„Ik ben iemand die af en toe eens uit de trein wil stappen" UW PROBLEEM OOK HET ONZE Jij bent gek Eelke de Jong bleef in zijn hart een dorpsjongen Meer interesse voor mooi tafelen VARIA MAANDAG 29 MEI 1978 door Fred Lammers HOOG BUURLO - „Ik ben iemand die af en toe eens uit de trein wil stappen. Het verve lende daarvan is dat als ik weer instap, mijn vrienden intussen een paar stations verder zijn en moeilijk meer ingehaald kun nen worden. Zodoende zit ik telkens met een ander reisge zelschap opgescheept. De laat ste tijd besef ik steeds meer dat ik niet op deze manier kan doorgaan. Je kunt niet aan het uitstappen blijven. Als je, zoals ik, 42 bent, kun je je niet veel grapjes meer veroorloven. Er moet een keer wat gepresteerd worden." Eelke de Jong, de schaapherder van Hoog Buurlo. kijkt peinzend voor zich uit als hij tot deze conclusie komt. In de verte graast zijn ruim 200 schapen tellende kudde, dichter bij scharrelt Sandrien, de herders hond. Na tweeëneenhalf jaar op de Hoog Buurlose heide zijn eenzame beroep te hebben uitgeoefend, stapt Eelke volgende maand opnieuw uit de trein, omdat schaapherder zijn niet is wat hij ervan verwachtte. „Ik heb een streng gereformeerde opvoeding achter de rug. Het eerste wat je daarbij wordt bijgebracht is dat het een noodzaak is te woekeren met je talenten, dat je prestaties moet verrichten, op welk gebied dan ook. Ik laat een kudde achter, die goed gezond is. Toch heb ik het gevoel te hebben gefaald," zegt Eel ke. We hebben dan al een paar uur met elkaar opgetrokken, in de zon gezeten, gedwaald over de hei en nu opnieuw een beschutte plek gezocht vlakbij een vennetje, van waar de kudde goed is te zien. Het is niet voor het eerst in zijn leven dat Eelke de balans opmaakt en tot de ontdekking komt op het verkeer de paard te hebben gewed. Na twin tig jaar in de Journalistiek werkzaam te zijn geweest keerde Eelke de Jong vijf jaar geleden Amsterdam de rug toe om boer te worden in Giethoorn. „Daar kon ik een boerderijtje huren en die kans heb ik meteen aangegre pen. Ik was op Amsterdam uitgeke ken. In een stad doen de mensen zich vaak anders voor dan ze zijn: slim mer of rijker of begaafder. Er is daar zo veel opsmuk bij. In de stad raast het leven. Iedereen loopt elkaar voorbij of ondersteboven. Dat heb je in een dorp niet Daar staan de din gen meer stil. kun Je het leven ge makkelijker bijhouden, hoef je ook niet uit te kijken op muren. Ik zag in dat de zaken die ze in Amsterdam zo belangrijk vinden, waar ik urenlang met vrienden en collega's over klet ste. futiliteiten zijn, flauwekul, om dat ze weinig hebben te maken met wezenlijke kwesties. Ik wilde weg uit dat Haagse-Post-sfeertje van kriti sche mensen, die dachten het te we ten maar door hun instelling toch ver van alles afstonden, een heel onwerkelijk wereldje vormden." Orgiën Het pakte anders uit dan Eelke de Jong had gehoopt. „In Giethoorn bleven ze vreemd tegen me aankij ken Een amateur-boer die je op alle momenten van de dag kon tegenko men moest In hun ogen wel over een grote bankrekening beschikken. Als ze 's nachts licht bij me zagen bran den. omdat ik dan zat te schrijven, dachten ze dat ik orgiën hield of in mijn eentje zat te zuipen." Vandaar dat Eelke de mogelijkheid om schaapherder te worden niet voorbij liet gaan. „Ik dacht dat het de oplossing zou zijn voor al mijn problemen. Ik ben in mijn hart altijd een dorpsjongen gebleven. In de streek waar ik als kind heel wat heb rondgezworven ik ben in het Ot- en-Siendorp Hoog Soeren geboren dacht ik mezelf een alibi te kunnen geven. Ik zou eens bewijzen dat Eel ke wel wat kan. Vóór alles wilde ik niet opvallen. Dat was een grote mis vatting. In deze tijd schaapherder worden is hetzelfde als je haar rood- verven." Eelke de Jong werd uit een paar honderd gegadigden geselecteerd om tegen een minimumsalaris de belangen van de Stichting schaaps kudde Hoog Buurlo te behartigen. „Toen ik eraan begon zag ik de be zwaren nauwelijks. Ik dacht: je neemt Je bloknootje mee en dan fijn schrijven op de hei. Op die manier kun je Je inkomen wel wat opvijze len. In de praktijk kwam daar weinig van terecht. Zo'n schaapskudde vraagt Je volledige aandacht en dat zeven dagen in de week zonder op vakantie te kunnen gaan. Het betekent elke dag een uur of zeven met Je schapen over de hei zwalken en soms nachten achtereen nauwelijks Je bed zien als er lamme tjes geboren worden. Dat laatste heb je niet alleen in het voorjaar. Het is dit jaar al in oktober begonnen. Het eist je zo op. dat ik onlangs tot mijn schrik ontdekte in die paar jaar dat ik hier nu zit nog nooit met mijn twee kinderen gewoon eens een wan deling over de hei te hebben ge maakt. Alles draait om de schapen." Wat voor Eelke de deur dicht doet is het feit dat zo'n schaapskudde steeds meer een publieke attractie wordt. Uiteraard wordt zo'n kudde gehandhaafd omdat het een mooi gezicht is ter stoffering van het land schap. Maar wanneer op zaterdagen en zondagen en in de vakantiemaan den dagelijks honderden toeristen je met foto- en filmcamera's voor de voeten lopen, ga Je daar als herder wel een beetje anders over denken. „Je bent als schaapherder een rari teit. zoals vroeger.een kalf met twee koppen op de kermis. De mensen verdringen zich om elkaar tussen de schapen op de foto te zetten en ma ken met hun geschreeuw de dieren soms zo overstuur dat ik, omdat ze anders niet genoeg te eten krijgen, een uur langer op de hei moet blij ven. Als je dan 's avonds bij de kooi ook nog wordt opgewacht door een stel mensen met camera's ontplof je bijna. Toch is onvriendelijk worden dan het laatste wat je moet doen. Het resultaat is ingezonden stukken in de plaatselijke krant, waarin bele digde mensen vragen of die schaap herder wel geschikt is voor zijn werk. „Schaapherder zijn is in deze tijd een bijna bovenmenselijke opgave. Het lijkt een bestaan zo vrij als een vogeltje in de lucht, maar je bent ontzettend gebonden. Je moet wel heel sterk in je schoenen staan wil je dat kunnen volhouden. Als schaap herder beleef je eigenlijk niets. De laatste tijd kreeg ik steeds meer het gevoel tot levenslange gevangenis straf te zijn veroordeeld." Jan Klaasen Omdat hij niet langer „een Jan Klaassen in een poppenkast" wil zijn. heeft Eelke zijn baan opgezegd. In een brief aan het stichtingsbe stuur heeft hij verteld over zijn te leurstellingen en zijn zorgen. „In- plaats van eraan mee te werken het landschap met zo'n kudde te ver fraaien, bereik Je het tegenoverge stelde omdat je vreselijk veel men sen aantrekt die de heide vernielen. Je krijgt hier veel mooi-weer wande laars. die helemaal niet om de na tuur geven maar de bossen en de hei opzoeken omdat ze niet weten wat ze anders moeten doen. Als ze uit hun auto stappen, is het eerste wat ze doen een stok zoeken, soms hebben ze er in elke hand een, en hard tegen bomen en struiken of op molshopen slaan, want die doen evenmin als kevers die Je doodtrapt op een bos pad iets terug." De dag na zo'n invasie kan Eelke zakken vol lege flessen, plastic be kertjes en andere rommel verzame len en dan mag hij nog van geluk snreken als niet een van zijn scha pen..zoals onlangs gebeurde in een plastic zak is gestikt. Het doet Eelke uitroepen: „De gemiddelde Neder lander kent meer waarde toe aan zijn tuintje dan aan een bos of heideveld. Je moet het lef niet hebben een plas tic bekertje bij iemand in zijn tuin te gooien. Dan komt hij wel naar bui ten rennen." (foto: Ben Balster) Dwalend over de hei heb je alle gele genheid na te denken. „En dat heb ik gedaan," zegt Eelke. „Ik heb hier op de hei heel wat crisissen gehad. Je hele leven passeert bij tijd en wijle de revue. Als ik omkijk vraag ik me af wat ik eigenlijk heb gedaan in die veertig jaar. Het is naar mijn gevoel freewheelen geweest. Ik wil een spoor achterlaten, iets ten algemene nutte doen. Ik schrijf en heb fans. dat wel, maar er zijn ook mensen die wat ik op dat gebied presteer niet denderend vinden. Daar kan ik erg over tobben. Ik wil eigenlijk dat ie dereen dat geschrijf van mij prach tig vindt. Nieuw boek Eelke heeft zijn verwachtingen nu gezet op het boek. dat hij wil gaan schrijven over zijn ervaringen in Hoog Buurlo. „Het gaat 'de schaap herder' heten, net zo als het klassie ke boek van Oltmans uit de vorige eeuw. Dat is het enige boek in Neder land dat over een schaapherder be staat. Mijn boek wordt het verhaal van een schaapherder op het eind van de twintigste eeuw. Ik denk wel dat dit het boek zal worden dat ik al zo lang wil schrijven. Het moet een boek worden waarin mensen zichzelf herkennen, waarbij ze tijdens het lezen het gevoel krijgen: die man heeft ons begrepen. In zoverre heeft die periode dat ik schaapherder was dan toch nog zin gehad. „Ik heb de mensen de afgelopen ja ren beter leren kennen, maar vooral mezelf. Het schaapherder zijn heeft me veranderd. Ik ben erdoor ver hard. Daar werd ik vorige week in eens bij bepaald. In november is er in de kudde een mismaakt lam gebo-* ren met twee vergroeide achterpo ten. Vroeger zou ik me dat vreselijk hebben aangetrokken, het dier pijn loos hebben laten afmaken. Ik heb het aangehouden, het vetgemest voor de slacht. Vorige week heb ik het weggedaan. Het dier heeft geen leven gehad. Zes maanden heeft het in een donker hok gezeten omdat ik mij verplicht voelde de stichting die het financieel toch al zo moeilijk heeft, aan een beetje inkomsten te helpen. Dat ik zover kon komen, daar ben ik van geschrokken. Ook daarom ben ik geloof ik niet de ge schikte man om schaapherder te zijn." Trouw/Kwartet ANC door Mink van Rijsdijk Jaren geleden zei een jongetje heel knorrig tegen me: „Jij bent gek, ik ga jou schoppen." Zijn moeder greep schielijk in, zodat zijn korte beentje me niet raakte. Merkwaardigerwijs had hij door deze hande ling zijn doel ook al enigszins bereikt. Het gekwebbel van zijn moe en mij duurde hem veel te lang, waardoor hij de aandacht die hij zo graag had, ontberen moest. Zelfs het half bestraffende, half plagerige vasthouden van zijn onderbeen en de op merking „Dat stoute voetje zullen wij even pakken, pakken, pakken" deed hem goed en ontzenuwde zijn narrigheid. Hij had weer aandacht en kon zodoende weer lachen. Nu wil natuurlijk niemand graag voor gek versleten worden, maar ik maak me geen enkele illusie uitslui tend positief geklassificeerd uit de bus te komen. De oprechtheid van het jongetje om zomaar recht voor zijn raap zijn mening te poneren, brengen niet veel grote mensen op. Eigenlijk zou het leven een stuk eenvoudiger worden als het wel gebeurde. Jij bent gek, ik ga jou schoppen. Het kind had nog gelijk ook, het was gek zolang over zijn hoofd heen te blijven kwekken. Dat het hele gedoe hem gruwelijk verveelde, was logisch. Zijn moeder wilde hij niet schuldig verklaren en dus werd ik de zondebok. Als hij op de keper beschouwd ongelijk had en er geen reden was geweest voor zijn agressief gedrag? Dan nog doet zijn openhartigheid prettig aan. Dit soort spontaniteit gaat tijdens de opvoeding meestal verlo ren. In het wilde weg schoppen en slaan word je en dat is prima afgeleerd. Bovendien zijn er de beleefdheidsregels en met „Jij bent gek" ga je finaal over de schreef. Met een beetje opvoeding is de zaak mooi geregeld, zou je in eerste instantie zeggen. Lief en beleefd zijn doet aangenaam aan, geeft verder geen problemen. Hallo, maar zo simpel is het niet. Al zeggen we de dingen niet meer zo ongenuanceerd en bot tegen door Annemarie Lücker Tijdens de laatste huishoudbeurs werd een ma nifestatie gehouden onder het thema „de gedek te tafel, het middelpunt van uw huis". Vroeger kocht je een servies voor je leven. Alles paste keurig bij elkaar op het witte tafellaken. Dag in dag uit hetzelfde. Steeds meer mensen besteden aandacht aan datgene waarmee ze eten of waaruit ze drinken. Tot nu toe was dat veel meer gericht op het eten en drinken zelf. De consument is internationaler en ook creatiever gaan denken. Door nieuwe eet- en drinkgewoontes is de belangstelling voor een' aardig gedekte tafel toegenomen. Natuurlijk spreekt de perfectionering binnen het woonge- beuren een woordje mee. Serviezen, glaswerk en tafellinnen zijn aangepast aan het kleurensche ma en de stijl van het interieur. Een goed servies, dat wil zeggen van een goede kwaliteit en van een bekende fabrikant, kan in gedeelten worden aangeschaft en moet ook naleverbaar zijn. Bij het samenstellen kun je ook uitgaan van verschillende decors of kleuren die juist erg mooi bij elkaar staan en waardoor iedere keer een volledig ander effect bereikt kan worden. Stem serviesgoed, glaswerk en bestek op elkaar af. Neem zonodig van alles een voorbeeld mee naar de winkel. Tegenwoordig is het meeste porselein en ook het aardewerk bestand tegen afwasmachines. Helaas geldt dat nog niet voor porselein met zilveren of gouden decoraties, want die kunnen de hoge temperaturen niet verdragen van het zogenaamde gladbrand. Stone-ware, grès. steengoed en andere kerami sche produkten hebben een goede gebruikskwa- liteit. Het is samengesteld uit kleisoorten die bij 1350 graden celsius een zekere graad van vergla zing bereiken en daardoor een overgang vormt tussen aardewerk en porselein. RE iemand, maar daarmee houden we onze mening no^ei niet voor ons. Stel je voor. Natuurlijk vind ik Mia een gek mens. U toch ookf Dat vertellen we haar niet, want daar koop je niets» af voor, u en ik bepraten dat lekker samen. „Ik wil niefte i roddelen," bezweren we elkaar „maar die Mia.. notfci in ja., en met een air hè, bespottelijk. Trouwens José..Trent Rebbeltierebbeldereb. Eigenlijk is iedereen gek£^te behalve u en ik en dat te kunnen vaststellen verrukkelijk en om het nog een streepje verrukkelijk ker te maken, springen we nogal slordig met d% m waarheid om. iorzii Het fabeltje dat mannen niet zouden roddelen slaap bij natuurlijk nergens op. Mannen zijn er even bedreven! in als vrouwen. Piet heeft weer een nieuwe auto, hik wel, je moet wel knettergek zijn krom te gaan liggeriden voor een auto en Jan... en KlaasHeb je gehoonf dat gelezen over... nee?" „Nee, vertel eens gauw", Huppetwee, daar gaan wrf weer. Zodra ons geleerd is netjes met twee woorden taj spreken, spreken we ook kwaad van een ander. Somsji grof, soms speels, maar ook nogal eens heel kwaad aardig. Achteraf willen we er best nog eens spijt van| hebben, zeker als de door ons vertelde roddel doort verteld wordt aan de betrokkene. Heel gecompliceer-f de en vervelende situaties kun je dan krijgen. Maar^" ja, dat hoort er wel bij, maakt het ook wel spannend.! Alleen super (schijnheilige mensen zullen ontkennen] dat roddelen een dolle bezigheid is. Ik vraag me alleen af waarom we toch zo graag onfl boze tongetje roeren, waarom we er zo verlekkerd op, zijn onze kwalijke oortjes open te sperren voor opgewekte achterklap. Zijn we toch een beetje als dat jongetje gebleven enl willen we dat de aandacht op ons is gericht? Of zit he tl fijne van roddelen in het feit dat we drommels goetj weten dat we al babbelend in de fout gaan? Wie het weet mag het zeggen. Uit Zweden komt dit strand. fraaie servies „Japonica", Rif c*u] a scl VRAGEN uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507. 2270 A>1 Voorburg Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 ets bijvoegen, en heslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. VRAAG: Een prachtige Japon (noem het genist maar een gewaad) werd heel goed bewaard in een kast met motteballen. Nu is het goudborduur sel helemaal donker geworden. Is er nog iets aan te doen ANTWOORD: Wij hopen dat onze lezers iets zinnigs over deze zaak kunnen zeggen. Wij ?elf weten het beslist niet VRAAG: Wij hebben In huis en voor al in de tuin veel last van muurlui zen. Wat voor functie hebben muur luizen en hoe kan men ze bestrijden. ANTWOORD: We hebben allerlei handboeken naarstig onderzocht, maar insecten van deze naam niet gevonden Bij de door u genoemde naam denkt men onwillekeurig aan dat zeer onaangename soort want sen. dat met de naam „wandluis" aangeduid wordt. Dat is een soort snavelinsect, dat gevoelige prikken toedient en daarin een gemeen ste kend vergif spuit. Vroeger meende men dat deze insecten pest en me laatsheid overbrachten, maar bewe zen is dit niet Wel kunnen tuberkel bacillen een paar dagen bij een wan dluis in leven blijven Tegenwoordig komen deze nare dieren wel eens mee in de ..koopjes", die men mee naar huis brengt (bont. oude meu bels. kleren» Bestrijding de reini gingsdienst van de gemeente vragen de boel te komen uitgassen Nu zijn er zo'n 50 000 wantsen, waarvan er alleen m Nederland en Belgie-cmge- veer 2000 soorten voorkomen, dus we Kbpen het beste voor u. Nu zou het ook best kunnen zijn. dat u met deze r.aam een heel ander diertje bedoelt, dat helemaal geen insect ?n nog minder een luis ol een wants is. maar een kreeftachtige ni. de pisse bed (of keldermot of zeug). Dit zijn dieren die overal op vochtige plaat sen vegeteren en van rottend plan- tenmateriaal leven Ze zijn te van gen in een bloempot, die men met vochtig hooi of een vochtige oude lap gedeeltelijk vult. Ze kruipen daar graag in en als u ze daarna buiten- gooit. kruipen ze wel onder een steen weg of worden door vogels opgege ten. Als het mogelijk is een pad of een kikker een dag in de kelder te laten bivakkeren, zijn alle pissebed den gegarandeerd weggevangen. VRAAG: Weet u een milieuvriende lijk middel om muggen te ver drijven? Wij willen zo graag als we in de caravan vakantie houden, ook 's avonds eens buiten zitten. ANTWOORD: Uw vraag heeft ons aan het zoeken gezet naar een mid del. dat we allang vergeten waren, maar waaraan we. lang gelden, heel veel gezellige uren in de tropenavon den buiten op het platje voor het huis te danken hebben gehad: Obat njamoek. Het heeft moeite gekost, maar we vonden ten slotte In een zaak. waar behalve heerlijke Indi sche gerechten ook allerlei andere spulletjes verkocht worden, een heel bekend groen doosje: Three Star Anti Mosquito Coils oftewel Obat njamoek. De vriendelijke verkoper vertelde mij. dat in deze obat pyre- thrine verwerkt is. Milieuvriendelij ker kim het nauwelijks. Bij gebruik binnenshuis wèl goed ventileren! Ongetwijfeld is bij u in de stad ook wel zo'n toko. waar dit middel wordt verkocht: veertien rustige zomer avonden voor 2,75. NIET ZO GESLAAGD: Bij de brief kaarten. die we wel altijd lezen, maar nochtans terzijde leggen was ook zo'n gratis postcodekaart, die tevens gebruikt was. om ons een vraag voor te leggen. In zo'n geval zou de zon twee keer voor niets opgaan. VRAAG: Hoe moet ls allerlei hard nekkige onkruiden uit mijn tuin krijgen? ANTWOORD: Zorg, dat er niet teveel zwarte aarde om uw plantjes te zien is. Als de bodem in voldoende mate bedekt is. houdt de begroeiing zich zelf wel in evenwicht en in toom. De brandnetels in ons tuintje houden zich aan hun eigen plekje en ze zijn erg mooi. De vogels zorgen voor merkwaardige opslag. Nu en dan grijpen we wel eens in: Een grasje om in de zon te zitten houden we voor ons zelf. maar verder is het elk voor Jaar weer een nieuwe verras sing. wat er bij gekomen is en waar wat gebleven is. Veel hebben we ge leerd van het boekje van Van Halm: Tuinieren buiten het boekje. VRAAG: Graag zou ik iets meer we ten over kleine windmolens met bouwtekening. ANTWOORD: Aangezien u toch in Amsterdam woont, is het niet zo moeilijk eens zelf te gaan kijken bij de 8tichting Tool. Mauritskade 61a. Wij vonden nl. in het aprilnummer van het Memisanieuws een lijst van vier tweekoloms-bladzijden met pu- blikatles ten behoeve van ontwikke lingswerkers. in het Nederlands en In het Engels, o.m. over windenergie, methaan bereiding uit organische af val. zonne-energie. etc. Als u overi gens dit blad eens ergens ziet liggen in een bibliotheek of waar dan ook: Kijk het dan eens terdege door, want elke keer is er wel iets interessants en bruikbaars in te vinden. VRAAG: Waar laat ik oude flessen en papier, 't Wordt niet opgehaald en er zijn geen containers. Was het oude statiegeld op flessen niet beter? ANTWOORD: Wij zouden dat lijstje nog wel verder kunnen aanvullen. hout van kapot meubilair, lorren, metaalrestjes, enfin welvaartstroep! Ik raad u aan uw vragen maar eens voor te leggen aan iemand, die mis schien wel in de gemeenteraad zal komen. Deze zaken horen ten slotte bij de gemeentehuishouding VRAAG: Wat is het adres van „Groe ne Aarde" (Greenpeace). ANTWOORD: Stichting Greenpeace Nederland, postbus 1089, 1400 BB. Bussum. REACTIE van een lezertes?) over moederdag: Een knipsel uit het femi nistisch maanblad Emma van mei 1978: Uit een herinneringsbijeen komst. een Jaar na de dood van haar moeder, georganiseerd door een Amerikaanse uit Philadelphia (Anna Jarvis) in 1905, groeide een groot scheepse campagne, die door de Methodistenkerk krachtig gesteund werd. In 1914 verklaarde de presi dent van de VS. Woodrow Wilson, de tweede zondag in mei tot de nationa le moederdag. In Duitsland vierde men die dag na 1923. De Nazi's gre pen de gelegenheid aan om de moe der, die in de eerste plaats voor de kleine soldaatjes moest zorgen, op een speciaal voetstuk te zetten. In Nederland is men reeds vroeg met de viering van deze dag begonnen. Hier uit blijkt weer zonneklaar, dat orga niseren kan leiden tot een zure dood in een nog zuurdere pot. Het was ook nu weer voor veel moeders en groot moeders een fijne dag met onbetaal bare lieve dingen. VRAAG: Ik liet een ameublement opnieuw bekleden en zocht bekle ding uit stalen van de beste Mohair. De prijs was ernaar Volgens een familielid was het echter een synthe tische stof. Een staaltje gaat hierbij. Is dit uit te zoeken? ANTWOORD: Een paar employés van een van de grootste zaken in meubeltextiel in ons land hebben uw staaltje onderzocht. Inderdaad is het een kunststof en de prijs die u noem de, was zelfs voor de beste Mohair veel en veel te hoog. Enfin: Het zit erop en ik vind het verdrietig, u niet iets anders te kunnen melden. Is u lid van de Consumentenbond? Kunt u bewijzen, dat u Mohair bestelde? Eén troost is er: Niet de stof, maar het werkloon maakt het bekleden van zo'n bankstel een kostbare ge schiedenis. Heeft men u per meter een paar tientjes (of meer) afgezet, op de totale kosten maakt het niet zo heel veel uit. Alleen uw plezier in dat opgeknapte meubelair ls grondig be dorven en dat lijkt me voor u, maar toch ook voor het familielid, dat de opmerking plaatste, een heel ver drietige zaak. VRAAG: In Trouw van 18 mei 1968 stond een afbeelding van een oude prent: de dood van Graaf Adolf bij Heiligerlee voorstellende. Waar zou ik van die prent een goede reproduk- tie kunnen krijgen? ANTWOORD: Informatie over een oude prent zoudt u u woont daar niet zo ver vandaan bij de Stich ting Atlas van Stolk (Aelbrechtskolk 12. Rotterdam-Delfshaven, tel. 010- 767433) kunnen inwinnen HULP VAN LEZER: Een poosje ge leden vroeg een van onze lezers of we iets wisten om de mussen weg te houden van onder zijn dakpannen. Men schrijft ons: Eerst alle bestaan de nesten weghalen, dan onder de eerste panlat boven de goot on veer 7 cm breed gaas spijkeren en£ pannen daarop drukken. VRAAG: Ongeveer 15 jaar geled heb ik In Parijs (Mogador) gewelt genoten van een super-operette J chaël Strogoff". Marcel Merkes Paulette Mervel speelden hierin en een groot Russisch ballet, Irana Grjeblna, maakte het tot heel bijzonders. Er werden plaat£ namen gemaakt en helaas heb ik niet gekocht. Zou die plaat nog gens te krijgen of te lenen zijn? ANTWOORD: Het lijkt me volslai onmogelijk om die plaat hier op lr duiken, maar die „Delfsblaui bordjes bleken ten slotte ook uit DDR te komen, om van de Belg melkbus te zwijgen. Ik hoop er v u dus het beste van. In deze 1 wordt ons: Veel succes op speurtocht toegewenst. We willei graag een paar weekjes Parijs t aan gooien, want in „Paris" is I nog steeds „Springtime" n «»»t T

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6