IVan Agt: Den Uyl gaat uit van achterhaalde gegevens Vrijwilligers paraat dieren te redden Boy en Ria (van de PPR) op de tandem Zelf uw zonnescherm bevestigen lijkt'n héle tijd goedkoop.Tot het gaat stormen. «Artsen bezinnen zich houding bij geweld Oud-mariniers sloegen paal voorbrug Klemmend beroep: samenwerken aan herstel an }evaar aan verkeerde kant te komen eerst m'n gcudlfasfo opeten Vrouw vermoord in Rotterdam oêjOnderzoek gevraagd, «•naar misbruik ^volmachtstemmen Overvallers openen vuur op getuige Prinses Beatrix en prins Claus naar Canberra Water veertien centimeter minder gestegen dan verwacht Luxaflex Zonneschermen.Wij meten-wij monteren-wij garanderen. Duizenden fietsers en veel politiek in Amsterdam Varkenspest in Zuid-Limburg: vervoersverbod Verkeer in deel stad platgelegd Drie vrouwen in arrest na beroven bejaarde man ND AG 29 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsred actie AMERSFOORT Premier Van Agt vindt het standpunt van zijn voorganger Den Uyl dat er in de toekomst op de overheidsuitgaven slechts vier miljard gulden bezuinigd zal moeten worden n totaal verouderd en door de tijd achterhaald. 1een poging om het kabinet de les e lezen baseert de heer Den Uyl zich de economische situatie van vorig zomer, uit de tijd van de forma- ibesprekingen PvdA-CDA-D'66. aar in een jaar tijd zijn de omstan- rd^gheden verder verslechterd", aldus 7an Agt zaterdag op een congres van JDA-gemeentebestuurders in hi^mersfoort. j|e|Laten we vooral niet vergeten", al- 5 Jus de minister-president, „dat de jjXenmalige minister van financiën, hen Uyls partijgenoot Duisenberg Ie vier miljard die overeengekomen jerd toen al te weinig vond, en stel- ieSe dat de bezuinigingen in de over heidssector op zijn minst negen mil- _^ard zouden moeten bedragen. En hogmaals, de situatie zag er toen nog liet zo ongunstig uit als nu. De we reldhandel verloopt niet best, en het Nederlands aandeel daarin loopt ver terug." „Overigens", aldus Van Agt, „kun nen we natuurlijk niet volstaan met matiging van de collectieve uitga ven; ook de particuliere inkomens zullen moeten matigen. Daarnaast is er internationale actie nodig om de huidige impasse het hoofd te bieden." De minister-president deed in dit kader een klemmend beroep op alle Nerderlanders om in eendracht en grootmoedigheid samen te werken aan economisch herstel. „Niet alleen voor onze eigen samenleving en aan ons nageslacht, ook terwille van de landen van de derde wereld zijn we dat verplicht." Van Agt sloot zich in h^MSTERDAM (ANP) Artsen die bij structureel geweld be- g ïokken raken, lopen het gevaar dat zij daarbij aan de verkeerde óftant terechtkomen. Hiervoor waarschuwde dr. H. A. van Geuns, demorzitter van de medische adviesraad van Amnesty Internatio naal, zaterdag op het congres „Arts en geweld", georganiseerd ioor onder andere de Nederlandse vereniging voor medische polemologie. die waarschijnlijk juist uit de over tuiging dat het gezag moet worden gehandhaafd, militair arts of politie- arts is geworden. Als martelingen beschouwt dr. Van Geuns alle pogingen om mensen dusdanig te breken, lichamelijk of geestelijk, dat zij niet meer volgens hun eigen ideeën kunnen of durven functioneren. In dat verband noem de hij het niet de taak van de arts om mensen te keuren teneinde na te gaan of ze bij een onzachte behande ling extra risico's lopen. „Je haalt er dan misschien wel een paar uit, maar in feite keur je de anderen daarmee automatisch goed voor martelin gen". Bij behandelingen „na afloop" en bij hongerstakingen zal de arts nooit tegen de duidelijke wil van de gevangene in mogen gaan. Het kan zijn dat iemand liever dood wil dan nogmaals voor een „verhoor" te wor den opgelapt. Wel vindt dr. Van Geuns dat in een dergelijk geval de arts moet proberen, het lijden zo draaglijk mogelijk te maken. Brief Een van de resultaten van het congres is een brief over de artseneed die naar de Koninklijke Nederlandse maat-' schappij tot bevordering der genees kunst wordt gestuurd, de overkoepe lende artsenorganisatie. De huidige eed bindt de uitoefening van de genees kunst en het geven van inlichtingen aan de bestaande wettelijke verplich tingen en bepalingen. Het congres overwoog dat de wet makkelijk gewij zigd kan worden en dat zelfs nazi- artsen in concentratiekampen hun praktijken zouden hebben kunnen rechtvaardigen met een dergelijke for mulering. Het congres meende dat de Nederlandse artseneed snel moet wor den gewijzigd zodat alleen nog wordt verwezen naar ethische beroepscodes die door internationale medische be roepsorganisaties zijn aanvaard. dat kader aan bij de oproep tot ver sobering van levensstijl, waarvoor Nederlandse kerken al keer op keer gepleit hebben. Pais en vree De premier verzekerde verder dat het kabinet in „pais en vree" uit de bezuinigingsvoorstellen die over en kele weken afgerond zijn tevoor schijn zal komen. „Het is inderdaad een gigantische opgave, maar we hebben die aanvaard en we zullen eruit komen." Over D'66-leider Ter louw, die onlangs nog de verwach ting uitsprak dat het kabinet met de bezuinigingsoperatie op een crisis af stevent, zei Van Agt: „Dat is een wensdroom van hem; de schrijver begint nu in zijn eigen sprookjes te geloven." Uit het feit dat in verreweg de mees te Nederlandse gemeenten het CDA met één lijst voor de gemeenteraads verkiezingen uitkomt, leidde de pre mier af dat de CDA-gedachte vooral ook aan de basis flink wortel gescho ten heeft. „Ook zonder allerlei en quêtes durf ik daarom te voorspellen dat het woensdag goede verkiezin gen voor het CDA zullen worden." ADVERTENTIE liel at bnder structureel geweld wilde dr. ïlt'Van Geuns verstaan „min of meer in deWe maatschappijstructuur aanvaar de of getolereerde vormen van ge-. lt 'toeldpleging op individuen". Het pro- voor de artsen die daarbij betrokken zijn is dat zij meestal zelf tot de elite van die maatschappij behoren, zich hebben geconformeerd w»aan de door de meerderheid gewilde structuren. Anderzijds moeten zij optreden als beschermer van men- die lichamelijk of geestelijk in nood geraakt zijn doordat zij een |*J andere maatschappij willen. Mensen die bovendien in dergelijke gevallen geen vrije artsenkeuze hebben en die dan te maken krijgen met een dokter 6 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In haar woning ziiaan de Tolhuislaan 69 in Rotterdam a dis dit weekeinde de 38-jarige prosti- ntjtué J. W. (Carla) Trakzel vermoord. penDe vrouw werd zondagmorgen ba- ;ertdend in bloed, door haar zeventien- lansjarige zoon en een hoofdbewoonster Vóór de moord moet er vechtpartij plaats hebben ge had: zowel in de voorkamer als in de —gang van de woning werden sporen van een worsteling gevonden. De vrouw is zaterdagavond om half elf nog in leven gezien. Sectie wees luit, dat de doodsoorzaak van de vrouw een slagaderlijke bloeding in de hals moet zijn geweest. Het stond gisteren nog niet vast welk wapen de dader heeft gebruikt. Volgens de po litie was het niet uitgesloten, dat ook ss0de dader bij de vechtpartij gewond is efojgeraakt. Van de dader geen spoor, ttei hei a™jVan een onzer verslaggevers Jden HAAG Het WD-Eerste Ka- o< merlid mevrouw Haya van Someren- jjgjDowner heeft in brieven aan de mi- nisters Wiegel en De Ruiter een on derzoek gevraagd naar het eventueel Per|inisbruik dat wordt gemaakt van het we^bij volmacht stemmen. Mevrouw Van Someren wijst op het »vejgebeurde in het Brabantse Maarhee- "n jp waar de voorzitter van het bestuur t jvan het bejaardentehuis. Marishof, mjde heer A. de Smet, bij de bewoners tie volmachten voor de raadsverkiezin- dirfgen heeft verzameld. De heer De v|Smet staat op de tweede plaats van de plaatselijke lijst „Werkgroep voor _Jide belangen van de inwoners". In Maarheese, (achtduizend inwo ners), is hierover deining ontstaan. Volgens de heer De Smet is dat een storm in een glas water, veroorzaakt door een andere plaatselijke partij, die zijn groepering het te verwach ten succes misgunt. Het zou om twaalf volmachten gaan. Mevrouw Van Someren vraagt maat regelen waardoor praktijken als in Maarheeze in de toekomst voorko men kunnen worden. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer. Joure ...de enige echte Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Enkele oud-ma riniers hebben zaterdagochtend de eerste paal geslagen voor een nieu we brug over de Nieuwe Maas in Rotterdam. De brug, die 96 miljoen gulden gaat kosten, zal over drie jaar de ruim een eeuw oude Wil lemsbrug gaan vervangen. Omdat mariniers zich in de meida gen van 1940 heldhaftig hebben ge dragen bij de verdediging van de Willemsbrug tegen de Duitsers wa ren enige voormalige mariniers uit genodigd om de eerste paal te slaan. Jarenlang is er gepraat tussen rijk en gemeente over de toekomstige aanpak van de oeververbinding oven de Nieuwe Maas. Herstel van de Willemsbrug zou zestig miljoen hebben gekost. Na een uitvoerige inspraakprocedure, waarin de keus was uit dertien varianten van een nieuwe oeververbinding, besloot de Rotterdamse gemeenteraad uitein delijk tot de bouw van een „tui- brug". De brug krijgt drie rijstro ken voor het gemotoriseerde ver keer, een busbaan voor het open baar vervoer en aan beide kanten fiets- en wandelpaden. De spoorbrug zal op den duur wor den vervangen door een tunnel. Bij de bouw wordt daarmee al reke ning gehouden. Zaterdag reed el ders in Rotterdam de eerste trein, weer over de gedeeltelijk herstelde Koningshavenbrug, die 10 mei bij een aanvaring ernstig werd bescha digd. Het herstelde brugdeel werd met behulp van drijvende bokken op zijn plaats gebracht. Over een maand zal de brug volledig zijn gerepareerd. Dan zal ook het scheepvaartverkeer de brug weer kunnen passeren. Van een onzer verslaggevers SOMEREN Het onderzoek dat de rijkspolitie dit weekeind heeft inge steld naar aanleiding van een roof overval op juwelier L. C. M. Koen- raad in Someren, waar voor ruim 35 mille aan sieraden werd gestolen, had gisteravond nog niets opgele verd. Drie mannen verschaften zich zaterdagmorgen met geweld toegang tot de juwelierszaak in de Postel straat. Juwelier Koenraad koos de wijste partij en hield zich slapende. Zijn buurman, fotograaf-kunsthan delaar H. M. van Veen, besloot, gea larmeerd door het lawaai poolshoog te te gaan nemen. Toen hij naar buiten keek vlogen hem de kogels om de oren. De heer Van Veen werd niet geraakt. De overval in Someren is de vierde binnen vijf dagen in zuid-Brabant waarbij inbrekers het vuur openden op getuigen. Bij inbraken in Oir- schot. Gemeren en Waalre gingen inbrekers de afgelopen week op on geveer dezelfde manier te werk. zo dat de politie aanneemt dat dezelfde personen er debet aan zijn. Met be hulp van een balk, die uit de koffer ruimte van een personenauto steekt, wordt achteruitrijdend de deur of een winkelruit geforceerd. Daarna wordt in snel tempo de auto volgela den met de inventaris van de winkel. Op getuigen wordt geschoten. De politie in zuid-oost-Brabant was al eerder geconfronteerd met een soortgelijke golf van brutale over vallen. PERCH (Reuter. AFP) Prinses Bea trix en prins Claus hebben zondag hun bezoek aan de Australische stad Perth afgesloten met een visite aan een door een geëmigreerde Neder lander gedreven stoeterij en een tochtje op de rivier de Swan. Dit laatste op uitnodiging van gouver neur Sir Wallace Kyle van West Au stralië. Bij een ontvangst, georganiseerd door de Nederlandse gemeenschap in Perth, drukte het prinselijk paar zaterdag 800 vroegere landgenoten de hand. Vandaag gaan prinses en prins naar Canberra. Daar zullen ze onder meer een gesprek hebben met premier Malcolm Frasier.. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/ZWOLLE De in druk bestaat dat langs de grote rivieren nogal wat dieren en vogels zijn gedood door driftig maaiende boeren in de met overstroming bedreigde uiter waarden. In de omgeving van Zwolle waren gistermorgen zo'n veertig vrijwilligers paraat om in actie te komen wanneer er hazen, konijnen, kieviten, wulpen enzovoorts, die zich te ruggetrokken hadden op de ho ger gelegen „eilandjes" in de IJsel, gered moesten worden. Zij behoefden (nog) niet op te treden. name in een natuurbeschermingsge bied in de omgeving van Wijhe, een aantal nesten „uitgehaald". Dat ge beurde alleen in die gevallen waarin met vrijwel honderd procent zeker heid kon worden aangenomen dat ze anders verloren zouden zijn gegaan. Geprobeerd zal worden de eieren door middel van een broedmachine te laten uitbroeden. Van tenminste één zwanenest in deze omgeving staat vast dat het het slachtoffer is geworden van de wateroverlast. Het initiatief van de reddingsactie, waar van gehoopt werd dat deze elders navolging zou vinden, was genomen door de Zwolse mevrouw A. de Weert van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. Als coördi nator trad op het hoofd van de plant soenendienst in de Overijselse hoofdstad, de heer G. Mosterd. Wel is ten zuiden van Zwolle, met Het water in de Rijn bij Lobith was gistermiddag tot 14,37 meter geste gen. Dat was veertien centimeter minder dan verwacht werd. Morgen of woensdag wordt de hoogste stand verwacht, ongeveer 14,75 meter. Rijkswaterstaat vindt dat niet alar merend. Pas bij vijftien meter treedt de „riviercorrespondentie" in, waar bij de rivieren extra in de gaten worden gehouden. De dijken zijn be rekend op een waterstand van acht tien meter boven AP. Opmerkelijke tijd Hoewel de overstromende Rijn als gevolg van hevige regens in de West- duitse deelstaat Baden-Württem- berg al een schade van naar raming meer dan een half miljard gulden heeft aangericht, zijn waterstanden als nu in Nederland gemeten eigen lijk niets bijzonders. Alleen het tijd stip is opmerkelijk. In de winter ko men ze jaar op jaar voor en enkele maanden geleden, zo omstreeks Pa sen. stonden de uiterwaarden in ons land ook nog blank. Langs de rivie ren leverde dit een schouwspel op van een enorm merengebied. Wat zich nu voordoet is wel bijzonder lastig. De boeren, die weilanden in de uiter waarden bezitten, hebben met el kaar meer dan honderdduizend koei en uit de weiden moeten halen. Bo vendien zijn ze. enige weken vroeger dan normaal, in allerijl aan het maai en gegaan. Veel boeren kennen hun verantwoordelijkheid ten opzichte van het milieu, inclusief de levende have en de nu veelal op uitkomen staande vogelnesten en gaan voor zichtig met hun rijdend materieel te werk. Sommigen echter zijn in dat opzicht minder oplettend. Ook voor vele campings is het water door Hans Masselink AMSTERDAM De massale fietsdemonstratie, zaterdagmiddag in Amster dam, waaraan zeker tienduizend wielrijders deelnamen, stond voor een groot deel in het teken van de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag. Alle politieke partijen, die zich met de actie van „Amsterdam fietst" konden verenigen, deden hun uiterste best om aan te tonen hoezeer de „fiets een plaatsje in onze samenleving verdient.' de vele fietsers. Op sommige plaatsen leidde dit tot kleine ongeregeldheden tussen geïr riteerde automobilisten en verontwaardigde fietsers. Ook zijn er op het wegdek punaises en spijkers ge strooid, tot ongenoegen van zowel auto- als wielrijders. ECHT Limburg (ANP) In het Zuid- limburgse Echt. bij de Duitse grens, is een geval van varkenspest gesig naleerd. Om verdere verspreiding van deze ziekte in Nederland te voor komen heeft minister Van der Stee een vervoersverbod van varkens af gekondigd tot en met 10 juni. In de demonstratie reden mee Boy en Ria van de PPR (oud-minister Trip en me vrouw Beckers), meteen „blij dat ik rij-gezicht" samen op een tandem. Ook de CPN, tot voor kort bekend als niet zo'n grote tegenstander van de automobiel in het Amster damse verkeer, deed mee met het eigen „fiet&lubje „De Waarheid". De grote partijen, CDA. PvdA en WD hielden zich nogal afzijdig. De PvdA toonde wel schuchter haar gezicht, maar zag in de de monstratie toch niet de beste gelegenheid om kiezers te winnen. De WD probeerde zich „ludiek" voor te doen door met een versierde rond vaartboot de Amsterdam mers te overtuigen van de noodzaak om op de „libera len" te stemmen. De duizenden fietsers vol gens een optimistische schat ting van één van de organisa toren zelfs 15.000 hebben Amsterdam voor een deel platgelegd. De voor Amster damse begrippen ongekend grote demonstratie, waarin het openbaar vervoer uitvoe rig gepropageerd werd naast de aloude fiets, veroorzaakte juist onder trams en bussen grote opstoppingen. Ook het autoverkeer had veel last van Actiegroepen De demonstratie was georga niseerd door „Amsterdam fietst", een samenbundeling van vele groeperingen. Er de den opvallende actiegroepen mee, „Redt de kluten bij Halfweg" „Step ln. step uit" een actiegroep van autoped- liefhebbers. Deze laatste groep toonde tijdens de ma nifestatie na de optocht haar nieuwste vinding „De auto ped voor volwassenen", een nieuwe concurrent voor het rijwiel. .Amsterdam fietst" heeft ter voorbereiding van de demonstratie dertig ver gaderingen moeten beleggen en er 120 plakploegen op uit moeten sturen om 50.000 affi ches op te hangen. .Amster dam fietst" heeft er na deze (te) massale demonstratie een beetje genoeg van. De demonstratie neigde volgens de organisatoren een beetje naar folklore. „De angel lijkt er uit" schrijft Amsterdam fietst in een speciale brief aan de kranten. „Laat de VW dit type manifestaties maar overnemen in het kader van .Amsterdam promotie". Zaterdagmiddag waren de duizenden fietsers rondom de klok van één samenge stroomd op de hoofdstedelij ke Dam. Met ballonnen en vlaggetjes getooid en met de fietsbellen rinkelend ver spreidde de massa zich in drie richtingen. Om drie uur werden de demonstranten op het Museumplein verwacht. Koot en Bie Boze tongen beweren dat het grote succes van de demon stratie te danken was aan het bijzonder mooie weer en aan het optreden van de heren Koot en Bie op het Museum plein. Opvallend was in ieder geval wel dat na het optreden van de beide VPRO-simplis- ten velen het voor gezien hiel den en huiswaarts keerden. „Onbeschoftheid Luud Schimmelpennink, een van de organisatoren, nam op het Museumplein de gele genheid te baat om het beleid van Amsterdam ten opzichte van de auto onder de loep te nemen. Hij verweet de beide PvdA-wethouders Treuman en De Cloe „onbeschoftheid" omdat zij vlak voor de verkie zingen met plannen voor twaalf parkeergarages ko men. Schimmelpennink waarschuwde de nieuwe PvdA-lijsttrekker Jan Schae- fer de plannen niet uit te voe ren. „Uitvoering van deze plannen betekent oorlog", al dus Schimmelpennink. een grote handicap. Van de 44 kam peerterreinen in de Betuwe ligt de helft in uiterwaarden. Op advies van Rijkswaterstaat is een groot deel hiervan ontruimd, zodat vermoede lijk zo'n duizend caravans werden weggehaald. Een aantal caravanhou ders zag het niet zo zwaar in of aanvaardde althans het risico om te blijven staan. Zandzakken Sommige exploitanten hebben hun campings enigszins beschermd met zandzakken. Volgens de streek-WV Gelders rivierengebied kan het ver velend worden als het slib, dat door het water wordt achtergelaten, de kans krijgt in lang gras vast te koe ken. Daarom is de campinghouders aanbevolen het terrein zo kort moge lijk te houden. Bij de VW in Arn hem werd er op gewezen dat er heel wat vakantieplannen letterlijk in het water zullen vallen als de gebieden langs de rivieren gedurende een lan ge tijd drassig zouden blijven. ROTTERDAM Drie vrouwen heb ben dit weekeinde een 89-jarige man beroofd van ruim 100.000 gulden. De vrouwen waren de woning van de bejaarde man aan de Kruiskade in Rotterdam binnengedrongen door te vragen of ze even van de telefoon gebruik mochten maken. Zij vertel den dat een van hen ziek was gewor den en dat zij een dokter wilden bellen. Toen de vrouwen eenmaal binnen waren, begonnen zij de wo ning grondig te doorzoeken. Zij ver lieten daarna het pand met een spaarbankboekje waarop 89.000 gul den stond. Ook namen zij nog een kistje met 10.000 gulden mee en een aantal aandelen en obligaties. De Rotterdamse politie heeft de drie vrouwen gisteren reeds kunnen aan houden. „Is het nog geen tijd om te gaan eten? Nee? Dan loopt mijn maag vóór

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3