W Geen steun voor het Moluks onafhankelijkheidsstreven Andriessen hekelt verzet tegen de bezuinigingen Cr* éPÈ CDA Wadlopers dienen klacht in tegen stichting Lisette Scholten krijgt functie terug Burgemeester Polak maakt overplaatsing ongedaan Kamer wel voor actieve rol bij oplossing vraagstuk Minister merkt weinig van solidariteit bij belangengroepen Vraag in Kamer over scheepsbouw Chilenen krijgen steun Oude school- en studieboeken zijn geld waard; nieuwe hoeven niet duur te zijn. Twee vliegen in een klap... Gidsen zouden niet voor hun taak berekend zijn Waterpeil van Rijn zakt weer u 2 S DINSDAG 30 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Lisette Scholten wordt zo spoedig mogelijk terugge plaatst naar haar vorige betrekking bij de afdeling recherche-admini stratie van de Amsterdamse politie. Burgemeester Polak van Amster dam heeft de overplaatsing naar de verkeersdienst vanwege haar relatie met de Westduitser Axel Achterath ongedaan gemaakt. Volgens de Amsterdamse burge meester is een overplaatsing op de door hoofdcommissaris Sanders aangevoerde gronden niet mogplijk. Burgemeester Polak vindt dat het besluit van Sanders „op zichzelf be grijpelijk en verantwoord was voor gekomen", maar dat een recente uit spraak van de Raad van State „tot de conclusie moet leiden dat over plaatsing niet mogelijk is". Lisette Scholten toonde zich gisteren over de beslissing van de Amsterdamse burgemeester wel blij, maar was aan de andere kant teleurgesteld over de motieven. Hoofdcommissaris San ders volstond gisteren met een kort commentaar: „De beslissing moet door mij gerespecteerd worden." Lisette Scholten werkt sedert 1969 bij de hoofdstedelijke politie in part time dienst, waarvan de laatste zes jaar bij de recherche-administratie. Lisette Scholten woont samen met Axel Achterath, die in West-Duits- land is veroordeeld wegens lidmaat schap van een organisatie, die de Duitse justitie beschouwt als „ver want aan terroristische groeperin gen." Dit was voor de Amsterdamse hoofdcommissaris reden om Lisette Scholten niet te laten werken op een afdeling, waar zij toegang heeft tot vertrouwelijke dossiers en gegevens over „gezochte personen". 'Moeilijk aanvaardbaar' Lisette Scholten tekende tegen de beslissing van hoofdcommissaris Sanders beroep aan bij het Ambte narengerecht. Hier werd het verzoek afgewezen, omdat eerst de burge meester een beslissing moest nemen over de juistheid van de overplaat sing. In een reactie op de beslissing van burgemeester Polak schrijven Liset te Scholten en haar raadsman, mr W. van Bennekom, dat het „moeilijk aanvaardbaar" is, dat de burgemees ter niet het argument gebruikt, dat „ieder ambtenaar in zijn privéleven de vrijheid moet hebben om omgang te hebben met wie hij zelf goed vindt." Verder vinden Lisette Scholten en haar verdediger dat burgemeester Polak de suggestie wekt, dat Axel Achterath „vooralsnog" geen gevaar oplevert, maar dat hij „in de toe komst weer tot zo'n gevaar zou kun nen worden verklaard". In dit geval zou de reden van de burgemeester tot terugplaatsing van Lisette Schol ten komen te vervallen. Lisette Scholten en haar advocaat noemen het ook „teleurstellend" dat burgemeester Polak zeven maanden nodig had om tot zijn beslissing te komen. De uitspraak van de Raad van State, die de burgemeester tot zijn beslis- Lisette Scholten blij, maar ook teleurgesteld. sing heeft gebracht, hield in dat Axel Achterath geen verblijfsvergunning meer geweigerd kon worden, omdat hij een gevaar voor de openbare orde in Nederland zou betekenen wegens zijn veroordeling in West-Duitsland. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer is het met de regering eens, dat Nederland een onafhankelijk heidsstreven van de Zuidmolukkers in ons land niet kan en mag steunen. Anders dan de regering ziet het parlement wèl een actieve rol weggelegd voor Nederland bij het zoeken naar oplos singen voor het politieke vraagstuk. houdend, maar volgens CDA-afge- vaardigde Van Leijenhorst biedt dit de meest reële mogelijkheid om de patstelling te doorbreken. „Wil er hoe dan ook van een gemeenschap pelijke toekomst sprake zijn, dan is het van belang te weten hoe de 1.2 miljoen Molukkers ginds daarover denken", zei hij. De voorwaarde is dat dit gebeurt in samenwerking met Indonesië. In geen geval mogen de betrekkingen met dit land worden geschaad. Dat zou volgens de Kamer ook de Moluk kers in hun politieke streven niet verder helpen. Het CDA stelde de regering gisteren in het debat over het Molukse vraag stuk in een motie voor het aantal oriëntatiereizen van Molukkers naar Indonesië uit te breiden. Minister Wiegel, coördinerend bewindsman voor Molukkenzaken, reageerde af- Het CDA-Kamerlid wees erop. dat in ons land slechts 35.000 Molukkers wonen en het zou volgens hem aan matigend zijn als zij zouden uitma ken wat er met de 98 procent van Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Andriessen (financiën) heeft gisteren fel uitgehaald naar belangengroe pen, die zich nu al verzetten tegen de komende bezuinigingen. „Het valt mij op hoe weinig werkelijke bereidheid er blijkt om te laten zien dat werkgelegenheid ons wat waard is," zei Andriessen op een verkiezingsbijeenkomst in Bussum. In navolging van premier Van Agt bestreed hij de mening van oppssitieleider Den Uyl dat er niet zoveel bezuinigd hoeft te worden als het kabinet van plan is. De afgelopen weken hebben met name ambtenarenbonden, lerarenor ganisaties en verschonende verte genwoordigers van de vakcentrales VolffenS nlan zich kritisch uitgelaten over de ko- U16C1I° Fia" mende bezuinigingen, en wat daar verder over is uitgelekt. Andriessen duidde de critici overigens niet na der aan. Hij sprak over „mensen en groepen die, terecht of ten onrechte, het idee hebben dat er op hun terrein wat onaangenaams te verwachten is. Zij staan klaar om met klem te bewe ren dat dat onaanvaardbaar is." cratische maatschappij worden ver wacht." Minister Andriessen vond dat op zichzelf „begrijpelijk". Hij hoopte echter, dat „men oog heeft voor het algemeen belang dat naast en als puntje bij paaltje komt voor het deelbelang gaat." Zo'n houding kan van „mondige mensen in een demo- Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het Tweede-Kamer lid Joekes (WD) wil opheldering over de inkrimping van de scheeps bouw. „Trouw" onthulde eind vorige week een vertrouwelijk rapport van minister Van Aardenne (economi sche zaken), waarin halvering van de scheepsbouw „onvermijdelijk" wordt genoemd. Dat gaat aanzien lijk verder dan de beperking van de schaapsbouwcapaciteit tot zeventig procent, waarmee de beleidscom missie scheepsbouw (overheid, werk gevers, vakbeweging) tot nu toe rekent. Naar aanleiding van de publikatie in „Trouw" wil de liberaal Joekes we ten of „de minister het oordeel van de beleidscommissie scheepsbouw heeft ingewonnen." De WD'er vraagt zich bovendien af of het „niet verstandig zou zijn geweest" indien de minister de Tweede Kamer eerder had ingelicht. Zoals wij vorige week schreven vond de minister de nota „niet geschikt" voor het parlement. Minister Andriessen, voor het eerst actief in de CDA-verkiezingscam- pagne, toonde zich optimistisch over de voorbereidingen van de bezuini gingsoperatie. „Alles verloopt vol gens het plan, dat het kabinet kort na zijn optreden heeft vastgesteld," zei Andriessen. Hij wilde daarmee reageren op berichten „dat de minis ter van financiën moeilijkheden zou hebben om het aangekondigde be leidspakket in het kabinet rond te krijgen." Andriessen nam nadrukkelijk af stand van de ideeën, die oppositielei der Den Uyl eind vorige week heeft ontvouwd over loonmatiging en be zuinigingen. Den Uyl meende dat forse loonmatiging gedurende een aantal jaren een besparing van 20 25 miljard kan opleveren. Daardoor zou aanmerkelijk minder bezuinigd kunnen worden dan het kabinet-Van Agt nu voor ogen staat. Andriessen was niet erg optimistisch over een zo vergaande loonmatiging als Den Uyl zou wensen: „Er zijn grenzen aan wat de leiding van de vakbeweging kan en wil aanvaarden, onder welk kabinet dan ook." Ook zou Den Uyls rekensom niet klop pen. Volgens Andriessen houdt Den Uyl er geen rekening mee, dat de overheid als gevolg van lagere loon stijgingen minder aan belastingen en sociale premies ontvangt. Hij raamde, dat Den Uyls suggestie niet meer dan vijf miljard zou opleveren. Dat bedrag zou dan echter gebruikt moeten worden om een dreigend ver lies aan koopkracht te voorkomen, namelijk door de belasting- en pre mieverhogingen zo klein mogelijk te houden. Aantjes kritisch Ook CD A-leider Aantjes liet zich gis teravond kritisch uit over de ideeën van de oppositieleider. Volgens An driessen en Aantjes koestert Den Uyl te hoge verwachtingen over de beteugeling van het zogeheten inci dentele loon (voor promoties, over werk en dergelijke). „Het kabinet mag zich niet baseren op onverant woord optimisme", waarschuwde Aantjes op een verkiezingsmanifes tatie in Amsterdam. Volgens Den Uyl zelf wil het kabinet onvoldoende ernst maken met loon matiging. Het kabinet, zo meent hij, moet nu de doelstelling laten varen dat ook de koopkracht van de mid dengroepen (inkomens tussen 29.000 en 58.000) zoveel mogelijk op peil blijft. Doet het kabinet dit niet, dan „dwingt het zichzelf om verhaal te halen op de ontvangers van sociale uitkeringen" aldus Den Uyl op een discussie over sociaal-economische politiek in Amsterdam. Volgens WD-leider Rietkerk wor den in de voorstellen van Den Uyl de middengroepen „die door de nivelle ring van het vorige kabinet al zo zwaar zijn getroffen, extra gepakt." Rietkerk beweerde op een WD-bij- eenkomst in de hoofdstad, dat een werknemer met een inkomen van 1600 gulden „schoon" per maand er een half procent op achteruitgaat, mensen die meer verdienen zouden zo'n vier procent genivelleerd moe ten worden. Door middel van spreekkoren onderstreepten Chileense vluchtelingen gistermiddag bij de Chileense ambassade in De Haag hun ongerustheid over verdwenen landgenoten. Twijfels Den Uyls partijgenoot Duisenberg, oud-minister van Financiën, leek minder optimistisch over inkomens matiging dan Den Uyl zelf. Op een bijeenkomst in Apeldoorn zei Dui senberg gisteravond „twijfels" te hebben over een sterke, jarenlange loonmatiging. Maar het staat in elk geval vast, dat loonmatiging onmo gelijk is als daar niets tegenover staat: meer werk, zeggenschap, be scherming van zwakkeren. Het kabi net zou dat te weinig beseffen, wat volgens Duisenberg „tragisch, bijna, wanhopig" is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor het gebouw van de Chileense ambassade aan de Ja- vastraat in Den Haag is gistermid dag een demonstratie gehouden uit solidariteit met de familieleden van vermiste Chilenen die in Santiago de Chili in hongerstaking zijn gegaan. Ze willen op deze manier van de Chileense junta opheldering krijgen over het lot van hun verdwenen rela ties. Bij de hongerstaking in Chili zijn 65 personen betrokken, voor het meren deel vrouwen. De actie is vorige week maandag begonnen. Door de amnestie die de junta in april afkon digde is het niet langer mogelijk druk op de Chileense autoriteiten uit te oefenen. De vermisten zijn ontsla gen van rechtsvervolging. Dat maakt het juridisch onmogelijk in formatie over de verdwenen perso nen te krijgen. De Chileense autori teiten beweren dat de vermisten in de illegaliteit werkzaam zijn en daar om in werkelijkheid helemaal niet vermist worden. Huub Oosterhuis, heeft als voorzit ter van de Chili Beweging Nederland minister van der Klaauw van Bui tenlandse Zaken gevraagd pogingen in het werk te stellen een internatio nale onderzoekscommissie van de Verenigde Naties de zaak te laten behandelen. In diverse delen van Europa heeft de hongerstaking in Chili navolging ge vonden. In Parijs zijn sinds vrijdag zestien Chileense ballingen in hon gerstaking gegaan. In Genève weige ren twintig uitgeweken Chilenen voedsel te nuttigen. Zij hebben zich geïnstalleerd in het hoofdkwartier van de Wereldraad van kerken. Bij valsbetuigingen kunnen in Neder land worden gestuurd naar de Chi leense ambassade en het ministerie van buitenlandse zaken. Bij de Slegte verkoop je de studieboeken die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'n 2 jaar) en koop je wat je 't volgend studiejaar hebben moet (voor zover voorradig). Afrekenen gaat kontant en wat je koopt neem je Til meteen mee. Dóén, nog voor je met vakantie gaat. Dat bespaard je tijd én geld. C y j De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B. V., Kal veretraat 48-52. Anuterdam, tel.020-225933.Ook in Rotterdam, Den Haag.Utrecht. Arnhem. Eindhoven, Enschede. Groningen. Leiden. Haarlem. Antwerpen en Gent hun volksgenoten ln Indonesië zal gebeuren. Voor een redelijke com municatie zijn drie oriëntatiereizen per jaar veel te weinig, aldus de CDA-afgevaardigde. Minister Wiegel zei, dat de regering positief staat tegenover deze reizen, maar niet de indruk wil wekken deze te stimu leren. Zelfbestuur WD-woordvoerster mevrouw Kap pijne van de Coppello opperde de mogelijkheid om er bij de Indonesi sche regering op aan te dringen de Molukken zelfbestuur te geven Zij wees erop. dat de Indonesische grondwet hierin voorziet. Het centra listische bewind dat nu nog steeds wordt gevoerd vanuit Djakarta zou dan geleidelijk moeten worden ver minderd. „Daar zijn de Molukkers in Indonesië meer mee gebaat dan met het eisen van volstrekte onafhanke lijkheid", aldus het liberale Kamer lid. Minister Wiegel ging niet op haar suggestie in. PvdA-woordvoerder Molleman be pleitte uitbreiding van de ontwikke lingsprojecten die Nederland op de Molukse eilandengroep heeft opge zet. De meeste fracties vonden dat de regering terecht geen gevolg heeft gegeven aan het Molukse verzoek om de vraag of de proclamatie van de vrije republiek der Zuidmolukken (RMS) al dan niet rechtmatig was. voor te leggen aan het Internationale hof van arbitrage. Volgens de Kamer is dit. afgezien nog van juridische belemmeringen, een weinig realis tisch voorstel, omdat het probleem niet juridisch maar politiek is. Kansloos Regering en parlement zien evenmin heil in een initiatief van Nederland om bij de Verenigde Naties aandacht te vragen voor het Molukse vraag stuk. De PPR heeft hierom gevraagd in een motie, die bij voorbaat kans loos is. Volgens de Kamer valt, ge zien de verhoudingen in de VN. op dit vlak niets te verwachten. Minis ter Wiegel waarschuwde bovendien dat een dergelijke stap van oudkolo nisator Nederland in het buitenland op een muur van onbegrip zou stui ten en een averechts effect zou heb ben, ook voor de idealen van de Molukkers. „De bescheiden moge lijkheden voor optreden ir. samen werking met Indonesië zouden wor den geschaad", aldus de minister. Uiterst gereserveerd stond minister Wiegel ook tegenover een voorstel van D'66 om een open politiek en cultureel vormingscentrum van en voor Zuidmolukkers op te richten. Dit centrum zou volgens D'66-afge- vaardigde mevrouw Wessel onder meer de politieke meningsvorming in Molukse kring moeten stimuleren. Ze wees erop, dat het denken van de Molukkers over de invulling van hun politieke ideaal de laatste tijd sterk in beweging is. De minister zag nogal wat haken en ogen, maar toonde zich bereid de suggestie voor te leggen aan de nieuw in te stellen Neder lands-Molukse commissie van advies en overleg. Kil Minister Wiegel bestreed de algeme ne kritiek vanuit de Kamer dat de regering in haar nota het Molukken- probleem te kil en te afstandelijk heeft benaderd. „De nota is niet ge voelsarm. We hebben de feiten op een rij gezet. Dat kan een koele in druk maken. Maar onze benadering is niet kil", zei hij. Volgens de meeste fracties heeft de nota de sfeer niet verbeterd, zowel door de koele toon als door het achterwege laten van een inspraakronde vooraf. Tegen dat laatste verwijt bracht de minister in, dat de regering dat doelbewust heeft gedaan om moeilijkheden weg te ne men. Hij zei van Molukse kant ook positieve reacties te hebben gekre gen in de trant van „we weten nu wat we aan elkaar hebben". ADVERTENTIE Morgen CDA stemmen. Omdat u ook in eigen gemeente de Christen-Democratie sterk wilt maken. Als u naar de stembus gaat, doe gelijk deze bon op de post. Dat gaat in één moeite door. En u steunt het CDA dubbel. Noteer mij als lid van: I /CDA I~1ARP UCHU (1KVP Naam Adres Woonplaats: Stuur deze bon naar het CD A-secre tariaat. Antwoordnummer 1700 te Den Haag. ronder postzegel. door Jan Sloothaak GRONINGEN Enkele van de onfortuinlijke wadlopers die zaterdag met helikopters uit hun netelige positie moesten worden gered, willen een klacht indienen tegen de stichting Wadvrienden. Volgens mej. W. Walburg uit Veendam wordt er nog contact gezocht met de andere leden van de groep en zal de klacht nog deze week worden Ingediend. De wadlopers beseffen dat ze in levensgevaar hebben ver keerd en menen dat de orga niserende stichting verant woordelijk moet worden ge steld. Men is vooral verbol gen over het feit dat de hoofdgids niet berekend zou zijn voor zijn taak. Inmiddels is de Rijkspolitie te water begonnen met het instellen van een onderzoek. Er zou een rapport worden uitgebracht. Dit wordt inge leverd bij de officier van Jus titie in Groningen, die zal na gaan of er maatregelen moe ten worden genomen om moeilijkheden ln de toe komst te voorkomen. Te weinig ervaring Het is niet voor het eerst dat de wadloopsport in het nieuws komt als een riskante bezigheid. Nagenoeg ieder jaar verschijnen er berichten over wadlopers die op specta culaire wijze moeten worden. gered. De oorzaak wordt in veel gevallen gezocht in on voldoende ervarenheid van de wadgidsen. Volgens Doe- ke Tammes, voorzitter van de stichting Wadvrienden te Pieterburen, is dat deze keer bepaald niet het geval geweest. De stichting Wadvrienden is nog betrekkelijk nieuw en ontstaan nadat Hijlke Dijk stra werd ontslagen bij de stichting Wadloopsport. Tus sen beide stichtingen heerst nogal wat rivaliteit. De wad- loopgids Willem Schrober was aanvankelijk ook ver bonden aan de stichting Wadloopsport en hij was een van de gidsen van het eerste uur. Na een onenigheid stap te hij over naar de stichting Wadvrienden. „Hij is al 15 jaar waddengids en dus bij zonder ervaren. We hebben alle vertrouwen in hem", al dus voorzitter Tammes. „Maar wadlopen brengt nu eenmaal risico's mee". Zaterdag ging de heer Schro ber met 54 wadlopers het wad op, richting Schiermonnik oog. Het was mistig, maar volgens de weerberichten zou het opklaren. Dit gebeurde echter niet en tot overmaat van ramp ontstond er vertra ging bij het oversteken van een geul met een vlotje. Dit duurde daardoor langer dan anders. Het water kwam op en daarom riep de heer Schrober. die al die tijd in radiocontact had gestaan met de wal. de hulp van mili tairen ln. Door de mist kon de helikopter hen moeilijk vin den, wat extra vertraging van een uur meebracht. Paniek Volgens de wadlopers zou de heer Schrober in paniek zijn geraakt en daaruit wordt ge concludeerd dat hij niet voor zijn taak berekend is. Een van de andere wadlopers nam de leiding over. Volgens de heer Tammes heeft men ARNHEM De ongebruikelijk hoge waterstand van de Rijn, een voor deze tijd van het seizoen vrij uitzon derlijke gebeurtenis, heeft de boeren enige schade toegebracht. De hoge waterstand werd zoals bekend veroorzaakt door over vloedige en langdurige regenval in West Duitsland. De hoogste stand werd zondagmiddag gemeten. 14.38 meter. Sindsdien zakt het water weer. Rijn, IJssel, Waal en Lek zullen binnenkort wel weer hun normale waterstand hebben. ten onrechte de indruk gehad dat Schrober in paniek raak te. „Willem stottert en ln een gespannen situatie verergert dat; bij de deelnemers kwam# dat over als paniek, maar dat* was niet zo", aldus de heer Tammes. Volgens hem heeft de stich ting Wadvrienden zich inmid dels beraden over wat er ln de toekomst moet gebeuren om dit soort situaties te voorko men. Een van de dingen die men naast walkietalkies nu wil gaan aanschaffen zijn radarreflectors om het zoe kende militairen gemakkelij ker te maken eventueel in nood verkereride wadlopers te vinden. „Als de film over een paar jaar op dé televisie komt, zul je hem wel begrij pen, Tommy"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3