hemie klaagt over milieukosten de amro bank Injakarta 'n Extra maand rente! Uitstekend!' Voetbalgeweld stimulans voor koop van kleuren-tv Hypotecaire dekking bij bedrijfslening beidt weinig zekerheid meer Speciaalzaak soms goedkoper Vakbonden en Hoogovens nemen laatste hindernis Milieuprobleem straks energieprobleem' Shell wint op Curasao belastinggeschil Centraal Beheer leerde uit KSH-affaire: Bel 020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Brandbare isolatie Neem hond mee bij het kopen van zo'n apparaat Breed overleg over de wet rechtshulp Bankadvies bleek onjuist Mening over reclame 'Legale' oplichting NSDAG 31 MEI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS17-RH19 chemische bedrijven in ons land de boeken met rode cijfers afsluiten. De totale omzet van de chemische be drijfstak in Nederland bedroeg 20,7 miljard gulden, wat precies evenveel was als de omzet in 1976. De export bedroeg eveneens bijna 18 miljard dollar. Het aantal werknemers liep met 2.000 terug tot 96.000. De inves teringen van de chemische industrie in ons land zijn in het afgelopen jaar aanzienlijk gestegen en bedroegen 2,3 miljard gulden tegen ruim 1,8 miljard gulden in 1976. Het jaarverslag deelt mee, dat de aanpak van de verschillende proble men zowel op internationaal niveau, landelijk niveau als binnen de be drijven gebeurt: de efficiency in de bedrijven wordt opgevoerd en de on dernemingen spannen zich zoveel mogelijk in om de kosten te drukken om de werkgelegenheid en de ex portpositie zoveel mogelijk op peil te houden. Bij alle problemen van de werkgele genheid in ons land is het probleem van de kwaliteit van het arbeidsaan- den HAAG De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) klaagt in het verslag over 1977 over de drastische stijging van de milieukosten in ons land. „De heffingen zijn dermate gestegen dat zij een aanmerkelijke stijging van de produktiekostenzljn gaan uitmaken." De dalende bedrijfsontvangsten, al dus het verslag, maken het bijhou den van het tempo om het milieu schoon te krijgen steeds moeilijker. De VNCI hoopt, dat minister Gin jaar van volksgezondheid en milieu hygiëne daar begrip voorzal hebben.' Er is volgens de VNCI te meer aanlei ding voor een evenwichtiger milieu beleid. nu de inspanningen van de laatste jaren tot aanmerkelijke ver beteringen in het milieu hebben ge leid. Omdat milieubescherming veel energie verlangt, dreigt Nederland het milieurpobleem voor een ener gieprobleem te verwisselen, als op dat punt geen prioriteiten worden gesteld, aldus het jaarverslag. Andere negatieve factoren voor de chemische industrie waren volgens het jaarverslag de dalende prijzen en een wereldwijde overcapaciteit in veel sectoren van de chemische in dustrie. Er zullen vele jaren nodig zijn om de ontstane overcapacitei- ten in te lopen. De situatie voor de chemische bedrijven werd verder ge kenmerkt door een niet onaanzienlij ke stijging in 1977 van de loon- en energiekosten. De concurrentieposi tie werd verder verzwakt door de grote verschillen in energieprijzen met het buitenland. De opbrengsten voor de bedrijven kwamen onder sterke druk door het aanbod van Oosteuropese partijen, waarvoor geen normale kostprijscalculatie geldt. bod niet geringen geworden, zo merkt de VNCI in haar jaarverslag verder op. Op het lagere niveau is er nog altijd gebrek aan bekwame pro cesoperators. op het hogere en hoog ste niveau van scholing zijn er te weinig technologen om de behoeften op langere termijn te dekken. De VNCI zegt in haar jaarverslag dat de chemische industrie vertrouwen houdt in de toekomst, omdat de ver vaardiging van synthetische produk- ten in toenemende mate noodzake lijk is wegens de stijgende wereldbe volking, het verhogen van de levens standaard in de ontwikkelingslan den en het onverminderde streven naar meer comfort en meer gezond heid in de westerse wereld. Rode cijfers Voor het eerst na de oorlog, zo con stateert de VNCI, moest een aantal Klopt.Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. Met in het markante gebouw van die bank, bovendien de vestiging van onze vertegenwoordiger Hr R. R. Smit. Adres: 80, Jalan Imam Bondjol. Nadere informatie: Amro banken of telefoon: 020-282679. WILLEMSTAD Shell Curagao hoeft voor zijn opslagtanks aan de Caracasbaai op het Nederlands-An- tilliaanse Curasao geen tankbelas ting te betalen. Het bestuurscollege van Curagao heeft de maatschappij dispensatie verleend op grond van haar slechte bedrijfsresultaten. Een en ander levert Shell een kostenbe sparing op van rond vier miljoen gulden. De tankbelasting van Curagao is in gesteld in de loop van een fiscale procedure rond Shell, waarbij tegen de uitdrukkelijke wens van het ei land door de centrale Antilliaanse overheid toch belastingvrijdom werd verleend aan Shell voor een periode van tien jaar. Belastingvrij dom wordt echter alleen gegeven aan bedrijven, die zich voor het eerst op een der eilanden komen vestigen en Shell voldoet aan deze voorwaar de niet: de maatschappij zit er al sinds de Eerste Wereldoorlog. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „De KSH-affaire heeft ons geleerd, dat hypothecaire dekking voor bedrijfslenin- gen weinig zekerheid meer biedt." Dit zei de heer J. W. Ruiter, lid van de directie van Centraal Beheer, tijdens een toelichting op het jaarverslag 1977. Het is nl. gebleken, aldus de heer Ruiter, dat een hypotheek door het in gevaar komen van de werkge legenheid bij een bedrijf eigenlijk niet te executeren is als het mis gaat met het bedrijf in kwestie. „Hadden wij (als hypotheeknemers) bijv. in het geval van KSH de zaak „aan de paal geslagen", dan zou KSH failliet zijn gegaan met alle gevolgen daar van voor de mensen, die er werken." Het niet kunnen executeren van de van 3 4 miljoen gulden) een verlies opgeleverd van ongeveer l'/> miljoen gulden. „Onze gepensioneerden en toekomstige gepensioneerden, voor wie wij gelden beheren, zijn hiervan min of meer de dupe. ADVERTENTIE VAN HOUWELINGEN: „Dat was een hoogst interessant gesprekje met die meneer van de Banque de Paris, Henry. Eén tele foontje en ik bezit een reserve - geld-rekening, die 51^%'renfc opbrengt. Oók als ik er wat van opneem." HENRY: „Zoals ik u al zei, meneer, zonder boeteclausule en zander otnunneknsterr. Bovendien bent u tot f 5.000,- niet aan een opzegtermijn gebonden en VAN HOUWELINGEN: „En wanneer ik zorg dat ik minder dan de helft van mijn gemiddelde jaarsaldo opneem, ontvang ik bovendien nog een 13e maand." HENRY: „Inderdaad meneer. Bij de jaarlijkse rente-afrekening in januari krijgt u 1/12 van de rente er nog eens extra bij." VAN HOUWELINGEN: „Als ik het goed begrijp is dat dus vooral voor de trouwe spaarders." HENRY: „Inderdaad, meneer." afdeling Telébanque Aiii»i« ril.iii»-AmlM in-llred.i-l bu.lnt ln-1 iiuIIm»' I livfkn-l IH-Nl|llkïl-|l-K«WT!ll ii-I'iim hok -< ifuningen-l Vu I l.i.ig-l l.i.irlt-m- i«t>I.iih-TiIIv.irc-l 'int Iw-Veiil«»-WiVfl Hij verwacht, dat institutionele be leggers zich gezien een en ander wat terughoudender zullen gaan opstel len bij het verstrekken van bedrijfs- hypotheek bij KSH heeft Centraal Beheer (met een totale vordering leningen met hypothecaire dekking. Het rentepeil voor dit soort leningen zou wel eens wat omhoog kunnen gaan. De resultaten van de Centraal Be heer Groep over 1977 waren in totali teit bevredigend. De omzet premie inkomsten en opbrengsten beleggin gen, steeg met ruim 110 miljoen tot ƒ920 miljoen. Voor dit jaar wordt gerekend op 1040 miljoen. Het bru to bedrijfsresultaat verbeterde met 14 miljoen tot ruim 70 miljoen. Het netto bedrijfsresultaat was 25 (18) miljoen. Vorig jaar liep het aantal schademel-, dingen voor vracht- en personenau to's bij Centraal Beheer op van 41.000 tot 65.000 en het gemiddelde schadebedrag per geval van 1.331 tot 1.397. Voor 1978 wordt een ge middeld schadebedrag van 1.460. verwacht. Binnenkort valt de beslissing of Cen traal Beheer het Heveadorp een buurtschap rond de Vredesteinfa- brieken in Doorwerth (gemeente Renkum) als financieringsobject zal aankopen. Een projectontwikkelaar heeft inmiddels plannen bij de ge meente ingediend, die voorzien in de renovatie van ruim 80 woningen en de bouw van bijna 300 koopwo ningen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Centraal Beheer werd in het afgelopen jaar gecon fronteerd met een relatief hoog scha debedrag uit hoofde van brand- en bedrijfsschade verzekeringen, nl. van 37,2 miljoen, tegen 10,9 miljoen in 1976. De sterk in omvang toegeno men schade wijt de directie o.m. aan het steeds meer toepassen van brandgevaarliike kunststoffen. Zo zijn veel isolatiematerialen (bijv. polystyreen) uiterst brandbaar ge bleken. Afgezien van het economi sche verlies door dit soort branden vormen zij ook een ernstige bedrei ging voor mensen, in de nabijheid van deze brandende kunststoffen. Morgen barst het voetbalgeweld om het wereldkampioenschap in Argentinië los. Met het oog hierop heeft een aantal mensen een kleuren-tv toestel gekocht, terwijl er zeker nog consumenten zullen zijn die op het laatste moment nog zo'n apparaat zullen kopen. Voor deze laatste groep consumenten heb ik de meest recente brochure (vorig jaar juni) van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek in Rijs wijk tevoorschijn gehaald. Daaruit blijkt, dat bijna alle onderzochte toestel len met een beeld van 62 cm goed waren. De Graetz Landgraf Color 2789, de Grundig Super- color 8250 en de Philips 26C568 waren goed tot zeer goed. De B O Beo- vision zou dat ook zijn geweest, als de afstands bediening beter was geweest. De kleine toestellen wa ren redelijk of goed. De consument die een „kijk kast" van 44 cm wil, kan de Philips 18C636 ne men. Moet het een toe stel zijn met een beelddi agonaal van 50 cm. dan komen de Sony KV- 2000EN en de Hitachi CTP-205 in aanmerking. Prijzen Er is dus keuze genoeg uit goede toestellen. Wat de prijzen betreft wil ik erop wijzen dat, wie de moeite neemt enkele winkels langs te gaan zal merken, dat de ene zaak soms (veel) goedkoper is dan de andere. Een ander punt, dat ik in verband met de kosten wil noemen, is het ener gieverbruik. Dat loopt nogal sterk uiteen. De kleinere toestellen zijn wat dit betreft het zui nigst. Ze hebben name lijk een kleinere beeld buis en deze gebruikt van alle onderdelen de meeste stroom. De klei ne Philips gebruikt bij voorbeeld niet meer, dan een gemiddelde gloei lamp. Voor de niet-technisch geschoolde lezers is het misschien nuttig wat ter men te verklaren, die bij de beoordeling van de beeldkwaliteit een rol spelen: Geometrie: is deze goed, dan komen de proporties van het beeld overeen met die van de werkelijkheid; Luminantie: is de be oordeling, of het beeld op alle plaatsen scherp is; Stabiliteit: het beeld moet goed blijven „staan" en niet gaan ..lopen" of „rollen". Wanneer u een kleuren- tv met draadloze af standsbediening gaat kopen, dan is het ver standig uw hond mee te nemen, aldus de Stich ting Vergelijkend Waren onderzoek. De meeste systemen voor afstands bediening werken met geluidsgolven, die boven het menselijk gehoorbe- reik liggen. Wij horen ze dus niet. maar sommige dieren wel. Intussen doet Philips al maanden goede za ken in zowel kleuren-tv's als in videorecorders, van dit apparaat heb ik helaas geen vergelijken de warentest. De vraag is, aldus een woordvoer der van Philips, „krach tig gestimuleerd door het komende wereld kampioenschap voet ballen." Opmerkelijk is de groei ende vraag naar video recorders. waarmee tv- programma's op de band kunnen worden opgeno men. Weliswaar zijn de prijzen voor dit apparaat al minder hoog dan In de beginperiode, maar er moet toch nog altijd een flinke duit (in de orde van grootte van 2.500) voor worden neergeteld. Video Een belangrijke vooruit gang is. dat het nu al mogelijk is programma's van twee uur op de band te zetten. Tot voor kort was dat maar de helft. Sony ziet met behulp van cassettes van zeer klein formaat zelfs kans een programma van drie uur en een kwar tier te laten opnemen. Als hierbij nog wordt be dacht dat de prijs van beeld-cassettes voor vi deo-recorders flink naar beneden is gegaan voor drie uur spelen thans zo'n 75 dan lijkt de toekomst van dit ..speelgoed" verzekerd. Volgens Sony is „de eeuw van de video-recor der" begonnen. Philips welk concern nimmer cijfers geeft van het verkochte aantal orodukten wil wel xwljt, dat de gezamenlij ke tv-fabrikanten dit jaar in Europa naar schatting 9.4 miljoen kleuren-tv's zullen ver kopen. Verleden Jaar wa ren dat er 8.8 miljoen. Uit een onderzoek van ruim tweeënveertighon derd aankopen van pla tenspelers, radio-verster kers, bandrecorders en tv-toestellen, dat on langs door de Consu mentenbond is gehou den, komt naar voren dat een speciaalzaak soms goedkoper is dan een cash carrybedrijf. Het blijkt de moeite te lonen verschillende win kels met elkaar te verge lijken, alvorens tot aan koop over te gaan. De koper moet er niet bij voorbaat van uit gaan, dat hij (of zij) beter af is in een cash carry-be- drijf dan in een speciaal zaak, aldus de Consu mentenbond. De markt voor geluids- en beeldapparatuur is een „kortingenmarkt". Dit betekent, dat de fa brikant of importeur met adviesprijzen werkt, die in feite zelden aan de consument in rekening worden gebracht. Door dit systeem is de winke lier in staat veelvuldig met „kortingen" te schermen, waarbij wordt gedaan alsof de advies prijs de normale ver koopprijs Is. De consument krijgt zo doende vaak de indruk dat er een koopje te be halen is, terwijl in feite soms meer moet worden betaald dan in een ande re zaak. Vandaar dat wordt geadviseerd steeds de prijzen te ver gelijken. Het is overigens uitkijken, omdat een winkel die voor een be paald artikel goedkoop is, dat niet voor andere artikelen hoeft te zijn. Wat de bediening be treft, kwamen de speci aalzaken er in het onder zoek duidelijk beter uit dan de zelfbedienings warenhuizen en de cash carry-bedrijven. In de kleine speciaalzaak zijn vaak minder typen van een bepaald merk te vin den dan in een grote spe ciaalzaak Een tiental organisaties op het terrein van de rechtshulpverlening waaronder de Consu mentenbond is door minister De Ruiter (Jus titie) uitgenodigd hun mening te geven over rechtshulp. Het departe ment van Justitie is na melijk bezig een wet op de rechtshulp voor te be reiden. De Consumentenbond is terecht gelukkig met deze uitnodiging. Voor veel mensen is rechtshulp nauwelijks betaalbaar. Voor een uit gebreide beschouwing over dit onderwerp mag ik wel verwijzen naar de Consumentenrubriek van enkele weken gele den (17 mei). Daarbij komt nog, dat juristen van consumentenorgani saties en van rechtswin kels niet voor de recht bank mogen optreden. Deze situatie belemmert de mogelijkheden voor de consument een ge rechtelijke procedure te beginnen, zeer aanzien lijk. Vorig jaar trok de Consu mentenbond onmiddel lijk bij de vorige minister van Justitie (Van Agt) aan de bel toen werd ver nomen, dat op het depar tement van Justitie een Wet op de Rechtshulp werd voorbereid, waarbij alleen de Nederlandse Orde van Advocaten was betrokken. Minister Van Agt beloofde toen, dat na overleg met de advo catuur óf een vooront werp van wet zou worden gepubliceerd, óf een breed samengestelde ad viescommissie zou wor den ingesteld, waardoor ook andere belangheb bende groeperingen zou den kunnen deelnemen. Wie verre reizen doet kan veel verhalen. Ook over wat in Nederland ge beurt. Eén van mijn col lega's maakte een repor- tagereis naar de Kaap- verdische eilanden en een aantal landen in West-Afrika. De ABN wist met grote stellig heid, dat op de Kaapver- den betaald wordt met Portugese escudo's. Jammer alleen dat die eilanden sinds een jaar eigen geld hebben. De ABN wist ook met grote zekerheid, dat dol larcheques in West-Afri ka voordeliger zijn dan cheques in Franse francs. Hetgeen ook niet juist bleek. Om de concurrentieslag met de „thuisbank" met succes te kunnen voeren, zal een van de wapens van de particuliere ban ken betrouwbare voor lichting dienen te zijn. Bob de Lange (acteur): Het uithangbord van de bak ker, de kleermaker, de herberg, vier, vijf eeuwen geleden hier, of vijfentwintig eeuwen geleden aan het bordeel in Pompei of Rome, was reclame. Waar iets verkocht wordt is reclame. Dat is niet goed of slecht, niet verwerpelijk of het tegendeel. Het is doodgewoon normaal. (Bijeengebracht door FHV/BBDO) Het Konsumenten Kon- takt wil, dat een eind komt aan de „legale" op lichting. die veel kamer verhuurbureaus plegen. Deze consumentenorga nisatie klaagt, dat Ne derland nog steeds geen wettelijke regeling heeft, die malafide praktijken (zoals een hoog Inschrijf geld zonder echte woon ruimte aan te bieden) van dergelijke bureaus uitsluit. IJMUIDEN Hoogovens en de vak bonden hebben gisternacht overeen stemming kunnen bereiken over een principe-CAO voor 1978. Er was al overeenstemming bereikt over het sociaal plan en de werkgelegenheids paragraaf (geen gedwongen ontsla gen tot eind 1978) De twee laatste barrières, die genomen moesten wor den, gingen over de richtlijnen voor passend werk en de pensionering. De besprekingen over de richtlijnen voor passend werk bij interne over plaatsingen liepen de vorige keer vast op de eis van Hoogovens dat het tweemaal weigeren van passend werk tot ontslag moet kunnen lel den. De industriebonden wilde de garantie dat de betrokken werkne mers bepaald werk kunnen weige ren. Eerst zouden volgens de bonden alle mogelijke maatregelen moeten worden toegepast om de interne mo biliteit te bevorderen en alleen als die niet het gewenste resultaat ople veren. zou er over gedwongen over plaatsingen en eventueel ontslagen kunnen worden gesproken. Er is nu algesproken dat eind augus tus. begin september zal worden be keken hoe de procedure voor pas send werk heeft gewerkt. Volgens woordvoerders van de bon den kan dit punt over enkele maan den opnieuw problemen opleveren. Anderzijds is het mogelijk dat het vervroegd en vrijwillig vertrek van werknemers zo groot is. dat de vaca tures gemakkelijk door interne ver schuivingen kunnen worden opge vuld Er is ook overeenstemming bereikt over behoud van pensioenrechten bij vertrek. Over de vraag of er een maximering tot 50.000 gulden moet komen van het salaris dat geldt ais grondslag voor de pensioenen zal worden gesproken bij de behande ling van een rapport dat pensioen deskundigen gaan uitbrengen. Andere punten uit het CAO-akkoord zijn een prijscompensatie van mini maal 217 gulden per procent prijs stijging. een half procent salarisver hoging op 1 juli een verhoging van de minimum-vakantietoeslag tot 2069 gulden en aanpassing van de toesla gen voor het werk „onder bezwaren de omgevingsomstandigheden"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19