Fundamentele weerstand bij FNV tegen kabinet Even naarEsso en je kinderen zijn in de wolken. Wilde planten in hun landschap Nederlands Kamerorkest wil alles doen om te blijven voortbestaan Overal waar Esso wat extra doet. 'Bezuinigingsnota zal verhouding nog meer verslechteren' ET Van pakkende publiciteit tot bandjes voor bistro's Filmprijzen Cannes in BOEK VAN DE MAAND 'PLANTENRIJK': DONDERDAG 1 JUNI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet P11-RHS13 Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging en de bij haar aangesloten Industrie bond NVV hebben ervoor gewaarschuwd dat de vakbeweging de grootste moeilijkheden met het kabinet Van Agt-Wiegel gaat krijgen. Het verschijnen van de bezuinigingsnota half juni kan de verhouding met de FNV alleen nog maar verder verslechteren. ..We kunnen tegen de regering zeg gen dat ze onze steun niet verdient. Dat wij niet kunnen meewerken aan een beleid dat van de werknemers alleen maar offers vraagt, zonder dat daar uitbreiding van de medezeg genschap of een andere positieverbe tering tegenover staat.-' aldus de voorzitter van de Industriebond N W. Arie Groenevelt tijdens de ope ning van het driedaagse congres van zijn bond in Amsterdam. Weerstand FNV-voorzitter Kok zei tot de con gresgangers dat het wantrouwen, waarmee de federatie de komst van het kabinet Van Agt heeft begeleid is omgezet in een fundamentele weer stand. Deze weerstand werpt volgens hem nu al zijn schaduw vooruit naar het najaar, waarin de federatie het arbeidsvoorwaardenbeleid 1979 zal bepalen. „Het kabinet heeft in de eerste zes maanden van zijn bestaan op geen enkele wijze een bijdrage geleverd tot een zekere vertrouwens basis met de FNV. Het tegendeel is het geval," aldus Kok. Het congres het hoogste orgaan van de Indusriebond NVV buigt zich de komende dagen over een reeks voorstellen van het hoofdbe stuur. Die voorstellen hebben be trekking opeen verdergaande demo cratisering van de bond. het voeren van een slagvaardiger beleid en op een nadere uitwerking van de socia listische koers, die de bond wil gaan varen. Positiever Eén punt werd van de agenda afge voerd: de vorming van een zware federatie tussen de Industriebond NVV en de Industriebond NKV zal op een buitengewoon congres op 3 oktober aanstaande aan de orde komen. „Na een serie teleurstellende bespre kingen kunnen we," zo meldde Groe nevelt, „wat positievere geluiden la ten horen over de federatie-bespre kingen. De Industriebond NVV stond en staat op het standpunt dat er een zware federatie met de Indu striebond NKV moet komen, ge volgd door een fusie van de twee bonden. Het hoofdbestuur van de Industriebond NKV heeft zich nu bereid verklaard de vraag of een federatieve samenwerking zo spoe dig mogelijk moet worden gevolgd door een fusie aan de leden voor te leggen. Hopelijk zal dan in het na jaar blijken dat we het voor honderd procent met elkaar eens zijn," aldus Groenevelt. Hij herhaalde dat de In dustriebond NW nog steeds bereid is bij een grotere samenbundeling van kracht ook het CNV te be trekken. Geen schim Zowel Groenevelt als Kok zeider met nadruk dat de vermogensaan- wasdeling, de wet op de investerings rekening en het wetsontwerp onder nemingsraden geen schim meer zijn van wat ze waren. De wet op de investeringsrekening is een door- geefliuik geworden om onvoorwaar delijk geld naar investerende bedrij ven toe te sluizen, zonder dat er een toeslag wordt gegeven voor het scheppen van arbeidsplaatsen. De ondernemer kan op elk gewenst mo ment zijn stempel drukken op de ondernemingsraad en de VAD hoort volgens Kok maar op één plaats thuis: de prullebak. Volgens Kok brengt premier Van Agt de vakbeweging in een onmoge lijke positie door enerzijds offers te vragen van de werknemers en ander zijds maatschappijhervormingen af te remmen. „Elk beroep op onze soli dariteit is vals, zei hij. wanneer dat beroep niet gepaard gaat met een echte welgemeende bereidheid om de maatschappij van een aantal fun- dementele onrechtvaardigheden te ontdoen." Groenevelt kondigde aan dat de bonden verder zullen gaan met hun pogingen om arbeidsplaatsenove reenkomsten (APO's) met de werk gevers af te sluiten. „De werkgevers hebben onze wens om tot afsluiting van APO's te komen gezien als een aanslag op hun macht, maar het begin is er en ook voor volgend jaar ligt onze opdracht er al weer: Door gaan, want onze leden vragen goed en vast werk." Lange weg Over een van de belangrijkste con gres-thema's de socialistische koers die de bond wil varen zei de bondsvoorzitter dat hij als uitge sproken voorstander van de parle mentaire democratie een radicale omwenteling een revolutie van de hand wijst. De weg naar een socia listische samenleving is lang zei hij, maar dat was de weg naar het alge meen kiesrecht en de veertigurige werkweek ook." Over het kabinet zei hij ten slotte dat dit kans heeft gezien om op sociaal-economisch beleid alleen maar dingen te doen, die de bond fout vindt. „Fout voor de tienduizen den werklozen en alle anderen die gedwongen zijn van een sociale uit kering te leven. Niet fout natuurlijk voor de ondernemers en de kapitaal verschaffers Die worden met twee maal een miljard gulden op hun wenken bediend." aldus Groenevelt, die zijn leden opriep een eigen weg te gaan volgen. „Wanneer de regering denkt dwars tegen onze verlangens in te gaan. dan zullen we met alle middelen waarover we beschikken proberen te krijgen waar we menen recht op te hebben," zei Groenevelt. Overal waar Esso wat extra doet ligt een vliegklare hoogvlieger klaar voor de meeneemprijs van nog geen drie gulden. Dat is geen geld voor zo'n originele tijgervlieger, kompleet met 50 meter snoer en haspel. Kom naar Esso en neem 'm mee. Zolang de voorraad strekt Want deze vlieger gaat altijd op. Tijdens de eerste congresdag van de Industriebond NVV wisselden Arie Groenevelt (voorzitter van de Industriebond) en FNV-voorzitter Wim Kok (links) van gedachten over de te volgen koers tegenover het regeringsbeleid. AMSTERDAM De dreigende stopzetting van overheidssubsidië ring aan het Nederlands Kameror kest met de daaruit volgende onver mijdelijke opheffing van dit ensem- blè, heeft het bestuur doen besluiten een beleidsnota op te stellen. In die nota. die vandaag in het openbaar wordt gepresenteerd neemt het Ne derlands Kamerorkest zich voor „om via de ontwikkeling van zijn artis tiek beleid de uitdagingen, toekomstwensen en in sommige ge vallen zelfs eisen zoals de landelijke overheid die onlangs geformuleerd heeft in de Nota Orkestbestel. crea tief tegemoet te treden." In de nota getiteld „Het Nederlands Kamerorkest in beweging" zegt het ensemble een taak te hebben in het uitvoeren van muziek die noch tot de kamermuziek noch tot die voor sym fonie-orkesten behoort. Het wil con certseries gaan geven die herken baar zijn door geprofileerde pro- grammemg, de voortgang In het mu zikale scheppingsproces in binnen- en buitenland tot uitingbrengen, en het programmabeleid op een educa tieve werking richten. Redelijke toegangsprijzen, gratis programmaboekjes en pakkende pu bliciteit worden eveneens door het kamerorkest in beweging overwo gen. Het wil ook als gastorkest van muziek- en andere instellingen naar buiten treden en doelgericht gebruik gaan maken van en samen gaan wer ken met de hedendaagse massa communicatiemiddelen. Het orkest wil ook nauwere banden aanhalen met organisaties op het gebied van de hedendaagse scheppende toon kunst zoals Stichting Donemus en Genootschap van Nederlandse com ponisten. Wat betreft de presentatie in het buitenland zal het Nederlands Ka merorkest contacten aanknopen met alle mogelijke representatieve muziekfestivals „zich daarbij niet beperkend tot de typische glamour- festivals van het ijzeren repertoire". Muziekfilms Met betrekking tot de massa-com municatiemiddelen beperkten de ideeën van het orkest zich niet tot radio. TV. en platenmaatschappijen. Men wil ook samenwerking met film- produktiebedrijven om op commer ciële basis muziekfilms te maken die aan binnen- en buitenlandse televi siemaatschappijen te koop worden aangeboden. Men wil zelfs muzlek- bandjes maken die aan het bedrijfs leven te koop worden aangeboden voor gebruik in supermarkten, cafés. een gegarandeerd voortbestaan" worden gedaan, mogelijkheid wordt geboden de bezetting per concertse rie (waar nodig) uit te breiden en per september 1979) een vaste dirigent kan worden aangesteld. Szymon Goldberg, violist en op richter van het Nederlands Ka merorkest dat hij vele jaren ook dirigeerde. restaurants, bistro's en dergelijke. Tot dat alies en nog veel meer is het Nederlands Kamerorkest bereid, als maar een „spoedige toezegging van CANNES (AP) - De film "L'Arbre aux sabots" (De klompenboom) van de Italiaan Ermanno Olmin heeft in het filmfestival van Cannes een stemmig de Gouden Palm toegewe zen gekregen. De prijs voor de beste regie was voor de Japanse regisseur Nagisa Oshima met de film „Het rijk van de hartstocht". Prijzen voor de beste vertolkingen gingen naar de Amerikaanse Jill Clayburgh (in An unmaried woman), de Frangaise Isa- belle Huppert (in Violette Nozière) en de Amerikaan John Voight (in Coming home). De Italiaanse film „Monkey's dre am" (van Marco Ferreri) en de Britse film „The Shout" (van Jerzy Skolimowski) deelden de speciale grand prlx van de Internationale jury. door Henk van Halm Het boek van de Maand. 'Planten rijk'. dat tegen een gereduceerde prijs te koop is in de hele maand juni. gaat deze keer over de wilde planten in Nederland en Vlaanderen. Een goede keuze van de commissie Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek (CPNB), die moet beslissen welke vier boeken per Jaar in aanmerking komen voor een uit gave als Boek van de Maand. Aan recente boeken die gewijd zijn aan de gehele flora van het Nederlandse Opgespoten land met gewone teunisbloem. Een foto van Jan den Hengst uit het Boek van de Maand 'Plantenrijk'. taalgebied, is alleen het driedelige standaardwerk 'Wilde planten', een uitgave van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, voor handen. Dat gaat diep in op alle facetten van onze wilde flora, te diep voor een matig geïnteresseerde lezer, die er ook het geld niet voor heeft, al is de prijs gezien de uitvoering be slist laag te noemen. De directeur van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (I.V.N.) P. J. Steltman zei in zijn rede op de presentatie van 'Plantenrijk' onder andere: „Kernprobleem voor ons werk is wel het motiveren van mensen, die heel weinig of bijna in het geheel niet openstaan voor de waarde van natuur en landschap voor het welzijn van de mens.(. Boeken over de natuur kunnen soms een zekere motiverende werking hebben. In dit kader moet 'Planten rijk' zeker genoemd worden. In de eerste plaats, omdat het gaat om een oorspronkelijk werk voor het Neder landse taalgebied dat daardoor ook uitsluitend Ingaat op de plantenwe reld van dat betreffende gebied." Over de drempel Een belangrijk motief voor boeken- kopers is dat je een mooi boek. met ruim driehonderd kleurenfoto's, voor nog geen twee tientjes kunt aanschaffen. Want een van de doel stellingen van de CPNB is mensen over de drempel van de boekwinkel halen die die stap niet snel zullen doen. Of dat inderdaad gebeurt en of niet juist de regelmatige boekenko- pers van deze aanbieding' profite ren. valt nog te bezien Maar daarbij blijft overeind staan dat mensen door dit boek ertoe aangezet kunnen worden met andere ogen naar wilde planten, 'onkruid', te kijken dan ze tot nu toe deden of helemaal niet deden. De foto's van Jan den Hengst zijn er mooi genoeg voor, vaak uit een zelfs voor met plantenfotografie vertrouwde kijkers verrassende hoek genomen. Daarmee komen we bij de opzet van dit boek. die duide lijk naar voren komt in de ondertitel: 'Wilde planten ln hun landschapDe lezer, die geen kenner van wilde planten hoeft te zijn. wordt door schrijver Wim Schroevers, geassis teerd door de Gentse hoogleraar Paul van der Veken. als het ware aan de hand meegenomen op een tocht langs de in ons land en Vlaams Bel gië voorkomende planten, waarvan er vele letterlijk om de hoek van de straat groeien. Het kernthema is: waarom groeit die plant juist op dié plaats? Het kli maat en het al of niet en hoe bewer ken van de grond door de mens zijn maar een paar factoren die het voor komen van planten sterk beïnvloe den. Niet alle Nederlandse en Vlaam se planten zijn in 'Plantenrijk' opge nomen. maar bewust de ruim drie honderd soorten, die de wandelaar, fietser en zeiler vaak heel dicht bij huis kan aantreffen. Planten die voorkomen op voor iedereen bereik bare plekken, in bossen, aan de wa terkant. in de duinen, op heidevel den, weilanden, akkers, opgespoten bouwterreinen, dijken en muren, in het stadspark en vooral ook zomaar op straat en in de wegbermen. Onge veer één procent van onze bodem is weg of wegberm, bij elkaar ettelijke tienduizenden hectaren in allerlei landschappen op velerlei grondsoor ten. Geen wonder dat wegbermen de wijkplaats bij uitnemendheid zijn planten die zich door de bemoeienis van de mens met het landschap daarin niet meer thuisvoelen of er simpelweg niet meer kunnen gedijen Plantenrijk' geeft een goede indruk van de veelvormigheid van onzeflo- ra. die het gevolg is van de verschei denheid van landschappen Maar doordat de landschappelijke diversi teit vooral in deze eeuw geweld wordt aangedaan, neemt de rijkdom aan wilde planten snel af. Ook aan die achteruitgang is in dit boek veel aandacht besteed. Educatief Het educatieve karakter van het boek komti tot uiting in de tekst Op uiterst boeiende wijze heeft de Een mooi^ begroeide brug. Een foto van Jan den Hengst uit het Boek van'de Maand 'Plantenrijk'. auteur kans gezien om in voor iedere lezer begrijpelijke taal de samen hang in die plantenwereld duidelijk te maken." zei de heer Steltman. Hierbij past een kanttekening. De tekst is zeer leesbaar wat de bewoor dingen betreft en als men onder 'educatief' ook wil verstaan dat Je er gewoon wat van meeneemt, dan is dat zeker waar. Maar Je kunt 'educa tief' ook lezen als 'leerzaam' en bij dat woord wringt de schoen een bee tje. Want wie het boek doorbladert, krijgt onvermijdelijk de indruk dat hij een modern schoolboek in han den heeft, die er tegenwoordig inder daad heel wat smakelijker uitzien dan vroeaer. Schuld daaraan zijnde strakke layout en de kaartjes van Nederland die zo uit elk willekeurig aardrijkskunde leerboek gehaald hadden kunnen zijn. Daarbij komt dat de overdaad aan tekst in een tamelijk kleine letter nauwelijks tot lezen noodt en daarmee is lelijk aan het oogmerk van de CPNB voorbij geschoten. Nog meer nadruk op de voortreffelij ke kleurenfoto's in een speelser lay out en veel minder tekst in een grote re en vooral duidelijker letter had den beter gepast bij een Boek van de Maand. Wim Schroevers en Jan den Hengst: Plantenrijk - Wilde planten in hun landschap, t'ilg. Kosmos/Heideland- Or bis, onder auspiciën van de Collec tieve Propaganda van het Nederland se Boek. 175 blz.. ruim 300 kleurenfo to's. Prijs tot en met 1 juli 19,W. daarna 35.-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13