Lampe knipt wat van de prijzen. deTijd deTijd Johannes Vermeer prijzen toegekend Richtlijnen nodig voor wadlooptochten Weekblad UIT DE WEEKBLADEN Hoogendijk Het begin Weer hongerstaking uit solidariteit met Chileense vermisten Schilthuis hervormd nederland Familiedag Lance Menten deze week: jij Haagse Post: De Haagse Post publiceert deze week een portret van dr. Ferry Hoogen dijk, hoofdredacteur van het week blad Elseviers Magazine. Hij zegt te genieten van het politieke milieu, en hij telt er graag in mee: „Als politiek commentator, als je dat een aantal jaren doet, dan bouw je een naam op, dan tel je inderdaad mee." Een lief portret overigens. Een interview met Max van den Berg, nu nog wethouder in Gronin gen, maar straks misschien de nieu we voorzitter van de PvdA: „Hopen op verandering in het CDA biedt in mijn ogen absoluut geen perspectief, het CDA blijft rechts. Ik vind het alleen een slechte manier van poli tiek bedrijven om niet naar hen te willen luisteren". Een reportage van het Eritrese front („De Ethioplërs vechten alleen voor het geld en een gesprek met zwaar gewichtbokser Jean Pierre Coopman („Ik heb nog nooit nie pijn gehad") vormen verder de opvallendste bij dragen in HP van deze week. De Groene Amsterdammer Nu de maand mei voorbij is gaat De Groene Amsterdammer toch nog zeer DEN HAAG/UTRECHT (ANP) Gistermiddag zijn elf buitenlandse studenten en docenten van het Insti tute of Social Studies (ISS) in Den Haag een hongerstaking van drie dagen begonnen. Zij willen met hun actie de hongerstaking steunen van de honderd familieleden van vermis ten in Chili die opheldering willen over de verblijfplaats van ongeveer 2500 vermiste personen. De hongerstakers van het ISS, waar veel studenten een opleiding krijgen in de sociale wetenschappen, hopen dat zich nog meer studenten bij de actie zullen aansluiten. De honger stakers proberen overdag gewoon deel te nemen aan de colleges en werkgroepen. Ook in Amsterdam, Rotterdam en Tilburg worden soli dariteitsbetuigingen voor de Chi leense vermisten gehouden. De Federatie Nederlandse Vakbewe ging heeft zich in een telegram aan minister Van der Klaauw ook soli dair verklaard met de verwanten van verdwenen Chilenen. De FNV vraagt de minister, de Nederlandse ambas sadeur in Chili contact te laten opne men met de hongerstakers om na te gaan, op welke manier Nederland kan helpen om de eisen van de hon gerstakers kracht bij te zetten. Verder wil de FNV dat de minister contact opneemt met secretaris-ge neraal Waldheim van de Verenigde Naties om hem te verzoeken voorde hongerstakers te bemiddelen en te bevorderen, dat de hongerstakers niet door de Chileense politie wor den aangepakt. De FNV heeft zich ook rechtstreeks tot Waldheim ge richt met een verzoek om bemidde ling. uitgebreid in op de gebeurtenissen van tien jaar geleden in Parijs. Rudi Dutschke, Alain Krivine, Johan Mid dendorp en Ton Regtien geven nu hun mening over toen. Dutschke: „Er was een ongelooflijke versplin- terdheid: er was totaal geen coördi natie tussen wat er gebeurde in Frankrijk, Italië, Engeland, de BRD. Iedereen was op zijn eigen houtje bezig. Dat stond toen waarschijnlijk ook al bekend als autonomie, maar wanneer dat er op uitloopt dat men gescheiden optrekt in plaats van eenheid na te streven dan is dat niet zo'n goede zaak". Dutschke geeft ook zijn mening over de tactiek van de RAF en de Rode Brigades, die ook wel „de kinderen van Mei '68" worden genoemd. „Het anti-imperia- lisme van de RAF is ongetwijfeld echt. Naar mijn gevoel is het echter onmogelijk om vorm en inhoud van elkaar te scheiden. Als een stroming meent zich van de masskunnen ke ren om guerrillaatje te spelen dan verlaat zij daarmee het pad van de socialistische oppositie, dan is er geen enkel verschil, maar een gigan tische kloof". De Groene was verder in gesprek met de Engelse econome Ingrid Pal mer over het platteland van de derde wereld. „De groene revolutie ver drijft miljoenen vrouwen van het platteland". Tenslotte in De Groene aandacht voor de provincieplannen van Wiegel, voor het lot van woonwa genbewoners en voor de ontwape ningsconferentie in New York. Vrij Nederland: „De schrik blijkt dicht onder je huid te zitten," vertelt Tineke Schilthuis in Vrij Nederland aan Bibeb. Een openhartig gesprek met de Drentse commissaris van de koningin over o.a. de Molukse zaak en de dreiging van een nieuwe actie, die zich elke dag nog laat voelen. VN staat voorts stil bij het afscheid van de Wimmen Duisenberg en Van Hanegem. De eerste gaat volgens het sociaal-eco nomische tandem Salverda/Bakker binnenkort de actieve politiek verla ten, de tweede is volgens het duo Barend/Van Dorp gruwelijk miskend door WK-bondscoach Ernst Happel, „evenals Michels een omhoog geval len burgerman". In zijn dagboek ver telt doelman Jan Jongbloed waarom hij toch naar Argentinië is gegaan: „Uiteindelijk speelt ieder mens wel eens verstoppertje en dat ik me als Opinieweekblad Het duivelse in de mens Lees deze week: Abel Herzberg over geweld als eeuwige strijd tussen barbarij en beschaving. Hoe wordt geweld ondergaan, nog liever, hoe zou het moeten worden ondergaan als we daardoor onverhoopt mochten worden verrast?' Verder: Dick dG Zeeuw, zonder rancune, vertelt alles over z'n oude nest. 'Ik hoopte op één progressieve partij waaraan de KVP haar aandeel zou leveren'. Prof. Zoutendijk (WD) ziet slechts accentverschillen tussen zijn partij en de PvdA. 'De spanning is uit het leven verdwenen'. De vrouw als koopwaar. Man-vrouwMaatsciuppij bekeek reclameteksten, overheidscorrespondentie en krante-artikelen op de rol van de vrouw. Een verzameling tuttigheid. De industrie is gevangen in structuren, rollen en functies Het politieke gezicht van Europa in wording Latijns-Amerika: niet een kerk voor, maar van de armen De Lance-raket. het CDA en de PvdA Menten en de koude oorlog. HERVORMD NEDERLAND houdt de hoop levend Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5.-. Ik weet al voldoende van het blad. Ik geef me op als abonnee 32.50 per half jaar) Naam Adres Plaats In enveloppe zonder postzegel sturen aan: Antwoordnummer 1776, Den Haag. mens gedraag zal niemand me toch kwalijk nemen". Max van Weezei bericht over het voortsudderende conflict bij Vara- Visie. Volgens een medewerker is er een sfeer ontstaan van: .Aals je kri tiek hebt. dan rot je maar op". Het kleurkatern gaat deze week over de banden tussen Nederland en Zuid- Afrika: „Ons vir jou Suid-Afrika". De Tijd: Onder de kop „EO is meer dan een omroep" verhaalt De Tijd over de EO-Familiedag van afgelopen zater dag. De indruk van één van de bezoe kers: „Je merkt hier dat je niet alleen staat in je geloof. Ik ben niet opge groeid in een wereldje van die kerk deugt niet en die kerk deugt wel, maar toch, als je ziet hoe hier al die duizenden christenen van alle moge lijke richtingen samen bidden, sa men één zijn, dan is dat iets wat je toch maar zelden meemaakt". De rubriek „De TV-makers van Ne derland" richt het licht op Jan Keja, TROS-TV-hoofd. „Ik heb er twee woorden voor wat er op dit ogenblik bij de televisie aan de hand is: mo- disch engagement. Maar dat krijg je altijd in een land dat overvloeit van drank en eten. Met een overvolle maag zich ineens erg schuldig voelen en dan plotseling erg maatschappe lijk gaan doen, nou daar heb ik geen enkele boodschap aan. Maatschap pij-kritiek hebben met een volle maag". Sport en politiek staan verder in centraal in De Tijd. Een beschrijving over hoe de militaire junta de we reld- kampioenschappen .benut om het gehavende imago op \k knappen. „Tussen Videla's beloften en de Ar gentijnse werkelijkheid gaapt een afgrond van terreur". Ex-voetballer Jan Mulder analyseert de kansen van het Nederlands elftal. De Tijd brengt verder de impressies van een niet zo simpele ziel: „Sympatie voor een gek mens", en in de Boeken- extra een gesprek met Albert Helman. De Nieuwe Unie De Nieuwe Linie toont zich ongerust over het besluit om de Lance-raket uit te rusten met atoomkoppen. On der de kop „Nog vertrouwder raken met atoom-oorlog" trekt Anton Con- standse van leer: „De invoering van de lance-raketten met kernlading is een teken van verscherping van de wedloop in bewapening. Maar deze is een normaal verschijnsel in de le vensgevaarlijke toestand waarin we verkeren. Eerder vergaat de wereld dan dat militairen hun vermogen beperken om mensen te vernietigen. Ze streven dagelijks naar vergroting van de capaciteit om te verwoesten en te doden. Wie deze drift wil beteu gelen moet anti-militarist zijn. Want het volk dat zoiets niet beseft graaft zijn eigen graf". Jan Kassies van de Theaterschool geeft in een interview zijn mening over de kunstpolitiek: „Ik houd het ervoor dat de wetenschap en de kunst beide instrumenten zijn van oriëntatie, van ontwikkeling en ver nieuwing, maar door specifieke ont wikkeling van de westerse maat schappij is de wetenschap toonaan gevend geworden en de kunst margi naal in een verstrooiende, unterhal- tende, in een vermaak-functie". Op de middenpagina's een weergave van het debat van de Franse com munisten over de ooreaken van de verkiezingsnederlaag van links in maart van dit jaar: „Franse commu nistische intellectuelen slaan alarm". Maandblad Bijeen. Boeiend magazine. 48 pag. vol foto's in zwart wit en kleur. In het juni-nr. o m: Verzwegen a» pekt en van Israels bezetting. Onder de WK-vlag in Ar gentinië: geraffineerde diktatuur an angst. Bisschoppelijke Vaitenaktie en Pauselijke Missiewerken in debat Stammentwisten zwakke plek op spoedig onafhankelijke Eilanden. Zend u mij gratis proefnummer BgCEN Opsturen naar BijEEN. Antwoordnr. 15. De urne. Postzegel met nodig 6 2 Hervormd Nederland: Over de zaak Menten, die deze week in een nieuw stadium kwam, schrijft Hervormd Nederland: „Dat de Hoge Raad het vonnis van de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank tegen Pieter Menten nie tig heeft verklaard, is een onprettige verrassing. Niettemin pleit het voor onze rechtsgang. Geen enkele ver dachte. ook Menten niet. mag in zijn belangen worden geschaad en vol gens het arrest van de Hoge Raad zijn er op dit punt in het vonnis verzuimen aan te wijzen". Dr G. Zoutendijk, lid van de Eerste Kamer voor de WD geeft zijn me ning over werk, macht en politiek. Hij verzucht; „de spanning Is uit het leven verdwenen". Hervormd Nederland sprak voorts met Dick de Zeeuw, voormalig KVP voorman en thans lid van de PvdA, over het CDA en de rol van de katho lieken daarin, het corporatisme, de belasting-moraal, en de grenzen van de confessionele politiek. „Ik hoopte op een progressieve partij waaraan de KVP haar aandeel zou leveren" HN brengt verder een artikel over het geweld in de wereld; een voorpu- blikatie uit de bundel Politiek Ge weld, de discriminatie van de vrouw in de reclame en de pers, en een reportage over de nood van veel oude kerkgebouwen die dreigen te verdwijnen. "JDONDERDAG 1 JUNI 1978 P13-RH2-S15 DELFT (ANP) De Johannes Ver meer-prijzen voor 1977 en 1978 zijn toegekend aan uitgever G. A van Oorschot en de Amerikaanse eco noom prof. dr John M. Montias van de Yale Universiteit in New Haven. De prijzen van 5.000 gulden elk zijn uitgeloofd door de Johannes Ver meerstichting in Delft, die de studie van leven en werk van de kunstenaar Vermeer bevordert. Uitgever Van Oorschot krijgt de prijs voor het uitgeven van het boek „Rembrandt en de regels van de kunst", de kunsthistorische essays en het literaire werk van Jan A. Emmens (1924-1971). Prof. Montias bestudeerde het soci aal-economisch milieu van Delftse kunstenaars en ambachtslieden. Dit bracht hem op het spoor van Ver meer. Gevoegd bij een passie voor Nederlandse schilderkunst slaagde hij er in meer dan 120 tot dan onbe kende documenten op te sporen en te intertepreteren die het leven van de schilder Vermeer en diens naaste familieleden betreffen. Vermeer leefde van 1632 tot 1675. Van 1877 tot 1916 spoorden Neder landse geleerden in archieven ruim 45 documenten op met informatie over Vermeers leven. Na de Tweede Wereldoorlog vond A. J. J. M. van Peer er nog eens vijftien. Dat prof. Montias zeer recent nog zoveel mate riaal te voorschijn haalde, verdient de grootste bewondering, aldus het bestuur van de Vermeerstichting. Van onze correspondent SCHIERMONNIKOOG Moet er controle komen op de vereni gingen en stichtingen die wadlooptochten organiseren? Die vraag is actueel geworden nadat zaterdag 53 wadlopers in een dichte mist het spoor bij Schiermonnikoog bijster waren ge raakt, waarna een grote reddingsactie op touw gezet moest worden. In Duitsland wordt een staatsdiplo- ma vereist voor het groepsgewijs oversteken van het wad, en in veel gevallen is er ook een aparte toes temming voor nodig. Het is zeer de vraag of als er deze week een klacht zou worden ingediend jus titie daar iets mee zou kunnen doen. Wettelijk zijn er nauwelijks moge lijkheden het is bijvoorbeeld de vraag of het artikel over „dood door schuld" toepasbaar zou zijn in het geval van een immers vrijwillig en onder eigen risico ondernomen tocht. Mocht justitie niets kunnen ondernemen, dan is het meer een bestuursprobleem en zou men over een vergunningenstelsel kunnen gaan denken. Ook de voorzitter van de wadloop- centra zijn zich bewust van de nood- laak om van hogerhand richtlijnen op te stellen om te voorkomen dat sommiigen het met de veiligheids voorschriften niet zo nauw nemen. Wadlopen is nooit helemaal zonder risico, zeggen de heren E. Tammes van de stichting Wadvrienden en Bakker van de stichting Wadloop sport Pieterbureu: het water is verra- delijk, wie niet gezond is moet niet mee gaan, en de zaak moet goed geleid worden. De groep van 53 (on der wie meisjes van een handbalclub uit Wildervank) was zaterdag ver moedelijk te laatuit Homhuizen ver trokken zodat men geen gebruik kon maken van de boot die ze over de vaargeul moest zetten. Daardoor was veel kostbare tijd verloren gegaan. Lopen bij dichte mist zoals zater dag is volgens de voorzitters van de wadloopclubs geen probleem- .Wanneer men goede kaarten en een kompas bij zich heeft, is er volgens hen niets aan de hand. De Rijkspoli tie op Schiermonnikoog werkt hard aan een rapport over het gebeurde, van zaterdag. TV-regisseur Jan Keja Tegenover Frans Boelen over het 'modisch engagement in een land dat overvloeit van drank en eten'. Volgens het TROS- hoofd drama en kunst weten regisseurs van niets en denken schrijvers al evenmin na. 'Eerst komt het drama, dan het engagement.' Verder: De WK in Argentinië: Videla-bewind poetst imago op WK 2: Andras Toröcsik wordt voetballer nr. 1 (Jan Mulder) Een porno-filmer bekeerd: de Familiedag van de EO Echt 'fijn' is anders: polio en ouderlijke (on)macht. Bon voor proefabonnementen jó 6 «**k«n Tijd voor 6 guidon Naam Adres. Plaats: Tel.: Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro Overat te hoop 12 50 Abonnementen tel 020 23 39 84 advertentie schrijft op z'n 74ste tog steeds, al blijft hij het koeliewerk vinden. Géén memoires: 'Ik heb geen zin voor twaalf gulden vijftig de nieuwsgierigheid van Jan Rap en zijn maat te bevredigen.' Een interview van Corine Spoor met een auteur voor wie de lezer desnoods de boom in kan. Boeken-Extra: Albert Helman Zomerse katoenen jurk met opdruk. De rok is metaangerim- pelde strook. In paars, roze, zalm en kobalt. Mt.36 t/m 44^^ Luchtig katoenen T-shirt met V-hals en gerimpelde schouder. In gebroken wit, geel, zwart, roest en abricot. 15, Fijne zomerbroek van katoenen kanvas. In camel, cognac, écru en caramel. Mt. 36 t/m 44. Geborduurd katoenen bloesje met aangeknipt mouwtje. In écru, roest en terra. Q ET Mt. 36 t/m 42.^0 - Gebloemde katoenen cirkelrok met bindceintuur. In zwart/bruin, beige/groen en bruin/grijs. Mt.36 vm46-0rj Zonnejurk met schouderband jes en streepmotief. Puur katoen. In verschillende kleuren. Mt.36 t/m 44-gg^ -ij-? Hl

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15