Minder bezuinigen bij matiging van inkomens Navo Geniet vanavond van 9 boeiende boeken. Weinig zorgen over stijgend Rijnwater Boek Magazine nr.3 is uit. Demonstranten slaags met politie in ziekenhuis Saneringsmaatregelen scheepsbouw tijdens zomervakantie verwacht Den Uyl in notitie over sombere economische vooruitzichten: Adviesraden voor Lelystad en Almere Senaat gevraagd anti-kraakweg nog niet te behandelen KIEZEN VOOR DE RAAD Blinden willen af van troep op de stoep Speciale hokjes voor gehandicapte kiezers in Zeist Bewakingsdiensten aan banden gelegd CPN plakt over pamfletten van SGP en RPF heen PvdA-wethouders: meer bevoegdheden stadsvernieuwing Rita Stembiljetten voor Someren ongeldig Rubberboot vermist gezin gevonden ZATERDAG 27 MEI 1978 BINNENLAND •T rouw/Kwartet HS 3 Protest tegen symposium over schizofrenie Van. onze sociaal economische redactie DEN HAAG - PvdA-leider Den Uyl wil de inkomens extra krachtig beheersen. De nieuwe slechte economische vooruit zichten kunnen dan worden op gevangen, zonder dat er meer bezuinigd hoeft te worden dan vier miljard gulden. Het kabi net-Van Agt laat de inkomens echter teveel op hun beloop. Aan forse bezuinigingen met de botte bijl is dan moeilijk te ontkomen. Dit betoogt drs Den Uyl in een noti tie voor de PvdA-iractie in de Twee de Kamer. Vandaag houdt hij in Enschede een rede over deze notitie. Het kabinet-Van Agt werkt al enkele weken aan een bezuinigingsplan, waarvoor een bedrag van 10 miljard gulden in overweging is. Den Uyl wees erop dat een bezuinigend effect van 20 a 25 miljard gulden mogelijk is als de lonen niet meer worden verhoogd (behalve prijscompensa tie) en bovendien de „incidentele" loonstijging met een half procent jaarlijks wordt ingekrompen. Het centraal planbureau heeft dit bere kend toen Den Uyl vorig jaar kabi netsformateur was. Het plan van Den Uyl komt erop neer dat de bezuinigingen worden beperkt tot vier miljard gulden. Daarnaast zou zowel voor werkne mers alsmenen met een sociale uit kering de koopkracht gehandhaafd kunnen worden tot het modale inko men (bijna 30.000 bruto). Inkomens en uitkeringen iets boven modaal zouden al een koopkrachtoffer van een half procent moeten opbrengen, oplopend tot 3 a 4 procent voor inko mens van een ton en meer. Het „inci dentele" loon kan worden beperkt door beheersing van overwerk, uit breiding van CAO's tot alle werkne mers van hoog tot laag, en elemen ten van „incidenteel" loon tot onder werp van CAO-onderhandelingen te maken. Offers Den Uyl: „Laten we er geen doekjes omwinden. Elk kabinet, van welke samenstelling dan ook. zou in de huidige economische situatie offers moeten vragen en meer offers naarmate de economische omstan digheden nog verder verslechteren." De PvdA-leider verwijt echter pre mier Van Agt dat deze denkt de offers te kunnen vragen zonder „we zenlijke verandering in de inrichting van onze samenleving. Waarom af stand doen van loonstijging als niet zichtbaar is dat de middelen, die vrijkomen door inkomensmatiging, worden bestemd voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen?" Van Agt heeft onlangs gezegd dat „het marktmechanisme met al z'n gebreken de meest rechtstreekse vorm van beïnvloeding door de basis is. die ik ken". Den Uyl hierover: „Jawel, het marktmechanisme als opperste vorm van democratie, en dan tussendoor praten over 300.000 werklozen. Dan neem je de werklo zen niet serieus." Beperking De overheidsuitgaven bestaan voor 57 procent uit loonkosten. De sala rissen van overheidspersoneel zijn gekoppeld aan de CAO-lonen. In be perking van de inkomens „ligt de sleutel voor een aanvaardbaar beleid tot beperking van de groei van de collectieve uitgaven (overheid, socia le uitkeringen). Alles wijst er echter op dat het kabinet-Van Agt een an dere weg wil volgen, en zijn toe vlucht neemt tot het snoeien van sociale uitkeringen" aldus Den Uyl in zijn notitie. Hij vindt het „uiter mate teleurstellend" dat het kabinet nog steeds niets zichtbaars heeft on dernomen om tot beheersing van „incidenteel" loon te komen. Den Uyl wijst erop dat het gros van de sociale uitkeringen bestaat uit lage inkomens, van 22 en 23.000 gul den bruto. Twee miljoen mensen zijn aangewezen op het sociale minimum van 20.000 gulden bruto. De opposi tieleider vreest, op gTond van de be richten over de bezuinigingsplannen tot nu toe, dat het kabinet-Van Agt via een omweg toch tot een feitelijke aantasting van de sociale minima wil overgaan. Ambtenaren Ook de ambtenaren zouden iets ex tra's kunnen doen. Den Uyl zou wel de koppeling van de salarissen aan de sterker te matigen CAO- lonen willen handhaven. Maar ver volgens zouden de ambtenaren al leen een bepaald percentage salaris verbetering kunnen afstaan om daarmee in bepaalde sectoren extra ambtenaren aan het werk te kunnen zetten, zoals onderwijs, gezondheids zorg, welzijnswerk. Regering en ambtenarenbonden zouden experi menten in deze richting kunnen af spreken. Ook zouden afspraken over verkorting van arbeidsduur voor ambtenaren gemaakt kunnen worden. Volgens Den Uyl is het met de door hem bepleite maatregelen mogelijk de werkloosheid toch nog terug te dringen tot maximaal 150.000. „Maar dat vraagt een uiterst actief over heidsbeleid. Geen terugtreden van de overheid. Geen bewierroking van het marktmechanisme, maar ver maatschappelijking van depro- duktie." „Middenstanders, werknemers, ambtenaren hebben veel over voor het behoud van werk. Maar als zij offers brengen willen zij wel weten wat er mee gebeurt. Willen zij daarin meespreken, en kunnen controleren waar de opbrengst van hun pas-op- de-plaats naar toe gaat." aldus Den Uyl in zijn notitie. Beheersing van de kostenstijging in de bedrijven is belangrijk, maar is op zich onvoldoende om de werkloos heid te verminderen, betoogde Den Uyl. Hij acht „in belangrijke mate" verdeling van het beschikbare werk over meer mensen vrijwel zeker no dig. Daarbij zijn arbeldsplaatsenove- reenkomsten (APO's) tussen werkge vers en werknemers een onmisbaar hulpmiddel: Veel werk zit er ook in nog onvervulde maatschappelijke behoeften, zoals stadsvernieuwing, energiebesparing. milieuverbete ring, verkeersveiligheid, bejaarden zorg, maatschappelijke dienstverle ning. De overheid zou zelf op deze terreinen investeringen kunnen ple gen. Den Uyl wees ook op de voor- Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt heeft de Eerste Kamer gisteren ver-, zocht de behandeling van de anti- kraakweg op te schorten. Premier Van Agt had dat vorige week reeds aangekondigd. De ministers De Ruiter van justitie en Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting kondigden de Eer ste Kamer de indiening van een leeg- standswet aan, een wet die de ge meenten meer mogelijkheden geeft leegstaande woonruimten te vorde- LELYSTAD (ANP) Tegelijk met de gemeenteraadsverkiezingen worden woensdag in de zuidelijke IJssel- meerpolders twee adviesraden gekozen. Lelystad en Almere zijn nog geen gemeenten. Landdrost H. Lammers heeft hier formeel de taak en de bevoegdheden die in een gemeente aan de raad, aan B. en W. en aan de burgemeester toekomen. De prak tijk is echter dat de landdrost beslist overeenkomstig de adviezen van een door de bevolking gekozen advies raad. Die werkt net als een gemeen teraad en er worden ook „wethou ders" uit gekozen, die dan hier het dagelijks adviescollege vormen. Tot nu toe is er een adviesraad en een dagelijks adviescollege voor het gehele gebied van het openbaar li chaam zuidelijke IJsselmeerpolders: Flevoland (met uitzondering van de stellen van PvdA en onderwijsorga nisaties om duizenden onderwijzers en kleuterleidsters aan het werk te houden. Hij verweet het kabinet dat het ondapks toezeggingen nog steeds niet gereageerd heeft op deze voorstellen. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN/DORDRECHT Deskundigen van rijkswa terstaat zowel als van de rijks politie te water maken zich weinig zorgen over de afvoer uit Duitsland van het stijgende Rijnwater. Er worden in het gebied van de bene denrivieren geen bijzondere maatre gelen overwogen omdat de water stand met een geleidelijk aflopende verhoging van veertig a vijftig centi meter nauwelijks zou uitkomen bo ven die bij een normaal springtij. Volgens de rijkspolitie te water in Nijmegen zal de te verwachten ver hoging niet afwijken van normale verhogingen in de wintermaanden. Het bijzondere van deze verhoging is dat in deze tijd van het jaar cam pings op de uiterwaarden al zijn be- ren. De ministers schrijven dat de anti-kraakweg weliswaar niet over bodig wordt met het nieuwe wet sontwerp. maar er wel een nieuwe dimensie aan geeft. Het anti-kraak- wetje bevat een aanvulling op het gemeente Dronten) en de eventueel droog te leggen Markerwaard. Deze adviesraad zetelt in Lelystad en telt 21 leden. Er zijn vier full-time „wet houders". De 2.400 inwoners van Almere wor den nu nog vertegenwoordigd door een commissie, die de in Lelystad gevestigde bestuursorganen voor het gehele gebied van advies dient. Woensdag kiezen de inwoners van DEN HAAG (ANP) - De actie groep van blinden en slecht zienden wil binnenkort met drie miljoen stickers de Neder landers duidelijk maken dat de verschillende soorten „troep" de stoep af moeten. De stickers hebben „geen troep op de stoep" als opschrift. Volgens de actiegroep vormen de uitstallingen van winkels, verkeerd geparkeerde auto's en fietsen en bromfietsen dwars over het trottoir een ware ergernis voor visueel ge handicapten. Zij komen her haaldelijk in botsing met deze obstakels en bezeren zich er aan. ADVERTENTIE woond en dat er vee in de uiterwaar den is. Op enkele campings, zoals „De Mosterdpot" bij Woudrichem en „Het Zwarte Schaar" langs de IJssel in Drempt zijn gisteren enkele hon derden caravans weggehaald. Er zijn ook eigenaren die het risico aanvaar den en hun caravan laten staan. Alleen in de Betuwe al zijn 22 cam pings waar alle tenten en caravans moesten worden geborgen achter de winterdijken. Voor de bovenrivieren wordt in het weekeinde een hoogste stand van 14,25 meter verwacht. Sinds donderdagmorgen is de stand van de Rijn bij Lobith anderhalve meter gestegen tot iets boven de dertien meter. Caravans alsmede hun inventaris worden bij de verzekeringsmaat schappijen doorgaans verzekerd te gen brand, diefstal en „beschadiging door van buiten komend onheil." Onder dit laatste begrip valt ook, zo wetboek van strafrecht met een be paling over het wederrechtelijk in gebruik nemen van een woning. De ministers schrijven verder de in druk te hebben dat het kraken van huizen een probleem is dat zich op kleine schaal beperkt tot enkele gro tere gemeenten, zich voornamelijk richt op sloop- en andere incourante panden, merendeels door jongeren die ongerief voor lief nemen, of het zelfs aantrekkelijk vinden omdat het past in de „door hen begeerde stijl van leven." Nederlands nieuwste stad voor het eerst een eigen adviesraad van der tien leden, waaruit drie „wethou ders" worden gekozen. De inwoners van het gebied Lelystad kiezen nu een raad van 25 leden. Het dagelijks adviescollege zal hier vijf leden gaan tellen. Landdrost Lammers blijft voorzitter van de bestuursorganen in beide plaatsen. In afwachting van de ge meente-wording van Lelystad (ver moedelijk in 1980) strekken zijn be voegdheden zich uit over het gehele gebied van de Zuidelijke IJsselmeer polders. UTRECHT (ANP) In twintig van de 42 stemhokjes in Zeist zullen voorzieningen worden getroffen om het de ouderen en gehandicapten gemakkelijker te maken op 31 mei voor de gemeenteraden te gaan stemmen. UTRECHT (ANP) Ongeveer zestig demonstranten die een symposium over schizofrenie probeerden te verstoren, zijn gistermorgen in Utrecht slaags geraakt met de politie. Een van de demonstranten werd gear resteerd en een van de politie mannen liep verwondingen op. De groep demonstranten, bestaande uit studenten in de psychiatrie, ver pleegkundigen. therapeuten, zegt het Bureau Voorlichting Scha deverzekering in Den Haag, eventue le schade als gevolg van de uitzon derlijk hoge waterstand. Overigens wordt iedere bezitter van een caravan, staande in een uiter waard, wel geacht dat hij al het mogelijke zal doen om de schade door wateroverlast zoveel mogelijk te beperken. Temeer nu waarschu wingen zijn gegeven voor een bijzon der hoge waterstand, aldus het Bureau. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Particuliere bewa- kings- en beveiligingsdiensten wor den aan banden gelegd. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een voorstel van minister De Ruyter van justitie om in het besluit op de weer korpsen cirteria op te nemen waar aan dergelijke diensten moeten vol doen willen zij worden toegelaten. De voorwaarden die de minister kan stellen hebben betrekking op de werkzaamheden, de wijze van optre den, de leiding en het personeel van deze diensten. Het gaat om bewa kingsdiensten, bedrijfsbeveiligings- diensten. alarmcentrales en bedrij ven die geld en waarde transporten verzorgen. In de stemhokjes wordt de lessenaar verlaagd, zodat men er vanuit een rolstoel beter bij kan, de verlichting wordt verbeterd en bovendien wordt er een vergrote versie van de kandi datenlijst opgehangen. Voor zover bekend is Zeist de enige gemeente die dit soort voorzieningen heeft, al dus een woordvoerder van de ge meente. ARNHEM (ANP) - De SOP en de RPF in Arnhem hebben bij de politie een aanklacht ingediend tegen de CPN, omdat de communisten hun eigen verkiezingspamfletten plak ken over die van belde andere partij en. SGP en RPF noemden de han delwijze van de CPN „bijzonder un fair". Verder zeggen zij dat „nu dui delijk blijkt hoe de CPN over de democratische spelregels denkt". Volgens de plaatselijke verordenin- psychiatrische patiënten en leden van actiegroepen, protesteerden er tegen dat het symposium, waaraan 130 psychiaters deelnamen, gefinan cierd werd door een grote geneesmiddelenindustrie. Boven dien vonden de demonstranten het onjuist dat patiënten, verpleegkun digen en therapeuten op het sympo sium ontbraken. Hal bezet De demonstratie werd gehouden in de hal van het academisch zieken huis in Utrecht. In de psychiatrische kliniek van dat ziekenhuis waren de psychiaters bijeen. In de hal kwam het tot een forse vechtpartij met de politie. De demonstranten hielden de hal korte tijd bezet, maar gingen naar buiten, toen een woordvoerder van het ziekenhuis toezegde dat een delegatie mocht praten met prof. dr. H. M. van Praag, vooreltter van het symposium. La^er raakten de demonstranten en de politie weer slaags, toen een dele gatie van de demonstranten te horen kreeg dat het gesprek met prof. Van Praag toch niet kon doorgaan en dat op het symposium geen pamfletten mochten worden uitgedeeld. Nadat de delegatie met zachte drang uit het ziekenhuis was gezet, kwam het buiten tot een vechtpartij met de politie, die gebruik maakte van wa penstok. Een politieman die door een van de demonstranten met spandoekstok- ken werd geslagen, liep een gekneus de arm op. Ook enkele demonstran ten raakten licht gewond. De 24-jarige demonstrant die met de spandoekstokken zou hebben gesla gen. werd naar het politiebureau ge bracht. DEN HAAG (ANP) De PvdA-wet houders voor de stadsvernieuwing in Amsterdam. Den Haag. Rotterdam en Utrecht vinden dat er ten behoeve van de stadsvernieuwing meer be voegdheden moeten komen voor de gemeenten. De wethouders De Cloe (Amster dam), Van der Ploeg (Rotterdam), Hardon (Den Haag) en Van Hassel (Utrecht) eisen meerjarige afspraken tussen rijk en gemeenten. De individuele huursubsidies voor mensen met of met minder dan het minimumloon moeten worden ver beterd, opdat zij ten hoogste een huur van tien procent van hun inko men kunnen betalen. Bouwen voor de oude wijken met. betaalbare hu ren en een breed opgezette vernieuw bouw zal met kracht moeten worden voortgezet, aldus de wethouders. Volgens hen kan dat ook nu de broekriem moet worden aangehaald, zeker indien men de stadsvernieu wing ziet als het perspectief bij uit stek voor de werkgelegenheid. Ver onachtzaming of onderschatting van de ernst van verpaupering van onze steden en dorpen zal de gemeen schap vroeg of laat nog duurder ko men te staan. Daarvoor waarschu wen de wethouders en zij dringen aan op krachtige voortzetting van het onder het kabinet-Den Uyl op gang gekomen stadsvernieuwingsbe leid. gen mag in Arnhem alleen worden geplakt door een daartoe aangesteld bureau. De politieke partijen die aan dat bureau hun pamfletten leveren, moeten voor het plakken ongeveer honderd gulden betalen. SGP en RPF zeggen dat de CPN niet aan de regeling meedoet en nu ille gaal is begonnen met plakken. Vol gens de twee partijen zou een woord voerder van de CPN en SGP opge beld hebben met de mededeling dat zijn partij de plaatsen van de SGP en de RPF op de aanplakborden opeiste. SOMEREN Alle twaalfduizend stembiljetten voor het Brabantse Someren zijn ongeldig en moeten voor woensdag door de staatsdruk kerij worden vervangen. Een van de kandidaten. Martin Megens, is op de biljetten abusievelijk vermeld als mevrouw Megens. ORGELHUIS klankrijk de beste KAMPEN OUDESTRAAT 200 Tel. 05202-12352 Filialen: LELYSTAD ZWOLLE Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De vakbonden zijn bang dat de regering deze zomer, als iedereen met vakantie is, nieuwe ingrijende maatrege len zal doorvoeren ter sanering van de scheepsbouw. Deze vrees bij de bonden is ontstaan door de niet gepubliceerde notitie van minister Van Aardenne (economische zaken), waarin staat dat de scheepsbouw niet moet worden ingekrompen tot zeventig pro cent. maar dat halvering onvermijdelijk is. Vervolg van pagina I De Russische minister besteedde veel aandacht aan de kwestie van massale vernietigingswapens en in het bijzonder aan de neutronenbom. De Sovjet-Unie is in principe tegen elke vorm van ontwikkeling van massale vernietigingswapenen, en zal als Amerika de neutronenbom niet in produktie neemt, ook niet aan produktie van een een neutro nenwapen beginnen. Prioriteit moet gegeven worden aan een algeheel verbod tegen produktie van de neu tronenbom op deVmtwapeningscon- ferentie in Genève. Rusland ziet een tweede Salt-verdrag binnen korte tijd realizeerbaar en wil dan aan onderhandeling voor Salt-3 begin nen. Rusland ziet een verdrag dat nucleaire proeven verbied als een goede mogelijkheid. Ook als blijft dit verdrag beperkt tot drie landen. Rusland, Engeland en Amerika, en blijven China en Frankrijk er buiten, wil Rusland toch zijn goede wil to nen en het verdrag ondertekenen. Gisterochtend werd ook het woord gevoerd door West-Duitsland. Hel mut Schmidt, de Bonds-kanselier, opende zijn toespraak met de op merking dat Duitsland oprecht vre de wil omdat het twee wereldoorlo gen heeft meegemaakt, die miljoe nen mensen het leven hebben gekost. De Bondskanselier benadrukte het idee van evenwicht in de wereld, en met name in Europa. Besprekingen over ontwapening moeten gaan over het stellen van een limiet aan het niveau van de evenwichtsblokken. Verder juichte de bondskanselier het Franse initiatief voor een Europese conferentie over ontwapening toe. Hij legde ook Duitsland's politiek van wapenverkoop aan het buiten land uit. Hij citeerde het Sippri-rap- port, waarin te lezen staat dat West- Duitsland slechts een drie honderd ste van een procent van het natio naal produkt besteed aan wapenle veranties aan de derde wereld. Slechts in zeer bijzondere gevallen zal Duitsland wapens aan landen buiten haar bondgenoten verkopen, „en wij staan wapenverkoop aan lan den, waar conflicten dreigen, niet toe\aJdus Schmidt. Gisteren vergaderde de „beleids commissie scheepsbouw" (onderne mers. vakbondén, regering) over de plannen tot imkrimping van de scheepsbouw tot zeventig procent. De vakbonden hebben in deze com missie de notitie van minister Van Aardenne, waar Trouw gistermorgen over berichtte, aan de orde gesteld. '„Het heeft geen zin door te gaan met adviezen over de plannen voor in krimping tot zeventig procent, als er intussen al veel verdergaande plan nen in de maak zijn," aldus een van de vakbondsmensen. De vertegenwoordiger van de minis ter in de beleidscommissie heeft gis teren echter niet willen reageren op het krantebericht. Hij heeft het be staan van de notietie ontkend. De vakbonden zijn echter door deze ont kenning nog niet gerustgesteld. De beleidscommissie is ook gisteren nog niet kunnen komen tot een standpunt over het saneringsplan voor de grote nieuwbouwwerven. De vakbonden willen met name dat in Amsterdam, waar de werven NDSM (van het RSV-concern) en ADM zou den moeten samengaan, naast repa ratie ook nieuwbouw van schepen gehandhaafd blijft. De RSV-leiding wilde tot nu toe de nieuwbouw van NDSM echter laten sluiten. De vak bonden in de beleidscommissie vin den dat zij nog steeds niet genoeg financiële gegevens krijgen van de ondernemers, zodat zij zich onvol doende een oordeel kunnen vormen wat precies de gevolgen van de sane ringsplannen zijn voor het personeel. Volgende week donderdag praat de beleidscommissie verder. MAASTRICHT (ANP) Het rubber bootje waarmee het nu al bijna ze ven dagen vermiste Maastrichtse ge zin Janssen voor het laatst op de Maas is gezien is gisteren in het vlakbij Maastricht gelegen Belgi sche dorp Smeermaas aangetroffen. Het bootje mist de buitenboord motor. Van de vermisten, de 39-jarige A. Janssen, zijn 31-Jarige vrouw en zes jarige zoontje, ontbreekt nog elk spoor. Volgens een getuige die zich bij de politie heeft gemeld heeft hij het bootje zondagmiddag gezien na bij een stijgpaal langs de Maas maar zonder opvarenden. Boek Magazine, een kleurrijk maandblad met selekties en hoogtepunten uit de interessantste boeken. U leest 't als een bundel korte verhalen. Deze maand: "Blinde Macht" van William Safire; "Ava Gardner" door Ab van Ieperen; "Logboek van een slavenhaler" van T. Conneau; 'Kratz' mir was vor' over de kampervaringen van de violist Jo Juda; "Italiaanse minia turen uit de Renaissance" met prachtige kleurenrepro- dukties; "Zwarte Gaten, het einde van het heelal?" door Isaac Asimov; "Nederland, léven met het water", foto's van Kees Scherer en tekst van Evert Werkman; "Code: Nachtexpress", door Billy Hayes; "Parijs, Parijs", dubbelportret van de lichtstad beschreven door Irwin Shaw en getekend door Ronald Searle. Plus 'n eksklusief interview met GERARD REVE. Waarin hij openhartig vertelt over z'n leven in de Pro vence, over het schrijven van romans en in 't bijzonder over z'n laatste boek: "Oud en eenzaam". Een interes sante ontmoeting met de Koninklijke Volksschrijver. Haal 't nieuwe nummer van Boek Magazine vandaag nog. Voor f. 3,95 in de boekhandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3