Seen bouwlokatie ten posten van Den Haag Chutneys Examen geschiedenis lijkt veel op test taalvaardigheid t Bloemen van Fleurop vaak te laat, of te vroeg, of niet vers U J Jongetje dood gevonden lebied Nootdorp-Pijnacker van lijst geschrapt e 3 Purmerpolder mag wel worden bebouwd Consumentenbond: Ziekenhuis Amstelveen Belastingschuld: faillissement van peuterzalen dreigt Te land, ter zee of in de wastobbe NSDAG 31 MEI 1978 ^an onze parlementsredactie )EN HAAG Er mag geen grootscheepse woningbouw komen in het gebied Nootdorp-Pijnacker. lij Den Haag. De Purmer-polder, bij Purmerend, mag wel worden bebouwd. Die uitspraken deed je Tweede Kamer gisteren bij de stemmingen over de moties die zijn ingediend bij de behandeling fen de verstedelijkingsnota. TROUW/KWARTET 9 regeringspartijen CDA en VVD :gden tegen de zin van minister telaerts van Blokland (ruimtelijke •dening) voor een Kamermeerder- feid die Nootdorp-Pijnacker als mo- Jlijke bouwlokatie schrapte. Over «n eventuele bouwlokatie in Wate- jngen sprak de Kamer uit dat er in iet kassengebied in Wateringen in geval niet gebouwd mag worden, leidschendam houdt de Kamer ipen als mogelijke bouwlokatie. als- bede een eventueel vergroot Zoeter- beer ,n Onvoldoende onderzoek za en poging van WD-zijde om de ter urmer als bouwlokatie te schrap- ty d.l arti ;ev ibc gel ide u t pen kreeg alleen steun van D'66 en de kleine linkse partijen. De WD vond alternatieven voor de Purmer nog onvoldoende onderzocht. PvdA en CDA daarentegen toonden zich door minister Beelaerts overtuigd van de noodzaak van een snelle voor bereiding van de bouw in de Purmer polder. De PvdA voegde daar wel aan toe dat ook duidelijk moet zijn dat de Purmer nu helemaal wordt Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van de 25 boeketten, die de Consumenten bond onlangs via de Fleurop-interflora bestelde, waren er 24 niet op tijd en hadden er 12 te weinig waarde. Bovendien waren de bloemen (anjers) niet altijd even vers en niet van dezelfde kwaliteit. Op grond van deze ervaring stelt de Consumentenbond vast, dat er helaas nog veel op de Fleurop-Interflora-organi- satie valt aan te merken. Zoals bekend kunnen mensen via de Fleurop-interflora bloemisten bijvoorbeeld vanuit Venlo een bloemetje naar Hoogezand sturen. De Consumentenbond plaatste de bestellingen in vijf plaatsen bij in totaal zestien bloemisten. De bestellingen betroffen boeketten rose anjers voor een bedrag van 11 of 15, exclusief administra tie- en bezorgkosten. Deze boe ketten moesten op een bepaalde dag 's middags tussen twee en drie uur worden bezorgd. De bloemen werden slechts door één van de zestien bloemisten op het gevraagde uur bezorgd. Een tweede boeket werd weliswaar op het goede uur afgeleverd, maai een dag te vroeg. Er werd trou wens nóg een boeket een dag te vroeg bezorgd en een ander een dag te laat. Deze beide boeketten waren van dezelfde bloemist in Eindhoven. Afgezien van de gevallen, waarin op verkeerde dagen werd bezorgd, kwamen de bloemen gemiddeld twee uur te vroeg of te laat. Slechts enkele bloemisten had den er bij het bestellen op gewe zen, dat de bloemen wellicht niet op tijd zouden kunnen worden bezorgd. laf U, Met ingang van 9 mei 1978 kwam lol stand hel Laan van de Helende Meesters 8, 1186 AM Amstelveen. Postbus 328 postcode postbus 1180 AH) Telefoon 020-471471. Het Ziekenhuis Amstelveen kwam in de plaats van de Centrale Israëlietische Ziekenverpleging, Jacob Obrechtstraat 92, Amsterdam en het Nicolaas Tulp Ziekenhuis, Groenelaan 12, Amstelveen. Deze beide adressen zijn op 9 mei 1978 vervallen. Het Ziekenhuis Amstelveen wordt bestuurd door de Stichting Ziekenhuis Amstelveen. Het adres van het Bestuur van deze Stichting is hetzelfde als het adres van het ziekenhuis. bebouwd, en niet slechts een eerste fase. Van de ruim vijftig bij de verstedelij kingsnota ingediende moties werden er gisteren ruim veertig verworpen. Vooral moties van de oppositie dol ven het onderspit, zoals de PvdA- motie over beperking van de over loop naar Brabant en bouw op Zes tienhoven en in de oude havengebie den van Rotterdam. Een motie van de PvdA om aan de zinssnede in de verstedelijkingsnota over achterstanden in het noorden en zuiden van het land ook Twente en de Achterhoek in te voegen kreeg wel vrijwel de gehele Kamer achter zich. ALPHEN (ANP) Gisteravond te gen half acht is het stoffelijk over schot van de vierjarige Erwin Kies- ling uit Tilburg gevonden in water bij de camping 't Zand te Alphen. Het kind werd daar sinds zondag avond vermist. Maandag en dinsdag de hele dag hebben honderden mili tairen en polltic-ambtenaren naar het jongetje gezocht, maar zonder resultaat. Het kind is gisteravond gevonden door de ouders en enkele buurtbewoners uit Tilburg op aan wijzing van paragnost Heiligers uit Groningen. EERSEL (ANP) - Een achterstalli ge belastingschuld van twintigdui zend gulden heert ertoe geleld dat de bedrijfsvereniging in overleg met de belastingdienst het faillissement heeft aangevraagd van de 8tichting Peuterspeelzalen in Eersel. Daar door dreigen vier speelgelegenheden voor tweehonderd peuters, (twee in Eersel en twee in de kerkdorpen Steensel en Duizel) gesloten te worden. Volgens penningmeester drs L. Meu- wissen heeft de bedrijfsvereniging na een discussie van enkele jaren alsnog besloten dat voor de 26 leid sters sociale premies moeten worden afgedragen. Dat heeft ertoe geleid dat de belastingdienst over de jaren 1976 en '77 een vordering heeft inge diend van twintigduizend gulden. De stichting kan dat bedrag niet op brengen. Inmiddels is aan de gemeente Eersel gevraagd de Jaarlijkse subsidie zoda nig te verhogen dat die belasting dit jaar wel kan worden betaald. Pen ningmeester Meuwissen hoopt nu lienst de schuld als- lelden of dat de ge meente deze zal betalen. Gebeurt dat niet dan is sluiting van de speel zalen volgens hem noodzakelijk. dat de belastingdienst de schul nog zal kwijtscheld Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een probleem waar iedere geschiedenisleraar bij proefwerken en schoolonder zoeken telkens weer tegenaan loopt is, of je nu echt in staat bent om voor 100 procent de vaardigheid in het vak geschiedenis bij je leerlingen te testen of dat er zeker wanneer het open vraagstellingen betreft toch altijd een stukje taalvaardigheid mee om de hoek komt kijken. Eigenlijk is dat laatste, het voor deel dat leerlingen die goed in tekstanalyse en stelvaardigheid zijn ook bij geschiedenis hebben, zo vanzelfsprekend dat de discus sie zich hoogstens afspeelt rondom de vraag: in hoeverre mag bij een test die taalvaardigheid mees pelen. Ook bij het centraal schriftelijk eindexamen geschiedenis dat gis teren nog steeds experimenteel op een aantal scholen voor mavo, havo en vwo werd afgeno-, men speelde het voordeel dat goe de leerlingen Nederlands door gaans bij geschiedenis hebben weer een grote rol. Volgens menig docent een te grote. ..Je kunt dit Jaar eigenlijk wel zeg gen dat het veel meer een tekstver klaring Nederlands was. dan een geschiedenis-examen", aldus de heer G. Engelsman, geschiedenisle raar aan de vwo-afdeling van het christelijk lyceum Delft-RIJswiJk. „En dat betekende dat het niveau voor wat pure geschiedkundige kennis en inzicht betreft erg laag lag voor examenklassers. Zelfs leer lingen uit de derde en vierde klas hadden, indien ze over de taalvaar digheid zouden beschikken,' dit examen gemakkelijk aangekund. Dat betekent natuurlijk wel ik verwacht dat althans, ik heb nog geen uitwerkingen ingezien dat het cijfer dat de kandidaten nu voor dit centraal schriftelijk deel van het examen halen veel en veel hoger komt te liggen dan het ge middelde van de schoolonderzoe ken", aldus de heer Engelsman. VS en Stalin De onderwerpen en die waren onge veer anderhalf jaar geleden bekend gemaakt zodat docenten en leerlin gen er zich goed op konden inwer ken waren dit jaar de Verenigde Staten vanaf de eerste tot en met de Tweede Wereldoorlog en de Sowjet-Unie tijdens Stalin. In de aangeboden teksten en in de 22 vragen kwamen zowel politieke, sociaal-economische als ook cultu rele aspecten aan de orde. Maar. zoals gezegd, de vraagstelling was niet zo zeer op geschiedenis toege spitst. Een paar voorbeelden daar van: „Wat wordt bedoeld met: in het begin van de jaren dertig acht te de leiding in staat en partij deze weergave te zeer natuurlijk en te weinig tendentieus?" En: „Berede neer waarom geloof in een geme chaniseerde maatschappij dichters en schilders kan inspireren". Ook dit jaar heeft de werkgroep eindexamen geschiedenis (be staande uit een aantal geschiede nisleraren die grote bezwaren heb ben tegen de opzet van het centraal schriftelijk examen) als belangrijk ste punt van kritiek op de examens dat zowel de tekst als de vragen vol zaten met historische cliché's (Sta lin wordt er bijvoorbeeld nog ge heel in getekend vanuit de optie zoals die in de tijd van de koude oorlog ontstond). Een ander bezwaar van de werk groep is dat er nauwelijks sprake was van historische probleemstel lingen. Naar diepere oorzaken en samenhangen werd nauwelijks ge vraagd, aldus de werkgroep. Chutney is een .zuurzoete hartigheid". De naam is niet van het Engels af komstig. maar komt uit India. Het woord is afge leid uit het Hindi. Chut ney wordt daar katni of chatni genoemd. De wat Engels klinkende naam kreeg die lekkernij waar schijnlijk toebedeeld door Engelse soldaten, die de chutney meebrachten naar Engeland. Een En gelse firma legde zich toen toe op het maken van chutney en met succes. Maar chutney kunnen we ook zelf maken. Ofschoon, dit sausje is ook in potjes te koop. We hebben er vruchten voor nodig en die behoeven niet eens van eerste kwaliteit te zijn. Overrijp of gekneusd fruit is voor een chutney best. Wie chutney zelf wil maken, kan het beste stopflessen met rubberrin- gen gebruiken. Was die flessen al zijn ze nog zo schoon toch nog even om met sodawater. Appels Nodig: ongeveer 700 gram appels, IV, pond pruimen, 450 gram uien, 2 koppen rozijnen, 2 koppen azijn (als het kan appelazijn) 2 kop bruine suiker, 1 eetle pel zout en 1 theelepel gemberpoeder. Haal de pitjes uit de appels, schil en was ze en snijd ze in kleine stukjes. Haal de pitten uit de pruimen, was ze en snijd ze ook in kleine stukjes. Hak de geschilde uien fijn. Nu moeten we nog hebben een kwart theelepel nootmuskaat, een kwart theelepel cay- ennepoeder, evenveel kruidnagelpoeder en 2 theelepels mosterd. Doe alles in een grote pan en breng het aan de kook. Laat het mengsel daarna ongeveer 2 uur sudderen. De chutney moet wat dik kig worden. Daarna gaat de chutney in de potten. Sluit deze onmiddellijk af. Geef deze chutney bij var kensvlees, daar past hij het beste bij. Duur Een wat dure chutney is die met kiwi's. We hebben er 12 kiwi's voor nodig voor zo'n 6 potjes chutney van een kwart liter. Ver der: 3 uien. 1 citroen, 1 kop rozijnen. IV, kop azijn. 17, kop bruine suiker. kop gember, die grof gehakt is. V» theelepel zout en een kwart theelepel peper. Schil de kiwi's, snijd ze in stukken en leg ze in een grote pan. Schil en hak de uien fijn. Was. ontpit en snijd de citroen fijn. Hak de rozijnen klein. Meng al les goed door elkaar en doe het ook in de pan. Laat het zachtjes sudde ren en roer regelmatig. Géén deksel op de pan. Na ongeveer 17, uur is het een wat dikke massa gewor- dea Dan gauw alles in de potten doen en goed af sluiten. Tomaten Niet zo duur is tomaten- chutney. Nodig: 27, kg rij pe tomaten. Vijf koppen bruine suiker. 27, koppen azijn, 1 eetlepel hele kruidnagels, 1 kaneelstok je en 3 koppen rozijnen. Was en schil de tomaten en maak er kleine stukjes van. Leg ze met de suiker en de azijn in de pan. Bind de kruiden in een zakje (een dunne zakdoek is er goed voor) en doe ze bij het mengsel in de pan. De zaak moet 2 uur koken zonder deksel op de pan. Doe nu pas de rozijnen erbij en kook nog eens 1 uur. Haal het kruidenbuil tje eruit en schep de chut ney in de potten. Meteen afsluiten. Lekker bij koud vlees. Veel Op deze manier zijn vele soorten chutneys te berei den. Diverse vruchten zijn hier geschikt voor en elke keer zal de smaak anders zijn. Basis is eigenlijk: azijn, suiker en kruiden. Met 1 kg blauwe pruimen is ook een fijne chutney te maken. Nodig: eetlepel mosterd. 1 eetlepel korian derzaadjes, l theelepel kummel, 2 theelepels chi lipoeder (pas op dat die niet te scherp is) 1 theele pel kruidnagelen (fljnge- nalen) 1 theelepel gember poeder. 2 theelepels sam bal. een kwart liter azijn. 300 gram suiker en wat zout. De bewerking is weer precies zoals bij de andere chutneys. De meeste chut neys moeten een maand staan voor dat de fles geo pend wordt. Ze kunnen ook niet zo erg lang be waard worden. Liever niet langer dan een half Jaar. I Palomino kinderbadkleding zwemt overal. Aan Palomino kindermode van. C&A worden zeer hoge kwaliteits- I eisen gesteld. Moet dat eigenlijk nog gezegd worden? Een spetterende Palomino kollektie-Kom een duik nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9