Zetmeel krijgt steviger basis Vangstverbod frustreert 'Vlaggetjesdag' Winkel als hobby meer in trek FNV banken willen mensen net sociale uitkeringen feen kredieten geven Nu AVEBE KSH-fabrieken overneemt Dorpskruidenier afhankelijk van klantebinding Technische revolutie ^grafische bedrijven stelt werk veilig Wereldbank wil produktie olie in ontwikkelingslanden met leningen op gang brengen Ahold wil nieuw distributiesysteem M. K. v. Dijke voorzitter van Provinciale VVV Jaarvergadering roerig bij Wijers Overheidssteun goed voor Volvo-dividend? TE^TE rEJtTERDAG 27 MEI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 37 fan een onzer verslaggevers fcRONINGEN De aardappelmeelcoöperatie AVEBE ziet wat er met haar concurrent KSH is jebeurd als een tragedie. Zij is echter blij, dat zij, door de overneming van het aardappelmeelge- elte. heeft kunnen meewerken aan de reddingsoperatie. Dit zei ing. A. G. Meyer, tweede oreitter van het bestuur van de coöperatie, tijdens een persconferentie in Ter-Apelkanaal. «1 arbeidsplaatsen en de mogelij k- ^id voor vele boeren om fabrieks- dappelen te telen, zo merkte hij fc. zijn nu gered. Aan onzakelijke ,SH-transacties in het buitenland, e KSH zelf en AVEBE zeer schaad- ien, is een eind gekomen. irecteur ing. E. Roelofs wees erop, at de basis voor de toekomst van de ardappelzetmeel- en derivatenin- ïstrie verstevigd is nu concurrentie issen twee Nederlandse onderne- lingen, die de aardappeltelers vele liljoenen heeft gekost, tot het verle en behoort. Uit zijn betoog bleek, at AVEBE zichzelf ziet als een soort lUlliver: hoewel in Nederland groot, het concern ook na de uitbreiding og slechts een kleintje in de wereld- ardappelmeelindustrie. Tegen de mcurrentie elders in de wereld zal VEBE zich dan ook sterk moeten laken. )e directie van de aardappelmeel- böperatie AVEBE zei weinig kan- pn te zien voor een zelfstandig re- earchcentrum zoals dat wordt jeëist door het laboratorium perso neel van de KSH in Foxhol. De Gro ningse aardappelmeelreus heeft voor 90 miljoen gulden een aantal Noordelijke en buitenlandse vesti gingen van het failliete KSH-con- cem overgenomen. Het researchcen trum in Foxhol (SHR) valt hier ech ter buiten. Inmiddels heeft minister Van der Stee meegedeeld dat 100 van de 185 laboranten in een stich ting zijn ondergebracht. Het perso neel eist echter dat deze stichting drie in plaats van één jaar wordt gegarandeerd. Trieste zaak Volgens directielid drs W. C. Bus van de AVEBE is dit een trieste zaak, omdat het laboratoriumpersoneel naar zijn oordeel verkeerd is voorge licht over de moeeliikheden. Hoe het wél moet vroeg hij zich dan ook af omdat hij nog niet ziet hoe het researchcentrum een voldoende re latie met het bedrijfsleven opbouwt. Bovendien is er ook nog een proef station voor de aardappelmeelver- werking van TNO. „Dat station doet ook aanvullend werk voor de aardap- pelmeelindustrie. Moet dat dan soms kapot gaan en zijn werknemers op straat zetten." Duitse boeren Voor het overige is de overname van de noordelijke KSH-fabrieken nu formeel rond, uitgezonderd één on derdeel er is namelijk nog geen rege ling voor de KSH-fabriek in het vlak over de grens gelegen Emlichheim. De 2300 Duitse boeren die aan deze fabriek leveren hebben een bod op de fabriek gedaan. AVEBE wil de fabriek ook overnemen, maar wil slechts een bod doen tot een beperkt bedrag. Een extra complicatie is dat het Kartelamt in Duitsland heeft uitgesproken, dat de AVEBE in prin cipe niet meer dan 25 procent van de aandelen in bezit mag krijgen. De AVEBE voelt echter weinig voor een zelfstandige fabriek in Emlichheim en wil dat er in ieder geval een rege ling komt die controle op de leveran tie van aardappelen en afzet van produkten mogelijk maakt. De om zet in Emlichheim is ongeveer 10 procent van die van de AVEBE. Zoals cje zaken er nu voor staan is de overname van de KSH-fabrieken te Foxhql, Veendam en De Krim defini tief geregeld. Het ruim 1000 man tellende personeel (alsmede 500 in het buitenland) komt in dienst van de AVEBE, die daardoor een perso neelsbestand van ruim 3000 man krijgt. In hoofdlijnen zijn de afspra ken met de vakbonden afgerond. Dit komt erop neer, dat het KSH-perso- neel in de komende jaren enigszins pas op de plaats moet maken om met de salariëring om op hetzelfde peil te komen als het oorspronkelij ke AVEBE-personeel. Verder is het ook de bedoeling, dat de ongeveer 1600 aardappelboeren van KSH voortaan aan AVEBE leve ren en tevens lid worden van dit concern. Milieuplannen Intussen heeft de AVEBE zijn mi lieuplannen drastisch moeten aan passen. Er was een basisplan (kosten 500 miljoen gulden) opgesteld om de oorspronkelijke AVEBE-f abrieken in de jaren 1980-1981 volledig om te bouwen. Nu de KSH-fabrieken erbij komen, gaat het maximaal 200 mil joen meer kosten en de einddatum is 1984 geworden. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Het zal steeds va ker voorkomen dat mensen het prettig vinden een winkel te drij ven die niet volgens strikte rationa- liteitseisen werkt. Zij laten daar graag een stuk'geldelijk inkomen vallen. Deze mensen zullen daar gemakkelijker toe in staat zijn om dat zij reeds geheel of gedeeltelijk op andere manier in hun onder houd voorzien. Deze visie ventileerde drs. J. G. A. M. de Jong, directiemedewerker van het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf tijdens de studiedag „Mens en distributie" in Den Bosch. De dag werd georga niseerd door het raadgevend bu reau Jakma Van Ostaden. Drs. De Jong gelooft dat bij voor beeld mensen die in een eerder stadium van hun leven geld hebben verdiend waarvan ze gedeeltelijk kunnen leven zo'n niet geheel com mercieel opgezette winkel zullen gaan beginnen. In dit verband wijst hij op mannen die het na een ze nuwslopende carrière niet meer zo zien zitten en de laatste 15 of 20 jaar van hun arbeidzaam leven wil len doorbregen op een manier die minder geld maar meer arbeids vreugde oplevert. Hij wees er te vens op dat ongeveer 600.000 ge huwde vrouwen de komende jaren aan het arbeidsproces willen gaan deelnemen. Een aantal van hen wil misschien wel door een eigen (win keltje) tot een stuk zelfverwerkelij king en wat extra inkomen kunnen komen. Door dit alles zou een soort winkel kunnen gaan ontstaan naast de ra tioneler geleide grotere zaken. De klant zal daar gemiddeld meer per soonlijke aandacht kunnen krijgen dan in bij voorbeeld zelfbedie ningszaken. Pleidooien voor „hu mane" winkels komen ook van de genen die vinden dat de oude ver trouwde winkel op de hoek moet blijven om sociale redenen. De Consumentenbond vindt dat de subsidiegedachte die in de Tweede Kamer ten aanzien van dit soort winkelvoorzieningen geopperd is, verder uitgewerkt dient te worden, zo merkte de heer De Jong op. Dorpswinkels Een van de andere inleiders, de op de Groningse universiteits werkza me bedrijfseconoom drs. A. R. van Goor. verteld dat een kruideniers winkel op het platteland minstens 650.000 tot 1.2 miljoen per jaar moet afzetten, wil het bedrijfje tot een redelijke rentabiliteit komen (cijfers van 1975). Die twee bedra gen liggen nogal uiteen maar dat komt door de uiteenlopende inves teringen en de verschillende bruto winstmarges. Hoe groot het dorp moet zijn, wil de winkel levensvatbaar zijn, hangt af van de „koopkrachtbinding" aan de plaatselijke kruidenier In 1975 werd in winkels 1.500 per hoofd van de bevolking aan voeding be steed. Kwam van die uitgaven 80 procent bij de dorpskruidenier te recht, dan kan een zaak met een nog net rendabele omzet van 650.000 al bestaan in een dorp van 550 inwoners. Besteedden de bewo ners echter slechts 50 procent van hun voedingsuitgaven bij de lokale winkelier, dan moet het dorp 850 inwoners hebben. Een winkel met een jaaromzet van 1,2 miljoen moet op 1.000 inwoners kunnen steunen bij een koopkrachtbinding van 80 procent maar heeft 1.600 mensen nodig bij 50 procent binding IJTRECHT Wie is aangewezen op een sociale uitkering of moet er rekening mee houden dat het bankwezen in ADVERTENTIE Nederland hem geen cent krediet geeft, hoe zuinig en eerlijk hij jok is. Mensen met een sociale uitkering worden door de iolvabiliteitsverzekeringen die het risico van wanbetaling .dekken" als onaanvaardbare risico's beschouwd. De Vakbondskrant, het blad van de FNV, 'meldt dat mensen met een sociale uitkering om die reden vaak geen hypotheek kunnen krijgen op een persoonlijke lening voor de aan schaf van duurzame artikelen kun nen afsluiten. „Deze discriminatie van mensen die het in het algemeen toch al niet zo getroffen hebben staat in schrille tegenstelling tot de uitdagende reclames van krediet banken, die het doen voorkomen als of geld lenen een fluitje van een cent is," aldus De Vakbondskrant. „Men kan over het consumptiege drag in ons land zijn twijfels hebben, maar om juist de mensen met een isociale uitkering er van uit te sluiten is een onaanvaardbare discrimina tie. Het drijft deze mensen boven dien naar dubieuze geldschieters die er nog altijd zijn." Volgens de Vakbondskrant is overi gens bij de Bondsspaarbanken sinds enige dagen een eind gemaakt aan de discriminatie. De verzekering, die deze banken afsluiten om zich te dekken tegen het risico van cliënten ZEIST De technische revolutie, die zich bij de meeste grafische be drijven voltrekt op het gebied van het fotografisch zetten zorgt voor meer produktiemogelijkheden. Uit eindelijk zal daardoor de werkgele genheid in deze industrietak gewaar borgd (veilig gesteld) kunnen gorden." die niet aan hun verplichtingen vol doen, strekt zich nu ook uit tot men sen in de sociale verzekering. WASHINGTON De Wereldbank is van mening dat er grote, nog niet ontdekte oliereserves bestaan in ontwikkelingslanden. De komende tien jaar zal de Bank met hulp van leningen proberen of sommige landen zoveel olie kunnen gaan produceren dat zij in hun eigen behoefte kunnen vooraien en wellicht nog olie overhouden voor export. NW: gemeentelijke burenruzie schaadt werkgelegenheid OUD-BEIJERLAND (ANP) Het district Zuid-Holland-Zuid van het NW vindt het „be schamend en ergerlijk" dat een uitbreiding van de werkge legenheid in de Hoeksche Waard wordt tegengehouden door een „burenruzie". Het gaat erom dat de gemeente Oud-Beijerland en Heinenoord niet tot overeenstemming kun nen komen over de aanleg van een industrieterrein van 15 ha. En dit terwijl er een wachtlijst is van bedrijven, die zich daar graag zouden vestigen. Het is Oud-Beijerland (15.000 inwoners), dat het industrieter rein wil aanleggen. Het heeft zelf echter niet voldoende ge schikte grond en wil daarom een stukje van het aangrenzen de Heinenoord (3200 inwoners) hebben. Deze laatste gemeente is niet bereid dit te geven. Het NW heeft beide gemeentera den nu een brief geschreven waarin er op wordt aangedron gen de belemmeringen op te heffen. ZAANDAM Ahold (Albert Heijn, Miro, Simon de Wit, Al berto, Etos) heeft een plan op gesteld voor een nieuw distri butiesysteem, dat medio 1983- 1984 afgerond kan zijn. De ver wachting is dat in de nieuwe distributiecentra het aantal ar beidsplaatsen in de produktie- ve sfeer zal toenemen van 530 thans tot 800 in 1985, zo blijkt Uit het personeelsblad „Flitsen". Een studiegroep van Ahold en McKinsey heeft een analyse ge maakt, waaruit het advies is voortge komen tot een algehele verandering van het bestaande distributiesy steem. Voorgesteld wordt de distri butiecentra van kruidenierswaren van Albert Heijn te centraliseren. Voorts moeten de distributiecentra in Zaandam en Tilburg zich voorna melijk gaan bezighouden met lang zaam lopende kruidenierswaren, de distributie van actie-artikelen (recla me-aanbiedingen) en artikelen die gekoeld moeten worden. Ook de dis tributie voor Etos (drogisterijen en Albertowinkels (slijterijen) blijft ge handhaafd Daarnaast zouden vier distributie centra voor snel lopende kruide nierswaren geopend moeten worden op nog nader vast te stellen plaatsen in noordoost, noordwest, zuidoost en zuidwest Nederland. De vestigings plaatsen worden bepaald op financi- eel-economische gronden. Maar de beslissing is evenzeer afhankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt, aldus Flitsen. ESMIL in Amersfoort, de dochter onderneming voor milieutechniek van Estel (Hoesch-Hoogovens) wil via Hoogovens het gehele aandelenpak ket van Machinefabriek W. Hubert en Co in Sneek overnemen. Hoogovens overlegt thans met de aandeelhouders van Hubert over uitbreiding van haar belang tot 100 pet. Sinds 1972 bezit het staalbedrijf ca. 40 pet van het aande lenkapitaal. Hubert heeft vijf fabrie ken in Friesland met 650 werknemers. De Wereldbank is van plan voor dit doel aan ongeveer 45 ontwikkelings landen jaarlijks tot 500 miljoen dol lar te lenen voor het tot ontwikke ling brengen van reserves aan olie en aardgas, die misschien groter zullen zijn dan die van Alaska en de Noord zee bij elkaar. De ontwikkelingslan den waar de Bank op doelt produce ren op het ogenblik gezamenlijk slechts 3,8 miljoen vaten (van 159 liter) aardolie per dag. De Bank hoopt dat deze produktie vergroot kan worden tot 8,5 miljoen vaten per dag in 1985 en 10,4 miljoen vaten in 1990. Enorme tekorten De ontwikkelingslanden moeten mo menteel ongeveer twee miljoen va ten per dag importeren. Dit heeft geleid tot enorme tekorten op de betalingsbalans van deze landen. Mogelijk wordt geacht dat zij in 1990 ongeveer twee miljoen vaten per dag kunnen exporteren. Volgens cijfers van de Bank nemen de ontwikke lingslanden die geen deel uitmaken van de OPEC (de organisatie van olie-exporterende landen) gezamen lijk ongeveer zes procent van de we- reldolieproduktie voor hun rekening. Zij beschikken echter mogelijk over veertig procent van de olierijke ge bieden. Tot voor kort hield de Wereldbank zich niet bezig met de financiering van olieproduktie omdat ontwikke lingslanden niet bereid waren bij het huidige lage prijspeil veel geld te steken in de ontbinding van oliere serves. Op 30 juni 1977 verstrekte de Bank het eerste krediet (van 150 miljoen dollar) op het gebied van energiewinning, aan India. Binnen twee Jaar zullen mogelijk kredieten worden verstrekt voor de financiering van ongeveer twintig procent van de kosten van energie projecten, die mogelijk een geza menlijke investering vergen van vier miljard dollar. Over dit soort projec ten wordt overleg gepleegd met on der meer Argentinië, Bangladesj, Bo livia. Tsjaad, Colombia, Egypte en Turkije. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Burgemeester M. K van Dijke van Maassluis is voorzitter geworden van de Provinciale VW Zuid-Holland. HIJ werd met algeme ne stemmen benoemd tijdens een in het dr Jan Schoutenhuis in Delft gehouden Jaarvergadering. De vergadering nam afscheid van haar vertrekkende voorzitter, drs G. M. V. van Aardenne, die minister van Economische Zaken is geworden. De Heer van Dijke zei, dat naar zijn eerste indrukken de Zuidhollandse WV een vrij smalle financiële basis heeft. Gezien de omvang van het werkterrein, waarin zich Nederlands grootste en belangrijkste badplaat sen bevinden, achtte hij een verbre ding van de financiële basis nodig. Dat zei de voorzitter van de Neder landse Nieuwsblad Pers, J. H. Boom, in zijn jaarrede tijdens de algemene ledenvergadering. Hij liet zich opti mistisch uit over de resultaten van de nieuwsbladpers in het afgelopen jaar. Ook voor de nabije toekomst tiet het er volgens hem „niet ongun stig" uit. Voorzitter Boom sprak zijn vrees uit )ver de mogelijkheid dat kranten- tbonnémenten aan een btw-tarief (uilen worden onderworpen. Hij be keurde dat ten zeerste, omdat het trantenlezen weer duurder wordt onder dat daardoor de kostenstij ging wordt bestreden. De nieuws- iladpers wordt zich, volgens de heer 3oom, in toenemende mate bewustt van de rol die zij speelt als communi- :atie-orgaan in de lokale gemeen schappen. Van een onzer verslaggevers 8CHEVENINGEN De „Dag van de Nederlandse Zeevisserij", beter bekend als „Vlaggetjesdag" zal vandaag een nog poverder aanzien hebben dan vorige jaren. Organisatoren verwachten dat er „een kleine twintig schepen, bevlagd en bewimpeld in de haven zullen liggen". In betere visserijdagen konden dat er wel eens honderd en meer zijn. AMSTERDAM Aandeelhouders Wyers Beheer kunnen binnen afzien bare tijd een buitengewone algeme ne vegadering tegemoetzien. In de Saarvergadering werd vrijdagmiddag namens tien procent van het aande lenkapitaal een daartoe strekkende motie ingediend. Deze werd met een kleine meerderheid goedgekeurd ivooral dank zij de Twentsche Trust Mij. De stemmenverhouding was 24.617 voor, 19.545 tegen bij 275 ont houdingen. De groep van tien procent stelt zich voor op de buitengewone vergade ring de volgende punten aan de orde te stellen: Terugbetaling op het aan delenkapitaal, afsplitsing van het 'onroerend goed in een aparte ven nootschap en indien aan deze twee eisen niet wordt voldaan aftreden ivan Raad van Bestuur en commissa- „Vlaggetjesdag" in Scheveningen. Haring zal wel weer aan de stal te koop zijn, zij het dat het niet gaat om de jonge „groene", maar om haring van vorig jaar of uit Denemarken geïmporteerde. De traditionele ha ringrace blijft immers uit, want er mag geen haring op de Noordzee gevangen worden, zo is in Brussel bepaald. Vorig jaar was het even anders. Toen bleken de EG-lidstaten nog wel oog te hebben voor folklore en mochten de Nederlandse vissers omwille van „Vlaggetjesdag" nog 500 ton haring uit de Noordzee 1 halen. Hoop vervlogen Even was de hoop gevestigd op de bijeenkomst in Brussel van de negen ministers van landbouw en visserij van de EG-landen, waar misschien nog een kleine haringhoeveelheid voor de Nederlandse vissers zou zijn weggelegd. De bijeenkomst is echter niet eens doorgegaan, omdat uit in formele contacten tussen de lidsta ten was gebleken, dat rekenen op een zekere mate van overeenstem ming als dagdromerij moet worden afgedaan. De onderhandelingen zijn opgeschoven naar 19 en 20 juni. Weinig haringtrawlers vandaag dus in de Scheveningse haven. Immers, de meeste reders zullen ze op zee willen houden voor de vangst op makreel, die dit jaar de belangrijkste bron van inkomsten moet worden. Pas half juni zullen de reders hun schepen uitzenden naar de Hebriden (noordwestelijk van Schotland) om het Nederlandse haringquotum (toe gestane vangsthoeveelheid) van drieduizend ton op te vissen. Half juni is de Hebridenharing geschikt als maatjesharing (jonge haring van een bepaalde afmeting, licht ge zouten). Reders verwachten, dat het haring quotum daar, met een vloot van 42 schepen, omstreeks 1 juli al is opge vist. In aansluiting daarop hoopt men dan nog een paar duizend ton Noordzeeharing te mogen vangen, als de EG-minlsterraad (van land bouw en visserij) tenminste groen licht geeft. En daar ziet het nu niet naar uit. De haringen voor de gratis haring- hapjes die vandaag in Scheveningen door het Produktschap voor Vis en Visprodukten, worden aangeboden, zijn van vorig jaar (de toen toege stane 1.500 ton Noordzeeharing en 4.000 ton Hebridenharing). Mogelijk is, dat er iets op de markt komt van de haring, die Nederlandse vissers als bijvangst (tot vijf procent) met makreel mogen meevangen. De afge lopen twee tot drie weken is deze haring geschikt geworden als maat jesharing.- Weinig soelaas Veel soelaas bieden deze hoeveelhe den niet, zo wordt in Scheveningen vernomen, en er moet dan ook flink haring worden ingevoerd vanuit De nemarken. Het steekt de reders erg, dat Deense vissers bij een toegesta ne vangsthoeveelheid van 300.000 ton sprot een bijvangst van tien pro cent of 30.000 ton haring mogen mee vangen. Voor de maatjesharing zou Nederland in juni en juli genoeg heb ben een vijf- tot zesduizend ton. De consumptieprijs van de eerste „groene" haring na afloop van de haringrace haalde altijd wel de voor pagina van de meeste Nederlandse dagbladen. Vorig jaar werd er ruim acht gulden per stuk voor betaald. Wat de prijs dit jaar zal doen, is giswerk van een bedenkelijk peil. Maatjesharing uit de Noordzee is dit Jaar, zoals gezegd, afkomstig van bij vangsten bij makreel. Dat is heel weinig en een aanwijzing, dat Noord- zee-maatjesharing heel duur zal moeten worden betaald. Dan is er nog de uit Denemarken geïmporteerde haring, die de consu ment voor een dilemma zal plaatsen. Wie kan immers verzekeren, dat de karhouder hem geen Deense haring in de maag splitst als er voor een dure Hollandse nieuwe is betaald? De kenner in Scheveningen weet dat wel, die zegt snel het verschil tussen de Noordzeeharing en haring uit „vreemde" wateren te kunnen proe ven. Maar of de smaakpapillen bij gewone inboorlingen even goed zijn ontwikkeld DEN HAAG Het WD-ka- merlid Jacobse vraagt zich af of de Nederlandse steun aan Volvo-Nederland geheel of ge deeltelijk is besteed aan divi dend-betaling aan aandeelhou ders in het Zweedse Volvo-con- cern. In schriftelijke vragen aan minister Van Aardenne van economische za ken- wijst Jacobse op een artikel in het blad „Sweden Now" dat als kop draagt: „Zweedse auto-industrie kampt met lage binnenlandse afzet, maar Volvo krijgt hulp van een Ne derlandse oom" In dit artikel staat dat de situatie nog veel slechter had kunnen zijn als de Nederlandse regering de Volvo- vestiging in Nederland niet was bij gesprongen. Het was deze bijdrage die Volvo tenslotte in staat stelde zijn aandeelhouders nog enig divi dend uit te keren". VONDELINGENPLAAT Deze chemische fabriek in Rotterdam blijft proberen met andere bedrijven tot een samenwerking te komen. On langs werden besprekingen met een Amerikaanse onderneming afgebro ken. Van het vinden van een partner is het voortbestaan van de afdeling kleurstoffen afhankelijk. Daar wer ken 110 mensen. Vondelingenplaat wil de plastic filmafdeling sluiten Daardoor en door verdere reorgani saties zou de personeelssterkte van 450 tot ca. 385 man teruglopen. KNSM leed in het eerste kwartaal verlies. Voor heel 1978 verwacht di recteur S. Doyer een ongeveer gelij ke Jaarwinst als vorig Jaar 1,9 mil joen), zo zei hij in de jaarvergade ring. Voor dochter Transavia acht de directie de vooruitzichten gunstig. Ongezonde concurrentie die in vori ge Jaren bestond toen Transavia nog geen 100 procent KNSM was, is ver dwenen. PALTHE leed in 1977 een netto verlies van 1,7 (1,9) miljoen. Het dividend wordt voor de derde achter eenvolgende keer gepasseerd. De omzet daalde van ƒ49 tot 48,2 miljoen. VAN LEER (verpakkingen) lag de omzet stijgen van 1.108 miljoen tot 1.111 miljoen. Vier deelnemingen zijn echter niet meer in de totaalcij fers begrepen. Zonder deze bedrijven groeide de omzet van 1.003 tot 1.111 miljoen. Van Leer heeft 1^0 vestigin gen in 34 landen. De aandelen zijn in handen van de Stichting Bernard van Leer, een charitatieve instelling. RORENTO had een bevredigend eerste kwartaal, zo is in een informa tieve vergadering meegedeeld. Sinds eind februari zijn 900.000 nieuwe aan delen uitgegeven, het vermogen groei de van 2,3 tot 2,5 miljard. Van het vermogen is 53,6 procent uitgedrukt in guldens, 27,2 procent in marken en 12,2 procent in yens. DELI Hoewel bet resultaat over het eerste kwartaal minder is geweest dan in dezelfde, uitstekende, periode van vorig jaar en de winst over het eerste halfjaar van 1978 iets lager zal zijn dan in 1977, is het bestuur niet pessimistisch over het resultaat voor geheel 1978, zo is op de jaarvergade ring gezegd. Het gehele jaar zal echter geen winst groei van betekenis opleveren. NOORD-EUR. HOUT boekte in 1977 een omzet van 59,1 (57,7) mil joen. Er was een verlies van 0,27 miljoen (v.j. 0,48 miljoen winst). Het dividend (was 17 procent) wordt ge passeerd. De devaluatie van de Zweedse Kroon dupeerde het bedrijf. BEGEMANN (machinefabriek) hoopt dit Jaar evenals 1977 met winst te kunnen afsluiten. De order ontvangst in de eerste vier maanden was hoger dan vorig jaar in die perio de. De winst van 76.000 over 1977 wordt afgeboekt op eerdere ver liezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 37