De 'ommezwaai' van Aantjes tekening van een lezer Trouw commentaar p Palestijnse strijd "Onze fractie hecht aan de continuïteit van haar beleid." Onderscheiding voor prof. Bakema Instructie maakt bejaarden minder angstig in verkeer Warmer i> 'Nergens sluitende garanties tegen terreuraanslagen' blaas het stadion maar op' jubilea geen vrouwen protest wijsheid heer TERDAG 27 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet In het toenemend geweld, dat de ge beurtenissen in het Midden-Oosten ken merkt, «raakt dikwijls de verhouding zoek tussen de politieke doelstellingen van de betrokkenen. Het gaat dan om het afwegen van de strijd om het eigen bestaan en de vervulling van gerecht vaardigde wensen tegenover het wille keurig voeren van gewelddadige acties, waarbij niet of nauwelijks rekening wordt gehouden met het daardoor ver- oorzaakte fnenselijke leed. Politiek gemotiveerd geweld leek vaak de enige manier om erkenning te krij gen. Aan de wieg van de staat Israël stonden de brutale massamoord op zes miljoen Joden en vijf Arabische legers, die de in Palestina woonachtige Joden de zee in wilden drijven. Slechts door het vasthouden aan een militair over wicht, door militair niets aan het toeval 1 over te laten, wist Israël zich dertig jaar staande te houden. De militaire machtspositie van de Jood se staat hebben de Arabieren nooit I weten af te breken. Waar de gevestigde Arabische staten niet toe in staat waren, slaagden de ongeregelde guerillastrij- ders van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging (PLO) helemaal niet. Het gevoel van door de wereld vergeten te zijn, bracht de Palestijnen er toe het principe toe te passen van „wij zullen een natie vormen of de wereld zal on dergaan als ons dat niet lukt". Niet de Palestijnen, maar de wereld zou dan het kind van de rekening worden. Hoe afschuwelijk de daarop volgende Palestijnse acties ook waren, de wereld raakte toch van één ding overtuigd: zonder een oplossing van het Palestijnse vraagstuk is vrede en veiligheid in het Midden-Oosten niet mogelijk. Voor waarde voor vrede en veiligheid is ech ter niet alleen een oplossing van het Palestijnse vraagstuk, maar ook conces sies van Palestijnse kant. Het gaat er' niet om dat gekozen moest worden tus sen Palestina en Israël, maar dat een modus vivendi tussen Palestina en Israël zou worden gevonden. Dit besef is de afgelopen jaren gegroeid in kringen van gematigde leden van de PLO. Steeds duidelijker trad een verde ling aan het licht tussen Palestijnen die, althans voorlopig, een Palestijnse staat in het door Israël in 1967 bezet gebied via onderhandelingen mogelijk wilden maken en Palestijnen die van een com promis of een vreedzame oplossing van het conflict in het Midden-Oosten niets wilden weten. Het uur der waarheid werd evenwel voortdurend uitgesteld. Eerst wanneer de PLO daadwerkelijk bij het vredes proces betrokken zou worden, zou het kaf van het koren gescheiden worden. Deze ontwikkeling lijkt nu door het vredesinitiatief van de Egyptische presi dent Sadat en de Israëlische invasie in Zuid-Libanon te zijn versneld. In een aantal vraaggesprekken met kranten, waaronder ook deze krant, leek PLO-leider Jasser Arafat zich bij het bestaan van de staat Israël te hebben neergelegd. Voor het eerst zag het er naar uit, dat het symbool van de Pales tijnse revolutie kleur bekende. Arafat had ook weinig keuze. De gema tigde Arabische landen willen dat eerst binnen de PLO orde op zaken wordt gesteld. Een teken in deze richting was dat Syrië liet weten geen Palestijnse provocaties te zullen dulden tegen de VN-vredesmacht in het zuiden van Libanon. Tegen deze gang van zaken keren zich nu de radicalen binnen de PLO. Zij menen dat Arafat hiermee te ver gegaan is. In een verklaring hebben zij eerder deze week de vervanging van het „auto cratisch" bestuur van Arafat door een collectieve leiding van de PLO geëist. Voor het eerst in bijna tien jaar is een serieuze aanval gelanceerd op het leider schap van de tot symbool uitgegroeide Arafat. Bovendien hebben de radicalen het akkoord van Arafat met de Libanese regering veroordeeld. Nu Arafat zijn keuze doet lijkt het uur der waarheid binnen de PLO te zijn aangebroken. De keuze van de gematigden binnen de PLO, dat de militaire strijd moet plaats maken voor politieke strijd, is op zich zelf toe te juichen. Tot de politieke strijd zal vermoedelijk ook horen het nadruk leggen op massale demonstraties in de door Israël bezette gebieden ten gunste van de PLO. Op deze manier zal de PLO willen onderstrepen dat het „de enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk" is. Het valt te hopen dat Israël wijs zal reageren op deze keus van de gematig den. Dat betekent bijvoorbeeld ook dat niet al te rigoreus wordt vastgehouden aan het eigen standpunt over de weste lijke Jordaan-oever. ROTTERDAM (ANP) De Salzbur- ger Landesregierung heeft besloten I het zilveren ereteken van het Salz- I burgerland te verlenen aan de Rot terdamse architect prof. J. B. Bake ma. De onderscheiding, verleend voor de bijzondere verdiensten van de architect voor de internationale Sommerakademie für bildende Kunst in Salzburg, zal 27 juli tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de Sommerakademie uitgereikt worden. door Willem Breedveld DEN HAAG Je kunt in de politiek veel beweren maar iets rood noemen wat in werkelijk heid blauw of groen is gaat ook in het politieke vak wat al te ver. Menig politiek waarnemer hield daarom de adem in toen de fractievoorzitter van het CDA, mr W. Aantjes, bij de aflossing van het kabinet-Den Uyl de stelling poneerde dat er bij het kabinet Van Agt „meer sprake is van continuïteit dan van puinruimen". Continuïteit dus van het beleid van het vori ge kabinet in tegenstelling tot de puinruim-filosofie van de nieuwe regeringspartner, de VVD. Krasse taal van de fractievoorzitter, te meer waar hij, om ieder misver stand over de waardering van het CDA terzake weg te nemen, eraan toevoegde: „Als krachten tegenover of achter het kabinet nu krampach tig zouden willen gaan bewijzen dat nu alles anders wordt, dan zal het beleid van de regering die moeten logenstraffen. Wij hechten aan een grote mate van continuïteit in het beleid." Hoelang zou Aantjes die stelling vol kunnen houden? Of an ders gezegd: Hoe lang zou de VVD het gedogen als nieuwe regerings partner te tekenen voor de continuï teit van het beleid van het vorige kabinet met de PvdA? Nadere verklaring Welhu de WD heeft sindsdien vrij wel geen gelegenheid laten passeren het tegendeel te bewijzen, vaak op het overspannene af. Willem Aantjes daarentegen hield zijn stelling rustig overeind en hij kon dat ook doen, gegeven de beleidsdaden van het ka binet tot nu toe. Vorige week zater dag kwam hij echter met een opmer kelijke nadere verklaring van zijn stelling. De partijraden van KVP en ARP en de algemene vergadering van de CHU legde hij geduldig uit: „Bij herhaling heb ik gezegd dat onze fractie hecht aan de continuï teit van haar beleid. Met een hard nekkigheid die soms aan kwaadaar digheid grenst, wordt dit van links en van rechts voortdurend voorge steld alsof wij pleiten voor ongeclau suleerde voortzetting van het beleid van het vorige kabinet. Dat is onzin." Vervolgens legde hij uit dat het CDA natuurlijk bereid is tot het sluiten van compromissen zowel onder het ene als onder het andere kabinet. Waar het in dit verband vooral om Mr W. Aantjes op de KVP-bijeenkomst, vorige week zaterdag, in Breda. Naast hem KVP-voorzitter Vergeer, die hem uitnodigt achter het spreekgestoelte plaats te nemen. gaat is de toevoeging van het woord je „haar". Sprak Aantjes in het de bat naar aanleiding van de rege ringsverklaring nog over voortzet ting van het beleid in geen andere betekenis dan het regeringsbeleid, nu blijkt datzelfde beleid terugge bracht te zijn tot het beleid van de CDA-fractie. Aantjes kan natuurlijk volhouden dat hij dat toen ook zo bedoeld had, maar dat zou kinder achtig zijn. Niet gering Zo op het eerste gezicht lijkt dit een niet geringe ommezwaai te beteke nen van de CDA-fractieleider. Je. wrijft je dan echter wel de ogen uit als blijkt dat de WD kennelijk nog niets in de gaten heeft. Afgelopen zaterdag bij voorbeeld waste de frac tie-voorzitter van de WD, mr J. G. Rietkerk, Aantjes nog eens duchtig de oren vanwege zijn continuïteits stelling. Hij, Aantjes, moest „nog maar eens goed bedenken" dat het beleid van Den Uyl vaak haaks stond op wat zijn vice-premier Van Agt wilde. En maandagavond nog maan den de WD-kopstukken Rietkerk en Wiegel op verkiezingsbijeenkom sten het CDA eindelijk eens te er kennen dat het kabinet wel degelijk een ander beleid voert. Als simpel politiek waarnemer vraag je je dan wel eens af: wie is er nou gek? Laten we daarom maar weer eens de feiten op een rijtje zetten. De eerste waarneming is dan dat Aan tjes zijn continuïteltsstelling bij het optreden van het kabinet nodig had om met name de „loyalisten" (inclu sief hijzelf dus) in de CDA-fractie enigermate te verzoenen met een niet door hen beoogd kabinet. Deze kritische benadering van het kabi net verschafte de CDA-fractie als geheel bovendien het voordeel van een maximale inbreng in het kabi netsbeleid, want zeven loyalisten zijn er nu eenmaal vijf te veel voor de smalle basis van zevenenzeventig zer tels in de Kamer. Die tactiek werkte tot grote ergernis van de VVD in, ieder geval gedurende de eerste maanden van het kabinet. Sindsdien heeft het kabinet echter ontdekt dat het ook op eigen krach ten op een redelijke mate van steun kon rekenen in het land. Het CDA won bij de statenverkiezingen gro tendeels dank zij het Van Agt-effect, die zich als leider van een kabinet in de stormen staande wist te houden. Het staat wel vast dat de continuï teit van het beleid van het vorige kabinet niet de doorslag heeft gege ven. Daarvoor werd op de verkie zingsbijeenkomsten te hard geklapt voor de stelling van Van Agt dat dit land ook zonder socialisten gere geerd kan worden. Tenslotte is het zo dat het kabinet zo langzamerhand op het punt staat beslissingen te nemen die hoe dan ook zullen verschillen van die van het vorige kabinet. De afgelopen maanden heeft de oppositie zich na genoeg vruchteloos beziggehouden met een zichtbaar maken van echte politieke tegenstellingen. De ver schillen bleken echter te klein. Het deed zelfs, om slechts een voorbeeld te noemen, vaak komisch aan de PvdA het kabinet te zien uitdagen met bezuinigingen op de proppen te komen die haar dan weer in de gele genheid zouden moeten stellen er afschuw over uit te spreken. Nee. Van Agt kon wat dat betreft rustig zijn wielrenfiets blijven bestijgen. Uur der waarheid Dat wordt echter anders wanneer het kabinet straks met de ombui gingsoperatie voor de dag komt. be slissingen gaat nemen over de collec tieve VAD, het laatste woord zal spreken in de UCN-affaire. Het uur der waarheid is dan aangebroken en dan kan echt blijken dat dit een wezenlijk ander kabinet is. Termen als voortzetting van het beleid van het vorige kabinet komen dan wat in de lucht te hangen. Aantjes zal dat ongetwijfeld alle maal hebben zien aankomen. Van daar zijn zo op-het-eerste-gezicht- ommezwaai. Maar het is wel vak werk zoals hij het aankleedt, Want wat zei hij vorige week, nadat hij voortzetting van het beleid tot voort zetting van het CDA-beleid had gere duceerd? „Waar het ons om gaat is dat volstrekt herkenbaar blijft dat het CDA in de ene coalitie dezelfde partij is als in de andere coalitie. Natuurlijk zullen wij het aangrijpen als zaken die wij voorheen met te genzin hebben aanvaard nu beter kunnen worden geregeld." Met andere woorden: de VVD mag best meehelpen een beter CDA-be leid van de grond te krijgen. En voor het geval de VVD zelf ook nog wen sen heeft, geldt het vervolg van Aan tjes rede: „Maar voor zaken, die in een vorige coalitie onze volle instem ming hadden, wensen wij ons ook nu met kracht te blijven inzetten." Of anders gezegd: op die punten geven wij niet thuis. Politiek waarnemen is een moeilijk vak. want wat bedoeld Aantjes ook al weer met voortzetting van beleid? DEN HAAG (ANP) Om bejaarden minder kwetsbaar te maken in het verkeer is het noodzakelijk dat onze kerheid en angst worden weggeno men en dat hen voorschriften en regels wordt bijgebracht. Dir blijkt uit een onderzoek, waarvoor de Ne derlandse Vereniging Bescherming Voetgangers opdracht heeft gegeven en dat via een subsidie van CRM door het gemeenschappelijk insti- tuut voor toegepaste psychologie in Berg en Dal is uitgevoerd. Uit het onderzoek bleek dat bejaarden in het verkeer zeer kwetsbaar zijn: in 1972 was een op de vijf verkeersdo den een bejaarde. De onderzoekers denken dat trai ning en oefening op de weg belang rijke verbeteringen teweeg kunnen brengen voor ouderen dan 55 jaar. Op dit ogenblik volgt slecnts één procent van de bejaarden een ver- keerscursus, aldus de onderzoekers. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon LESSEN IN OMBUIGEN HET WEER door Hans de Jong En daar was ie dan: de zon! Het Noordoosten had er gisteren het eerst kijk op. De Groningers moeten als de berichten juist zijn geweest buiten zichzelf ge raakt zijn: fanfarekorpsen ruk ten op. De Friezen gaan voor een nuchterder volkje door en zijn dat gelukkig ook. Vandaar bij de meeste mensen in mijn pro vincie een rustige blijheid, af leesbaar van de gezichten die te lang strak hadden gestaan. Overigens kwam er uit Zuidhom (Groningen) toch nog een iets somberder melding binnen over elf graden in de vooravond na dat om 1 uur 's middags de lucht daar al was dichtgetrokken (maximum veertien graden). Triest behoeft nu geen mens in Nederland meer te zijn. Een ho- gedrukgebied, en feitelijk een filiaal van het Azorenmaximum, is zo vriendelijk zijn hoofdkwar tier juist bij of boven ons land op te slaan. Ook in de hogere niveaus heeft het veel zeggen schap en dat betekent dalende stromingen, het verder oplossen van de bewolking, overal zonni ger weer en temperaturen op weg naar de twintig graden (za terdag) en nog wat hoger, name lijk 22 graden (zondag) en.het kan niet op wellicht 25 graden in de eerste helft van volgende week en dat is volop zomers. Ik heb de indruk dat er zich een mooiweerperiode aan het ont wikkelen is, waarvan ook de Amerikaanse weerkundigen het nodige verwachten. De kaart van woensdagmiddag geeft na melijk nog steeds datzelfde ho- gedrukgebiedje in de buurt van de Lage Landen en.zuidelijke stromingen over West-Europa. In het Engelse binnenland waar dit weekeinde ook 25 graden verwacht wordt, is al gewaar schuwd voor bos- en drooggras- branden. De wind krijgt de eerstkomende dagen geen kans meer uit de ban te springen, wel zijn er in de kustgebieden zee- windeffectjes mogelijk. Vraag van een lezer: Hoeveel regenwater is er nu eigenlijk in zuid-Duitsland gevallen? Ant woord: De uitslagen van drie aftappingen namelijk maandag morgen, dinsdagmorgen en woensdagmorgen om 8 uur zijn als volgt: Mühldorf vijf millime ter, Bamberg zeven millimeter, Regensburg tien millimeter, Saarbrücken veertien millime ter, Deuselbach vijftien millime ter, Kempten 22 millimeter, Wurzburg en München 23 milli meter. Het Beierse Weissenburg 40, Augsburg 49. Ohringen 80, Mannheim 81. Stotlen 84. Darm stadt 92, Stuttgart (stad) en Neustadt 94 en Klippeneck 124 millimeter. De conclusie is dat er over drie etmalen 50 tot 100 millimeter gevallen is, overeen komend met ongeveer ééntien- de van het normale jaartotaal. Ten zuiden van de Alpen viel meer. Locamo 138 millimeter. Ik kan me zo voorstellen dat 50 tot 100 millimeter u wat tegen valt over drie dagen. Vergeet dan niet dat het hier een aan houdende neerslag over een vrij groot homogeen gebied tegelijk betreft en dus niet een lokale bui met zo veel of misschien nog meer millimeters. Dat heeft tot gevolg gehad dat de rivieren meer dan boordevol zijn gewor den. Een ander effect dat zal hebben meegespeeld is het feit dat er vooral in de afgelopen na- winter en ook nog in de lente veel sneeuw in de bergen geval len is. Flip Dirkzwager in Schevenin- gen (dank voor je kaart uit Er- melo) wil weten of het komende zomer mooi strandweer zal zijn. Wel Flip.denkelijk toch wel beter dan in 1977 en of het nou zo mooi en zonnig wordt als in 1976, ja, dat zou je de hogedruk- gebieden van de Azoren en Scandinavië moeten vragen. Als die in de komende maanden net zo n vlotte blokkering met mooi weer ten uitvoer brengen als op dit ogenblik, kun je de mannen van de Haagse strandpoütie rus tig op een druk en warm seizoen voorbereiden, maar let dan wel op de fijne nuance.als. DEN HAAG Er zijn geen sluitende garanties te geven tegen terroristi sche aanslagen, waar dan ook ter wereld. Dat antwoordt minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken aan een aantal leden van de Tweede Kamer, die hadden geïnformeerd naar de veiligheid van de Nederlan ders in Argentinië tijdens de wereld kampioenschappen voetbal die vol gende week beginnen. De Argentijnse autoriteiten zijn voor de veiligheid verantwoordelijk, zo antwoordt Van der Klaauw. en hij voegt eraan toe dat hij geen redenen heeft om aan te nemen dat die ver plichting door de Argentijnse over heid niet serieus wordt genomen De Kamerleden van PPR en PvdA hadden hun vragen gesteld naar aanleiding van een bomaanslag op het persgebouw bij de WK-voetbal. HOOOWATER zondag 28 mei Vllsslngen 7 08- 19 32. HaringvlicUlui7.cn 7 29-19 59 Rotterdam 0.31-21.41Scheveningcn 810-2044 IJmulden 8.57-21.31. Den Helder 0.09-12.46 Harllnucn 2 48- 15.12. Delfzijl 5.15-17.21. HOOOWATER maandag 29 mei Vllwlngcn 8.14-20 40 Hartngvlletalulzcn 8 25-20 59 Rotter dam 10.28-22 41. Schevenlngen 9 16-21 53 IJmul den 1005-22 42 Den HeiderO 50-13 32 Harlmgen 3.35-16.00 Delfzijl 6 10-18 16 onder redactie van Loes Smit „De voetbalwedstrijd van ons na tionale team tegen Uruguay heeft gisteren tienduizenden die nog niet in het bezit zijn van een draadloos instrument, de strait op gedreven, om bij de bureaux der verschillen de dagbladen den loop der zaken in het Amsterdamsche Stadion te kunnen volgen. Hier en daar was het overstelpend druk. De directie van de Bijenkorf fn de Wagenstraat had de wijze maatregel genomen, de spiegelruiten te laten blindee- ren, anders had er gewis niet één heel gebleven. Daar stond een dich te deinende menigte, waarin de po litie te paard vergeefs trachtte enig schot te brengen. Ook het ver keer te voet was geheel gestremd. Ecnigen zijn er flauw gevallen." Zo ging het toe op 30 mei 1928, toen als onderdeel van de Olympiade het Nederlands elftal in Amster dam tegen het Uruguayaanse team in het veld trad en de wedstrijd alras met 0-2 verloor. Met de we reldkampioenschappen voetbal in Argentinië voor de deur is het wel licht aardig iets te weten over de sfeer rondom zo'n evenement vijf tig jaar geleden, zoals de Nieuwe Haagsche Courant die de volgende dag weergaf. De verslaggever die er voor naar Amsterdam reisde, zag onderweg geen rumoerige jongelui, maar idem oudere heren: „In den trein troffen wij reeds een aantal dikbuikige biertypen, die naar hun luidruchtige gesprekken te oorde len naar het Stadion gingen". Een andere bijzonderheid: „Zoals steeds is het Hollandsche elftal uit gerust met een konijn als mascotte en dit belangwekkende dier. het moet onheilen afweren, wordt zorg vuldig in een hoek van het doel neergezet." Over de wedstrijd no teerde de verslaggever onder ande re: „Een der fotografen werpt in de sensatie zijn kostbare toestel het veld in, op de eeretribune begint een jonge vrouw, die op de hand van Uruguay is, zoo hysterisch te gillen, dat heel de tribune oprijst om te zien, of zij soms krankzinnig geworden is." Na de nederlaag van Oranje hoorde hij deze opmerking: „Zij kunnen het Stadion nu wel opblazen, want financieel is heel die Olympiade verder geen cent meer waard." „Woeste tooneelen". schrijft de krant, speelden zich in de hoofd stad af tijdens de voorverkoop van kaartjes voor het stadion: „Te Am sterdam zou maandagmorgen de verkoop beginnen van kaarten voor de voetbalwedstrijd op de Olympiade. Op twee plaatsen, nl. in de Vijzelstraat en in de Spiegel straat, werd die verkoop gehouden, waar Zondagmiddag reeds gega digden waren, wier aantal tot eeni- ge duizenden groeide. Velen had den stoeltjes meegebracht en wel dra waren tal van kooplieden in sinaasappelen, bier enz. op deze v?Kamelplaatsen losgevlogen. De sinaasappelkisten verkochten zij als zitplaatsen voor een daalder per stuk. Verder waren er vele kaarten- haalders, die drie gulden per uur verdienden. Na middernacht was het nog even druk en voegden zich nog meer obscure elementen onder de massa. De politie had handen vol werk. Meer dan honderd moes ten de orde bewaren. Dit was te meer noodig, daar de booglampen werden gedoofd. Menige kloppartij ontstond en de politie rameide er duchtig op los. Flauwgevallenen werden weggebracht. De straten waren weldra overdekt met allerlei rommel. Bij den verkoop konden velen geen kaart verkrijgen, zoodat het opnieuw tot heftige tooneelen kwam en de politie harde klappen uitdeelde." Tot zover over voetballen in 1928. Wellicht ten overvloede wijzen we er op, dat alle berichten in deze rubriek een halve eeuw oud zijn en afkomstig uit de Nieuwe Haagsche Courant van mei 1928. Vraag ons dus niet zoals een vorige maal een lezer deed om nadere bijzon derheden over gebeurtenissen, bij eenkomsten of advertenties; na zo veel jaren is daar natuurlijk erg moeilijk meer achter te komen. Aan jubilea geen gebrek in die mei maand van 1928. De Bond van Meisjesvereenigingen op Gerefor meerden Grondslag bestond tien jaar en kreeg een hele pagina ruim te, waarop onder meer een paar regels uit het bondslied („Wij bou wen in den lentetijd uitvoeri ge verslagen en een foto met dit bijschrift: „Duizenden trokken op naar Rotterdam. Uit alle oorden stroomden zij toe; er waren stad- sche meisjes, maar ook ver uit het land. Hierboven een rijtje op den Coolsingel gefotografeerd. In het midden eenige Spakenburgsche meisjes in hun eigenaardige kleederdracht". Veel aandacht schonk de krant ook aan het 75- jarig bestaan van het Neder- landsch Jongelingsverbond, aan de 40ste verjaardag van de Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag, en aan het 50- jarig bestaan van het Gerefor meerd Tractaat Genootschap „Fi- lippus". Saillante bijzonderheid bij dit laatste jubileum: al die vijftig jaren had het genootschap één de zelfde voorzitter, prof. L. Linde boom te Kampen. De meeste ruim te werd deze maand ingeruimd voor De Rotterdammer, die 25 jaar tevoren was opgericht en bij het zilveren feest „golven van sympa thie" van de lezers kreeg. Heel Rot terdam stond volgens de krant op z'n kop: een stoet van wel zevendui zend mensen, voornamelijk ge vormd door diverse christelijke verenigingen, verzamelde zich voor. het gebouw van de jubilerende krant, met spandoeken waarop on der meer deze tekst stond: „Komt reiken wij elkander de trouwe broederhand Wij strijden met elkander voor onze eigen krant". En. „Dank! Hulde! Trouw' aan de Rotterdammer! Lang moog' de Rotterdammer leven". Waar vind je nog zoiets? De Landssynode der Evangelische Kerk in de Paltz heeft met het oog op het toenemende aantal vrouwe lijke studenten in de Theologie be sloten, dat dezen na voltooiing ha- rer studie wel, naarmate er behoef te aan haar hulp is, in de dienst der Kerk kunnen komen, maar slechts in die functies welke stroken met het vrouwelijk karakter. Echter mag haar voorshands niet worden toegestaan te prediken, het houden der liturgie en het uitdelen der sa cramenten. „Het dagelijksch bestuur van den Nationalen Bond tegen Revolutie, kennis genomen hebbende van de overwegingen, welke hebben geleid tot de beschikbaarstelling van den Hilversumschen zender aan den so- cialistischen radio-omroep op 30 April j.l., protesteert met klem te gen deze regeling, waardoor uw ex cellentie de uitzending, georgani seerd door een socialistische orga nisatie op dezen nationalen feest dag heeft mogelijk gemaakt, wat door de overgroote meerderheid van ons volk in al zijn geledingen is gevoeld als een krenking van de gevoelens van aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis, dringt er bij uw excellentie op aan dat maatre gelen worden genomen, welke de herhaling van het nu voorgevallene in den vervolge uitsluiten" Aldus een brief van de bbnd aan de minister van waterstaat over het „misbruiken" van de omroep op de verjaardag van een lid van het ko ninklijk huis. De kinderen kregen in de voor hen bestemde rubriek deze „wijsheid" voorgeschoteld: „Handen in den zak. mijn vrind Dat staat leelijk voor een kind". Nog zo'n „wijsheid" dat woord stond er ook echt boven was deze: „Wie telkens in den spiegel ziet en zich met schoonheid vleit beseft de ware schoonheid niet maar streeft naar IJdelheid". Het volgende werd niet als mop gepresenteerd, maar was gewoon een bericht in de rubriek „Ge mengd Nieuws": „In een volle tram zitten 's morgens bijna uitsluitend heeren, en tusschen hen in een werkman, die naar karwei gaat. Een dame stapt in. en zoekt tever geefs naar een plaats. Eindelijk scharrelt de werkman zijn gereed schappen bij elkaar, staat op en biedt de dame zijn plaats aan. De dame zegt bits: Dank u. u toont tenminste nog de eenige heer in de tram te zijn. Och mevrouw, zegt de werkman eenvoudig, als er een knap wijf was ingestapt, waren al die heeren wel opgestaan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5