5 AH eru kan de democratie wel vergeten Beraad Carter-Gromiko Zwitsers stemmen over 12 zondagen zonder verkeer Stroom uit zon voor indianendorp p'M'ijj# 'ij* Miifjt Peking valt Hanoi aan wegens positie Chinezen in Vietnam Besprekingen tussen Ethiopië en Eritrese opstandelingen falen Amerikaanse president kritiseert Cuba ^lost-Berlijn laat Bevangenen vrij i? js Zus Folkerts aangehouden Toren Pisa bezet Ian Smith zal eind dit jaar terugtreden lilitairen stellen verkiezingen uit en verbannen linkse leiders WCKk ITERDAG 27 MEI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet SHlNGTON (Reuter. UPI) De Amerikaanse president imy Carter zal vandaag een kleine topconferentie houden met Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Andrej romiko. De twee leiders zullen over de Amerikaans-Russische {trekkingen en andere wereldproblemen praten. er wilde gisteren toen hij mede- ing deed van het topoverleg niet en waar hij en Gromiko precies zullen spreken maar volgens ictionarissen in het Witte Huis len zeker de onderhandelingen de beperkingen van strategi- le wapens (SALT) en de activitei- van de Sowjet-Unie en Cuba in ika aan de orde komen. ..Het is rre van gemakkelijk met de Rus- h te onderhandelen over een nieu- SALT-overeenkomst en haar tot ind koming niet te laten misluk- n door de ongerechtvaardigde in- ;ning van de Sowjet-Unie en haar ibaanse helpers in Afika", aldus irter. Gromiko heeft gisteren al Igebreid overleg gevoerd met zijn nerikaanse collega Cyrus Vance oofdrol irter heeft op een persconferentie Chigago de Cubanen er van be- huldigd dat zij niets hebben ge- an om de bloedige inval van op- mdelingen in Zaïre te voorkomen, ilgens de president hebben de Cu- nen een hoofdrol gespeeld bij het leiden en uitrusten van de opstan- lingen. ..Wij geloven dat Cuba op hoogte was van de plannen om Rre binnen te vallen en kennelijk- tts heeft gedaan om hen van hun iornemen af te houden. De regering n Angola moet een zware verant- ordelijkheid dragen voor de aan- ,n I. die van haar grondgebied is uit- 0.ivoerd." aldus Carter. jef president beklaagde zich er op- jetuw over dat besluiten van het u_ Ingres de mogelijkheden beperken )pn uitdagingen zoals in Sjaba snel kunnen beantwoorden en bepleit te dan ook herziening van de wetge- L_ betreffende de Amerikaanse hulp aan het buitenland. Hij gaf ove rigens de verzekering er niet over te peinzen Amerikaanse troepen in Af rika in te zetten. Zambia. Tanzania en Mozambique noemde hij als voor beelden van landen, die geen demo cratie zijn doch niet door de Sowjet- Unie wensen te worden gedomi neerd.,.Wanneer wij er in worden ge hinderd hen hulp van welke aard dan ook. zelfs in de vorm van voed sel. te verlenen, dan zijn mijn han den geboden", aldus Carter. Beperkingen Als voorbeelden van de belangrijk ste beperkingen, die de Amerikaanse president door middel van wetten heeft opgelegd gekregen noemde Carter: het Clark-amendement (geen hulp aan Angola zonder toestem ming Congres; het Brooke-amende- ment (geen hulp aan landen die Amerikaanse leningen niet kunnen terug betalen); het Hughes-Ryan- amendement (geen hulp aan opera ties in het buitenland zonder voor kennis Congres); het Haskell-amen- dement (geen hulp aan Zaïre als dat niet in het belang van de VS is) en de ..War-powers-act". waarbij de presi dent 48 uur voor het begin van een militaire actie het congres moet in lichten. De leider van de Republikeinen in de Senaat Howard Baker heeft op Car ters klacht laten weten dat hij de kritiek van de president onder schrijft en bereid is hem te helpen. ..De president zit op het goede spoor en ik steun hem," aldus Baker. „De openbare mening in Moskou" heeft „de inmenging van de VS, Frankrijk en andere NAVO-landen" in Zaïre veroordeeld in een resolutie, die is aangenomen op een bijeen komst met ééin van de leiders van de opperste Sowjet. De meeste EG-landen zijn tegen een voorstel van de Belgische premier Tindemans voor Europese steun aan een pan-Afrikaanse veiligheids macht. die aanvallen op Europeanen moet afweren. Dit heeft de Deense minister van buitenlandse zaken An dersen in Kopenhagen laten weten. Andersen is voorzitter van de EWG- ministerraad. BERN (Reuter) Zwitserland zal vandaag en morgen in een volks stemming beslissen over het voorstel van een aantal milieubeschermers om twaalf verkeerloze zondagen in te voeren. Daarnaast heeft de regering het volk voorstellen voorgelegd over het invoeren van zomertijd, abortus, de broodprijs en overheidssteun aan de universiteiten. Het voorstel voor de verkeerloze zon dagen komt van een groep studen ten uit de omgeving van Bern Zij menen dat een verbod op het ge bruik van particuliere voertuigen, vliegtuigen en motorboten op iedere tweede zondag van de maand een bijdrage zal leveren aan de energie besparing en het verminderen van de vervuiling. Bijna 116 duizend kie zers ondersteunen het voorstel. De regering en de toeristenindustrie zijn fel gekant tegen het idee. Vol gens het kabinet in Bern worden per zondag zo 100.000 buitenlandse auto's uit Zwitserland geweerd en dat terwijl de energiebesparing min der dan één procent zal bedragen. De toeristenindustrie vreest het af schrikkend karakter van zo'n ver keerloze zondag. Het toerisme levert Zwitserland jaarlijks zes miljard gul den op. Het motief dat de regering aanvoert voor het zomertijdplan is dat zo meer in de pas wordt gelopen met de buurlanden. De Zwitsers hebben vlak na de Tweede Wereldoorlog al enkele jaren zomertijd ingevoerd maar zijn er toen weer mee opgehou den. Tegen het plan hebben vijf boe ren uit Zurich bezwaar aangetekend en ze worden door veel andere boeren gesteund omdat hun werk dag op deze manier nog langer wordt dan ze willen. Het kabinet wil abortus gaan toe staan op medische en sociale indiea tie. Voorstanders van een liberale abortusregeling vinden het voorstel te beperkt en tegenstanders wijzen iedere verruiming van de mogelijk heden af. De sociaal-democraten zijn tegen een verhoging van de brood prijs met 11 cent per kilo omdat de wijziging een te grote druk zou leg gen op de laagstbetaalden. Een plan om de universiteiten meer steun te geven wordt in het algemeen als te kostbaar beschouwd BEIROET. NAIROBI (AP. UPI» Geheime besprekingen tus sen vertegenwoordigers van de Ethiopische regering en Eritrese opstandelingen zijn mislukt. Dit meldde gisteren de Libanese krant An Nahar. Doel van de door de Sowjet-Unie georganiseerde bijeen komst was een verzoening tussen de elkaar bestrijdende partijen nog voor de Ethiopische troepen een nieuwe aanval lanceren tegen de op standelingen die negentig procent van Eritrea in handen hebben. De besprekingen tussen de beide partijen zouden drie weken geleden hebben plaatsgevonden in een niet nader genoemd Afrikaans land. Vol gens zegslieden in Parijs zouden Sowjet-bemiddelaars bij de bespre kingen aanwezig zijn geweest Vol gens An Nahar streven de Sowjets naar een Ethiopische herovering van DST-BERLIJN (AP. Reuter) - In afgelopen twee weken heeft Oost- e-aitsland 125 politieke gevangenen en naar de Bondsrepu- n-iek uitgewezen. Dit is gisteren door Werkgroep 13 augustus bekend- iaakt, die zich inzet voor de nale- jkjig van de mensenrechten in Oost- ir-uitsland. Onder de vrijgelatenen iden zich zeventien Westduitsers inden die veroordeeld werden ïgens poging tot het smokkelen n Oostduitsers naar West-Duits- id. Een hoge Oostduitse functio- eijris heeft vier dagen voor het begin een belangrijk congres van h-rrijvers in Oost-Berlijn Oostduitse aangevallen die hun kri- spuien in Westduitse kranten. r hoofd van de afdeling van de pamunistische partij van Oost-Be- Sn Naumann liet doorschemeren —lt de schrijvers geld hadden ont- rngen voor het uiten van hun kri- -%!k. Naumanns opmerkingen vor- len de zwaarste aanval op schrij- Irs in Oost-Duitsland sinds'de uit- Jljzing van de zanger Wolf Bier- ünn achttien maanden geleden. Eritrea om zodoende hun invloed in het gebied te kunnen uitbreiden. Diplomatieks bronnen in de Keniase hoofdstad Nairobi maken melding van een toenemende concentratie van Cubaanse troepen op strategi sche punten vlakbij Eritrea. Volgens déze bronnen bereiden de Cubanen zich op een aanval op Eritrea voor. Onduidelijk is op Sowjet-officieren een leidende rol hierbij spelen zoals het geval was bij de oorlog in de Ogaden-woestijn enkele maanden geleden. De Cubaanse ambassadeur, die in april voor een bezoek naar Havana reisde, is nog steeds niet in Addis Abeba teruggekeerd. Ook een twee de in Ethiopië gestationeerde hoge Cubaanse functionaris is sinds enke le weken niet meer in Ethiopië. Vol gens diplomatieke kringen in Nairo bi hebben de twee functionarissen zich in Addis Abeba ongeliefd ge maakt omdat zij zich teveel met de binnenlandse aangelegenheden van Ethiopië zouden hebben bemoeid. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Een demonstratie project van het Amerikaanse minis terie van energie zal het afgelegen indianendorp Schuchuli inArizona met ingang van september van elek triciteit voorzien. Er komt een batte rij zonnecellen met een vermogen van drie kilowatt. Dat betekent licht voor de zestien huizen, het kerkje en het feestzaaltje, waar nu kerosine- lampen hangen. Het betekent stroom voor een gemeenschappelij ke koel- en vrieskast, voor een water pomp die de in het gebruik dure dieselpomp vervangt, en voor een wasmachine. De overeenkomst werd deze maand gesloten tussen de Papago stam- raad. de Amerikaanse gezondheids dienst en de NASA. die het energie systeem levert en de directie voert over hèt project. De Papago Bouw maatschappij verzorgt het installa- tiewerk en de gebouwtjes voor de huishoudelijke apparaten en de accu's. Voorzitter Cecil Williams van de Pa pago stamraad noemde het project een eerste stap naar het voorzien in de energiebehoefte van veel geïso leerde indianendorpen in heel Ame rika. Dr Louis Rosemblum, chef zon- ne-energie van het NASA-onder- zoekcentrum, keek nog wat verder: „Er zijn meer dan drie miljoen dor pen zonder elektriciteit in de wereld, vooral in de minder ontwikkelde lan den. Het succes van onze experimen ten in Schuchuli kan niet nalaten de richting te beïnvloeden die ontwik kelingslanden inslaan om in de klemmende energiebehoefte van hun grote plattelandsbevolking te voorzien." KARLSRUHE (DPA) De rechter van instructie van het gerechtshof in Karlsruhe heeft bekendgemaakt, dat Frankrijk de 27-jarige Marion Brigitte Folkerts naar West-Duits- land heeft doorgezonden. Zij is de echtgenote van de in West-Duitsland gevangen zittende Uwe Folkerts en schoonzuster van de in Nederland veroordeelde extremist Knut Fol kerts. Zij zou sinds 1976 lid zijn van de Rote Armee-Fraktion. In augustus kwam zij bij de ondergrondse en zou nauwe betrekkingen onderhouden hebben met de harde kern van de Baader-Meinhof-groep. Tweehonderd werklozen van de plaatselijke keramiekfabriek hebben in Pisa de beroemde scheve toren bezet. Vanaf de top hebben zij een dozijn spandoe ken van 60 meter lang neergela ten met eisen. HONGKONG (UPI) Peking heeft gisteren zijn aanvallen op de regering in Hanoi verscherpt door bijzonderheden te geven over vervolging van veel van de 72.000 Chinese inwoners van Vietnam die naar China zijn gevlucht. Vietnamese functionarissen in Ha noi wierpen tegen dat de Chinezen liegen. De betrekkingen tussen beide landen hebben een dieptepunt be reikt. In een verslag uit Hanoi van het Oostduitse persbureau ADN staat dat de Chinezen besloten heb ben duizenden technici die aan hulp projecten in Vietnam werkten terug te trekken omdat Peking vindt dat de Chinezen in Vietnam „op grote schaal worden vervolgd" Het officiële persbureau Nieuw-Chi- na gaf gisteren een ooggetuigever- slag van een correspondent, dat ook over de radio werd uitgezonden. Het televisienieuws van donderdag avond wijdde meer dan zes minuten, ongebruikelijk lang voor een be paald onderwerp, aan een film over vluchtelingen die de rivier de Pei- loen oversteken tussen Vietnam en de Zuidchinese provincie Kwangsi. De correspondent verhaalde van Chinezen die geslagen, ernstig ver minkt en gruwelijk mishandeld zou den zijn. China heeft eerder deze week Vietnam gewaarschuwd dat het de volle verantwoordelijkheid voor de gevolgen moet dragen. De secretaris van de Vietnamese com munistische partij. Xoean Thoey, heeft de Chinese verklaring bezijden de waarheid genoemd. Cambodja Vietnamese strijdkrachten hebben eerder deze week een Cambodjaans oorlogsschip tot zinken gebracht en twee andere beschadigd. Dit gebeur de voor de kust van de zuidwestelij ke provincie Kien Giang. Het Viet namese persbureau heeft dit be kendgemaakt. Voorts werd gemeld dat Vietnamese troepen een week geleden Cambodjaanse militairen in een hinderlaag lokten. „Een com pagnie werd weggevaagd en een tweede werd gedecimeerd". Voorts werden er wapens buitgemaakt. Drie Cambodjaanse oorlogsschepen wa ren de Vietnamese territoriale wate ren binnengedrongen en hadden het vuur geopend op Vietnamese vis sersschepen De plaatselijke strijd krachten in Kien Giang beantwoord den het vuur waarbij een schip tot zinken werd gebracht en de'andere beschadigd werden. KAAPSTAD (UPI. Reuter» - De Rhodesische premier Ian Smith heeft verklaard zich niet herkiesbaar te stellen als aan het eind van dit jaar zijn ambtstermijn afloopt. Op een persconferentie in Kaapstad ver telde Smith „een controversieel fi guur te zijn." Daarom was hij van mening dat zijn terugtrekking een „geruststellend" effect kan hebben op alle Rhodesiërs. Smith was in Kaapstad voor bespre kingen met zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot John Vorster. Over de aard van de besprekingen werd niets bekend gemaakt. Smiths ambtstermijn eindigt op 31 december als krachtens het zoge naamde interne akkoord, de blanke regering de macht overdraagt aan een gekozen zwarte regering. In Salisbury hebben onbekende gu errilla's een aanslag gepleegd op de woning van stamhoofd Chirau. één van de drie gematigde zwarte lei ders. die met Smith samenwerken Chirau is ongedeerd gebleven. ar Wim Jansen wftlA De noodtoestand die het afgelopen weekeinde werd afgekondigd door het militaire a [iem in Peru om de rust te herstellen, heeft de chaos in het land alleen vergroot. Het ziet er niet ar uit de generaals binnen korte tijd een uitweg vinden uit de dieppe economische crisis, armee Peru kampt. Daarmee blijft waarschijnlijk ook de deur van een lange gang naar de Hmocratie gesloten. ïsident Morales heeft de verkie- Sen voor een grondwetgevende gadering. aanvankelijk gepland o«r 4 juni. voor onbepaalde tijd gesteld. De nationale staking ,„7j ?ft afgelopen maandag en dinsdag A'jwel het gehele economische le- "al in Peru lamgelegd. De staking lke s door de vakbonden uitgeroepen reactie op plotselinge prijsverho- "igen van levensmiddelen en het al ïondigen van de noodtoestand lor de regering. Vrijwel iedereen aan de oproep van de vakbonden floor. Fabriekenlagen stil. winkels ven gesloten en het openbaar ver- ït reed niet meer. In de hoofdstad na ratelden slechts pantserwa- is door de anders overvolle stra in het centrum. ellen vakbonden gelastten hun mani- taties af. omdat de regering de kingen illegaal verklaarde en de litaire leiders wilden ingrijpen danks dat zijn er de laatste dagen ïieuw doden én gewonden geval- 1 in gevechten tussen groepen de- instranten en de rellenpolitie, bij- taan door militaire eenheden De lermutselingen vonden plaats in 'buitenwijken van Lima en in vrij- alle andere grote steden in het d Exacte informatie is moeilijk trijgen, want de generaals-hebben "s het afgelopen weekeinde de aan banden gelegd. Twaalf tijd- iriften. voornamelijk links ge- tateerd. mogen niet meer ver- njnen en de dagbladen beperken tot de officiële bekendma- gen inleidingen tot dit alles is in de eerste plaats de slechte economische situatie. Wat dat betreft zit Peru zeer diep in de put. Schulden uit het buitenland zijn opgelopen tot 4.5 miljard dollar, voor een groot deel als gevolg van de vele wapenaanko pen. De vangst van ansjovis, één van de belangrijkste bronnen van in komsten, liep door overbevissing sterk terug. Ook de olieboringen in het oerwoud leverden teleurstellen de resultaten op. Mede hierdoor zijn de tekorten op de betalingsbalans de laatste tijd sterk gegroeid. De Peru aanse sot ondergaat devaluatie na devaluatie. Door het mislukken van de z.g. agra rische revolutie is er een groot tekort aan landbouwprodukten ontstaan. Na de machtsovername in 1968 voer de het militaire bewind een aantal drastische maatregelen in. die tot een betere verdeling van het bezit moesten leiden. Zo werden een aan tal buitenlandse bedrijven ontei gend en de grootgrondbezitters hun land afgenomen. De agrarische revo lutie bestond daarin dat arbeiders, die op het land van hun grootgrond bezitter hadden gewerkt, nu een ak ker in eigendom kregen. Infrastructuur Organisatorische steun bleef echter uit. zodat de nieuwe landeigenaars niet meer verbouwden dan ze zelf nodig hadden. Ook onderhoudt nie mand meer de aanvoerwegen. vroe ger de plicht van de landeigenaren, met als gevolg dat de overschotten in het vruchtbare, maar moeilijk toe gankelijke subtropische deel van het Andesgebergte hun weg naar de kuststrook niet meer vinden De tekorten hebben de prijzen het laatste jaar met tientallen procenten doen stijgen, terwijl de lonen vrijwel stil stonden. Het minimum loon in Peru bedraagt ongeveer 100 gulden per maand en de meesten verdienen nauwelijks meer dan dat. Toen de regering de vorige week een aantal zeer drastische prijsverhogingen be kend maakte, waren de reacties hef tig. De kosten van essentiële goede ren, zoals benzine, brood en keuken olie stegen tussen de 20 en 100 pro cent. De hierop volgende stroom ver wijten aan de regering en betogingen in het hele land waren voor de gene raals aanleiding de verkiezingen met twee weken uit te stellen tot 18 Juni. Officieel luidde het argument dat de computers voor het verwerken van de uitslagen nog niet helemaal ge reed waren. Toen de onrust in het land hierdoor alleen maar toenam, kondigde president Morales de noodtoestand af. waarmee ook het hele proces naar de verkiezingen stil kwam te liggen. Noodtoestand Hoewel woensdag het normale leven na twee dagen staking en chaos weer scheen hersteld, blijft, de maatregel voorlopig van kracht en in Lima is zelfs een uitgaansverbod ingesteld van 's avonds 10 tot 's ochtends 5 uur. Universiteiten en middelbare scholen zijn nog gesloten. Generaal Morales heeft in een lange toespraak tot het volk toegezegd dat de verkie zingen in ieder geval zullen door gaan, zodra de rust is hersteld. Hij zei daarbij er van uit te gaan dat de datum van 18 juni niet opnieuw ver schoven hoeft te worden Boeren demonstreren tijdens een recente verkiezingsbijeenkomst in Cuzco tegen de hoge kosten van levensonderhoud. Als dat inderdaad het geval is, bete kent dat nog niet dat na zondag 18 juni de democratie in Peru is terug gekeerd. Dat is nog een lange weg De 5 miljoen stemgerechtigden gaan naar de stembus om 100 burgers voor de Constitutionele Assemblee te kiezen. Deze vergadering, gekozen uit de 12 politieke partijen die aan de verkiezingen meedoen, krijgen een jaar de tijd de grondwet van 1933 te herschrijven volgens richtlijnen van de militaire regering. Daarna kun nen er algemene verkiezingen wor den gehouden in 1980. waarmee de democratie in principe moet zijn her steld Leger Het leger is echter niet van plan zijn macht daarna geheel prijs te geven denkt' er niet over zich na de over dracht van de macht geheel in de kazernes terug te trekken. „Dat wil zeggen dat in de nieuwe grondwet een formule moet staan, die toestaat dat het leger duidelijk in het politie ke spel aanwezig is. zonder daar in directe vorm aan deel te nemen, aldus de president. Dit was een dui delijke waarschuwing aan de linkse partijen, die de invloed van de mill tairen in de grondwet tot een mini mum wilden reduceren. Ongeldig Dat bleek nog eens duidelijk op een bijeenkomst van legerautoriteiten en pers. twee weken geleden. Gene raai Morales maakte toen bekend dat de algemene verkiezingen in 1980 alleen door kunnen gaan als de nieuwe grondwet ..in een uitvoerbare vorm" wordt gegoten. Hij liet er geen twijfel over bestaan wat hij daarmee bedoelde het leger De linkse partijen noemen de uitslag van eventuele verkiezingen al bij voorbaat vervalst, omdat de analfa beten geen stemrecht hebben. Hier door wordt een kwart van de moge lijke kiezers van de stembus uitge sloten. Het zijn vooral de allerarm sten. sloppenbewoners en campesi- no's (kleine boeren) die nooit naar school zijn geweest en daardoor niet voor hun belangen kunnen opko men. Daar komt nog bij dat de rege ring de voornaamste boerenorgani satie, de Confederaclon Nacional Agraria. heeft verboden mee te doen aan de verkiezingen. Meer dan ooit lijkt het de vraag of de bevolking van Peru ooit werkelijk iets te zeggen zal krijgen. Donderdag besloot het militaire bewind elf te genstanders. onder wie acht linkse leiders te verbannen. Onder hen be vindt zich ook de boerenleider Hugo Blanco, een van de kandidaten van het Volksfront voor Arbeiders. Boe ren en Studenten (FOCEP) Deze Hugo Blanco stond in de jaren zestig aan het hoofd van een grote groep boeren die in de bergen om de stad Cuzco in gewapende opstand kwa men. De verbanning van elf vooraan staande leiders en de arrestatie van duizenden demonstraten maken dui delijk dat ongeacht de kwestie of er op 18 juni verkiezingen worden gehouden het uiteindelijk de mill tairen zijn die in Peru de weg naar de democratie bepalen En de uitspra ken van president Morales Bermu .dez doen wat dat betreft het ergste vrezen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7