Rekenkamer controleert casino's Kritiek op sanctiewet in CDA-fractie neemt af Hengelaars vissen in schoner water 't Is een filter, 't Blijft een Camel. BUITONI ennia Konstant Krediet BUITONI BUITONI Kleuter van drie naar stembureau in Voorst Herindeling valt slecht in Brabant en Noord-Holland D'66 verbaasd dat Hazekamp na verwerpen motie toch toestemming geeft Maaike kreeg geldige kaart VVD-senatoren blijven zich hard opstellen BUITONI Mishandeling man onopgelost Stoffelijk overschot jongetje gevonden Meer financiële armslag- Voor die onverwachte reparatie, bijvoorbeeld. Snel geld zodra u 't nodig hebt. Man vermoordt zijn echtgenote Moeder op brommer verliest haar kind Morgen begint seizoen van meest verbreide hobby WOENSDAG 31 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Algemene Rekenkamer gaat controle uit oefenen op de casino's. Staats secretaris Hazekamp (Econo mische Zaken) heeft hiertoe gisteren besloten. De Rekenka mer had zelf om toestemming voor controle op de casino's gevraagd. Twee weken geleden had de Tweede Kamer nog met krappe meerderheid een D'66-motie verworpen, waarin om controle door de Rekenkamer werd gevraagd. Staatssecretaris Ha zekamp had zich toen tegen de motie verzet, en de regeringspartijen CDA en WD steunden hem hierin. Achteraf blijkt nu dat de Rekenka mer zeil al op 14 november vorig Jaar aan Hazekamp heeft gevraagd om toestemming voor het controleren van de casino's. Hazekamp moest daartoe de „organisatiebeschikking casinospelen" wijzigen. In februari heeft de staatssecretaris het verzoek voorgelegd aan de „Raad voor de casinospelen". Deze raad is speciaal ingesteld om toezicht te houden op de casino's. Twee weken geleden heeft deze raad Hazekamp geadvi seerd het verzoek van de Rekenka mer in te willigen. Over dit verzoek en de hele op gang zijnde procedure heeft de staatsse cretaris echter met geen woord ge rept, toen de Tweede Kamer drie weken geleden over de casino's de batteerde, en toen D'66 zijn motie indiende. Het D'66-Kamerlid Eng- wirda, indiener van de motie, is „ver baasd en een beetje verontwaar digd" over deze gang van zaken: „De staatssecretaris heeft de Tweede Ka mer belangrijke informaties onthou den. De regering heeft nu eerst de Tweede Kamer een motie laten ver werpen, maar gaat vervolgens toch de motie invoeren. Over dit uiteinde lijke resultaat is Engwirda vanzelf sprekend wel verheugd. Onafhankelijk De Algemene Rekenkamer is een onafhankelijke instelling, die alle in komsten en uitgaven van het Rijk moet controleren, en daarover ver slag uitbrengt aan zowel de regering als aan het parlement. De controle door de Rekenkamer geschiedt steeds achteraf. De Rekenkamer heeft het verzoek om de casino's te controleren niet gedaan omdat er vermoedens waren van verkeerde toestanden bij de ca sino's, zo deelde een medewerker van de Rekenkamer desgevraagd mee. „De netto opbrengst van de casino's gaat, op grond van de wet op de kansspelen, naar de Staat. En wij als Rekenkamer moeten, op grond van de nieuwe comptabiliteitswet, ook controle uitoefenen op de in komsten van de Staat. De casino's worden echter geëxploiteerd door een stichting. Dat is geen Staatsor gaan. en dus hoeft die niet mee te werken aan controle door ons. Wij zouden voor onze controle afhanke lijk zijn van vrijwillige medewerking van deze stichting. Die zouden we wellicht ook wel hebben gekregen. Maar wij vinden het juister als er recht is op controle," aldus de mede werker. De casino's worden voortaan verplicht de Rekenkamer alle ge vraagde inlichtingen te geven. De Rekenkamer kan dan controleren hoe de kosten van de casino's er uit zien, en hoe de netto-opbrengst tot stand komt. De WD in de Tweede Kamer stem de twee weken geleden tegen de D'66-motie, omdat zij twijfelde of controle door de Rekenkamer tech nisch wel kon. Het CDA stemde te gen omdat de Raad voor de casino spelen al controle uitoefent. Als later zou blijken dat deze controle aanvul ling behoefde door de Rekenkamer, kon de Tweede Kamer dat later nog wel zelf aan de Rekenkamer vragen, zo oordeelde het CDA twee weken geleden. Overal in Nederland zijn fisteren de stemlokalen ingericht, zoals hier in een Amsterdamse kleuterschool. De verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad betekenen voor veel kleuters vandaag een vrije dag. Van een onzer verslaggevers VOORST/AM8TERDAM In tenminste één Nederlandse gemeente zal het vandaag voorkomen dat een kleuter zich met een aan alle eisen voldoende oproepingskaart voor de raadsverkiezingen aan een stembureau vervoegt. Dat zal gebeuren in het tot de Gelderse gemeente Voorst behorende dorp Wllp, waar de driejarige Maaike de Boer een oproep kreeg. De ouders van Maaike waren gisteren van plan hun dochtertje ook inderdaad de tocht naar het stembureau te laten maken. De raadsverkiezingen, die zoals gemeld in 829 Nederlandse ge meenten gehouden worden, zul len niet zoals de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de pro vinciale staten, een „echte" ein duitslag opleveren. Dit is een ge volg van het feit dat in tal van plaatsen (vooral in het zuiden) veel of vaak zelfs uitsluitend plaatselijk bekende groeperingen deelnemen. De verkiezlngsdlenst van het ANP, waaraan ook onze krant de uitslagen ontleent, heeft 169 plaatsen uitgezocht waarvan de uitslagen wél vergelijkbaar zijn doordat daar voornamelijk de landelijk békende groeperingen meedoen. Met de cijfers van deze groep van 169 zullen we het wat de „landelijke uitslag" betreft moeten doen. De 169 gemeenten hebben samen bijna acht miljoen inwoners (ruim 57 procent van onze bevolking) zodat deze „ein duitslag" wel iéts zal zeggen Wie vanavond de uitslagen via radio of televisie wil volgen kan terecht: van kwart voor acht af op de tv-zender Nederland I, waarop behalve de nieuwe uitslagen ook filmreportages uit verscheidene plaatsen getoond zullen worden, en van twee minuten over zeven af op de radiozender Hilversum drie, waar de lichte muziek val avond plaats zal maken voor de politiek. De verkieizngsdienst van het ANP is vanavond gehuisvest in het Haagse stadhuis, waar via zes tig telefoonlijnen de uitslagen binnenkomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG CDA en WD in de Eerste Kamer zitten niet langer op één lijn in hun scherpe kritiek op de sanctiewet. Het CDA is wel bereid over één belangrijk bezwaar heen te stappen, maar de WD heeft die bereidheid op dit moment niet. De kritiek van CDA en WD in de Senaat bracht inietor Wipo-pI* WD-minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) deze maand tot de uitspraak, dat het iViiiiiöLci vv ïcgci. wetsontwerp mogelijk wordt ingetrokken. CDA-leider Aantjes was zeer ont stemd over die uitspraak. De sanc tiewet is bedoeld om internationale afspraken of aanbevelingen om te zetten in boycotmaatregelen tegen bepaalde landen. Aantjes beschouwt economische sancties als een middel om op te komen voor de mensen rechten. De CDA-fractie in de Eerste Kamer heeft zich gisteren weer gebogen over de ontwerp-sanctiewet, die in de Tweede Kamer wel de steun van het CDA, maar niet van de WD kreeg. Volgens CDA-fractievoorzit- ter Van Hulst wil ook het CDA in de- Senaat „absoluut" een sanctiewet. Schadevergoeding Van de twee voornaamste bezwaren vindt het CDA er één niet doorslag gevend. CDA en WD waren aanvan kelijk van mening, dat bedrijven in sommige gevallen recht hebben op schadevergoeding, als zij onder een boycotmaatregel vallen. Van Hulst: „Het gaat ons niet in de eerste plaats om de kwestie van de schadeloos stelling. Daar kunnen we overheen stappen, mits de minister een oplos sing vindt voor een belangrijker be zwaar, dat de strafbaarstelling geldt." Nederlanders in het buitenland, die een sanctie aan de laars lappen, zijn volgens het wetsontwerp strafbaar, ook als de handeling in het bewuste land niet strafbaar is. Volgens het CDA in de Senaat is dat niet in overeenstemming met de Neder landse strafwetgeving. „De Eerste Kamer is verantwoordelijk voor een waterdichte wetgeving. Wij hebben daarom kritiek laten horen. De CDA- fractie laat zich echter niet het ver wijt aanleunen, als zou een sanctie wet, in welke vorm dan ook, niet aanvaardbaar zijn", aldus Van Hulst. De WD houdt vast aan beide bezwa ren (schadeloosstelling, strafbaar- Van een onzer verslaggevers ADVERTENTIES Alsbetwerfcefijk wvm is, draait er geen ventilator tegenop- E*n modem. ondnrrwmnr b^uikl hel akeli|k Een kantoor, can ratlaurant. Mn winkel ol praktijk moal tngnowoortfcg airconditioning habban. willen de •nemen niet weglopen *n wegblijven Seen halve maaeaoelan. maar maleen goed Camer M Nadairco, de importeur ven Canier- apparaluur. Ri|ndi|k 141. 2394 AG Huerswoode. lel 01714-9010 MAASTRICHT (ANP) In een grindgat bij de Maas in de Belgische plaats Maaseik is het stoffelijk over schot gevonden van de zesjarige Jan Vliegen uit Maastricht. Hij werd sinds negen dagen vermist. Toen ging hij met zijn moeder, van wie het stoffelijk overschot al eerder is ge vonden en haar 39-jarige vriend, A. Janssen, een boottochtje maken over de Maas. Van de man is nog geen spoor gevonden. 4tr^a. mper variatie SOMEREN De officier van justitie in 's Hertogenbosch, mr E. Smits van Oyen, hoopt vandaag meer te kun nen zeggen over het raadselachtige geval van mishandeling waarvan maandagochtend vroeg een 44-jarige inwoner van Kerkhoven Lierop het slachtoffer is geworden. De man werd maandagochtend om half een door zijn gezinsleden barrevoets en met ernstige verwondingen, vooral aan zijn hoofd, bij de voordeur van zijn woning gevonden. Het slachtoffer, P. M., werd meteen naar een ziekenhuis overgebracht. Daar constateerde men dat M. een gebroken kaak had en dat zijn tong zwaar verminkt was. Daar de behan delende artsen een gedeeltelijke am putatie van de tong van de man nodig oordeelden verloopt het ver hoor uiterst moeizaam. M. kan niet praten, alle contact verloopt schrif telijk. Tot nu toe is komen vast te staan dat M. zondagavond met zijn vrouw een café in Someren heeft bezocht. Om half elf vertrok hij. Naar zijn zeggen was hij moe en wilde hij naar huis gaan om te slapen. Mevrouw M. voel de er nog weinig voor haar bed op te zoeken. Zij bleef in het café. M. is inderdaad thuis geweest, heeft korte tijd in bed gelegen, en is toen weer opgestaan en naar buiten gelopen. Om half een belde hij zwaar gewond thuis aan. In zijn bij het huis gepar keerde auto heeft de politie bloed sporen gevonden. M. heeft laten we ten dat hij naar buiten is gegaan omdat er vier mannen aan de deur stonden. Dit viertal zou hem hebben mishandeld toen hij de voordeur opende. stelling). „Op het ogenblik is er geen reden daarop terug te komen", aldus WD-senator De Koster. Hij sluit echter niet uit dat „een compromis uitkomst kan bieden." Meer duidelijkheid In de Tweede Kamer is gisteren be sloten de behandeling van een ander wetsontwerp op te houden totdat er meer duidelijkheid komt over het lot van de sanctiewet. Minister Andries- sen (financiën) kwam vorige week met een wijzigingsvoorstel op een wetsontwerp, dat de financiële be trekkingen met het buitenland re gelt De socialist Van der Hek was bang, dat de Kamer de mogelijkheid voor financiële sancties verspeelt als Andriessen zijn zin krijgt. Bij het reeds onzekere lot van de sanctiewet moet de Tweede Kamer op z'n tellen passen, waarschuwde Van der Hek. In de vaste Kamercommissie voor financiën is Van Amelsvoort (CDA) Van der Hek gisteren bijgevallen. PvdA en CDA willen de ontwikkelin gen rond de sanctiewet afwachten, voordat het debat over de financiële betrekkingen verder gaat. Van Amelsvoort gaat er daarbij wel van uit „dat Andriessen zijn voorstel handhaaft." Als de Senaat de huidi ge sanctiewet aanvaardt heeft het CDA geen moeite met dat voorstel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vanuit Noord-Brabant en Noord-Holland ko men de grootste bezwaren tegen de ideeën van de regering over de provinciale herindeling. Dit zei minister Wiegel van binnen landse zaken gisteren tegen een Brabants comité dat protesteert tegen een driedeling van hun provincie. ook positieve geluiden uit Brabant had vernomen. Zo zou West-Brabant niet zo ongelukkig zijn met de plan nen. De minister heeft morgen een eerste bespreking met de Kamer commissie voor binnenlandse zaken over zijn herindellngsplan. Het comité vraagt zich af waarom Noord-Brabant met twee miljoen in woners in drieën moet worden ge splitst, terwijl Zuid-Holland waar het provinciaal besef volgens de Bra banders amper leeft, in tweeën zou worden verdeeld. Volgens het comité is een opsplitsing van Brabant uit historisch en cultureel oogpunt on gewenst. Minister Wiegel zei, dat het plan van de regering voorlopig is. Hij hield de Brabanders echter voor, dat de hui dige bestuurlijke indeling van hun provincie niet kan worden gehand haafd. Dat zou betekenen, dat - door het bestaan van het gewest Eindhoven een extra bestuurslaag zou ontstaan waar regering en parle ment bezwaren tegen hebben. Overi gens wees de minister erop, dat hij Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat^ de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vriistellinqskaarten^ om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. ALKMAAR (ANP) - Een 42-Jarige inwoner van Alkmaar heeft gister middag zijn 37-jarige echtgenote met messteken om het leven ge bracht. Daariia heeft hij geprobeerd de hand aan zichzelf te slaan. Dit heeft de politie van Alkmaar be kendgemaakt. In ernstige toestand is de man naar een ziekenhuis over gebracht. De politie werd gealar meerd door de buren, die het voorval van een van de kinderen van het gezin vernamen. ALVERNA (ANP) Een automobi list heeft gistermorgen een vrouw op een bromfiets haar vier-jarig doch tertje terugbezorgd. Zonder dat de vrouw het merkte, schoot in Alverna (bij Wiechen) het kinderzitje lós. Het meisje, dat een valhempje droeg, viei op de grond, maar liep slechts enkele schrammetjes op. De automobilist raapte het kindje op en kon na enke le kilometers de rustig verder brom mende moeder tot staan brengen. nr. 1 ter wereld In «kcondttJoning. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De duizenden sportvissers, die morgenochtend vroeg hun vertrouwde „stekkie" in sloot, plas of wetering weer zullen hebben opgezocht, kunnen met meer vertrouwen dan ooit inleggen. De vis heeft geprofiteerd van de steeds minder vervuilde Nederlandse binnenwateren. De constatering van leken dat het water beter van kwa liteit wordt, dat kikkers te rugkomen en de visstand lijkt te verbeteren, wordt be vestigd door deskundigen. „Ontegenzeggelijk begint de enorme inspanning sinds 1970 van de gezamenlijke wa terschappen om het water te zuiveren, vruchten af te wer pen," aldus een woordvoer der van de Unie van Water schappen. „Werd in 1970 voor de bouw van rioolzuiverings installaties 27 miljoen gulden uitgegeven, in 1977 werd hier voor vierhonderd miljoen gulden op tafel gelegd." De hengelaars, die morgen ochtend sommigen van hen misschien nog met wat slaap in hun ogen van de door de verkiezingen kort ge worden nacht het vissel- zoen 1978-'70 beginnen, zul len overigens een handje moeten helpen om het water schoon te houden. Verwacht mag worden dat zij de meege brachte mondvoorraad, pa pier, blik en vooral plastic niet in het water of op de oever zullen achterlaten. Vol gens de regels mag pas om vier minuten voor half vijf, een uur voor zonsopgang worden ingelegd. Het zullen er zeker duizenden zijn, maar toch aanzienlijk minder dan voorgaande jaren toen het hengelseizoen steeds begon op de zaterdag voorafgaande aan de eerste juni. De minis ter van landbouw en visserij heeft dit jaar mogelijk door al het vergaderen over haringquotems en landbouw prijzen vergeten dit gebaar te maken. De omstandigheid dat het seizoen nu op een gewone werkdag begint, zal zeker de massa ervan weerhouden zich direct op de eerste dag aan de geliefde bezigheid te wijden. Er zijn in ons land ongeveer 1,4 miljoen henge- laars(sters), een aantal dat de hengelsport tot de meest ver breide hobby maakt. Wellicht ten overvloede (de rechtgeaarde hengelaars zul len hun visattributen tot in de puntjes hebben verzorgd) het advies vooral erop te let ten dat de papieren in orde zijn. Er zijn twee vergunnin gen voor de amateur-henge laar: de viskaartmethetrode zegel van 5,05 voor het vis sen met een gewone hengel (vanaf vijftien jaar) of de vis- kaart met het blauwe zegel van 11,05 voor het vissen met twee gewone hengels of het vissen met één speciale hengel (ongeacht de leeftijd). Kinderen onder de vijftien jaar hebben dus geen vis- kaart nodig als ze in zogehe ten „openbaar water" (vlot en bevaarbaar water als ka nalen en vaarten) gaan vissen met niet meer dan één gewo ne hengel. De vergunningen zijn ver krijgbaar op de postkan toren. W il i T i i A' ikit "-'h AiL lji&iïi i cw"' Vis-attributen tot in de puntjes verzorgd. „Ophouden, Peter, de mao houdt niet van nootjes

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3