerd en wel 8 pet. AKZO CHEMIE, onderdeel van Akzo, overweegt in de lokatie Henge lo van Akzo Zout Chemie een fabriek voor de produktie van estertin inter mediate te bouwen, waarmee een werkgelegenheid van ca. 7 miljoen gulden is gemoeid. De bouw brengt werkgelegenheid met zich mee voor ongeveer 15 mensen, zo blijkt uit het personeelsblad. firma de rol van onderaannemer zou vervullen noemde de heer Klapwijk onzin. Weg afgesloten Hij betreurde het, dat van de doel stelling en de idealen die VFW en Fokker hadden in 1968 (één grote Europese vliegtuigindustrie) niets is terechtgekomen. „Wij hadden bij deze fusie niet willen blijven stil staan. maar de weg om verder te gaan is helaas afgesloten". Een sa menwerking van de Europese met de Amerikaanse vliegtuigindustrie zou leiden tot de ondergang van de eer ste, zo meende hij. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Eastern Airlines heeft defi nitief de order getekend voor 23 toes tellen van het type Airbus. Thans zijn meer dan 100 toestellen van dit type verkocht Het break-even point (het moment, dat de totale ontvang sten gelijk zijn aan de totale uitga ven) ligt bij 360 toestellen. Fokker hoopt, dat de Nederlandse regering ook zal „meedoen" met de kleinere versie van de Airbus, de B 10. Overt ns dacht de heer Klapwijk wel, dat et succes van de Airbus in de Ver. Staten zal leiden tot een geweldige Amerikaanse tegenaanval. Van een onzer verslaggevers UTRECHT/ZWOLLE - Druk kerij Libertas in Utrecht (die ondermeer het Centraal Week blad van de gereformeerde ker ken uitgeeft) gaat over naar de drukkerij en uitgeverij Tijl in Zwolle. Bij Libertas werken 80 mensen; bij Tijl in Zwolle, Den Haag en Amstelveen, 800 Libertas zal als zelfstandige onder neming van Tijl de werkzaamheden voortzetten en verder uitbreiden De nieuwe grafische technieken zullen versneld worden doorgevoerd, om dat Libertas in de nieuwe situatie kan beschikken over de ervaringen van Tijl op het gebied van geavan- ceerde grafische systemen. Boven- dien wordt door het commerciële en administratieve dienstenpakket de i marktpositie van Libertas versterkt Verwacht wordt, dat de werkgele genheid bij beide bedrijven door dit samengaan niet nadelig zal worden beïnvloed. Behalve dat Libertas het Centraal Weekblad uitgeeft, drukt dit bedrijf diverse bladen; met name voor een viertal bij het CNV aangesloten bonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29