Suurbier: na WK geen Oranje meer Oost-Europa slecht vertegenwoordigd WT* .«r Vragen van Amnesty over ambassadeur Verveling treft ex-Ajacied Poolse coach Gmoch hecht veel waarde aan wetenschap in de sport NAMEN EN RUGNUMMERS VAN ALLE DEELNEMERS AAN HET WK78 GROEP 1 Argentinië Italië Hongarije Frankrijk GROEP 2 West-Duitsland Polen Mexico Tunesië GROEP 3 GROEP 4 Brazilië Spanje Zweden Oostenrijk Nederland Peru Schotland Iran SPORT Trouw/Kwartet P21-RHS23 door Matty Verkamman MENDOZA Rob Rensenbrink staat net klaar voor een partijtje tafeltennis. En Wim Suurbier is er Juist voor het interview bij gaan zitten. De verveling, de eenzaamheid in het afgelopen oord Potrerillos komt meteen aan de orde. Suurbier, met stemverheffint: „Kijk, met zo'n Rensenbrink in de buurt is het natuurlijk geen probleem. Diekletst je de oren van je kop." Rensenbrink, de stilte zelf, lacht maar wat Wim Suurbier ten voeten uit. „Ik hou van een dolletje." Zegt hij. Wat heet. Altijd het hoogste woord, niet verve lend, een sfeermaker. Dat ls Wim Suurbier. Z'n ogen hebben altijd pret, jaagt lederen op de kast, maar het liefst officials. Wim Jansen noemt hij steevast „Kruim", de P8Vers, maar rijn niet alleen, kijken hem aan met een blik die verraadt: waren wij ook maar zo. Hoe hij daar rond loopt in het hotel, een baard van een paar dagen als altijd gekke bekken trekkend. Se rieus zijn levert hem meer moeite op dan een intimidatie-schop In de rich ting van de spits van de tegenpartij, die hij vervolgens meestal kansloos uitschakelt. Zo is het al Jaren, voor Oranje al sinds september 1966, en zo blijft het, want zo is Wim Suurbier echt. Verveling De verveling blijkt hem na vier da gen al hoog te zitten, al zegt hij voortdurend: „Mij hoor Je niet kla gen hoor. ik ben hier om te voetbal len." Maar toch. „Eerlijk gezegd vind Ik het hier waardeloos," stekt hij onomwonden van wal. „Je bent ge wend aan de hotels in Europa. Dan ls het hier natuurlijk allemaal minder. Stap ik gisteren uit het bad, komt even later het water weer opborre len. Zulke dingen. Ik zit hier nog maar net, maar ach, op vakantie vind ik de bergen een dag mooi, daarna mogen ze van mij in elkaar storten." „Maar ik klaag niet hoor." Even la ter: „Als ik om me heen kijk dan vind ik het een droefgeestige toe stand. Niks te beleven, de buiten wacht heeft altijd dat beeld van de bon-vlvant. wanneer het over voet ballers gaat. Maar hier heb Je weer eens met de nadelen van dit vak te maken. Ik ging liever een borreltje drinken in een cafe. Of de boel er gens in de war sturen. Maar Je komt er niet uit, hier. Geen kans op. Ik vind het overdreven, al die veilig heidsmaatregelen. Maar de mensen die alles weten van de politieke situ atie, weer niet. Wat dat betreft ben ik niet zo op de hoogte, dus oordeel ik er maar niet over." „Voor de jongens die hebben gewei gerd om mee te gaan zal deze afzon dering ook wel een punt zijn ge weest Voor mij? Toch niet mijn eni ge overweging is het voetballen ge weest Maya was liever drie weken met mij op vakantie gegaan. Maar ze zegt ook: doe waar je zin in hebt. Zo is ze zelf ook." Levensgevaarlijk 8uurbier is geen man om lang stil of binnen te zitten HIJ heeft geen rust in zijn lijf. Ongenuanceerd, zo lijkt het stelt hij: „Levensgevaarlijk dat Je hier steeds met dezelfde groep zit. Je ziet niemand anders. Als de resul taten meevallen dan is het altijd nog wel uit te houden. Maar wanneer het tegenvalt en dat kan toch gebeuren, dan wordt het moeilijk. Komt het aan op saamhorigheid." De proble men van de profs dus. Ondanks de meer dan royale vergoedingen, wordt er echt een punt van gemaakt Die vergoedingen, sommigen menen dat het Willem alleen daar om gaat op zijn oude dag. Fel, zonder de kool noch de geit te sparen: „Rensen brink heeft gezegd dat Suurbier al leen nog maar voor een contract in Amerika op de WK speelt. Helemaal niet waar, hoe komt hij er bij. Bij Schalke verdien ik nu een salaris dat ik nergens anders kan krijgen. Ze zitten bij Schalke een beetje in hun maag met mij. De nieuwe voorzitter is niet gelukkig met het contract dat ik bij het vorige bestuur heb gete kend. Maar hij zegt: je kost erg veel. maar ik geef Je gelijk dat Je afwacht. Dat doe ik dan maar. Ik hoef niks te kosten, daarom ga ik eens rustig kijken. Nu zijn er aanbiedingen van twee Nederlandse clubs, twee Belgi sche, drie Franse en een Amerikaan se." Volgens zijn zaakwaarnemer Hans Kattenburg is vooral het Fran se Metz sterk in hem geïnteresseerd. Suurbier: „Dat regel ik niet, daar kan ik niets over zeggen." Afscheid Tijdens het gesprek kondigt hij plot. DEN HAAG Amnesty International heeft bij de minister van Buitenlandse Zaken. Van der KJaauw. opheldering gevraagd over uitlatingen van de Nederlandse ambassadeur in Argentinië, Jonkheer Van de Brandeler. Tijdens een interview met het dagblad De Volkskrant deed Van de Brandeler uitspra ken die de indruk wekten dat hij vond dat het nogal meeviel met de schendingen van de mensenrechten in Argentinië. Dit. aldus de Nederlandse afdeling van Amnesty International, terwijl uit alle berichten uit dat land juist het tegendeel blijkt. Amnesty International vraagt minister Van der Klaauw hoe hij tegenover de uitspraken van Van de Brandeler staat en of deze uitspraken het beleid van de Nederlandse regering ten aanzien van Argentinië juist weergeven. Wanneer dat niet het geval is, zou de minister dit ondubbelzinnig aan de ambassadeur moeten laten blijken en ervoor zorgen dat deze uitlatingen worden herzien, aldus de Nederlandse afdeling van Amnesty International. WIM SUURBIER: „Ik ging liever een borreltje drinken in een café of de boel ergens in de war sturen". seling zijn afscheid als international beurd. Suurbier. serieus: „Er zijn vol- aan. Na dit WK-toernooi is het ge- doende opvolgers voor mij. ik neem afscheid, nu ik daar zelf nog over kan beslissen. Luister, waar ik doodziek van ben geworden was dat gezeur over mijn conditie toen ik vier weken reserve was bij Schalke. Ik moest aan iedereen steeds weer mijn posi tie verklaren. Dat het niet om mijn spel ging, maar om een blessure van Gross, de keeper die geen haast .maakte om weer te gaan trainen, waardoor er met Maric voor mij een buitenlander te veel in de ploeg kwam. Misschien was de kritiek wel terecht, maar moest ik daar steeds over oordelen? Ik vond dat eerder een zaak van Happel." „Definitief schluss", licht Suurbier nog besluit nog maar eens toe. En dan te bedenken dat hij met 56 intèr- lands al zo dicht tegen het record (64) van Puck van Heel zit. Suurbier: „Nou ja, kijk eens, ik vind het al prachtig dat ik met mijn kwaliteiten zo veel interlands heb gehaald." Uit eigen mond klinkt dat bijna de nigrerend over zich zelf. Suurbier: „Helemaal niet. Ik ben het alleen met de stelling eens dat eenvoudig voetbal het beste voetbal is. Een overstapje, wat heb ik daar aan?" Amerika zit nog steeds in zijn hoofd? Suurbier: „Een jaar geleden ben ik er een weekje geweest. Bij New York Cosmos. Het land met de ongekende mogelijkheden, hè. Maya wil er ook dolgraag naar toe. Weet je, ik vind Nederland langzaamaan een beetje bekrompen geworden. Word Je zo maar weer verplicht om zo'n derde kentekenbewijs te halen. En Je hebt het maar te doen hoor. Zo blijven we aan de gang." door Johan Woldendorp ROSARIO Oosteuropese landen zijn altijd geneigd om de sport met een fikse dosis wetenschap te injecteren. Topsport is achter de dictoriale zijde van het ijzeren gordijn nu eenmaal zo'n helling gegeven, dat er eenvoudig niets verkeerd mag gaan. Als het even kan, moeten de uitslagen en tijden van te voren worden berekend. Toch ls een dergelijke klinische be nadering van de sport niet altijd een succesformule. Dat wordt onomsto telijk in Argentinië bewezen, waar slechts twee Oosteuropese landen (Polen en Hongarije) vertegenwoor digd zijn. Sinds het WK- toernooi van 1950 (Brazilië) is het niet meer voorgekomen, dat het oostblok zo weinig representanten naar het mon diale titeltoernooi mocht afvaardi gen. Europees kampioen Tsjechoslo- wakije, Oost-Duitsland, Rusland en Joegoslavië worden unaniem als gro te afwezigen gebrandmerkt. Alleen daarom al wenst de Poolse bonds coach Jacek Gmoch niets aan het toeval over te laten. De Jockey Club in Rosario, waar Polen dagelijks traint, is praktisch hermetisch van de buitenwereld af gesloten. Tijdens de traditionele perslnstuifjes verschuilen de spelers zich in de kleedkamer of in de sport zaal. „Zolang de eerste wedstrijd nog niet is gespeeld (vanavond staat die op het programma, West-Duitland fungeert als tegenstander - red), mo gen de voetballers zich niet met jour nalisten onderhouden. De eerste wedstrijd, we weten weinig over de sfeer, kortom, het is nodig, dat de spelers tot het uiterste zijn gecon centreerd. Wanneer we over die plan kenkoorts heen zijn, maak ik geen problemen meer," licht Gmoch dit verstoppertje spelen toe. Vrouw Die psychologische vondst is hem ingefluisterd door Barbara Gosie- niecka, de enige vrouw, die op de lange lijst van officials prijkt. De ouder dan 26 jaar ogende inwoonster van Warschau is daarmee de opval lendste exponent van de puur weten schappelijke benadering, die Gmoch sinds zijn aanstelling als bondscoach (na het WK-toernooi in West-Duits- land volgde hij Kazimirz Gorski op) in het hoofd heeft. Gosieniecka is als psychologe een van de vier a-techni sche medewerkers van Gmoch. Het team wordt gecompleteerd door een wiskundige, een elektronicus en een programmeur. Barbara Gosieniecka: „In het begin werd ik erg achterdochtig door de spelers benaderd. Ik begrijp dat wel, want het is nu eenmaal niet eenvou dig om je over te geven aan iemand, die je hele ziel bloot wil leggen. In het begin gaf niemand serieuze ant woorden op mijn vragen. Ik vond evenwel een truc om te controlerer of de jongens op bepaalde punten d€ waarheid spraken. Momenteel heb ik het pleit gewonnen. Iedereen is er van overtuigd, dat ik een zekere bij drage in de successen kan hebben. De vorm liep soms terug, omdat er in het onderbewustzijn dingen speel den, waar ze niet uit konden komen. Niet zelden kloppen spelers uit zich- L' De Poolse aanvaller Andrzej Szarmach in actie in het laatste oefenduel, in Rosario tegen een gelegenheidselftal uit Argentinië. zelf bij me aan om over bepaalde onderwerpen te discussiëren. Het kan bijvoorbeeld voorkomen, dat en kele voetballers moeite hebben met het gegeven, dat Lubanski in België veel geld verdient, terwijl hij mis schien niet minder presteert dan Bittere Pil Wlodzimlerz Lubanski is in feite een verhaal apart. De naar het Belgische Lokeren uitgeweken Pool (31 Jaar) speelt in Argentinië zijn eerste en tevens laatste WK-toemooi. Luban ski heeft de afgelopen jaren in feite alle nationale records gebroken die er te breken vielen, .werd zodoende ook buiten de grenzen een begrip, maar miste vanwege een ernstige blessure hij moest twee knieope raties ondergaan het toernooi in Duitsland dat was een bittere pil voor hem, want enkele maanden eer der had hij in Choreow Engeland de weg naar de Bondsrepubliek ver sperd. Terwijl de Britten wanhopige pogingen aanwendden om een 1-0 achterstand goed te maken, pikte Lubanski de bal in de buurt van zijn eigen strafschopgebied op, Slalomde over het veld en passeerde als laatste tegenspeler de grote Bobby Moore: 2-0. Het Engelse sprookje was uit. Naar later bleek niet voor de eerste keer. Drieënhalf jaar moest Lubanski die in zijn teenerjaren ineen schrom pelde tot een beklagenswaaridg jo chie, dat gebukt ging onder hart klachten, chronische hoofdpijnen, slapeloosheid en tenslotte een totale ineenstorting wachten op krediet. Krediet dat Gmoch hem verschafte. In de kwalificatiewedstrijd tegen het nietige Cyprus, op 31 oktober 1976, vierde hij zijn rentree. Argentinië wordt nu zijn eindpunt als internati onal. Toch blijft het afwachten op Polen met Lubanski een extra troef in de handen houdt geklemd. Veel wordt uiteraard ook verwacht van Grzegorz Lato, met zeven voltreffers topscorer van het mondiale gebeu ren van vier jaar geleden. Problemen „Wij zijn sterker geworden", wil Gmoch dan ook wel kwijt. „Maar dat is geen reden om optimistische con clusies aan de wedstrijd van morgen te verbinden. Voor Duitsland geldt hetzelfde." Wat Gmoch wel weet, maar niet los wil laten, zijn de pro blemen, die er rond doelman Jan Tomaszewski en spelbepaler Kazi- mierz Deyna zijn ontstaan. De eerste leeft in onmin met zijn trainer, de laatste voelt zich in zijn voetbaleer aangetast door de opkomende Zbig- niew Boniek. Tot voor kort was Dey- na's woord in het veld wet, maar nu heeft Boniek zich de gewoonte aan gemeten om tegen te spartelen. Op grond van zijn capaciteiten niet eens ten onrechte. Een kopzorg blijft Gmoch in de voor bereiding de koele wetenschap verloor het gistermiddag overigens van de opzwepende Argentijnse tan go's bespaard. Hij hoeft niet naar woorden te zoeken, die motivatie uit beelden. Het terugdraaien van de film van de vorige wereldkampioen schap is voldoende. In de laatste wedstrijd van de halve finalepoule verloor Polen immers met 1-0 van West-Duitsland. Het leverde de gast heren van toen indirect de titel op. 1. Norberto Alonso 2. Os val do Ardiles 3. Hector Baley 4. Daniel Bertoni 5. Ubaldo Fillol 6. Americo Gallego 7. Luis Galvan 8. Ruben Galvan 9. René Houseman 10. Mario Kempes 11. Daniel KUIer 12. Omar Larossa U. Ricardo la Volpe 14. Leopoldo Luque 15. Jorge Olguin 16. Jorge Ortix 17. Miguel Oviedo 18. Ruben Pagannini 19. Daniel Pasarella 20. Alberto Tarantinl 21. Daniel Valencia 22. Ricardo Villa 1. Dino Zoff 2. Mauro Cabrini 4. Antonella Cuccureddu 5. Claudio Gentile 6. Aldo Maldera 7. Lionella Manfredonia 8. Gaetano Scirea 9. Giancarlo Antognoni 10. Romeo Benetti 11. Eraldo Pecci 12. Paolo Conti 12. Patrizio Sala 14. Marco Tardelli 15. Renato Zaccarelli 16. Franco Causio 17. Claudio Sala 18. Roberto Bettega 19. Francesco Graziani 20. Paolino Pulici 21. Paolo Rossi 22. Ivano Bordon 1. Sandor Gujdar 2. Peter Török 3. Istvan Kocsis 4. Josef Toth 5. Sandor Zombori 6. Zoltan Kereki 7. Laszlo Fazekas 8. Tibot Nyilasi 9. Andras Töröcsik 10. Sandro Pinter 11. Bela Varady 12. Gyozo Martos 13. Karoly Csapo 14. Laszlo Balint 15. Tibor Rab 16. Istvan Halsz 17. Laszlo Pustai 18. Lazlo Nagy 19. Andreas Toth 20. Ferenc Fülöpi 21. Ferenc Meszaros 22. Laslo Kovacs 1. Dominique Baratelli 2. Patrick Battiston 3. Maxime Bossis 4. Francois Bracci 5. Gerard Janvion 6. Christian Lopez 7. Patrice Rio 8. Marius Trésor 9. Dominique Bathenay 10. Jean-Marc Guillou 11. Henri Michel 12. Claude Papi 13. Jean Petit 14. Michel Platini 15. Marc Berdoll 16. Marc Dalger 17. Bernrad Lacombe 18. Dominique Rocheteau 19. Olivier Royer 20. Didier Six 21. Jean Betrand-Demanes 22. Dominique Dropsy 1. Sepp Maier 2. Bcrti Vogts 3. Bernard Dietz 4. Rolf Rüssmann 5. Manfred Kaltz 6. Reiner Bonhof 7. Rüdiger Abramczik 8. Herbert Zimmermann 9. Klaus Fischer 10. Heinz Flohe 11. Karl Heinz Rummenigge 12. Georg Schwarzenbeck 13. Harald Konopka 14. Dieter Müller 15. Erich Beer 16. Bernd Cullmann 17. Bernd Hölzenbein 18. Gerd Zewe 19. Ronald Worm 20. Hans Müller 21. Rudi Kargus 22. Dieter Burdcnski 1. Jan Tomaszewski 2. Wlndzimierz Mazur 3. Henryk Maculewicz 4. Antoni Szymanowski 5. Adam Nawalka 6. Jerzy Gorgon 7. Andrzej Iwan 8. Henryk Kasperczak 9. Wladislaw Zmuda 10. Wojciech Rudy 11. Bohdan Masztaler 12. Kazimierz Deyna 13. Janusz Kupcewicz 11. Miroslav Justek 15. Marek Kusto 16. Gregorz Lato 17. Andrzej Szarmach 18. Zbigniew Boniek 19. Wlodzimierz Lubanski 20. Roman Wojcicki 21. Zygmunt Kukla 22. Zdislaw Kostrzcwa. 1. José Reyes 2. Manuel Najera 3. Alfredo Tenn 4. Eduardo Ramos 5. Arturo Ayala 6. Mendizabal 7. Antonio de la Torre 8. Lopez Zarza 9. Victor Rangel 10. Cristobal Ortega 11. Hugo Sanchez 12. Martinez 13. Cisneros 14. Carlos Gomez 15. Flores 16. Javier Cardenas 17. Leonardo Cuellar 18. Lugo 19. Rodriguez 20. Rojas 21. Raoul Isidoria 22. Morena 1. Sadok Sassi 2- Mokhtar Dhouib 3. All Kaabi 4. Khaled Gasmi 5. Mohsen Labidi 6. Najib Gommidh 7. Temime Hazami 8. Mohamed Ben Rehaiem 9. Mohamed Ali Akid 10. Tarak Dhiab 11. Raoul Ben Aziza 12. Khemais' Labidi 13. Najib Liman 14. Slah Karoui 15. Mohamed Ali Ben Moussa 16. Othman Cbehaibi 17. Ridha Ellouze 18. Kamel Chabli 19. Mokhthar Hasmi 20. Amor Jebali 21. Lamine Ben Aziza 22. Mokhtar Naili 1. Emerson Leao 2. Dias dos Santos 3. José Bernard! 4. Justo Amaral 5. Carlos Cerezo 6. 'Edinho' Filho 7. 'Ze Sergio' Prest! 8. 'Zico' Antunes 9. José Reinaldo 10. Roberto Rivellina 11. Jorge Dirceu 12. Manuel Roberto 13. 'Nelinho' Cabral 14. Alberto Carlos 15. Fernando Polozzi 16. José Rodriguez-Neto 17. Joao Batista 18. 'CU' Alves 19. Pinto Mendonca 20. 'Roberto' de Oliveira 21. 'Chicao' Avaazl 22. •Waldir' Peres 1. Luis Arconada 2. Antonio de la Crus 3. Uria Alvarez 4. Juan Manuel Asensi 5. Miguel Bernardo 6. Antonio Biosca 7. Daniel Ruiz 8. Juan Gomez 9. Enrique Castro 19. Carlos Alonso 11. Julio Cardenosa 12. Antonio Guzman 13. Miguel Gonzalez 14. Eugenio Leal 15. Carlos Perez 16. Antonio Olmo 17. Marcelliono Peres 18. José Martinez 19. Carlos Rexach 20. Ruben Cano 21. Isidore San José 22. Francisco Gonzalez. 1. Ronnie Hellström 2. Hasse Borg 3. Roy Andersson 4. Björn Nordqvist 5. Ingemar Erlandsson 6. Steffan Tapper 7. Anders Linderoth 8. Bo Larsson 9. Lennart Larsson 10. Thomas Sjöberg 11. .Bennu Wendt 12. Göran Hagberg 13. Magnus Andersson 14. Ronald Aaman 15. Torbjörn Nilsson 16. Conny Torstensson 17. Jan Möller 18. Olle Nordlin 19. Ken Karlsson 26. Roland Andersson 21. Sanny Aslund 22. RaJf Ed strom 1. Friedl Koncilia 2. Robert Sara 3. Erich Obermayer 4. Gerhard Breitenberger 5. Bruno Pezzey 6. Roland Hattenberger 7. Josef Hickersberger 8. Herbert Prohaska 9. Hans Krankl 10. Willi Kreuz 11. Kurt Jara 12. Eduard Krieger 13. Günther Happich 14. Heinrich Strasser 15. Herbert Weber 16. Peter Persidis 17. Franz Oberacher 18. Walter Schachner 19. Hans Pirkner 20. Ernst Baumeister 21. Erwin Fuchsbichler 22. Hubert Blumgartner I. Piet Schrijvers ,2. Jan Poortvliet 3. Dick Schoenaker 4. Adrie van Kraay 5. Ruud Krol 6. Wim Jansen 7. Piet Wildschut 8. Jan Jongbloed 9. Arie Haan 10. René van de Kerkhof II. Willy van de Kerkhof 12. Rob Rensenbrink 13. Johan Neeskens 14. Johan Boskamp 15. Hugo Hovenkamp 16. Johnny Rep 17. Wim Rijsbergen 18. Dick Nanninga 19. Pim Doesburg 20. Wim Suurbier 21. Harry Lubse 22. Ernie Brandts 1. Otorino Sator 2. Roberto Mosquera 3. Rodolfo Manzo 4. Hector Chumpitaz 5. Ruben Toribio Diaz 6. José Velasquez 7. Juan José Munante 8. Cesar Cueto 9. Percey Rojas 10. Teofilo Cubillas 11. Juan Carlos Oblitaz 12. Jaime Duarte 13. Juan Caceres 14. José Navarro 15. German Leguia 16. Raul Gorriti 17. Alfredo Quesada 18. Ernesto Lebarthe 19. Guillermo la Rosa 20. Hugo Sotii 21. Ramon Quiroga 22. Roberto Rojas 1. Alan Rough 2. Sandy Hardine 3. Willy Donachie 4. Martin Buchan 5. Gordon McQueen 6. Bruce Rioch 7. Don Masson 8. Kenny Dalglish 9. Joe Jordan 10. Asa Hartford 11. Willie Johnston 12. Jim Blyth 13. Stuart Kennedy 14. Tom Forsyth 15. Archie Gemraill 16. Lou Macari 17. Derek Johnstone 18. Graeme Souness 19. John Robertson 20. Bobby Clark 21. Joe Harper 22. Kenny Burns 1. Nasser Hedjazi 2. Iraj Danaifard 3. Mehlasj Fariba 4. Majid Beshkar 5. Javad Allahverdi 6. Hassan Najebagha 7. Ali Parvin 8. Ebrahim Ghasempor 9. Mohammed Sadeghi 10. Hassan Rowshan 11. Alie Reza Gbasghain 12. Abrham Mavedat 13. Hameed Tajimouri 14. Hassan Nazari 15. Andranik Eskandarian 16. Nasser Nooria 13. Ghalur J «ham 18. Houstein Faraki 19. All Shoja'i 20. Nasrollah Abdoullah 21. Houssein Kazerani 22. Mohammed Karbakandi

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23