rinses Beatrix Australië Declarant te vroeg met vakantie SOCIAAL BERECHT Zigeuners moeten illegale standplaats Helmond verlaten Personalia Gedrang voor therapie zeer sterk toegenomen 'Economie niet tot rekenen degraderen' vee jaar tot pr maanden »r Molukkers er jaar voor ging tot moord Badan Persatuan schrijft brief aan Kamervoorzitter oral katholiek herwijs verloor l11el leerlingen er aandacht voor leren nodig in dische opleiding Hoogleraar Wijngaarden bij afscheid: 'In West-Duitsland 150 felle neo-nazi's" Ex-politieke gevangenen: '2000 mensen dood bij jongste gevechten in Iran' BDAG 27 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet :TH (Reuter) Honderden Nederlandse immigranten heb- gisteren op het vliegveld van Perth kroonprinses Beatrix itdriftig verwelkomd. De rtienigte, onder wie veel kinderen, 5 j de prinses en haar echtgenoot, Prins Claus, een grootse angst aan het begin van haar reis van twee weken door alië. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Mensen die last heb ben van oorsuizen (tinnitus) kunnen volgens Amerikaanse ervaringen mogelijk geholpen worden door een hoortoestel dat voortdurend een ver want geluid produceert. Hierop wijst Omega, het maandblad van de Ne derlandse vereniging voor slechtho renden. Tinnitus is een weinig bekende kwaal waar duizenden mensen aan lijden. Artsen konden tot nog toe Oorsuizen kan met verwant geluid worden tegengegaan niet veel meer doen dan de patiënt vertellen dat hij of zij er maar mee moet leren leven. De kwaal kan erg belastend zijn; het voortdurend ge hoorde bijgeluid wordt omschreven als suizen, ruisen, zoemen of fluiten. Een Amerikaanse tinnituslijder liet zich leiden door de ervaring dat de radio van de buren minder hinderlijk is wanneer je zelf op de zelfde zender afstemt. Op een aangepaste manier terugzoemen of suizen bleek inder daad tinnitus minder hinderlijk te maken. Nederlandse keel-, neus- en oorartsen hebben nog geen ervaring met de methode opgedaan, aldus Omega, dat waarschuwt tegen te grote verwachtingen. Het blad vindt het middel niettemin het proberen waard. rinses en prins werden ontvan- door de premier van West-- alië, Des O'Neil, en de Neder- ambassadeur, Emile Schiff. leis van de prinses is een good- SN (ANP) De rechtbank in a heeft gisteren wegens een aan- {eweldsmisdrijven zeven Zuid- Ikkers uit Assen tot gevangenis- ïen variërend van twee jaar tot maanden met aftrek van het veroordeeld. Allen had aandeel in de rellen in De fnolukse wijk in Assen tussen 4 aJ) september van het vorig jaar. jrellen werden veroorzaakt als tie op berechting van de overle- ie treinkapers bij De Punt en de blbezetters in Smilde. die toen ssen plaatsvond. Scholen wer- in de Molukse wijk in brand pken, barricades opgegooid en ae en politieauto's beschoten. negentienjarige Samuel Damia- Paulus K. en de achttienjarige is Max S. hadden bovendien op ecember van het vorig jaar in In een taxichauffeur overvallen, werden respectievelijk veroor- tot twee jaar en tot anderhalf met aftrek. De intienjarige metaalbewerker Ri- James L. was bovendien me- aan een overval op de van een benzinestation aan in Assen. Hij werd tot anderhalf jaar met ik. Wegens een aandeel in de n werden de 23-jarige Eduard O. n de twintigjarige metaalbewer- Wilhelmus R. veroordeeld tot rhalf jaar met aftrek, de 29- e machinedrijver Barnabas K. :es maanden met aftrek en de rige Wichard Leonard S. tot vier nden met aftrek. ïDRECHT Conform de eis t de Dordtse rechtbank vrijdag 3-jarige manager W. J. O. uit linxveld-Giessendam veroor- 1 tot vier jaar gevangenisstraf jaftrek van de preventieve hech- Niet wegens poging tot doods- oals de officier van justitie ten had gelegd maar wegens po- tot moord op zijn echtgenote, ia Brookman. O. had zijn vrouw twee mannen van huis laten Hokken en haar in bedwelmde nd naar een parkeerterrein la- irengen. Daar had hij haar over men om vervolgens naar het rikkanaal bij Lexmond te rij en haar daar in het water te ;n. In het ijskoude water was de w weer bij bewustzijn gekomen na hij haar de helpende hand jeboden om de steile oever op te en. De rechtbank verwierp het op door de raadsman mr. S. uit Rotterdam gebaseerde ver dat sprake zou zijn geweest van willige terugtreding", met ande oorden dat O. de hem feitelijk aste gelegde daad niet zou heb- 'oltooid en dus vrijgesproken noeten wordeh. In tegenstelling nee achtte de rechtbank, mede n de voorbereidingen en de die O. had uitgekozen om zijn w in het water te gooien, poging loord bewezen. willbezoek. Na de tweede wereldoor log zijn veel Nederlanders naar Australiepy geëmigreerd, de jongste officiële telling geeft meer dan 100:000 op. Na de ontvangst op het vliegveld reed het prinselijk paar naar het regeringsgebouw, waar het tot maandag verblijft om daarna de tocht langs de voornaamste steden van het land voort te zetten. Het paar ontvangt vandaag op een recep tie in Perth ongeveer duizend Neder landse immigranten. Maandag vlie gen prinses Beatrix en prins Claus naar de Australische hoofdstad Can berra, waar zij een onderhoud zullen hebben met premier Malcolm Fraser. DEN HAAG De Badan Persatuan, de eenheidsorganisatie van de Zuid- molukkers in ons land, heeft in een brief aan Tweede-Kamervoorzitter Vondeling nadrukkelijk gesteld vast te houden aan het zelfbeschikkings recht, zoals dat is vastgelegd in de Badan Persatuan-resolutie van april van dit jaar. De voorzitter van de Badan Persatuan, S. Metiary, wijst hierop in verband met de openbare commissievergaderingen op 29 mei en 4 juni over de Zuidmolukse pro blematiek. De groepering zegt verder: „Wil de Nederlandse regering uit de politie ke impasse komen, dan is het zaak de Molukse problematiek voor te leggen aan derden". Metiary zegt dat de Badan Persatuan de Molukse ge voelens via een niet-gemengd college direct en duidelijk aan de regering kenbaar wil maken, „omdat over ons welzijn wordt gedacht en besloten zonder ons". „Gedrag toeristen in Domtoren laat te wensen over" UTRECHT (ANP) - Het ge drag van de ruim veertig dui zend toeristen die jaarlijks de Domtoren te Utrecht beklim men baart de Stichting Utrechtse Klokkenspel Vereni ging ernstig zorgen. De bezich tigingen, die geleid worden door werkstudenten, zijn vol gens de vereniging „een rom meltje". omdat de toeristen door een gebrek aan goede be waking op de meest vreemde plaatsen in de toren komen, zelfst tot in de uurwerkkamer toe. „Dat is levensgevaarlijk en de mogelijkheid bestaat dat er doden vallen", aldus de ver eniging. De grootste luiklok staat op barsten omdat de klepel met een klap tegen het klokken- huis wordt geslingerd. Boven dien zijn het carillon en de andere luiklokken aangetast door vervuiling waardoor ze onzuiver zijn geworden. Een „coating" moet de klokken voortaan tegen milieuveront reiniging beschermen. Ter gelegenheid van het vijf tig-jarig bestaan van de vereni ging is er een speciale lang speelplaat van de Utrechtse stadsbeiaardier, Chris Bos, die onlangs met pensioen ging, uitgebracht. Op de plaat staat muziek van het uit vijftig klok ken bestaande carillon van de Domtoren. HELMOND (ANP) Het gemeentebestuur van Helmond heeft negen zigeunergezinnen laten weten dat ze hun illegaal ingeno men standplaats aan het Straakven in Helmond dit weekeinde moeten verlaten. Een deel van de zigeuners heeft in Helmond in gewone huizen gewoond. Ze zijn onlangs weer in de woonwagen getrokken, onder meer omdat er aanpassingsmoeilijkheden met de buurt waren. De gemeente Helmond is bereid voor deze zigeuners, die allemaal behoren tot één familie, een klein woonwa genkamp aan te leggen. De plaats daarvoor is al vastgelegd. Anderhalf jaar geleden werd aan het ministerie van CRM al om subsidie gevraagd. Tot op dit moment heeft het ministe rie aldus de gemeente echter nog niets van zich laten horen. De zigeuners trokken al twee keer eerder uit hun huizen. In beide geval len zijn ze daarin echter weer terug gekeerd. Nu zeggen ze daar niets meer voor te voelen. Ze hebben Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant gevraagd om in het kader van de woonwagenwet te mogen blijven staan op de plaats waar ze nu het kamp hebben ingericht. Het college van b en w van Helmond is van mening dat het illegaal inrich ten van een woonwagenkamp zoals de zigeuners dat nu hebben gedaan diet aanvaardbaar is. Wanneer de groep na het weekeinde niet is ver dwenen zal de gemeente tot actie overgaan. Dat betekent dat de woon wagens worden versleept naar woon wagenkampen in de omgeving waar nog plaats is of dat de wagens in ONDERSCHEIDINGEN - De Salz- burger Landesregierung heeft beslo ten het zilveren ereteken van het Salzburgerland te verlenen aan de Rotterdamse architect, prof. J. B. Bakema. De onderscheiding, ver leend voor de bijzondere verdiensten van £e architect voor de internatio nale Sommerakademie für bildende Kunst in Salzburg, zal op 27 juli a.s. tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de Sommerakademie door het hoofd van de deelstaat wor den uitgereikt. HOOGLERAAR Architect Dirk Slebos, directeur van de academie van bouwkunst in Amsterdam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der bouwkunde van de technische hogeschool in Eindho ven. Hij zal onderwijs geven in het architectonisch-stedebouwkundig ontwerpen. BENOEMING Bij Koninklijk Be sluit is met ingang van 16 juni be noemd tot burgemeester van de ge meente Bergambacht de heer P. J. Huijbrecht te Terneuzen. Bij besluit van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, is de heer Huijbrecht belast met de waarne ming van het ambt van burgemees ter van de gemeente Ammerstol. De heer Hijbrecht, die 43 jaar is, is oud wethouder van Terneuzen en is lid van de PvdA. NOTARIAAT Bij Koninklijk Be sluit is aan M. Ruizeveld op zijn verzoek, met ingang van 1 mei 1979 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris in de gemeente Alblas- serdam. Bij Koninklijk Besluit is aan mr M. A. A. M. Receveur, op zijn verzoek, met ingang van de datum van beëdiging van zijn opvolger, doch niet voor 1 januari 1979, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris in de gemeente Venray. ONTSLAG Aan prof. dr A. Punt (65) is met ingang van 1 maart jl.' eervol ontslag verleend uit zijn ambt van gewoon hoogleraar in de dierfy siologie aan de universiteit van Am sterdam. Hij was in 1954 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambte-1 naar bij het laboratorium voor verge lijkende physiologie aan deze uni versiteit. Prof. Punt deed onder meer onderzoekingen naar het radio-ac tief merken van vleermuizen als on derdeel van een groot vleermuizen- onderzoek. In 1958 volgde zijn be noeming tot hoogleraar. SECRETARIS SER Drs C. A. M. Mul, sinds 1973 belast met de alge mene leiding van de commissie op voering produktiviteit van de soci aal-economische raad, is benoemd lonze onderwijsredactie Het aantal leerlin- oor gewoon lager onderwijs is rooms-katholieke scholen vo- '^lar het snelst gedaald. Met een ;loop van 15.100 zakte het totaal il leerlingen terug tot 558.000 ngen. protestants-christelijk onder- 2Jheeft vorig jaar een geringere g gekend: 2200. Het aantal leer- n per 1 januari 1978 bedroeg 50 Het openbaar onderwijs fe 1200 leerlingen meer en steeg ^^3.200. Het totaal aantal leerlin- at op 1 januari 1978 stond inge ven bij scholen voor gewoon onderwijs bedroeg 1.443.000. ECHT (ANP) In de medische dingen moet meer aandacht en besteed aan de gezondheids voor ouderen en bejaarden. Dat een werkgroep van artsen die lek met deze sector te maken irüKr' De SroeP met medi- faculteiten gaan praten over assing van de studiepro- ma's. weg de meeste Nederlandse n richten nu al een belangrijk van hun werkzaamheden op de r wordende en bejaarde mens, at deel zal nog groter worden. Of je nu je militaire dienstplicht vervult of je kiest voor vervangende dienstplicht in een zie kenhuis, een psychiatrische inrichting of bij de staatsdrukkerij je vrijheid ben je een tijdje kwijt. Toen een declarant op een bevrachtingskantoor zag aankomen, dat hij op korte termijn voor zijn vervangende dienstplicht zou worden opgcoe- pen, dacht hij bij zichzelf: „Nu het nog kan, neem ik het er een tijdje van. Ik ga een paar maanden op vakantie." Tot zijn werkgever zei de declarant het is iemand die zogeheten inkla ringsformulieren inlevert en afhaalt dat hij spoedig zou moeten opkomen en dat hij per 1 mei wilde vertrekken. De werkgever stemde in met de ontslagdatum en zo verliet de aspirant- dienstplichtige het bedrijf om een paar maanden onbekommerd vakantie te gaan genieten. Maar toen hij weer terug kwam van zijn zwerftocht, wachtte hem een onaangename verrassing. Bij de post bevond zich géén oproepingskaart en hij zat dus zonder werk en, naar we mogen aanne men, ook zonder geld. Een uitzendbureau biedt in zo'n geval uitkomst en per eind juli zat hij een week als tijdelijke' typekracht bij een schildersbedrijf. Half augus tus kon hij weer'aan de slag en tot eind septem ber werkte hij in totaal dertien dagen op verschillende kantoren. Toen was het afgelopen. Het uitzendbureau had geen werk meer en de declarant stond wederom zonder werk en geld op straat. Die oproepkaart was in geen velden of wegen te bekennen. „Ik ben nu echt werkloos, redeneerde hij, wat let me een WW-uitkering aan te vragen?" Maar die vlieger ging niet op. De werkloosheidswet (WW) is er alleen voor mensen die buiten hun schuld dus onvrijwillig werkloos zijn. De bedrijfsvere niging liet hem weten dat hij geheel door eigen toedoen de declarant nam immers zelf ontslag zonder werk zat en dat hij dus niet in aanmer king kwam voor een WW-uitkering. De declarant was niet voor één gat te vangen. Voor mensen die zijn „uitgetrokken" voor de WW of om andere reden geen WW-uitkering krijgen is er de gemeentelijke sociale dienst. Daar kunnen zij een uitkering krachtens de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV) aanvragen. Een WWV-uitkering kan ook worden aange vraagd wanneer het gaat om niet-onvrijwillige werkloosheid, maar dan is het mogelijk dat de gemeente gedurende enige tijd een verlaagde uitkering verstrekt. „Strafkorting" heet dat. De declarant wendde zich inderdaad tot de ge meente met het verzoek om een WWV-uitkering en de gemeente reageerde bijna voorspelbaar door Huub Elzerman met een strafkorting. Gedurende drie maan den werd het voor hem geldende uitkeringsper centage tot 56 procent verlaagd. „U hebt, zei de gemeente, door eigen toedoen uw arbeid niet behouden." De strafkorting duurde van oktober tot januari. Pas in februari hij zat toen zo'n driekwart jaar zonder werk kreeg hij op het gemeentesecretarie een baantje. Daar mocht hij de nog steeds niet verschenen oproepkarat voor de vervangende dienstplicht afwachten. Maar intussen had de declarant allang naar de pen gegrepen om zijn beklag te doen over die drie maanden strafkorting. Hij schreef aan de gemeente, dat hij niet alleen ontslag had geno men in afwachting van zijn vervangende dienst plicht, maar ook omdat hij met grote regelmaat overwerk moest verrichten. Op de gemeente maakte dat verweer nauwelijks enige indruk. De ambtenaren van de sociale diensten visten de loonstaten van zijn vroegere werkgever op en ontdekten dat de declarant op het moment dat hij ontslag nam al in geen maanden overwerk had verricht. Bovendien, schreef de gemeente, levert de verplichting tot overwerk in dit geval geen dringende reden voor ontslag op, omdat bij het aangaan van de dienstbetrekking is gezegd dat er zo nu en dan sprake zou zijn van overwerk. Nee, de gemeente vond dat de declarant zich wat zorgvuldiger had moeten laten voorlichten over de datum, waarop zijn vervangende dienstplicht zou ingaan. Nu had hij door zijn ontslagaanvra ge zonder verzekerd te zijn van een aanslui tende, vaste baan een zodanig werkloosheids risico in het leven geroepen, dat hij niet als onvrijwillig werkloos kon worden beschouwd. Een verlaging van het uitkeringspercentage van 75 naar 56 procent vond de gemeente dan ook een passende maatregel. De declarant nam het niet en hij stapte naar de Raad van Beroep. Toen hij ook van de Raad van Beroep ongelijk kreeg, zocht hij het weer hoger op en zo kwam hij bij de Centrale Raad van Beroep terecht. De centrale raad redeneerde als volgt: Indien de declarant in mei gewoon was blijven werken, dan had hij in oktober nog werk gehad. Uit niets blijkt dat in mei niet in redelijkheid van hem kon worden gevergd aan het werk te blijven. Hij heeft dus geheel op eigen risico ontslag genomen. Ook het feit dat hij ten onrechte verwachtte spoedig voor de vervangende dienstplicht te zullen worden opgeroepen, liet de centrale raad voor het risico van de declarant. Maar daar bleef het niet bij. Inmiddels was ontdekt dat de declarant in okto ber een aanbod van het uitzendbureau had ge weigerd. omdat hij het werk te vuil vond. Eerder had hij zich over het type-werk in juli laten ontvallen dat hij dat werk vervelend vond. De centrale raad knoopte daaraan de conclusie va^t, dat er redenen genoeg waren om de decla rant een strafkorting op te leggen. Voor de declarant bleef er niets over dan het besef dat hij te vroeg zijn onbekommerde vakantie had geno ten en dat het bij nader inzien ook nog een heel duur uitstapje was geweest. Een telefoontje naar Den Haag had dat allemaal kunnen voorkomen. Dode Zee-kuur In Sociaal Berecht van 6 mei jongstleden schre ven we dat psoriasis-patiënten alleen op grond van een strenge medische indicatie bij de be drijfsvereniging konden aankloppen voor een vergoeding van de zogeheten Dode Zee-kuur. Inmiddels blijkt de vrijheid van de bedrijfsvere nigingen om voorzieningen te verstrekken dras tisch te zijn beperkt. De bedrijfsverenigingen mogen op grond van de Algemene arbeidsonge schiktheidswet (AAW) géén genees- en heelkun dige voorzieningen meer verstrekken, behalve een aantal met name genoemde, in een ministe riële beschikking opgesomde, uitzonderingsge vallen. Tot deze uitzonderingsgevallen behoort de Dode Zee-kuur niet. De conclusie kan dan ook slechts zijn dat de bedrijfsverenigingen deze kuren in het geheel niet meer mogen vergoeden. Een troost voor de tienduizenden psoriasis-pa tiënten in ons land is dat er met de moderne bestralingstechnieken momenteel zeer redelijke resultaten worden geboekt, ook al is de verbete ring van deze hardnekkige huidziekte meestal van tijdelijke aard. beslag worden genomen. Een woord voerder van de gemeente kon gister middag nog niet zeggen voor welke mogelijkheid gekozen zal worden. Wanneer de wagens in beslag geno men worden zullen de meeste gezin nen dakloos zijn. De huizen die oor spronkelijk werden bewoond zijn op een enkele uitzondering na door de zigeuners min of meer eigenhandig beschikbaar gesteld aan nieuwe be woners die er inmiddels hun intrek in hebben genomen. BONN (UPI) Er is een harde kern van naar schatting 150 militante neo-nazi's in de Bondsrepubliek. Dit heeft de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Werner Maiho- fer, in Bonn bekendgemaakt. Vol gens de minister worden de neo-na zi's steeds actiever en ook steeds brutaler. Niettemin verbleken, naar zijn mening, hun daden vergeleken bij die van de linkse extremisten. tot secretaris van die raad met in gang van 1 april jl. Hij trad in 1968 in dienst bij de raad in het bijzonder ten behoeve van die commissie. In 1973 werd hij haar secretaris. LOCO-SECRETARIS Mr D van Dijk (43), thans raadsadviseur bij de stafafdeling wetgeving privaatrecht van het ministerie van justitie, is per 1 juni van dit jaar benoemd als loco secretaris generaal van dit ministe rie. Hij volgt in deze functie L. Oran je op, die per 1 juni secretaris-gene raal bij justitie zal worden. ONTSLAG Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is, met dankzegging voor de belang rijke bewezen diensten, per 1 sep tember 1978 ^ervol ontslag verleend aan ir G. W. J. Pieters, landbouwraad te Washington. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Kinderen, scholieren. 65-plussers, zieken, werklozen en huisvrouwen: dat zijn allemaal mensen die ekonomen rekenen tot de „niet-actie ven". Gewoon omdat ze niet in het produktieproces meedoen. Voor HAVO-leerlingen die exa men economie doen is dat een leuke eerste vraag: noem twee categorieën nietractieven, als je alles wetend van jezelf moet vaststellen dat je ook bij die groeiende groep niet-actieven hoort, waarover de Wetenschap pelijke Raad voor het Regerings beleid zich zo'n zorgen over maakt. Toch was de eerste opgave van het economie-examen HAVO best interessant. Sommige leer lingen wisten wel niet goed at ze zich bij die wetenschappelijke raad moesten voorstellen, maar de vragen over werkgelegenheid, collectieve voorzieningen, huma nisering van de arbeid en wat al niet, waren toch goed te doen. Ook de tweede opgave over een landbouwer die meer mest gaat gebruiken om zijn produktie op te voeren was aardig gevonden, vooral doordat aan het eind stal mest als vorm van recycling wordt aangevoerd. De derde op-, gave over de verkenningen van het Centraal Planbureau was mis schien wat moeilijker, maar al met al zijn Harm en Frank, leer lingen van het Hervormd Lyceum Zuid ln Amsterdam niet onte vreden. Vier vwo-kandidaten van dezelfde school, Ankie, Murdoch, Klaas en Annet zijn minder te spreken over hun economie. Vooral de tweede en derde opgave hadden meer weg van wiskunde dan van econo mie. Net als andere jaren is de klacht, dat leerlingen die geen wiskunde in hun pakket hebben het hierdoor een stuk moeilijker hebben. Verdoving Leraar Herman Hartkamp, tevens lid van de landelijke werkgroep economie-onderwijs, vindt dit soort vraagstukken wel redelijk in overeenstemming met het gel dende programma, maar daar is dan ook alles mee'gezegd. Als Je het vak economie degradeert tot sommen maken, ben je bezig met maatschappelijke verdoving zegt hij. Het landelijk examen zou hij tot een minimum beperkt willen zien. De vrijkomende ruimte zou de school kunnen besteden aan een meer sociaal en politiek ge oriënteerde economie. Ankie zegt daarover: „Als je later econoom wilt worden is het huidi ge examenprogramma daar een prima voorbereiding op, maar voor iemand die iets anders gaat doen is het veel nuttiger om wat meer algemene economische ken nis op te doen, zodat je later beter begrijpt wat er in de krant staat: De eerste opgave (over de Miljoe nennota) ging tenminste wel ln die richting." Een troost voor allen die niet zo goed in rekenen zijn is de bepaling in de correctienormen, dat „voor rekenfouten geen punten worden afgetrokken." Over taalfouten wordt al helemaal niet meer ge sproken. Gistermiddag werd bij HAVO en VWO biologie geëxamineerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „De Iraanse gehei me politie, de SAVAK, is erg actief. Talloze mensen verdwijnenen nie mand weet waar ze zijn gebleven. In veel steden zijn de militairen inge roepen om de rust te kunnen bewa ren. Het Iraanse volk sluit zich meer en meer aan bij de revolutionaire beweging. In de laatste gevechten zijn er 2000 mensen gedood en er zijn 5000 gewonden gevallen. Dit alles in de strijd tegen het bewind van de Sjah". Dit zei één van de vier gevluchte Iraanse ex-politieke gevangenen die grote steden ln Europa bezoeken en gisteren in Amsterdam waren. Zij zijn onlangs vrijgelaten en uit Iran gevlucht. De vier hebben zich verenigd in het comité „Van gevangenschap naar ballingschap", twee zijn oud-legerof ficieren, de derde een in Iran be roemde dichter en regisseur en de vierde student in de medicijnen. Zij hebben jaren in de gevangenis door gebracht en werden regelmatig ge folterd vanwege hun politieke activi teiten, die niet strookten met de dic tatuur in hun land. volgens deze Iraanse vluchtelingen worden de ge vechten en de opstanden in Iran door de autoriteiten verdoezeld. De Sjah is terecht bang dat de economi sche aantrekkingskracht van Iran zo naar beneden wordt gehaald. Het westen, voornamelijk Amerika, heeft er veel belang bij dat de rust wordt bewaard en wil voorkomen dat de communisten het bewind overne men. Vorig Jaar verklaarde de Sjah voor de Amerikaanse televisie dat in zijn land niet meer wordt gefolterd. Maar het enige dat is veranderd, is dat het folteren nu ondergronds ge beurt en dat de 8AVAK in burger opereert." Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het aantal psychotherapieën is de laatste 25 jaar zo snel toegenomen, dat de keus van de juiste therapie een van de moeilijkste problemen is geworden voor de therapeut. Het „gedrang voor het zieleheil van de mens" is eerder erger dan minder geworden. Daarom is het van het grootste belang dat de aanhangers van verschillende therapieën naar elkaar blijven luisteren. De grootste fout die ze kunnen maken is hun eigen therapie te verabsoluteren. Deze waarschuwing gaf dr H. R. Wijngaarden gisteren bij zijn af scheid als hoogleraar in de persoon lijkheidsleer en de conflictuologie aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Prof. Wijngaarden werd in 1951 lector, vanaf 1958 was hij hoogleraar. Omstreeks 1950 (aan de VU nog vol op de tijd van prof. dr. J. Waterink) was het moeilijk je als psycholoog een plaats te veroveren temidden van de medisch georiënteerde psy chiatrie en het religieus gerichte pas toraat. Inmiddels heeft de psycho loog een erkende positie op het ter rein van de psychische hulpverle ning. maar nu doet zich het pro bleem voor, dat een veelheid van therapieën om de voorrang strijdt. In 1975 werden er in een publikatie meer dan tachtig opgesomd en vol gens Wijngaarden was dat overzicht nog verre van volledig. Hoofdgroepen Prof. Wijngaarden noemde zes hoofdgroepen van therapieën, res pectievelijk gericht op versterking van het ego, op lichaamsgewaarwor ding, op beïnvloeding van het ge drag, groepstherapie, gezinstherapie en ten slotte relatietherapie. De voornaamste les die we uit deze verrijking van de theorie kunnen trekken is, dat de mens een zeer complex verschijnsel is, en dat van geval tot geval bekeken moet wor den welke therapie bij welke cliënt in welke situatie door welke thera peut moet worden toegepast. Prof. Wijngaarden zag als meest ken merkende eigenschap van de mens, dat hij antwoord moet geven op ver schillende situaties. Het streven van de therapie is om de menselijke vrij heid te vergroten om zijn eigen ant woord te kiezen. Een probleem daarbij is dat véél therapieën een zeker vermogen ver- Prof. Wijngaarden. onderstellen om afstand te nemen van jezelf en om na te denken. Dat is waarschijnlijk de reden waarom mensen met een geringe opleiding vaak weinig baat hebben bij een psychotherapie. Volgens prof. Wijn gaarden is dat probleem niet makke lijk te omzeilen door nieuwe thera peutische vormen te zoeken. Mis schien is meer te verwachten van een betere spreiding van opleiding, ken nis, macht en inkomen. Maar ook dan moeten we niet te optimistisch zijn. De nu in zwang zijnde ideologie van zelfontplooiing leidt niet auto matisch tot een grotere vrijheid en mondigheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9