Voor jezelf opkomen bij arts en in Verharden baan Teuge opnieuw uitgesteld AUTOBIOGRAFIE Nieuwe Europese snelwegen kennen toch nog knelpunten Fiat zal elk jaar nieuw model brengen 'l Ivan Wolffers, patiënten en de gezondheidszorg Buurt maakt het goed met fors bedrag 'Westerterp tekortgeschoten' 'Yakbondsgelden voor duikboten van Argentinië?' Voor vijftig mille aan sieraden bij vrouw gestolen 114 'OENSDAG 31 MEI 1978 BINNENLAND T rouw/Kwartet P6-H15 cJoor Kees de Leeuw twrijwel iedere Nederlander is patiënt, bezoekt weieens of regelmatig een dokter, ondergaat operaties, slikt geneesmiddelen, moet aan fysiotherapie doen of heeft gesprekken met een jtherapeut. Het heeft er veel van weg, dat iedereen wel een beetje lijdt, maar omdat je vaak zeil niet weet waaraan, brengt dit onzekerheid mee. Voordat we het beseffen, heeft de gezondheidszorg zich al van ons meester gemaakt, maar voor de meeste patiënten blijft het onduidelijk wat er daarin niet allemaal met je kan gebeuren en of je dat zo maar over je moet laten komen. om hieraan enigszins het hoofd te kunnen bieden, heeft Ivan Wolffers (30) een handleiding voor patiënten er* en mensen uit hun naaste omgeving geschreven, dat de titel „Patiënten- ?re boek" meekreeg. Wolffers. die zelf de huisarts is geweest en gewerkt heeft in een ziekenhuis, heeft nogal twijfel over het functioneren van onze ge zondheidszorg. een kostbaar appa raat, dat in 1980 zo'n tien procent van ons nationale inkomen zal op slokken. De patiënt weet nauwelijks raad met te* alle kennis, die de tienduizenden ge- is zondheidswerkers aanbieden in poli klinieken. ziekenhuizen en gezond heidscentra. meent hij. Bovendien is het nog maar de vraag of het alle maal helpt. Immers, we slikken te veel medicijnen en in het ziekenhuis ondergaan we onderzoekjes, waar van we het nut in de verste verte niet kunnen raden. Geen wonder, dat ie mand zich soms een proefkonijn voelt in de gezOndheidsfabriek en denkt: „ze proberen maar wat op me uit". Zeer nuttig Als grap is weieens opgemerkt, dat een patiënt iemand is die aan de gezondheidszorg lijdt, maar Ivan Wolffers houdt het erop. dat een pa tiënt iemand is die gebruik maakt van de gezondheidszorg. Om dat te kunnen is het wel nodig, dat je dan ook weet wat die gezondheidszorg te bieden heeft en hoe je daarbinnen het hoofd boven water kunt houden. Het Patiëntenboek kan daarbij een zeer nuttige gids zijn, omdat er op een eenvoudige, doch verhelderende wijze wordt uiteengezet, hoe je voor jezelf kunt opkomen bij je huisarts, specialist, psychiater, in het zieken huis of als je in de WAO loopt. Blind vertrouwen in de medische stand en een houding van „ze zullen het wel het beste weten, want ze hebben er tenslotte voor gestu deerd" helpen een mens uiteindelijk niet verder. Ook al pretendeert de gezondheidszorg overal een ant woord op te hebben, het is goed te beseffen dat deze tak van zorg welis waar zijn verdiensten heeft, maar ook zijn beperkingen, al zullen veel gezondheidswerkers moeite hebben dit laatste te erkennen. Afgezien daarvan echter is „gezond maar net wat jijzelf als gezond beschouwt". Ivan Wolffers kan langzamerhand als een succesvol auteur op het ter rein van de gezondheidszorg worden beschouwd. In zo'n twee jaar ver schenen van zijn hand vijf voorlich- tingsboeken, zoals over kanker, ster vensbegeleiding en medicijnen. Zelf noemt hij zijn Medicijnenstrip, die eerder in afleveringen in de Volks krant verscheen, zijn simpelste en beste boek. Je bent geneigd op te merken, dat Wolffers haast nog snel ler boeken schrijft dan menig collega van hem valium-recepten, maar dat neemt niet weg, dat hij ook in zijn laatste boek de juiste, informatieve toon heeft weten te treffen. Ze proberen maar wat op mij uit. (Tekening van Ivan Wolffers uit zijn Patiëntenboek). Onderwerpen Op overzichtelijke wijze behandelt hij onderwerpen als thuis ziek zijn en de huisarts, de specialist en de poli kliniek. het ziekenhuis, geneesmid delen, wat te doen na het ziekenhuis, sterven en rouw. terwijl hij in het laatste hoofdstuk nader ingaat op de psychiatrische patiënt. Over de hou ding arts-patiënt zegt hij, dat „het goed is, wanneer we een beetje van het ontzag dat we voor de dokter hebben, kwijtraken. Het zou zo moe ten zijn. dat we in een gelijkwaardige relatie tot hem staan. Natuurlijk heeft hij kennis en ervaring, waa rover wij niet beschikken, maar dat betekent niet dat we kritiekloos alles moeten aanvaarden. Van twee kan ten werken we aan verbetering van de verhouding: wij door iets te riske ren en eens precies te vragen waar om en waartoe en de arts door min der „Vadertje weet-al" over ons te spelen. Tijdens de opleiding is hem al zo ingepompt dat hij voor ons moet doen wat het beste is, dat hij zich helemaal niet meer afvraagt of wij daar zelf niet bij betrokken wil len zijn". Kennis Ivan Wolffers wijst er ook op, dat er maar vijfhonderd ziekten in de we reld zijn, waarvan er honderdvijftig met geneesmiddelen behandeld kun nen worden. „De kennis van een arts is niet zijn belangrijkste kwaliteit: het gaat erom wat een arts er prak tisch mee kan". De communicatie met een dokter verloopt nogal eens moeizaam, vooral als er veel moeilij ke (medische) termen aan te pas komen. Aangeraden wordt dan ook om als je zeer beslist iets wilt weten, het op een papiertje te schrijven en na afloop van het gesprek even te kijken of' je antwoord op je vraag hebt gekregen. Z niet, stel die dan nog een keer voor je de deur uitgaat, want „jammer genoeg ontdekken we meestal thuis pas, dat we nog niet weten wat we wilden weten. Moeilij ke woorden gebruiken, recepten ge ven, kalmeringstabletten voorschrij ven en onderzoekafspraken maken, waarvan je huisarts het nut niet dui delijk kan uitleggen, zijn vaak met hoden om onder „het antwoord ge ven" uit te komen. Blijf in zo'n geval bij je vraag en wees ook tevreden met het antwoord: ik weet het niet. Wen je verder aan om bij ieder voor jou onbekend woord naar de beteke nis te vragen. Er is altijd een Neder landse vertaling voor te vinden". In het ziekenhuis Uitvoerig wordt in het Patiënten boek ook stilgestaan bij de hele gang van zaken in het ziekenhuis, waarin het enige duidelijke recht dat je erin schijnt te hebben het recht op be handeling is. Als je opgenomen bent wordt van jou alleen verwacht, dat je je aan de regels houdt en patiënt wilt zijn. Je behoort tot de onderste laag in de hiërarchische structuur in het ziekenhuis. Je weet niets, kunt niets en niemand lijkt tijd voor jou te hebben. Ivan Wolffers zet uiteen, hoe een ziekenhuis in elkaar steekt, wie waarvoor verantwoordelijk is en tot wie je je moet richten als je vragen hebt. „Aan de diëtiste moet je niet vragen of je woensdag naar huis mag omdat je kleinkind jarig is en een arts hoef je niet te vragen om wat extra karne melk. Je moet de vragen die je hebt aan de juiste mensen stellen: voor de medische behandeling aan de dokter en voor de verpleging aan de ver pleegkundige". Het vervelende is dat over de verhouding van de arts tot de patiënt niets wettelijk is geregeld. Je bent altijd afhankelijk van het begrip en de vriendelijkheid van je arts. Daarom pleit Wolffers er ook voor, dat de rechten van de patiënt zo snel mogelijk worden vastgelegd. „Je moet als patiënt weten wat wel en wat niet mag en het is vervelend. als dit alleen maar afhangt van de opvattingen van je arts". Sterven Het is in de schrijver te prijzen maar eigenlijk had je gelet op zijn vorige boeken ook niet anders ver wacht dat hij niet alleen aandacht besteedt aan de medisch-technische aspecten van de gezondheidszorg, maar ook aan de psycho-sociale, die minstens even belangrijk zijn. Zo komen in het boek tevens zaken als sterven wel of niet in een zieken huis), rouwverwerking, schuldgevoe lens, flink doen, het krijgen van een handicap en hulp bij het aanvaarden daarvan, aan de orde. Goed is verder ook, dat hij een (laatste) hoofdstuk wijdt aan de psycchiatrische patiënt en wat je van de therapieën in een dergelijke instelling kunt en mag verwachten. Een mens kan immers niet alleen lichamelijk iets manke ren, maar ook of enkel geesteijk in de war zijn en hiertussen wordt he laas nog te dikwijls een groot onder scheid gemaakt. Iemand die in een gewoon ziekenhuis is opgenomen, wordt zo weer in de maatschappij geaccepteerd, maar degene die in een psychiatrisch ziekenhuis is ge weest, wordt veelal nog met de nek aangekeken. Slordig Toch moeten er ook enkele kritische kanttekeningen worden geplaatst bij het Patiëntenboek. Ivan Wolkf- fers schrijft gemakkelijk („Ik hou van simpelheid", liet hij onlangs in een interview in Vrij Nederland we ten), maar dat leidt hier en daar tot slordigheid (Geel-Witte in plaats van Wit-Gele Kruis) en tot het zichzelf herhalen. Binnen drie bladzijden kom je drie keer tegen, dat er maar vijfhonderd ziekten in de wereld zijn. In het boek mis ik verder een infor matief hoofdstuk over zwakzinnig heid, waarmee toch ook veel mensen te maken hebben. Dat hoort er naast de psychiatrie en het verpleeghuis zeer zeker bij. Bovendien is de adres senlijst achterin verre van nauwkeu rig. Eén voorbeeld: waarom wel ver meld de Ned. Hartstichting en niet ook de Hartpatiëntenvereniging? Dat alles neemt echter niet weg, dat het Patiëntenboek een goede en le zenswaardige handleiding is voor alle mensen die aan onze gezond heidszorg lijden. En tevens voor alle mensen, die niet alleen in de gezond heidszorg werken, maar er ook hun brood aan verdienen. Patiëntenboek door Ivan Wolffers. Uitgave Bert Bakker Amsterdam. Prijs: 22,50. 214 blz. Van de Haagse redactie DEN HAAG Twee acties voor de Marokkaan Moham med Ashaboun die begin mei het slachtoffer werd van een volksgericht in de Haagse Mo lenwijk. hebben in totaal ruim 36.000 gulden opgeleverd. De acties zijn gevoerd door de stichting regionaal centrum buitenlanders in Den Haag en door voormalige buurtgenoten van Ashaboun. De volkswoede richtte zich te gen de Marokkaan toen spe lende kinderen in een plastic zak in het water het stoffelijk overschot vonden van het ver miste 6-jarige Turkse jongetje Murat Saglam. In de veronder stelling dat Ashaboun het kind had vermoord vernielden buurtbewoners zijn gehele huisraad en verdere bezittin gen en brachten grote schade toe aan zijn pas opgeknapte woning aan de Trekweg. Twee dagen later bleek dat Murat door zijn moeder was gedood. Het regionaal centrum buiten landers trok zich het lot van Ashaboun aan, stelde een noodfonds voor hem open en zorgde voor onderdak. Ook en kele bewoners uit de Molen wijk begonnen een geldinza melingsactie. Alle buurtbewo ners kregen een envelop met een girokaart in de bus voor het storten van een bedrag op een spaarbankboekje voor de gedupeerde. Op het banknummer van het noodfonds van de stichting is inmiddels een bedrag van meer dan 36.000 gulden overge maakt. terwijl de bijdragen nog steeds binnendruppelen. De anonieme initiatiefnemers uit de Molenwijk hebben Asha boun. samen met een veront schuldigende brief, een spaar bankboekje met de somma van ƒ3612,80 doen toekomen. De Marokkaan woont inmid dels elders in Den Haag. De vernielers van zijn woning aan de Trekweg lopen nog vrij rond. Het onderzoek van de politie heeft geen resultaat ge had. Volgens een politiewoord voerder is het vastgelopen op de zwijgzaamheid in de buurt. DEN HAAG/TEUGE (ANP) De Raad van State heeft gisteren een door de minister van Verkeer en Waterstaat (in feite de rijksluchtvaartdienst) verleende ontheffing om te kunnen beginnen met de ver harding van de landingsbaan op vliegveld Teuge vernietigd. Tegen die ontheffing was de Stich ting Werkgroep Teuge. al jarenlang in het geweer tegen de verharde baan. in beroep gegaan. Volgens de afdeling rechtspraak van de Raad van State, is de toenmalige minister Westerterp te kort geschoten in de vereiste zorgvuldigheid bij het verle nen van de ontheffing. De minister had eerst een gesprek met de stich ting moeten hebben alvorens de ont heffing te verlenen, aldus de Raad van State. Al vijf maal nu is de raad in deze kwestie met het vliegveldje tussen Deventer en Apeldoorn betrokken geweest. Drie maal kreeg de stich ting haar zin en twee maal werden haar bezwaren verworpen. Het nieu we banenstelsel is al voor tachtig procent klaar. Het wachten is alleen op de verharding van de 720 meter lange landingsbaan zelf De stichting vreest van die verharding meer vlieg verkeer en daardoor meer lawaai. Volgens het luchthavenbestuur en de rijksluchtvaartdienst is met de nieuwe baan slechts de veiligheid gediend. Een uitbreiding van de acti viteiten wordt niet nagestreefd en er zullen geen vliegtuigen die zwaarder zijn dan duizend kilo van de baan gebruik maken, werd op een zitting van de Raad van State betoogd. De Apeldoornse wethouder en voor zitter van het luchthavenbestuur W F Vriezen, toonde zich „bijzonder teleurgesteld" over de uitspraak ..Dit betekent opnieuw uitstel van de uitvoering van de broodnodige ver betering van het banenstelsel." zei hij. Volgens hem zal het vliegverkeer op Teuge nog langer rekening moe ten houden met beperkingen in het gebruik van het vliegveld bij slechte weersomstandigheden. Siccode Jong De aanleg Van nieuwe snelwe gen in Europa bereikt deze maand een hoogtepunt met een rechtstreekse verbinding van Nederland tot Valencia in Spanje. De concentratie op de Franse autosnelwegen kan echter nogal wat filevorming geven en ook bouwwerken, die nog niet voltooid zijn, kunnen de vakantiegangers hinder be zorgen. In Trouw van j.l. zaterdag zijn al enkele recente openstellingen gepu bliceerd. Het Franse wegennet blijft ondanks dat nu in vijf jaar tijd zes duizend kilometer is aangelegd, ech ter nog onvolledig en daarom is er ook een veel ambitieuzer program ma tot 1983 gepland. Dan pas zal het mogelijk zijn Parijs of Lyon te mij den. Maar zolang dit niet mogelijk is, moet men proberen beide steden buiten de ochtend- en avondspits en ook buiten de vakantiepieken van 1 juli en 1 augustus te passeren. Wie naar Noord-West-Spanje of de Bordeaux-streek gaat kan het Fran se autoroutesstelsel volgen tot Poi tiers. Naar Noord-Oost-Spanje is het alternatief voor de snelweg via Lyon- Orléans-Narbonne over de routes na tionals alleen voor wie de tijd wil nemen aantrekkelijk. De verbinding met Italië heeft nog één jaar als probleem de doortocht van Nice, Middagstemming op een Italiaanse tankstation: het lijkt geopend, maar zelfs ondanks de sociale dienst van de Italiaanse autoclub ACI wacht de automobi list bij de pomp vergeefs. Het is lunchpauze, zeker drie uur lang. waar het oponthoud zich doorgaans tot een half uur beperkt. Wel moet men hier nogal wat omzwerven, maar de snelweg, die weer begint bij Roquebrune, is goed aangegeven. Nogmaals wijzen wij erop. dat reizi gers via Parijs het best na het passe ren van de tunnels bij het vliegveld Charles de Gaulle de borden naar Paris-Est kunnen volgen. Bij de Bou levard Periférique, de rondweg, aan gekomen wordt Paris-Sud en ook Lyon aangegeven. Men verlaat de snelweg weer bij de Porte d'Italië, waarvoor tijdig voorgesorteerd moet worden, het is zowel voor Paris-Est benoorden Parijs als voor Lyon (en Van onze soc. economische redactie NIJMEGEN Een groep van 80 „verontruste vakbondsleden" uit Nijmegen heeft aan FNV-voorzitter Wim Kok een rapport overhandigd waarin het beleggingsbeleid van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging en haar Westduitse zusterorga nisatie DGB wordt bekritiseerd. Met name de DGB wordt verweten con- tributiegelden te beleggen in de vorm van leningen aan dictatoriaal gereeerde landen zoals Argentinië en Chili. Zo zou de DGB 90 miljoen dollar hebben geleeend aan het be wind in Argentinië voor de bouw van onderzeeboten. De Federatie Neder landse Vakbeweging belegt een deel van de contributiegelden in multina tionals zoals Unilever en Internatio- Müller. FNV-voorzitter Kok heeft inmid dels bevestigd, dat de federatie gel den belegt in enkele multinationals. Binnen de FNV is over dergelijke beleggingen al uitvoerig van gedach ten gewisseld. Besloten is om de be langen in multinationals te vermin deren. Over de beleggingen van de Duitse bond. waarmee de FNV via het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen nauwe ban den onderhoudt, zegde Kok toe een onderzoek te zullen laten instellen. ARNHEM (ANP) Na de arrestatie in Rotterdam van een vrouw en twee meisjes, die bij alleenstaande oude mensen geld en waardepapieren weghaalden voor in totaal ruim hon derdduizend gulden, is gebleken dat het drietal ook in Arnhem actief is geweest. Volgens de politie van die plaats vroegen zij bij een 67-jarige alleenwonende vrouw aan de Utrechtse weg om een glas water, omdat een van de vrouwen een dok ter nodig had. Hoewel de bewoonster weigerde de vrouwen binnen te laten zag een van hen kans de huiskamer binnen te gaan. Daar werd voor on geveer vijftig duizend gulden aan sieraden meegenomen. Dc Fiat Ritmo: de eerste na-oorlogse Fiat, die een naam in plaats van een nummer kreeg. Ritmo en twee diesels nog dit jaar in Nederland Het Italiaanse Fiat-concern, dat de laatste paar jaar met z'n groei wat in de verdrukking raakte het verspeelde zijn eerste plaats in de Europese autoverkoop aan Renault zal voortaan jaarlijks een nieuw model uitbrengen. In oktober komen de Fiats 131 en 132 ook als diesel naar Nederland, in december verschijnt hier de volkomen nieuwe Ritmo-serie en in 1979 volgt een kleine nieuweling met de naam Rustica. De Ritmo valt. hoewel de vorm aan de VW Golf. Renault 14 en Chrysler Horizon doet denken, toch op als een auto met eigen karakter. Vooral het interieur heeft met een fraai instru mentenpaneel een geheel eigen stijl, het is een pittige, doch zuinige wa gen en de rij-eigenschappen munten uit. Zowel op de snelweg als in de bergen voldoet het comfort goed. De wegligging wordt begunstigd door de voorwielaandrijving, die bij het stu ren geen hinder oplevert. De kansen, welke het Italiaanse merk met de Ritmo maakt om ster ker terug te komen, hangen af van de prijs. Importeur Leonard Lang B V. te Amsterdam hoopt de goedkoop ste 1.1 liter-versie onder de dertien duizend gulden te kunnen houden. Er komt verder keus uit fellere 1.3 en 1.5 liter motoren, diverse luxes en vier of vijf versnellingen dan wel een automaat van concurrent VW op de topversies. De typen worden merkwaardigerwijs genoemd naar hun vermogen in pk's: de Ritmo's 60. 65 en 75 met resp. 44, 48 en 55 kW vermogen. Het zijn ondanks de lengte van slechts 3,94 meter redelijk ruime mo dellen met ook een flinke bagage bergplaats onder de „vijfde deur". De ontwikkeling van de Ritmo be gon vlak na de oliecrisis en Fiat heeft dan ook veel aandacht ge schonken aan de aërodynamische vorm. Origineel is dat de koplampen half in de bumpers verzonken zijn. Diesels De twee diesels, die in prijs ruim drieduizend gulden boven de benzi neversies zullen komen, geven blijk van Fiats betrokkenheid bij de ont wikkeling van een nieuwe generatie dieselmotoren. Een laag geruisni veau en een alleszins acceptabele trekkracht kenmerken beide wa gens. Leonard Lang zal in Nederland alleen de Fiat 132 D met 2,5 liter motor voeren en de tweeliter diesel slechts voor de 131 D bestemmen. De nadruk bij deze twee wagens ligt nog meer op de motorprestaties dan op het verbruik. Van de kleine Rustica voor volgend jaar is nog weinig bekend. Het wordt mogelijk de opvolger van de 126, hoewel de Italiaanse fabriek bij de komst van de Ritmo bekendmaakte, dat dit model niet de 128 opvolgt. De Fiat 128 als voorwielaandrijver met een meer conventionele vier- deurs vorm blijft in elk geval voorlo pig naast de nieuwe Ritmo in pro- duktie. Er is zelfs een Special-versie van verschenen met veel extra luxes, die 13.250 gulden kost dat is ook Orléans in eerste instan tie) zeer goed uitkijken geblazen. De stad Lyon is door de snelwegaan- leg steeds drukker geworden en dat alles concentreert vooral op de spits uren rond de Fourvières-tunnel. die naar de Saóne-oever leidt Op de weekeinden van 1 juli en vóór 1 au gustus ontstaan bovendien lange fi les voor de tollen, met name bij Villefranche sur Saóne. Italië N Wie richting Italië naar de bloemen- rivièra rijdt kan buiten de drukke weekeinden nog altijd het beste de Franse autoroutes kiezen, maar deze zijn wéér duurder geworden en ook de benzineprijs is in Frankrijk ver hoogd tot rond 1,40 per liter Duit se autobanen hebben wat dat betreft aantrekkelijker kanten, waarbij het begin echter beter in Venlo dan in Arnhem gekozen kan worden via de linker Rijnoever loopt sinds vorig jaar een minder drukke snelweg dan die via Keulen en Frankfort. Zoals bekend moet men in Nederland wel denken aan de beruchte Vlanen-fi- les. die bij de vakantieuittocht nog extra lang kunnen worden. Hoewel de Sauerland-weg aantrek kelijk is en nog sneller in de Oosten rijkse richting leidt nu het stukje Giessen-Anschaffenburg 25 kilome ter uitspaart men mijdt het Frankfurter Kreuz is gerekend vanaf de linker Rijnoever de route Koblenz-Mannheim-Karlsruhe- München een goed alternatief. Men komt dan niet in files tussen Neuren berg en Miinchen. waar nog ge bouwd wordt, en de stad München is beter door te rijden sinds de oostelij ke rondweg gereed is. Vandaar kan men via de Brenner doorrijden tot Zuid-Italië, ook langs de Adria-kust. Nieuw is in Italië de oost-west-ver binding Pescara-Rome. Zwitserland ten slotte is. nu de dui zend kilometer autosnelweg er over troffen zijn, sneller door te rijden. De weg van Basel naar Vevey aan het meer van Genève is tot ruim voorbij Fribourg gereed en leidt om Bern heen. De N-13 van Zürich naar Luga no wordt in etappen volrooid. maar is goeddeels klaar. De derde zondag in september wordt echter ook na het verwerpen van de maandelijkse autoloze zondag een dag waarop au torijden in Zwitserland verboden zal zijn. Snelheden Op de autosnelwegen wordt in Duitsland 130 kilometer per uur vrij blijvend als maximum geadviseerd. Deze snelheid is als zodanig voorge schreven in Frankrijk. Oostenrijk en Zwitserland. In België en Portugal geldt 120. in Engeland en Denemar ken 110, in Spanje en Joegoslavië 100. in Noorwegen en Zweden 90 Het benzinetanken is in Duitsland goedkoper buiten de autosnelwegen dan op deze Autobahnen In Frank rijk geven grote winkelcentra be langrijke reducties Voor Italië zijn sommige autostradas goedkoper qua tol voor buitenlandse auto's en kan men ook benzinebonnen krij gen. Een probleem in Italië is wel dat tijdens de langdurige lunchpauze buiten de snelwegen doorgaans geen benzine te koop is. Er staat dan wel vaak een bord ..Aperto". hetgeen naar men ons verzekert, „geopend" betekent, maar dit komt omdat het weer meestal te warm is om dat bord weg te halen. Maar Italië is dan ook het land met de /neest merkwaardige snelheidsli mieten auto's boven 1300 cc mogen 140 rijden op autostrada s. boven 900 tot 1300 CC 130. van 600 tot 900 cc 110 en nog kleinere cilinderinhouden 90 km per uur. Voor andere wegen gel- dert resp. snelheden per categorie vanMlO. 100, 90 en 80 km per uur. Chrysler levert nu weer Britse auto's Chrysler Nederland N V. te Rotter dam heeft, na dit voorjaar de leverin gen van de Engelse „Avenger" her vat te hebben, opnieuw een Britse auto in zijn leveringsprogramma op genomen. Het is de kleine Sunbeam, een driedeurs model met keus uit drie verschillende motoren en ach terwielaandrijving. Tegen de verwachting in is daarbij ook de kleine 900 cm'-motor. waar mee de Sunbeam 1.0 LS een prijs van 10.990 gulden krijgt. Voor slechts vierhonderd gulden meer heeft men echter de beduidend reëlere 1.3 liter motor met bijna anderhalf keer zo veel vermogen 44 kW of 60 pk De 1.6 liter S. die ook met automatische transmissie leverbaar wordt, zal 13.690 gulden kosten. Chrysler had na leveringsproblemen gedurende het afgelopen jaar dit De Chrysler Sunbeam: vroeger was Sunbeam een merknaam, nu slaat deie alleen op dit kleine autootje. voorjaar de Avengers 1.3 GL en 16 GLS met dezelfde motoren als de Sunbeam opnieuw uitgebracht voor prijzen van 11.995 en 13.995 gulden. Dit model Is groter en con ventioneler van vorm dan de Sunbe am waarmee nu opnieuw naast de Franse Chrysler Simca's en de uit Spanje afkomstige grote Chrysler de Engelse wagens van dit Amerikaan se concern in Nederland vertegen woordigd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15