Sadat gaat optreden tegen critici Bendeleden doden man voor een vluchtauto Verkeer Militairen edden 54 adlopers Happel praat nog niet Reisverbod voor oud-hoofdredacteur van Al Achram Van Agt: gegevens Den Uyl achterhaald - pag. net Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leitlse Courant In deze krant 'ot aan middel in iet water HET WEER Droog, zonnig Het einde van een massale fietstocht 80 jnlianil Man met gestolen tapijten gegrepen Nixon ontvangt oud-strijders uit Vietnam-tijd Trouw Eén krant Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u lom tegen nbrekers Trouw 36STE JAARGANG NR 10.459 MAANDAG 29 MEI 1978 AJVfiHnlio voor d*it zaterdagse rubriek moeien u«ierli||i donderdag (te post) >n ons bezit zrjn Inlichtingen tel 020-913456 1st 703 TGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 (MAAND) ƒ46,40 (KWARTAAL) 183,40(JAAR) 3STGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK. NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,60; FRANKRIJK FRS 3,50, DUITSLAND DM 1,90, LUXEMBURG FRS 13. Pagina 2; Kerkmensen en CPN samen tegen N-bom Pagina 3: Oud-mariniers sloegen paal voor brug Pagina 4: EO-landdag 28.000 bezoekers Pagina 5: Drukwerk over Argentinië Pagina 7: Twents festival en andere manifestaties Pagina 6: Fred Lammers interviewde ex-journalist Eelke de Jong, die de laatste jaren schapen hoedde op de Hoog Buurlose heide en dit beroep spoedig' prijsgeeft CAIRO (Reuter, UPI, AFP) De Egyptische autoriteiten zijn gisteren een grootscheepse actie begonnen tegen tegenstanders van het beleid van president Anwar Sadat. Onder de mensen die voor ondervraging zijn aangehouden bevindt zich ook de oud-hoofdredacteur van Al Achram, Mohammed Heykal. Volgens de socialistische procureur- generaal Anwar Habib worden 150 verdachte personen onderzocht. On der hen bevinden zich 26 Journalis ten die artikelen naar het buitenland zouden hebben «estuurd, die „laster lijk zijn voor Egypte en een bedrei ging voor de veiligheid van het thuis front". Op de lijst die is opgesteld door de minister van binnenlandse zaken, de politiegeneraal Moham med Nabawi, staan vijf journalisten die zaterdag een verbod kregen op gelegd om naar het buitenland te reizen. tan onze correspondent SCHIERMONNIKOOG Mi litairen hebben zaterdagmid dag 54 wadlopers gered, die in een dichte mist de koers kwijt geraakt waren en die, toen de reddende helikopters hen ont dekten, reeds tot het middel in het water stonden. De wadlopers behoorden tot de Stichting Wadvrienden uit het Gro ningse Hornhuizen, vanwaar zij 's inorgens om half zeven vertrokken tfaren in de richting Schiermonnik- Dog. Toen zij de koers kwijtgeraakt tfaren sloeg, omdat het water steeg, ten van de gidsen alarm. Direct ste den een Neptune-vliegtuig van mari ne van het vliegveld Valkenburg en twee helikopters van de vliegbasis Leeuwarden op. Uit Lauwersoog ver trok de reddingsboot 'Gebroeders Luden' naar de wadlopers. Tegen twee uur spoorde men de groep op. Eén wadloper werd per boot naar Lauwersoog gebracht, vanwaar hij naar het ziekenhuis in Leeuwarden Vervoerd werd. Hij had een lichte Ihock. )m ongeveer drie uur werden de verige 53 personen bij de haven van Ichiermonnikoog afgezet. Dankzij nel ingrijpen van de wadgidsen die ijn uitgerust met portofoons, liep de eddingsactie goed af. De vraag rijst 1 het wadlopen niet te gevaarlijk rordt, temeer daar men een diepe eul, die men te voet niet kan over- teken, per boot moet passeren. Droog en zonnig, aan de kust af en toe mistbanken. Zwakke tot matige wind uit noord tot noord oost. Middagtemperaturen on geveer 23 graden, aan zee 14 tot 18 graden. Morgen en overmorgen: droog, zonnig en nog iets warmer. Morgen: zon op 5.28, onder 21.47 maan op 2.47, onder 14.48 Zo eindigde een demonstratieve fietstocht van duizenden mensen, zaterdag, door het centrum van Amsterdam. De tocht begon op de Dam en vond zijn eindpunt op het Museumplein, waar deze foto genomen werd. Een verslag staat op pagina 3. Met'n frisdrankje werk je lekker. Industrie- en Handelmaatschappij B.V. Postbus 16.3730 AA De Bilt. Telefoon (U3ü 762244 Van een onzer verslaggevers ARNHEM Na een uitgebreide zoekactie heeft de Arnhemse gemeentepolitie zondagmorgen in het struikgewas bij de par-' keerplaats Valkenhuizen aan rijksweg 12 het lichaam gevonden van de 29-jarige vertegenwoordiger Eize Jonker uit Raalte. De man is donderdagmiddag omstreeks vijf uur het slachtoffer geworden van een roofoverval door twee Oostenrijkse gangsters, die op doorreis uit Frankrijk in Nederland moeilijkheden met hun auto hadden. UTRECHT (ANP) Op het tweede landelijke congres van het Christen Democratisch Jongeren Appel in Utrecht is mevrouw Ria Oomen- Ruyten, vice-vooizitter van de jonge renorganisatie van de KVP, tot voor zitter gekozen. Op de parkeerplaats troffen zij de vertegenwoordiger aan, die in het bezit was van een Renault 16. De Oostenrijkers dwongen de man uit te stappen en 500 meter verder de bosjes in te lopen. Daar schoten zij hem zonder pardon neer. Alsof er niets aan de hand was zetten zij de reis voort in de auto van de vertegen woordiger. De afgedankte auto lie ten zij achter op het parkeerterrein. Na een half uur bedachten de man nen zich en zij keerden terug naar Valkenhuizen. Een van hen>eed, om het de politie niet te gemakkelijk te maken, de auto naar Zevenaar. Daar lieten ze het voertuig staan. Familie van het slachtoffer meldde vrijdag ochtend bij de politie in Raalte zijn vermissing. In Oostenrijk waren de gangsters Inmiddels In moeilijkheden geko men. Toen douanebeambten hen bij de Duits-Oostenrijkse grens wilden aanhouden voor een routine-contro le. reden zij, omdat zij meenden dat Van onze sportredactie AMSTERDAM - Vijfentwintig uur nadat de Nederlandse ploeg vrijdag avond vanaf Schiphol richting Ar gentinië vertrok om er deel te nemen aan de donderdag beginnende strijd om het wereldkampioenschap voet bal, is het gezelschap in Portorillos gearrvieerd. Een vermoeide interim- bondscoach Ernst Happel weigerde onderweg in Buenos Aires en later bij aankomst op het vliegveld van Mendoza de (internationale) pers vertegenwoordigers te woord te staan. Ook een eerste, voor gister middag vastgestelde persconferentie liet de Oostenrijker annuleren. Het Nederlandse elftal wordt in het op 50 kilometer buiten Mendoza ge legen Portorillos overigens zwaar be waakt. Ruim 400 militairen zijn hier voor ingeschakeld. In het Nederlandse voetbal zijn alle beslissingen nog altijd niet gevallen. In de nacompetitie van de eerste divisie bleef de strijd uiterst open doordat Wageningen op eigen ter rein MVV de eerste nederlaag toe bracht en FC Groningen en Excelsi or elkaar in evenwicht en in de strijd hielden. Met nog twee wedstrijden te spelen is er nog van alles moge lijk. In het amateurvoetbal werd Hooge- veen tot zondagkampioen gekroond nadat VUC belager Geldrop bad ver slagen. Hoogeveen zal in een tweetal duels met de zaterdagkampioen uit mogen maken wie de algehele ama teurkampioen van Nederland wordt. Wie tegenstander wordt van Hooge veen is nog niet bekend, al lijkt ACV na de 1-1 bij Noordwijk de beste kansen te hebben. Zaterdag valt in Assen mogelijk de beslissing. Eén van hen is Mohammed Heykal, die hoofdredacteur van het invloed rijke dagblad Al Achram was totdat hij in 1974 bij Sadat in ongenade viel. Heykal staat kritisch tegenover zowel Sadats binnenlands beleid als diens vredesinitiatief ten aanzien van Israël. Heykal verklaarde het reisverbod niet te begrijpen. „Ik ver schil met president Sadat van me ning over de wijze waarop er vrede in het Midden-Oosten kan worden be reikt, maar ik dacht dat dit het recht was van iedere burger," aldus Heykal. Behalve de 26 journalisten staan er nog 34 tekenaars, kunstenaars en acteurs die in het buitenland wonen, op de lijst. Daarnaast komen er de namen op voor van 90 politieke figu ren uit de tijd van Sadats voorgan ger, president Nasser. De actie maakt deel uit van een omvangrijke campagne tegen com munisten en andere critici en een versterking van het toezicht op de pers, waaraan de Egyptische kiezers vorige week in een referendum met 98,29 pet van de stemmen hun goed keuring hebben gehecht Volgens de bewoordingen van het referendum, die nu door het parle ment in een wet worden vertaald, mogen communisten niet voor de pers werken, niet aan politiek doen en geen hoge openbare functies ver vullen. De vorming van communisti sche partijen is steeds verboden ge weest in Egypte. bestuursmacht zou moeten krijgen over deze twee gebieden. SOEST (ANP) De Amsterdamse politie heeft in de hoofdstad de 32- jarige Amsterdammer M. K. aange houden in een busje, waarin de man voor ongeveer 70.000 gulden aan ge stolen Perzische tapijten vervoerde. De man had deze tapijten bij de firma Middelman in Soest ont vreemd. Begin ziek Het Israëlische kabinet heeft giste ren een belangrijke zitting moeten uitstellen in verband met een plotse linge ziekte van premier Menachem Begin. De 64-jarige premier had hoge koorts en moest van zijn artsen in bed blijven. Meegedeeld ls dat de ziekte van Begin niets te maken heeft met de hartklachten, waarvoor hij eerder dit jaar drie maal ls opge nomen in het ziekenhuis. Het kabinet had gisteren besprekin gen moeten houden over de jongste ontwikkelingen in de Midden-Oos- tenproblematlek. De Verenigde Sta ten hadden om de reactie van Israël gevraagd met betrekking tot voor stellen over de toekomst van de Wes telijke Jordaanoever en de Gaza- strook. Het gaat hierbij om de vra gen op welke manier de bewoners van deze gebieden mee kunnen be slissen over hun toekomst en wie na een interimperiode van vijf Jaar de CALIFORNIÊ (UPI) Oud president van de Verenigde Staten Richard Nixon heeft af gelopen weekeinde op zijn landgoed in Californië een groep oud-strijders uit de Viet namese oorlog ontvangen. De receptie was bestemd voor Amerikanen die ln Vietnam in krijgsgevangenschap hebben gezeten en nu vijf Jaar geleden vrij kwamen. Bovendien mochten deze oud-krijgsge vangenen hun familie meene men zodat er in totaal een ge zelschap van ruim 500 mensen bij de Nixons te gast was In een rede. waarin hij ernst en luim mengde, prees Nixon de oud-strijders als „helden, die nog lange tijd veel Amerika nen zullen Inspireren." De re ceptie was één van de zeldza me keren dat Nixon het isole ment, waarin hij sinds zijn af treden leeft, doorbrak. de in Nederland gepleegde misdaad inmiddels was ontdekt en dat zij daarom werden aangehouden, in vol le vaart verder, daarbij een tolboom versplinterend. Twee Oostenrijkse douanebeambten zetten de achter- vólging in. Na een wilde rit wisten de douaniers de gangsters klem te rij den. Dezen sprongen echter onver wacht uit de auto en dwongen de douanebeambten aan de kant van de weg te gaan staan met hun ge zicht naar een rots. Het tweetal werd op dezelfde manier als een dag eer der Eize Jonker met een nekschot gedood. In de auto van de douaniers werd de rit voortgezet. De Oostenrijkse poli tie was Intussen »n staat van alarm gebracht en richtte op tal van plaat sen wegversperringen op. In de buurt van Hartkirchen, twintig kilometer ten westen van Linz, wer den de gangsters, die vermoedelijk deel uitmaakten van een internatio nale smokkelaarsbende, tot stoppen gedwongen. Ook daar probeerden zij er echter schietend vandoor te gaan. BIJ het vuurgevecht met de politie werd een van hen, de 27-jarige Oskar Majer, doodgeschoten. Een 53-jarige politieman werd ernstig gewond. De andere man, de 33-Jarige Hel- muth Tummeltshammer, werd gear resteerd. Hij vertelde over het ge beurde bij Arnhem. Via Interpol kreeg de politie ln Arnhem zaterdag te horen dat er een man was ver moord in de buurt van de Gelderse hoofdstad. Daar de vermissing van de heer Jon ker in Raalte was gemeld, dacht men direct aan hem. Daar diverse vragen zijn blijven be staan over de toedracht van de over val op het parkeerterrein, verzoekt de Arnhemse politie eventuele getui gen contact op te nemen met de recherche ln Arnhem (teL 085-422222) Amsterdam ontdekte dat met z'n tienduizenden fietsen ook niet hard opschiet. Niet alleen liep de tram vast, ook de stoet zeil was door een wandelaar bij te houden. En Rotterdam vierde leest rond antieke auto's. Een verhaal van twee steden. De nieuw e abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij belaall (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen! 16.55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: TVnuw-Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig.die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. nieuwe abonnee: adres: plaats: giro: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee V te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden In een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of pj^ce-mat.ln originele kleuren en afwasbaar Is meer een klus voor de mijnop-

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1