Leider van opstand in Zaïre ontkent willekeurige moorden Massa-betoging voor ontwapening Ethiopië loopt vast in Eritrea Nog meer over Argentinië Westduitse extremist bevrijd Relatie Vietnam en China verslechtert ]<Iog kleine Franse eenheid in Kolwezi Tories willen nationalisaties terugdraaien Oproep aan president Carter Franse politie door boef nr. 1 voor aap gezet Door twee vrouwen uit Berlijnse cel gehaald Hanoi zou Chinese burgers verdrijven Luchtmacht Canada zonder kernwapens Betoging bij Kremlin ^Al NDAG 29 MEI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet ?ARIJS, KINSJASA (UPI, Reuter, AP) De leider van de invasie in het zuiden van Zaïre heeft mtkend dat er door zijn manschappen willekeurig blanken zijn gedood. Volgens hem zijn de heeste slachtoffers onder de blanken gevallen door bombardementen van de Zaïrese luchtmacht. lathanael Mboemba, leider van het lationaal Front voor de Bevrijding tan Congo (het FLNC), zei dit in een pterview met het tijdschrift Afri- lue-Asie, dat in Parijs verschijnt. Vaar het vraaggesprek had plaats jevonden werd niet vermeld. Jboemba vertelde dat de troepen tan het FLNC op 12 mei was begon- ien aan de inval in de zuidelijke Jalrese provincie Sjaba. Zij hadden Ie Zaïrese strijdkrachten van begin if aan „gezuiverd" van „huurlingen, resterse militaire adviseurs en leden •an de Unita." De Unita was de An- jolese organisatie die in de burger- torlog direct na de onafhankelijk- leid van Angola steun kreeg uit het jresten en uit Zaïre. jfboemba zei dat het FLNC speciale haatregelen had genomen om plun- I leren en roven te voorkomen. De >urgers was bevolen in hun huizen te [lijven. Tot 16 mei was het in de door fLNC bezette stad Kolwezi tamelijk lustig geweest, aldus Mboemba. Op 16 mei waren de eerste Franse para chutisten geland en waren de bom bardementen van de Zaïrese lucht- nacht heviger geworden. „Vanaf oen waren er onder de burgers waar- jchijnlijk meer slachtoffers," zo ver- lelde de FLNC-leider het Franstalige >lad. Hij zei dat er daarna veel bur- fers waren gedood tijdens de ge rechten tussen de opstandelingen en Ie Franse militairen, „die zich schuil iielden in villa's." Sijn opmerking, dat de zestiende al e- Franse para's in Kolwezi landden, te üopt niet met de officiële Franse le jezing. Volgens de Fransen zijn de voorzichtig bekritiseerd door Joe goslavië, dat zich daarbij opwierp als blanken die door de opstandelingen werden gedood waren huurlingen of buitenlandse militaire iviseurs. eerste para's pas vrijdag de negen tiende geland. Maar ook enkele Eu ropese vluchtelingen uit Zaïre heb ben verteld dat er twee dagen eerder al Fransen waren geland bij het vliegveld van Kolwezi, dat vervol gens in één nacht op de opstandelin gen werd veroverd. woordvoerder voor de niet-gebonden landen. De Joegoslavische onder-mi nister van buitenlandse zaken Ko- matina zei op een persconferentie dat „alle niet-gebonden landen wil len weten wanneer de Cubaanse troepen uit Afrika worden terug ge trokken." LONDEN (Reuter) De onthulling van een vertrouwelijk beleidsdocu ment van de Britse conservatieve par tij over het beleid dat zij wil voeren als de Tories de verkiezingen winnen, heeft in Engeland een verhitte discus sie ontketend. Blijkens de onthujling in het weekblad The Economist willen de conservatieven de nationalisatie van de kolenmijnen, scheepswerven, vliegvelden en van British Lcyland ongedaan maken. Ook staan de na men van vakbonden opgesomd die vol gens de Tories zo zwak zijn dat een conservatieve regering met hen een succesvolle confrontatie over de lonen kan aangaan. Tot genoemde bonden behoren die van het onderwijzend personeel en die van de metaalarbei ders. „Een blauwdruk voor een burgeroor log in de arbeidsverhoudingen" noemt Labour-minister van industrie, Eric Varley de conservatieve plannen. Sir Keith Joseph, coördinator van de be leidsplannen van de conservatieve partij, beklemtoonde dat hét docu ment slechts één van de vele bijdra gen tot gedachtenvorming over een conservatief beleid is. Het document suggereert ook de vorming van een mobiele groep van politie en „goede ongeorganiseerde chauffeurs" om in geval van staking het transport gaan de te houden. „De Tories lijken vastbesloten de klok op zo'n manier terug te draaien dat de schadelijke strijd die Heath leverde met de vakbonden hierbij vergejeken verbleekt tot een theepartijtje in de pastorie," meende Varley. Nu de libe ralen hebben aangekondigd dat ze hun steun aan de Labour-regering beëindigen verwachten politieke waarnemers dat premier Callaghan in oktober algemene verkiezingen zal uitschrijven, hoewel de ambtstermijn van de regering pas volgend jaar afloopt. Franse terugtocht De Fransen hebben het grootste deel van hun troepenmacht uit Kolwezi en naaste omgeving teruggetrokken. Van de ruim duizend manschappen van het vreemdelingenlegioen die de vorige week in Kolwezi optraden, zijn verreweg de meesten nu in Loe- moembasji, een stad ongeveer 330 kilometer ten oosten van Kolwezi. Tenminste 150 legionnaires zijn ech ter nog achtergebleven om te helpen bij het handhaven van de orde. De vertrokken Fransen zijn voor een deel vervangen door Zaïrese verster kingen, die uit het noorden zijn aan gevoerd. Verder zijn er in Kolwezi ongeveer vijftig Marokkaanse mili tairen aangekomen. Formeel is hun taak te bekijken wat er op het mili tair vlak nodig is in Zaïre en wat Marokko daar eventueel aan zou kunnen doen. President Moboetoe van Zaïre is momenteel in Marokko voor direct overleg met koning Has san. Aangenomen wordt dat Marok kaanse militaire steun het belang rijkste onderwerp van gesprek is. Vorig jaar kwam Hassan Moboetoe in de strijd tegen een invasie in Sja ba te hulp met enkele duizenden goed getrainde militairen. door Freke Vuyst NEW YORK Enkele duizenden Amerikanen waren dit week einde in New York bijeen, om te demonstreren voor ontwape ning. Vijftienduizend mensen namen zaterdagmiddag deel aan een optocht dwars door de stad, die eindigde in een rally op het Dag Hammerskjold Plein, tegenover het gebouw van de Verenig de Naties. Het is in dit gebouw dat delegaties uit de hele wereld vijf weken lang vergaderen over ontwapening. PARIJS (UPI) Frankrijks staatsvijand nr 1 Jacques Mes- rine heeft de politie voor aap gezet door nadat hij drie we ken geleden op spectaculaire wijze uit de Santé-gevangenis in Parijs was ontsnapt het af gelopen weekeinde het casino van de Kanaal-badplaats Deauville te beroven. Mesrine is zeer brutaal en arro gant te werk gegaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag stapte hij eerst het politiebu reau van Deauville en stelde zich voor als commissaris van politie, daarbij een kaart van het ministerie van justitie als legitimatiebewijs overhandi gend. Hij vroeg de hoofdcom missaris te spreken maar deze was er niet. Vervolgens ging Mesrine naar het casino, gaf zich uit voor rechercheur en vroeg naar de directeur. Toen de onderdirec teur kwam zei meneer de staatsvijand: „Ik ben Mesrine, u kent me wel. Breng me naar de kassier". En terwijl de hon derd gasten doorspeelden be roofde Mesrine het casino van 65.000 gulden. De kassier wist nog een geheim alarm in wer king te stellen maar de politie was net te laat om Mesrine en zijn medeplichtige aan te houden. Gistermorgen werd de vluch- tuto van het tweetal ten zuiden van Deauville aangetroffen. De politie, die ervan overtuigd is dat Mesrine slechts de bevei liging van het casino belache lijk wilde maken. De justitie is begonnen op grote schaal jacht te maken op de meest gezochte misdadiger van Frankrijk. Cuba Zbig Brzezinski, eerste adviseur van de Amerikaanse regering voor het buitenlands beleid, heeft aangekon digd binnenkort met bewijzen te zul len komen over de Cubaanse rol bij de invasie in Zaïre. Brzezinski zei in een interview met de Amerikaanse televisie dat hij de Senaat bewijzen zou overleggen waaruit het belang van Cuba's rol bij de voorbereiding van de invasie zou blijken. Brzezins ki staat bekend als een voorstander van krachtiger Amerikaans optre den tegenover Cuba en de Sovjet- Unie in Afrika. Het Cubaanse optreden op het Afri kaanse continent is gisteren ook Een beeld van de massale betoging van de vredesbeweging in New York. Op de voorgrond de 83-jarige Japanner Masuto Higaki, een overlevende van de atoomaanval op Hirosjima, die de betogers toesprak. WEST-BERLIJN (DPA, Reuter, UPI, AP) De Westduitse autoriteiten hebben tot nu toe nog geen enkel spoor gevonden van de 34-jarige extremist Till Meyer en de twee vrouwen, die hem zaterdagmorgen uit de gevangenis in de Westberlijnse wijk Moabit hebben bevrijd. Volgens de politie is het zeer onwaarschijnlijk dat het drietal het stadsdeel heeft kunnen verlaten omdat alle uitvalswegen en de luchthaven onmiddellijk scherp zijn bewaakt. Bij de actie van zaterdag werd een bewaker gewond door een schot in PEKING (Reuter, UPI, AP) China is een massale perscampag ne begonnen ter ondersteuning van zijn beschuldigingen dat Vietnam Chinese burgers het land uitwerkt. Ofschoon de relatie tussen beide landen snel verslechtert aarzelen waarnemers in Peking met de bewering dat het tot een breuk zal komen. Het persbureau Nieuw China meldde gisteren dat er nog steeds Chinese vluchtelingen uit Vietnam over de Chinese grens komen. Er zouden nu al 90.000 Chinezen uit Vietnam zijn verdreven. Hanoi zou vooral de laat ste dagen de acties tegen Chinezen hebben opgevoerd. Volgens China behandelt Vietnam de Chinese bur gers zeer slecht en op enkele plaat sen zouden zelfs Chinezen zijn ver moord. Vietnam wijst de klachten met klem van de hand. De Vietnamese minis ter van binnenlandse zaken Hoang Bich Son noemt de beschuldigingen „volstrekt ongegrond". Hanoi zegt dat niemand wordt vervolgd en dat de vluchtelingen Vietnamese bur gers van Chinese afkomst zijn. Viet nam heeft China voorgesteld de kwestie te gaan bespreken maar Pe king heeft hierop nog niet gerea geerd. Het conflict broeit al enige tijd en lijkt harder te worden nu China za terdag heeft aangekondigd dat het schepen zal sturen om Chinezen uit Vietnam te evacueren. Daarbij zul len de Vietnamese wateren worden bevaren en zal China de steden Hai- fong en Ho Tsji Minh-stad (het vroe- - gere Saigon) aandoen. Of de Vietna- mezen het zullen laten aankomen op een krachtmeting op zee is niet be kend. In Hanoi wordt daarover nog overlegd. zijn been. De twee vrouwen en Meyer ontkwamen met een busje dat voor de gevangenis klaar stond en waarin twee medeplichtigen zaten. Volgens de Westberlijse senator voor justitie Jürgen Baumann had ook de 22- jarige Andreas Vogel moeten worden bevrijd maar dat is verhinderd door een bewaker. Meyer, Vogel en nog vier medeverdachten staan terecht wegens deelname aan de moord op de Westberlijnse rechter Günther von Drenkmann in 1974 en de ont voering van de Westberlijnse CDU- politicus Peter Lorenz een jaar later. De twee vrouwen meldden zich za terdag bij de gevangenispoort met identiteitsbewijzen van advocaten en vroegen toegang tot hun cliënten. De bewijzen stonden zo bleek later op naam van twee Westberlijnse ad vocaten, die in 1976 tot de balie zijn toegelaten maar nooit bij extremis tenprocessen betrokken zijn ge weest. De twee echte advocaten zijn door de politie ondervraagd en daar na weer vrijgelaten. Binnen haalde de vrouwen wapens te voorschijn en wisten met Meyer het complex net voor vier miljoen gulden extra bevei ligd te verlaten nadat ze hadden gedreigd een onder schot gehouden bewaker te zullen doden. Als voor beeld hadden ze deze al in een been geschoten. Meyers bevrijding is de derde ge slaagde ontsnapping van extremis ten uit Westberlijnse gevangenissen. In 1970 wisten gewapende medestan ders Andreas Baader te bevrijden en in 1976 vluchtten vier vrouwen uit de vrouwengevangenis door beddela- kens aan elkaar te knopen. Hun ont snapping leidde tot het aftreden van de toenmalige senator van justitie Oxfort. De CDU-oppositie heeft ook nu het aftreden van burgemeester Stobbe en senator Baumann geëist. De demonstratie was georganiseerd door de Mobilization for Survival (Beweging voor overleving), een coa- lititie van vredesbewegingen, milieu groepen, vakbonden, Kerkelijke or ganisaties en studentenorganisaties, en was het hoogtepunt van allerlei alternatief gebeuren dat zich sinds donderdag rond de VN-conferentie afspeelt. Aan de demonstratie nam een 500- man sterke delegatie uit Japan deel. die naar New York gekomen was. om twintig miljoen handtekeningen on der een petitie voor volledige nucle aire ontwapening aan de Verenigde Naties aan te bieden. De betoging had de sfeer van een happening, met muziek (ondermeer van folk-singer Pete Seeger), een poppenspel en toe spraken van mensen die een lange traditie in de linkse beweging hier hebben. Het deed menige bezoeker denken aan de demonstraties uit de tijd van de strijd voor de burgerrech ten en de beweging tegen de oorlog in Vietnam. Roep om Carter Zelfs de sprekers speculeerden op de geboorte van een nieuwe massabe weging, die zich veraet tegen kerne nergie en kernwapens. De meeste aandacht kreeg de toespraak van John Conyers, lid van het Huis van Afgevaardigden, die een brief voor las van enkele congresleden, waarin president Carter verzocht wordt, om alsnog de ontwapeningsconferentie van de VN toe te spreken. (Amerika werd vertegenwoordigd door vice- president Mondale. die de VN woens dag toesprak). „Kom terug op uw beslissing en spreek voor de ontwa- penings-conferentie. over de belang rijkste kwestie waarover wij ooit kunnen praten. Kom naar New York. Ik smeek u. kom naar New York." De menigte riep met Conyers mee: „Me neer de president, kom naar New York. kon naar New York." Een delegatie uit de demonstranten trok vervolgens naar de Amerikaan se ambassade bij de Verenigde Na ties, om aan ambassadeur Andrew Young enkele tienduizenden handte keningen aan te bieden, onder een petitie waarin de regering met klem wordt verzocht het initiatief bij de ontwapening te nemen. Het meest dramatische moment was de 'die-in' die vooraf werd gegaan door de persoonlijke getuigenissen van twee overlevenden van oorlogen. Masuto Higaki, een 83-jaar oude Ja panner, vertelde de menigte over de verschrikkingen van Hiroshima en Ron Kovic, een Vietnam-veteraan, vanaf zijn borst verlamd, tengevolge van verwondingen opgelopen in Vietnam, riep op tot „vrede nu". Daarna gaf een loeiende sirene het signaal voor de 'die-in': de demon stranten gingen op straat liggen, symbool van slachtoffers van een toekomstige atoomoorlog. De boed- histische monniken uit Japan sloe gen op hun trommels. ADDIS ABEBA (DPA, UPI) - Het offensief van de Ethiopische strijdkrachten in de noordelijke provincie Eritrea lijkt vastgelo pen te zijn. Ondanks de krachtige beschietingen hebben de strijders van de Eritrese afscheidsbewegingen hun stellingen vrijwel allemaal kunnen behouden. Ondertussen heeft de Ethiopische regering haar zoveelste zuivering op gang gebracht. De militaire leiders met Mengistoe Haile Mariam als sterke man lijken het nu op de vak beweging gemunt te hebben. Naar het regeringsblad „Ethiopian Herald" zaterdag berichtte, zijn de leiders van het algemeen vakver bond AETU wegens „politieke sabo tage" vervangen. Zij zouden leden van de verboden socialistische bewe ging (Me'ison) in hun organisatie hebben opgenomen. Dit bericht lijkt een bevestiging te zijn van eerdere westelijke persberichten, die mel ding maakten van de arrestatie van verscheidene Ethiopische vakbonds leiders. De nieuwe zuivering in de vakbewe ging toont, volgens waarnemers, een gevaarlijke zwakte van het regime- Mengistoe aan. De AETU was pas een jaar geleden gevormd uit mede standers van Mengistoe. nadat het vorige vakverbond (CELU) was ont bonden, omdat de leiders „contrare volutionairen" zouden zijn. Het was toen de bedoeling om uit de kern van de AETU de leiders te recruteren voor de voorgenomen nieuwe „Prole tarische partij". NEW YORK (Reuter) Canada zal zijn strijdkrachten geheel ontdoen van kernwapens zo heeft premier Trudeau afgelopen weekeinde op de ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties in New York ge zegd. Hij zei dat Canada het eerste land is dat afziet van het gebruik van kernwapens, terwijl het wel de moge lijkheid heeft die te produceren. De premier vertelde dat de Canadese gevechtsvliegtuigen die in West-Eu ropa zijn gestationeerd al geen kern wapens meer aan boord hebben. De vliegtuigen in Noord-Amerika zullen nu ook alleen nog maar met conven tionele wapens worden uitgerust. Trudeau pleitte op de ontwapenings conferentie voor een algeheel verbod op de verdere ontwikkeling van nu cleaire bewapening. Ook vroeg hij om vermindering van de militaire uitgaven. Zelf is de Canadese rege ring de laatste tijd juist begonnen de uitgaven voor de strijdkrachten aan zienlijk te verhogen. ut 16.Deze zes Joodse vrouwen demonstreren voor de muur rondom het Kremlin, het 24.pegeringscentrum in Moskou. Zij vragen een uitreisvisum voor Israel. De foto, 33-die ongeveer een week geleden werd genomen, is klandestien van Moskou naar \ri.Frankfort overgebracht. Een film, waarop te zien was hoe veiligheidsmensen een einde maakten aan de betoging, is door de politie in Moskou in beslag ^^genomen. Argentinië barst de komen de maand de kolommen van de kranten uit. De we reldkampioenschappen voetballen geven alle men sen die zich bezig houden met de mensenrechten in dat land volop de gelegen heid hun gram te spuien over de moorddadige prak tijken van de generaals in dat land. Zo heeft de NO VIB een informatiemap uit gebracht in samenwerking met het Solidariteitscomité Argentinië-Nederland (SKAN). waarin de Argen tijnse zaken nog eens op een rijtje worden gezet. De brochure geeft een over zicht van de geschiedenis van het land, gegevens over land en volk, de opkomst en betekenis van het Peronis- me en de rol van de militai ren en van de kerk in Argen tinië. De stijl van de bro chure is rustig informatief, maar de feiten spreken op zichzelf al meer dan vol doende. De brochure van de NOVIB en SKAN, die 28 pagina's telt en fraai uitgevoerd is, is ver krijgbaar bij NOVIB, Amali- astraat 7, Den Haag en kost vier gulden zonder verzend kosten. Ook de Actie Argentinië Groningen heeft een ge stencilde Argentinië-docu- mentatie uitgegeven ter ge legenheid van de wereld kampioenschappen voet ballen. Deze documentatie is samengesteld uit artike len die al eerder verschenen zijn in bladen als Revoluci- on en het Argentlnië-bulle- tin. Verder worden over zichten gegeven van politie ke partijen en bewegingen en van de voornaamste poli tieke gebeurtenissen vanaf 1916. De documentatiemap telt 82 gestencilde pagina's en geeft meer informatie dan de bovengenoemde NOVIB-map. maar leest aanmerkelijk minder ge makkelijk. omdat maar weinig gedaan is aan de pre sentatie van de gegevens. De documentatiemap van Actie Argentinië Groningen is te bestellen bij M. G. M. Koenders, Verlengde Wil lemstraat 19A in Groningen en kost eveneens vier gul den, maar daar zijn dan de portokosten bij. Ook in België wordt op gro te schaal door actiegroepen aandacht besteed aan de positie van de onderdruk ten in de wereld. De Vlaam se groep „Arbeid", een poli- tiek-culturele organisatie aan de linker zijde van de Vlaamse nationale bewe ging, brengt éénmaal in de drie maanden het blad „Meervoud" uit, dat syste matisch aandacht besteed aan nationale minderhe den. In het jongste nummer van dit blad zijn artikelen te vinden over Sardinië, de Zuidmolukkers, Indianen in Bolivia en over de rol van etnische minderheden in de Europese verkiezingen die komend jaar vtorden gehou den. De beweging „Arbeid" is van oordeel dat het natio nalisme, waaronder zij ver staat het zich op taal-, cul tuur- en politiek gebied ver dedigen tegen het imperia lisme. niet op chauvinisme mag berusten, maar op „de strijd van alle werknemers tegen een klasse die het ka pitaal beheerst. Of die klas se van grote kapitaalbezit ters nu Vlaams is, of niet- Vlaams". Een socialistisch of marxistisch nationalisme dus. Of moeten we spreken van een nationalistisch marxisme? „Meervoud" kost bij abonne ment 7,50 voor vier num mers per jaar. Losse num mers kosten twee gulden. Bestellingen zijn te plaatsen bij Bart van der Sar, Maas wijkstraat 37, Scheveningen. De redactie van het blad be vindt zich in het Belgische Aalbeke, Kortrijksestraat 9. Indianen Systematische aandacht aan een bepaalde minder heid besteedt de Wizakrant, die zich bezig houdt met de Indianen in Latijns-Ameri- ka. Het aprilnummer van de Wizakrant, die zes maal per jaar verschijnt, is gewijd aan de positie van de India nen in Ecuador. Het num mer geeft een overalcht van de voornaamste gegevens van land en volk van Ecua dor en besteedt vervolgens aandacht aan de verschil lende Indiaanse stammen in dat land. Voor de India nen in Ecuador geldt wat voor vrijwel alle Indianen op het Amerikaanse conti nent geldt, dat zij in een afschuwelijke afhankelijk heidsverhouding leven ten opzichte van de mensen die na Colombus naar Amerika zijn gekomen. Ze bekleden de laagste posities in de sa menleving en worden voort durend onderdrukt, wat grote schade toebrengt aan hun eigen cultuur. De Wizakrant is een uitgave van de Werkgroep Indianen Zuid-Amerika (WIZA) en is te bestellen bij WIZA, Post bus 4098, Amsterdam. Een abonnement op het blad kost 17,5# per jaar. Scholieren en werkende jongeren beta len vijf gulden minder. Alerta Het voormalige Chili-bulle- tin is door de samenwerking met de Uruguay-comité's en de Peru-comité's uitge groeid tot een volwaardig Latijns-Amerika bulletin, dat de naam Alerta heeft gekregen. In het eerste nummer van Alerta wordt aandacht besteed aan de voornaamste belangstel- linggebieden van de partici panten, namelijk Chili, Uru guay en Peru, maar verder zijn er ook artikelen te vtn- den over „Veertien Jaar dic tatuur in Brazilië", de „The ologie van de bevrijding" en over „Drugs in de Andes". Alerta is te bestellen bij hel Chili-comité, Minahassa- straat 1, Amsterdam. Een ab onnement kost 25 gulden. Een los nummer wordt thuisgestuurd voor 4,20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5