Historische vliegtuigen weer in de wolken Zevenhonderd gehandicapten naar sportdag in Rotterdam Prijstreffer Maassluis wil LNG- eiland Groen 'verbrand' door produktiestoring Nieuw luchtvaartmuseum zal verrijzen in Oostelijk Flevoland Ook in eigen land nog veel te vinden Vier miljoen voor aanpassing Haagse Zuid-Hollandlaan Eisen aan kunstmestfabriek in IJmond Zware straf voor bende zwendelaars Dodelijke val van zesde verdieping DONDERDAG 1 JUNI 1978' TROUW/KWARTET H11 UTRECHT (ANP) Over een jaar is Nederland een nieuw luchtvaartmuseum rijk. Hoewel er nog geen steen op de andere ligt, is de openingsdatum al vastgesteld op 2 juni 1979. Het nieuwe museum zal verrijzen op het vliegveld bij Lelystad in Oostelijk Flevoland. De initiatiefnemer, de Vereniging voor Historische Vliegtuigen (VHV), is niet van plan de opening stilletjes te laten verlopen. Tientallen histori sche „kisten" vanuit heel Europa komen naar ons land vliegen om in Lelystad voor het publiek te ronken, te knorren en te pruttelen. De VHV rekent nu al op zo'n tweehonderd duizend bezoekers. Een museum zonder inhoud is na tuurlijk geen museum, vandaar dat leden van de nu twee jaar oude VHV verspeid over heel Nederland in schuren, oude loodsen en garages druk aan het restaureren zijn. De vliegtuigen, die ze onder handen ne men, worden in de oorspronkelijke staat teruggebracht of nagebouwd en zelfs weer geheel luchtwaardig gemaakt Bij de opening van het museum zullen ze allemaal weer vliegen. Nageslacht Volgens de voorzitter van het VHV, de heer L. J. Lantwaard uit Maars- sen, heeft de vereniging zich tot doel gesteld om historische vliegtuigen van uitsluitend Nederlands fabri kaat weer in de lucht te brengen. Daarnaast tracht de vereniging de hand te leggen op recentere model len (zoals het prototype van de Fok ker F-28) met de bedoeling deze voor het nageslacht te bewaren. Ook het Nederlands aandeel in de ruimte vaart tenslotte is in de toekomst in het museum terug te vinden. Op het ogenblik restaureren leden van de vereniging de eerste Neder landse helikopter, de „Kolibri". Van deze tweepersoonshelikopter, die voor landbouwbespuiting werd ge bruikt, zijn alle onderdelen terugge vonden. De Rijks Luchtvaartdienst, de instantie die bepaalt of een vlieg tuig de lucht in mag, heeft volgens Lantwaard al onder voorbehoud toestemming gegeven om er mee te mogen vliegen, maar eerst moet de vereniging aantonen dat de rotorbla den niet de maximum vliegduur van 300 uur hebben overschreden. De beroemd geworden driedekker van Fokker wordt eveneens her bouwd. Van dit vliegtuig is alleen de motor teruggevonden. Aan de hand van de oorspronkelijke bouwteke ningen zal het gehele vliegtuig weer als „replica" herrijzen. In de letterlij-' ke zin, want ook dit toestel zal vol gend jaar al vliegend te zien zijn. Dat is dan echter de tweede driedekker die door de VHV is gerestaureerd, want de eerste gaat naar het lucht vaartmuseum, Aviodome bij Schip hol. Dit eerste vliegtuig gebruiken de bouwers om te oefenen. De vleugels worden met hulp van Fokker nage bouwd. De Rode Baron De Fokker driedekker, bij piloten beter bekend als de DR-1, werd tij dens de eerste wereldoorlog door de Duitsers ingezet in de strijd tegen de geallieerde luchtmachtstrijdkrach ten. De meest beroemde Jachtvlieger uit die dagen was wel de Duitse baron Manfred von Richthofen, die als commandant van het Richthofen Geschwader in een fel-rode DR-1 niet minder dan tachtig vijanden neerhaalde. Een record dat niemand hem nog zou afpakken. Deze „rode baron", zoals hij al snel genoemd werd, was dan ook een gevreesd te genstander. Ondanks hun dodelijke bedoelingen behandelden vijandelij ke jachtvliegers elkaar in de lucht als gentleman. Toen Von Richthofen uiteindelijk boven vijandelijk grond gebied sneuvelde kreeg hij van de Britten een begrafenis met alle eer betoon. Wendbaarheid Het succes in de lucht had de rode baron in niet onbelangrijke mate te danken aan de grote wendbaarheid van zijn driedekker. Het toestel was bovendien uitgerust met twee mi trailleurs die, dankzij knap denk werk van Fokker, dwars door de draaiende propellor konden schie ten, zonder de bladen te raken. Van de DR-1 zijn in totaal 320 exem plaren gebouwd, maar volgens Lant waard is er niet één meer over. Dit is overigens ook het geval met alle an dere Nederlandse vliegtuigen die zijn gebouwd door de fabrikanten Fokker, Koolhoven en Pander. Veel weggegooid „Van huis uit heeft de Nederlander de grootste belangstelling voor de luchtvaart, maar hij heeft ook het meeste weggegooid," aldus Lant waard. Het grootste probleem van de ver eniging is dan ook het terugvinden van originele Nederlandse vliegtuig onderdelen en bouwtekeningen daarvan. Goede contacten met bui tenlandse zusterorganisaties, vooral Engelse, leveren op dit vlak volgens Lantwaard nog wel eens successen op. De Nederlandse vliegtuigindu strie leverde namelijk toen al over de gehele wereld. Zo werd in Canada een complete motor van een „Kool hoven FK-53" teruggevonden. De KLM vloog de machine tegen een gereduceerde prijs weer naar osn land. waar hij dankbaar in ontvangst werd genomen door de VHV. „In Rio de Janeiro is een KLM-man gestationeerd, die heel Brazilië af zoekt naar oude Nederlandse vlieg tuigonderdelen. Hij probeert een vol ledige Fokker S-12 bijeen te bren gen," vertelt Lantwaard. Scheldemusch Ook in eigen land komen volgens hem op de meest vreemde plaatsen vliegtuigonderdelen boven water. De motor van het vliegtuigje de „Schel demusch" (een toestel dat ooit is gebouwd door de Koninklijke Maat schappij De Schelde) bij voorbeeld werd bedekt onder het stof terugge vonden in een garage waar hij al tien jaar bleek te liggen. Nu de motor terecht is, zal het niet lang meer duren voordat ook dit toestel is na gebouwd. Een VHV-lid in Vlisslngen is er al mee begonnen. Op een zolder in Eindhoven werd een andere motor ontdekt, die van een Fokker-verken ningsvliegtuig. De VHV is altijd ex De 'Kolibri', de eerste Nederlandse helikopter. tra blij met teruggevonden motoren, omdat deze niet kunnen worden na gebouwd. Alle andere onderdelen wel. De voor de herbouw benodigde origi nele tekeningen komen volgens Lantwaard vaak weer tevoorschijn uit archieven die om een of andere reden bij particulieren verzeild zijn geraakt. „Je staat versteld van wat er nog allemaal bij particulieren zit, die hét ook willen afstaan," vertelt hij. De VHV heeft daarnaast ook toegang tot de archieven van de Rijks Luchtvaartdienst en die van Fokker. Langzaam maar zeker groeit de verzameling onderdelen, tekenin- gen en foto's om straks een plaatsje te vinden in het nieuwe museum. Luchtvaartshow Het is duidelijk dat al het geld dat nodig is voor de aankopen van on derdelen en materiaal niet uit de zakken komt van de honderd leden die de vereniging (nog) rijk is. De meeste gelden worden bijeenge bracht door de verkoop van VHV- stiokers, posters met oude vliegtui gen. luchtvaartstropdassen en dito speldjes. Leden die eigen geld in de restauratie van een vliegtuig willen stoppen zijn daar uiteraard vrij in. Tijdens de luchtvaartshow op het Rotterdamse vliegveld Zestienho ven (2, 3 en 4 juni) verwacht de vereniging zo voldoende geld te ver dienen om een geheel vliegtuig van te restaureren. 8peciaal voor deze show overigens komen ongeveer tachtig historische „kisten", waaron der ondermeer de zeventig Jaar oude Bleriot 11, uit heel Europa naar Rot terdam. Zestienhoven zal dan het eindpunt zijn van een luchtvaartrally, waar aan de oudjes meedoen. Ze komen op 2 juni binnen. Op een ander vliegfeest op het mili taire vliegveld Deelen bij Arnhem (17 juni) zal de VHV eveneens met een stand aanwezig zijn om spullen „aan de man te brengen." Zonder geld kan er niet gebouwd worden. Niet voor de vuist Dat restaureren en nabouwen overi gens gebeurt niet „voor de vuist weg." De objecten zijn verdeeld over verschillende groepjes VHV-leden. die onder leiding van een gediplo meerd vliegtuigmonteur de werk zaamheden uitvoeren. Zo n groepje wordt volgens Lantwaard pas sa mengesteld als van een bepaald vliegtuig voldoende is bijeenge bracht om aan de herbouw te begin nen. Vaak is het wachten nog op het belangrijkste onderdeel, de motor. Is een toestel eenmaal klaar, dan kan het nog niet zonder meer de lucht in. Eerst moet de Rijks Lucht vaartdienst hieraan nog zijn goed keuring hechten. Shuttleworth Collection Het idee om de vaderlandse lucht vaarthistorie weer te laten herleven is volgens Lantwaard gebaseerd op de „Shuttleworth Collection." Dat is een verzameling van twintig oude vliegtuigen van uitsluitend Engelse makelij, die door een zekere meneer Shuttleworth zijn verzameld en ge restaureerd. De collectie staat op het vliegveld Old Worren in midden-En- geland. De VHV richt zich vooralsnog op de meest legendarische vliegtuigen. Be halve de collectie foto's, tekeningen, losse motoren en andere materialen staan er op de openingsdag in het nieuwe museum naar verwachting twaalf gerestaureerde vliegtuigen klaar voor het publiek. Op die dag zullen ze samen met zo'n veertig buitenlandse „kisten" het luchtruim kiezen. Binnen in het museum kun nen de bezoekers die het iets rustiger aan willen doen ai gaan zien wat Nederland op het gebied van de ruimtevaart neeft gepresteerd. Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS B. en w. van Maassluis hebben de voorkeur uitgesproken voor de aanlan ding van vloeibaar aardgas (LNG) via een schiereiland, dan wel een eiland dat in de Noord zee voor de Maasvlakte moet worden aangelegd. In afwachting van de totstandko ming van een dergelijk (schier)eiland zouden b. en w. geen bezwaar heb ben tegen de aanlanding van een beperkte hoeveelheid vloeibaar aardgas óp de Maasvlakte, waarvoor dan wel de meest effectieve veilig heidsmaatregelen getroffen moeten worden. B. en w. verklaren uit het oogpunt van milieu, economie en werkgele genheid te kunnen instemmen met de vestiging van een LNG-terminal in het Rijnmond-gebied. Zoals be kend is als locatie voor een LNG- terminal ook het Eemsmond-gebied genoemd. DEN HAAG - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) heeft de ge meente Den Haag een voorlopig be drag van ruim vier miljoen gulden toegezegd. Dit bedrag geldt als een bijdrage in de kosten van de recon structie van de Zuid-Hollandlaan en het aansluitend deel van de Ko ningskade in Den Haag. De Zuld- Hollandlaan vormt de belangrijke verbinding tussen rijksweg 12 en rijksweg 44 met het hoofdwegenstel sel van Den Haag. De voorbereiding om deze stedelijke invalsweg zo te reconstrueren, dat hij voor zijn taak is berekend, is al jaren aan de gang. Een ontwerp-raadsvoorstel uit 1973 kon echter niet de goedkeuring van het rijk verkrijgen, omdat de plan nen het historisch Malieveld te veel zouden aantasten. In samenwerking met rijk en gemeente is nu een plan opgesteld, dat voorziet in tweemaal twee rijstroken voor de ZuidHol- landlaan. Bij de aansluiting op de Koningskade zijn vier opsteistroken gepland, twee richting centrum en twee richting Scheveningen. Bij de aansluiting van de Zuid-Hollandlaan op de Benoordenhoutseweg en de Boslaan komen vijf opstelstroken: twee richting Wassenaar, twee rich ting Utrecht en één richting Jozef Israëlslaan. De Benoordenhoutse- sloot zal, om ruimte te scheppen, worden aangepast. De subsidie van het rijk wordt ver strekt in het kader van de „Beschik king bijdragen voor voorzieningen ten behoeve van het wegverkeer en openbaar vervoer in en om de steden". HAARLEM (ANP) Een produktiestoring bij het overgaan van de ene kunstmestsoort op de andere bij het bedrijf Mekog is er vorige week oorzaak van geweest dat een strook land in IJmui- den ernstig door uitworp van fijnkorrelige kunstmest werd aangetast. Het groen in dit gebied zag eruit alsmf het verbrand was. Peddelen met de waterfiets door de grachten van Amsterdam. Een firma aan de Mauritskade verhuurt deze vervoermiddelen vanaf 8,50 per half uur tot 50 gulden per dag. Niet alleen toeristen hebben deze alternatieve rondvaartboot al ontdekt, ook Amsterdamse trimmers zetten, vooral in de avonduren, de been- en buikspieren flink aan het werk op het water LONDEN (DPA) Een Londense rechter heeft vijf internationale zwendelaars, die samen in de afgelo pen 15 jaar door middel van verval ste wissels banken voor circa 800 miljoen zouden hebben opgelicht, veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 14 tot viereneenhalf jaar. Vier maanden duurde het proces te gen wat genoemd wordt de „Hon gaarse kring". Rechter Gerald Hines sprak van het „grootste geval van bankzwendel van alle tijden". Als de bende niet zou zijn opgerold, zou zijns inziens een ernstig gevaar voor de internationale bankwereld zijn ontstaan. In totaal werden 41 banken opge licht, waaronder de Banque Populai re Suisse, de Union de Banques Suis ses. de Amerikaanse First National City Bank en banken in Texas en Callfornië. Geen van deze instellin gen heeft een aanklacht ingediend „ten einde het vertrouwen niet te ondermijnen." Dit heeft de dienst milieuhygiëne van de Provinciale Waterstaat Noord-Holland In samenwerking met Mekog na onderzoek vastges teld. Besloten is dat de fabriek de nieuwe mestsoort (MAS) niet meer produceert en zich houdt bij de fa- brikage van de oude stof (KAS ge naamd), totdat uitgezocht is wat de problemen bij de nieuwe produktie precies zijn geweest en een juiste produktiemethode is gevonden. Als de nieuwe kunstmeststof op basis van mergel en ammoniumni traat opniwuw wordt geprodu ceerd, moet de dienst milieuhygiëne van de provincie worden ingelicht. Die kan dan toezien op het produk- tieproces en de uitwocp bewaken. De dienst milieuhygiëne wijst er nog maals op dat de verontreiniging geen blijvende gevolgen voor het mi lieu zal hebben. Na een regenbul spoelt de grond weer schoon en her stelt de plantengroei zich weer, ge holpen door de extra mest. Het afgelopen weekeinde zijn ook weer veel klachten uit de Umond over stank- en stofoverlast bijnnen- gekomen. Onderzoek heeft uitgewe zen, dat zich geen bijzondere bedrijf somstandigheden In het IJmondge- bied hebben voorgedaan. De over- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Ze venhonderd geestelijk gehandicapten zullen deelnemen aan een pro vinciale sport en spel dag, die op zaterdag 3 juni gehouden wordt bij en in de Energiehal aan de Abraham van Stolkweg in Rotter dam. De Rotterdamse wethouder voor Sociale Zaken en Volksgezond heid. mevrouw E. M. A. Schmitz, zal 's morgens om tien uur deze sport en speldag officieel openen. Voor deelname aan deze dag ls geen leeftijdsgrens en geen niveaugrens aangege ven. Men heelt zoveel moge lijk gezocht naar spelvor men. waar iedereen aan kan deelnemen. De activiteiten zijn niet zozeer gericht op prestatie dan wel op het meedoen en het plezier heb ben aan het spel. Breugheliaans Op de naast de Energiehal gelegen sportvelden kan men deelnemen in de zgn. Breugheliaanse straat. Er zijn daar tal van spelletjes uit grootmoeders tijd, zoals mastslingeren, hoepelen en ringsteken. Verder komt er een zogenaamde kermis- straat, waarin men allerlei spelen kan beoefenen, die van alles en nog wat te ma ken hebben met het kermis- gebeuren. In die Kermis- straat kan men blikwerpen, spijker slaan, sjoelen. Ook kunnen de deelnemers aan deze provinciale sport en speldag meedoen aan alle mogelijke vaardigheidsspe- len, zoals de hindemisbaan, het spinwerpen, het boom- stamwerpen. het versprin gen, om maar enkele vaar- digheidsspelen te noemen. Maar er zijn deze dag nog veel meer spelletjes te doen. Zo kan men nog deelnemen aan het doelwerpen, het hoefijzerwerpen, slagwip, de tegel- zaklooprace, het hanebalkwerpen en het hoogspringen. De heer Rein Grasdijk van de Dienst voor Sport en Recreatie ver telde, dat deze sportdag weer een grandioos gebeu ren belooft te worden. „Als nu ook het weer maar goed blijft", zegt de heer Gras dijk. Naast de zevenhon derd geestelijk gehandicap ten komen tweehonderd be geleiders naar deze sport dag. Het is niet de eerste keer, dat deze provinciedag voor gehandicapten wordt georganiseerd. Vorig jaar werd deze dag In Goude ge houden. Tijdens de lunch pauze zal in de Energlehai door een muziekkorps een muziekshow worden opge voerd. Aan het einde van de middag wordt in de Ener giehal de dag feestelijk af gesloten. Door jjp organija. toren, de Rotterdamse Dienst voor Sport en Recre atie en de drie Rotterdamse instellingen voor sociaal pe dagogische zorg wordt met klem erop gewezen, dat niet zozeer de prestatie als wel het meedoen belangrijk is last moet worden geweten aan een combinatie van enerzijds de normale emissies van het industriecomplex en anderzijds de ongunstige weer somstandigheden. LEIDEN (ANP) - Een 34-jarige zwangere vrouw is in het Acade misch ziekenhuis in Leiden overle den aan verwondingen die zij had opgelopen bij een val van de zesde verdieping. De vrouw wilde haar wo ning binnengaan maar merkte dat zij geen sleutel bij zich had. Zij belde bij de buren aan, die haar toestem ming gaven om via hun balkon naar haar eigen balkon .over te stappen. Zij moest vla de balustrade de over stap verrichten. Hierbij verloor zij haar evenwicht en viel. Sportief vakantie-jack in pittige kleurkombinaties Nylon met doorgestikte schouders en taille Zwart met marine en rood, marine met wit en rood ot wit met bleu en rood. ml 46 - 56 Alleen deze w—k Grote Marktstraat 34. Oen Haag - Rozemarijn 19-23. Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117. Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11